Rangkaian pengajaran harian bahasa Melayu untuk tingkatan 2 membahas strategi pengajaran sajak "Warkah Kepada Generasi" melalui diskusi kelompok, pembacaan dan pembentangan kreatif mengenai makna dan pesan sajak tersebut menggunakan peralatan teknologi.
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tingkatan 2
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
TINGKATAN 2
Tarikh/Hari
Masa
Kelas
Bil. Pelajar
Topik
Standard
Pembelajaran
:
:
:
:
:
14.10.2013 / Isnin
8.10am-9.30am (80 minit)
2 Arif
26
Sajak : Warkah Kepada Generasi
:
10.0 Memahami dan memberi respons peribadi tentang karya sastera
Objektif pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran pelajar dapat :
1) Menceritakan semula sesebuah karya secara keseluruhan
2) Menyatakan maksud, bentuk dan nada puisi
3) Menyatakan jenis, ciri, tema dan persoalan, nilai dan pengajaran
Strategi
:
Tugasan Kumpulan
Konsep
:
memahami sajak :warkah kepada generasi dengan memprosakan
sajak tersebut.
ABM
:
Buku teks, buku rujukan, ‘projector’ , komputer, pendrive, video
kamera
Nilai
:
Kerjasama, Tanggungjawab, menanamkan sikap cintakan negara.
Kemahiran
:
1) Teknik bacaan sajak yang betul.
2) menghurai dan mentafsir .
Pengetahuan sedia ada
:
Pelajar sudah mempelajari sajak.
2. Langkah/masa
Isi Pelajaran
1) Membaca sajak
dan memahami
maksud sajak.
2) Membaca sajak
dan memahami
maksud sajak.
Aktiviti
Pengajaran
Pembelajaran
Aktiviti Guru
1) Menerangakan
secara ringkas
berkaitan sajak
yang akan
dipelajari pada
hari itu.
2) Guru
mengajukan
beberapa soalan
kepada pelajar
iaitu:
a) Bagaimanakah
negara kita
mencapai
kemerdekaan?
Set induksi
( 15 minit)
b)Siapakah yang
menjadi pelapis
kemerdekaan
pada masa akan
datang?
Catatan
Aktiviti Pelajar
1) Membaca sajak
secara individu dengan
memahami maksud
sajak tersebut.
2) Pelajar
menceritakan tentang
sejarah kemerdekaan
negara dan
menyatakan bahawa
generasi baru yang
perlu menghargai dan
mempertahankan
kemerdekaan negara.
3) Melihat video dan
membuat cacatan
ringkas.
ABM:
1) video
2)
komputer
3)
projector
4) buku
teks
5) buku
rujukan
3) Memasang
video yang
menunjukkan
cara bacaan sajak
yang betul.
1)Mendeklamasikan
sajak dengan gaya
nada dan antonasi
yang betul.
Perkembangan
Langkah 1
(15 minit)
1) Meminta
pelajar yang
berminat untuk
mendeklamasikan
sajak.
2) Merakamkan
video semasa
pelajar
mendeklamasikan
sajak.
1) pelajar
mendeklamasikan
sajak secara individu
dengan gaya nada dan
antonasi yang betul
ABM:
(sekurang-kurangnya 3
1) video
orang pelajar)
camera
3. 3) Guru meminta
pelajar
menjelaskan
maksud
keseluruhan sajak
tersebut.
1) Perbincangan
kumpulan secara
lisan
Langkah 2
( 10 minit)
2) Mengawasi
aktiviti kerja
kelas dan
kumpulan.
1) Menyediakan
powerpoint:
a) Maksud sajak
b) Nilai dan
pengajaran
c) Aspek lain
Langkah 3
( 15 minit)
1) Membimbing
pelajar untuk
melakukan
perbincangan
berkaitan sajak.
1) Meminta
pelajar membuat
power point
dengan
menggunakan
kreativiti masingmasing terhadap
beberapa aspek.
2) Membimbing
pelajar
menggunakan
perkakasan
komputer dan
mengakses
internet dengan
baik dan cermat.
3) Menjana idea
kreatif pelajar
dalam
menghasilkan
persembahan
power point yang
baik.
2) Pelajar
menerangkan/mencatat
maksud sajak itu.
3) Pelajar menokok
tambah isi-isi yang
kurang pada catatan
mereka berdasarkan
rumusan guru.
1) Memberi idea
berdasarkan
pemahaman terhadap
bacaan sajak dan
mencatat gaya bacaan
sajak dengan betul.
2) Pelajar bersama
guru merumuskan
maksud sajak yang di
pelajari.
1) Mencari input dan
maklumat tambahan di
dalam buku rujukan.
ABM :
1) buku
teks
2) buku
rujukan
2) Menggunakan
peralatan komputer
dengan baik serta tidak
mengakses perkara
ABM :
lain yang tidak
1) Buku
berkaitan.
rujukan
2) Capaian
3) Mencari idea
internet
dengan membuat
3)
persembahan
Komputer
tambahan iaitu
mencari gambar dan
video berkaitan
kemerdekaan negara
sesuai dengan sajak
yang di pelajari pada
masa itu.
4. Pembentangan hasil
kerja.
1) Membentangkan
hasil kerja dengan
menunjukkkan
kreativiti dan
semangat setiap
kumpulan.
2) Memberi
galakan kepada
pelajar dalam
mendeklamasikan 2) Pelajar
sajak tersebut
memprosakan dan
dengan baik.
mendeklamasikan
sajak tersebut sekali
3) Memberikan
lagi.
komen dan
cadangan untuk
3) Pelajar mendengar
penambahbaikan serta mencatat komen
kerja yang di
yang di berikan oleh
berikan kepada
guru.
pelajar.
Langkah 4
( 15 minit)
langkah 5
( 10 minit)
(penutup)
1) Melihat
pembentangan
hasil kerja pelajar
Latihan dan ulasan
guru.
1) Memberi
soalan latihan.
1) Menjawab soalan
latihan.
2) Meminta
pelajar menulis
isi-isi penting
tentang sajak
tersebut.
2) Menyenaraikan isiisi penting tentang
sajak tersebut dan
wakil salah seorang
pelajar lelaki dan
perempuan
menuliskan jawapan di
papan tulis
ABM:
1)
Komputer
2)
Projektor
3) Menyatakan
tahap pencapaian
objektif pnp.
4. Merumuskan
hasil pnp.
ABM :
1) Buku
rujukan
2) Capaian
internet
3)
Komputer