Strucno uputstvo-angazovanje zaposlenih u ustanovama obrazovanja.pdf
Priprema 52
1. Школа
Наставни предмет Српски језик
Разред 7.
Датум реализације
Наставник
ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 52
Наставна тема Живот обасјан сунцем
Наставна јединица Књижевност: Необични јелен, Владимир Хулпах
Тип часа Обрада
Циљ часа Рад на задацима са истим полазним текстом
Образовни задаци • Подсећање на живот и дело Владимира Хулпаха
• Откривање особености пишчевог књижевноуметничког поступка
Функционални
задаци
• Подстицање ученика на језичко уобличавање запажања, мисли и
осећања
• Развијање код ученика смисла за уочавање битних детаља и односа
Васпитни задаци • Подстицање ученика на критичко и аналитичко размишљање
• Неговање љубави према читању код ученика
Кључни појмови Легенде; завршни испит
Образовни стандарди CJ.1.1.5, CJ.1.1.6, CJ.3.4.6, CJ.3.4.7.
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Дијалошка, истраживачка, текстуална, демонстративна
Наставна средства Вербална, прилог бр. 21, презентација
Место извођења
наставе
Кабинет за српски језик
Корелација Ликовна култура, биологија, информатика
Литература и додатни
материјал за
наставнике
• З. Мркаљ, Наставна теорија и пракса 3, Издавачка кућа Klett,
Београд, 2010.
• С. Маринковић, Методика креативне наставе српског језика и
књижевности, Креативни центар, Београд, 1994.
• М. Дудварски, Л. Брадић, Б. Кнежевић, Знам за матуру, Издавачка
кућа Klett, Београд, 2011.
•
Литература и додатни
материјал за ученике
Прилог бр. 21
Напомене
/
2. ТОК ЧАСА
Уводни део часа
(10 минута)
● Подстичем ученике на разговор о прочитаном делу (прилог бр. 21).
Разговарамо о Владимиру Хулпаху и његовом делу које смо
анализирали.
● Објашњавам ученицима да ће сада радити задатке који су повезани
са овим текстом.
Главни део часа
(30 минута)
● Записујемо у школским свескама и на табли:
Необични јелен
● Ученицима приказујем задатке помоћу презентације. Радимо један
по један задатак. Тачност одговора проверавам након сваког
задатка.
● Задатке сам преузела из приручника Знам за матуру (стране 138–
144).
● Реч је о задацима 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18,
19, 21, 22, 24.
● Ученицима кажем да код куће напишу вест о изградњи цркве у
Либеку.
● Подсећам их да воде рачуна о томе на која питања вест треба да
одговори.
● Кроз дате задатке уједно анализирамо прочитани одломак.
Завршни део часа
(5 минута)
● До краја часа разговарам са ученицима о њиховим утисцима у вези
са знањем које су показали у раду на датим задацима.
ДОМАЋИ ЗАДАТАК:
● Подсећам ученике да за следећи час понове градиво о гласовним
променама. Од користи ће им бити уџбеници и свеске из шестог
разреда.
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
Необични јелен, Владимир Хулпах
(* белешке ученика)