Strucno uputstvo-angazovanje zaposlenih u ustanovama obrazovanja.pdf
Pohvala145
1. ТАТЈАНА М. КРПОВИЋ
ОСНОВНА ШКОЛА
" МИЛИВОЈЕ БОРОВИЋ"
МАЧКАТ
tatjana.krpovic @gmail.com
064/4560936
„ Хвала сунцу,земљи и трави“ Стеван Раичковић
Апстракт: Рад је осмишљен као методичка припрема за час анализе дитирамба „
Хвала , сунцу , земљи и трави“ Стевана Раичковића, у пракси час је успешно и
реализован. Идеја за овај час настала је на основу Радионице на Републичком
зимском семинару 2012. Године коју је држао проф. Милија Николић са
темом:“Истраживачко поступање у настави српког језика“. Ова наставна јединца
путем асоцијативног поља мотива повезује језичку културу, лексикологију,
стилистику, књижевност и граматику.
Кључне речи: Ауторска лирска песма, дитирамб, стих, строфа, настава,
интрпретација, корелација,истраживачки задаци
Наставна тема: Хвала сунцу, земљи, трави
Наставна јединица: Књижевност: „Хвала сунцу, земљи, трави”, Стеван Раичковић
Тип часа: Обрада
Циљ часа: Књижевнотеоријско анализирање ауторске лирске песме
Образовни задаци:
-Читање, доживљавање и разумевање стихова
-Слободно изношење утисака и осећања
-Усвајање новог појма (дитирамб)
-Активно учествовање у тумачењу песме
-Упознавање ученика са основним подацима о писцу
-Активно учествовање у језичкостилској анализи песме
Функционални задаци:
2. -Оспособљавање ученика за читање, доживљавање, разумевање и тумачење
књижевног дела
-Развијање способности за уочавање и тумачење емоција, мотива и песничких слика
у лирској песми
-Усвајање функционалних појмова и појмова из књижевне теорије
Облици рада: Фронтални, индивидуални
Наставне методе: Дијалошка, истраживачка, текстуална
Наставна средства: Вербална, Читанка (страна 149)
Корелација: Музичка култура, Веронаука, Народна традиција, Биологија
Активности ученика:
Запажа, упоређује, примењује, повезује, решава проблем, организује, повезује знања
са другим областима, ослања се на претходно искуство....
Активности наставника:
Подстицати ученике да опажају, примењују, препознају, упоређују, изводе закључке,
повезују знања са другим областима и другим предметима, решавају проблеме,
практично примењују...
Образовни стандарди:
CJ.1.4.2; CJ.1.4.3; CJ.2.4.5; CJ.3.4.4. 1
Уводни део часа ( 5 минута)
*Подстицајна питања за ученике.
Шта је захвалност?2
-Захвалност је кад једна особа другој показује доброту.
Кад смо захвални другој особи?
-Једна особа учини нешто добро, не тражећи ништа за узврат. Тада он показује
доброту и пријатељски однос према другој особи.
-Како изражавамо захвалност?
-Захвалност можемо изразити речима, рећи другој особи : "Хвала!"
-Захвалност можемо изразити поклоном или неким другим поступком који нико
није очекивао.
3. Кад смо захвални сами себи?
Себи смо захвални кад смо урадили неко добро дело и због тога осећамо радост и
срећу.3
Занимљивост:
Дан захвалности (енгл.Thanksgiving) је традиционални северноамерички празник,који се
слави у оквиру жетвених празника. Датум и место одржавања прославе првих Дана
захвалности је дискутабилна и тема је расправа. Најстарији извор прославе Дана
захвалности указује на датум 8.септембар, 1565., и место Свети Аугустин у Флориди.[1]
Поред свих истраживања који указују на различита места и године, место који се данас
званично узима као место одржавања првог Дана захвалности (first Thanksgiving) је амерички
град Плимут у савезној држави Масачусетс и година је 1621.
Данас, Дан захвалности слави се на други понедељак у октобру, Канада,и на четврти
четвртак новембра у САД.
Тог дана се некада изражавала захвалност Богу због добре жетве, а данас Богу, породици
,пријатељима за материјалана добра, као пријатељске ,љубавне и друге везе.
Овај празник вуче корене од касне јесени 1621. кад су 46 енглеских досељеника у држави
Масачутес нахранило племе Индијанаца и научило их земљорадњи и сточарству како би
преживели.9
Циљ часа: Упознавање ученика са песмом.Она је химна даровима природе и
животне радости.Опчињен богаством и лепотом света , песник се диви животу и
изриче похвалу свему што је под капом небеском. Радује га то што је,ето, обдарен
говором,па може да испева дитирамб,похвалну песму о лепоти света и драгости
живота.5
Главни део часа ( 35 минута)
Стеван Раичковић (1928–2007), песник и приповедач. Рођен у Нересници код Кучева,
у источној Србији. Најпознатије збирке песама:Песма тишине, Балада о предвечерју,
Камена успаванка, Записи о црном Владимиру,Случајни мемоари, Точак за мучење,
Свет око мене. Књиге за децу: Велико двориште, Дружина под Сунцем, Гурије,
Крајцара и друге песме, Мале бајке...4
* Следи моје изражајно читање песме. Након читања правим паузу од неколико секунди а
онда проверавам утиске ученика.
Како Вам се допала песма?
-Песма нам се допала јер је ведра ,радосна и пуна живота.
4. Ученицима делим Наставни листић да попуне.
-- Чему све песник исказује похвалу и захвалност? - Ко ји су се чулни
(конкретни) мотиви сабрали у стихове? - Докажи да су удруживањем тих
мотива обухваћени природа, ж ивот , људи, биљке, животиње и читав
cвеm. — Ко је вредности уноси у песму мотив говора? Својим налазима
упот пуни следеће закључке: У песми су следећи чулни
мотиви: , -------------------- Све их повезује један духовни (апстрактни)
мотив, а то је -------.5
*Издвојте из песме мотиве природе:
Мотив Сунца
Реч сунце упућује нас на небеско тело које осветљава и греје свет, али се уз њу
сетимо неба и земље, дана и ноћи, топлоте и зиме.... Око сунца, као извора сећања,
почиње да се окупља и шири богат значењски круг речи или асоцијативно поље.
Допунимо и обогатимо асоцијативно поље око речи и по јма „сунце". Следи
казивање и бележење асоцираних речи. Очекују се речи:светлост , зраци, месец,
звезде, зора,буђење, рађање, лето, купање, море,око, живот, вечност , лепота,,
природа,живот...; грејати, светлети, сушити...;драго, мило, летње, зубато...5
Мотив земље
Земља је једна од осам планета у Сунчевом систему. Трећа је планета по удаљености
од Сунца и највећа терестричка планета у Сунчевом систему. Планета Земља има
један природни сателит, Месец. За сада је једина позната планета на којој има
живота.9 Асоцијативне речи:атмосфера, црна, црвена, Нова Огњена Земља, земљак,
ратар,земљорадник, пољопривредник,грађевине на земљи....
Антеј је личност из грчке митологије.Антеј је див из Либије, син Посејдона,бога мора
и Геје, богиње земље.Путнике који долазе у његову земљује изазивао на двобој, убијао их
и од њихових лобања је градио дворац оцу Посејдону. Антеј је неисцрпну снагу добијао
од мајке Геје, с којом је био у сталном додиру, док је у ваздуху био рањив, као и остали
људи. Херакле је повезаности са земљом, па га је подигао са тла и удавио у
ваздуху.Мит о Антеју јавља се и у митологији Бербера.Антејска снага је у
пренесеном значењу - моћ коју човек осећа у додиру са својом земљом и својим
народом.4
Мотив траве
5. Трава је збирни назив за монокотиледоне биљке, обично зељасте, са уским
листовима који најчешће расту из подземног стабла (надземна стабла су присутна
код кукуруза,бамбуса, трске). У траву убрајамо „праве траве” (ботаничка породица
Poaceae или Gramineae), као и Cyperaceae (траве оштрице) и Juncaceae (сите). Праве
траве су нпр. ливадарка, вијук, зубача, мухар, ковиље, житарице, бамбус. Траве
оштрице обрастају многе мочваре и влажне ливаде. 9Асоцијативне речи: енглеска,
госпина, траварица ( ракија), травњак, траве, травањ( април), храна, макија, степа,
Тепих трава, Црна Трава..
Мотив ваздуха
Ваздух је смеша гасова од којих су неки у врло променљивом саставу: азота има
78,08%, кисеоника 20,95%, аргона 0,93% и у врло малим количинама криптона,
ксенона, хелијума, неона и других. У променљивим количинама у ваздуху може бити
водене паре, озона, угљен-диоксида, радона и других. Састав ваздуха варира на
различитим висинама. При већој висини смањује се садржај кисеоника, а повећава
се садржај водоника.9Асоцијативне речи: Дисање, кисеоник, чист, загађен, биљке,
животиње, људи, живот...
Мотив мрава
Мрави (Formicidae) су породица инсеката из реда опнокрилаца (ред
Hymenoptera).Мрави су друштвене животиње. У друштву постоје краљица, мужјаци,
радилице и војници. Крила постоје само код краљице и мужјака. После парења
мужјак угине, а краљица одгризе своја крила и затим полаже јаја.. У једном друштву
живи око милион јединки. Комуникација се остварује феромонима и антенама..
Простиру се од Гренландадо тропских кишних шума."9Вредан као мрав ", басна "
Цврчак и мрав".Асоцијативне речи:термити, жути мрави, мравља киселина ,
мравојед ...Еак , јунак грчке митологије , син Зевса и нимфе Егине, познат по
истинољубивости. Завидна Хера је убила све становнике његовог краљевства, а Зевс
је опет створио мраве. Био је судија у подземном свету.9
* Издвојте из песме чулне мотиве:
Мотив плаве боје
Плава светлост је више распршена у гасовима који чине Земљину атмосферу од
светлости других таласних дужина, што даје Земљи плавичаст прстен када се гледа
из свемира.
Плава боја је врло ретка. Сузбија глад и апетит пошто плаве хране у природи не
постоји.Изазива илучивање смирујућих супстанци у телу. Плава боја одела
симболизује лојаност и поверење.
Свет: мушка боја
6. Кина: боја за девојчице
Иран: боја жалости
Западна свадбена традиција : љубав
Осећања: депресија, хладноћа, равнодушност ....
Знање, свежина, мир, мушкост, оданост, правда, интелигенција...
Плава боја је симбол бесконачности, даљине, истине, среће, снова, чистоте и
ведрине ...3
Мотив срца Срце
(лат. cor, cordis), (грч. καρδια) је двофазна мишићна пумпа која својим ритмичким
контракцијама прима крв из вена, и потискује је у артерије. На тај начин срце
омогућава стални проток крви кроз циркулациони систем и нормалну размену
материја у ткивима. Постојећи физиолошки механизми регулишу срчани ритам и и
на тај начин прилагођавају његов рад (упумпавање крви у циркулацију), тренутним
потребама организма9
Срце нас води кроз живот. Дозвољава нам да доживимо и бол, и радост.
Лудо, моје, ратничко, камено....
Мотив вида
Очи су прозори кроз који видимо свет. Ми и не видимо како " мили мрав". Не
бисмо могли да уживамо у природи да немамо овај дар!?6
Просторни мотиви
Мотив луде главе
И у лепези тема и идеја Похвале (последње песме Првог циклуса) централно место
припада феномену простора. Он је у вези са стваралачком свешћу и природом
уметника: „Хвала свему што оставља / По свету сен, / У мени траг. / И хвала овој
лудој глави / О коју лупа простор сав. / Хвала Сунцу, / Земљи, / Трави. / Хвала
ваздуху што је плав“.5 Раичковић слика импондербилан свет као неизмерљив,
сачињен од неизмериве материје. Трага за неухватљивим утицајима и дејствима
слике, тона, звука, зрака, влати. Пред нама је феноменолошко “учење о појави и
привиду“ (Хегел) у његовој поезији или оно што се појављује и приказује чулима и
онда преноси на садржаје свести и предмете који се приказују у сазнању. Питање је
како функционишу предмети у његовој песничкој слици: онакви какви су по себи
или онакви какви му се појављују као производ његовог песничког ја у тишини,
времену, простору или варкама? У Раичковићевој поезији "ваздух што је плав" или
небом плавило – варијације су простора и космичке димензије света. У ускличној
форми духа свемирски простор и космичка тела отварају .5,6
Мотив света
7. Све на свету оставља отисак, сећање. У нама оставља траг свега што постоји. Зар
то није срећа?!6
*Који мотив обједињује све ове мотиве?
Мотив говора
Говор је процес артикулације гласовних сложајева са одређеним значењем помоћу
говорних органа. Говор је индивидуализовани и актуализовани језик, остварен
артикулисаним гласовним симболима.6
Говор тела
Говор мржње
Вештина говорења
Директан говор
Убедљив говор
Народни говор
Говорна мана
Блокада у говору
Слобода говора
Говор је повезан са језиком. Без говора нема ни комуникације.
Глаголи: Говорити, причати, брбљати, рећи, казати, изјавити, исказати, питати,
упитати, велим, сматрати, мислити....6
*Одредите књижевни род и књижевну врсту песме.
Књижевни род: Лирика
Књижевна врста: дитирамб
Дитирамб је врста лирске хорске песме настала у старој Грчкој из песама испеваних
у славу бога Диониса. У њој се опевају снажна осећања радости, усхићења, заноса,
изазва- на неком појавом у животу или у природи. Ритам у дитирамбу је обично брз,
променљив и у складу са осећањима која испуњавају песму. Стил је полетан,
раздраган. Пронађи у овој песми примере за дитирамб.6
* Покушајте да у песми одредите тему,идеју и поруку песме.
ТЕМА: Похвала животу, постојању и сваком новом дану.
ИДЕЈА: Човек мора да научи да ужива у свом постојању и сваком новом јутру чак и
када живот заболи.
8. Порука: "Хвала сунцу, земљи и трави " Стеван Раичковић
"Ала је леп ,овај свет " Јован Јовановић Змај
" Сваки дан обликује наш живот као што вода обликује камен" Непознати аутор
"Море не можеш прећи зурећи у воду" Тагоре
" Дрвеће које споро расте има најслађе плодове " Молијер
*Зашто нас песник последњим стиховима враћа на почетак песме?6
Подсећа ли нас на неку природну појаву?
Кружење воде у природи
Светски дан вода обележава се сваке године 22. марта. Тај дан је усвојен резолуцијом
УН-а у децембру 1992. године. Већ од 1993. године овај дан је почео да се обележава и
временом значај овог дана је почео да расте.
Овим даном Уједињене нације желе да подсете на важност заштите вода и на
недостатак воде за пиће у многим крајевима света. Такође од 2005. до 2015. се
обележава деценија вода тако да Светски дан вода има посебан значај током ових
година.
У Србији се такође обележава светски дан вода бројним манифестацијама.6
*Пронађите у песми анафору, метафору , епитет , персонификацију и контраст .
Анафора је стилска фигура понављање истих речи на почетку реченице и
реченичних делова. " Хвала ...."
Метафора: "Хвала ваздуху што је плав, " " Хвала срцу за бол, славља", " И хвала
овој лудој глави "
9. Епитет: плав, за бол, славља, благ, лудој , сав.
Персонификацију: "И хвала, ево, што имам говор. /И гледам како мили мрав./Што
га пробуди и шум благ. /Хвала свему што оставља По свету сен, у мени траг. /О коју
лупа простор сав. "
Контраст: трава: ваздух, радост: бол...
Завршни део часа( 5 минута)
Женска рима ( трави-глави, славља-оставља), укрштена рима ( a b a b)
Три строфе по четри стиха ( катрени)
*Ову песму можемо поредити са песмом " Ала је леп овај свет". Пронађите у овим
песмама сличности и разлике.
Песма је из збирке " Ђулићи"
Мотив љубави изражен кроз слике природе
Мотиви природе: Мотив потока,цвета, њиве, сада, сунца, хлада,траве.жбуна, луга,
славуја...
Мотиви просторног односа: Мотив Дунава, света...
Један мотив се издваја: мотив идеалне драге
Сличности: У првој песми слави се живот , а у другој љубав.Мотиви који се јављају
у обе песме су мотиви света и сунца.
Домаћи задатак: Радујем се...
Изглед табле
"Хвала сунцу,земљи и трави" Стеван Раичковић
Стеван Раичковић (1928–2007), песник и приповедач. Рођен у Нересници код Кучева,
у источној Србији. Најпознатије збирке песама:Песма тишине, Балада о предвечерју,
Камена успаванка, Записи о црном Владимиру,Случајни мемоари, Точак за мучење,
Свет око мене. Књиге за децу: Велико двориште, Дружина под Сунцем, Гурије,
Крајцара и друге песме, Мале бајке...
10. -Мотиви природе
-Чулни мотиви
-Мотиви просторног односа
-Мотив говора
Књижевни род: Лирика
Књижевна врста: дитирамб
ТЕМА: Похвала животу, постојању и сваком новом дану.
ИДЕЈА: Човек мора да научи да ужива у свом постојању и сваком новом јутру чак и
када живот заболи.
Порука: "Хвала сунцу, земљи и трави " Стеван Раичковић
"Ала је леп ,овај свет " Јован Јовановић Змај
" Сваки дан обликује наш живот као што вода обликује камен" Непознати аутор
"Море не можеш прећи зурећи у воду" Тагоре
" Дрвеће које споро расте има најслађе плодове " Молијер
Анафора је стилска фигура понављање истих речи на почетку реченице и
реченичних делова. " Хвала ...."
Метафора: "Хвала ваздуху што је плав, " " Хвала срцу за бол, славља", " И хвала
овој лудој глави "
Епитет: плав, за бол, славља, благ, лудој , сав.
Персонификацију: "И хвала, ево, што имам говор. /И гледам како мили мрав./Што
га пробуди и шум благ. /Хвала свему што оставља По свету сен, у мени траг. /О коју
лупа простор сав. "
Контраст: трава: ваздух, радост: бол...
Женска рима ( трави-глави, славља-оставља), укрштена рима ( a b a b)
Три строфе по четри стиха ( катрени)
Домаћи задатак: Радујем се...
Литература:
1.Е-припреме ИК "Klett"
2.http://www.politika.rs/sr/clanak/364701/Spektar/Zivot-i-stil/Hladenje-zahvalnosti