SlideShare a Scribd company logo
1 of 16
САРАДНИЧКО УЧЕЊЕ
.
Приказ примене наученог са семинара
“Комуникација и интеракција у савременој
школи“
Љиљана Вићовац
САРАДНИЧКО УЧЕЊЕ
.
Знање стечено на семинару “Комуникација и интеракција у
савременој школи“, применила сам у раду са ученицима на:
-
- часовима утврђивања градива више предмета
-
- часовима српског језика Писање састава на основу задатих
речи.
-
Знање и вештине у вези са коришћењем веб-алата применила
сам у сарадњи са наставницом енглеског језика током
планирања тематске наставе.
-
САРАДНИЧКО УЧЕЊЕ И
ОЦЕЊИВАЊЕ
.
Инспирисана начином оцењивања једног од задатака на семинару
решила сам да тај начин оцењивања применим и у свом раду.
На семинару смо били подељени у групе, радили на заједничком
задатку, на крају смо сви добили исту оцену.
Критеријуми за оцењивање су били квалитет урађеног задтка
који је зависио од међусобног односа, сарадње чланова групе.
Овакав начин оцењивања подсетио ме је на тимски рад у спорту,
где успех тима зависи од ангажовања сваког појединачног члана
и способности да се међусобно ускладе сви чланови.
У своју евиденцију оцењивања увела сам рубрику под називом
сарадња за активности организоване на на такав начин.
Часови српског језика
Разред: четврти
Наставна јединица: Писање састава на основу задатих речи
Циљеви:
- развијање писаног изражавања ученика
- успостављање односа поверења и толерантног односа са
онима са којима се учи ,
- развијање одговорног односа за заједнички продукт
-увежбавање технике израде писаног састава на основу
задатих појмова,
- развијање критичког мишљења, способности вредновања и
самовредновања
Часови српског језика
Методе :
-
- метода сарадничког учења,
-
- дијалошка метода,
-
- метода писаних радова,
-
- метода рада на тексту
Облик рада: фронтални, групни
Ток часова
Уводни део
- подела ученике у групе
- објашњење начина рада и оцењивања
- истицање циља часа
- подела наставног материјила.
Групе су формиране на основу успеха, способности
и мотивисаности за рад ученика.
Свака група је имала по четири члана и била уједначена
по наведеним критеријумима.
Ток часова
Ученицима су дата упутства у вези са израдом задатка и са
начином оцењивања.
Предложила сам да користе технику олује идеја - да свако на
почетку, када прочита задате појмове, размисли и каже своју
идеју за причу, састав.
Нагласила сам да сам да је важно да свако да своју идеју како
би изабрали најбољу и успешно одрадили задатак.
Упознала сам их са начином оцењивања - оцена је тимска.
Сваки члан групе добија оцену коју је добила цела група, јер
је то њихов заједнички рад.
Једини начин да се што успешније уради задатак и добије
добра оцена јесте да се сви чланови тима потруде, да се
међусобно подстичу и помажу.
Ток часова
Завршни део часа организован је у облику дискусије.
Свака група је читала свој задатак, а остале су давале
коментаре и предлоге оцена .
На самом крају ученицима су подељени евалуациони
листићи.
Коментар наставника
Час је протекао у радној и ведрој атмосфери.
Није било негативних реакција на начин оцењивања, на
тимску оцену.
Повећана је индивидуална мотивација ученика који постижу
слабије резултате, јер се повећава шанса да добију добру
оцену .
Повећано самопоуздање и активирање стидљивијих ученика,
јер лакше износе идеје у групи него пред наставником у
фронталном раду.
Повећана је мотивација код успаваних “ученика“ за рад, јер
су подстицани од стране вршњака .
Осећај одговорности за заједнички рад подстиче, мотивише и
буди ученике.
Вредновање активности
Анкета за ученике
Ученици су попуњавали евалуациони листић са пет питања.
1. Оцени час од 1-5 и напиши коментар на дату оцену.
Два ученика дала су часу четворку, а остали петицу. Ученици
који су дали четворку имали су примедбе на формирање
група. Нису могли да успоставе добру сарадњу са појединим
члановима.
Занимљиво је да су та два ученика из исте групе.
Из овога сам закључила да је код тих ученика потребно
радити више на развијању способности за тимски рад.
Вредновање активности
Анкета за ученике
2. Како процењујеш своју активност на часу?
Сви ученицису проценили да су били активни.
3. Шта ти се посебно допало на часу који је одржан на овакав
начин?
Најчешћи одговори:
- Сви смо учествовали у раду, задатак је био јасан.
- Сви ученици су били мирни, јер је било занимљиво.
- Сви смо казали шта мислимо и то ми се посебно свиђа.
- Било ми је занимљиво, јер смо сви морали да мислимо .
Вредновање активности
Анкета за ученике
4. Да ли би неки део часа изоставио или заменио? Зашто?
Најчешћи одговори: Не, све је било занимљиво.
5. Да ли би волео да има више часова организованих на овај
начин?
Најчешћи одговори:
- Да, волео бих више часова српског језика.
- Волео бих такве часове из других предмета.
Тематска настава
Своја знања и вештине у вези са коришћењем сарадничких
веб-алата пренела сам најпре колегиници енглеског језика,
па смо користећи Гугл документ заједнички планирале
активности везане за тематску наставу.
Направила сам документ, у оквиру документа табелу у коју
смо уносиле планиране активности, садржаје, циљеве
тематске наставе.
Тема тематског дана била је Празници, а циљеви
повезивање наставних садржаја енглеског и српског језика
са садржајима наставе физичког васпитања, математике и
слободних активности.
Тематска настава
Тематска настава
Сарадња са колегиницом је била успешна, време за
сарадњу је било проширено и на период кад нисмо у
школи.
Свака је остављала коментаре док је радила у документу
и тако су усклађени елементи припреме: циљеви,
садржаји наставних јединица више предмета, задаци за
ученике.
Стручно усавршавање у школи
Представљање семинара и примене наученог
Активности са семинара “Комуникација и интеракција у
савременој школи“ у вези са веб-алатима и сардничким
учењем приказала сам кроз презентацију “Коришћење
нових технологија у комуникацији у савременој школи”.
Примену наученог у раду са ученицима и колегама
приказала сам кроз презентацију “Сарадничко учење”.
Презентације су постављене на сајт школе
http://osmiloradmarkovic.edu.rs/strane/strucno/

More Related Content

Similar to Сарадничко учење

Prezentacije - Razvionica Konferencija 2015
Prezentacije - Razvionica Konferencija 2015Prezentacije - Razvionica Konferencija 2015
Prezentacije - Razvionica Konferencija 2015Razvionica
 
Радионица за изградњу професионалног идентитета и значаја кооперативности у к...
Радионица за изградњу професионалног идентитета и значаја кооперативности у к...Радионица за изградњу професионалног идентитета и значаја кооперативности у к...
Радионица за изградњу професионалног идентитета и значаја кооперативности у к...Fondacija Tempus - Euroguidance centar u Srbiji
 
Ikt u funkciji vršnjačkog učenja i vertikalne korelacije
Ikt u funkciji vršnjačkog učenja i vertikalne korelacijeIkt u funkciji vršnjačkog učenja i vertikalne korelacije
Ikt u funkciji vršnjačkog učenja i vertikalne korelacijeSvetlana Bozic-Paunovic
 
Презентација Зигфрид Кифер
Презентација Зигфрид КиферПрезентација Зигфрид Кифер
Презентација Зигфрид КиферRazvionica
 
21-9-ГВ-припрема-за-час-пети-разред.docx
21-9-ГВ-припрема-за-час-пети-разред.docx21-9-ГВ-припрема-за-час-пети-разред.docx
21-9-ГВ-припрема-за-час-пети-разред.docxLazarStojnev2
 
Боја твог шешира – радионица за подстицање каријерних компетенција наставника...
Боја твог шешира – радионица за подстицање каријерних компетенција наставника...Боја твог шешира – радионица за подстицање каријерних компетенција наставника...
Боја твог шешира – радионица за подстицање каријерних компетенција наставника...Fondacija Tempus - Euroguidance centar u Srbiji
 
Podrška učenicima - Saznali na seminaru , primenili u praksi
Podrška učenicima - Saznali na seminaru , primenili u praksiPodrška učenicima - Saznali na seminaru , primenili u praksi
Podrška učenicima - Saznali na seminaru , primenili u praksiOsnovna škola "Sveti Sava"
 

Similar to Сарадничко учење (20)

T.Kostic_Saveti za uspessno ucenje.pdf
T.Kostic_Saveti za uspessno ucenje.pdfT.Kostic_Saveti za uspessno ucenje.pdf
T.Kostic_Saveti za uspessno ucenje.pdf
 
T.Kostic i R.Bacelj_Uspesan pocetak skolske godine.pdf
T.Kostic i R.Bacelj_Uspesan pocetak skolske godine.pdfT.Kostic i R.Bacelj_Uspesan pocetak skolske godine.pdf
T.Kostic i R.Bacelj_Uspesan pocetak skolske godine.pdf
 
Prezentacije - Razvionica Konferencija 2015
Prezentacije - Razvionica Konferencija 2015Prezentacije - Razvionica Konferencija 2015
Prezentacije - Razvionica Konferencija 2015
 
Описивање личности
Описивање личностиОписивање личности
Описивање личности
 
Описивање личности
Описивање личностиОписивање личности
Описивање личности
 
Твој предмет мени значи
Твој предмет мени значиТвој предмет мени значи
Твој предмет мени значи
 
Радионица за изградњу професионалног идентитета и значаја кооперативности у к...
Радионица за изградњу професионалног идентитета и значаја кооперативности у к...Радионица за изградњу професионалног идентитета и значаја кооперативности у к...
Радионица за изградњу професионалног идентитета и значаја кооперативности у к...
 
Ikt u funkciji vršnjačkog učenja i vertikalne korelacije
Ikt u funkciji vršnjačkog učenja i vertikalne korelacijeIkt u funkciji vršnjačkog učenja i vertikalne korelacije
Ikt u funkciji vršnjačkog učenja i vertikalne korelacije
 
S.Petkovic_Moje dileme i trileme.pdf
S.Petkovic_Moje dileme i trileme.pdfS.Petkovic_Moje dileme i trileme.pdf
S.Petkovic_Moje dileme i trileme.pdf
 
Презентација Зигфрид Кифер
Презентација Зигфрид КиферПрезентација Зигфрид Кифер
Презентација Зигфрид Кифер
 
Planiranje u funkciji ostvarenja cilja
Planiranje u funkciji ostvarenja ciljaPlaniranje u funkciji ostvarenja cilja
Planiranje u funkciji ostvarenja cilja
 
START UP (СТАРТ АП) презентације
START UP (СТАРТ АП) презентацијеSTART UP (СТАРТ АП) презентације
START UP (СТАРТ АП) презентације
 
21-9-ГВ-припрема-за-час-пети-разред.docx
21-9-ГВ-припрема-за-час-пети-разред.docx21-9-ГВ-припрема-за-час-пети-разред.docx
21-9-ГВ-припрема-за-час-пети-разред.docx
 
Боја твог шешира – радионица за подстицање каријерних компетенција наставника...
Боја твог шешира – радионица за подстицање каријерних компетенција наставника...Боја твог шешира – радионица за подстицање каријерних компетенција наставника...
Боја твог шешира – радионица за подстицање каријерних компетенција наставника...
 
Govorne vezbe
Govorne vezbeGovorne vezbe
Govorne vezbe
 
СТЕМ пешачка тура
СТЕМ пешачка тураСТЕМ пешачка тура
СТЕМ пешачка тура
 
Nastavne metode
Nastavne metodeNastavne metode
Nastavne metode
 
Podrška učenicima - Saznali na seminaru , primenili u praksi
Podrška učenicima - Saznali na seminaru , primenili u praksiPodrška učenicima - Saznali na seminaru , primenili u praksi
Podrška učenicima - Saznali na seminaru , primenili u praksi
 
S.Petkovic_Reci da znam i ja.pdf
S.Petkovic_Reci da znam i ja.pdfS.Petkovic_Reci da znam i ja.pdf
S.Petkovic_Reci da znam i ja.pdf
 
Portfolio nastavnika
Portfolio nastavnikaPortfolio nastavnika
Portfolio nastavnika
 

Сарадничко учење

  • 1. САРАДНИЧКО УЧЕЊЕ . Приказ примене наученог са семинара “Комуникација и интеракција у савременој школи“ Љиљана Вићовац
  • 2. САРАДНИЧКО УЧЕЊЕ . Знање стечено на семинару “Комуникација и интеракција у савременој школи“, применила сам у раду са ученицима на: - - часовима утврђивања градива више предмета - - часовима српског језика Писање састава на основу задатих речи. - Знање и вештине у вези са коришћењем веб-алата применила сам у сарадњи са наставницом енглеског језика током планирања тематске наставе. -
  • 3. САРАДНИЧКО УЧЕЊЕ И ОЦЕЊИВАЊЕ . Инспирисана начином оцењивања једног од задатака на семинару решила сам да тај начин оцењивања применим и у свом раду. На семинару смо били подељени у групе, радили на заједничком задатку, на крају смо сви добили исту оцену. Критеријуми за оцењивање су били квалитет урађеног задтка који је зависио од међусобног односа, сарадње чланова групе. Овакав начин оцењивања подсетио ме је на тимски рад у спорту, где успех тима зависи од ангажовања сваког појединачног члана и способности да се међусобно ускладе сви чланови. У своју евиденцију оцењивања увела сам рубрику под називом сарадња за активности организоване на на такав начин.
  • 4. Часови српског језика Разред: четврти Наставна јединица: Писање састава на основу задатих речи Циљеви: - развијање писаног изражавања ученика - успостављање односа поверења и толерантног односа са онима са којима се учи , - развијање одговорног односа за заједнички продукт -увежбавање технике израде писаног састава на основу задатих појмова, - развијање критичког мишљења, способности вредновања и самовредновања
  • 5. Часови српског језика Методе : - - метода сарадничког учења, - - дијалошка метода, - - метода писаних радова, - - метода рада на тексту Облик рада: фронтални, групни
  • 6. Ток часова Уводни део - подела ученике у групе - објашњење начина рада и оцењивања - истицање циља часа - подела наставног материјила. Групе су формиране на основу успеха, способности и мотивисаности за рад ученика. Свака група је имала по четири члана и била уједначена по наведеним критеријумима.
  • 7. Ток часова Ученицима су дата упутства у вези са израдом задатка и са начином оцењивања. Предложила сам да користе технику олује идеја - да свако на почетку, када прочита задате појмове, размисли и каже своју идеју за причу, састав. Нагласила сам да сам да је важно да свако да своју идеју како би изабрали најбољу и успешно одрадили задатак. Упознала сам их са начином оцењивања - оцена је тимска. Сваки члан групе добија оцену коју је добила цела група, јер је то њихов заједнички рад. Једини начин да се што успешније уради задатак и добије добра оцена јесте да се сви чланови тима потруде, да се међусобно подстичу и помажу.
  • 8. Ток часова Завршни део часа организован је у облику дискусије. Свака група је читала свој задатак, а остале су давале коментаре и предлоге оцена . На самом крају ученицима су подељени евалуациони листићи.
  • 9. Коментар наставника Час је протекао у радној и ведрој атмосфери. Није било негативних реакција на начин оцењивања, на тимску оцену. Повећана је индивидуална мотивација ученика који постижу слабије резултате, јер се повећава шанса да добију добру оцену . Повећано самопоуздање и активирање стидљивијих ученика, јер лакше износе идеје у групи него пред наставником у фронталном раду. Повећана је мотивација код успаваних “ученика“ за рад, јер су подстицани од стране вршњака . Осећај одговорности за заједнички рад подстиче, мотивише и буди ученике.
  • 10. Вредновање активности Анкета за ученике Ученици су попуњавали евалуациони листић са пет питања. 1. Оцени час од 1-5 и напиши коментар на дату оцену. Два ученика дала су часу четворку, а остали петицу. Ученици који су дали четворку имали су примедбе на формирање група. Нису могли да успоставе добру сарадњу са појединим члановима. Занимљиво је да су та два ученика из исте групе. Из овога сам закључила да је код тих ученика потребно радити више на развијању способности за тимски рад.
  • 11. Вредновање активности Анкета за ученике 2. Како процењујеш своју активност на часу? Сви ученицису проценили да су били активни. 3. Шта ти се посебно допало на часу који је одржан на овакав начин? Најчешћи одговори: - Сви смо учествовали у раду, задатак је био јасан. - Сви ученици су били мирни, јер је било занимљиво. - Сви смо казали шта мислимо и то ми се посебно свиђа. - Било ми је занимљиво, јер смо сви морали да мислимо .
  • 12. Вредновање активности Анкета за ученике 4. Да ли би неки део часа изоставио или заменио? Зашто? Најчешћи одговори: Не, све је било занимљиво. 5. Да ли би волео да има више часова организованих на овај начин? Најчешћи одговори: - Да, волео бих више часова српског језика. - Волео бих такве часове из других предмета.
  • 13. Тематска настава Своја знања и вештине у вези са коришћењем сарадничких веб-алата пренела сам најпре колегиници енглеског језика, па смо користећи Гугл документ заједнички планирале активности везане за тематску наставу. Направила сам документ, у оквиру документа табелу у коју смо уносиле планиране активности, садржаје, циљеве тематске наставе. Тема тематског дана била је Празници, а циљеви повезивање наставних садржаја енглеског и српског језика са садржајима наставе физичког васпитања, математике и слободних активности.
  • 15. Тематска настава Сарадња са колегиницом је била успешна, време за сарадњу је било проширено и на период кад нисмо у школи. Свака је остављала коментаре док је радила у документу и тако су усклађени елементи припреме: циљеви, садржаји наставних јединица више предмета, задаци за ученике.
  • 16. Стручно усавршавање у школи Представљање семинара и примене наученог Активности са семинара “Комуникација и интеракција у савременој школи“ у вези са веб-алатима и сардничким учењем приказала сам кроз презентацију “Коришћење нових технологија у комуникацији у савременој школи”. Примену наученог у раду са ученицима и колегама приказала сам кроз презентацију “Сарадничко учење”. Презентације су постављене на сајт школе http://osmiloradmarkovic.edu.rs/strane/strucno/