Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Zpravodajské hodnoty

364 views

Published on

Cílem výuky je, aby studenti poznali úlohu editora při řazení důležitosti zpráv a pochopí, proč se některé subjektivně preferované zprávy ve zpravodajství jsou upozaděné, či se vůbec neobjeví. Studenti dokáži rozlišit práci a výběr témat veřejnoprávních a soukromých médií.

Podklady pro učitele jsou zde: https://www.slideshare.net/MichalKaderka/zpravodajske-hodnoty-pro-ucitele

Pracovní list pro studenty k aktivitám je zde: https://www.slideshare.net/MichalKaderka/zpravodajske-hodnoty-editor-zprav

Published in: Education
  • Login to see the comments

  • Be the first to like this

Zpravodajské hodnoty

  1. 1. Zpravodajské hodnoty
  2. 2. Co se naučíte Pochopíte úlohu editora při řazení důležitosti zpráv. Porovnáte se s profesionálními editory v médiích. Zjistíte, jak se jednotliví TV rozhodují při tvorbě hlavní vlajkové stanice – televizního zpravodajství.
  3. 3. Zpravodajské hodnoty NOVOST — Rychlé stárnutí zpráv, důležitější je novější než ta starší. VÝZNAČNOST — Události, které se často týkají známých osobností - politici, herci, zpěváci apod., či např. výsledk výzkumů. PERSONALIZACE —Hodnotnější zprávy o konkrétní osobě než zprávy obecné – příběhy, osudy, emoce. NEGATIVITA — Tragické události jsou zajímavější než běžné či pozitivní zprávy - materiálním škody, závažná zranění, ztráty na životech. PŘEKVAPENÍ —Originální, nečekané a překvapivé, než na každodenní události všedního života – významné objevy, změna počasí apod. BLÍZKOST — Geografická, kulturní či sociální – více nás vyděsí autonehoda s mrtvou rodinou než genocida ve Rwandě, lokální zpravodajství, orientace na domácí zprávy. VARIACE — Zpráva, která souvisí s hlavní událostí – v případě epidemie zpráva o stavu nemocnic, sledování chování arabských lázeňských návštěvníků v teplickém parku v období migrační krize. PRŮBĚŽNOST — Kontinuita zprávy – soudní proces, teroristické útoky, vyšetřování, opakující se téma (dánští opilí studenti v Praze, zranění Rosického apod.). NÁSLEDKY — Velký dopad – počet mrtvých lidí či bez přístřeší po katastrofách, dopady nových zákonů apod.
  4. 4. Co se stalo 18. dubna – co vybere editor? Kterou z informací jste vybrali? Která z nich je nejdůležitější/nejzajímavější? Proč? V čem je vámi vybraná událost důležitější než ostatní? Jak těžké bylo vybrat jednotlivé zprávy? Podle čeho jste zprávy vybírali? Jaká kritéria jste používali?
  5. 5. Co se stalo 18. dubna Co vybrali profesionálové http://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328- udalosti/217411000100418/ http://tn.nova.cz/clanek/televizni-noviny/televizni-noviny-18-4- 2.html http://play.iprima.cz/zpravy-ftv-prima/zpravy-ftv-prima-18-4- 2017 http://www.barrandov.tv/video/95580-nase-zpravy-18-4-2017 https://www.stream.cz/vecerni-zpravy/10017117-falesny- kontrolor-eet-vylakal-od-obchodniku-penize-policii-zatim-unika
  6. 6. Jak blízko jste mediálním profesionálům Jaký je rozdíl mezi vašimi tipy a rozhodnutí editorů? Jakých zpravodajských hodnot se týkaly jednotlivé reportáže? Jak na vás působilo zpravodajství – které bylo vážné, které mělo prvky bulváru Jak jsou ve výběru editorů zastoupena zahraniční témata? Jak působili moderátoři (TV Nova a Prima Play vzájemně velmi familiárně.)? Jak jsou ve výběru zastoupena regionální témata? Která TV stanice nemá plnohodnotné zpravodajské studio? Které ze stanic mají jen jednoho moderátora zpravodajství? Která ze stanic nemá úvod (otvírák)? Jak se lišilo téma Sníh v půlce dubna?
  7. 7. Michal Kaderka Tel.: 777 879 481 E-mail: kaderka@centrum.cz cz.linkedin.com/pub/michal-kaderka/49/807/10b www.slideshare.net/MichalKaderka @MichalKaderka Michal.Kaderka77 KontaktKontakt

×