SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
Основна школа „Прва војвођанска бригада”, Нови Сад
СРПСКИ ЈЕЗИК
Марина Токин

Разред: пети
Наставна јединица: култура изражавања, говорна вежба (било која тема која одговара
градиву) причање према самостално начињеном плану (могућа припрема за писање
рада/писменог задатка).
Тип часа: обрада


Циљеви часа:
Образовни
Подизање нивоа културе говора, језичке културе, како би ученици могли самостално да
воде дискусију/дебату на одр. теме.
Васпитни
Развијати код ученика интересовање и љубав према језику, способност за правилно
писмено и усмено изражавање.
Функционални
Поштовање саговорника - слушање и прихватање т уђег мишљења , тачке
гледишта. Развијање моћи запажања и упоређивања, подстицање изношења сопствених
ставова, њиховог аргументовања.
Подстицати ученике да самостално истажују, анализирају, процењују и закључују.
Подстицати ученике да повезују различита знања из области језика и да се тим
знањима практично служе.

Облици рада: индивидуални, групни
Наставне методе: дијалошка
Наставна средства: табла, креда, стрип, анимацијa и електронски часопис
Литература: Шипка, М. (2009), Култура говора. Нови Сад: Прометеј.

    Да бисмо успешно стигли до расправе која нас чека у осмом разреду основне
школе, прве кораке у оспособљавању ученика за самостално усмено изражавање треба
предузимати већ на самом почетку школовања. Ова припрема не даје методички
рецепт за лако превазилажење проблема, већ могући модел опробан у пракси, који би,
надамо се, могао уз прилагођавање сензибилитету и афинитету и ученика и наставника,
дати добре резултате.


Временска структура часа:
   1. уводни део 8 минута
   2. главни део 34 минута
   3. завршни део 3 минута

УВОДНИ ДЕО ЧАСА
    Поновити са ученицима нека од основних правила успешне комуникације која смо
на часовима српског језика, кроз пожељно/непожељно понашање како ученика, тако и


                                         1
наставника, кроз разговор установили.1 Разговор започињемо коментарисањем стрипа
који им показујем:




1
  До ових правила долазимо тимски (нпр. на крају сваког часа српског језика), заједничким
коментарисањем дијалога и извођењем позитивних или негативних закључака о њему. Сви закључци се
могу записивати на посебну страну у свескама од чега бисмо касније креирали стрип, пано (плакат,
подсетник и сл.) на зиду учионице, који ће трајно подсећати на културу говора и правила којих се треба
придржавати.

                                                  2
Уколико ово није прва вежба оваквог типа, можемо посматрати коментарисати
стрипове које су ученици, према свом искуству понетом са говорних вежби, направили.
     Коментаришемо стрипом илустровано понашање и наш однос према приказаним
ситуацијама, говорницима, саговорницима... Молим ученике да изнесу још нека
запажања, шта воле/не воле у ситацијама када су принуђени да говоре.2

ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА
      Саопштавам ученицима тему говорне вежбе (будућег писаног рада) и исписујем
је на табли.

     Одлучујемо заједно када је време за припрему излагања завршено, а затим
препуштам ученицима да се `такмиче`.

                                           ТАКМИЧЕЊЕ


                  учионица




                   екипа                     екипа                  екипа 

          Екипа3 која наступа прва бира се посебним ''жребом'', тј. постављањем тешког
''питања''4 и она екипа која прва тачно одговори отвара такмичење 5. Сами чланови
екипе бирају првог представника који ће да говори. Истовремено постављају се и


2
  Запањујуће је да ученици једноставном анализом сопствених искустава долазе до закључака које нам
савремена лингвистика предочава као основна својства доброг говора. Видети у: Шипка, 2009: 99-133.
3
  Екипама намерно не дајемо називе 1, 2 и 3, јер на тај начин увек несвесно фаворизујемо једну од екипа.
Пуштамо ученике да сами изаберу име / симбол за своју екипу.
4
  Пожељно је да питање буде довољно сложено са становишта ученика, како би се постигла напетост и
подигао ниво пажње и концентрације, а успешност мерила и знањем и брзином.
5
  Питање, рецимо, може бити: Како гласи генитив множине именице лутка? Ког је рода именица
огледала? и сл.


                                                   3
ограничења, о којима смо говорили на почетку часа, која су сачињена на претходним
часовима кроз негативна искуства ученика.
        ЗАБРАЊЕНО!!!
             - добацивање




                                                                                 ПОЕНИ
                                                                                 НЕГАТИВНИ
             - ругање
             - ''паметовање''
             - подсмевање
             - исмејавање и имитирање
             - незаинтересованост, тј. причање док неко други говори
             - постављање питања која се не тичу теме, приче саговорника

      Када први говорник заврши своје излагање, о његовом говору друге две екипе
расправљају истичући шта је било добро, а шта не. Поене6 не даје наставник (он само
помаже при одређивању коначног броја поена), већ ученици из осталих екипа на
основу основних правила комуникације говорних вежби7. Међутим постоји и правило
које сваког учесника који се јави за реч обавезује на испуњење два услова:
         КОМЕНТАР не сме садржати само ЗАМЕРКУ већ и ПОХВАЛУ.
Онај ко коментарише пажљиво је слушао, познаје правила комуникације и намерава да
их аргументовано искористи. Обавезна похвала добрих страна туђег говора не
дозвољава да дискусија пређе у пуко замерање и оцрњивање говорника како би се што
више смањио број бодова његовој екипи. Сам говорник не бива обесхрабрен већ и даље
има мотив да учествује у комуникацији и даљим говорним вежбама уопште.
         На овај начин ученицима се омогућава да сагледају где у вербалној
комуникацији греше (пошто тога често нису ни свесни), али и да уче на грешкама
других. Нпр. узречице, дигресија, неповезаност, штурост исказа, скоковитост излагања,
понављање...
         Резултати оваквог рада видљиви су већ на првом часу. Чланови једне екипе
опмињу једни друге, утичу на такмичаре који крше правила...Једном искритиковани
ученици труде се да што више исправе своје недостатке.
Савети које треба дати ученицима:
уместо:
              - није тако / тачно
              - не знаш
              - то није могло бити / лажеш
              - то је глупо
              - досадан/на си
покушај:
              - да ли мислиш да би могло другачије?
              - зашто си рекао/ла...?
              - објасни ми
              - због чега мислиш...?
              - јеси ли сигуран/на...?
              - није ми баш јасно шта си мислио/ла кад си рекао/ла...?

        Када ученици `науче да слушају` и овладају овим системом рада, на наредним
часовима прелази се на нешто комплекснији тип вежбе.

6
  Препоручљиво је бодовање од 1 до 5, јер на овај начин и сами ученици могу искусити по каквим то
критеријумима и на који начин наставници дају оцене. Комплексност овог поступка видљива је и у томе
што ученици треба да одреде нијансе и границе недостатака за које ће скидати бод, а за које не.
7
  На овај начин сви ученици су обавезни да учествују и познају правила комуникације.

                                                4
Основни циљ овакве вежбе на нижем узрасту (V разред) јесте ПОШТОВАЊЕ
САГОВОРНИКА - СЛУШАЊЕ и ПРИХВАТАЊЕ ТУЂЕГ МИШЉЕЊА, тачке
гледишта. Низом говорних вежби тежи се подизању нивоа културе говора, језичке
културе како би ученици у вишим разредима могли самостално да воде
дискусију/дебату на одр. теме.

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА
       Одлучујемо која екипа је победила и бирамо најбољег говорника.
       Ученици, уколико то већ нису учинили, добијају задатак да своја
позитивна/негативна искуства преточе у стрип помоћу програма Bitstrips, или
анимирани филм помоћу програма Go Animate8 по моделу који им је приказан на
почетку часа.
       За домаћи задатак или као тему наредног часа дајемо писање рада на исту тему, а
као помоћ при писању нудимо им и електронску књигу „Правила лепог писања – Како
писати?“
http://www.joomag.com/magazine/pravila-lepog-pisanja-kako-pisati/0004673001358807888




8
 Задаци би били вишестуко корисни јер подстичу заједништво кроз групни рад, а програм Go Animate
осим заједничких идеја захтева и ангажовање због снимања синхронизације...

                                               5

More Related Content

What's hot

Krug i kruznica zadaci za vezbanje
Krug i kruznica   zadaci za vezbanjeKrug i kruznica   zadaci za vezbanje
Krug i kruznica zadaci za vezbanjeMilica Vasiljevic
 
Глаголски облици - грађење
Глаголски облици - грађење Глаголски облици - грађење
Глаголски облици - грађење Ивана Цекић
 
Promenljive vrste reči
Promenljive vrste rečiPromenljive vrste reči
Promenljive vrste rečiMarina S
 
Толеранција
ТолеранцијаТолеранција
ТолеранцијаNatashaBN
 
Domovina se brani lepotom
Domovina se brani lepotomDomovina se brani lepotom
Domovina se brani lepotomSnezanaSelenic
 
Ppt pisanje recce ne uz glagole
Ppt pisanje recce ne uz glagolePpt pisanje recce ne uz glagole
Ppt pisanje recce ne uz glagoleGorica Mladenovic
 
Oblici rada u nastavi (frontalni, individualni, grupni,...)
Oblici rada u nastavi (frontalni, individualni, grupni,...)Oblici rada u nastavi (frontalni, individualni, grupni,...)
Oblici rada u nastavi (frontalni, individualni, grupni,...)Dragan Djukic
 
Падежи - служба и значења
Падежи - служба и значењаПадежи - служба и значења
Падежи - служба и значењаИвана Цекић
 
Pravougaonik i kvadrat temena i stranice.pptx
Pravougaonik i kvadrat  temena i stranice.pptxPravougaonik i kvadrat  temena i stranice.pptx
Pravougaonik i kvadrat temena i stranice.pptxMilica Vasiljevic
 
Fonetika podela-glasova
Fonetika  podela-glasovaFonetika  podela-glasova
Fonetika podela-glasovazeljkotsc
 

What's hot (20)

Krug i kruznica zadaci za vezbanje
Krug i kruznica   zadaci za vezbanjeKrug i kruznica   zadaci za vezbanje
Krug i kruznica zadaci za vezbanje
 
Građenje reči, vežba
Građenje reči, vežbaGrađenje reči, vežba
Građenje reči, vežba
 
Глаголски облици - грађење
Глаголски облици - грађење Глаголски облици - грађење
Глаголски облици - грађење
 
Promenljive vrste reči
Promenljive vrste rečiPromenljive vrste reči
Promenljive vrste reči
 
Pisanje recce li i ne
Pisanje recce li i nePisanje recce li i ne
Pisanje recce li i ne
 
Толеранција
ТолеранцијаТолеранција
Толеранција
 
Domovina se brani lepotom
Domovina se brani lepotomDomovina se brani lepotom
Domovina se brani lepotom
 
КРЕТАЊЕ
КРЕТАЊЕКРЕТАЊЕ
КРЕТАЊЕ
 
Ppt pisanje recce ne uz glagole
Ppt pisanje recce ne uz glagolePpt pisanje recce ne uz glagole
Ppt pisanje recce ne uz glagole
 
Reljef
ReljefReljef
Reljef
 
Zbirne imenice
Zbirne imeniceZbirne imenice
Zbirne imenice
 
Управни говор
Управни говорУправни говор
Управни говор
 
Oblici rada u nastavi (frontalni, individualni, grupni,...)
Oblici rada u nastavi (frontalni, individualni, grupni,...)Oblici rada u nastavi (frontalni, individualni, grupni,...)
Oblici rada u nastavi (frontalni, individualni, grupni,...)
 
Rečenice
RečeniceRečenice
Rečenice
 
Merenje vremena
Merenje vremenaMerenje vremena
Merenje vremena
 
Падежи - служба и значења
Падежи - служба и значењаПадежи - служба и значења
Падежи - служба и значења
 
Зависне реченице
Зависне реченицеЗависне реченице
Зависне реченице
 
Vazduh
VazduhVazduh
Vazduh
 
Pravougaonik i kvadrat temena i stranice.pptx
Pravougaonik i kvadrat  temena i stranice.pptxPravougaonik i kvadrat  temena i stranice.pptx
Pravougaonik i kvadrat temena i stranice.pptx
 
Fonetika podela-glasova
Fonetika  podela-glasovaFonetika  podela-glasova
Fonetika podela-glasova
 

Viewers also liked

Primjeri vježbi na nastavi govorništva
Primjeri vježbi na nastavi govorništvaPrimjeri vježbi na nastavi govorništva
Primjeri vježbi na nastavi govorništvaPogled kroz prozor
 
Vestine komunikacije (primer prezentacije)
Vestine komunikacije (primer prezentacije)Vestine komunikacije (primer prezentacije)
Vestine komunikacije (primer prezentacije)Marko Burazor
 
Dikcija i javni nastup - spisak preporučene literature
Dikcija i javni nastup - spisak preporučene literatureDikcija i javni nastup - spisak preporučene literature
Dikcija i javni nastup - spisak preporučene literatureSlobodan Roksandić
 
Prirucnik za nastupe u medijima i javne nastupe-Nacionalni Demokratski Institut
Prirucnik za nastupe u medijima i javne nastupe-Nacionalni Demokratski InstitutPrirucnik za nastupe u medijima i javne nastupe-Nacionalni Demokratski Institut
Prirucnik za nastupe u medijima i javne nastupe-Nacionalni Demokratski Institutboshkosavich
 
Dikcija spikera Dnevnika 2 (RTS)
Dikcija spikera Dnevnika 2 (RTS)Dikcija spikera Dnevnika 2 (RTS)
Dikcija spikera Dnevnika 2 (RTS)Slobodan Roksandić
 
Konstruktivna komunikacija
Konstruktivna komunikacijaKonstruktivna komunikacija
Konstruktivna komunikacijaNataša Martić
 
Likovna kultura 39
Likovna kultura 39Likovna kultura 39
Likovna kultura 39aco bojic
 
Srpski jezik 4. razred
Srpski jezik 4. razredSrpski jezik 4. razred
Srpski jezik 4. razredbelisce
 
Zastita zivotne sredine suncica l VI1
Zastita zivotne sredine  suncica l VI1Zastita zivotne sredine  suncica l VI1
Zastita zivotne sredine suncica l VI1dejanoviskolarci
 
Zdrava hrana - pravilna ishrana
Zdrava hrana - pravilna ishranaZdrava hrana - pravilna ishrana
Zdrava hrana - pravilna ishranaGordana Janevska
 

Viewers also liked (19)

Primjeri vježbi na nastavi govorništva
Primjeri vježbi na nastavi govorništvaPrimjeri vježbi na nastavi govorništva
Primjeri vježbi na nastavi govorništva
 
Vestine komunikacije (primer prezentacije)
Vestine komunikacije (primer prezentacije)Vestine komunikacije (primer prezentacije)
Vestine komunikacije (primer prezentacije)
 
Dikcija i javni nastup - spisak preporučene literature
Dikcija i javni nastup - spisak preporučene literatureDikcija i javni nastup - spisak preporučene literature
Dikcija i javni nastup - spisak preporučene literature
 
Prirucnik za nastupe u medijima i javne nastupe-Nacionalni Demokratski Institut
Prirucnik za nastupe u medijima i javne nastupe-Nacionalni Demokratski InstitutPrirucnik za nastupe u medijima i javne nastupe-Nacionalni Demokratski Institut
Prirucnik za nastupe u medijima i javne nastupe-Nacionalni Demokratski Institut
 
Javni nastup
Javni nastupJavni nastup
Javni nastup
 
Dikcija spikera Dnevnika 2 (RTS)
Dikcija spikera Dnevnika 2 (RTS)Dikcija spikera Dnevnika 2 (RTS)
Dikcija spikera Dnevnika 2 (RTS)
 
Govor tela
Govor telaGovor tela
Govor tela
 
Komunikacija među ljudima nekad i sad
Komunikacija među ljudima nekad i sadKomunikacija među ljudima nekad i sad
Komunikacija među ljudima nekad i sad
 
Neverbalna komunikacija
Neverbalna komunikacijaNeverbalna komunikacija
Neverbalna komunikacija
 
Pripreme zacasove 5.logos
Pripreme zacasove 5.logosPripreme zacasove 5.logos
Pripreme zacasove 5.logos
 
CEPI IV
CEPI IV CEPI IV
CEPI IV
 
Konstruktivna komunikacija
Konstruktivna komunikacijaKonstruktivna komunikacija
Konstruktivna komunikacija
 
Likovna kultura 39
Likovna kultura 39Likovna kultura 39
Likovna kultura 39
 
Recikliraj
ReciklirajRecikliraj
Recikliraj
 
Srpski jezik 4. razred
Srpski jezik 4. razredSrpski jezik 4. razred
Srpski jezik 4. razred
 
Bajka
BajkaBajka
Bajka
 
Zastita zivotne sredine suncica l VI1
Zastita zivotne sredine  suncica l VI1Zastita zivotne sredine  suncica l VI1
Zastita zivotne sredine suncica l VI1
 
Zdrava ishrana (1)
Zdrava ishrana (1)Zdrava ishrana (1)
Zdrava ishrana (1)
 
Zdrava hrana - pravilna ishrana
Zdrava hrana - pravilna ishranaZdrava hrana - pravilna ishrana
Zdrava hrana - pravilna ishrana
 

Similar to Govorne vezbe

70271485-Metodika-nastave-početnog-čitanja-i-pisanja.docx
70271485-Metodika-nastave-početnog-čitanja-i-pisanja.docx70271485-Metodika-nastave-početnog-čitanja-i-pisanja.docx
70271485-Metodika-nastave-početnog-čitanja-i-pisanja.docxssuser7d7a6e
 
Боја твог шешира – радионица за подстицање каријерних компетенција наставника...
Боја твог шешира – радионица за подстицање каријерних компетенција наставника...Боја твог шешира – радионица за подстицање каријерних компетенција наставника...
Боја твог шешира – радионица за подстицање каријерних компетенција наставника...Fondacija Tempus - Euroguidance centar u Srbiji
 
Како мотивисати немотивисане ученике.pptx
Како мотивисати немотивисане ученике.pptxКако мотивисати немотивисане ученике.pptx
Како мотивисати немотивисане ученике.pptxDraganaMijatoviNikol
 
Radionica 1 školski list u funkciji razvijanja kompetencija ucenika - primer ...
Radionica 1 školski list u funkciji razvijanja kompetencija ucenika - primer ...Radionica 1 školski list u funkciji razvijanja kompetencija ucenika - primer ...
Radionica 1 školski list u funkciji razvijanja kompetencija ucenika - primer ...Natasa Turuntas
 
2 specifičnosti
2 specifičnosti2 specifičnosti
2 specifičnostisaculatac
 
Технике учења
Технике учењаТехнике учења
Технике учењаdanijelica01
 

Similar to Govorne vezbe (20)

70271485-Metodika-nastave-početnog-čitanja-i-pisanja.docx
70271485-Metodika-nastave-početnog-čitanja-i-pisanja.docx70271485-Metodika-nastave-početnog-čitanja-i-pisanja.docx
70271485-Metodika-nastave-početnog-čitanja-i-pisanja.docx
 
Боја твог шешира – радионица за подстицање каријерних компетенција наставника...
Боја твог шешира – радионица за подстицање каријерних компетенција наставника...Боја твог шешира – радионица за подстицање каријерних компетенција наставника...
Боја твог шешира – радионица за подстицање каријерних компетенција наставника...
 
Описивање личности
Описивање личностиОписивање личности
Описивање личности
 
Описивање личности
Описивање личностиОписивање личности
Описивање личности
 
Tehnike ucenja
Tehnike ucenjaTehnike ucenja
Tehnike ucenja
 
Ko sam ja - samoprocena znanja i vestina
Ko sam ja - samoprocena znanja i vestinaKo sam ja - samoprocena znanja i vestina
Ko sam ja - samoprocena znanja i vestina
 
Priprema - Radionica - Rešavanje konflikata
Priprema - Radionica -  Rešavanje konflikataPriprema - Radionica -  Rešavanje konflikata
Priprema - Radionica - Rešavanje konflikata
 
T.Kostic_Saveti za uspessno ucenje.pdf
T.Kostic_Saveti za uspessno ucenje.pdfT.Kostic_Saveti za uspessno ucenje.pdf
T.Kostic_Saveti za uspessno ucenje.pdf
 
Како мотивисати немотивисане ученике.pptx
Како мотивисати немотивисане ученике.pptxКако мотивисати немотивисане ученике.pptx
Како мотивисати немотивисане ученике.pptx
 
S reci na dela akcija
S reci na dela akcijaS reci na dela akcija
S reci na dela akcija
 
Radionica 1 školski list u funkciji razvijanja kompetencija ucenika - primer ...
Radionica 1 školski list u funkciji razvijanja kompetencija ucenika - primer ...Radionica 1 školski list u funkciji razvijanja kompetencija ucenika - primer ...
Radionica 1 školski list u funkciji razvijanja kompetencija ucenika - primer ...
 
Profesija profesionalni identitet i karijera
Profesija profesionalni identitet i karijeraProfesija profesionalni identitet i karijera
Profesija profesionalni identitet i karijera
 
2 specifičnosti
2 specifičnosti2 specifičnosti
2 specifičnosti
 
Технике учења
Технике учењаТехнике учења
Технике учења
 
Prezentacija Rešavanje konflikata
Prezentacija Rešavanje konflikataPrezentacija Rešavanje konflikata
Prezentacija Rešavanje konflikata
 
Oblici nastavnog rada
Oblici nastavnog radaOblici nastavnog rada
Oblici nastavnog rada
 
Ponovo radi bioskop film kao podsticajno sredstvo u cilju samoistrazivanja is...
Ponovo radi bioskop film kao podsticajno sredstvo u cilju samoistrazivanja is...Ponovo radi bioskop film kao podsticajno sredstvo u cilju samoistrazivanja is...
Ponovo radi bioskop film kao podsticajno sredstvo u cilju samoistrazivanja is...
 
Сарадничко учење
Сарадничко учењеСарадничко учење
Сарадничко учење
 
T.Kostic i R.Bacelj_Uspesan pocetak skolske godine.pdf
T.Kostic i R.Bacelj_Uspesan pocetak skolske godine.pdfT.Kostic i R.Bacelj_Uspesan pocetak skolske godine.pdf
T.Kostic i R.Bacelj_Uspesan pocetak skolske godine.pdf
 
Pismo karijernom savetniku
Pismo karijernom savetnikuPismo karijernom savetniku
Pismo karijernom savetniku
 

Recently uploaded

Istorija ključ za okruzno takmicenje za 6. razred_2024
Istorija ključ za okruzno takmicenje za 6. razred_2024Istorija ključ za okruzno takmicenje za 6. razred_2024
Istorija ključ za okruzno takmicenje za 6. razred_2024pauknatasa
 
Istorija kljuc za okruzno takmicenje za 7. razred 2022. godine.doc
Istorija kljuc za okruzno takmicenje za 7. razred 2022. godine.docIstorija kljuc za okruzno takmicenje za 7. razred 2022. godine.doc
Istorija kljuc za okruzno takmicenje za 7. razred 2022. godine.docpauknatasa
 
Istorija 6. razred okruzno takmicenje 2023 test.pdf
Istorija 6. razred okruzno takmicenje 2023 test.pdfIstorija 6. razred okruzno takmicenje 2023 test.pdf
Istorija 6. razred okruzno takmicenje 2023 test.pdfpauknatasa
 
Istorija okruzno takmicenje za 6. razred_20242024.pdf
Istorija okruzno takmicenje za 6. razred_20242024.pdfIstorija okruzno takmicenje za 6. razred_20242024.pdf
Istorija okruzno takmicenje za 6. razred_20242024.pdfpauknatasa
 
Istorija kljuc za okruzno takmicenje za 6. razred 2022
Istorija kljuc za okruzno takmicenje za 6. razred 2022Istorija kljuc za okruzno takmicenje za 6. razred 2022
Istorija kljuc za okruzno takmicenje za 6. razred 2022pauknatasa
 
prezentacija o uticaju energetskih napitaka na zdravlje dece
prezentacija o uticaju energetskih napitaka na zdravlje deceprezentacija o uticaju energetskih napitaka na zdravlje dece
prezentacija o uticaju energetskih napitaka na zdravlje deceSiniša Ćulafić
 
REŠETKASTI NOSAČ Mehanika 1 Masinstvo Masinski elementi Sile Opterecenja
REŠETKASTI NOSAČ Mehanika 1 Masinstvo Masinski elementi Sile OpterecenjaREŠETKASTI NOSAČ Mehanika 1 Masinstvo Masinski elementi Sile Opterecenja
REŠETKASTI NOSAČ Mehanika 1 Masinstvo Masinski elementi Sile OpterecenjaDanijeliriakaMcFlow1
 
Istorija 6. razred opstinsko takmicenje 2022.pdf
Istorija 6. razred opstinsko takmicenje 2022.pdfIstorija 6. razred opstinsko takmicenje 2022.pdf
Istorija 6. razred opstinsko takmicenje 2022.pdfpauknatasa
 
Profesionalna_orijentacija / Srednja Škola Hipokrat
Profesionalna_orijentacija / Srednja Škola HipokratProfesionalna_orijentacija / Srednja Škola Hipokrat
Profesionalna_orijentacija / Srednja Škola HipokratNerkoJVG
 
Птице које можемо да пронађемо у Београду
Птице које можемо да пронађемо у БеоградуПтице које можемо да пронађемо у Београду
Птице које можемо да пронађемо у БеоградуИвана Ћуковић
 
Razvoj samopouzdanja kod skolskog deteta
Razvoj samopouzdanja kod skolskog detetaRazvoj samopouzdanja kod skolskog deteta
Razvoj samopouzdanja kod skolskog detetaNerkoJVG
 
Istorija opstinsko takmicenje za 6. razred - test_2024.pdf
Istorija opstinsko takmicenje za 6. razred - test_2024.pdfIstorija opstinsko takmicenje za 6. razred - test_2024.pdf
Istorija opstinsko takmicenje za 6. razred - test_2024.pdfpauknatasa
 
Istorija okruzno takmicenje za 6. razred 2022. godine.pdf
Istorija okruzno takmicenje za 6. razred 2022. godine.pdfIstorija okruzno takmicenje za 6. razred 2022. godine.pdf
Istorija okruzno takmicenje za 6. razred 2022. godine.pdfpauknatasa
 

Recently uploaded (16)

Istorija ključ za okruzno takmicenje za 6. razred_2024
Istorija ključ za okruzno takmicenje za 6. razred_2024Istorija ključ za okruzno takmicenje za 6. razred_2024
Istorija ključ za okruzno takmicenje za 6. razred_2024
 
Istorija kljuc za okruzno takmicenje za 7. razred 2022. godine.doc
Istorija kljuc za okruzno takmicenje za 7. razred 2022. godine.docIstorija kljuc za okruzno takmicenje za 7. razred 2022. godine.doc
Istorija kljuc za okruzno takmicenje za 7. razred 2022. godine.doc
 
OIR12-L1.pptx
OIR12-L1.pptxOIR12-L1.pptx
OIR12-L1.pptx
 
Istorija 6. razred okruzno takmicenje 2023 test.pdf
Istorija 6. razred okruzno takmicenje 2023 test.pdfIstorija 6. razred okruzno takmicenje 2023 test.pdf
Istorija 6. razred okruzno takmicenje 2023 test.pdf
 
Istorija okruzno takmicenje za 6. razred_20242024.pdf
Istorija okruzno takmicenje za 6. razred_20242024.pdfIstorija okruzno takmicenje za 6. razred_20242024.pdf
Istorija okruzno takmicenje za 6. razred_20242024.pdf
 
Istorija kljuc za okruzno takmicenje za 6. razred 2022
Istorija kljuc za okruzno takmicenje za 6. razred 2022Istorija kljuc za okruzno takmicenje za 6. razred 2022
Istorija kljuc za okruzno takmicenje za 6. razred 2022
 
OIR-V10.pptx
OIR-V10.pptxOIR-V10.pptx
OIR-V10.pptx
 
OIR12-L2.pptx
OIR12-L2.pptxOIR12-L2.pptx
OIR12-L2.pptx
 
prezentacija o uticaju energetskih napitaka na zdravlje dece
prezentacija o uticaju energetskih napitaka na zdravlje deceprezentacija o uticaju energetskih napitaka na zdravlje dece
prezentacija o uticaju energetskih napitaka na zdravlje dece
 
REŠETKASTI NOSAČ Mehanika 1 Masinstvo Masinski elementi Sile Opterecenja
REŠETKASTI NOSAČ Mehanika 1 Masinstvo Masinski elementi Sile OpterecenjaREŠETKASTI NOSAČ Mehanika 1 Masinstvo Masinski elementi Sile Opterecenja
REŠETKASTI NOSAČ Mehanika 1 Masinstvo Masinski elementi Sile Opterecenja
 
Istorija 6. razred opstinsko takmicenje 2022.pdf
Istorija 6. razred opstinsko takmicenje 2022.pdfIstorija 6. razred opstinsko takmicenje 2022.pdf
Istorija 6. razred opstinsko takmicenje 2022.pdf
 
Profesionalna_orijentacija / Srednja Škola Hipokrat
Profesionalna_orijentacija / Srednja Škola HipokratProfesionalna_orijentacija / Srednja Škola Hipokrat
Profesionalna_orijentacija / Srednja Škola Hipokrat
 
Птице које можемо да пронађемо у Београду
Птице које можемо да пронађемо у БеоградуПтице које можемо да пронађемо у Београду
Птице које можемо да пронађемо у Београду
 
Razvoj samopouzdanja kod skolskog deteta
Razvoj samopouzdanja kod skolskog detetaRazvoj samopouzdanja kod skolskog deteta
Razvoj samopouzdanja kod skolskog deteta
 
Istorija opstinsko takmicenje za 6. razred - test_2024.pdf
Istorija opstinsko takmicenje za 6. razred - test_2024.pdfIstorija opstinsko takmicenje za 6. razred - test_2024.pdf
Istorija opstinsko takmicenje za 6. razred - test_2024.pdf
 
Istorija okruzno takmicenje za 6. razred 2022. godine.pdf
Istorija okruzno takmicenje za 6. razred 2022. godine.pdfIstorija okruzno takmicenje za 6. razred 2022. godine.pdf
Istorija okruzno takmicenje za 6. razred 2022. godine.pdf
 

Govorne vezbe

  • 1. Основна школа „Прва војвођанска бригада”, Нови Сад СРПСКИ ЈЕЗИК Марина Токин Разред: пети Наставна јединица: култура изражавања, говорна вежба (било која тема која одговара градиву) причање према самостално начињеном плану (могућа припрема за писање рада/писменог задатка). Тип часа: обрада Циљеви часа: Образовни Подизање нивоа културе говора, језичке културе, како би ученици могли самостално да воде дискусију/дебату на одр. теме. Васпитни Развијати код ученика интересовање и љубав према језику, способност за правилно писмено и усмено изражавање. Функционални Поштовање саговорника - слушање и прихватање т уђег мишљења , тачке гледишта. Развијање моћи запажања и упоређивања, подстицање изношења сопствених ставова, њиховог аргументовања. Подстицати ученике да самостално истажују, анализирају, процењују и закључују. Подстицати ученике да повезују различита знања из области језика и да се тим знањима практично служе. Облици рада: индивидуални, групни Наставне методе: дијалошка Наставна средства: табла, креда, стрип, анимацијa и електронски часопис Литература: Шипка, М. (2009), Култура говора. Нови Сад: Прометеј. Да бисмо успешно стигли до расправе која нас чека у осмом разреду основне школе, прве кораке у оспособљавању ученика за самостално усмено изражавање треба предузимати већ на самом почетку школовања. Ова припрема не даје методички рецепт за лако превазилажење проблема, већ могући модел опробан у пракси, који би, надамо се, могао уз прилагођавање сензибилитету и афинитету и ученика и наставника, дати добре резултате. Временска структура часа: 1. уводни део 8 минута 2. главни део 34 минута 3. завршни део 3 минута УВОДНИ ДЕО ЧАСА Поновити са ученицима нека од основних правила успешне комуникације која смо на часовима српског језика, кроз пожељно/непожељно понашање како ученика, тако и 1
  • 2. наставника, кроз разговор установили.1 Разговор започињемо коментарисањем стрипа који им показујем: 1 До ових правила долазимо тимски (нпр. на крају сваког часа српског језика), заједничким коментарисањем дијалога и извођењем позитивних или негативних закључака о њему. Сви закључци се могу записивати на посебну страну у свескама од чега бисмо касније креирали стрип, пано (плакат, подсетник и сл.) на зиду учионице, који ће трајно подсећати на културу говора и правила којих се треба придржавати. 2
  • 3. Уколико ово није прва вежба оваквог типа, можемо посматрати коментарисати стрипове које су ученици, према свом искуству понетом са говорних вежби, направили. Коментаришемо стрипом илустровано понашање и наш однос према приказаним ситуацијама, говорницима, саговорницима... Молим ученике да изнесу још нека запажања, шта воле/не воле у ситацијама када су принуђени да говоре.2 ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА Саопштавам ученицима тему говорне вежбе (будућег писаног рада) и исписујем је на табли. Одлучујемо заједно када је време за припрему излагања завршено, а затим препуштам ученицима да се `такмиче`. ТАКМИЧЕЊЕ учионица екипа  екипа  екипа  Екипа3 која наступа прва бира се посебним ''жребом'', тј. постављањем тешког ''питања''4 и она екипа која прва тачно одговори отвара такмичење 5. Сами чланови екипе бирају првог представника који ће да говори. Истовремено постављају се и 2 Запањујуће је да ученици једноставном анализом сопствених искустава долазе до закључака које нам савремена лингвистика предочава као основна својства доброг говора. Видети у: Шипка, 2009: 99-133. 3 Екипама намерно не дајемо називе 1, 2 и 3, јер на тај начин увек несвесно фаворизујемо једну од екипа. Пуштамо ученике да сами изаберу име / симбол за своју екипу. 4 Пожељно је да питање буде довољно сложено са становишта ученика, како би се постигла напетост и подигао ниво пажње и концентрације, а успешност мерила и знањем и брзином. 5 Питање, рецимо, може бити: Како гласи генитив множине именице лутка? Ког је рода именица огледала? и сл. 3
  • 4. ограничења, о којима смо говорили на почетку часа, која су сачињена на претходним часовима кроз негативна искуства ученика. ЗАБРАЊЕНО!!! - добацивање ПОЕНИ НЕГАТИВНИ - ругање - ''паметовање'' - подсмевање - исмејавање и имитирање - незаинтересованост, тј. причање док неко други говори - постављање питања која се не тичу теме, приче саговорника Када први говорник заврши своје излагање, о његовом говору друге две екипе расправљају истичући шта је било добро, а шта не. Поене6 не даје наставник (он само помаже при одређивању коначног броја поена), већ ученици из осталих екипа на основу основних правила комуникације говорних вежби7. Међутим постоји и правило које сваког учесника који се јави за реч обавезује на испуњење два услова: КОМЕНТАР не сме садржати само ЗАМЕРКУ већ и ПОХВАЛУ. Онај ко коментарише пажљиво је слушао, познаје правила комуникације и намерава да их аргументовано искористи. Обавезна похвала добрих страна туђег говора не дозвољава да дискусија пређе у пуко замерање и оцрњивање говорника како би се што више смањио број бодова његовој екипи. Сам говорник не бива обесхрабрен већ и даље има мотив да учествује у комуникацији и даљим говорним вежбама уопште. На овај начин ученицима се омогућава да сагледају где у вербалној комуникацији греше (пошто тога често нису ни свесни), али и да уче на грешкама других. Нпр. узречице, дигресија, неповезаност, штурост исказа, скоковитост излагања, понављање... Резултати оваквог рада видљиви су већ на првом часу. Чланови једне екипе опмињу једни друге, утичу на такмичаре који крше правила...Једном искритиковани ученици труде се да што више исправе своје недостатке. Савети које треба дати ученицима: уместо: - није тако / тачно - не знаш - то није могло бити / лажеш - то је глупо - досадан/на си покушај: - да ли мислиш да би могло другачије? - зашто си рекао/ла...? - објасни ми - због чега мислиш...? - јеси ли сигуран/на...? - није ми баш јасно шта си мислио/ла кад си рекао/ла...? Када ученици `науче да слушају` и овладају овим системом рада, на наредним часовима прелази се на нешто комплекснији тип вежбе. 6 Препоручљиво је бодовање од 1 до 5, јер на овај начин и сами ученици могу искусити по каквим то критеријумима и на који начин наставници дају оцене. Комплексност овог поступка видљива је и у томе што ученици треба да одреде нијансе и границе недостатака за које ће скидати бод, а за које не. 7 На овај начин сви ученици су обавезни да учествују и познају правила комуникације. 4
  • 5. Основни циљ овакве вежбе на нижем узрасту (V разред) јесте ПОШТОВАЊЕ САГОВОРНИКА - СЛУШАЊЕ и ПРИХВАТАЊЕ ТУЂЕГ МИШЉЕЊА, тачке гледишта. Низом говорних вежби тежи се подизању нивоа културе говора, језичке културе како би ученици у вишим разредима могли самостално да воде дискусију/дебату на одр. теме. ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА Одлучујемо која екипа је победила и бирамо најбољег говорника. Ученици, уколико то већ нису учинили, добијају задатак да своја позитивна/негативна искуства преточе у стрип помоћу програма Bitstrips, или анимирани филм помоћу програма Go Animate8 по моделу који им је приказан на почетку часа. За домаћи задатак или као тему наредног часа дајемо писање рада на исту тему, а као помоћ при писању нудимо им и електронску књигу „Правила лепог писања – Како писати?“ http://www.joomag.com/magazine/pravila-lepog-pisanja-kako-pisati/0004673001358807888 8 Задаци би били вишестуко корисни јер подстичу заједништво кроз групни рад, а програм Go Animate осим заједничких идеја захтева и ангажовање због снимања синхронизације... 5