SlideShare a Scribd company logo
1 of 15
Download to read offline
Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015
Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona
CONTEXTUALITZACIÓ
Justificació de la microsessió proposada dins una unitat
didàctica per a un curs de l’ESO
En els continguts de 3r d’ESO del currículum general de l’ESO, trobem dos
objectius relacionats de manera directe amb l’expressió corporal. Aquests dos
objectius que es pretenen assolir condicionaran el tipus de sessió a realitzar.
Podríem emmarcar aquesta microsessió que seria realitzada en 4-5 sessions en la
vida real per a alumnes de 3r d’ESO. Dins d’una unitat didàctica sobre Expressió
Corporal, podríem incloure aquesta microsesió que relaciona les danses populars
de diferents llocs del món per a veure els trets culturals diferenciats de cada una de
les regions.
Dins de cada una de les diferents sessions a les quals formaria part a la vida real,
treballaríem de manera específica aquests dos objectius marcats pel currículum. La
finalitat global d’aquesta UD, seria realitzar amb èxit els dos objectius plantejats a
més a més del d’apropar les danses i balls populars als alumnes i perdre la
vergonya a actuar en públic.
Autor/a de la microsessió:
Blanco Larrosa, Oscar
DANSES POPULARS DEL
MÓN: Estem llestos per
començar la dansa de la vida
Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015
Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona
Objectiu/s de la microsessió
En el curs de 3r d’ESO, el currículum presenta dos objectius clars per a realitzar
amb èxit durant les sessions de cada una de les unitats didàctiques. El contingut a
tractar serà el d’expressió corporal. Dins aquest contingut, inclourem de manera
paral·lela els balls populars i danses (com a eina per aconseguir els objectius
marcats).
• Realització d'improvisacions individuals i col·lectives, amb i sense suport
musical.
• Disposició favorable a la pràctica de les activitats d'expressió corporal amb
tots els companys i companyes.
Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015
Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona
La microsessió: DANSES POPULARS DEL MÓN:
Estem llestos per començar la dansa de la vida
FASE DE ADAPTACIÓ (10 min)
Realitzarem una dansa típica d’Israel que s’anomena Zamar Node. Té dues
parts ben diferenciades. La primera part serà individual, cadascú haurà
d’interpretar amb moviments, gestos o ballant el que li transmet la música. La
meitat de vosaltres tindreu una pica. Quan el professor pari la música e indiqui a
l’alumnat, serà la segona part, i es realitzarà per parelles. La gent que no tingui
pica, es posarà amb un company/a amb pica. Es tornarà a posar la música i es
farà una altre interpretació. Es realitzarà dues vegades. Si el professor veu que
no hi ha gaire moviment, es realitzarà també en grup de 4 per buscar més
dinamisme. El professor mostrarà un vídeo als alumnes per a tenir una petita
idea sobre el ball i així ajudar-los a imaginar. Quan l’activitat s’ha acabat, cada
pica té dues lletres; cada un de la parella haurà d’anar al lloc on li correspongui.
Allà tenen les indicacions de l’activitat 2. El professor haurà de tenir preparat
l’espai on es desenvolupa, la música i el material per a la segona activitat.
Informació inicial (5 min)
Al començar la classe, recordarem que la classe anterior havíem acabat de treballar
els Jocs populars en el món i que avui canviaríem d’unitat didàctica i començaríem
a treballar les danses populars del món per a veure els trets més rellevants.
Farem un petit recordatori per a tots aquells vergonyosos/ses que per a la sessió
d’avui, la vergonya la deixaríem a casa i que estaríem tots disposats a moure’ns al
ritme de la música.
A la pissarra, hi haurà escrit les tres fases en les quals està dividida la sessió. Un
primer exercici/ball per a realitzar un petit escalfament. Aquest serà més aviat
autònom per part de l’alumnat. Seguidament hi haurà una activitat per grups en la
que hauran de realitzar una dansa popular davant de tota la classe. Per últim, hi
haurà una dansa popular portada pel professor, que tota la classe realitzarà a la
vegada.
Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015
Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona
Abans d’iniciar l’activitat d’escalfament cal...
DELIMITAR L’ESPAI DE PRÀCTICA.
Aviseu que tothom es tregui anells, cadenes, rellotges...
SEGURETAT
Joc activació: formació de grups (5 min)
Realitzarem una dansa típica d’Israel que s’anomena Zamar Node. Té dues
parts ben diferenciades. La primera part serà individual, cadascú haurà
d’interpretar amb moviments, gestos o ballant el que li transmet la música. La
meitat de vosaltres tindreu una pica. Quan el professor pari la música e indiqui a
l’alumnat, serà la segona part, i es realitzarà per parelles. La gent que no tingui
pica, es posarà amb un company/a amb pica. Es tornarà a posar la música i es
farà una altre interpretació. Es realitzarà dues vegades. Si el professor veu que
no hi ha gaire moviment, es realitzarà també en grup de 4 per buscar més
dinamisme. El professor mostrarà un vídeo als alumnes per a tenir una petita
idea sobre el ball i així ajudar-los a imaginar. Quan l’activitat s’ha acabat, cada
pica té dues lletres; cada un de la parella haurà d’anar al lloc on li correspongui.
Allà tenen les indicacions de l’activitat 2. El professor haurà de tenir preparat
l’espai on es desenvolupa, la música i el material per a la segona activitat.
Organització
pràctica/alumnat
Espai de pràctica Material necessari
Interpretar de manera lliure
la música per l’espai. Primer
de manera individual, per
parelles i finalment per grup
de 4.
Dins l’espai marcat per cons.
Hi haurà un rectangle de
15x10m (aprox), en el qual
els alumnes hauran
d’interpretar la música.
Suport musical. 10 cons per
a marcar l’espai. 10 piques
per a realitzar el ball. Dues
enganxines per a realitzar
els grups.
Explicació
L’explicació que es realitzarà a l’alumnat serà a partir d’un
vídeo. Hauran d’interpretar la música en una primera part
individual, després per parelles. Es poden moure per tot
l’espai utilitzant la pica. Del vídeo, en poden extreure idees
dels moviments a realitzar.
Variants? Si el professor observa que els alumnes no tenen
gaire imaginació de moviments, agrupar-los en grups de 4. A
la vegada, ell mateix representar certs moviments.
Gràfic
Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015
Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona
FASE D’ASSOLIMENT D’OBJECTIUS (20 min)
Activitat 1 ( 5 min)
Organització
pràctica/alumnat
Espai de pràctica Material necessari
Amb l’activitat anterior, els
alumnes s’hauran organitzat
en 3 grups diferents i
repartits per tot l’espai. Cada
grup té 2
smartphones/tabletes i el full
amb les instruccions.
Ocuparem tot l’espai
disponible, ja sigui pati o
gimnàs o sala poliesportiva.
Hi haurà tres espais de
treball diferenciats per a
cada un dels grups de
treball. Si hi ha mirall millor.
Tindrem suport musical per a
tota la classe. Cada grup
disposarà de dos
smartphones/tablets/mòvils
per a cercar el vídeo a
Youtube.
Explicació
A cada grup, se li haurà assignat una dansa o ball típic
d’arreu del món (sevillanas, zorba o polka). Hi haurà 3 grups
amb el mateix nombre de persones. Hauran de seguir les
instruccions del full que es trobaran. Hauran de cercar el
vídeo al Youtube, i de manera autònoma, cada grup tindrà 5
minuts per a assajar el ball que després representaran
davant de tota la classe.
Variants?
El professor haurà d’estar molt atent a que tots els grups
treballin de manera conjunta entre els seus integrants i que
vagin per feina alhora d’assajar la cançó.
Gràfic
Activitat 2 ( 7 min)
Organització
pràctica/alumnat
Espai de pràctica Material necessari
Seguiran amb els mateixos
tres grups de treball que han
estat en l’activitat anterior.
Cada grup representa un ball
o dansa popular.
Estarem en el mateix espai
de pràctica. Amb 3 cordes,
es crearà un petit escenari
amb públic, i cada grup
tindrà el seu espai per a
veure els balls dels altres
grups.
Es necessitarà suport
musical (altaveus), per a fer
les actuacions. 3 cordes per
a limitar l’espai i un
smartphone (del professor),
per a posar les músiques.
Explicació
Representació de les 3 danses i balls populars. Cada grup,
després d’haver assajat conjuntament, realitza el ball davant
de tota la classe. Després de cada actuació, preguntar als
altres dos grups si saben de quina dansa es tracta, i dir les
dues característiques més importants de cada dansa.
Variants?
Degut al poc temps que hi ha, el professor haurà d’intentar
que les transicions entre grups siguin el més ràpid possibles.
El silenci serà molt important durant les representacions.
Gràfic
Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015
Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona
Activitat 3 ( 8 min)
Organització
pràctica/alumnat
Espai de pràctica Material necessari
Tota la classe es col·locarà
de manera ordenada per
files i columnes davant del
professor, de tal manera que
tots tinguin visibilitat cap a
ell. Ja no hi ha grups de
treball.
Ens col·locarem tots al
centre de la pista. Si tenim
mirall, el podrem utilitzar per
corregir moviments. El
professor es col·locarà
davant de tot al centre per a
que tots els alumnes el
vegin.
Suport musical per a poder
posar la música
seleccionada per a ballar la
dansa popular.
Explicació
Aquesta última activitat serà totalment dirigida per part del
professor. L’alumnat perd protagonisme i els passos a
realitzar els marcarà el professor. Es realitzaran els tres
passos típics del merengue. S’ensenyaran de manera
aïllada i sense suport musical; seguidament es farà amb
música i cada vegada més ràpida (depèn del ritme del grup).
Variants?
El professor haurà d’estar molt atent a que tots els alumnes
segueixin el ritme de la classe. Per això, haurà de realitzar
les explicacions de manera pausada i que tothom tingui
visibilitat cap a ell.
Gràfic
ACTIVITAT EXTRA:
Després de realitzar els tres balls de cada un dels grups i representar-los a tota la classe,
els alumnes hauran de triar un d’aquests tres balls i realitzar una “versió” més llarga i
representar-la a tota la classe. Aquesta activitat, la podrà posar en pràctica el professor, si
veu que la tercera i última activitat (Passos típics del merengue), no té suficient temps per
dur-la a terme. En aquesta activitat, els alumnes treballen de manera autònoma i només
necessitarem suport musical per a poder realitzar-la. El docent haurà d’estar molt atent a
que els alumnes es posin d’acord, i que cooperin entre ells. Tindran un suport audiovisual
per a poder mirar el vídeo del ball o dansa popular.
Aquest exercici extra, es va posar en pràctica en la microsessió realitzada, ja que el temps
va passar massa ràpid.
Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015
Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona
FASE DE READAPTACIÓ (5 min)
Estiraments o tornada a la calma
Animeu als vostres companys a que col·laborin en la recollida del
material abans de començar a estirar.
Els estiraments es realitzaran a través de la música. El docent posarà una música
amb l’ajuda del suport musical, que marcarà el ritme dels estiraments. El professor
haurà d’estar atent a que es realitzin de manera correcte els diferents estiraments o
si els alumnes no saben efectuar algun dels estiraments proposats. Es busca
originalitat, i no la monotonia de sempre realitzar els mateixos estiraments.
Anàlisi de resultats
(mentre estiren!!!!)
El professor farà una petita valoració sobre tota la sessió mentre els alumnes van
fent els estiraments marcats per la música. Destacarà aquells punts forts de la
sessió (que han realitzat de manera correcta) i també farà recordatori d’aquells
punts a millorar per a pròximes sessions. D’aquesta manera, l’alumne rebrà un
feedback. Si el docent ho considera, pot anar exercici per exercici i fer una petita i
breu explicació/comentari sobre el seu funcionament i sobre el que podria millorar-
se per a una futura sessió.
Després de realitzar la sessió amb els alumnes d’INEFC, hi ha diverses
consideracions que gràcies als comentaris de companys i professor es podria
modificar en futures sessions:
 Més feedback amb l’alumne després de cada exercici. El feedback final
sí que podria ser més llarg i complert.
 Marcar més l’objectiu inicial de la sessió per a ubicar els alumnes i que
siguin conscients del que s’espera d’ells en la sessió.
 Estar sempre present en la sessió. Encara que es vulgui ser un
espectador de les danses, estar sempre a prop dels alumnes per a
qualsevol incidència.
 Deixar-se anar més com a docent i oblidar per moments la figura de
responsable per a que els alumnes intentin deixar-se anar i que surti la
seva creativitat (ser més “showman”).
 Bona organització. Bona improvisació. Bon ús de la tecnologia en la
classe de E.F. Correcte ús de temps per a cada activitat.
Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015
Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona
BIBLIOGRAFIA BÀSICA
1. https://danzasdelmundo.wordpress.com/  Pàgina web en la qual fa
una classificació de moltes danses i balls populars i les classifica
segons el seu lloc d’origen. Cada una d’elles, té un link en les quals
podem trobar una mica d’informació e inclús algun vídeo sobre el ball
que es tracta.
2. Article sobre Educació Física i Dansa escrit per Carolina Fructuoso
Alemán, titulat “La danza como elemento educativo en el
adolescente”.  Lectura d’aquest article per extreure idees de com
enfocar una sessió i de quin tipus d’exercicis i tasques realitzar amb
alumnes de 3r d’ESO.
Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015
Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona
ANNEX 1 : Full Polka
POLKA: (1)
Instruccions:
1. Llegir les característiques de la dansa popular.
2. Agafar dos telèfons mòbils, tabletes, portàtils amb Internet per al grup.
3. Cercar el vídeo.
4. Assajar el pas típic (30” – 1’)
5. Representar-ho a la resta de la classe.
 Dansa popular que va néixer a partir de 1830 a Bohemia.
 Forma musical que deriva directament del “minueto”, ball cortès molt
popular durant el segle XVIII.
 A partir de la segona meitat del segle XIX, es va popularitzar per tot el món
en molt països i cultures diferents.
LINK Youtube = https://www.youtube.com/watch?v=OANzLIuxhNo (fins al
segon 35” aproximadament). “USSR 05.08.1991- Russian folk dance”
Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015
Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona
ANNEX 2 : Full Sevillanas
SEVILLANAS: (2)
Instruccions:
1. Llegir les característiques de la dansa popular.
2. Agafar dos telèfons mòbils, tabletes, portàtils amb Internet per al grup.
3. Cercar el vídeo.
4. Assajar el pas típic (30” – 1’)
5. Representar-ho a la resta de la classe.
 Cant i ball típic de Sevilla i Huelva (Andalusia, Espanya).
 Es canta i es balla durant les feries que se celebren a la comunitat
andalusa a partir del segle XIX.
 La seva gran festa s’anomena Feria d’Abril a Sevilla i la romeria de El
Rocío.
LINK Youtube = https://www.youtube.com/watch?v=6gPEtLBLcMk (pot ser
individual o per parelles), a partir del segon 13” fins on es pugui.”Aprender a
bailar sevillanas. La primera”.
Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015
Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona
ANNEX 3 : Full Zorba
ZORBA: (3)
Instruccions:
1. Llegir les característiques de la dansa popular.
2. Agafar dos telèfons mòbils, tabletes, portàtils amb Internet per al grup.
3. Cercar el vídeo.
4. Assajar el pas típic (30” – 1’)
5. Representar-ho a la resta de la classe.
 Dansa grega que forma part de la seva cultura des dels inicis.
 Expressió de sentiments (tristesa, alegria, amor) en qualsevol tipus de
celebració.
 Balls i danses que es transmeten de generació a generació per tot el
territori grec.
LINK Youtube = https://www.youtube.com/watch?v=gTPbkqECZKc (a partir
del segon 14” fins on es pugui), posar a youtube “Ballet Egeo”, primer vídeo.
Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015
Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona
ANNEX 4 : Full d’observació
FITXA OBSERVACIÓ:
NOM:
CURS:
DATA:
OBJECTIU: Plasmar en paper l’observació que realitza l’alumnat que no realitza
classe per ajudar al docent a millorar la sessió. Per valorar els diferents ítems,
agafarem el valor 1 com a poc/no correcte i el valor 5 com a molt/correcte. Es
marcarà amb una casella (X), el valor que més s’apropa a la realitat. En l’apartat
d’observacions, l’alumne podrà aportar el que cregui adient.
TASCA 1
 En relació al docent
1 2 3 4 5 Observacions
Claredat en
l’explicació
Organització de
la tasca
Intervenció
sobre l’alumnat
Adequació del
temps en vers
l’activitat
Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015
Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona
 En relació a l’alumnat
1 2 3 4 5 Observacions
Comprensió de
l’activitat
Aprenentatge
de l’activitat
Grau de
cooperació
Interès per
l’activitat
TASCA 2
 En relació al docent
1 2 3 4 5 Observacions
Claredat en
l’explicació
Organització de
la tasca
Intervenció
sobre l’alumnat
Adequació del
temps en vers
l’activitat
 En relació a l’alumnat
1 2 3 4 5 Observacions
Comprensió de
l’activitat
Aprenentatge
de l’activitat
Grau de
cooperació
Interès per
l’activitat
Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015
Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona
TASCA 3
 En relació al docent
1 2 3 4 5 Observacions
Claredat en
l’explicació
Organització de
la tasca
Intervenció
sobre l’alumnat
Adequació del
temps en vers
l’activitat
 En relació a l’alumnat
1 2 3 4 5 Observacions
Comprensió de
l’activitat
Aprenentatge
de l’activitat
Grau de
cooperació
Interès per
l’activitat
Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015
Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona
TASCA 4
 En relació al docent
1 2 3 4 5 Observacions
Claredat en
l’explicació
Organització de
la tasca
Intervenció
sobre l’alumnat
Adequació del
temps en vers
l’activitat
 En relació a l’alumnat
1 2 3 4 5 Observacions
Comprensió de
l’activitat
Aprenentatge
de l’activitat
Grau de
cooperació
Interès per
l’activitat

More Related Content

What's hot

Taller De MúSica Tac2
Taller De MúSica Tac2Taller De MúSica Tac2
Taller De MúSica Tac2MARTA FIGUERAS
 
Taller De MúSica Tac1
Taller De MúSica Tac1Taller De MúSica Tac1
Taller De MúSica Tac1MARTA FIGUERAS
 
Activitats Art Tic Ies Enric BorràS
Activitats Art Tic Ies Enric BorràSActivitats Art Tic Ies Enric BorràS
Activitats Art Tic Ies Enric BorràSMARTA FIGUERAS
 
El Music Time I La Flauta DolçA
El Music Time I La Flauta DolçAEl Music Time I La Flauta DolçA
El Music Time I La Flauta DolçAMARTA FIGUERAS
 
Música i educació f
Música i educació fMúsica i educació f
Música i educació fcrp-osona
 
Treballem el TANV amb la música
Treballem el TANV amb la músicaTreballem el TANV amb la música
Treballem el TANV amb la músicajoelart7
 
Els Ritmes De La Bruixa
Els Ritmes De La BruixaEls Ritmes De La Bruixa
Els Ritmes De La BruixaMARTA FIGUERAS
 
La Cançó Sto Perigiali
La Cançó Sto PerigialiLa Cançó Sto Perigiali
La Cançó Sto PerigialiMARTA FIGUERAS
 
Emusica docs docs_fitxer_38-triptic_setmana_cultural_2011
Emusica docs docs_fitxer_38-triptic_setmana_cultural_2011Emusica docs docs_fitxer_38-triptic_setmana_cultural_2011
Emusica docs docs_fitxer_38-triptic_setmana_cultural_2011Nucli Antic Vng
 
Sant Jordi Dahir I Davui
Sant Jordi Dahir I DavuiSant Jordi Dahir I Davui
Sant Jordi Dahir I DavuiMARTA FIGUERAS
 

What's hot (19)

Taller De MúSica Tac2
Taller De MúSica Tac2Taller De MúSica Tac2
Taller De MúSica Tac2
 
Lou Del Sol
Lou Del SolLou Del Sol
Lou Del Sol
 
Taller De MúSica Tac1
Taller De MúSica Tac1Taller De MúSica Tac1
Taller De MúSica Tac1
 
Activitats Art Tic Ies Enric BorràS
Activitats Art Tic Ies Enric BorràSActivitats Art Tic Ies Enric BorràS
Activitats Art Tic Ies Enric BorràS
 
El Music Time I La Flauta DolçA
El Music Time I La Flauta DolçAEl Music Time I La Flauta DolçA
El Music Time I La Flauta DolçA
 
Coneixem El Curt Semi
Coneixem El Curt SemiConeixem El Curt Semi
Coneixem El Curt Semi
 
Música i educació f
Música i educació fMúsica i educació f
Música i educació f
 
Lescarabat
LescarabatLescarabat
Lescarabat
 
Dracs1
Dracs1Dracs1
Dracs1
 
Treballem el TANV amb la música
Treballem el TANV amb la músicaTreballem el TANV amb la música
Treballem el TANV amb la música
 
Els Ritmes De La Bruixa
Els Ritmes De La BruixaEls Ritmes De La Bruixa
Els Ritmes De La Bruixa
 
Simfonia Del Nou MóN
Simfonia Del Nou MóNSimfonia Del Nou MóN
Simfonia Del Nou MóN
 
Peer Gynt
Peer GyntPeer Gynt
Peer Gynt
 
La Cançó Sto Perigiali
La Cançó Sto PerigialiLa Cançó Sto Perigiali
La Cançó Sto Perigiali
 
Emusica docs docs_fitxer_38-triptic_setmana_cultural_2011
Emusica docs docs_fitxer_38-triptic_setmana_cultural_2011Emusica docs docs_fitxer_38-triptic_setmana_cultural_2011
Emusica docs docs_fitxer_38-triptic_setmana_cultural_2011
 
El Rondó
El RondóEl Rondó
El Rondó
 
Trepak
TrepakTrepak
Trepak
 
El Cant Del BarçA
El Cant Del BarçAEl Cant Del BarçA
El Cant Del BarçA
 
Sant Jordi Dahir I Davui
Sant Jordi Dahir I DavuiSant Jordi Dahir I Davui
Sant Jordi Dahir I Davui
 

Viewers also liked

El origen de la dansa
El origen de la dansaEl origen de la dansa
El origen de la dansanadiia289
 
Diferents estils de dansa
Diferents estils de dansaDiferents estils de dansa
Diferents estils de dansaRut CG
 
Balls tradicionals
Balls tradicionalsBalls tradicionals
Balls tradicionalslacasacomun
 
ELS TIPUES DE DANSES I BALLS
ELS TIPUES DE DANSES I BALLSELS TIPUES DE DANSES I BALLS
ELS TIPUES DE DANSES I BALLSSagrada Família
 
Balls tradicionals de la comunitat valenciana
Balls tradicionals de la comunitat valencianaBalls tradicionals de la comunitat valenciana
Balls tradicionals de la comunitat valencianalacasacomun
 

Viewers also liked (9)

Extremadura
ExtremaduraExtremadura
Extremadura
 
Danza Lenta
Danza LentaDanza Lenta
Danza Lenta
 
El origen de la dansa
El origen de la dansaEl origen de la dansa
El origen de la dansa
 
dansa
dansadansa
dansa
 
Diferents estils de dansa
Diferents estils de dansaDiferents estils de dansa
Diferents estils de dansa
 
Balls tradicionals
Balls tradicionalsBalls tradicionals
Balls tradicionals
 
ELS TIPUES DE DANSES I BALLS
ELS TIPUES DE DANSES I BALLSELS TIPUES DE DANSES I BALLS
ELS TIPUES DE DANSES I BALLS
 
Balls tradicionals de la comunitat valenciana
Balls tradicionals de la comunitat valencianaBalls tradicionals de la comunitat valenciana
Balls tradicionals de la comunitat valenciana
 
Els balls.
Els balls.Els balls.
Els balls.
 

Similar to Microsessio oscar blanco

Similar to Microsessio oscar blanco (20)

Mètode ireneu segarra
Mètode ireneu segarraMètode ireneu segarra
Mètode ireneu segarra
 
Cançoner.- Cançó de bres per a una princesa negra.
Cançoner.- Cançó de bres per a una princesa negra.Cançoner.- Cançó de bres per a una princesa negra.
Cançoner.- Cançó de bres per a una princesa negra.
 
El mètode orff explicacio
El mètode orff explicacioEl mètode orff explicacio
El mètode orff explicacio
 
CIRCULAR MUSICA
CIRCULAR MUSICACIRCULAR MUSICA
CIRCULAR MUSICA
 
Guia didàctica podcast audio
Guia didàctica podcast audioGuia didàctica podcast audio
Guia didàctica podcast audio
 
Toteslesnotes
ToteslesnotesToteslesnotes
Toteslesnotes
 
Anem A Tocar!
Anem A Tocar!Anem A Tocar!
Anem A Tocar!
 
Von paradise per penjar
Von paradise per penjarVon paradise per penjar
Von paradise per penjar
 
Música al Balmes
Música al BalmesMúsica al Balmes
Música al Balmes
 
Posa Hi Ritme
Posa Hi RitmePosa Hi Ritme
Posa Hi Ritme
 
Graus Tonals
Graus TonalsGraus Tonals
Graus Tonals
 
Power ton pare no te nas
Power ton pare no te nasPower ton pare no te nas
Power ton pare no te nas
 
Un Jardí Encantat
Un Jardí EncantatUn Jardí Encantat
Un Jardí Encantat
 
Microsessió Arnau Artigas
Microsessió Arnau ArtigasMicrosessió Arnau Artigas
Microsessió Arnau Artigas
 
Guia didàctica
Guia didàctica Guia didàctica
Guia didàctica
 
Guia didàctica
Guia didàctica Guia didàctica
Guia didàctica
 
Guia didàctica 2
Guia didàctica 2Guia didàctica 2
Guia didàctica 2
 
Sessio3 b 10
Sessio3 b 10Sessio3 b 10
Sessio3 b 10
 
Sessio3 b 10
Sessio3 b 10Sessio3 b 10
Sessio3 b 10
 
FòRum Lleida
FòRum LleidaFòRum Lleida
FòRum Lleida
 

More from Laura Priego

Entrevistas Arnau Artigas
Entrevistas Arnau ArtigasEntrevistas Arnau Artigas
Entrevistas Arnau ArtigasLaura Priego
 
Microsessió oscar mela
Microsessió oscar melaMicrosessió oscar mela
Microsessió oscar melaLaura Priego
 
Infografia oscar mela
Infografia oscar melaInfografia oscar mela
Infografia oscar melaLaura Priego
 
Microsessio oscar blanco
Microsessio oscar blancoMicrosessio oscar blanco
Microsessio oscar blancoLaura Priego
 
Infografia Laura Priego
Infografia Laura PriegoInfografia Laura Priego
Infografia Laura PriegoLaura Priego
 
Infografia Xavi Caballero
Infografia Xavi CaballeroInfografia Xavi Caballero
Infografia Xavi CaballeroLaura Priego
 
Infografia Oscar Blanco
Infografia Oscar BlancoInfografia Oscar Blanco
Infografia Oscar BlancoLaura Priego
 
Microsessió laura priego
Microsessió laura priegoMicrosessió laura priego
Microsessió laura priegoLaura Priego
 
Microsessio xavier caballero fontecha
Microsessio xavier caballero fontechaMicrosessio xavier caballero fontecha
Microsessio xavier caballero fontechaLaura Priego
 

More from Laura Priego (14)

Entrevistas Arnau Artigas
Entrevistas Arnau ArtigasEntrevistas Arnau Artigas
Entrevistas Arnau Artigas
 
Microsessió oscar mela
Microsessió oscar melaMicrosessió oscar mela
Microsessió oscar mela
 
Infografia oscar mela
Infografia oscar melaInfografia oscar mela
Infografia oscar mela
 
Microsessió
Microsessió Microsessió
Microsessió
 
Microsessio oscar blanco
Microsessio oscar blancoMicrosessio oscar blanco
Microsessio oscar blanco
 
Oscar Mela
Oscar Mela Oscar Mela
Oscar Mela
 
Laura Priego
Laura PriegoLaura Priego
Laura Priego
 
Xavi Caballero
Xavi CaballeroXavi Caballero
Xavi Caballero
 
Oscar blanco
Oscar blancoOscar blanco
Oscar blanco
 
Infografia Laura Priego
Infografia Laura PriegoInfografia Laura Priego
Infografia Laura Priego
 
Infografia Xavi Caballero
Infografia Xavi CaballeroInfografia Xavi Caballero
Infografia Xavi Caballero
 
Infografia Oscar Blanco
Infografia Oscar BlancoInfografia Oscar Blanco
Infografia Oscar Blanco
 
Microsessió laura priego
Microsessió laura priegoMicrosessió laura priego
Microsessió laura priego
 
Microsessio xavier caballero fontecha
Microsessio xavier caballero fontechaMicrosessio xavier caballero fontecha
Microsessio xavier caballero fontecha
 

Recently uploaded

feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555twunt
 
Plans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El MusicalPlans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El Musicalalba444773
 
transició historia segon de batxiller at
transició historia segon de batxiller attransició historia segon de batxiller at
transició historia segon de batxiller atJuliaBasart1
 
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfISMAELALVAREZCABRERA
 
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdfESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdfErnest Lluch
 
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdfSílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdfsilvialopezle
 
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERSSuperAdmin9
 
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfISMAELALVAREZCABRERA
 

Recently uploaded (8)

feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555feedback.pdf55555555555555555555555555555
feedback.pdf55555555555555555555555555555
 
Plans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El MusicalPlans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El Musical
 
transició historia segon de batxiller at
transició historia segon de batxiller attransició historia segon de batxiller at
transició historia segon de batxiller at
 
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
 
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdfESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
 
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdfSílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
 
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
4 RATLLES - MAIG 2024 - ESCOLA AMETLLERS
 
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
 

Microsessio oscar blanco

  • 1. Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona CONTEXTUALITZACIÓ Justificació de la microsessió proposada dins una unitat didàctica per a un curs de l’ESO En els continguts de 3r d’ESO del currículum general de l’ESO, trobem dos objectius relacionats de manera directe amb l’expressió corporal. Aquests dos objectius que es pretenen assolir condicionaran el tipus de sessió a realitzar. Podríem emmarcar aquesta microsessió que seria realitzada en 4-5 sessions en la vida real per a alumnes de 3r d’ESO. Dins d’una unitat didàctica sobre Expressió Corporal, podríem incloure aquesta microsesió que relaciona les danses populars de diferents llocs del món per a veure els trets culturals diferenciats de cada una de les regions. Dins de cada una de les diferents sessions a les quals formaria part a la vida real, treballaríem de manera específica aquests dos objectius marcats pel currículum. La finalitat global d’aquesta UD, seria realitzar amb èxit els dos objectius plantejats a més a més del d’apropar les danses i balls populars als alumnes i perdre la vergonya a actuar en públic. Autor/a de la microsessió: Blanco Larrosa, Oscar DANSES POPULARS DEL MÓN: Estem llestos per començar la dansa de la vida
  • 2. Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona Objectiu/s de la microsessió En el curs de 3r d’ESO, el currículum presenta dos objectius clars per a realitzar amb èxit durant les sessions de cada una de les unitats didàctiques. El contingut a tractar serà el d’expressió corporal. Dins aquest contingut, inclourem de manera paral·lela els balls populars i danses (com a eina per aconseguir els objectius marcats). • Realització d'improvisacions individuals i col·lectives, amb i sense suport musical. • Disposició favorable a la pràctica de les activitats d'expressió corporal amb tots els companys i companyes.
  • 3. Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona La microsessió: DANSES POPULARS DEL MÓN: Estem llestos per començar la dansa de la vida FASE DE ADAPTACIÓ (10 min) Realitzarem una dansa típica d’Israel que s’anomena Zamar Node. Té dues parts ben diferenciades. La primera part serà individual, cadascú haurà d’interpretar amb moviments, gestos o ballant el que li transmet la música. La meitat de vosaltres tindreu una pica. Quan el professor pari la música e indiqui a l’alumnat, serà la segona part, i es realitzarà per parelles. La gent que no tingui pica, es posarà amb un company/a amb pica. Es tornarà a posar la música i es farà una altre interpretació. Es realitzarà dues vegades. Si el professor veu que no hi ha gaire moviment, es realitzarà també en grup de 4 per buscar més dinamisme. El professor mostrarà un vídeo als alumnes per a tenir una petita idea sobre el ball i així ajudar-los a imaginar. Quan l’activitat s’ha acabat, cada pica té dues lletres; cada un de la parella haurà d’anar al lloc on li correspongui. Allà tenen les indicacions de l’activitat 2. El professor haurà de tenir preparat l’espai on es desenvolupa, la música i el material per a la segona activitat. Informació inicial (5 min) Al començar la classe, recordarem que la classe anterior havíem acabat de treballar els Jocs populars en el món i que avui canviaríem d’unitat didàctica i començaríem a treballar les danses populars del món per a veure els trets més rellevants. Farem un petit recordatori per a tots aquells vergonyosos/ses que per a la sessió d’avui, la vergonya la deixaríem a casa i que estaríem tots disposats a moure’ns al ritme de la música. A la pissarra, hi haurà escrit les tres fases en les quals està dividida la sessió. Un primer exercici/ball per a realitzar un petit escalfament. Aquest serà més aviat autònom per part de l’alumnat. Seguidament hi haurà una activitat per grups en la que hauran de realitzar una dansa popular davant de tota la classe. Per últim, hi haurà una dansa popular portada pel professor, que tota la classe realitzarà a la vegada.
  • 4. Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona Abans d’iniciar l’activitat d’escalfament cal... DELIMITAR L’ESPAI DE PRÀCTICA. Aviseu que tothom es tregui anells, cadenes, rellotges... SEGURETAT Joc activació: formació de grups (5 min) Realitzarem una dansa típica d’Israel que s’anomena Zamar Node. Té dues parts ben diferenciades. La primera part serà individual, cadascú haurà d’interpretar amb moviments, gestos o ballant el que li transmet la música. La meitat de vosaltres tindreu una pica. Quan el professor pari la música e indiqui a l’alumnat, serà la segona part, i es realitzarà per parelles. La gent que no tingui pica, es posarà amb un company/a amb pica. Es tornarà a posar la música i es farà una altre interpretació. Es realitzarà dues vegades. Si el professor veu que no hi ha gaire moviment, es realitzarà també en grup de 4 per buscar més dinamisme. El professor mostrarà un vídeo als alumnes per a tenir una petita idea sobre el ball i així ajudar-los a imaginar. Quan l’activitat s’ha acabat, cada pica té dues lletres; cada un de la parella haurà d’anar al lloc on li correspongui. Allà tenen les indicacions de l’activitat 2. El professor haurà de tenir preparat l’espai on es desenvolupa, la música i el material per a la segona activitat. Organització pràctica/alumnat Espai de pràctica Material necessari Interpretar de manera lliure la música per l’espai. Primer de manera individual, per parelles i finalment per grup de 4. Dins l’espai marcat per cons. Hi haurà un rectangle de 15x10m (aprox), en el qual els alumnes hauran d’interpretar la música. Suport musical. 10 cons per a marcar l’espai. 10 piques per a realitzar el ball. Dues enganxines per a realitzar els grups. Explicació L’explicació que es realitzarà a l’alumnat serà a partir d’un vídeo. Hauran d’interpretar la música en una primera part individual, després per parelles. Es poden moure per tot l’espai utilitzant la pica. Del vídeo, en poden extreure idees dels moviments a realitzar. Variants? Si el professor observa que els alumnes no tenen gaire imaginació de moviments, agrupar-los en grups de 4. A la vegada, ell mateix representar certs moviments. Gràfic
  • 5. Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona FASE D’ASSOLIMENT D’OBJECTIUS (20 min) Activitat 1 ( 5 min) Organització pràctica/alumnat Espai de pràctica Material necessari Amb l’activitat anterior, els alumnes s’hauran organitzat en 3 grups diferents i repartits per tot l’espai. Cada grup té 2 smartphones/tabletes i el full amb les instruccions. Ocuparem tot l’espai disponible, ja sigui pati o gimnàs o sala poliesportiva. Hi haurà tres espais de treball diferenciats per a cada un dels grups de treball. Si hi ha mirall millor. Tindrem suport musical per a tota la classe. Cada grup disposarà de dos smartphones/tablets/mòvils per a cercar el vídeo a Youtube. Explicació A cada grup, se li haurà assignat una dansa o ball típic d’arreu del món (sevillanas, zorba o polka). Hi haurà 3 grups amb el mateix nombre de persones. Hauran de seguir les instruccions del full que es trobaran. Hauran de cercar el vídeo al Youtube, i de manera autònoma, cada grup tindrà 5 minuts per a assajar el ball que després representaran davant de tota la classe. Variants? El professor haurà d’estar molt atent a que tots els grups treballin de manera conjunta entre els seus integrants i que vagin per feina alhora d’assajar la cançó. Gràfic Activitat 2 ( 7 min) Organització pràctica/alumnat Espai de pràctica Material necessari Seguiran amb els mateixos tres grups de treball que han estat en l’activitat anterior. Cada grup representa un ball o dansa popular. Estarem en el mateix espai de pràctica. Amb 3 cordes, es crearà un petit escenari amb públic, i cada grup tindrà el seu espai per a veure els balls dels altres grups. Es necessitarà suport musical (altaveus), per a fer les actuacions. 3 cordes per a limitar l’espai i un smartphone (del professor), per a posar les músiques. Explicació Representació de les 3 danses i balls populars. Cada grup, després d’haver assajat conjuntament, realitza el ball davant de tota la classe. Després de cada actuació, preguntar als altres dos grups si saben de quina dansa es tracta, i dir les dues característiques més importants de cada dansa. Variants? Degut al poc temps que hi ha, el professor haurà d’intentar que les transicions entre grups siguin el més ràpid possibles. El silenci serà molt important durant les representacions. Gràfic
  • 6. Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona Activitat 3 ( 8 min) Organització pràctica/alumnat Espai de pràctica Material necessari Tota la classe es col·locarà de manera ordenada per files i columnes davant del professor, de tal manera que tots tinguin visibilitat cap a ell. Ja no hi ha grups de treball. Ens col·locarem tots al centre de la pista. Si tenim mirall, el podrem utilitzar per corregir moviments. El professor es col·locarà davant de tot al centre per a que tots els alumnes el vegin. Suport musical per a poder posar la música seleccionada per a ballar la dansa popular. Explicació Aquesta última activitat serà totalment dirigida per part del professor. L’alumnat perd protagonisme i els passos a realitzar els marcarà el professor. Es realitzaran els tres passos típics del merengue. S’ensenyaran de manera aïllada i sense suport musical; seguidament es farà amb música i cada vegada més ràpida (depèn del ritme del grup). Variants? El professor haurà d’estar molt atent a que tots els alumnes segueixin el ritme de la classe. Per això, haurà de realitzar les explicacions de manera pausada i que tothom tingui visibilitat cap a ell. Gràfic ACTIVITAT EXTRA: Després de realitzar els tres balls de cada un dels grups i representar-los a tota la classe, els alumnes hauran de triar un d’aquests tres balls i realitzar una “versió” més llarga i representar-la a tota la classe. Aquesta activitat, la podrà posar en pràctica el professor, si veu que la tercera i última activitat (Passos típics del merengue), no té suficient temps per dur-la a terme. En aquesta activitat, els alumnes treballen de manera autònoma i només necessitarem suport musical per a poder realitzar-la. El docent haurà d’estar molt atent a que els alumnes es posin d’acord, i que cooperin entre ells. Tindran un suport audiovisual per a poder mirar el vídeo del ball o dansa popular. Aquest exercici extra, es va posar en pràctica en la microsessió realitzada, ja que el temps va passar massa ràpid.
  • 7. Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona FASE DE READAPTACIÓ (5 min) Estiraments o tornada a la calma Animeu als vostres companys a que col·laborin en la recollida del material abans de començar a estirar. Els estiraments es realitzaran a través de la música. El docent posarà una música amb l’ajuda del suport musical, que marcarà el ritme dels estiraments. El professor haurà d’estar atent a que es realitzin de manera correcte els diferents estiraments o si els alumnes no saben efectuar algun dels estiraments proposats. Es busca originalitat, i no la monotonia de sempre realitzar els mateixos estiraments. Anàlisi de resultats (mentre estiren!!!!) El professor farà una petita valoració sobre tota la sessió mentre els alumnes van fent els estiraments marcats per la música. Destacarà aquells punts forts de la sessió (que han realitzat de manera correcta) i també farà recordatori d’aquells punts a millorar per a pròximes sessions. D’aquesta manera, l’alumne rebrà un feedback. Si el docent ho considera, pot anar exercici per exercici i fer una petita i breu explicació/comentari sobre el seu funcionament i sobre el que podria millorar- se per a una futura sessió. Després de realitzar la sessió amb els alumnes d’INEFC, hi ha diverses consideracions que gràcies als comentaris de companys i professor es podria modificar en futures sessions:  Més feedback amb l’alumne després de cada exercici. El feedback final sí que podria ser més llarg i complert.  Marcar més l’objectiu inicial de la sessió per a ubicar els alumnes i que siguin conscients del que s’espera d’ells en la sessió.  Estar sempre present en la sessió. Encara que es vulgui ser un espectador de les danses, estar sempre a prop dels alumnes per a qualsevol incidència.  Deixar-se anar més com a docent i oblidar per moments la figura de responsable per a que els alumnes intentin deixar-se anar i que surti la seva creativitat (ser més “showman”).  Bona organització. Bona improvisació. Bon ús de la tecnologia en la classe de E.F. Correcte ús de temps per a cada activitat.
  • 8. Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona BIBLIOGRAFIA BÀSICA 1. https://danzasdelmundo.wordpress.com/  Pàgina web en la qual fa una classificació de moltes danses i balls populars i les classifica segons el seu lloc d’origen. Cada una d’elles, té un link en les quals podem trobar una mica d’informació e inclús algun vídeo sobre el ball que es tracta. 2. Article sobre Educació Física i Dansa escrit per Carolina Fructuoso Alemán, titulat “La danza como elemento educativo en el adolescente”.  Lectura d’aquest article per extreure idees de com enfocar una sessió i de quin tipus d’exercicis i tasques realitzar amb alumnes de 3r d’ESO.
  • 9. Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona ANNEX 1 : Full Polka POLKA: (1) Instruccions: 1. Llegir les característiques de la dansa popular. 2. Agafar dos telèfons mòbils, tabletes, portàtils amb Internet per al grup. 3. Cercar el vídeo. 4. Assajar el pas típic (30” – 1’) 5. Representar-ho a la resta de la classe.  Dansa popular que va néixer a partir de 1830 a Bohemia.  Forma musical que deriva directament del “minueto”, ball cortès molt popular durant el segle XVIII.  A partir de la segona meitat del segle XIX, es va popularitzar per tot el món en molt països i cultures diferents. LINK Youtube = https://www.youtube.com/watch?v=OANzLIuxhNo (fins al segon 35” aproximadament). “USSR 05.08.1991- Russian folk dance”
  • 10. Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona ANNEX 2 : Full Sevillanas SEVILLANAS: (2) Instruccions: 1. Llegir les característiques de la dansa popular. 2. Agafar dos telèfons mòbils, tabletes, portàtils amb Internet per al grup. 3. Cercar el vídeo. 4. Assajar el pas típic (30” – 1’) 5. Representar-ho a la resta de la classe.  Cant i ball típic de Sevilla i Huelva (Andalusia, Espanya).  Es canta i es balla durant les feries que se celebren a la comunitat andalusa a partir del segle XIX.  La seva gran festa s’anomena Feria d’Abril a Sevilla i la romeria de El Rocío. LINK Youtube = https://www.youtube.com/watch?v=6gPEtLBLcMk (pot ser individual o per parelles), a partir del segon 13” fins on es pugui.”Aprender a bailar sevillanas. La primera”.
  • 11. Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona ANNEX 3 : Full Zorba ZORBA: (3) Instruccions: 1. Llegir les característiques de la dansa popular. 2. Agafar dos telèfons mòbils, tabletes, portàtils amb Internet per al grup. 3. Cercar el vídeo. 4. Assajar el pas típic (30” – 1’) 5. Representar-ho a la resta de la classe.  Dansa grega que forma part de la seva cultura des dels inicis.  Expressió de sentiments (tristesa, alegria, amor) en qualsevol tipus de celebració.  Balls i danses que es transmeten de generació a generació per tot el territori grec. LINK Youtube = https://www.youtube.com/watch?v=gTPbkqECZKc (a partir del segon 14” fins on es pugui), posar a youtube “Ballet Egeo”, primer vídeo.
  • 12. Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona ANNEX 4 : Full d’observació FITXA OBSERVACIÓ: NOM: CURS: DATA: OBJECTIU: Plasmar en paper l’observació que realitza l’alumnat que no realitza classe per ajudar al docent a millorar la sessió. Per valorar els diferents ítems, agafarem el valor 1 com a poc/no correcte i el valor 5 com a molt/correcte. Es marcarà amb una casella (X), el valor que més s’apropa a la realitat. En l’apartat d’observacions, l’alumne podrà aportar el que cregui adient. TASCA 1  En relació al docent 1 2 3 4 5 Observacions Claredat en l’explicació Organització de la tasca Intervenció sobre l’alumnat Adequació del temps en vers l’activitat
  • 13. Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona  En relació a l’alumnat 1 2 3 4 5 Observacions Comprensió de l’activitat Aprenentatge de l’activitat Grau de cooperació Interès per l’activitat TASCA 2  En relació al docent 1 2 3 4 5 Observacions Claredat en l’explicació Organització de la tasca Intervenció sobre l’alumnat Adequació del temps en vers l’activitat  En relació a l’alumnat 1 2 3 4 5 Observacions Comprensió de l’activitat Aprenentatge de l’activitat Grau de cooperació Interès per l’activitat
  • 14. Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona TASCA 3  En relació al docent 1 2 3 4 5 Observacions Claredat en l’explicació Organització de la tasca Intervenció sobre l’alumnat Adequació del temps en vers l’activitat  En relació a l’alumnat 1 2 3 4 5 Observacions Comprensió de l’activitat Aprenentatge de l’activitat Grau de cooperació Interès per l’activitat
  • 15. Innovació i canvi socio cultural en l’AF i l’E Curs 2014-2015 Profesor: Carles González Arévalo INEFC-centre de Barcelona TASCA 4  En relació al docent 1 2 3 4 5 Observacions Claredat en l’explicació Organització de la tasca Intervenció sobre l’alumnat Adequació del temps en vers l’activitat  En relació a l’alumnat 1 2 3 4 5 Observacions Comprensió de l’activitat Aprenentatge de l’activitat Grau de cooperació Interès per l’activitat