Rangkuman dokumen Rancangan Pengajaran Harian (RPH) untuk mata pelajaran Bahasa Melayu Tahun 2 tentang topik keselamatan di jalan raya. RPH ini merangkumi tiga langkah utama iaitu tayangan video, aktiviti simulasi dan menjawab soalan untuk memastikan murid memahami prosedur yang betul untuk melintas jalan raya dengan selamat.
1. Contoh RPH Tahun 2
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
: BAHASA MELAYU
TAHUN
: 2 AZAM
BIL.MURID
: 30 ORANG
TARIKH
: 14 APRIL 2012
MASA
: 8.30-9.30 PAGI
TEMA
: KESELAMATAN
TAJUK
: BERHATI-HATI DI JALAN RAYA
FOKUS PKJR
Melintas jalan
raya dengan
selamat :
Standard
Kandungan
7.2
Prosedur yang selamat untuk melintas.
Standard
Pembelajaran
7.2.1
Memahami bahawa melintas jalan adalah lebih selamat
apabila langkah tertentu diambil untuk menyempurnakan
tugas tersebut.
· Berhenti
· Lihat
· Dengar
· Fikir
· Berwaspada
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
1. membina dan menulis jawapan dalam bentuk mudah tentang langkah-langkah
melintas jalan raya dengan selamat.
PENGISIAN
KURIKULUM
Ilmu
: Keselamatan jalan raya
Nilai
: Menjaga keselamatan.
KBT/EMK : Kemahiran berfikir, kinestatik
2. SISTEM
BAHASA
Tatabahasa : ayat tunggal, ayat majmuk, kata hubung
MEDIA
Video ‘Melintas jalan dengan selamat’ dan video “Berhati-hati dijalan raya”
Kosa kata : jejantas
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
CATATAN
Tayangan video “Berhati-hati
Set induksi (5minit) :
Tatabahasa : Ayat tanya
melintas jalan raya”
- murid melihat video yang
ditunjukkan
KBT : Kontekstual
oleh guru.
: TMK
ABM : Komputer, LCD
- murid bersoal jawab dengan guru
tentang video tersebut.
- pengetahuan murid dikaitkan dengan
isi pelajaran pada hari ini.
Paparan gambar :
Langkah 1 (15 minit) :
- murid melihat paparan gambar.
·
Gambar 1
·
Gambar 2
·
Gambar 3
·
Gambar 4
·
Gambar 5
- murid berbincang dalam kumpulan
dan
ABM : Lampiran A
Lampiran B
Nilai : Keselamatan.
membuat rumusan tentang apa yang
dilihat pada gambar.
- murid membina ayat tunggal dan ayat
Tatabahasa : Ayat tunggal,
ayat majmuk.
3. ·
Gambar 6
majmuk yang mudah berdasarkan
gambar.
- Petikan Teks “Panduan
Melintas Jalan Raya”
- murid menyebut secara lisan frasa,
ayat tunggal dan ayat majmuk pada
petikan teks “Panduan melintas jalan
raya”
- guru menilai bacaan lisan murid dari
segi kelancaran, sebutan dan intonasi
menggunakan jadual penilaian
kemahiran.
Tayangan video “Melintas jalan
raya dengan selamat” dan
simulasi.
Langkah 2 (20 minit) :
ABM : komputer, LCD
- murid menonton tayangan video
KBT : Kinestatik
melintas jalan raya dengan selamat.
- murid membuat simulasi melintas
jalan
raya dengan prosedur dan langkah
yang betul secara berkumpulan.
Pemulihan dan pengayaan
Langkah 3 (15minit) :
- murid menyalin soalan mengenai
Menjawab soalan pemahaman
mengenai prosedur melintas
jalan raya.
ABM : komputer, LCD
prosedur melintas jalan raya dalam
buku latihan.
- murid menjawab soalan yang
diberikan
dengan menggunakan ayat yang
Lampiran C
4. mudah dan betul.
- murid dipantau dan dibantu oleh guru
ketika menjawab soalan.
- murid berbincang dan menyemak
jawapan bersama-sama guru dan
rakan
sekelas.
- guru membuat penilaian terhadap
aktiviti pengayaan yang dilakukan.
Penutup kognitif
Penutup ( 5 minit ) :
- Membuat rumusan isi
pelajaran
- murid merumus tentang isi pelajaran.
- Memberi pujian dan motivasi
Penilaian Kemahiran
5.
6.
7. (sila klik pada pautan di bawah untuk memuat turun Rancangan Pengajaran Harian Tahun 2 PKJR)