SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
Буланова Валентина Миколаївна, учитель математики Зачепилівського
ліцею (сел. Зачепилівка Харківської області)
Математика, 5 клас
«МАТЕМАТИКА РОЗУМ ДО ПОРЯДКУ ПРИВОДИТЬ»
(година цікавої математики)
У назву уроку винесено слова російського вченого М.В. Ломоносова.
Російський письменник ХІХ століття Дмитро Писарєв, мабуть, висловлюючи
думку багатьох літераторів, стверджував, що «математика завжди …
залишається для учнів важкою працею». Ясна річ, математика вимагає багато
зусиль, бо її неможливо вивчити, спостерігаючи за тим, як це роблять інші.
Потрібно самому щось робити, щоб навчитися долати труднощі.
Закінчилися літні канікули, розпочався навчальний процес. У
п’ятикласників новий учитель з математики. Кращий спосіб познайомитися
– провести урок цікавої математики. Учитель придивиться до учнів, діти
почуватимуться більш невимушено.
Діти дуже полюбляють жарти, несподівані і підступні питання. Вони
їх надовго запам’ятовують і потім самі залюбки пропонують одноліткам і
дорослим. Школярі можуть не здогадатися, у чому «заковика» (до речі,
дорослі теж), але пояснення вчителя дадуть можливість без особливих
зусиль розібратися із задачею.
Мета: популяризувати математичні знання;
формувати уявлення про багатоманітний світ математики;
розвивати уяву, логічне мислення, творчі здібності учнів;
виховувати самостійність, уважність.
Обладнання: мультимедійний проектор для демонстрації деяких
запитань (у тексті уроку вони виділені напівжирним шрифтом), шість
склянок (три - з водою, три – порожні); бонуси-купони за індивідуальні
відповіді учнів (близько сотні).
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент.
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на
навчальну діяльність.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Учитель пропонує учням виконати наступні дії (школярі можуть
робити необхідні записи під час виконання завдання):
Задумайте натуральне число, додайте до нього наступне за ним, до
того, що вийшло, додайте 9, поділіть на 2, відніміть задумане число.
А тепер підніміть руки ті, хто в результаті виконаних дій отримав 5.
Ці учні отримують від учителя бонуси-купони.
ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку.
Учитель пропонує учням розв’язати наступну задачу (на роздуми
відводиться не більше 1 хвилини):
Задача. На столі в ряд стоять 6 склянок: перші три з водою, решта –
порожні. Що треба зробити, щоб порожня склянка чергувалася із склянкою з
водою? Брати можна тільки одну склянку і лише один раз.
Відповідь: Треба з другої склянки перелити воду у п’яту і поставити
склянку на попереднє місце.
Учитель: Сьогодні ми будемо розв’язувати задачі, які потребують крім
математичних знань ще й кмітливості.
ІV. Розв’язування задач.
Учні відповідають на питання учителя. За кожну правильну відповідь
учень отримує «купон»; щоб відповісти, необхідно підняти руку – сигнал
учителю про готовність відповідати. Завдання учнів – назбирати як можна
більше «купонів».
1. Два автомобілі їхали по шосе й проїхали 120 км. Скільки кілометрів
проїхав кожний автомобіль?
Відповідь: 120 км.
2. Опівночі йшов дощ. Чи можна чекати сонячну погоду через 48
годин?
Відповідь: Ні, бо буде ніч (48 годин – це дві доби).
3. Недалеко від берега стоїть корабель. З нього спущено на воду за
борт мотузяну драбину. На ній 10 щаблів; відстань між ними 30 см.
Найнижчий щабель торкається води. Океан спокійний, але починається
приплив, який підіймає воду щогодини на 10 см. Через який час
покриється водою третій щабель драбини?
Відповідь: Щабель не може покритися водою, оскільки під час
припливу корабель піднімається разом із водою.
4. Від якого трицифрового числа потрібно відняти одиницю, щоб
вийшло двоцифрове число?
Відповідь: 100.
5. У Володі 5 братів. Кожен брат має сестру. Скільки в нього братів і
сестер разом?
Відповідь: 6.
6. Зграя мавп гралася: третя частина їх гралася в лісі, решта шість
кричали на вершині горба. Скільки було всіх мавп?
Відповідь: 9 мавп.
7. Мотоцикліст їхав у село. Назустріч йому трапились три легкових
автомобілі та вантажівка. Скільки всього транспортних засобів їхало у це
село?
Відповідь: Один мотоцикл.
8. На руках 10 пальців. Скільки пальців на десяти руках?
Відповідь: 50.
9. Кришка столу має 4 кути. Якщо один з кутів відпиляти, то скільки
стане у кришки кутів?
Відповідь: 5 кутів.
10. У числі 598 закреслити цифру зліва. Як зміниться число?
Відповідь: Зменшиться на 500.
11. Яке число треба помножити само на себе, щоб воно збільшилося в 4
рази?
Відповідь: 4.
12. У кімнаті знаходяться два батька, два сина, дід та онук. Скільки
разом?
Відповідь: У кімнаті троє: дід, його син і онук.
13. Скільки картоплин може увійти в один казан?
Відповідь: Жодна сама не увійде – всі треба покласти.
14. Шість – третина числа. Яке це число?
Відповідь: 18.
15. Сорок п’ят і сорок п’ят – скільки буде?
Відповідь: Вісімдесят п’ят.
16. Як поставити дужки, щоб утворилася правильна рівність:
9664:32-2*195-37*5=3000?
Відповідь: (9664:32-2)*(195-37*5)=3000.
17. У кошику лежать 5 яблук. Чи можна поділити їх порівну між 5
дівчатами так, щоб одне яблуко залишилося у кошику?
Відповідь: Можна, одній треба дати яблуко разом з кошиком.
18. У деякої тварини дві праві й дві ліві ноги, дві ноги попереду і дві
ноги позаду. Скільки всього ніг у тварини?
Відповідь: Чотири.
19. Сума яких двох натуральних чисел дорівнює їх добутку?
Відповідь: 2+2=2*2=4.
20. Звезли докупи п’ять і сім стіжків сіна. Скільки їх стало?
Відповідь: Один.
21. Скільки разів можна відняти по два з двадцяти чотирьох?
Відповідь: Один (далі вже буде не двадцять чотири).
22. Одне яйце варять протягом 4 хвилин, тоді воно вважається
звареним. За скільки хвилин можна зварити 5 яєць?
Відповідь: За 4 хвилини.
23. Жили собі три сестри. У старшої було 3 сини і 3 дочки. У
середньої – 2 сини і 2 дочки. У найменшої – 1 син і 1 дочка. Скільки було
всього братів і сестер?
Відповідь: Братів – 6, сестер – 9.
24. Задумали трицифрове число, для якого попереднє число
двоцифрове. Яке число задумали?
Відповідь: 100.
25. У хлопця було 3 склянки вишень, вишні він з’їв. Скільки склянок
залишилося?
Відповідь: 3 склянки.
26. Горіло сім лампочок. Дві погасили. Скільки залишилось?
Відповідь: Усі сім лампочок.
27. Летіли сім качок. Двох підстрелили. Скільки залишилось?
Відповідь: Дві качки (решта улетіли).
28. Лікар приписав 3 уколи через кожні півгодини. Скільки потрібно
часу на всі уколи?
Відповідь: 1 годину.
29. У батька п’ятеро синів, у кожного сина три сестри. Скільки у батька
дітей?
Відповідь: Вісім.
30. У кошенят та качат 42 лапи та 12 голів. Скільки кошенят і
скільки качат?
Відповідь: 9 кошенят і 3 качат.
31. На арену цирку вийшов клоун із собакою. А там уже стояли 2
собаки і 4 коти. Скільки ніг на арені?
Відповідь: Дві ноги клоуна (у названих тварин – лапи).
32. Який найпростіший «прилад» полегшує рахунок?
Відповідь: Пальці.
33. У кишені лежать дві монети на загальну суму 15 копійок. Одна з
них не п’ятак. Що це за монети?
Відповідь: 10 копійок і 5 копійок (в умові задачі сказано, що тільки
одна монета не п’ятак).
34. 10 колод розпиляли кожну на дві плахи. Скільки стало колод?
Відповідь: Колод не стало.
35. Три хлопчики, Миколка, Петрик та Іванко, пішли до магазину. По
дорозі вони знайшли 50 копійок. Скільки грошей знайшов би Іванко, якби він
пішов до магазину сам?
Відповідь: Іванко знайшов би ті ж самі 50 копійок.
V. Підсумки уроку.
Учні підраховують кількість отриманих за урок купонів, називають
цю кількість учителю, який таким чином визначає найкращих учнів.
VІ. Домашнє завдання.
Розв’язати задачі (з підручника: Бевз Г.П., Бевз В.Г. Математика:
Підручник для 5 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: ЗодіакЕКО, 2005. – 352 с.: іл.):
№ 1815. Сума двох чисел більша за одне з них на 7, а за друге – на 9.
Чому дорівнює ця сума?
№ 1816. У чотирицифровому числі перша цифра 1, а остання – 3. На
скільки збільшиться це число, якщо ці його цифри поміняти місцями, а інші
залишити без змін?
Використана література:
Аменицкий Н.Н., Сахаров И.П. Забавная арифметика. – Москва: Наука.
Гл. ред. физ.-мат. лит., 1991.- 128 с.
Богданович М.В. Математичні віночки: Науково-популярна книжка.
Для молодшого шкільного віку. – К.: Веселка, 1983. – 159 с.: іл.
Друзь Б.Г. Математична мозаїка: Науково-пізнавальна книжка. – К.:
Веселка, 1991. - 127 с.: іл.
Зубелевич Г.И. Занятия математического кружка в 4 классе: Пособие
для учителей. – Москва: Просвещение, 1980. – 79 с.
Кухар В.М., Барничка Ю.Ю. Цікава математика у 4 і 5 класах. – К.:
Радянська школа, 1975. – 143 с.: іл.
Використана література:
Аменицкий Н.Н., Сахаров И.П. Забавная арифметика. – Москва: Наука.
Гл. ред. физ.-мат. лит., 1991.- 128 с.
Богданович М.В. Математичні віночки: Науково-популярна книжка.
Для молодшого шкільного віку. – К.: Веселка, 1983. – 159 с.: іл.
Друзь Б.Г. Математична мозаїка: Науково-пізнавальна книжка. – К.:
Веселка, 1991. - 127 с.: іл.
Зубелевич Г.И. Занятия математического кружка в 4 классе: Пособие
для учителей. – Москва: Просвещение, 1980. – 79 с.
Кухар В.М., Барничка Ю.Ю. Цікава математика у 4 і 5 класах. – К.:
Радянська школа, 1975. – 143 с.: іл.

More Related Content

What's hot

Конкурс знавців математики
Конкурс знавців математикиКонкурс знавців математики
Конкурс знавців математикиFormula.co.ua
 
день сміха = день математика
день сміха = день математикадень сміха = день математика
день сміха = день математикаjkmuffgrhdcv
 
Сценарій випускного 11 клас
Сценарій випускного 11 класСценарій випускного 11 клас
Сценарій випускного 11 класAlexander Kostyuk
 
ліцензування бібліотека (автосохраненный)
ліцензування бібліотека  (автосохраненный)ліцензування бібліотека  (автосохраненный)
ліцензування бібліотека (автосохраненный)tomilindenis
 
Виховний захід перший раз у перший клас
Виховний захід  перший раз  у перший класВиховний захід  перший раз  у перший клас
Виховний захід перший раз у перший класАлла Макоєдова
 
Свято прощання з початковою школою
Свято прощання з початковою школоюСвято прощання з початковою школою
Свято прощання з початковою школоюAlexander Kostyuk
 
11958 інтелектуальні ігри 5 клас
11958 інтелектуальні ігри 5 клас11958 інтелектуальні ігри 5 клас
11958 інтелектуальні ігри 5 класurvlan
 
Matematyka 1klas zaika
Matematyka 1klas zaikaMatematyka 1klas zaika
Matematyka 1klas zaikakopeykin1991
 
розклад уроків учні
розклад уроків учнірозклад уроків учні
розклад уроків учніNata Благій
 
Підручники
ПідручникиПідручники
ПідручникиKPG_KPG
 
Сценарій свята першого дзвоника 2017/2018
Сценарій свята першого дзвоника 2017/2018Сценарій свята першого дзвоника 2017/2018
Сценарій свята першого дзвоника 2017/2018Alla Kolosai
 
сценарій свята до дня вчителя 2017р.
сценарій свята до дня вчителя 2017р.сценарій свята до дня вчителя 2017р.
сценарій свята до дня вчителя 2017р.Alla Kolosai
 

What's hot (17)

Конкурс знавців математики
Конкурс знавців математикиКонкурс знавців математики
Конкурс знавців математики
 
день сміха = день математика
день сміха = день математикадень сміха = день математика
день сміха = день математика
 
Сценарій випускного 11 клас
Сценарій випускного 11 класСценарій випускного 11 клас
Сценарій випускного 11 клас
 
ліцензування бібліотека (автосохраненный)
ліцензування бібліотека  (автосохраненный)ліцензування бібліотека  (автосохраненный)
ліцензування бібліотека (автосохраненный)
 
Виховний захід перший раз у перший клас
Виховний захід  перший раз  у перший класВиховний захід  перший раз  у перший клас
Виховний захід перший раз у перший клас
 
1
11
1
 
Свято прощання з початковою школою
Свято прощання з початковою школоюСвято прощання з початковою школою
Свято прощання з початковою школою
 
11958 інтелектуальні ігри 5 клас
11958 інтелектуальні ігри 5 клас11958 інтелектуальні ігри 5 клас
11958 інтелектуальні ігри 5 клас
 
Matematyka 1klas zaika
Matematyka 1klas zaikaMatematyka 1klas zaika
Matematyka 1klas zaika
 
1
11
1
 
розклад уроків учні
розклад уроків учнірозклад уроків учні
розклад уроків учні
 
Підручники
ПідручникиПідручники
Підручники
 
Сценарій свята першого дзвоника 2017/2018
Сценарій свята першого дзвоника 2017/2018Сценарій свята першого дзвоника 2017/2018
Сценарій свята першого дзвоника 2017/2018
 
1
11
1
 
1
11
1
 
сценарій свята до дня вчителя 2017р.
сценарій свята до дня вчителя 2017р.сценарій свята до дня вчителя 2017р.
сценарій свята до дня вчителя 2017р.
 
Shkola
ShkolaShkola
Shkola
 

Viewers also liked

15356 matematika 5 kl
15356 matematika 5 kl15356 matematika 5 kl
15356 matematika 5 klurvlan
 
Манифестация через чакры
Манифестация через чакрыМанифестация через чакры
Манифестация через чакрыAlena Starovoytova
 
[Slideshare] tafaqqahu-(2015)-#8b - basic-knowledge-significance of niyyat-(1...
[Slideshare] tafaqqahu-(2015)-#8b - basic-knowledge-significance of niyyat-(1...[Slideshare] tafaqqahu-(2015)-#8b - basic-knowledge-significance of niyyat-(1...
[Slideshare] tafaqqahu-(2015)-#8b - basic-knowledge-significance of niyyat-(1...Zhulkeflee Ismail
 
Que aporte le hacen las tic
Que aporte le hacen las ticQue aporte le hacen las tic
Que aporte le hacen las ticIngridmaye2709
 
3847 1 й урок у 5-му класі
3847 1 й урок у 5-му класі3847 1 й урок у 5-му класі
3847 1 й урок у 5-му класіurvlan
 
1 s2.0-s2212827114000377-main
1 s2.0-s2212827114000377-main1 s2.0-s2212827114000377-main
1 s2.0-s2212827114000377-mainLoli Kurniawati
 
India rajastan presentazione scuola
India rajastan presentazione scuolaIndia rajastan presentazione scuola
India rajastan presentazione scuolaGiorgio Muraro
 
2015 кут. рівність кутів.
2015 кут. рівність кутів.2015 кут. рівність кутів.
2015 кут. рівність кутів.urvlan
 
4338 електронний задачник
4338 електронний задачник4338 електронний задачник
4338 електронний задачникurvlan
 
2423 округлення
2423 округлення2423 округлення
2423 округленняurvlan
 
4338 виступ
4338 виступ4338 виступ
4338 виступurvlan
 
1549 трикутник. види трикутників.5клас
1549 трикутник. види трикутників.5клас1549 трикутник. види трикутників.5клас
1549 трикутник. види трикутників.5класurvlan
 
Publishing (Open) Data
Publishing (Open) DataPublishing (Open) Data
Publishing (Open) DataBrian Hole
 

Viewers also liked (20)

15356 matematika 5 kl
15356 matematika 5 kl15356 matematika 5 kl
15356 matematika 5 kl
 
Манифестация через чакры
Манифестация через чакрыМанифестация через чакры
Манифестация через чакры
 
[Slideshare] tafaqqahu-(2015)-#8b - basic-knowledge-significance of niyyat-(1...
[Slideshare] tafaqqahu-(2015)-#8b - basic-knowledge-significance of niyyat-(1...[Slideshare] tafaqqahu-(2015)-#8b - basic-knowledge-significance of niyyat-(1...
[Slideshare] tafaqqahu-(2015)-#8b - basic-knowledge-significance of niyyat-(1...
 
Que aporte le hacen las tic
Que aporte le hacen las ticQue aporte le hacen las tic
Que aporte le hacen las tic
 
Bonofa
BonofaBonofa
Bonofa
 
3847 1 й урок у 5-му класі
3847 1 й урок у 5-му класі3847 1 й урок у 5-му класі
3847 1 й урок у 5-му класі
 
1 s2.0-s2212827114000377-main
1 s2.0-s2212827114000377-main1 s2.0-s2212827114000377-main
1 s2.0-s2212827114000377-main
 
Sogari reum
Sogari reumSogari reum
Sogari reum
 
Revolución Educativa
Revolución EducativaRevolución Educativa
Revolución Educativa
 
India rajastan presentazione scuola
India rajastan presentazione scuolaIndia rajastan presentazione scuola
India rajastan presentazione scuola
 
2015 кут. рівність кутів.
2015 кут. рівність кутів.2015 кут. рівність кутів.
2015 кут. рівність кутів.
 
4338 електронний задачник
4338 електронний задачник4338 електронний задачник
4338 електронний задачник
 
Actividad 1
Actividad 1Actividad 1
Actividad 1
 
2423 округлення
2423 округлення2423 округлення
2423 округлення
 
4338 виступ
4338 виступ4338 виступ
4338 виступ
 
Homoeopathy for birds
Homoeopathy for birdsHomoeopathy for birds
Homoeopathy for birds
 
1549 трикутник. види трикутників.5клас
1549 трикутник. види трикутників.5клас1549 трикутник. види трикутників.5клас
1549 трикутник. види трикутників.5клас
 
Publishing (Open) Data
Publishing (Open) DataPublishing (Open) Data
Publishing (Open) Data
 
Catálogo Ryocco
Catálogo RyoccoCatálogo Ryocco
Catálogo Ryocco
 
Cssv act16.doc
Cssv act16.docCssv act16.doc
Cssv act16.doc
 

Similar to 3847 1 й урок у 5-му класі

Математика 6 клас
Математика 6 класМатематика 6 клас
Математика 6 класIgor Shuvarsky
 
7558 урок математики 5 клас
7558 урок математики 5 клас7558 урок математики 5 клас
7558 урок математики 5 класurvlan
 
Позаурочні заходи з математики
Позаурочні заходи з математикиПозаурочні заходи з математики
Позаурочні заходи з математикиsveta7940
 
поле чудес василенко
поле чудес василенкополе чудес василенко
поле чудес василенкоnelarina
 
задачі від мудрої совы
задачі від мудрої совызадачі від мудрої совы
задачі від мудрої совыLou24112013
 
Звичайні дроби
Звичайні дробиЗвичайні дроби
Звичайні дробиsveta7940
 
The first lesson ukraine begins with you
The first lesson ukraine begins with youThe first lesson ukraine begins with you
The first lesson ukraine begins with youNikolay Shaygorodskiy
 
Урок подорож з математики 1 кл.
Урок  подорож з математики 1 кл. Урок  подорож з математики 1 кл.
Урок подорож з математики 1 кл. Андрей Виноходов
 
відкритий урок математики у 2 г класі
відкритий урок математики у 2  г класівідкритий урок математики у 2  г класі
відкритий урок математики у 2 г класіzoshnet1
 
Урок -турнір по темі:" Раціональні числа"
Урок -турнір по темі:" Раціональні числа"Урок -турнір по темі:" Раціональні числа"
Урок -турнір по темі:" Раціональні числа"sveta7940
 
віртуальна виставка початкові кл. зош №17
віртуальна виставка початкові кл. зош №17віртуальна виставка початкові кл. зош №17
віртуальна виставка початкові кл. зош №17Александр Дрон
 
Розробки уроків в 2 семестрі
Розробки уроків в 2 семестріРозробки уроків в 2 семестрі
Розробки уроків в 2 семестріsveta7940
 
Уроки в 2 семестрі
Уроки в 2 семестріУроки в 2 семестрі
Уроки в 2 семестріsveta7940
 
12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношенняurvlan
 
Розв"язування вправ на множення раціональних чисел
Розв"язування вправ на множення раціональних чиселРозв"язування вправ на множення раціональних чисел
Розв"язування вправ на множення раціональних чиселsveta7940
 

Similar to 3847 1 й урок у 5-му класі (20)

Математика 6 клас
Математика 6 класМатематика 6 клас
Математика 6 клас
 
7558 урок математики 5 клас
7558 урок математики 5 клас7558 урок математики 5 клас
7558 урок математики 5 клас
 
Щасливий випадок
Щасливий випадокЩасливий випадок
Щасливий випадок
 
Позаурочні заходи з математики
Позаурочні заходи з математикиПозаурочні заходи з математики
Позаурочні заходи з математики
 
поле чудес василенко
поле чудес василенкополе чудес василенко
поле чудес василенко
 
майстер клас
майстер класмайстер клас
майстер клас
 
Числові та буквенні вирази
Числові та буквенні виразиЧислові та буквенні вирази
Числові та буквенні вирази
 
задачі від мудрої совы
задачі від мудрої совызадачі від мудрої совы
задачі від мудрої совы
 
Звичайні дроби
Звичайні дробиЗвичайні дроби
Звичайні дроби
 
The first lesson ukraine begins with you
The first lesson ukraine begins with youThe first lesson ukraine begins with you
The first lesson ukraine begins with you
 
розробка
розробкарозробка
розробка
 
Урок подорож з математики 1 кл.
Урок  подорож з математики 1 кл. Урок  подорож з математики 1 кл.
Урок подорож з математики 1 кл.
 
відкритий урок математики у 2 г класі
відкритий урок математики у 2  г класівідкритий урок математики у 2  г класі
відкритий урок математики у 2 г класі
 
Урок -турнір по темі:" Раціональні числа"
Урок -турнір по темі:" Раціональні числа"Урок -турнір по темі:" Раціональні числа"
Урок -турнір по темі:" Раціональні числа"
 
віртуальна виставка початкові кл. зош №17
віртуальна виставка початкові кл. зош №17віртуальна виставка початкові кл. зош №17
віртуальна виставка початкові кл. зош №17
 
Розробки уроків в 2 семестрі
Розробки уроків в 2 семестріРозробки уроків в 2 семестрі
Розробки уроків в 2 семестрі
 
Уроки в 2 семестрі
Уроки в 2 семестріУроки в 2 семестрі
Уроки в 2 семестрі
 
12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення
 
Розв"язування вправ на множення раціональних чисел
Розв"язування вправ на множення раціональних чиселРозв"язування вправ на множення раціональних чисел
Розв"язування вправ на множення раціональних чисел
 
301.2
301.2301.2
301.2
 

More from urvlan

253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 клurvlan
 
2236 презентация1
2236 презентация12236 презентация1
2236 презентация1urvlan
 
форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1urvlan
 
тесты 6 б 2007
тесты  6 б 2007тесты  6 б 2007
тесты 6 б 2007urvlan
 
геом фигуры 6
геом фигуры   6геом фигуры   6
геом фигуры 6urvlan
 
Naibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitelNaibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitelurvlan
 
13452 6 клас
13452 6 клас13452 6 клас
13452 6 класurvlan
 
13397 презентація
13397 презентація13397 презентація
13397 презентаціяurvlan
 
13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка урокуurvlan
 
13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас13268 математика 6 клас
13268 математика 6 класurvlan
 
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 класurvlan
 
12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klassurvlan
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площинаurvlan
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площинаurvlan
 
12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класіurvlan
 
12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по темеurvlan
 
12217 тема
12217 тема12217 тема
12217 темаurvlan
 
12217 приложение 1
12217 приложение 112217 приложение 1
12217 приложение 1urvlan
 
12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числаurvlan
 
12126 6кл протилежні числа
12126 6кл  протилежні числа12126 6кл  протилежні числа
12126 6кл протилежні числаurvlan
 

More from urvlan (20)

253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл
 
2236 презентация1
2236 презентация12236 презентация1
2236 презентация1
 
форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1
 
тесты 6 б 2007
тесты  6 б 2007тесты  6 б 2007
тесты 6 б 2007
 
геом фигуры 6
геом фигуры   6геом фигуры   6
геом фигуры 6
 
Naibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitelNaibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitel
 
13452 6 клас
13452 6 клас13452 6 клас
13452 6 клас
 
13397 презентація
13397 презентація13397 презентація
13397 презентація
 
13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку
 
13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас
 
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
 
12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площина
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площина
 
12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі
 
12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме
 
12217 тема
12217 тема12217 тема
12217 тема
 
12217 приложение 1
12217 приложение 112217 приложение 1
12217 приложение 1
 
12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа
 
12126 6кл протилежні числа
12126 6кл  протилежні числа12126 6кл  протилежні числа
12126 6кл протилежні числа
 

3847 1 й урок у 5-му класі

  • 1. Буланова Валентина Миколаївна, учитель математики Зачепилівського ліцею (сел. Зачепилівка Харківської області) Математика, 5 клас «МАТЕМАТИКА РОЗУМ ДО ПОРЯДКУ ПРИВОДИТЬ» (година цікавої математики) У назву уроку винесено слова російського вченого М.В. Ломоносова. Російський письменник ХІХ століття Дмитро Писарєв, мабуть, висловлюючи думку багатьох літераторів, стверджував, що «математика завжди … залишається для учнів важкою працею». Ясна річ, математика вимагає багато зусиль, бо її неможливо вивчити, спостерігаючи за тим, як це роблять інші. Потрібно самому щось робити, щоб навчитися долати труднощі. Закінчилися літні канікули, розпочався навчальний процес. У п’ятикласників новий учитель з математики. Кращий спосіб познайомитися – провести урок цікавої математики. Учитель придивиться до учнів, діти почуватимуться більш невимушено. Діти дуже полюбляють жарти, несподівані і підступні питання. Вони їх надовго запам’ятовують і потім самі залюбки пропонують одноліткам і дорослим. Школярі можуть не здогадатися, у чому «заковика» (до речі, дорослі теж), але пояснення вчителя дадуть можливість без особливих зусиль розібратися із задачею. Мета: популяризувати математичні знання; формувати уявлення про багатоманітний світ математики; розвивати уяву, логічне мислення, творчі здібності учнів; виховувати самостійність, уважність. Обладнання: мультимедійний проектор для демонстрації деяких запитань (у тексті уроку вони виділені напівжирним шрифтом), шість склянок (три - з водою, три – порожні); бонуси-купони за індивідуальні відповіді учнів (близько сотні). ХІД УРОКУ: І. Організаційний момент. Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на навчальну діяльність. ІІ. Актуалізація опорних знань. Учитель пропонує учням виконати наступні дії (школярі можуть робити необхідні записи під час виконання завдання): Задумайте натуральне число, додайте до нього наступне за ним, до того, що вийшло, додайте 9, поділіть на 2, відніміть задумане число. А тепер підніміть руки ті, хто в результаті виконаних дій отримав 5. Ці учні отримують від учителя бонуси-купони.
  • 2. ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку. Учитель пропонує учням розв’язати наступну задачу (на роздуми відводиться не більше 1 хвилини): Задача. На столі в ряд стоять 6 склянок: перші три з водою, решта – порожні. Що треба зробити, щоб порожня склянка чергувалася із склянкою з водою? Брати можна тільки одну склянку і лише один раз. Відповідь: Треба з другої склянки перелити воду у п’яту і поставити склянку на попереднє місце. Учитель: Сьогодні ми будемо розв’язувати задачі, які потребують крім математичних знань ще й кмітливості. ІV. Розв’язування задач. Учні відповідають на питання учителя. За кожну правильну відповідь учень отримує «купон»; щоб відповісти, необхідно підняти руку – сигнал учителю про готовність відповідати. Завдання учнів – назбирати як можна більше «купонів». 1. Два автомобілі їхали по шосе й проїхали 120 км. Скільки кілометрів проїхав кожний автомобіль? Відповідь: 120 км. 2. Опівночі йшов дощ. Чи можна чекати сонячну погоду через 48 годин? Відповідь: Ні, бо буде ніч (48 годин – це дві доби). 3. Недалеко від берега стоїть корабель. З нього спущено на воду за борт мотузяну драбину. На ній 10 щаблів; відстань між ними 30 см. Найнижчий щабель торкається води. Океан спокійний, але починається приплив, який підіймає воду щогодини на 10 см. Через який час покриється водою третій щабель драбини? Відповідь: Щабель не може покритися водою, оскільки під час припливу корабель піднімається разом із водою. 4. Від якого трицифрового числа потрібно відняти одиницю, щоб вийшло двоцифрове число? Відповідь: 100. 5. У Володі 5 братів. Кожен брат має сестру. Скільки в нього братів і сестер разом? Відповідь: 6. 6. Зграя мавп гралася: третя частина їх гралася в лісі, решта шість кричали на вершині горба. Скільки було всіх мавп? Відповідь: 9 мавп. 7. Мотоцикліст їхав у село. Назустріч йому трапились три легкових автомобілі та вантажівка. Скільки всього транспортних засобів їхало у це село? Відповідь: Один мотоцикл. 8. На руках 10 пальців. Скільки пальців на десяти руках? Відповідь: 50.
  • 3. 9. Кришка столу має 4 кути. Якщо один з кутів відпиляти, то скільки стане у кришки кутів? Відповідь: 5 кутів. 10. У числі 598 закреслити цифру зліва. Як зміниться число? Відповідь: Зменшиться на 500. 11. Яке число треба помножити само на себе, щоб воно збільшилося в 4 рази? Відповідь: 4. 12. У кімнаті знаходяться два батька, два сина, дід та онук. Скільки разом? Відповідь: У кімнаті троє: дід, його син і онук. 13. Скільки картоплин може увійти в один казан? Відповідь: Жодна сама не увійде – всі треба покласти. 14. Шість – третина числа. Яке це число? Відповідь: 18. 15. Сорок п’ят і сорок п’ят – скільки буде? Відповідь: Вісімдесят п’ят. 16. Як поставити дужки, щоб утворилася правильна рівність: 9664:32-2*195-37*5=3000? Відповідь: (9664:32-2)*(195-37*5)=3000. 17. У кошику лежать 5 яблук. Чи можна поділити їх порівну між 5 дівчатами так, щоб одне яблуко залишилося у кошику? Відповідь: Можна, одній треба дати яблуко разом з кошиком. 18. У деякої тварини дві праві й дві ліві ноги, дві ноги попереду і дві ноги позаду. Скільки всього ніг у тварини? Відповідь: Чотири. 19. Сума яких двох натуральних чисел дорівнює їх добутку? Відповідь: 2+2=2*2=4. 20. Звезли докупи п’ять і сім стіжків сіна. Скільки їх стало? Відповідь: Один. 21. Скільки разів можна відняти по два з двадцяти чотирьох? Відповідь: Один (далі вже буде не двадцять чотири). 22. Одне яйце варять протягом 4 хвилин, тоді воно вважається звареним. За скільки хвилин можна зварити 5 яєць? Відповідь: За 4 хвилини. 23. Жили собі три сестри. У старшої було 3 сини і 3 дочки. У середньої – 2 сини і 2 дочки. У найменшої – 1 син і 1 дочка. Скільки було всього братів і сестер? Відповідь: Братів – 6, сестер – 9. 24. Задумали трицифрове число, для якого попереднє число двоцифрове. Яке число задумали? Відповідь: 100. 25. У хлопця було 3 склянки вишень, вишні він з’їв. Скільки склянок залишилося? Відповідь: 3 склянки.
  • 4. 26. Горіло сім лампочок. Дві погасили. Скільки залишилось? Відповідь: Усі сім лампочок. 27. Летіли сім качок. Двох підстрелили. Скільки залишилось? Відповідь: Дві качки (решта улетіли). 28. Лікар приписав 3 уколи через кожні півгодини. Скільки потрібно часу на всі уколи? Відповідь: 1 годину. 29. У батька п’ятеро синів, у кожного сина три сестри. Скільки у батька дітей? Відповідь: Вісім. 30. У кошенят та качат 42 лапи та 12 голів. Скільки кошенят і скільки качат? Відповідь: 9 кошенят і 3 качат. 31. На арену цирку вийшов клоун із собакою. А там уже стояли 2 собаки і 4 коти. Скільки ніг на арені? Відповідь: Дві ноги клоуна (у названих тварин – лапи). 32. Який найпростіший «прилад» полегшує рахунок? Відповідь: Пальці. 33. У кишені лежать дві монети на загальну суму 15 копійок. Одна з них не п’ятак. Що це за монети? Відповідь: 10 копійок і 5 копійок (в умові задачі сказано, що тільки одна монета не п’ятак). 34. 10 колод розпиляли кожну на дві плахи. Скільки стало колод? Відповідь: Колод не стало. 35. Три хлопчики, Миколка, Петрик та Іванко, пішли до магазину. По дорозі вони знайшли 50 копійок. Скільки грошей знайшов би Іванко, якби він пішов до магазину сам? Відповідь: Іванко знайшов би ті ж самі 50 копійок. V. Підсумки уроку. Учні підраховують кількість отриманих за урок купонів, називають цю кількість учителю, який таким чином визначає найкращих учнів. VІ. Домашнє завдання. Розв’язати задачі (з підручника: Бевз Г.П., Бевз В.Г. Математика: Підручник для 5 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: ЗодіакЕКО, 2005. – 352 с.: іл.): № 1815. Сума двох чисел більша за одне з них на 7, а за друге – на 9. Чому дорівнює ця сума? № 1816. У чотирицифровому числі перша цифра 1, а остання – 3. На скільки збільшиться це число, якщо ці його цифри поміняти місцями, а інші залишити без змін?
  • 5. Використана література: Аменицкий Н.Н., Сахаров И.П. Забавная арифметика. – Москва: Наука. Гл. ред. физ.-мат. лит., 1991.- 128 с. Богданович М.В. Математичні віночки: Науково-популярна книжка. Для молодшого шкільного віку. – К.: Веселка, 1983. – 159 с.: іл. Друзь Б.Г. Математична мозаїка: Науково-пізнавальна книжка. – К.: Веселка, 1991. - 127 с.: іл. Зубелевич Г.И. Занятия математического кружка в 4 классе: Пособие для учителей. – Москва: Просвещение, 1980. – 79 с. Кухар В.М., Барничка Ю.Ю. Цікава математика у 4 і 5 класах. – К.: Радянська школа, 1975. – 143 с.: іл.
  • 6. Використана література: Аменицкий Н.Н., Сахаров И.П. Забавная арифметика. – Москва: Наука. Гл. ред. физ.-мат. лит., 1991.- 128 с. Богданович М.В. Математичні віночки: Науково-популярна книжка. Для молодшого шкільного віку. – К.: Веселка, 1983. – 159 с.: іл. Друзь Б.Г. Математична мозаїка: Науково-пізнавальна книжка. – К.: Веселка, 1991. - 127 с.: іл. Зубелевич Г.И. Занятия математического кружка в 4 классе: Пособие для учителей. – Москва: Просвещение, 1980. – 79 с. Кухар В.М., Барничка Ю.Ю. Цікава математика у 4 і 5 класах. – К.: Радянська школа, 1975. – 143 с.: іл.