SlideShare a Scribd company logo
1 of 11
В І Д К Р И Т И Й У Р О К
ІЗ СЛУХАННЯ МУЗИКИ в 2 класі
на тему: «РИТМ НАВКОЛО НАС»
«Музика є життяз її живим
і творчим ритмом»
Е. Ж . Далькроз
МЕТА
Освітня:
актуалізувати знання про ритм як елемент музичної мови та засіб музичної
виразності;
закріпити уявлення про основнітривалості звуків і ритмічний рисунокяк форму
запису ритму;
закріплювати з дітьми засобимузичноївиразностіна практиці, використовуючи
вокальні та ритмічні вправи, аналіз музичних фрагментів;
засвоєння учнями нових теоретичних знань;
вчитианалізувати музичнийматеріал, застосовуючиотриманітеоретичнізнання.
Розвивальна:
розширювати музичний та загальний кругозір;
розвивати у дітей почуття ритму;
розвивати навички гри на шумових інструментах;
розвивати артистичність, виразність виконання та творче мислення;
розвивати уяву і творчу фантазію.
Виховна:
виховувати інтерес до класичної , народної української музики;
виховувати любов до хореографії, музики та мистецтва в цілому.
ВИКОРИСТАНІ ТЕХНОЛОГІЇ:
♪ Особистісно-орієнтована технологія навчання
♪ Технологія навчання як дослідження
♪ Пояснювально-ілюстративна
♪ Проблемна технологія навчання
♪ Здоров'язберігаюча
МЕТОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПОСТАВЛЕНИХ ЗАВДАНЬ:
♪ словесний;
♪ наочний;
♪ практичний;
♪ аналізу і синтезу;
♪ творчий (проблемно-пошуковий)
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: мультимедійний проектор, ноутбук, презентація , таблиці, нотний матеріал,
наочні посібники, фонозапис, роздатковий матеріал.
План уроку
№
з/п
Вид діяльності
1. Організаційний момент (привітання, оголошення теми уроку, мета
уроку)
2. Повторення раніше вивченого теоретичного матеріалу за темою
уроку.
3. Пояснення нового теоретичного матеріалу, роботанад темою уроку.
4. Аналіз засобів музичної виразності(К. В. Глюк опера «Орфейі
Евридика»)
5. Виражальні засобирізних видів мистецтв.
6. Легенда про виникнення флейти, відображення в живописі.
7. Повторення видів мелодій. Поняття «Оркестр», групінструментів
оркестру.
Українськінаціональні інструменти. Ансамбль Троїстімузики.
8. Різноманітність оркестрів та їх особливості.
9. Прослуховування медіафайлів з використанням ілюстративного
матеріалу.
10 Особливостіритму українськихнароднихтанців.
11 Сольфеджування музичного прикладу з аналізом ритму.
12 Творчароботашумового оркестру
13 Підведення підсумків уроку з виставленням оцінки, завдання додому
.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
Учні заходять до класу під музику «Великіі маленькі ноги»
II. Активізація опорнихзнань учнів
Учитель:Добрийдень, діти. Як ваш настрій?
(Відповіді учнів)
Учитель:Ви зараз заходили під дивну музику, як ви думаєте, що, на
ваш погляд, в цій музиці незвичайне?
(Учні висловлюють припущення і приходять довисновку, що яскраво
виражений у творі ритм, різні тривалості, що змінює характер
музики.)
Ритм вокруг нас Учитель:Вірно. Тема нашого уроку: «Ритм навколо нас».
Сьогодні на уроці ми з'ясуємо, де ритм зустрічається нам у
навколишньому житті, існує навколо нас, дамо визначення ритму і
самі створимо ритмічну музику.
Ритму танцю завжди надавалося особливезначення. Ще в
давнину було встановлено взаємозв'язокміж ритмами явищ природи
і зміною умов життя. Порушення ритму веде до порушення порядку
у Всесвіті.
Кожен ритм є рух. Внести порядок урух людини - значить
виховати в ньому почуття ритму. Ці положення в 1907р. виклав
відомий німецький педагог Жак Далькроз, який використовував
метод ритмічної гімнастики як засіб виховання.
Ці положення повністю збігаються зі значенням ритму як давніх,
так і сучасних уявлень.
Ритм – это чередование и
соотношение различных
музыкальных длительностей
и акцентов
Ритм – це життя, переодягненев рух.
Він залучає і дітей (гра з брязкальцями, розгойдування колиски),
і дорослих, чиїігри, спортірозваги мають прихований ритм (теніс
, бокс, боротьба).
Інтелектуальний відпочинок людини, такі як поезія, музика, має
свій ритм.
У стародавніх людей є вислів, що тон – це мати природи, алеритм
- її батько. Ритм – це ознака життя. Схильність до танцю притаманне
кожній людині. Ця вроджена природа краси вибирає ритм для свого
вираження.
Весь механізм тіла працює ритмічно: удари пульсу, серця,
циркуляція крові, голод, спрага. Все показує ритм.
Ритм властивий людині з народження і підтримує його здоров'я,
тому від ритму залежать всі важливі справи людини: його успіхи,
невдачі, вірні і невірні дії, - всі так чи інакше пояснюється змінами
ритму.
Ритм вокруг нас IV. Вивченнянового матеріалу
Візьміть сині картки, прочитайте інформацію і зробіть
висновокпро ритм,що нас оточує.
1. У птахів інстинкт до польоту – це ритмічний рух крил.
2. Схильність до ритмічних скорочень допомагає рибам
плавати.
3. Схильність до ритмічних скорочень допомагає змії повзти.
4. Ритмічне підняття та опускання хвиль.
5. Припливи і відливи
6. Зростання і спадання місяця.
7. Схід і захід.
8. Зміна пір року.
9. Рух Землі і планет.
Учитель:Діти, який висновокми можемо зробити, прослухавши
інформацію?
Учні: Ритм присутній у природі, що нас оточує.
Учитель:Подивіться на екран і проаналізуйте малюнки.
Ритм в природе
(Учні аналізують малюнковий матеріал)
- майстерність, продукт якої приносить естетичне
задоволення
Мистецтво
- наука будувати, проектувати будівлі і споруди
Архітектура
- вміння, майстерність , знання справи
Мистецтво
- зображення навколишнього світу фарбами
Живопис
- пишу, креслю, малюю, зображення предметів лініями ,
штрихами, плямами, без фарб, контраст чорного і білого
Графіка
Учитель: Але ми - учні школи мистецтв, наш урок - це урок
мистецтва. А що таке мистецтво? Пропоную вибрати потрібне
визначення для слова «Мистецтво» із запропонованих.
- майстерність, продуктякої приносить естетичне задоволення.
(Мистецтво)
- наука будувати, проектувати будівлі і споруди(Архітектура)
- вміння, майстерність , знання справи (Мистецтво)
- зображення навколишнього світу фарбами (Живопис)
- пишу, креслю, малюю; зображення предметів лініями , штрихами,
плямами, контрастчорного ібілого (Графіка)
- створення об'ємних художніх творів шляхом різьблення,
ліплення або відливання
Скульптура
- створення і сценічна постановка танцю
Хореографія
- зображення драматичних творів на сцені
Театр
- творче відображення , відтворення дійсності в художніх
образах
Мистецтво
- створення об'ємниххудожніх творів шляхом різьблення, ліплення
або відливання. (Скульптура)
- створення і сценічна постановкатанцю. (Хореографія)
- зображення драматичнихтворів на сцені. (Театр)
- творчевідображення , відтворення дійсності в художніх образах
(Мистецтво)
Учитель:Отже, ми вибрали потрібні визначення до слова
мистецтво. А які поняття залишилися?
Правильно. Це види мистецтв.
ВИДЫ ИСКУССТВ:
7
2
3
6
5
4
1
8
Учитель:- На екрані вам пропонуються різні види мистецтв.
Визначте їх
( слайд)
Учитель:- Як ви думаєте. Може бути ритм у цих видах мистецтва?
Давайте подивимося.
Ритм в архитектуре
(На екрані - ритм в архітектурі, в орнаменті, у живопису,
скульптурі....)
Ритм в орнаменте
МУЗЫКА Учитель:А це емблема якого виду мистецтва?
Учні: музики
Учитель:Який інструмент зображенийна емблемі? (Ліра)
Учитель:Хто з давньогрецькихгероїв грав на цьомуінструменті?
(Орфей)
Учитель:Який композитор використав цей міф у своємутворі?
(Глюк)
Учитель:- Давайте прослухаємо фрагмент цього творуі визначимо
характер і головнийвиразнийзасіб музики..
(К. В. Глюк, опера «Орфейі Еврідіка». Мелодія)
Инструментальная
Вокальная
Речитатив
Кантиленная
вид музыки, основанный на
стремлении приблизиться к
естественной речи, пение
«говорком»
распевное пение
мелодия, исполняемая
лишь инструментами без
участия человеческого
голоса
музыка, в которой голос
главенствует
Учитель:Діти: головнийвиразнийзасіб цього фрагменту – мелодія.
Характер музики – сумний, тужливий, трагічний, ніжний).
Учитель:- А який ритм у цієї мелодії? ( Спокійний, рівномірний)
Учитель:- Давайте пригадаємо, які ви знаєте види мелодій
( вокальна, інструментальна, кантиленная, речитатив)
Учитель: Ми виділили з вами головнийвиразний засіб музики.
- Я пропонуювам визначити, до якого виду мистецтва належать
запропонованівиражальні засоби.
Выразительные средства хореографии
Гармонические движения и позы
Пластическая выразительность и
мимика
- Виражальнізасоби хореографії.
1. Гармонійні рухи і пози.
2. Пластична виразність і міміка.
Выразительные средства живописи
цвет
рисунок
композиция
- Виражальнізасоби живопису.
-1 - колір;
-2 - малюнок;
-3 - композиція;
Выразительные средства графики
Линия, штрих ,пятно.
Виражальнізасобиграфіки
Лінія, штрих і пляма
Выразительные средства музыки
Мелодия, ритм, лад, метр, темп,
динамика, тембр, гармония.
Виражальнізасобимузики
– мелодія, ритм, лад, метр, темп, динаміка, тембр, гармонія.
Учитель: Давайте згадаємо, тембр якого інструменту
використовував Глюк у своїй знаменитій «Мелодії»? (Флейта)
-Хто пам'ятає легенду про виникнення флейти?
Легенда про виникнення флейти Пана
Існує легенда про виникнення флейти. Одного разулісовий бог
Пан, зустрівши німфу по імені Сирінга, був зачарований її красою.
Поглянувши на потворного Пана, козлоногого, з рогами й
довгоюбородою,німфа злякалася і побігла. Добігши до річки, німфа
стала просити річкового бога врятувати її.
Він послухав благання і негайно перетворив її в очерет.
Намагаючись в цей момент обійняти Сирингу, Пан побачив у своїх
руках замість неї очерет.
Засумував Пан, зрізав кілька очеретин різної довжини, скріпив
їх і заграв на цьому інструменті, який з тих пір зветься "сирингою"
або "флейтою Пана".
2
3
4
1
Учитель: Згадайте образ Пана і знайдіть його в запропонованих
ілюстраціях.
Який художник зобразив цей образ на своїйкартині? (М. Врубель)
- Який музичний інструмент тримає в руках Пан? (Флейту)
-У вас було домашнє завдання самостійно виготовитифлейти Пана.
( Розглядають і аналізують роботи)
- Давайте послухаємо , як звучить сучаснафлейта Пана.
- Які види флейт ви ще знаєте? (Повздовжня)
- Прослухайте музичнийфрагмент, який виконується повздовжньою
флейтою. (В. С. Бах «Жарт»)
- До якого виду інструментів ми віднесемо флейту? (Дерев'яно -
духова)
-Які ще групи інструментів ви знаєте? (струнно-смичкові, мідно-
духові, ударні)
-Чи знаєте ви, яким інструментом у минулому користувалися
вчителі танців?
- Давайте познайомимосяз цим інструментом? (Відеофрагмент про
пашетте)
- Які ви знаєте українськінаціональні інструменти? ( кобза, бандура,
басоля, цимбали, трембіта, сопілка, )
-Який народний інструментальний ансамбль існує на Україні?
(Троїсті музики)
- Чому він так називається?(у його складі були 3 види музичних
інструментів)
-Діти, а якщо ми об'єднаємо всіінструменти в одинколектив, як
він буде називатися? (Оркестр)
-Звернемося до словникаі дамо визначення слову «Оркестр»
(За словником визначають значення слова)
-Візьміть помаранчеву картку. Згадаймо різноманітність і
особливостіоркестрів.
- Якого виду оркеструне вистачає на екрані? (Шумового)
- Який виразний засіб музики є головним у шумовому оркестрі?
(Ритм)
- Дамо визначення музичного ритму(Це чергування та
співвідношення різних музичних тривалостей і акцентів)
- Що становить основу танцювальної музики? (Ритм)
Я пропоную вам картки з різними ритмічними групами,ваше
завдання їх проаналізувати іпроплескати ритмоскладами(та,ті-
ті і інш.)
- Ви знаєте, що кожному танцю характерний свій ритмічний
малюнок.
- Назвіть, яким танцям належить цей ритмічний малюнок. (на
екрані)
Учитель:-Перелічіть українськінароднітанці. (Гопак, козачок,
метелиця, коломийка, шумка)
- Розкажіть про історію їх виникнення та особливості.
ГОПАК (розповідь учня, відеофрагмент)
КОЗАЧОК (розповідь учня)
МЕТЕЛИЦЯ (розповідь учня, малюнок)
АРКАН (розповідь учня, відеофрагмент)
Відеофрагмент «Аркан»
Ритм вокруг нас V. Практична діяльність
- Зараз спробуємо з вами побувати в ролі композиторів і
«запишемо» ритм картками до фрагментів танцювальних пісень, які
я виконаю ( «Ой, заграйте, козаченьки», « Коломийка» та інш.)
- Відкрийте стор 74 підручника. Давайте проспіваємо нотами і
протактуємо «Гопак».
- Яка ритмічна фігура надає музиці танцювальність?
(Пунктирний ритм)
Давайте доповнимо звучанням своїхшумових інструментів
оркестровийгопак.
(Діти об`єднуються у групи і виконують шумовими
інструментами різні ритмічнігрупи під музику)
V. Підведенняпідсумків
1. Що складає основутанцювальної музики?
2. Що таке «ритм»?
3. Де можна зустріти ритм?
4. Назва яких українськихінструментів звучало сьогодніна
уроці?
5. Які ритмічні групи ви запам'ятали?
6. Що надає ритм музиці?
Учитель:аналізуючи роботуна уроці, оцініть свою участь
різнокольоровимифігурами.

More Related Content

Similar to 211

3 klas-mystetstvo-kalinichenko-2020
3 klas-mystetstvo-kalinichenko-20203 klas-mystetstvo-kalinichenko-2020
3 klas-mystetstvo-kalinichenko-2020NoName520
 
Konspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestr
Konspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestrKonspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestr
Konspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestrvrabyandrei
 
Mystetstvo 3-klas-kalinichenko-2020
Mystetstvo 3-klas-kalinichenko-2020Mystetstvo 3-klas-kalinichenko-2020
Mystetstvo 3-klas-kalinichenko-2020kreidaros1
 
3 mys kal_2020
3 mys kal_20203 mys kal_2020
3 mys kal_20204book
 
6 klas kondratova_i-ii_semestr
6 klas kondratova_i-ii_semestr6 klas kondratova_i-ii_semestr
6 klas kondratova_i-ii_semestrvrabyandrei
 
6 klas kondratova_i-ii_semestr
6 klas kondratova_i-ii_semestr6 klas kondratova_i-ii_semestr
6 klas kondratova_i-ii_semestrvrabyandrei
 
5 mi u_2013
5 mi u_20135 mi u_2013
5 mi u_2013UA4-6
 
Мистецтво 5 клас Масол 2013 от Freegdz.com
Мистецтво 5 клас Масол 2013 от Freegdz.comМистецтво 5 клас Масол 2013 от Freegdz.com
Мистецтво 5 клас Масол 2013 от Freegdz.comfreegdz
 
Mystectvo 5-klas-masol
Mystectvo 5-klas-masolMystectvo 5-klas-masol
Mystectvo 5-klas-masolkreidaros1
 
5 M m
5 M m5 M m
5 M m5klas
 
4 klas-mystetstvo-liemesheva-2021
4 klas-mystetstvo-liemesheva-20214 klas-mystetstvo-liemesheva-2021
4 klas-mystetstvo-liemesheva-2021cgf gfgfg
 
каменєва в.о., урок з муз. мистецтва, 6 клас
каменєва в.о., урок з муз. мистецтва, 6 класкаменєва в.о., урок з муз. мистецтва, 6 клас
каменєва в.о., урок з муз. мистецтва, 6 класaksi555
 
1 klas-mistectvo-kondratova-2018
1 klas-mistectvo-kondratova-20181 klas-mistectvo-kondratova-2018
1 klas-mistectvo-kondratova-2018NoName520
 
5_mis_kiz_2022.pdf
5_mis_kiz_2022.pdf5_mis_kiz_2022.pdf
5_mis_kiz_2022.pdf4book9kl
 
5 klas kondratova_i-ii_semestr
5 klas kondratova_i-ii_semestr5 klas kondratova_i-ii_semestr
5 klas kondratova_i-ii_semestrvrabyandrei
 

Similar to 211 (20)

3 klas-mystetstvo-kalinichenko-2020
3 klas-mystetstvo-kalinichenko-20203 klas-mystetstvo-kalinichenko-2020
3 klas-mystetstvo-kalinichenko-2020
 
Konspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestr
Konspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestrKonspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestr
Konspekti urokiv 2_klas_aristova_1semestr
 
1
11
1
 
Mystetstvo 3-klas-kalinichenko-2020
Mystetstvo 3-klas-kalinichenko-2020Mystetstvo 3-klas-kalinichenko-2020
Mystetstvo 3-klas-kalinichenko-2020
 
3 mys kal_2020
3 mys kal_20203 mys kal_2020
3 mys kal_2020
 
243,23.docx
243,23.docx243,23.docx
243,23.docx
 
6 klas kondratova_i-ii_semestr
6 klas kondratova_i-ii_semestr6 klas kondratova_i-ii_semestr
6 klas kondratova_i-ii_semestr
 
6 klas kondratova_i-ii_semestr
6 klas kondratova_i-ii_semestr6 klas kondratova_i-ii_semestr
6 klas kondratova_i-ii_semestr
 
курінна
куріннакурінна
курінна
 
3
33
3
 
5 mi u_2013
5 mi u_20135 mi u_2013
5 mi u_2013
 
Мистецтво 5 клас Масол 2013 от Freegdz.com
Мистецтво 5 клас Масол 2013 от Freegdz.comМистецтво 5 клас Масол 2013 от Freegdz.com
Мистецтво 5 клас Масол 2013 от Freegdz.com
 
Mystectvo 5-klas-masol
Mystectvo 5-klas-masolMystectvo 5-klas-masol
Mystectvo 5-klas-masol
 
5 M m
5 M m5 M m
5 M m
 
4 klas-mystetstvo-liemesheva-2021
4 klas-mystetstvo-liemesheva-20214 klas-mystetstvo-liemesheva-2021
4 klas-mystetstvo-liemesheva-2021
 
каменєва в.о., урок з муз. мистецтва, 6 клас
каменєва в.о., урок з муз. мистецтва, 6 класкаменєва в.о., урок з муз. мистецтва, 6 клас
каменєва в.о., урок з муз. мистецтва, 6 клас
 
12
1212
12
 
1 klas-mistectvo-kondratova-2018
1 klas-mistectvo-kondratova-20181 klas-mistectvo-kondratova-2018
1 klas-mistectvo-kondratova-2018
 
5_mis_kiz_2022.pdf
5_mis_kiz_2022.pdf5_mis_kiz_2022.pdf
5_mis_kiz_2022.pdf
 
5 klas kondratova_i-ii_semestr
5 klas kondratova_i-ii_semestr5 klas kondratova_i-ii_semestr
5 klas kondratova_i-ii_semestr
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніestet13
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"tetiana1958
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxbagniylarisa15
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptOlgaDidenko6
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаAdriana Himinets
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняtetiana1958
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptJurgenstiX
 

Recently uploaded (14)

Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 

211

  • 1. В І Д К Р И Т И Й У Р О К ІЗ СЛУХАННЯ МУЗИКИ в 2 класі на тему: «РИТМ НАВКОЛО НАС» «Музика є життяз її живим і творчим ритмом» Е. Ж . Далькроз МЕТА Освітня: актуалізувати знання про ритм як елемент музичної мови та засіб музичної виразності; закріпити уявлення про основнітривалості звуків і ритмічний рисунокяк форму запису ритму; закріплювати з дітьми засобимузичноївиразностіна практиці, використовуючи вокальні та ритмічні вправи, аналіз музичних фрагментів; засвоєння учнями нових теоретичних знань; вчитианалізувати музичнийматеріал, застосовуючиотриманітеоретичнізнання. Розвивальна: розширювати музичний та загальний кругозір; розвивати у дітей почуття ритму; розвивати навички гри на шумових інструментах; розвивати артистичність, виразність виконання та творче мислення; розвивати уяву і творчу фантазію. Виховна: виховувати інтерес до класичної , народної української музики; виховувати любов до хореографії, музики та мистецтва в цілому. ВИКОРИСТАНІ ТЕХНОЛОГІЇ: ♪ Особистісно-орієнтована технологія навчання ♪ Технологія навчання як дослідження ♪ Пояснювально-ілюстративна ♪ Проблемна технологія навчання ♪ Здоров'язберігаюча МЕТОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПОСТАВЛЕНИХ ЗАВДАНЬ: ♪ словесний; ♪ наочний; ♪ практичний; ♪ аналізу і синтезу; ♪ творчий (проблемно-пошуковий)
  • 2. Тип уроку: комбінований. Обладнання: мультимедійний проектор, ноутбук, презентація , таблиці, нотний матеріал, наочні посібники, фонозапис, роздатковий матеріал. План уроку № з/п Вид діяльності 1. Організаційний момент (привітання, оголошення теми уроку, мета уроку) 2. Повторення раніше вивченого теоретичного матеріалу за темою уроку. 3. Пояснення нового теоретичного матеріалу, роботанад темою уроку. 4. Аналіз засобів музичної виразності(К. В. Глюк опера «Орфейі Евридика») 5. Виражальні засобирізних видів мистецтв. 6. Легенда про виникнення флейти, відображення в живописі. 7. Повторення видів мелодій. Поняття «Оркестр», групінструментів оркестру. Українськінаціональні інструменти. Ансамбль Троїстімузики. 8. Різноманітність оркестрів та їх особливості. 9. Прослуховування медіафайлів з використанням ілюстративного матеріалу. 10 Особливостіритму українськихнароднихтанців. 11 Сольфеджування музичного прикладу з аналізом ритму. 12 Творчароботашумового оркестру 13 Підведення підсумків уроку з виставленням оцінки, завдання додому .
  • 3. Хід уроку I. Організація класу до уроку. Учні заходять до класу під музику «Великіі маленькі ноги» II. Активізація опорнихзнань учнів Учитель:Добрийдень, діти. Як ваш настрій? (Відповіді учнів) Учитель:Ви зараз заходили під дивну музику, як ви думаєте, що, на ваш погляд, в цій музиці незвичайне? (Учні висловлюють припущення і приходять довисновку, що яскраво виражений у творі ритм, різні тривалості, що змінює характер музики.) Ритм вокруг нас Учитель:Вірно. Тема нашого уроку: «Ритм навколо нас». Сьогодні на уроці ми з'ясуємо, де ритм зустрічається нам у навколишньому житті, існує навколо нас, дамо визначення ритму і самі створимо ритмічну музику. Ритму танцю завжди надавалося особливезначення. Ще в давнину було встановлено взаємозв'язокміж ритмами явищ природи і зміною умов життя. Порушення ритму веде до порушення порядку у Всесвіті. Кожен ритм є рух. Внести порядок урух людини - значить виховати в ньому почуття ритму. Ці положення в 1907р. виклав відомий німецький педагог Жак Далькроз, який використовував метод ритмічної гімнастики як засіб виховання. Ці положення повністю збігаються зі значенням ритму як давніх, так і сучасних уявлень. Ритм – это чередование и соотношение различных музыкальных длительностей и акцентов Ритм – це життя, переодягненев рух. Він залучає і дітей (гра з брязкальцями, розгойдування колиски),
  • 4. і дорослих, чиїігри, спортірозваги мають прихований ритм (теніс , бокс, боротьба). Інтелектуальний відпочинок людини, такі як поезія, музика, має свій ритм. У стародавніх людей є вислів, що тон – це мати природи, алеритм - її батько. Ритм – це ознака життя. Схильність до танцю притаманне кожній людині. Ця вроджена природа краси вибирає ритм для свого вираження. Весь механізм тіла працює ритмічно: удари пульсу, серця, циркуляція крові, голод, спрага. Все показує ритм. Ритм властивий людині з народження і підтримує його здоров'я, тому від ритму залежать всі важливі справи людини: його успіхи, невдачі, вірні і невірні дії, - всі так чи інакше пояснюється змінами ритму. Ритм вокруг нас IV. Вивченнянового матеріалу Візьміть сині картки, прочитайте інформацію і зробіть висновокпро ритм,що нас оточує. 1. У птахів інстинкт до польоту – це ритмічний рух крил. 2. Схильність до ритмічних скорочень допомагає рибам плавати. 3. Схильність до ритмічних скорочень допомагає змії повзти. 4. Ритмічне підняття та опускання хвиль. 5. Припливи і відливи 6. Зростання і спадання місяця. 7. Схід і захід. 8. Зміна пір року. 9. Рух Землі і планет. Учитель:Діти, який висновокми можемо зробити, прослухавши інформацію? Учні: Ритм присутній у природі, що нас оточує. Учитель:Подивіться на екран і проаналізуйте малюнки. Ритм в природе (Учні аналізують малюнковий матеріал)
  • 5. - майстерність, продукт якої приносить естетичне задоволення Мистецтво - наука будувати, проектувати будівлі і споруди Архітектура - вміння, майстерність , знання справи Мистецтво - зображення навколишнього світу фарбами Живопис - пишу, креслю, малюю, зображення предметів лініями , штрихами, плямами, без фарб, контраст чорного і білого Графіка Учитель: Але ми - учні школи мистецтв, наш урок - це урок мистецтва. А що таке мистецтво? Пропоную вибрати потрібне визначення для слова «Мистецтво» із запропонованих. - майстерність, продуктякої приносить естетичне задоволення. (Мистецтво) - наука будувати, проектувати будівлі і споруди(Архітектура) - вміння, майстерність , знання справи (Мистецтво) - зображення навколишнього світу фарбами (Живопис) - пишу, креслю, малюю; зображення предметів лініями , штрихами, плямами, контрастчорного ібілого (Графіка) - створення об'ємних художніх творів шляхом різьблення, ліплення або відливання Скульптура - створення і сценічна постановка танцю Хореографія - зображення драматичних творів на сцені Театр - творче відображення , відтворення дійсності в художніх образах Мистецтво - створення об'ємниххудожніх творів шляхом різьблення, ліплення або відливання. (Скульптура) - створення і сценічна постановкатанцю. (Хореографія) - зображення драматичнихтворів на сцені. (Театр) - творчевідображення , відтворення дійсності в художніх образах (Мистецтво) Учитель:Отже, ми вибрали потрібні визначення до слова мистецтво. А які поняття залишилися? Правильно. Це види мистецтв. ВИДЫ ИСКУССТВ: 7 2 3 6 5 4 1 8 Учитель:- На екрані вам пропонуються різні види мистецтв. Визначте їх ( слайд) Учитель:- Як ви думаєте. Може бути ритм у цих видах мистецтва? Давайте подивимося.
  • 6. Ритм в архитектуре (На екрані - ритм в архітектурі, в орнаменті, у живопису, скульптурі....) Ритм в орнаменте МУЗЫКА Учитель:А це емблема якого виду мистецтва? Учні: музики Учитель:Який інструмент зображенийна емблемі? (Ліра) Учитель:Хто з давньогрецькихгероїв грав на цьомуінструменті? (Орфей) Учитель:Який композитор використав цей міф у своємутворі? (Глюк) Учитель:- Давайте прослухаємо фрагмент цього творуі визначимо характер і головнийвиразнийзасіб музики..
  • 7. (К. В. Глюк, опера «Орфейі Еврідіка». Мелодія) Инструментальная Вокальная Речитатив Кантиленная вид музыки, основанный на стремлении приблизиться к естественной речи, пение «говорком» распевное пение мелодия, исполняемая лишь инструментами без участия человеческого голоса музыка, в которой голос главенствует Учитель:Діти: головнийвиразнийзасіб цього фрагменту – мелодія. Характер музики – сумний, тужливий, трагічний, ніжний). Учитель:- А який ритм у цієї мелодії? ( Спокійний, рівномірний) Учитель:- Давайте пригадаємо, які ви знаєте види мелодій ( вокальна, інструментальна, кантиленная, речитатив) Учитель: Ми виділили з вами головнийвиразний засіб музики. - Я пропонуювам визначити, до якого виду мистецтва належать запропонованівиражальні засоби. Выразительные средства хореографии Гармонические движения и позы Пластическая выразительность и мимика - Виражальнізасоби хореографії. 1. Гармонійні рухи і пози. 2. Пластична виразність і міміка. Выразительные средства живописи цвет рисунок композиция - Виражальнізасоби живопису. -1 - колір; -2 - малюнок; -3 - композиція; Выразительные средства графики Линия, штрих ,пятно. Виражальнізасобиграфіки Лінія, штрих і пляма Выразительные средства музыки Мелодия, ритм, лад, метр, темп, динамика, тембр, гармония. Виражальнізасобимузики – мелодія, ритм, лад, метр, темп, динаміка, тембр, гармонія.
  • 8. Учитель: Давайте згадаємо, тембр якого інструменту використовував Глюк у своїй знаменитій «Мелодії»? (Флейта) -Хто пам'ятає легенду про виникнення флейти? Легенда про виникнення флейти Пана Існує легенда про виникнення флейти. Одного разулісовий бог Пан, зустрівши німфу по імені Сирінга, був зачарований її красою. Поглянувши на потворного Пана, козлоногого, з рогами й довгоюбородою,німфа злякалася і побігла. Добігши до річки, німфа стала просити річкового бога врятувати її. Він послухав благання і негайно перетворив її в очерет. Намагаючись в цей момент обійняти Сирингу, Пан побачив у своїх руках замість неї очерет. Засумував Пан, зрізав кілька очеретин різної довжини, скріпив їх і заграв на цьому інструменті, який з тих пір зветься "сирингою" або "флейтою Пана". 2 3 4 1 Учитель: Згадайте образ Пана і знайдіть його в запропонованих ілюстраціях. Який художник зобразив цей образ на своїйкартині? (М. Врубель) - Який музичний інструмент тримає в руках Пан? (Флейту) -У вас було домашнє завдання самостійно виготовитифлейти Пана. ( Розглядають і аналізують роботи) - Давайте послухаємо , як звучить сучаснафлейта Пана. - Які види флейт ви ще знаєте? (Повздовжня)
  • 9. - Прослухайте музичнийфрагмент, який виконується повздовжньою флейтою. (В. С. Бах «Жарт») - До якого виду інструментів ми віднесемо флейту? (Дерев'яно - духова) -Які ще групи інструментів ви знаєте? (струнно-смичкові, мідно- духові, ударні) -Чи знаєте ви, яким інструментом у минулому користувалися вчителі танців? - Давайте познайомимосяз цим інструментом? (Відеофрагмент про пашетте) - Які ви знаєте українськінаціональні інструменти? ( кобза, бандура, басоля, цимбали, трембіта, сопілка, ) -Який народний інструментальний ансамбль існує на Україні? (Троїсті музики) - Чому він так називається?(у його складі були 3 види музичних інструментів) -Діти, а якщо ми об'єднаємо всіінструменти в одинколектив, як він буде називатися? (Оркестр) -Звернемося до словникаі дамо визначення слову «Оркестр» (За словником визначають значення слова) -Візьміть помаранчеву картку. Згадаймо різноманітність і особливостіоркестрів. - Якого виду оркеструне вистачає на екрані? (Шумового) - Який виразний засіб музики є головним у шумовому оркестрі? (Ритм)
  • 10. - Дамо визначення музичного ритму(Це чергування та співвідношення різних музичних тривалостей і акцентів) - Що становить основу танцювальної музики? (Ритм) Я пропоную вам картки з різними ритмічними групами,ваше завдання їх проаналізувати іпроплескати ритмоскладами(та,ті- ті і інш.) - Ви знаєте, що кожному танцю характерний свій ритмічний малюнок. - Назвіть, яким танцям належить цей ритмічний малюнок. (на екрані) Учитель:-Перелічіть українськінароднітанці. (Гопак, козачок, метелиця, коломийка, шумка) - Розкажіть про історію їх виникнення та особливості. ГОПАК (розповідь учня, відеофрагмент) КОЗАЧОК (розповідь учня) МЕТЕЛИЦЯ (розповідь учня, малюнок) АРКАН (розповідь учня, відеофрагмент)
  • 11. Відеофрагмент «Аркан» Ритм вокруг нас V. Практична діяльність - Зараз спробуємо з вами побувати в ролі композиторів і «запишемо» ритм картками до фрагментів танцювальних пісень, які я виконаю ( «Ой, заграйте, козаченьки», « Коломийка» та інш.) - Відкрийте стор 74 підручника. Давайте проспіваємо нотами і протактуємо «Гопак». - Яка ритмічна фігура надає музиці танцювальність? (Пунктирний ритм) Давайте доповнимо звучанням своїхшумових інструментів оркестровийгопак. (Діти об`єднуються у групи і виконують шумовими інструментами різні ритмічнігрупи під музику) V. Підведенняпідсумків 1. Що складає основутанцювальної музики? 2. Що таке «ритм»? 3. Де можна зустріти ритм? 4. Назва яких українськихінструментів звучало сьогодніна уроці? 5. Які ритмічні групи ви запам'ятали? 6. Що надає ритм музиці? Учитель:аналізуючи роботуна уроці, оцініть свою участь різнокольоровимифігурами.