SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
Тема уроку: Елементи прикладної математики. Узагальнюючий урок з теми
Методичні рекомендації: Дана методична розробка містить конспект
підсумкового уроку з алгебри 9 класу з теми «Елементи прикладної математики», з
використанням мультимедійної презентації. На уроці використані наступні форми і
методи роботи: теоретичний аукціон знань, звіт творчої групи, тестова робота в групах,
фронтальна робота з таблицями теоретичного матеріалу на слайдах презентації.
Мультимедійна презентація застосовується під час звіту творчої групи, повторення
теоретичного матеріалу, тестової роботи. Матеріал уроку може бути використаний під час
проведення підсумкового уроку з теми, або у кінці навчального року при узагальнюючому
повторенні для підготовки до ДПА.
Мета уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми «Елементи 
прикладної математики», повторити основні типи задач на відсотки та основні статистичні
поняття; закріпити уміння оперувати із статистичними даними, розв’язування прикладні
задачі, задачі на відсотки та задачі на обчислення ймовірності події;
розвивати самостійність, увагу, пам’ять, логічне мислення;
виховувати толерантність, уміння працювати у команді, наполегливість.
Очікувані результати: учні повинні вміти розв’язувати основні задачі на 
відсотки, на банківські розрахунки, на обчислення ймовірності випадкової події, на
знаходження центральних тенденцій вибірки.
Обладнання: підручник, роздавальний матеріал, комп’ютер, проектор, 
презентація.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань. 
I. Організаційний етап
II. Перевірка домашнього завдання
Перевірити наявність виконаного домашнього завдання, з’ясувати питання, що
виникли під час роботи.
III. Формулювання мети й завдань уроку, мотивація навчальної діяльності
Сьогодні у нас узагальнюючий урок з розділу «Елементи прикладної математики» .
Епіграфом до сьогоднішнього уроку я вибрала слова М.І. Лобачевського, який сказав, що
немає жодної галузі математики, якою б абстрактною вона
не була, щоб вона коли-небудь не виявилась застосованою
для явищ дійсного світу. І дійсно математика дуже
практична річ. Сьогодні ми будемо розв’язувати прикладні
задачі, повторимо необхідний для цього теоретичний
матеріал Саме прикладна спрямованість математики часто
Епіграф уроку
Немає жодної галузі математики, якою б
абстрактною вона не була, щоб вона коли-
небудь не виявилась застосованою для
явищ дійсного світу.
М.І. Лобачевський
допомагає нам у повсякденному житті. Активно працюйте на уроці, ставте запитання, і ви
зможете краще підготуватися до контрольної роботи.
Стародавній грецький вчений Аристотель вважав, що запитання є переходом від
незнання до знань. Питання являються поштовхом для наступної діяльності. Тільки
ставлячи запитання, ми можемо знайти відповіді. Тільки відчуваючи потребу, ми
починаємо розв’язувати проблеми.
Питання на сьогоднішньому уроці допоможуть нам розглянути вивчені теми з усіх
сторін, виділити головне, а також пов’язати його з раніше вивченим матеріалом.
IV. Актуалізація опорних знань
1. Аукціон запитань.
1) Які види задач нам відомі?
2) Що називається прикладною задачею?
3) Що називається математичною задачею?
4) Що називається математичною моделлю прикладної задачі?
5) Назвіть етапи розв’язування прикладної задачі.
6) Що називається математичним моделюванням?
7) Чим займається наука «статистика»?
8) Що таке математична статистика?
9) Що таке вибірка? Навіщо використовують вибіркове спостереження?
10) Що таке ранжування?
11) Які є способи подання статистичних даних?
12) Що таке варіанта?
13) Що таке частота?
14) Що називається полігоном частоти?
15) Що таке центральні тенденції?
16) Що таке мода вибірки?
17) Що називається медіаною вибірки?
18) Чи може вибірка не мати моди?
19) Чи може вибірка мати дві моди?
20) Сформулювати означення середнього значення n даних вибірки.
21) Що таке відсоток?
22) Як знайти відсоток від числа?
23) Як визначити, який відсоток становить число a від числа b?
24) Який вигляд має формула складних відсотків?
25) Яку подію називають випадковою?
26) Які бувають події?
27) Що називають імовірністю випадкової події?
28) Чому дорівнює ймовірність неможливої події?
29) Чому дорівнює ймовірність вірогідної події?
2. Звіт творчої групи про результати роботи.
Учням було потрібно обрати прикладні задачі з різних
шкільних предметів і запропонувати їх математичну
модель. На прикладі однієї з задач продемонструвати
етапи розв’язання прикладної задачі.
V. Удосконалення вмінь
1) Робота з таблицею. Повторення і
систематизація уявлень про задачі на відсоткові
розрахунки та різні способи їх розв’язання
Знаходження відсотків від даного числа
Щоб знайти р % від даного числа а, достатньо це
число поділити на 100 і помножити на число відсотків, тобто:
100
ap
b = , де b — число,
що дорівнює р % від числа a . Або pab 01,0=
Знаходження числа за його відсотками
Етапи розв'язування прикладної задачі
• 1. Створення математичної моделі даної
задачі.
• 2. Розв’язування відповідної математичної
задачі.
• 3. Аналіз відповіді ( інтерпретація відповіді
прикладної задачі).
Відсоток - це сота частина числа.
Основні
задачі
на відсотки
Знаходжен
ня числа за
його
відсотком
Складні
відсотки
Знаходжен
ня відсотка
від числа
Знаходження
відсоткового
відношення
Щоб знайти невідоме число a , р % якого становить число b , достатньо число b
помножити на 100 і одержаний добуток поділити на р, тобто: p
b
a
100⋅
=
Знаходження відсоткового відношення двох чисел
Щоб знайти відсоткове відношення числа b до числа
а, достатньо знайти їх відношення і помножити на 100 %:
%1000
0 ⋅=
a
b
p
2) Практикум по розв’язуванню задач. Робота у
групах
Виберіть правильну, на вашу думку, відповідь.
1. Розчин містить 4 % солі. Скільки грамів солі в 350 г розчину?
А 140 г Б 1,4 г В 0,14 г Г 14 г
2. На скільки відсотків збільшиться периметр квадрата, якщо його сторону
збільшити на 80 %?
А На 20 % Б На 40 % В На 80 % Г На 144 %
3. Скільки відсотків однієї години становлять 24 хв?
А 80 % Б 24 % В 40 % Г 48 %
4. У школі 50 % учнів займаються в спортивних секціях, із них 30 %, крім того,
співають у хорі. Скільки відсотків учнів одночасно
займаються спортом і співають?
А 15 % Б 20 % В 25 %
Г 80 %
5. Після того як ціну знизили на 20 %, товар
став коштувати 248 грн. Якою була початкова ціна
товару?
А 360 грн Б 1080 грн В
1240 грн Г 310 грн
6. До банку поклали 30 000 грн під 20 % річних. Скільки становитиме нарощений
капітал через 2 роки?
А 43 000 грн Б 43 200 грн В 30 020 грн Г 30 040 грн
3. Додаткові завдання. Завдання для тих, хто любить думати
Маємо ряд даних: 1; 1; 4; х; 3; 9;9; 5. Знайти х, якщо мода цього ряду дорівнює 1.
А. 1; Б. 3; В. 4; Г. 9
Задана вибірка: 4;4;х;4;4. Які характеристики центральної тенденції не залежать від х?
Cкладні відсотки
Задане число щороку, щомісяця, щодня…
збільшується чи зменшується на p%
без вилучення приросту.
ААnn == AA00(1+p(1+p//100)100)nn
Де Ао – початковий капітал, р – відсоток,
n – кількість періодів
Робота в групі
Виберіть правильну, на вашу думку, відповідь.
1. Розчин містить 4 % солі. Скільки грамів солі в 350 г розчину?
А 140 г Б 1,4 г В 0,14 г Г 14 г
2. На скільки відсотків збільшиться периметр квадрата, якщо його
сторону збільшити на 80 %?
А На 20 % Б На 40 % В На 80 % Г На 144 %
3. Скільки відсотків однієї години становлять 24 хв?
А 80 % Б 24 % В 40 % Г 48 %
4. У школі 50 % учнів займаються в спортивних секціях, із них 30 %, крім
того, співають у хорі. Скільки відсотків учнів одночасно займаються
спортом і співають?
А 15 % Б 20 % В 25 % Г 80 %
5. Після того як ціну знизили на 20 %, товар став коштувати 248 грн. Якою
була початкова ціна товару?
А 360 грн Б 1080 грн В 1240 грн Г 310 грн
6. До банку поклали 30 000 грн під 20 % річних. Скільки становитиме
нарощений капітал через 2 роки?
• А 43 000 грн Б 43 200 грн В 30 020 грн Г 30 040 грн
А. медіана,
Б. середнє значення,
В. Мода
Ціну на товар двічі знизили на 10%. На скільки
відсотків треба підвищити нову ціну, щоб
отримати початкову?
VI. Підведення підсумків уроку. Рефлексія
1. Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?
2. Які завдання були найскладнішими?
3. Наведіть приклади застосування знань з алгебри у різних сфера
діяльності людини?
VII. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
п. 17-20 повторити №963, №966, №1038* (підручник В.Р. Кравчук Алгебра 9
клас)
Задана вибірка: 4;4;х;4;4.
Які характеристики центральної
тенденції не залежать від х?
середнє значення
мода
медіана1
2
3
А. медіана,
Б. середнє значення,
В. Мода
Ціну на товар двічі знизили на 10%. На скільки
відсотків треба підвищити нову ціну, щоб
отримати початкову?
VI. Підведення підсумків уроку. Рефлексія
1. Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?
2. Які завдання були найскладнішими?
3. Наведіть приклади застосування знань з алгебри у різних сфера
діяльності людини?
VII. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
п. 17-20 повторити №963, №966, №1038* (підручник В.Р. Кравчук Алгебра 9
клас)
Задана вибірка: 4;4;х;4;4.
Які характеристики центральної
тенденції не залежать від х?
середнє значення
мода
медіана1
2
3

More Related Content

What's hot

урок в 7 кл. граф.зобр.руху.
урок в 7 кл.   граф.зобр.руху.урок в 7 кл.   граф.зобр.руху.
урок в 7 кл. граф.зобр.руху.Cshkilniy
 
математика на 12 балів захар
математика на 12 балів захарматематика на 12 балів захар
математика на 12 балів захар111Irina111
 
технологія розвитку критичного та креативного мислення на уроках математики.с...
технологія розвитку критичного та креативного мислення на уроках математики.с...технологія розвитку критичного та креативного мислення на уроках математики.с...
технологія розвитку критичного та креативного мислення на уроках математики.с...tatyana6221310
 
Активізація пізнавальної діяльності учнів при вивченні математики шляхом розв...
Активізація пізнавальної діяльності учнів при вивченні математики шляхом розв...Активізація пізнавальної діяльності учнів при вивченні математики шляхом розв...
Активізація пізнавальної діяльності учнів при вивченні математики шляхом розв...Klasik71
 
рівняння з двома змінними 10 клас
рівняння з двома змінними  10 класрівняння з двома змінними  10 клас
рівняння з двома змінними 10 класCshkilniy
 

What's hot (7)

урок в 7 кл. граф.зобр.руху.
урок в 7 кл.   граф.зобр.руху.урок в 7 кл.   граф.зобр.руху.
урок в 7 кл. граф.зобр.руху.
 
математика на 12 балів захар
математика на 12 балів захарматематика на 12 балів захар
математика на 12 балів захар
 
технологія розвитку критичного та креативного мислення на уроках математики.с...
технологія розвитку критичного та креативного мислення на уроках математики.с...технологія розвитку критичного та креативного мислення на уроках математики.с...
технологія розвитку критичного та креативного мислення на уроках математики.с...
 
Активізація пізнавальної діяльності учнів при вивченні математики шляхом розв...
Активізація пізнавальної діяльності учнів при вивченні математики шляхом розв...Активізація пізнавальної діяльності учнів при вивченні математики шляхом розв...
Активізація пізнавальної діяльності учнів при вивченні математики шляхом розв...
 
Ю.О.Захарійченко. Про посібник «Математика на 12 балів. 6 клас»
Ю.О.Захарійченко. Про посібник «Математика на 12 балів. 6 клас»Ю.О.Захарійченко. Про посібник «Математика на 12 балів. 6 клас»
Ю.О.Захарійченко. Про посібник «Математика на 12 балів. 6 клас»
 
рівняння з двома змінними 10 клас
рівняння з двома змінними  10 класрівняння з двома змінними  10 клас
рівняння з двома змінними 10 клас
 
розробка теми.
розробка теми.розробка теми.
розробка теми.
 

Similar to Елементи прикладної математики

Елементи прикладної математики
Елементи прикладної математикиЕлементи прикладної математики
Елементи прикладної математикиsveta7940
 
Презентація до підручника "Алгебра. 8 клас"
Презентація до підручника "Алгебра. 8 клас" Презентація до підручника "Алгебра. 8 клас"
Презентація до підручника "Алгебра. 8 клас" Електронні книги Ранок
 
нетрадиційні форми організації занять з иатематики
нетрадиційні форми організації занять з иатематикинетрадиційні форми організації занять з иатематики
нетрадиційні форми організації занять з иатематикиНаташа Иванякова
 
Математичне моделювання
Математичне моделювання Математичне моделювання
Математичне моделювання sveta7940
 
Формування життєвої компетентності учнів на уроках математики за допомогою ІКТ
Формування життєвої компетентності учнів на уроках математики за допомогою ІКТФормування життєвої компетентності учнів на уроках математики за допомогою ІКТ
Формування життєвої компетентності учнів на уроках математики за допомогою ІКТСветлана Брюховецкая
 
Liniyn rivnyannya
Liniyn rivnyannyaLiniyn rivnyannya
Liniyn rivnyannyaSifman
 
Geometrija 8-klas-ershova-2016
Geometrija 8-klas-ershova-2016Geometrija 8-klas-ershova-2016
Geometrija 8-klas-ershova-2016kreidaros1
 
розробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошкарозробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошкаschool11_dp
 
уроки матем. в спец школі (методичка)
уроки матем. в спец школі (методичка)уроки матем. в спец школі (методичка)
уроки матем. в спец школі (методичка)уля стукало
 
1215169 27 e07_tarasenkova_n_a_bogatirova_i_m_ta_in_matematika_5_klas
1215169 27 e07_tarasenkova_n_a_bogatirova_i_m_ta_in_matematika_5_klas1215169 27 e07_tarasenkova_n_a_bogatirova_i_m_ta_in_matematika_5_klas
1215169 27 e07_tarasenkova_n_a_bogatirova_i_m_ta_in_matematika_5_klassubbotina_yuliya
 
Informatyka 4-klas-levshyn-2015
Informatyka 4-klas-levshyn-2015Informatyka 4-klas-levshyn-2015
Informatyka 4-klas-levshyn-2015kreidaros1
 
«Математика» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (авт. ...
«Математика» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (авт. ...«Математика» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (авт. ...
«Математика» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (авт. ...ssuser39b124
 
Heometriia 8-klas-ister-2021
Heometriia 8-klas-ister-2021Heometriia 8-klas-ister-2021
Heometriia 8-klas-ister-2021kreidaros1
 
Підручник Геометрія 8 клас О.С. Істер (2021 рік)
Підручник Геометрія 8 клас О.С. Істер (2021 рік) Підручник Геометрія 8 клас О.С. Істер (2021 рік)
Підручник Геометрія 8 клас О.С. Істер (2021 рік) 12Балів ГДЗ
 

Similar to Елементи прикладної математики (20)

Елементи прикладної математики
Елементи прикладної математикиЕлементи прикладної математики
Елементи прикладної математики
 
Урок математики 5 клас.doc
Урок математики   5 клас.docУрок математики   5 клас.doc
Урок математики 5 клас.doc
 
Презентація до підручника "Алгебра. 8 клас"
Презентація до підручника "Алгебра. 8 клас" Презентація до підручника "Алгебра. 8 клас"
Презентація до підручника "Алгебра. 8 клас"
 
нетрадиційні форми організації занять з иатематики
нетрадиційні форми організації занять з иатематикинетрадиційні форми організації занять з иатематики
нетрадиційні форми організації занять з иатематики
 
Математичне моделювання
Математичне моделювання Математичне моделювання
Математичне моделювання
 
Формування життєвої компетентності учнів на уроках математики за допомогою ІКТ
Формування життєвої компетентності учнів на уроках математики за допомогою ІКТФормування життєвої компетентності учнів на уроках математики за допомогою ІКТ
Формування життєвої компетентності учнів на уроках математики за допомогою ІКТ
 
тести 2 кл
тести 2 клтести 2 кл
тести 2 кл
 
Liniyn rivnyannya
Liniyn rivnyannyaLiniyn rivnyannya
Liniyn rivnyannya
 
Geometrija 8-klas-ershova-2016
Geometrija 8-klas-ershova-2016Geometrija 8-klas-ershova-2016
Geometrija 8-klas-ershova-2016
 
8 geom e_2016
8 geom e_20168 geom e_2016
8 geom e_2016
 
розробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошкарозробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошка
 
уроки матем. в спец школі (методичка)
уроки матем. в спец школі (методичка)уроки матем. в спец школі (методичка)
уроки матем. в спец школі (методичка)
 
Базові поняття статистики
Базові поняття статистикиБазові поняття статистики
Базові поняття статистики
 
1
11
1
 
1215169 27 e07_tarasenkova_n_a_bogatirova_i_m_ta_in_matematika_5_klas
1215169 27 e07_tarasenkova_n_a_bogatirova_i_m_ta_in_matematika_5_klas1215169 27 e07_tarasenkova_n_a_bogatirova_i_m_ta_in_matematika_5_klas
1215169 27 e07_tarasenkova_n_a_bogatirova_i_m_ta_in_matematika_5_klas
 
Informatyka 4-klas-levshyn-2015
Informatyka 4-klas-levshyn-2015Informatyka 4-klas-levshyn-2015
Informatyka 4-klas-levshyn-2015
 
«Математика» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (авт. ...
«Математика» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (авт. ...«Математика» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (авт. ...
«Математика» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (авт. ...
 
Heometriia 8-klas-ister-2021
Heometriia 8-klas-ister-2021Heometriia 8-klas-ister-2021
Heometriia 8-klas-ister-2021
 
Підручник Геометрія 8 клас О.С. Істер (2021 рік)
Підручник Геометрія 8 клас О.С. Істер (2021 рік) Підручник Геометрія 8 клас О.С. Істер (2021 рік)
Підручник Геометрія 8 клас О.С. Істер (2021 рік)
 
1
11
1
 

More from sveta7940

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"sveta7940
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікsveta7940
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукsveta7940
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукsveta7940
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмахsveta7940
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваsveta7940
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіsveta7940
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг водиsveta7940
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про водуsveta7940
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...sveta7940
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...sveta7940
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атомsveta7940
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуsveta7940
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьsveta7940
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетикиsveta7940
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиsveta7940
 

More from sveta7940 (20)

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмах
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг води
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про воду
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атом
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізику
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузь
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсотки
 

Елементи прикладної математики

  • 1. Тема уроку: Елементи прикладної математики. Узагальнюючий урок з теми Методичні рекомендації: Дана методична розробка містить конспект підсумкового уроку з алгебри 9 класу з теми «Елементи прикладної математики», з використанням мультимедійної презентації. На уроці використані наступні форми і методи роботи: теоретичний аукціон знань, звіт творчої групи, тестова робота в групах, фронтальна робота з таблицями теоретичного матеріалу на слайдах презентації. Мультимедійна презентація застосовується під час звіту творчої групи, повторення теоретичного матеріалу, тестової роботи. Матеріал уроку може бути використаний під час проведення підсумкового уроку з теми, або у кінці навчального року при узагальнюючому повторенні для підготовки до ДПА. Мета уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми «Елементи  прикладної математики», повторити основні типи задач на відсотки та основні статистичні поняття; закріпити уміння оперувати із статистичними даними, розв’язування прикладні задачі, задачі на відсотки та задачі на обчислення ймовірності події; розвивати самостійність, увагу, пам’ять, логічне мислення; виховувати толерантність, уміння працювати у команді, наполегливість. Очікувані результати: учні повинні вміти розв’язувати основні задачі на  відсотки, на банківські розрахунки, на обчислення ймовірності випадкової події, на знаходження центральних тенденцій вибірки. Обладнання: підручник, роздавальний матеріал, комп’ютер, проектор,  презентація. Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.  I. Організаційний етап II. Перевірка домашнього завдання Перевірити наявність виконаного домашнього завдання, з’ясувати питання, що виникли під час роботи. III. Формулювання мети й завдань уроку, мотивація навчальної діяльності Сьогодні у нас узагальнюючий урок з розділу «Елементи прикладної математики» . Епіграфом до сьогоднішнього уроку я вибрала слова М.І. Лобачевського, який сказав, що немає жодної галузі математики, якою б абстрактною вона не була, щоб вона коли-небудь не виявилась застосованою для явищ дійсного світу. І дійсно математика дуже практична річ. Сьогодні ми будемо розв’язувати прикладні задачі, повторимо необхідний для цього теоретичний матеріал Саме прикладна спрямованість математики часто Епіграф уроку Немає жодної галузі математики, якою б абстрактною вона не була, щоб вона коли- небудь не виявилась застосованою для явищ дійсного світу. М.І. Лобачевський
  • 2. допомагає нам у повсякденному житті. Активно працюйте на уроці, ставте запитання, і ви зможете краще підготуватися до контрольної роботи. Стародавній грецький вчений Аристотель вважав, що запитання є переходом від незнання до знань. Питання являються поштовхом для наступної діяльності. Тільки ставлячи запитання, ми можемо знайти відповіді. Тільки відчуваючи потребу, ми починаємо розв’язувати проблеми. Питання на сьогоднішньому уроці допоможуть нам розглянути вивчені теми з усіх сторін, виділити головне, а також пов’язати його з раніше вивченим матеріалом. IV. Актуалізація опорних знань 1. Аукціон запитань. 1) Які види задач нам відомі? 2) Що називається прикладною задачею? 3) Що називається математичною задачею? 4) Що називається математичною моделлю прикладної задачі? 5) Назвіть етапи розв’язування прикладної задачі. 6) Що називається математичним моделюванням? 7) Чим займається наука «статистика»? 8) Що таке математична статистика? 9) Що таке вибірка? Навіщо використовують вибіркове спостереження? 10) Що таке ранжування? 11) Які є способи подання статистичних даних? 12) Що таке варіанта? 13) Що таке частота? 14) Що називається полігоном частоти? 15) Що таке центральні тенденції? 16) Що таке мода вибірки? 17) Що називається медіаною вибірки?
  • 3. 18) Чи може вибірка не мати моди? 19) Чи може вибірка мати дві моди? 20) Сформулювати означення середнього значення n даних вибірки. 21) Що таке відсоток? 22) Як знайти відсоток від числа? 23) Як визначити, який відсоток становить число a від числа b? 24) Який вигляд має формула складних відсотків? 25) Яку подію називають випадковою? 26) Які бувають події? 27) Що називають імовірністю випадкової події? 28) Чому дорівнює ймовірність неможливої події? 29) Чому дорівнює ймовірність вірогідної події? 2. Звіт творчої групи про результати роботи. Учням було потрібно обрати прикладні задачі з різних шкільних предметів і запропонувати їх математичну модель. На прикладі однієї з задач продемонструвати етапи розв’язання прикладної задачі. V. Удосконалення вмінь 1) Робота з таблицею. Повторення і систематизація уявлень про задачі на відсоткові розрахунки та різні способи їх розв’язання Знаходження відсотків від даного числа Щоб знайти р % від даного числа а, достатньо це число поділити на 100 і помножити на число відсотків, тобто: 100 ap b = , де b — число, що дорівнює р % від числа a . Або pab 01,0= Знаходження числа за його відсотками Етапи розв'язування прикладної задачі • 1. Створення математичної моделі даної задачі. • 2. Розв’язування відповідної математичної задачі. • 3. Аналіз відповіді ( інтерпретація відповіді прикладної задачі). Відсоток - це сота частина числа. Основні задачі на відсотки Знаходжен ня числа за його відсотком Складні відсотки Знаходжен ня відсотка від числа Знаходження відсоткового відношення
  • 4. Щоб знайти невідоме число a , р % якого становить число b , достатньо число b помножити на 100 і одержаний добуток поділити на р, тобто: p b a 100⋅ = Знаходження відсоткового відношення двох чисел Щоб знайти відсоткове відношення числа b до числа а, достатньо знайти їх відношення і помножити на 100 %: %1000 0 ⋅= a b p 2) Практикум по розв’язуванню задач. Робота у групах Виберіть правильну, на вашу думку, відповідь. 1. Розчин містить 4 % солі. Скільки грамів солі в 350 г розчину? А 140 г Б 1,4 г В 0,14 г Г 14 г 2. На скільки відсотків збільшиться периметр квадрата, якщо його сторону збільшити на 80 %? А На 20 % Б На 40 % В На 80 % Г На 144 % 3. Скільки відсотків однієї години становлять 24 хв? А 80 % Б 24 % В 40 % Г 48 % 4. У школі 50 % учнів займаються в спортивних секціях, із них 30 %, крім того, співають у хорі. Скільки відсотків учнів одночасно займаються спортом і співають? А 15 % Б 20 % В 25 % Г 80 % 5. Після того як ціну знизили на 20 %, товар став коштувати 248 грн. Якою була початкова ціна товару? А 360 грн Б 1080 грн В 1240 грн Г 310 грн 6. До банку поклали 30 000 грн під 20 % річних. Скільки становитиме нарощений капітал через 2 роки? А 43 000 грн Б 43 200 грн В 30 020 грн Г 30 040 грн 3. Додаткові завдання. Завдання для тих, хто любить думати Маємо ряд даних: 1; 1; 4; х; 3; 9;9; 5. Знайти х, якщо мода цього ряду дорівнює 1. А. 1; Б. 3; В. 4; Г. 9 Задана вибірка: 4;4;х;4;4. Які характеристики центральної тенденції не залежать від х? Cкладні відсотки Задане число щороку, щомісяця, щодня… збільшується чи зменшується на p% без вилучення приросту. ААnn == AA00(1+p(1+p//100)100)nn Де Ао – початковий капітал, р – відсоток, n – кількість періодів Робота в групі Виберіть правильну, на вашу думку, відповідь. 1. Розчин містить 4 % солі. Скільки грамів солі в 350 г розчину? А 140 г Б 1,4 г В 0,14 г Г 14 г 2. На скільки відсотків збільшиться периметр квадрата, якщо його сторону збільшити на 80 %? А На 20 % Б На 40 % В На 80 % Г На 144 % 3. Скільки відсотків однієї години становлять 24 хв? А 80 % Б 24 % В 40 % Г 48 % 4. У школі 50 % учнів займаються в спортивних секціях, із них 30 %, крім того, співають у хорі. Скільки відсотків учнів одночасно займаються спортом і співають? А 15 % Б 20 % В 25 % Г 80 % 5. Після того як ціну знизили на 20 %, товар став коштувати 248 грн. Якою була початкова ціна товару? А 360 грн Б 1080 грн В 1240 грн Г 310 грн 6. До банку поклали 30 000 грн під 20 % річних. Скільки становитиме нарощений капітал через 2 роки? • А 43 000 грн Б 43 200 грн В 30 020 грн Г 30 040 грн
  • 5. А. медіана, Б. середнє значення, В. Мода Ціну на товар двічі знизили на 10%. На скільки відсотків треба підвищити нову ціну, щоб отримати початкову? VI. Підведення підсумків уроку. Рефлексія 1. Як ви оцінюєте свою роботу на уроці? 2. Які завдання були найскладнішими? 3. Наведіть приклади застосування знань з алгебри у різних сфера діяльності людини? VII. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання п. 17-20 повторити №963, №966, №1038* (підручник В.Р. Кравчук Алгебра 9 клас) Задана вибірка: 4;4;х;4;4. Які характеристики центральної тенденції не залежать від х? середнє значення мода медіана1 2 3
  • 6. А. медіана, Б. середнє значення, В. Мода Ціну на товар двічі знизили на 10%. На скільки відсотків треба підвищити нову ціну, щоб отримати початкову? VI. Підведення підсумків уроку. Рефлексія 1. Як ви оцінюєте свою роботу на уроці? 2. Які завдання були найскладнішими? 3. Наведіть приклади застосування знань з алгебри у різних сфера діяльності людини? VII. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання п. 17-20 повторити №963, №966, №1038* (підручник В.Р. Кравчук Алгебра 9 клас) Задана вибірка: 4;4;х;4;4. Які характеристики центральної тенденції не залежать від х? середнє значення мода медіана1 2 3