SlideShare a Scribd company logo
1 of 13
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтастыру,сұрақ-жауап, диалог,
білгенге маржан,венн диаграммасы,бес жолды өлең.
Күтілген нәтиже: Қазақстан жер бедерінің құрылысы жайлы
түсінеді.Аласа таулы өлкелер туралы білім қоры ұлғаяды.
Сабақтың мақсаты: Қазақстан жер бедерінің құрылысы жайлы түсінік
беру.Аласа таулы өлкелер туралы білім қорын ұлғайту.
ОҚО, Шардара ауданы,
Жаушықұм ауылы
“Жаушықұм” мектеп-лицейі
Тілеубекова Сара
Кескін картамен орындалған жұмыстың критерий негізінде
бағалануы.
“5”-Жазықтар, ойпаттар мен қатар үстірттер,қыраттардың аттары,
шекаралары нақты түсірілу керек.(аймаққа тән географиялық
нысандар да қамтылу керек).
“4”-Жазықтар, ойпаттар мен қатар,үстірттер ,қыраттардың аттары,
шекаралары нақты түсірілу керек.(кейбіреулерінің биік нүктесі)
“3”-Жазықтар мен ойпаттардың аттары, шекаралары нақты
түсірілу керек.
1 а)
2 г)
3 в)
4 а)
5 г)
6 а)
7 г)
8 г)
9 а)
10 г
11 в)
12 в)
13 в)
14 а)
15 б)
16 в)
17 г)
18 в)
19 а)
20 б)
Тест сұрақтарының жауабы.
15-20балл ”5”
10-15балл “4”
3-10балл ”3”
Өзара білім
алмасу.
Топтардың
атын
анықтау.
Көкшетау,
Қарқаралы,
Баянауыл
таулары
туралы түсінік
беру.
Жолақшалар
арқылы 1,2,3
топқа бөлу.
Әр топ өз
тақырыптары
негізінде бес
қатар өлең
құрайды.
3,4,5 балдық
тапсырмалар
орындау.
Жаңа сабақ барысы
Топтастыру
5
1 тапсырма. Қазақстанның орталық бөлігінде орналасқан.
Солтүстігінде Батыс Сібір жазығы мен Оңтүстігінде Бетпақдала,Балқаш
көлдері мен батысында Торғай қолаты,Тұран ойпаты мен
шығысында Алтай, Сауыр- Тарбағатай таулары мен шектесетін
қандай географиялық объекті бар?
1 жауабы: Сарыарқа
3 тапсырма. Қазақстанның оңтүстік батысында орналасқан
географиялық объекті.Солтүстігінде Каспий маңы ойпаты, оңтүстік-
батысында Үстірт, батысында Каспий теңізі орналасқан. Сондай-ақ
бұл аймақта тастан қашалып жасалған Бекет-Ата жер асты мешіті
кездеседі.
2 тапсырма. Еуропа мен Азияны бөліп жатқан Орал тауының
Қазақстандағы оңтүстік жалғасы.Қазақстан аумағында батыс және
шығыс жоталарға бөлінеді.Батысында биік тік құзды жарлы болып
келетін бөлігі Үлкен Боқтыбай,Айрық тауларына сәйкес келсе,
Шығыс жотасы Сарыарқаға ұқсас географиялық объектіні анықта.
2 жауабы: Мұғалжар
3 жауабы: Маңғыстау
таулары.
Ой шақыру.
Көкшетау таулары
Түсіндірме жұмыстары
Оқжетпес шоқысыБурабай көліндегі “Жұмбақ тас”
Шөккен бура
Қарқаралыдағы”тас құрбақа”Баян тауындағы“мыстан кемпір”
1) 1 топ. Сарыарқа
2топ. Мұғалжар
3топ. Маңғыстау таулары
тақырыбындағы мәтінмен
оқып танысады.
2) Әр топ өз тақырыптары
негізінде, кескін картамен
жұмыс жүргізеді.
“Білім алмас-аянба”өзара білім
алмасу блогы.
4)Үш топтың баяндамашысы
кескін картадағы
географиялық объектіге
сипаттама береді.
3) Қайта топтаса отырып,
талқылау жұмыстары
жүргізіледі.
Ойлан,тап.
5 5 5
4 4 4
3 3 3
Сарыарқаның әнін ,сөзін
жазған авторларды ата.
Жанаты жер мен көктің сұлу көкше,
Ризамын бар ғұмырым көкшеде өтсе.
Табиғат таңғаламын тамашаңа,
Қандай күш жаратты екен сені ерекше.
( авторын ата)
Атыңнан айналайын Қарқаралы,
Сенен бұлт, менен қайғы тарқамады.
Сайыңнан сайғақ құрлы сая таппай,
Мен бір жан қуғын көрген Арқадағы.
( авторын ата)
Баянауыл тауының
ең биік шыңын анықта.
Бұл қандай табиғи ескерткіш?
4 балдың сұрақтары.
Сарыарқада ертегідегі
кейіпкердің атымен аталатын
қандай тау бар?
3 балдың сұрақтары
Шайтанкөл қай тауда орналасқан?
Бұл жартас қалай аталады? Бұл қай тау?
3-15 “3”15-25 “4”25-35 “5”
Р
/
с
Оқушыны
ң
аты-жөні
Үй тапсырмасын
сұрау Жаңа сабақ Жалпы
балы
Кескін
картамен
жұмыс
Тест
жұмысы
Ой
шақыру
Білім алмас-аянба.
Кескін Тақырып
карта қорғау
Ойлан,тап Бес
жолды
өлең
Бағалау
парағы
Бағалау.
Оқушыларға, топ жетекшісіне
тарқатылып берілген бағалау
парағындағы бағаның әділдігін
қадағалау.
Оқушылар сабақ барысында не білді,
не білгісі келетінін стикерлерге жазып,
мимикоға жапсырады.
Рефлексия:

More Related Content

More from Bilim All

Ғажайып математика еліне саяхат
Ғажайып математика еліне саяхатҒажайып математика еліне саяхат
Ғажайып математика еліне саяхатBilim All
 
Ұлттық тағамдар. Әліпби
Ұлттық тағамдар. Әліпби Ұлттық тағамдар. Әліпби
Ұлттық тағамдар. Әліпби Bilim All
 
Holidays 5 grade
Holidays 5 gradeHolidays 5 grade
Holidays 5 gradeBilim All
 
Жабайы жануарлар
Жабайы жануарларЖабайы жануарлар
Жабайы жануарларBilim All
 
Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау
Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауЭлектр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау
Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауBilim All
 
Туған жер
Туған жерТуған жер
Туған жерBilim All
 
Мәдениеттің дамуы
Мәдениеттің дамуыМәдениеттің дамуы
Мәдениеттің дамуыBilim All
 
Карбон қышқылдары
Карбон қышқылдарыКарбон қышқылдары
Карбон қышқылдарыBilim All
 
Туған өлкем – тұнған тарих
Туған өлкем – тұнған тарихТуған өлкем – тұнған тарих
Туған өлкем – тұнған тарихBilim All
 
Жай және күрделі эфирлер
Жай және күрделі эфирлерЖай және күрделі эфирлер
Жай және күрделі эфирлерBilim All
 
Мен жақсы көретін жан-жануар. Буын
Мен жақсы көретін жан-жануар. БуынМен жақсы көретін жан-жануар. Буын
Мен жақсы көретін жан-жануар. БуынBilim All
 
Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтарыДүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтарыBilim All
 
Дін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функциялары
Дін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функцияларыДін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функциялары
Дін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функцияларыBilim All
 
Гүлдің құрылысы
Гүлдің құрылысыГүлдің құрылысы
Гүлдің құрылысыBilim All
 
Дисахаридтер
ДисахаридтерДисахаридтер
ДисахаридтерBilim All
 
Сергіту жаттығулары
Сергіту жаттығуларыСергіту жаттығулары
Сергіту жаттығуларыBilim All
 
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластарыБейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластарыBilim All
 
Ағашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістері
Ағашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістеріАғашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістері
Ағашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістеріBilim All
 
Қағаздан жасалған көркем заттар
Қағаздан жасалған көркем заттарҚағаздан жасалған көркем заттар
Қағаздан жасалған көркем заттарBilim All
 
Ағаш ою технологиясы
Ағаш ою технологиясыАғаш ою технологиясы
Ағаш ою технологиясыBilim All
 

More from Bilim All (20)

Ғажайып математика еліне саяхат
Ғажайып математика еліне саяхатҒажайып математика еліне саяхат
Ғажайып математика еліне саяхат
 
Ұлттық тағамдар. Әліпби
Ұлттық тағамдар. Әліпби Ұлттық тағамдар. Әліпби
Ұлттық тағамдар. Әліпби
 
Holidays 5 grade
Holidays 5 gradeHolidays 5 grade
Holidays 5 grade
 
Жабайы жануарлар
Жабайы жануарларЖабайы жануарлар
Жабайы жануарлар
 
Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау
Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауЭлектр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау
Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау
 
Туған жер
Туған жерТуған жер
Туған жер
 
Мәдениеттің дамуы
Мәдениеттің дамуыМәдениеттің дамуы
Мәдениеттің дамуы
 
Карбон қышқылдары
Карбон қышқылдарыКарбон қышқылдары
Карбон қышқылдары
 
Туған өлкем – тұнған тарих
Туған өлкем – тұнған тарихТуған өлкем – тұнған тарих
Туған өлкем – тұнған тарих
 
Жай және күрделі эфирлер
Жай және күрделі эфирлерЖай және күрделі эфирлер
Жай және күрделі эфирлер
 
Мен жақсы көретін жан-жануар. Буын
Мен жақсы көретін жан-жануар. БуынМен жақсы көретін жан-жануар. Буын
Мен жақсы көретін жан-жануар. Буын
 
Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтарыДүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
 
Дін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функциялары
Дін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функцияларыДін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функциялары
Дін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функциялары
 
Гүлдің құрылысы
Гүлдің құрылысыГүлдің құрылысы
Гүлдің құрылысы
 
Дисахаридтер
ДисахаридтерДисахаридтер
Дисахаридтер
 
Сергіту жаттығулары
Сергіту жаттығуларыСергіту жаттығулары
Сергіту жаттығулары
 
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластарыБейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары
 
Ағашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістері
Ағашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістеріАғашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістері
Ағашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістері
 
Қағаздан жасалған көркем заттар
Қағаздан жасалған көркем заттарҚағаздан жасалған көркем заттар
Қағаздан жасалған көркем заттар
 
Ағаш ою технологиясы
Ағаш ою технологиясыАғаш ою технологиясы
Ағаш ою технологиясы
 

аласа таулар

  • 1. Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтастыру,сұрақ-жауап, диалог, білгенге маржан,венн диаграммасы,бес жолды өлең. Күтілген нәтиже: Қазақстан жер бедерінің құрылысы жайлы түсінеді.Аласа таулы өлкелер туралы білім қоры ұлғаяды. Сабақтың мақсаты: Қазақстан жер бедерінің құрылысы жайлы түсінік беру.Аласа таулы өлкелер туралы білім қорын ұлғайту. ОҚО, Шардара ауданы, Жаушықұм ауылы “Жаушықұм” мектеп-лицейі Тілеубекова Сара
  • 2. Кескін картамен орындалған жұмыстың критерий негізінде бағалануы. “5”-Жазықтар, ойпаттар мен қатар үстірттер,қыраттардың аттары, шекаралары нақты түсірілу керек.(аймаққа тән географиялық нысандар да қамтылу керек). “4”-Жазықтар, ойпаттар мен қатар,үстірттер ,қыраттардың аттары, шекаралары нақты түсірілу керек.(кейбіреулерінің биік нүктесі) “3”-Жазықтар мен ойпаттардың аттары, шекаралары нақты түсірілу керек.
  • 3. 1 а) 2 г) 3 в) 4 а) 5 г) 6 а) 7 г) 8 г) 9 а) 10 г 11 в) 12 в) 13 в) 14 а) 15 б) 16 в) 17 г) 18 в) 19 а) 20 б) Тест сұрақтарының жауабы. 15-20балл ”5” 10-15балл “4” 3-10балл ”3”
  • 4. Өзара білім алмасу. Топтардың атын анықтау. Көкшетау, Қарқаралы, Баянауыл таулары туралы түсінік беру. Жолақшалар арқылы 1,2,3 топқа бөлу. Әр топ өз тақырыптары негізінде бес қатар өлең құрайды. 3,4,5 балдық тапсырмалар орындау. Жаңа сабақ барысы Топтастыру 5
  • 5. 1 тапсырма. Қазақстанның орталық бөлігінде орналасқан. Солтүстігінде Батыс Сібір жазығы мен Оңтүстігінде Бетпақдала,Балқаш көлдері мен батысында Торғай қолаты,Тұран ойпаты мен шығысында Алтай, Сауыр- Тарбағатай таулары мен шектесетін қандай географиялық объекті бар? 1 жауабы: Сарыарқа 3 тапсырма. Қазақстанның оңтүстік батысында орналасқан географиялық объекті.Солтүстігінде Каспий маңы ойпаты, оңтүстік- батысында Үстірт, батысында Каспий теңізі орналасқан. Сондай-ақ бұл аймақта тастан қашалып жасалған Бекет-Ата жер асты мешіті кездеседі. 2 тапсырма. Еуропа мен Азияны бөліп жатқан Орал тауының Қазақстандағы оңтүстік жалғасы.Қазақстан аумағында батыс және шығыс жоталарға бөлінеді.Батысында биік тік құзды жарлы болып келетін бөлігі Үлкен Боқтыбай,Айрық тауларына сәйкес келсе, Шығыс жотасы Сарыарқаға ұқсас географиялық объектіні анықта. 2 жауабы: Мұғалжар 3 жауабы: Маңғыстау таулары. Ой шақыру.
  • 6. Көкшетау таулары Түсіндірме жұмыстары Оқжетпес шоқысыБурабай көліндегі “Жұмбақ тас” Шөккен бура Қарқаралыдағы”тас құрбақа”Баян тауындағы“мыстан кемпір”
  • 7. 1) 1 топ. Сарыарқа 2топ. Мұғалжар 3топ. Маңғыстау таулары тақырыбындағы мәтінмен оқып танысады. 2) Әр топ өз тақырыптары негізінде, кескін картамен жұмыс жүргізеді. “Білім алмас-аянба”өзара білім алмасу блогы.
  • 8. 4)Үш топтың баяндамашысы кескін картадағы географиялық объектіге сипаттама береді. 3) Қайта топтаса отырып, талқылау жұмыстары жүргізіледі.
  • 10. Сарыарқаның әнін ,сөзін жазған авторларды ата. Жанаты жер мен көктің сұлу көкше, Ризамын бар ғұмырым көкшеде өтсе. Табиғат таңғаламын тамашаңа, Қандай күш жаратты екен сені ерекше. ( авторын ата) Атыңнан айналайын Қарқаралы, Сенен бұлт, менен қайғы тарқамады. Сайыңнан сайғақ құрлы сая таппай, Мен бір жан қуғын көрген Арқадағы. ( авторын ата)
  • 11. Баянауыл тауының ең биік шыңын анықта. Бұл қандай табиғи ескерткіш? 4 балдың сұрақтары. Сарыарқада ертегідегі кейіпкердің атымен аталатын қандай тау бар?
  • 12. 3 балдың сұрақтары Шайтанкөл қай тауда орналасқан? Бұл жартас қалай аталады? Бұл қай тау?
  • 13. 3-15 “3”15-25 “4”25-35 “5” Р / с Оқушыны ң аты-жөні Үй тапсырмасын сұрау Жаңа сабақ Жалпы балы Кескін картамен жұмыс Тест жұмысы Ой шақыру Білім алмас-аянба. Кескін Тақырып карта қорғау Ойлан,тап Бес жолды өлең Бағалау парағы Бағалау. Оқушыларға, топ жетекшісіне тарқатылып берілген бағалау парағындағы бағаның әділдігін қадағалау. Оқушылар сабақ барысында не білді, не білгісі келетінін стикерлерге жазып, мимикоға жапсырады. Рефлексия: