Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Od události k titulku
Co se naučíte
Pochopíte, co je agenda setting a jak vzniká.
Zjistíte, jak vznikají články.
Pochopíte, jak se pracuje se sl...
Agenda setting
https://twitter.com/rozanek/status/666165928288235520
Navrhněte obsah článku
k vicepremiérově vysvětlení k nákupu dluhopisů
Od ledna 2017 se v médiích objevují informace, že vi...
Navrhněte obsah článku k vicepremierova
vysvětlení k nákupu dluhopisů
Navrhněte článek
Co by měl článek obsahovat?
Zkuste navrhnout strukturu článku.
Jaké by měly být ilustrační fotky?
Jaké da...
Jak téma zpracovali novináři
Vymyslete titulek.
Zkuste popsat, jak by měla vypadat úvodní fotografie.
Navrhněte, jak by mě...
Zpracované zprávy
http://www.denik.cz/z_domova/sef-poslancu-cssd-sklenak-kvuli-babisovi-by-se-mela-sejit-koalicni-rada-201...
Zvolte titulek
Herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška prozradil, že
velmi touží stát se co nejd...
Super.cz, 30. 9. 2007
Jiří Bartoška dědečkem.
Známe podrobnosti!
Jak se píší titulky
MUSÍ ODPOVÍDAT OBSAHU
Titulek v několika slovech shrnuje obsahovou podstatu článku.
PŘITAHUJE POZORNOS...
Michal Kaderka
Tel.: 777 879 481
E-mail: kaderka@centrum.cz
cz.linkedin.com/pub/michal-kaderka/49/807/10b
www.slideshare.n...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Od události k titulku

326 views

Published on

Studenti si osvojí postupy, při kterých vznikají články. Pochopí, co je agenda setting a jak vzniká. Žáci a studenti dále zjistí, jak se pracuje se složitostí tématu a jak může vypadat jeho konečné zpracování. Studenti se naučí technologii tvorby titulku k článku.

Součástí prezentace jsou i další dokument:

Průvodce pro učitele: https://www.slideshare.net/MichalKaderka/od-udalosti-k-titulku-pro-ucitele

Pracovní list - článek z Deník.cz: https://www.slideshare.net/MichalKaderka/od-udalosti-k-titulku-pracovni-list-denikcz

Pracovní list - článek z idnes.cz: https://www.slideshare.net/MichalKaderka/od-udalosti-k-titulku-pracovni-list-idnescz

Pracovní list - Dopis Andreje Babiše Janu Hamáčkovi: https://www.slideshare.net/MichalKaderka/od-udalosti-k-titulku-pracovni-list-dopis-andreje-babise

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Od události k titulku

 1. 1. Od události k titulku
 2. 2. Co se naučíte Pochopíte, co je agenda setting a jak vzniká. Zjistíte, jak vznikají články. Pochopíte, jak se pracuje se složitostí tématu a jak může vypadat jeho konečné zpracování. Naučíte se vytvářet titulek k článku.
 3. 3. Agenda setting https://twitter.com/rozanek/status/666165928288235520
 4. 4. Navrhněte obsah článku k vicepremiérově vysvětlení k nákupu dluhopisů Od ledna 2017 se v médiích objevují informace, že vicepremiér a ministr financí ČR Andrej Babiš nakupoval dluhopisy své firmy Agrofert a zkrátil tak výši daní, kterou měl za svou podnikatelskou činnost odvést. Ve čtvrtek 27. dubna 2017 poslal předsedovi PS Janu Hamáčkovi dopis, ten ovšem premiérovi nestačil. Andrej Babiš tak byl vyzván, aby do konce měsíce věrohodně vysvětlil, že nekrátil stát na daních – a jak přišel ke svému majetku. Jinak mu hrozí odvolání z vlády.
 5. 5. Navrhněte obsah článku k vicepremierova vysvětlení k nákupu dluhopisů
 6. 6. Navrhněte článek Co by měl článek obsahovat? Zkuste navrhnout strukturu článku. Jaké by měly být ilustrační fotky? Jaké další prolinky na články navrhujete?
 7. 7. Jak téma zpracovali novináři Vymyslete titulek. Zkuste popsat, jak by měla vypadat úvodní fotografie. Navrhněte, jak by měla vypadat fotogalerie k článku. Navrhněte další články, které by měly být součástí článku.
 8. 8. Zpracované zprávy http://www.denik.cz/z_domova/sef-poslancu-cssd-sklenak-kvuli-babisovi-by-se-mela-sejit-koalicni-rada-20170430.html http://zpravy.idnes.cz/babis-by-mel-odstoupit-rekl-hamacek-due-/domaci.aspx?c=A170430_121115_domaci_zt
 9. 9. Zvolte titulek Herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška prozradil, že velmi touží stát se co nejdříve dědečkem. Dokonce už začal přemlouvat svoje děti. „Tak Jankovi je zatím jednadvacet, ale Kačena by už mohla. Je jí třicet let, a tak už jsem říkal, že chci být dědečkem. Uvidíme, jak to dopadne,” přiznal s úsměvem herec Jiří Bartoška, který si na své rodině velmi zakládá. „S Adélkou máme velmi šťastné manželství. Každý máme zcela odlišné povolání. Adélka je úspěšná archeoložka a myslím si, že pro fungující vztah je důležité, aby každý dělal něco jiného a byl v tom úspěšný. Nejhorší je, když je úspěšný pouze jeden a ten druhý ne. Nebo když jsou oba herci, to myslím, že musí být hrůza,” prozradil Bartoška v přátelském rozhovoru s moderátorskou dvojicí Milošem Pokorným a Romanem Ondráčkem. „Dědečkem chci být co nejdřív, abych byl ještě v plné síle a vnoučata si mohla jednou říkat: Jo, s dědkem Bartoškovým byla sranda,” směje se Bartoška. (ss)
 10. 10. Super.cz, 30. 9. 2007 Jiří Bartoška dědečkem. Známe podrobnosti!
 11. 11. Jak se píší titulky MUSÍ ODPOVÍDAT OBSAHU Titulek v několika slovech shrnuje obsahovou podstatu článku. PŘITAHUJE POZORNOST Titulek má přiměřeně provokovat k přečtení dalšího textu; často však pouze přitahuje čtenáře, aby si článek přečetl. OBSAHUJE AKTIVNÍ SLOVESA Titulek tvoří větu; neměl by užívat pasivum, ale měl by obsahovat aktivní sloveso či popis nějaké činnosti. NEPOUŽÍVAJÍ SE CIZÍ A NEROZŠÍŘENÁ SLOVA Titulek by měl být pro každého čtenáře srozumitelný. DOPLŇUJE GRAFIKU ČLÁNKU Zdůrazňuje se maximální plnost řádků, tj. že titulek by měl přesahovat alespoň polovinu posledního sloupce zprávy, aby nevznikalo vedle titulku bílé nevyužité místo.
 12. 12. Michal Kaderka Tel.: 777 879 481 E-mail: kaderka@centrum.cz cz.linkedin.com/pub/michal-kaderka/49/807/10b www.slideshare.net/MichalKaderka @MichalKaderka Michal.Kaderka77 KontaktKontakt

×