формування мовленнєвої культури учнів на уроках словесності
урок загребельний
1. 11 вересня 2014 року
учні 9 та 10 класів
переглянули фільм-інтерв’ю з
Павлом Архиповичем Загребельним.
Це людина титанічної працездатності, надзвичайної ерудиції та
європейської культури, яку ще за життя вважали патріархом української
літератури та сучасним класиком.
Один з найвидатніших українських романістів останньої чверті ХХ ст., він
створив цілу бібліотеку високохудожньої історичної та сучасної прози.
Поява кожного його роману, кожної книжки булла неординарною
подією в культурному житті України.
Творчість П. Загребельного справила великий вплив на суспільну
свідомість і думку, рішуче виступила в обороні національних святинь.
Своїми сміливими, нестандартними історичними романами він утверджував
українську присутність у часах і світах.
2. Вихованці знайомились із письменником через екран монітора і, склавши
питання, закріплювали свої знання про видатну постать митця, його життя,
погляди на світ, стосунки між людьми та ін..
Найактивнішими були Айдарханов О., Капітан О., Горщак Я., Лень В.
3. Тема: Сонет 29. Знайомство з життям П. А. Загребельного
Мета: дослідити розвиток творчого таланту П. А. Загребельного; познайомитись із
життям письменника; навчити учнів уважно слухати, аналізувати почуте, робити
висновки; виховувати повагу та терпіння до думки ближнього; прищеплювати любов до
рідної мови, рідного краю; розвивати усне мовлення учнів, уміння працювати з
додатковою інформацією; виховувати любов до художньої літератури, інтерес до
національної романістики.
Тип уроку: урок-перегляд фільму-інтерв’ю.
Обладнання: виставка творів письменника, українські рушники, записи на дошці,
відеофільм, ноутбук, дидактичні матеріали.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу
1. Слово вчителя
Дозвольте представити Павла Архиповича Загребельного – людину
титанічної працездатності,
надзвичайної ерудиції та європейської культури – ще за життя
вважали патріархом української літератури та сучасним класиком.
Один з найвидатніших українських романістів останньої чверті ХХ ст., він
створив цілу бібліотеку високохудожньої історичної та сучасної прози.
Поява кожного його роману, кожної книжки булла неординарною подією в
культурному житті України. Творчість П. Загребельного справила великий
вплив на суспільну свідомість і думку, рішуче виступила в обороні
національних святинь. Своїми сміливими, нестандартними історичними
романами він утверджував українську присутність у часах і світах.
Павло Архипович народився в с. Солошине Кобеляцького району, що на
Полтавщині, в селянській родині. Майже всі жителі села були неграмотними, в
тому числі й мати майбутнього письменника. Вона ходила вчитися до гуртка з
ліквідації неписьменності й брала з собою маленького Павла. Вже у п’ять
років він навчився добре читати і незабаром захопився книжками. Змалку
4. хлопчина був дуже допитливим і з максимальною швидкістю та неймовірною
настирливістю хапав знання всюди, де тільки можна було, зростав спо-
стережливим, любив природу. Доросле життя майбутнього письменника по-
чалося завчасно і важко: у ранньому віці хлопчик осиротів – померла мама;
разом із селянами він пережив колективізацію і голод 1933 р.
У 1938 р. Павло закінчив Солошинську семирічну школу. Атестат десятирічної
середньої освіти здобував у сусідньому селі Озера. Скромний, наполегливий і
працелюбний хлопець вирізнявся серед інших великими здібностями до
навчання, мав чудову пам’ять. Особливо відзначався знанням літератури. Брав
участь у літературному гуртку, а мріяв стати вченим, бо дуже любив ма-
тематику. Всі три роки навчання у старших класах був відмінником.
На ранок 23 червня 1941 р. вчорашній десятикласник Павло Загребельний, у
віці 16 років, прибув до райвійськкомату, де отримав направлення до
артилерійського училища в Києві. Вже 29 червня він приїхав до столиці
України. Майбутніх курсантів одразу повезли вантажити архіви у
Софійському соборі. Хлопець, котрий уперше побачив Софію, був вражений її
красою. Зачарування мистецьким витвором далеких предків жило в ньому
понад 20 років і втілилось у чудовому романі «Диво».
2.Завдання для творчої групи
Учні готують тестові питання про життя й творчість П. Загребельного протягом
перегляду фільму «Сонет 29»
ІV. Узагальнення вивченого матеріалу
V. Висновки
VІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів
VІІ. Домашнє завдання Підготувати короткий виступ про творчий доробок
П. Загребельного.
5. Знам’янська спеціальна загальноосвітня
школа-інтернат I-IIIступенів
Сонет 29.
Знайомство з життям
П. Загребельного
(Перегляд фільму з учнями 9, 10 класів)
Підготувала
Суковач Олена Борисівна,
вчитель української мови
та літератури,
спеціаліст I категорії
Знам’янка - 2014