SlideShare a Scribd company logo
1 of 12
Proiect didactic
Obiectul:Educa ia plasticăț
Subiectul:Punctul-element de limbaj plastic
Clasa IV-a „A”
Disciplina : Educaţia plastică
Tipul lecţiei : formare de priceperi şi deprinderi
Timp alocat : 45 min.
Modulul : Elemente ale limbajului plastic
Tema plastică : Punctul-element de limbaj plastic
Subiectul : Fructe şi legume
Competen a:Valorificarea elementelor de limbaj plastic în exprimarea plasticăț
Subcompetenţa :
• Utilizarea punctului ca element constructiv în lucrările plastice
• Utilizarea în comunicare a termenilor specifice artelor plastice
Obiective operaţionale :
a) Cognitive:
- să utilizeze în comunicare limbajul plastic ;
- să definească punctul ;
- să explice rolul punctului ;
b) psiho-motorii :
- să realizeze o lucrare plastică respectînd tema plastică şi subiectul propus
c) afective :
- să evalueze lucrarea colegului de bancă conform criteriilor propuse de învăţător;
-să participe cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei .
STRATEGII DIDACTICE :
A) Metode şi procedee : brainstormingul , tehnica”Scaunul fierbinte”;explicaţia ,descoperirea,conversaţia,lucrul practic,textul lacunar ,jocul
didactic, jocul de rol etc
B) Mijloace de învăţămînt : -computer ,prezentare Power Point ,melodii de toamnă,manual,caiet;
C) Materiale de lucru :
acuarelă,guaş,pensule, carioci,hîrtie ,vas pentu apă,paletă,şerveţele umede;
D) Forme de lucru : individual ,frontal ,în grup.
Resurse bibliografice :
1.Curriculum pentru învăţămîntul primar , cl.I-IV,Chişinău,2010;
2.Ghid de implementare a curriculumului la educaţia plastică , 2010;
3.Ion Canţîru,Alexandru Vatavu,Olga Carauş,Educaţia plastică ,manual pentru clasele 3-4, editura ARC , 2012;
SCENARIUL LECŢIEI
Etapele
lecţiei
Activitatea Strategii didactice
învăţătorului elevilor
1.Evocare Prezintă : oaspeţii din spatele clasei dar şi
oaspetele neobişnuit”Zîna Toamnă”.
Ca să scăpăm de emoţii ne atingem vîrful
năsucului,întindem braţele în sus,batem
palmele de 5 ori şi ”Adio emoţii”.
Între timp scăunelele voastre s-au
înfierbîntat şi nu vă puteţi aşeza pînă cînd nu
spuneţi un cuvînt folosit la lecţiile de
educaţie plastică.
Cel care va spune cuvîntul îşi va alege de
pe rochia Zînei Toamnă o frunzuliţă.
(Frunzuli ele sînt de 4 culori)ț
Puneţi frunzuliţele la marginea băncii,căci o
să avem nevoie de ele mai tîrziu.
La lec iile precedente noi am studiatț
modulul”Materiale,instrumente i tehnici deș
lucru”
Astăzi la lecţia de educaţie plastică noi
începem să studiem un nou capitol care se
numeşte”Elemente ale limbajului plastic.”
Ce elemente de limbaj plastic cunoa te i ?ș ț
Pe parcursul acestui capitol veţi descoperi:
Elevii sînt în picioare ,ascultă cu atenţie.
Elevii îndeplinesc ce li se cere:
-ating nasul ;
-întind braţele,
-bat din palme de 5 ori
-flutură din mînă ;
Elevii pot spune : hîrtie ,suport
plastic,paletă,pensule, creioane colorate,
cariocă, creion, cu mînă de grafit,
acuarelă ,guaş ş.a.
După ce rostesc cuvîntul îşi aleg o frunzuliţă şi
se aşează.
Ascultă cu aten ieț
-punctul,linia,forma,culoarea
Explicaţia
Jocul didactic
”Scăpăm de emoţii”
Tehnica „Scaunul
fierbinte”
Explica iaț
Conversa ia euristicăț
2.Realizarea
sensului
-care este specificul utilizării elementelor de
limbaj plastic în artă;
-cum se obţin formele plane şi volumetrice;
-cum să utilizezi gamele cromatice pentru a
reda anumite stări sufleteşti;
La lec ia de astăzi noi:ț
-vom realiza o lucrare plastică respectînd
tema plastică şi subiectul propus
-vom vorbi în limbaj plastic
-vom lucra în grup
-ne vom juca.
Că să descoperim tema plastică vă propun să
rezolvăm un careu:
A
p e n s u l a
a c u a r e l a
c r e i o n u l
a s c u ţ i t o a r e
g r a f i t
s c u l p t o r i l o
p a l e t a
B
1.Instrument cu ajutorul căruia colorăm
imaginile ...
2.Vopsea transparentă uşor solubilă în apă...
3.Drept ,înalt şi subţirel
Ascultă cu aten ieț
Ascultă cu aten ieț
Răspund la întrebări:
-pensula
-acuarela
Explica iaț
Prezentare PP
Careul
Prezentare PP
Cu veşmînt de lemn pe el
Are vîrful de cărbune
Pe hîrtie lasă urme...
4.Creionul se ascute cu ...
5.Creion cu mînă de ...
6.Modelarea şi cioplirea sînt metode de
lucru a ...
7.Suport pe care pictorul amestecă culorile
Care este cuvîntul descoperit ?
Tema plastică pe care o vom studia astăzi
este :
Punctul –element de limbaj plastic
(vă rog să scrieţi în caiete).
Ce este punctul ?
La ce lecţie am mai întîlnit acest cuvînt ?
Care sînt punctele cardinale?
Bravo ! Dar acum vă rog să deschideţi
manualele la p.60 şi să ne îmbogăţim
cunoştinţele despre punctul ca element al
limbajului plastic.
Totodată veţi lucra în grup şi veţi completa
fişele primite.
Anexa 2.3.4.5
Bravo! Sunteţi demn de laudă şi Zînei
Toamnă i-au plăcut răspunsurile voastre.Dar
cum credeţi de ce ea a venit la noi cu coşul
-creionul
-ascuţitoarea
-grafit
-sculptorilor
-paletă.
-punctul
Scriu în caiete
Răspund la întrebări:
La Limba romană –punctul este un semn de
punctuaţie,
La Matematică-punct de plecare,
La ştiinţe – punct cardinal.
– N,S,E,V
Citesc informa ia din manual,apoi completeazăț
fi ele primite în grup.ș
Eleviipot răspunde a a:ș
Deja e toamnă tîrzie i nu mai are roade.ș
Prezentare PP
Prezentare PP
Conversa ia euristicăț
Lucrul în grup,
lucrul cu manualul,
observa ia,textulț
lacunar,jocul didactic,
descoperirea.
Brainstorming
gol ?
Adevărat,sunteţi curioşi ce vom desena azi ?
Subiectul lecţiei ne va fi sugerat de Zîna
Toamnă,care v-a pregătit nişte ghicitori .O
să vă rog să închideţi manualul şi să reveniţi
la frunzuliţele primite la începutul
lecţiei.Pentru elevii care au ales frunze de
culoare galbenă ,fiţi atenţi la ecran şi
ghiciţi ghicitoarea:
-Balon un pic dezumflat
Galben colorat
Are mustăcioară
Şi se cheamă ...
Scrieţi în caiet care este subiectul lec ieiț
pentru voi
Frunza oranj:
Are pleată verde moşu’
Nasul lung,hazliu şi roşu
Nasu’roşu e-n pămînt
Pleata flutură în vînt.
Frunza cafenie :
Acest fruct rotungit
E-n livadă găzduit
Verde,galben sau roș’
Îl culeg i-l pun în co .ș ș
Eu cred că vrea să-l umple cu lucrări realizate
de noi .
Ascultă cu aten ie i răspund la ghicitori:ț ș
pară
Notează în caiet subiectul lec iei.ț
Morcovul
Mărul
Jocul didactic
”Ghici,ghicitoarea
mea!”
Prezentare PP
Prezentare PP
3.Reflec ieț
Frunza ro ieș :
Sînt o legumă frumoasă,
Sînt iubită-n orice casă
Sînt ro ie i frumoasăș ș
i sînt foarte sănătoasă.Ș
Deci,elevii ce i-au ales:ș
frunzuli a galbenăț vor desena cu ajutorul
punctelor o pară,
frunzuli a oranjț -un morcov,
frunzuli a ro ieț ș -o ro ie,ș
frunzuli a cafenieț -un măr.
Fi i aten i: eleviiț ț
• din rîndul de la fereastră vor ob ineț
puncte cu ajutorul cariocelor,
• din rîndul din mijloc vor ob ineț
puncte cu ajutorul pensulei
• din rîndul de la perete vor ob ineț
puncte cu ajutorul degetelor.
Vă reamintesc că fructul sau leguma pe care
o desena i trebuie să fie în centrul foii,iarț
desenul trebuie să fie îngrijit i estetic.ș
Eu vă urez succes.
Vă rog să schimba i lucrările cu colegul deț
Ro iaș
Ascultă cu aten ie i pregătescț ș
materialele necesare
Elevii lucrează ,între timp răsună un colaj de
melodii.
Elevii schimbă lucrările cu colegul de
Prezentare PP
Explica iaț
Explica iaț
Lucrul individual
Lucrul în perechi
bancă,analiza i -le după algoritmul de peț
ecran:
• Realizarea temei plastice
• Amplasarea în pagină
• Aspectul estetic.
Eu am să analizez împreună cu Zîna
Toamnă aceste lucrări i o să vă notez peș
to i conform algoritmului de la tablă.ț
Tema pentru acasă:
De realizat o lucrare din puncte cu
subiectul”Fructul preferat”.
O să vă rog să face i o scurtă relatare despreț
lec ia de astăzi cu ajutorul acestuiț
microfon,a a ca ni te reporteri adevăra i:ș ș ț
• Astăzi,la lec ia de educa ie plasticăț ț
am...
• Cel mai mult mi-a plăcut...
• Mi-a fost mai greu să...
• Pentru dumneavoastră de la lec ia deț
educa ie plastică..ț
i Zîna Toamnă are un mesaj pentru voi.VăȘ
rog să-l descoperi i:ț
I etnîs i anunim!Ovarb!ț ț
Ridicăm ambele mîini în sus,o salutăm pe
Zîna Toamnă în semn de mul umire,iarț
acum lăsăm mîinile pe cap i ne mîngîiemș
bancă.Le analizează după algoritmul de la
tablă.
Cî iva elevi analizează lucrarea colegului oral.ț
Ascultă cu aten ie.ț
Înseamnă în agende.
Relatează despre lec ia de astăziț
Sînte i minuna i !Bravo!ț ț
Ridică mîinile în sus,le flutură,se mîngîie pe
cap.
Analiza
Prezentare PP
Explica iaț
Jocul de rol:”Micii
reporteri”
Prezentare PP
Jocul didactic
”Descoperă mesajul”
Jocul didactic
”Bravo!”
pentru că am fost Bravo!La sfîr itul acesteiș
lec ii vă îndemn să învă a i de la Toamnăț ț ț
generozitatea,dărnicia a a că vă propun săș
lua i co ule ele i să servi i oaspe ii cuț ș ț ș ț ț
cîteva din bogă iile toamnei.ț
Servesc oaspe ii cu mereț
Anexa1
Dacă ve i răspunde corect la întrebări, ve i descoperi tema plastică:ț ț
1.Instrument cu ajutorul căruia colorăm imaginile 2.Vopsea transparentă uşor solubilă în apă
3.Drept ,înalt şi subţirel
Cu veşmînt de lemn pe el
Are vîrful de cărbune
Pe hîrtie lasă urme
4.Creionul se ascute cu
5.Creion cu mînă de
6.Modelarea şi cioplirea sînt metode de lucru a
7.Suport pe care pictorul amestecă culorile

More Related Content

What's hot

кудрявцева принц и нищий
кудрявцева  принц и нищийкудрявцева  принц и нищий
кудрявцева принц и нищийOlga Antropova
 
Editia I 2010 - Vesnicia s-a nascut la sat
Editia I 2010 - Vesnicia s-a nascut la satEditia I 2010 - Vesnicia s-a nascut la sat
Editia I 2010 - Vesnicia s-a nascut la satSilvia Sofineti
 
Textul nonliterar.Rețete
Textul nonliterar.RețeteTextul nonliterar.Rețete
Textul nonliterar.RețeteCorinaurcanu1
 
Proiect international.traditii si obiceiuri
Proiect international.traditii si obiceiuriProiect international.traditii si obiceiuri
Proiect international.traditii si obiceiuriaidarosianu
 
dezvoltare_personala_clasa5pdf
dezvoltare_personala_clasa5pdfdezvoltare_personala_clasa5pdf
dezvoltare_personala_clasa5pdfnataliatirdea
 
Jocul dictionarelor
Jocul dictionarelorJocul dictionarelor
Jocul dictionarelorClaudiu
 
serbare de_craciun_sezatoarea
serbare de_craciun_sezatoareaserbare de_craciun_sezatoarea
serbare de_craciun_sezatoareaRoxana Ares
 
Stilul de-invatare
Stilul de-invatareStilul de-invatare
Stilul de-invatareElena Filip
 
Servicii pentru comunitate in bibliotecile publice din românia
Servicii pentru comunitate in bibliotecile publice din româniaServicii pentru comunitate in bibliotecile publice din românia
Servicii pentru comunitate in bibliotecile publice din româniaBiblioteci Bihorene
 
Limba și literatura română
Limba și literatura românăLimba și literatura română
Limba și literatura românăNadyaRacila
 
Proiect educatie plastica clasa i punctul
Proiect educatie plastica clasa i punctulProiect educatie plastica clasa i punctul
Proiect educatie plastica clasa i punctulClaudiu Buza
 

What's hot (20)

кудрявцева принц и нищий
кудрявцева  принц и нищийкудрявцева  принц и нищий
кудрявцева принц и нищий
 
Editia I 2010 - Vesnicia s-a nascut la sat
Editia I 2010 - Vesnicia s-a nascut la satEditia I 2010 - Vesnicia s-a nascut la sat
Editia I 2010 - Vesnicia s-a nascut la sat
 
Eugen Doga
Eugen DogaEugen Doga
Eugen Doga
 
Textul nonliterar.Rețete
Textul nonliterar.RețeteTextul nonliterar.Rețete
Textul nonliterar.Rețete
 
Prezentare STEM
Prezentare STEMPrezentare STEM
Prezentare STEM
 
Proiect international.traditii si obiceiuri
Proiect international.traditii si obiceiuriProiect international.traditii si obiceiuri
Proiect international.traditii si obiceiuri
 
Traditii si obiceiuri
Traditii si obiceiuriTraditii si obiceiuri
Traditii si obiceiuri
 
functii.pdf
functii.pdffunctii.pdf
functii.pdf
 
Limba maternă matineu
Limba maternă  matineuLimba maternă  matineu
Limba maternă matineu
 
dezvoltare_personala_clasa5pdf
dezvoltare_personala_clasa5pdfdezvoltare_personala_clasa5pdf
dezvoltare_personala_clasa5pdf
 
Jocul dictionarelor
Jocul dictionarelorJocul dictionarelor
Jocul dictionarelor
 
serbare de_craciun_sezatoarea
serbare de_craciun_sezatoareaserbare de_craciun_sezatoarea
serbare de_craciun_sezatoarea
 
Stilul de-invatare
Stilul de-invatareStilul de-invatare
Stilul de-invatare
 
Servicii pentru comunitate in bibliotecile publice din românia
Servicii pentru comunitate in bibliotecile publice din româniaServicii pentru comunitate in bibliotecile publice din românia
Servicii pentru comunitate in bibliotecile publice din românia
 
In lumea povestilor
In lumea povestilorIn lumea povestilor
In lumea povestilor
 
Bunele maniere
Bunele maniereBunele maniere
Bunele maniere
 
Limba și literatura română
Limba și literatura românăLimba și literatura română
Limba și literatura română
 
0 rep moldova
0 rep moldova0 rep moldova
0 rep moldova
 
Proiect educatie plastica clasa i punctul
Proiect educatie plastica clasa i punctulProiect educatie plastica clasa i punctul
Proiect educatie plastica clasa i punctul
 
Proiect speciala 2013
Proiect speciala 2013Proiect speciala 2013
Proiect speciala 2013
 

Similar to Proiectul iv punctul

Proiect toamna - Pârvu Eugenia Dana
Proiect toamna - Pârvu Eugenia DanaProiect toamna - Pârvu Eugenia Dana
Proiect toamna - Pârvu Eugenia DanaEugeniaDanaPrvu
 
0 17 proiect_matematica (1)
0 17 proiect_matematica (1)0 17 proiect_matematica (1)
0 17 proiect_matematica (1)Cristina Oţel
 
Primavara copilariei 30nou
Primavara copilariei 30nouPrimavara copilariei 30nou
Primavara copilariei 30nouNicole France
 
Arta decorativ 259__decuparea_bradul_de_s_259_rb_259_toar
Arta decorativ 259__decuparea_bradul_de_s_259_rb_259_toarArta decorativ 259__decuparea_bradul_de_s_259_rb_259_toar
Arta decorativ 259__decuparea_bradul_de_s_259_rb_259_toarOlesea_Moldovan
 
Proiect didactic grafica
Proiect didactic graficaProiect didactic grafica
Proiect didactic graficaOlesea_Moldovan
 
Revista scolii nr 12
Revista scolii nr 12Revista scolii nr 12
Revista scolii nr 12econsiliere
 
proiect parteneriat.docx
proiect parteneriat.docxproiect parteneriat.docx
proiect parteneriat.docxNISTORMARIA6
 
Strategii didactice, jocuri și activități pentru creșterea competențelor de c...
Strategii didactice, jocuri și activități pentru creșterea competențelor de c...Strategii didactice, jocuri și activități pentru creșterea competențelor de c...
Strategii didactice, jocuri și activități pentru creșterea competențelor de c...ciuleiflorentina3
 
Brosura cum sa inveti mai usor si mai repede
Brosura cum sa inveti mai usor si mai repedeBrosura cum sa inveti mai usor si mai repede
Brosura cum sa inveti mai usor si mai repedeEusebiu Cristian
 
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10nicoleta3001
 
Numele cadrului didactic – clasa x
Numele cadrului didactic – clasa xNumele cadrului didactic – clasa x
Numele cadrului didactic – clasa xBEBESTRUMF1
 
Proiect culori binare
Proiect culori binareProiect culori binare
Proiect culori binareghitadelia
 

Similar to Proiectul iv punctul (20)

Chisinau toamna proiect
Chisinau toamna proiectChisinau toamna proiect
Chisinau toamna proiect
 
Proiect didactic grafica
Proiect didactic graficaProiect didactic grafica
Proiect didactic grafica
 
Proiect didactic grafica
Proiect didactic graficaProiect didactic grafica
Proiect didactic grafica
 
Proiect didactic grafica
Proiect didactic graficaProiect didactic grafica
Proiect didactic grafica
 
Proiect didactic grafica
Proiect didactic graficaProiect didactic grafica
Proiect didactic grafica
 
Proiect didactic grafica
Proiect didactic graficaProiect didactic grafica
Proiect didactic grafica
 
Proiect toamna - Pârvu Eugenia Dana
Proiect toamna - Pârvu Eugenia DanaProiect toamna - Pârvu Eugenia Dana
Proiect toamna - Pârvu Eugenia Dana
 
Scrisoare cu suflet
Scrisoare  cu sufletScrisoare  cu suflet
Scrisoare cu suflet
 
0 17 proiect_matematica (1)
0 17 proiect_matematica (1)0 17 proiect_matematica (1)
0 17 proiect_matematica (1)
 
Primavara copilariei 30nou
Primavara copilariei 30nouPrimavara copilariei 30nou
Primavara copilariei 30nou
 
Arta decorativ 259__decuparea_bradul_de_s_259_rb_259_toar
Arta decorativ 259__decuparea_bradul_de_s_259_rb_259_toarArta decorativ 259__decuparea_bradul_de_s_259_rb_259_toar
Arta decorativ 259__decuparea_bradul_de_s_259_rb_259_toar
 
Proiect didactic grafica
Proiect didactic graficaProiect didactic grafica
Proiect didactic grafica
 
Revista scolii nr 12
Revista scolii nr 12Revista scolii nr 12
Revista scolii nr 12
 
proiect parteneriat.docx
proiect parteneriat.docxproiect parteneriat.docx
proiect parteneriat.docx
 
Strategii didactice, jocuri și activități pentru creșterea competențelor de c...
Strategii didactice, jocuri și activități pentru creșterea competențelor de c...Strategii didactice, jocuri și activități pentru creșterea competențelor de c...
Strategii didactice, jocuri și activități pentru creșterea competențelor de c...
 
Joc joc joc.docx
Joc joc joc.docxJoc joc joc.docx
Joc joc joc.docx
 
Brosura cum sa inveti mai usor si mai repede
Brosura cum sa inveti mai usor si mai repedeBrosura cum sa inveti mai usor si mai repede
Brosura cum sa inveti mai usor si mai repede
 
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
 
Numele cadrului didactic – clasa x
Numele cadrului didactic – clasa xNumele cadrului didactic – clasa x
Numele cadrului didactic – clasa x
 
Proiect culori binare
Proiect culori binareProiect culori binare
Proiect culori binare
 

More from Claudiu Buza

îNgradirea de erezie
îNgradirea de erezieîNgradirea de erezie
îNgradirea de erezieClaudiu Buza
 
Programa scolara educatie plastica
Programa scolara educatie plasticaPrograma scolara educatie plastica
Programa scolara educatie plasticaClaudiu Buza
 
Liniasipunctulexercitii
LiniasipunctulexercitiiLiniasipunctulexercitii
LiniasipunctulexercitiiClaudiu Buza
 
Document 2015-01-15-19107173-0-40-arte-vizuale-abilitati-practice-clasele-iii
Document 2015-01-15-19107173-0-40-arte-vizuale-abilitati-practice-clasele-iiiDocument 2015-01-15-19107173-0-40-arte-vizuale-abilitati-practice-clasele-iii
Document 2015-01-15-19107173-0-40-arte-vizuale-abilitati-practice-clasele-iiiClaudiu Buza
 
Document 2015-01-15-19107173-0-40-arte-vizuale-abilitati-practice-clasele-iii...
Document 2015-01-15-19107173-0-40-arte-vizuale-abilitati-practice-clasele-iii...Document 2015-01-15-19107173-0-40-arte-vizuale-abilitati-practice-clasele-iii...
Document 2015-01-15-19107173-0-40-arte-vizuale-abilitati-practice-clasele-iii...Claudiu Buza
 
Didactica domeniului arte
Didactica domeniului arteDidactica domeniului arte
Didactica domeniului arteClaudiu Buza
 
Test evaluare stiinte unit._2
Test evaluare stiinte unit._2Test evaluare stiinte unit._2
Test evaluare stiinte unit._2Claudiu Buza
 
Stiinte ale naturii continutul programei
Stiinte ale naturii  continutul programeiStiinte ale naturii  continutul programei
Stiinte ale naturii continutul programeiClaudiu Buza
 
Proiect stiinte plante
Proiect  stiinte planteProiect  stiinte plante
Proiect stiinte planteClaudiu Buza
 
Document 2015-01-15-19107166-0-22-stiinte-ale-naturii-clasele-iii
Document 2015-01-15-19107166-0-22-stiinte-ale-naturii-clasele-iiiDocument 2015-01-15-19107166-0-22-stiinte-ale-naturii-clasele-iii
Document 2015-01-15-19107166-0-22-stiinte-ale-naturii-clasele-iiiClaudiu Buza
 
Proiect didactic plantele
Proiect didactic planteleProiect didactic plantele
Proiect didactic planteleClaudiu Buza
 
22 stiinte ale naturii clasele a iii-a - a iv-a
22 stiinte ale naturii clasele a iii-a - a iv-a22 stiinte ale naturii clasele a iii-a - a iv-a
22 stiinte ale naturii clasele a iii-a - a iv-aClaudiu Buza
 
0 dumbrava minunata
0 dumbrava minunata0 dumbrava minunata
0 dumbrava minunataClaudiu Buza
 
Proiectare didactica platforma (1)
Proiectare didactica platforma (1)Proiectare didactica platforma (1)
Proiectare didactica platforma (1)Claudiu Buza
 
Ghid educatie-timpurie-copii-educatori
Ghid educatie-timpurie-copii-educatoriGhid educatie-timpurie-copii-educatori
Ghid educatie-timpurie-copii-educatoriClaudiu Buza
 
Ghid de bune practici 3 6-7 ani peti
Ghid de bune practici 3 6-7 ani petiGhid de bune practici 3 6-7 ani peti
Ghid de bune practici 3 6-7 ani petiClaudiu Buza
 
Curriculum%0 apentru educaţia timpurie a copiilor%0a de la 3 la 6 7 ani
Curriculum%0 apentru educaţia timpurie a copiilor%0a         de la 3 la 6 7 aniCurriculum%0 apentru educaţia timpurie a copiilor%0a         de la 3 la 6 7 ani
Curriculum%0 apentru educaţia timpurie a copiilor%0a de la 3 la 6 7 aniClaudiu Buza
 
02 teoria evaluarii_m.manolescu
02 teoria evaluarii_m.manolescu02 teoria evaluarii_m.manolescu
02 teoria evaluarii_m.manolescuClaudiu Buza
 
01 teoria instruirii_r.iucu
01 teoria instruirii_r.iucu01 teoria instruirii_r.iucu
01 teoria instruirii_r.iucuClaudiu Buza
 

More from Claudiu Buza (20)

îNgradirea de erezie
îNgradirea de erezieîNgradirea de erezie
îNgradirea de erezie
 
Programa scolara educatie plastica
Programa scolara educatie plasticaPrograma scolara educatie plastica
Programa scolara educatie plastica
 
Liniasipunctulexercitii
LiniasipunctulexercitiiLiniasipunctulexercitii
Liniasipunctulexercitii
 
Document 2015-01-15-19107173-0-40-arte-vizuale-abilitati-practice-clasele-iii
Document 2015-01-15-19107173-0-40-arte-vizuale-abilitati-practice-clasele-iiiDocument 2015-01-15-19107173-0-40-arte-vizuale-abilitati-practice-clasele-iii
Document 2015-01-15-19107173-0-40-arte-vizuale-abilitati-practice-clasele-iii
 
Document 2015-01-15-19107173-0-40-arte-vizuale-abilitati-practice-clasele-iii...
Document 2015-01-15-19107173-0-40-arte-vizuale-abilitati-practice-clasele-iii...Document 2015-01-15-19107173-0-40-arte-vizuale-abilitati-practice-clasele-iii...
Document 2015-01-15-19107173-0-40-arte-vizuale-abilitati-practice-clasele-iii...
 
Didactica domeniului arte
Didactica domeniului arteDidactica domeniului arte
Didactica domeniului arte
 
Test evaluare stiinte unit._2
Test evaluare stiinte unit._2Test evaluare stiinte unit._2
Test evaluare stiinte unit._2
 
Stiinte ale naturii continutul programei
Stiinte ale naturii  continutul programeiStiinte ale naturii  continutul programei
Stiinte ale naturii continutul programei
 
Proiect stiinte plante
Proiect  stiinte planteProiect  stiinte plante
Proiect stiinte plante
 
Document 2015-01-15-19107166-0-22-stiinte-ale-naturii-clasele-iii
Document 2015-01-15-19107166-0-22-stiinte-ale-naturii-clasele-iiiDocument 2015-01-15-19107166-0-22-stiinte-ale-naturii-clasele-iii
Document 2015-01-15-19107166-0-22-stiinte-ale-naturii-clasele-iii
 
Proiect didactic plantele
Proiect didactic planteleProiect didactic plantele
Proiect didactic plantele
 
22 stiinte ale naturii clasele a iii-a - a iv-a
22 stiinte ale naturii clasele a iii-a - a iv-a22 stiinte ale naturii clasele a iii-a - a iv-a
22 stiinte ale naturii clasele a iii-a - a iv-a
 
0 dumbrava minunata
0 dumbrava minunata0 dumbrava minunata
0 dumbrava minunata
 
Proiectare didactica platforma (1)
Proiectare didactica platforma (1)Proiectare didactica platforma (1)
Proiectare didactica platforma (1)
 
Metode moderne
Metode moderneMetode moderne
Metode moderne
 
Ghid educatie-timpurie-copii-educatori
Ghid educatie-timpurie-copii-educatoriGhid educatie-timpurie-copii-educatori
Ghid educatie-timpurie-copii-educatori
 
Ghid de bune practici 3 6-7 ani peti
Ghid de bune practici 3 6-7 ani petiGhid de bune practici 3 6-7 ani peti
Ghid de bune practici 3 6-7 ani peti
 
Curriculum%0 apentru educaţia timpurie a copiilor%0a de la 3 la 6 7 ani
Curriculum%0 apentru educaţia timpurie a copiilor%0a         de la 3 la 6 7 aniCurriculum%0 apentru educaţia timpurie a copiilor%0a         de la 3 la 6 7 ani
Curriculum%0 apentru educaţia timpurie a copiilor%0a de la 3 la 6 7 ani
 
02 teoria evaluarii_m.manolescu
02 teoria evaluarii_m.manolescu02 teoria evaluarii_m.manolescu
02 teoria evaluarii_m.manolescu
 
01 teoria instruirii_r.iucu
01 teoria instruirii_r.iucu01 teoria instruirii_r.iucu
01 teoria instruirii_r.iucu
 

Recently uploaded

Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11CMB
 
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptxCatalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptxCori Rus
 
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-aIgiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-aCMB
 
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptxStrategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptxMoroianuCristina1
 
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantuluiziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantuluiAndr808555
 
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10CrciunAndreeaMaria
 

Recently uploaded (6)

Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
 
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptxCatalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
 
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-aIgiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
 
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptxStrategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
 
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantuluiziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
 
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
 

Proiectul iv punctul

  • 1. Proiect didactic Obiectul:Educa ia plasticăț Subiectul:Punctul-element de limbaj plastic
  • 2. Clasa IV-a „A” Disciplina : Educaţia plastică Tipul lecţiei : formare de priceperi şi deprinderi Timp alocat : 45 min. Modulul : Elemente ale limbajului plastic Tema plastică : Punctul-element de limbaj plastic Subiectul : Fructe şi legume Competen a:Valorificarea elementelor de limbaj plastic în exprimarea plasticăț Subcompetenţa : • Utilizarea punctului ca element constructiv în lucrările plastice • Utilizarea în comunicare a termenilor specifice artelor plastice Obiective operaţionale : a) Cognitive: - să utilizeze în comunicare limbajul plastic ; - să definească punctul ; - să explice rolul punctului ; b) psiho-motorii : - să realizeze o lucrare plastică respectînd tema plastică şi subiectul propus
  • 3. c) afective : - să evalueze lucrarea colegului de bancă conform criteriilor propuse de învăţător; -să participe cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei . STRATEGII DIDACTICE : A) Metode şi procedee : brainstormingul , tehnica”Scaunul fierbinte”;explicaţia ,descoperirea,conversaţia,lucrul practic,textul lacunar ,jocul didactic, jocul de rol etc B) Mijloace de învăţămînt : -computer ,prezentare Power Point ,melodii de toamnă,manual,caiet; C) Materiale de lucru : acuarelă,guaş,pensule, carioci,hîrtie ,vas pentu apă,paletă,şerveţele umede; D) Forme de lucru : individual ,frontal ,în grup. Resurse bibliografice : 1.Curriculum pentru învăţămîntul primar , cl.I-IV,Chişinău,2010; 2.Ghid de implementare a curriculumului la educaţia plastică , 2010; 3.Ion Canţîru,Alexandru Vatavu,Olga Carauş,Educaţia plastică ,manual pentru clasele 3-4, editura ARC , 2012; SCENARIUL LECŢIEI
  • 4. Etapele lecţiei Activitatea Strategii didactice învăţătorului elevilor 1.Evocare Prezintă : oaspeţii din spatele clasei dar şi oaspetele neobişnuit”Zîna Toamnă”. Ca să scăpăm de emoţii ne atingem vîrful năsucului,întindem braţele în sus,batem palmele de 5 ori şi ”Adio emoţii”. Între timp scăunelele voastre s-au înfierbîntat şi nu vă puteţi aşeza pînă cînd nu spuneţi un cuvînt folosit la lecţiile de educaţie plastică. Cel care va spune cuvîntul îşi va alege de pe rochia Zînei Toamnă o frunzuliţă. (Frunzuli ele sînt de 4 culori)ț Puneţi frunzuliţele la marginea băncii,căci o să avem nevoie de ele mai tîrziu. La lec iile precedente noi am studiatț modulul”Materiale,instrumente i tehnici deș lucru” Astăzi la lecţia de educaţie plastică noi începem să studiem un nou capitol care se numeşte”Elemente ale limbajului plastic.” Ce elemente de limbaj plastic cunoa te i ?ș ț Pe parcursul acestui capitol veţi descoperi: Elevii sînt în picioare ,ascultă cu atenţie. Elevii îndeplinesc ce li se cere: -ating nasul ; -întind braţele, -bat din palme de 5 ori -flutură din mînă ; Elevii pot spune : hîrtie ,suport plastic,paletă,pensule, creioane colorate, cariocă, creion, cu mînă de grafit, acuarelă ,guaş ş.a. După ce rostesc cuvîntul îşi aleg o frunzuliţă şi se aşează. Ascultă cu aten ieț -punctul,linia,forma,culoarea Explicaţia Jocul didactic ”Scăpăm de emoţii” Tehnica „Scaunul fierbinte” Explica iaț Conversa ia euristicăț
  • 5. 2.Realizarea sensului -care este specificul utilizării elementelor de limbaj plastic în artă; -cum se obţin formele plane şi volumetrice; -cum să utilizezi gamele cromatice pentru a reda anumite stări sufleteşti; La lec ia de astăzi noi:ț -vom realiza o lucrare plastică respectînd tema plastică şi subiectul propus -vom vorbi în limbaj plastic -vom lucra în grup -ne vom juca. Că să descoperim tema plastică vă propun să rezolvăm un careu: A p e n s u l a a c u a r e l a c r e i o n u l a s c u ţ i t o a r e g r a f i t s c u l p t o r i l o p a l e t a B 1.Instrument cu ajutorul căruia colorăm imaginile ... 2.Vopsea transparentă uşor solubilă în apă... 3.Drept ,înalt şi subţirel Ascultă cu aten ieț Ascultă cu aten ieț Răspund la întrebări: -pensula -acuarela Explica iaț Prezentare PP Careul Prezentare PP
  • 6. Cu veşmînt de lemn pe el Are vîrful de cărbune Pe hîrtie lasă urme... 4.Creionul se ascute cu ... 5.Creion cu mînă de ... 6.Modelarea şi cioplirea sînt metode de lucru a ... 7.Suport pe care pictorul amestecă culorile Care este cuvîntul descoperit ? Tema plastică pe care o vom studia astăzi este : Punctul –element de limbaj plastic (vă rog să scrieţi în caiete). Ce este punctul ? La ce lecţie am mai întîlnit acest cuvînt ? Care sînt punctele cardinale? Bravo ! Dar acum vă rog să deschideţi manualele la p.60 şi să ne îmbogăţim cunoştinţele despre punctul ca element al limbajului plastic. Totodată veţi lucra în grup şi veţi completa fişele primite. Anexa 2.3.4.5 Bravo! Sunteţi demn de laudă şi Zînei Toamnă i-au plăcut răspunsurile voastre.Dar cum credeţi de ce ea a venit la noi cu coşul -creionul -ascuţitoarea -grafit -sculptorilor -paletă. -punctul Scriu în caiete Răspund la întrebări: La Limba romană –punctul este un semn de punctuaţie, La Matematică-punct de plecare, La ştiinţe – punct cardinal. – N,S,E,V Citesc informa ia din manual,apoi completeazăț fi ele primite în grup.ș Eleviipot răspunde a a:ș Deja e toamnă tîrzie i nu mai are roade.ș Prezentare PP Prezentare PP Conversa ia euristicăț Lucrul în grup, lucrul cu manualul, observa ia,textulț lacunar,jocul didactic, descoperirea. Brainstorming
  • 7. gol ? Adevărat,sunteţi curioşi ce vom desena azi ? Subiectul lecţiei ne va fi sugerat de Zîna Toamnă,care v-a pregătit nişte ghicitori .O să vă rog să închideţi manualul şi să reveniţi la frunzuliţele primite la începutul lecţiei.Pentru elevii care au ales frunze de culoare galbenă ,fiţi atenţi la ecran şi ghiciţi ghicitoarea: -Balon un pic dezumflat Galben colorat Are mustăcioară Şi se cheamă ... Scrieţi în caiet care este subiectul lec ieiț pentru voi Frunza oranj: Are pleată verde moşu’ Nasul lung,hazliu şi roşu Nasu’roşu e-n pămînt Pleata flutură în vînt. Frunza cafenie : Acest fruct rotungit E-n livadă găzduit Verde,galben sau roș’ Îl culeg i-l pun în co .ș ș Eu cred că vrea să-l umple cu lucrări realizate de noi . Ascultă cu aten ie i răspund la ghicitori:ț ș pară Notează în caiet subiectul lec iei.ț Morcovul Mărul Jocul didactic ”Ghici,ghicitoarea mea!” Prezentare PP Prezentare PP
  • 8. 3.Reflec ieț Frunza ro ieș : Sînt o legumă frumoasă, Sînt iubită-n orice casă Sînt ro ie i frumoasăș ș i sînt foarte sănătoasă.Ș Deci,elevii ce i-au ales:ș frunzuli a galbenăț vor desena cu ajutorul punctelor o pară, frunzuli a oranjț -un morcov, frunzuli a ro ieț ș -o ro ie,ș frunzuli a cafenieț -un măr. Fi i aten i: eleviiț ț • din rîndul de la fereastră vor ob ineț puncte cu ajutorul cariocelor, • din rîndul din mijloc vor ob ineț puncte cu ajutorul pensulei • din rîndul de la perete vor ob ineț puncte cu ajutorul degetelor. Vă reamintesc că fructul sau leguma pe care o desena i trebuie să fie în centrul foii,iarț desenul trebuie să fie îngrijit i estetic.ș Eu vă urez succes. Vă rog să schimba i lucrările cu colegul deț Ro iaș Ascultă cu aten ie i pregătescț ș materialele necesare Elevii lucrează ,între timp răsună un colaj de melodii. Elevii schimbă lucrările cu colegul de Prezentare PP Explica iaț Explica iaț Lucrul individual Lucrul în perechi
  • 9. bancă,analiza i -le după algoritmul de peț ecran: • Realizarea temei plastice • Amplasarea în pagină • Aspectul estetic. Eu am să analizez împreună cu Zîna Toamnă aceste lucrări i o să vă notez peș to i conform algoritmului de la tablă.ț Tema pentru acasă: De realizat o lucrare din puncte cu subiectul”Fructul preferat”. O să vă rog să face i o scurtă relatare despreț lec ia de astăzi cu ajutorul acestuiț microfon,a a ca ni te reporteri adevăra i:ș ș ț • Astăzi,la lec ia de educa ie plasticăț ț am... • Cel mai mult mi-a plăcut... • Mi-a fost mai greu să... • Pentru dumneavoastră de la lec ia deț educa ie plastică..ț i Zîna Toamnă are un mesaj pentru voi.VăȘ rog să-l descoperi i:ț I etnîs i anunim!Ovarb!ț ț Ridicăm ambele mîini în sus,o salutăm pe Zîna Toamnă în semn de mul umire,iarț acum lăsăm mîinile pe cap i ne mîngîiemș bancă.Le analizează după algoritmul de la tablă. Cî iva elevi analizează lucrarea colegului oral.ț Ascultă cu aten ie.ț Înseamnă în agende. Relatează despre lec ia de astăziț Sînte i minuna i !Bravo!ț ț Ridică mîinile în sus,le flutură,se mîngîie pe cap. Analiza Prezentare PP Explica iaț Jocul de rol:”Micii reporteri” Prezentare PP Jocul didactic ”Descoperă mesajul” Jocul didactic ”Bravo!”
  • 10. pentru că am fost Bravo!La sfîr itul acesteiș lec ii vă îndemn să învă a i de la Toamnăț ț ț generozitatea,dărnicia a a că vă propun săș lua i co ule ele i să servi i oaspe ii cuț ș ț ș ț ț cîteva din bogă iile toamnei.ț Servesc oaspe ii cu mereț Anexa1
  • 11.
  • 12. Dacă ve i răspunde corect la întrebări, ve i descoperi tema plastică:ț ț 1.Instrument cu ajutorul căruia colorăm imaginile 2.Vopsea transparentă uşor solubilă în apă 3.Drept ,înalt şi subţirel Cu veşmînt de lemn pe el Are vîrful de cărbune Pe hîrtie lasă urme 4.Creionul se ascute cu 5.Creion cu mînă de 6.Modelarea şi cioplirea sînt metode de lucru a 7.Suport pe care pictorul amestecă culorile