SlideShare a Scribd company logo
1 of 9
Download to read offline
ADQUISICIÓ DE
VALORS
RESPECTE PER LES NORMES
Oscar Mela Lopez
Innovació i Canvi Sociocultural
Carles González Arévalo
INEFC 2015
Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015
Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona
CONTEXTUALITZACIÓ
JUSTIFICACIÓ DE LA MICROSESSIÓ
La microsessió sobre adquisició de valors i respecte per les normes està dirigida a un
conjunt d’alumnes de 2n de la E.S.O de la escola Sagrat Cor de Jesús de Mataró.
La microsessió plantejada la trobem dins de una unitat didàctica realitzada que rep el
nom de “ Competir i respectar”, una UD formada per 7 sessions en la que l’objectiu es
posar a prova als alumnes del curs de 2n de la ESO posant a vegades la competició
davant del fair play o el respecte per les normes de l’esport o activitat que s’està duent
a la pràctica. La finalitat de la Unitat Didàctica serà que aprenguin a respectar fins i tot
en les situacions en les que es competeix i s’ha de guanyar, saber ser humil i treballar
en equip quan calgui. Ens situem a la 3ª sessió dins de la UD i per aquesta mateixa
disposem de les instal·lacions del Tenis Mataró, on disposem de pista poliesportiva, 14
pistes de tennis, 3 de pàdel... cosa que ens facilitarà molt a complir els objectius propis
de la sessió.
Aquesta mateixa Unitat Didàctica i les respectives microsessions es duen a terme amb
una finalitat educativa, les quals ens ajudaran a apropar als alumnes a complir amb
diferents objectius propis de la assignatura:
 Demostrar actituds i comportaments adreçats al respecte, la humilitat i el
compliment de les normes pròpies de cada esport o activitat dirigida que es
dugui a terme al llarg de la Unitat Didàctica.
 Dificultar que el fil conductor de les sessions sigui ininterromput i provocar
l’incompliment de les normes en segons quines situacions.
OBJECTIUS DE LA MICROSESSIÓ
Dins de la Unitat Didàctica a la que estem treballant, plantegem uns objectius propis
de la microsessió:
- Aprendre els valors propis dels esports en el quals es treballa.
- Adoptar actituds i reaccions correctes dins de les propostes realitzades per part
dels alumnes.
- Portar al màxim exponent l’actitud competitiva dels alumnes.
Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015
Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona
LA MICROSESSIÓ
FASE D’ADAPTACIÓ
INFORMACIÓ INICIAL (5’)
Un cop tots els alumnes han arribat, estan preparats i reunits a l’espai on duen
a terme sempre la explicació inicial, iniciaré la sessió donant la benvinguda i
recordant el que la sessió prèvia es va treballar. A la sessió d’avui toca tractar
el respecte per les normes, tot i que ells no ho sabran des de el principi es
proposarà que l’alumne que obtingui una puntuació final superior obtindrà 1,5
punts extres a la nota final.
Un cop explicada la dinàmica que es durà a terme a la microsessió es
recordarà, com sempre que es treguin els accessoris com arracades, anells,
rellotges... per tal d’evitar lesions innecessàries. Després de tot això i amb tot al
seu lloc, reuniré als alumnes al centre de l’espai al que disposem per explicar la
primera proposta d’exercici; el joc d’escalfament, donant èmfasi en que aquest
joc ja començarà a sumar punts.
Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015
Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona
JOC D’ACTIVACIÓ (5’)
ACTIVITAT ACTIVACIÓ : SIGUES L’ÚLTIM !
Organització pràctica /alumnat Espai de pràctica Material necessari
Els alumnes competeixen
individualment, participa tot el
grup ( ~18 alumnes )
Pista poliesportiva del
Club de Tennis Mataró.
Pilotes d’espuma o plàstic i ~16
pilotes
EXPLICACIÓ GRÀFIC
Joc amb la finalitat d’activació fisiològica. Tres pilotes en
joc, típic joc de mata-conills, el que té la pilota no pot
moure’s, ha de llençar amb la mà la pilota, intentant tocar a
algun dels companys per eliminar-lo. Si no toca no elimina,
si li agafen al vol, el que llença s’elimina. El que queda viu
suma 10 punts al final. Conforme l’activitat va avançant i hi
ha més gent eliminada, l’espai s’anirà reduint. Es motivarà
a l’alumnat per tal de que vagin al màxim i competeixin per
sumar punts, provocant a vegades l’incompliment de les
normes i fins i tot a vegades sent permissiu per tal de que
forcin anar al límit en quant al compliment de les mateixes,
portant a l’extrem els comportaments competitius que els
hi interessarà per la nota pròpia.
POSSIBLES VARIANTS
Variant 1: Si em maten, hauré de seure al terra i si estant al
terra agafo la pilota, puc passar-la a un altre mort per
salvar-me.
Variant 2: Si maten al que m’ha matat a mi, m’aixeco.
Observacions: al final del hi hauran 16 pilotes al terra, 4 de
color groc, 4 de color verd i 4 de color taronja que hauran
d’agafar per tal de classificar els jugadors pel següent joc
formant tres equips.
Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015
Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona
FASE D’ASSOLIMENT ( 20’ )
ACTIVITAT 1: CARRERA DE RELLEUS
Organització pràctica
/alumnat
Espai de pràctica Material necessari
Els alumnes competeixen
individualment, participa
tot el grup (~16 alumnes).
Pista poliesportiva
del Club de Tennis
Mataró.
Cons petits, 4 raquetes i 4 pilotes de tenis.
EXPLICACIÓ GRÀFIC
Es tracta d’una cursa de relleus amb conducció de
pilota i raqueta, es formaran quatre equips de 4
persones cadascun d’ells que hauran de conduir
la pilota arran de terra fent un zig.zag als conos i
donar la volta al con final i tornar fins al lloc per
fer el relleu de material i que el company faci la
mateixa operació.
Segurament els alumnes provoquin
l’incompliment de les normes de nou.
L’equip que guanyi puntuarà 10 punts cadascú
dels individus que formen l’equip.
VARIANTS POSSSIBLES:
Variant 1: Recorregut més senzill, lineal.
Variant 2: Raquetes de sobres per tal de que el
següent surti quan passi la línia de conos.
Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015
Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona
ACTIVITAT 2: HORT
Organització pràctica
/alumnat
Espai de pràctica Material necessari
Els alumnes
competeixen
individualment,
participa tot el grup (
~16 alumnes )
Pistes de tenis
(4)
16 raquetes (proporcionades pel club) i pilotes
de tenis.
EXPLICACIÓ GRÀFIC
Després de haver treballat la UD anterior al
curs sobre l’esport del tennis, durem a terme
un exercici de caire completament
competitiu.
Aquest joc consisteix en mantenir el màxim
de vides possibles. Cada un disposarà de 5
vides, que aniran restant cada vegada que
fallin.
A cada camp de tennis ( 4 ) hi hauran 4
jugadors únicament, que es situarà cadascun
d’ells a un quadre de servei, que serà l’espai
que hauran de defensar. Els jugadors tenen
un toc per jugador, que hauran de dedicar a
llençar la bola a qualsevol quadre de servei
dels demés per tal d’intentar que els hi faci
dos bots i restal-s’hi una vida. Es mantindrà
un piloteig entre els 4 fins que un d’ells falli.
Es pot picar després de que faci màxim un
bot o bé sense que boti, realitzant una volea.
Els 4 camps es dividiran en 4 divisions ( 1-2-
3-4), els jugadors que guanyen a cada camp
pujen de divisió i els que perden baixen una
divisió. El jugador que a la final guanyi
sumarà 10 punts.
POSSIBLES VARIANTS:
Variant1: Obligat que faci un bot a terra.
Variant 2: Pot fer 2 bots al terra i només
elimina si fa 3 bots al terra o si llenço a la
xarxa.
Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015
Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona
ACTIVITAT 2: EL REI
Organització pràctica
/alumnat
Espai de pràctica Material necessari
Els alumnes competeixen
individualment, participa
tot el grup ( ~16 alumnes )
Pistes de tenis (1) 16 raquetes (proporcionades pel club) i
pilotes de tenis.
EXPLICACIÓ GRÀFIC
Els reis es situen a un dels camps i la resta de
parelles ja es queden a l’altra banda un rere els
altres.
Un encarregat posa la pilota en joc, com si s’anés a
fer un piloteig, dirigint la pilota cap a la parella que
figura com a aspirants a reis.
Un cop posada en joc la parella d’aspirants ja
colpeja amb la intenció de guanyar el punt
directament. Si aquesta parella guanya la primera
pilota posada en joc, es procedeix a una segona
pilota que hauran de guanyar per tal de que passin
com a reis, si els aspirants fallen, se’n van a la fila.
La parella que queda guanyadora quan les pilotes
s’acaben sumarà 10 punts cada un dels individus.
POSSIBLES VARIANTS:
Variant 1: Si els aspirants piquen un cop i els reis ni
tan sols la toquen es passa directe.
Variant 2: Si succeeix la variant 1: es pot tirar un
globus pels següents aspirants dient la paraula
WINNER per tal que els següents puguin procedir a
picar l’smash.
Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015
Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona
FASE DE READAPTACIÓ ( 5’)
Un cop finalitzada la sessió i la fase d’assoliment els alumnes passaran a
reunir-se de nou i a seure davant la pissarra on veuran la conclusió de la
sessió, ara es l’hora de la tornada a la calma.
Tornada a la calma
Ja que la sessió ha estat intensa, moguda i dinàmica, mentre s’acaba de fer la
conclusió de la sessió els alumnes seran guiats per l’alumne que més
puntuació ha obtingut durant la sessió a una rutina d’estiraments també apresa
al llarg del curs, que hauran de seguir tal i com es va marcant.
Anàlisis dels resultats
Un cop finalitzada la microsessió i amb els alumnes en situació, em va tocar
argumentar la experiència alhora de produir i desenvolupar la mateixa, quines
vivències havia experimentat i com jo havia vist que havia funcionat, o no, el
que estava programat i quines coses milloraria per tal que es veiessin més
reflexats els objectius que tenia proposats per la microsessió.
Dins de la sessió que vaig fer el dia que em va tocar exposar, que no té res a
veure amb la rectificada, els companys de classe van extreure opinions com:
- No hi ha hagut competició, cosa que hagués ajudat molt a veure el tema
del compliment i/o incompliment de les normes.
- Jocs típics, basats en un esport típic com el futbol ( en el cas de la
microsessió realitzada).
- No va haver-hi aspectes organitzatius tan ben classificats com deuria.
- No es va fer una tornada a la calma digne de la sessió que es va dur a
terme.
- Caldria incitar molt més als alumnes a que incompleixin les normes,
posant alguna premissa que els incités a anar al màxim a competir.
- En segons quins exercicis hi havia massa gent parada.
Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015
Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona
BIBLIOGRAFIA
Amat, M y Batalla, A. Deporte y educación en valores. Revista Aula de
Innovación Educativa. (91). 10-13. Barcelona. 2000.
Guzmán B. & Pintor P. “Educar en valores a través de la Educación Física:
aplicación de un programa en Educación Secundaria.” Revista Digital. Nº 54.
Buenos Aires. Noviembre 2002.
NETGRAFIA
http://psicodeldeporte.blogspot.com.es/2012/03/socializacion-y-
adquisicion-de-valores.html
Article que parla sobre els valors i els aspectes que es treballen o s’haurien de
treballar durant el període escolar per tal de formar persones amb futur i per
inculcar processos i valors mitjançant l’esport, partint sobre els docents o
entrenadors com a model (Berber, 1982)

More Related Content

What's hot

Reunio pares 1r btx
Reunio pares 1r btxReunio pares 1r btx
Reunio pares 1r btxinstiquercus
 
Reunió pares 3_eso_14-15
Reunió pares 3_eso_14-15Reunió pares 3_eso_14-15
Reunió pares 3_eso_14-15instiquercus
 
Psico p3 u1 coneguem el nostre cos
Psico p3   u1 coneguem el nostre cosPsico p3   u1 coneguem el nostre cos
Psico p3 u1 coneguem el nostre cosDoc House
 
Atenció Diversitat Ies Joan Guinjoan
Atenció Diversitat Ies Joan GuinjoanAtenció Diversitat Ies Joan Guinjoan
Atenció Diversitat Ies Joan GuinjoanM. Carme
 
Reunió de pares 4 t eso
Reunió de pares 4 t esoReunió de pares 4 t eso
Reunió de pares 4 t esoinstiquercus
 
Reunió pares 2n eso2014 15
Reunió pares 2n eso2014 15Reunió pares 2n eso2014 15
Reunió pares 2n eso2014 15instiquercus
 

What's hot (8)

Reunio pares 1r btx
Reunio pares 1r btxReunio pares 1r btx
Reunio pares 1r btx
 
Reunió pares 3_eso_14-15
Reunió pares 3_eso_14-15Reunió pares 3_eso_14-15
Reunió pares 3_eso_14-15
 
Psico p3 u1 coneguem el nostre cos
Psico p3   u1 coneguem el nostre cosPsico p3   u1 coneguem el nostre cos
Psico p3 u1 coneguem el nostre cos
 
Reunio pares 1 bat 2014 2
Reunio pares 1 bat 2014 2Reunio pares 1 bat 2014 2
Reunio pares 1 bat 2014 2
 
Atenció Diversitat Ies Joan Guinjoan
Atenció Diversitat Ies Joan GuinjoanAtenció Diversitat Ies Joan Guinjoan
Atenció Diversitat Ies Joan Guinjoan
 
Reunió de pares 4 t eso
Reunió de pares 4 t esoReunió de pares 4 t eso
Reunió de pares 4 t eso
 
Pi ossos vidre_ef-1
Pi ossos vidre_ef-1Pi ossos vidre_ef-1
Pi ossos vidre_ef-1
 
Reunió pares 2n eso2014 15
Reunió pares 2n eso2014 15Reunió pares 2n eso2014 15
Reunió pares 2n eso2014 15
 

Viewers also liked

Viewers also liked (20)

Vogue México
Vogue México Vogue México
Vogue México
 
Donación de sangre
Donación de sangre Donación de sangre
Donación de sangre
 
Busquem solucions
Busquem solucionsBusquem solucions
Busquem solucions
 
Rubrica evaluación pares pid
Rubrica evaluación pares pidRubrica evaluación pares pid
Rubrica evaluación pares pid
 
Formulación de proyecto
Formulación de proyectoFormulación de proyecto
Formulación de proyecto
 
Casos copyright y copyleft
Casos copyright y copyleft Casos copyright y copyleft
Casos copyright y copyleft
 
Study the design of the kitchen in relation to the ergonomics of the workers ...
Study the design of the kitchen in relation to the ergonomics of the workers ...Study the design of the kitchen in relation to the ergonomics of the workers ...
Study the design of the kitchen in relation to the ergonomics of the workers ...
 
Marketing
MarketingMarketing
Marketing
 
Romero laura .jpg
Romero laura .jpgRomero laura .jpg
Romero laura .jpg
 
Módulo 2 tema 4, pr. burgos
Módulo 2   tema 4, pr. burgosMódulo 2   tema 4, pr. burgos
Módulo 2 tema 4, pr. burgos
 
La familia..
La familia..La familia..
La familia..
 
Danza de los Moros y Cristianos
Danza de los Moros y CristianosDanza de los Moros y Cristianos
Danza de los Moros y Cristianos
 
Drones evelin morazan
Drones   evelin morazanDrones   evelin morazan
Drones evelin morazan
 
Tics.copito
Tics.copitoTics.copito
Tics.copito
 
Trabajo mundo conectado
Trabajo  mundo conectadoTrabajo  mundo conectado
Trabajo mundo conectado
 
Actividad #4 dc
Actividad #4 dcActividad #4 dc
Actividad #4 dc
 
Tecnología educativa factor humanización
Tecnología educativa   factor humanizaciónTecnología educativa   factor humanización
Tecnología educativa factor humanización
 
Rocas metamorficas
Rocas metamorficasRocas metamorficas
Rocas metamorficas
 
Plantilla ver
Plantilla verPlantilla ver
Plantilla ver
 
Software libre
Software libreSoftware libre
Software libre
 

Similar to Microsessió

Microsessió Arnau Artigas
Microsessió Arnau ArtigasMicrosessió Arnau Artigas
Microsessió Arnau ArtigasLaura Priego
 
Microsessio innovació 2014 2015 Nil Ordeig
Microsessio innovació 2014 2015 Nil OrdeigMicrosessio innovació 2014 2015 Nil Ordeig
Microsessio innovació 2014 2015 Nil Ordeiglosnescafe
 
Fitxa microsessio Ferran Prieto Esteban
Fitxa microsessio Ferran Prieto EstebanFitxa microsessio Ferran Prieto Esteban
Fitxa microsessio Ferran Prieto Estebanlosnescafe
 
Microssesió albert
Microssesió albertMicrossesió albert
Microssesió albertlosnescafe
 
Microsessio xavier caballero fontecha
Microsessio xavier caballero fontechaMicrosessio xavier caballero fontecha
Microsessio xavier caballero fontechaLaura Priego
 
FGR Plan de formacion ( BORRADOR )
FGR Plan de formacion ( BORRADOR )FGR Plan de formacion ( BORRADOR )
FGR Plan de formacion ( BORRADOR )Roger Ripol
 
Jocs i activitats físiques cooperatius entre cicles
Jocs i activitats físiques cooperatius entre ciclesJocs i activitats físiques cooperatius entre cicles
Jocs i activitats físiques cooperatius entre ciclesefcpsonferriol
 
La Sessió (Figueres)
La Sessió (Figueres)La Sessió (Figueres)
La Sessió (Figueres)phidalg2
 
Microsessió josan
Microsessió josanMicrosessió josan
Microsessió josanlosnescafe
 
Natacio hivern 20 21
Natacio hivern 20 21Natacio hivern 20 21
Natacio hivern 20 21jvalls7
 
Ponència Carles González. I Jornades Posam valors a l'esport en edat escolar
Ponència Carles González. I Jornades Posam valors a l'esport en edat escolarPonència Carles González. I Jornades Posam valors a l'esport en edat escolar
Ponència Carles González. I Jornades Posam valors a l'esport en edat escolarCEP d'Eivissa
 
Jugar és més que un joc!
Jugar és més que un joc!Jugar és més que un joc!
Jugar és més que un joc!Jordi_Fortet
 

Similar to Microsessió (20)

Microsessió Arnau Artigas
Microsessió Arnau ArtigasMicrosessió Arnau Artigas
Microsessió Arnau Artigas
 
Microsessio innovació 2014 2015 Nil Ordeig
Microsessio innovació 2014 2015 Nil OrdeigMicrosessio innovació 2014 2015 Nil Ordeig
Microsessio innovació 2014 2015 Nil Ordeig
 
Fitxa microsessio Ferran Prieto Esteban
Fitxa microsessio Ferran Prieto EstebanFitxa microsessio Ferran Prieto Esteban
Fitxa microsessio Ferran Prieto Esteban
 
Microssesió albert
Microssesió albertMicrossesió albert
Microssesió albert
 
Microsessio xavier caballero fontecha
Microsessio xavier caballero fontechaMicrosessio xavier caballero fontecha
Microsessio xavier caballero fontecha
 
Post
PostPost
Post
 
Micro juga verd play
Micro juga verd playMicro juga verd play
Micro juga verd play
 
Graella up
Graella upGraella up
Graella up
 
FGR Plan de formacion ( BORRADOR )
FGR Plan de formacion ( BORRADOR )FGR Plan de formacion ( BORRADOR )
FGR Plan de formacion ( BORRADOR )
 
Jocs i activitats físiques cooperatius entre cicles
Jocs i activitats físiques cooperatius entre ciclesJocs i activitats físiques cooperatius entre cicles
Jocs i activitats físiques cooperatius entre cicles
 
La Sessió (Figueres)
La Sessió (Figueres)La Sessió (Figueres)
La Sessió (Figueres)
 
Microsessió josan
Microsessió josanMicrosessió josan
Microsessió josan
 
Velocitat
VelocitatVelocitat
Velocitat
 
Natacio hivern 20 21
Natacio hivern 20 21Natacio hivern 20 21
Natacio hivern 20 21
 
Ponència Carles González. I Jornades Posam valors a l'esport en edat escolar
Ponència Carles González. I Jornades Posam valors a l'esport en edat escolarPonència Carles González. I Jornades Posam valors a l'esport en edat escolar
Ponència Carles González. I Jornades Posam valors a l'esport en edat escolar
 
Jugar és més que un joc!
Jugar és més que un joc!Jugar és més que un joc!
Jugar és més que un joc!
 
Dp4.
Dp4.Dp4.
Dp4.
 
Intervencions
IntervencionsIntervencions
Intervencions
 
Intervencions
IntervencionsIntervencions
Intervencions
 
Intervencions
IntervencionsIntervencions
Intervencions
 

More from Laura Priego

Entrevistas Arnau Artigas
Entrevistas Arnau ArtigasEntrevistas Arnau Artigas
Entrevistas Arnau ArtigasLaura Priego
 
Microsessió oscar mela
Microsessió oscar melaMicrosessió oscar mela
Microsessió oscar melaLaura Priego
 
Infografia oscar mela
Infografia oscar melaInfografia oscar mela
Infografia oscar melaLaura Priego
 
Microsessio oscar blanco
Microsessio oscar blancoMicrosessio oscar blanco
Microsessio oscar blancoLaura Priego
 
Infografia Laura Priego
Infografia Laura PriegoInfografia Laura Priego
Infografia Laura PriegoLaura Priego
 
Infografia Xavi Caballero
Infografia Xavi CaballeroInfografia Xavi Caballero
Infografia Xavi CaballeroLaura Priego
 
Infografia Oscar Blanco
Infografia Oscar BlancoInfografia Oscar Blanco
Infografia Oscar BlancoLaura Priego
 
Microsessio oscar blanco
Microsessio oscar blancoMicrosessio oscar blanco
Microsessio oscar blancoLaura Priego
 

More from Laura Priego (12)

Entrevistas Arnau Artigas
Entrevistas Arnau ArtigasEntrevistas Arnau Artigas
Entrevistas Arnau Artigas
 
Microsessió oscar mela
Microsessió oscar melaMicrosessió oscar mela
Microsessió oscar mela
 
Infografia oscar mela
Infografia oscar melaInfografia oscar mela
Infografia oscar mela
 
Microsessio oscar blanco
Microsessio oscar blancoMicrosessio oscar blanco
Microsessio oscar blanco
 
Oscar Mela
Oscar Mela Oscar Mela
Oscar Mela
 
Laura Priego
Laura PriegoLaura Priego
Laura Priego
 
Xavi Caballero
Xavi CaballeroXavi Caballero
Xavi Caballero
 
Oscar blanco
Oscar blancoOscar blanco
Oscar blanco
 
Infografia Laura Priego
Infografia Laura PriegoInfografia Laura Priego
Infografia Laura Priego
 
Infografia Xavi Caballero
Infografia Xavi CaballeroInfografia Xavi Caballero
Infografia Xavi Caballero
 
Infografia Oscar Blanco
Infografia Oscar BlancoInfografia Oscar Blanco
Infografia Oscar Blanco
 
Microsessio oscar blanco
Microsessio oscar blancoMicrosessio oscar blanco
Microsessio oscar blanco
 

Recently uploaded

ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfISMAELALVAREZCABRERA
 
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdfSílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdfsilvialopezle
 
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,Lasilviatecno
 
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfISMAELALVAREZCABRERA
 
ELS DÉUS DE LA MITOLOGIA GREGA (Catalán).pdf
ELS DÉUS DE LA MITOLOGIA GREGA (Catalán).pdfELS DÉUS DE LA MITOLOGIA GREGA (Catalán).pdf
ELS DÉUS DE LA MITOLOGIA GREGA (Catalán).pdfMarinaRiera1
 
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdfESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdfErnest Lluch
 
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptxXARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptxCRIS650557
 
Plans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El MusicalPlans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El Musicalalba444773
 
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERATMECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERATLasilviatecno
 

Recently uploaded (11)

ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
 
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdfSílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
Sílvia_López_Competic3_bloc000002_C8.pdf
 
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
 
itcs - institut tècnic català de la soldadura
itcs - institut tècnic català de la soldaduraitcs - institut tècnic català de la soldadura
itcs - institut tècnic català de la soldadura
 
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdfESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
ESCOLA MEDITERRÀNIA revista Sant Jordi 2024__MOSTRA (1).pdf
 
ELS DÉUS DE LA MITOLOGIA GREGA (Catalán).pdf
ELS DÉUS DE LA MITOLOGIA GREGA (Catalán).pdfELS DÉUS DE LA MITOLOGIA GREGA (Catalán).pdf
ELS DÉUS DE LA MITOLOGIA GREGA (Catalán).pdf
 
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdfESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
ESCOLAERNESTLLUCHINFORME_BAREM_RESOLTES_BAREM.pdf
 
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptxXARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
XARXES UBANES I LA SEVA PROBLEMÀTICA.pptx
 
HISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA Serra del Benicadell.pdf
HISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA  Serra del Benicadell.pdfHISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA  Serra del Benicadell.pdf
HISTÒRIES PER A MENUTS II. CRA Serra del Benicadell.pdf
 
Plans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El MusicalPlans Estudi per Especialitats - El Musical
Plans Estudi per Especialitats - El Musical
 
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERATMECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
MECANISMES I CINEMÀTICA 1r DE BATXILLERAT
 

Microsessió

  • 1. ADQUISICIÓ DE VALORS RESPECTE PER LES NORMES Oscar Mela Lopez Innovació i Canvi Sociocultural Carles González Arévalo INEFC 2015
  • 2. Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015 Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona CONTEXTUALITZACIÓ JUSTIFICACIÓ DE LA MICROSESSIÓ La microsessió sobre adquisició de valors i respecte per les normes està dirigida a un conjunt d’alumnes de 2n de la E.S.O de la escola Sagrat Cor de Jesús de Mataró. La microsessió plantejada la trobem dins de una unitat didàctica realitzada que rep el nom de “ Competir i respectar”, una UD formada per 7 sessions en la que l’objectiu es posar a prova als alumnes del curs de 2n de la ESO posant a vegades la competició davant del fair play o el respecte per les normes de l’esport o activitat que s’està duent a la pràctica. La finalitat de la Unitat Didàctica serà que aprenguin a respectar fins i tot en les situacions en les que es competeix i s’ha de guanyar, saber ser humil i treballar en equip quan calgui. Ens situem a la 3ª sessió dins de la UD i per aquesta mateixa disposem de les instal·lacions del Tenis Mataró, on disposem de pista poliesportiva, 14 pistes de tennis, 3 de pàdel... cosa que ens facilitarà molt a complir els objectius propis de la sessió. Aquesta mateixa Unitat Didàctica i les respectives microsessions es duen a terme amb una finalitat educativa, les quals ens ajudaran a apropar als alumnes a complir amb diferents objectius propis de la assignatura:  Demostrar actituds i comportaments adreçats al respecte, la humilitat i el compliment de les normes pròpies de cada esport o activitat dirigida que es dugui a terme al llarg de la Unitat Didàctica.  Dificultar que el fil conductor de les sessions sigui ininterromput i provocar l’incompliment de les normes en segons quines situacions. OBJECTIUS DE LA MICROSESSIÓ Dins de la Unitat Didàctica a la que estem treballant, plantegem uns objectius propis de la microsessió: - Aprendre els valors propis dels esports en el quals es treballa. - Adoptar actituds i reaccions correctes dins de les propostes realitzades per part dels alumnes. - Portar al màxim exponent l’actitud competitiva dels alumnes.
  • 3. Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015 Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona LA MICROSESSIÓ FASE D’ADAPTACIÓ INFORMACIÓ INICIAL (5’) Un cop tots els alumnes han arribat, estan preparats i reunits a l’espai on duen a terme sempre la explicació inicial, iniciaré la sessió donant la benvinguda i recordant el que la sessió prèvia es va treballar. A la sessió d’avui toca tractar el respecte per les normes, tot i que ells no ho sabran des de el principi es proposarà que l’alumne que obtingui una puntuació final superior obtindrà 1,5 punts extres a la nota final. Un cop explicada la dinàmica que es durà a terme a la microsessió es recordarà, com sempre que es treguin els accessoris com arracades, anells, rellotges... per tal d’evitar lesions innecessàries. Després de tot això i amb tot al seu lloc, reuniré als alumnes al centre de l’espai al que disposem per explicar la primera proposta d’exercici; el joc d’escalfament, donant èmfasi en que aquest joc ja començarà a sumar punts.
  • 4. Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015 Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona JOC D’ACTIVACIÓ (5’) ACTIVITAT ACTIVACIÓ : SIGUES L’ÚLTIM ! Organització pràctica /alumnat Espai de pràctica Material necessari Els alumnes competeixen individualment, participa tot el grup ( ~18 alumnes ) Pista poliesportiva del Club de Tennis Mataró. Pilotes d’espuma o plàstic i ~16 pilotes EXPLICACIÓ GRÀFIC Joc amb la finalitat d’activació fisiològica. Tres pilotes en joc, típic joc de mata-conills, el que té la pilota no pot moure’s, ha de llençar amb la mà la pilota, intentant tocar a algun dels companys per eliminar-lo. Si no toca no elimina, si li agafen al vol, el que llença s’elimina. El que queda viu suma 10 punts al final. Conforme l’activitat va avançant i hi ha més gent eliminada, l’espai s’anirà reduint. Es motivarà a l’alumnat per tal de que vagin al màxim i competeixin per sumar punts, provocant a vegades l’incompliment de les normes i fins i tot a vegades sent permissiu per tal de que forcin anar al límit en quant al compliment de les mateixes, portant a l’extrem els comportaments competitius que els hi interessarà per la nota pròpia. POSSIBLES VARIANTS Variant 1: Si em maten, hauré de seure al terra i si estant al terra agafo la pilota, puc passar-la a un altre mort per salvar-me. Variant 2: Si maten al que m’ha matat a mi, m’aixeco. Observacions: al final del hi hauran 16 pilotes al terra, 4 de color groc, 4 de color verd i 4 de color taronja que hauran d’agafar per tal de classificar els jugadors pel següent joc formant tres equips.
  • 5. Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015 Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona FASE D’ASSOLIMENT ( 20’ ) ACTIVITAT 1: CARRERA DE RELLEUS Organització pràctica /alumnat Espai de pràctica Material necessari Els alumnes competeixen individualment, participa tot el grup (~16 alumnes). Pista poliesportiva del Club de Tennis Mataró. Cons petits, 4 raquetes i 4 pilotes de tenis. EXPLICACIÓ GRÀFIC Es tracta d’una cursa de relleus amb conducció de pilota i raqueta, es formaran quatre equips de 4 persones cadascun d’ells que hauran de conduir la pilota arran de terra fent un zig.zag als conos i donar la volta al con final i tornar fins al lloc per fer el relleu de material i que el company faci la mateixa operació. Segurament els alumnes provoquin l’incompliment de les normes de nou. L’equip que guanyi puntuarà 10 punts cadascú dels individus que formen l’equip. VARIANTS POSSSIBLES: Variant 1: Recorregut més senzill, lineal. Variant 2: Raquetes de sobres per tal de que el següent surti quan passi la línia de conos.
  • 6. Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015 Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona ACTIVITAT 2: HORT Organització pràctica /alumnat Espai de pràctica Material necessari Els alumnes competeixen individualment, participa tot el grup ( ~16 alumnes ) Pistes de tenis (4) 16 raquetes (proporcionades pel club) i pilotes de tenis. EXPLICACIÓ GRÀFIC Després de haver treballat la UD anterior al curs sobre l’esport del tennis, durem a terme un exercici de caire completament competitiu. Aquest joc consisteix en mantenir el màxim de vides possibles. Cada un disposarà de 5 vides, que aniran restant cada vegada que fallin. A cada camp de tennis ( 4 ) hi hauran 4 jugadors únicament, que es situarà cadascun d’ells a un quadre de servei, que serà l’espai que hauran de defensar. Els jugadors tenen un toc per jugador, que hauran de dedicar a llençar la bola a qualsevol quadre de servei dels demés per tal d’intentar que els hi faci dos bots i restal-s’hi una vida. Es mantindrà un piloteig entre els 4 fins que un d’ells falli. Es pot picar després de que faci màxim un bot o bé sense que boti, realitzant una volea. Els 4 camps es dividiran en 4 divisions ( 1-2- 3-4), els jugadors que guanyen a cada camp pujen de divisió i els que perden baixen una divisió. El jugador que a la final guanyi sumarà 10 punts. POSSIBLES VARIANTS: Variant1: Obligat que faci un bot a terra. Variant 2: Pot fer 2 bots al terra i només elimina si fa 3 bots al terra o si llenço a la xarxa.
  • 7. Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015 Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona ACTIVITAT 2: EL REI Organització pràctica /alumnat Espai de pràctica Material necessari Els alumnes competeixen individualment, participa tot el grup ( ~16 alumnes ) Pistes de tenis (1) 16 raquetes (proporcionades pel club) i pilotes de tenis. EXPLICACIÓ GRÀFIC Els reis es situen a un dels camps i la resta de parelles ja es queden a l’altra banda un rere els altres. Un encarregat posa la pilota en joc, com si s’anés a fer un piloteig, dirigint la pilota cap a la parella que figura com a aspirants a reis. Un cop posada en joc la parella d’aspirants ja colpeja amb la intenció de guanyar el punt directament. Si aquesta parella guanya la primera pilota posada en joc, es procedeix a una segona pilota que hauran de guanyar per tal de que passin com a reis, si els aspirants fallen, se’n van a la fila. La parella que queda guanyadora quan les pilotes s’acaben sumarà 10 punts cada un dels individus. POSSIBLES VARIANTS: Variant 1: Si els aspirants piquen un cop i els reis ni tan sols la toquen es passa directe. Variant 2: Si succeeix la variant 1: es pot tirar un globus pels següents aspirants dient la paraula WINNER per tal que els següents puguin procedir a picar l’smash.
  • 8. Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015 Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona FASE DE READAPTACIÓ ( 5’) Un cop finalitzada la sessió i la fase d’assoliment els alumnes passaran a reunir-se de nou i a seure davant la pissarra on veuran la conclusió de la sessió, ara es l’hora de la tornada a la calma. Tornada a la calma Ja que la sessió ha estat intensa, moguda i dinàmica, mentre s’acaba de fer la conclusió de la sessió els alumnes seran guiats per l’alumne que més puntuació ha obtingut durant la sessió a una rutina d’estiraments també apresa al llarg del curs, que hauran de seguir tal i com es va marcant. Anàlisis dels resultats Un cop finalitzada la microsessió i amb els alumnes en situació, em va tocar argumentar la experiència alhora de produir i desenvolupar la mateixa, quines vivències havia experimentat i com jo havia vist que havia funcionat, o no, el que estava programat i quines coses milloraria per tal que es veiessin més reflexats els objectius que tenia proposats per la microsessió. Dins de la sessió que vaig fer el dia que em va tocar exposar, que no té res a veure amb la rectificada, els companys de classe van extreure opinions com: - No hi ha hagut competició, cosa que hagués ajudat molt a veure el tema del compliment i/o incompliment de les normes. - Jocs típics, basats en un esport típic com el futbol ( en el cas de la microsessió realitzada). - No va haver-hi aspectes organitzatius tan ben classificats com deuria. - No es va fer una tornada a la calma digne de la sessió que es va dur a terme. - Caldria incitar molt més als alumnes a que incompleixin les normes, posant alguna premissa que els incités a anar al màxim a competir. - En segons quins exercicis hi havia massa gent parada.
  • 9. Innovació i canvi socio cultural en l’A.F i l’Esport Curs 2014-2015 Professor: Carles González Arévalo INEFC Barcelona BIBLIOGRAFIA Amat, M y Batalla, A. Deporte y educación en valores. Revista Aula de Innovación Educativa. (91). 10-13. Barcelona. 2000. Guzmán B. & Pintor P. “Educar en valores a través de la Educación Física: aplicación de un programa en Educación Secundaria.” Revista Digital. Nº 54. Buenos Aires. Noviembre 2002. NETGRAFIA http://psicodeldeporte.blogspot.com.es/2012/03/socializacion-y- adquisicion-de-valores.html Article que parla sobre els valors i els aspectes que es treballen o s’haurien de treballar durant el període escolar per tal de formar persones amb futur i per inculcar processos i valors mitjançant l’esport, partint sobre els docents o entrenadors com a model (Berber, 1982)