SlideShare a Scribd company logo
1
10 клас
Тема: Канада.
(Інтегрований урок географія-інформатика. 10 клас)
Мета: сформувати систему знань про Канаду; охарактеризувати особливості
географічного положення, природнихресурсів, населення, господарства, визначити
фактори, які сприяють економічному розвитку країни; продовжити розвивати
навички роботи з джерелами географічних знань, електронними програмами;
виховувати повагу до національної культури, української діаспори.
Тип уроку: Уроквивчення нового матеріалу.
Форма проведення:урок-дослідження (інтегрований: географія-інформатика)
Обладнання: Атласи, підручник, опорні схеми, політична карта світу.
Програмне забезпечення для побудови діаграм та графіків (Microsoft Excel). Урок
проводиться в кабінеті інформатики.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Учитель. Найкраща витрата часу – це праця. Сподіваюсь, що ви не
витрачатимете марно часу, отримаєте задоволення від праці і відкриєте для себе
багато цікавого й нового.
До того ж урок у нас сьогодні незвичний – інтегрований.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
►► Прийом «Творчий аналіз»
Учитель географії
 3 характеристикою яких країн ми вже ознайомились на минулих уроках?
 Більшість з держав, про які ми вже говорили, є високорозвиненими. Якіз них
входять до Великої сімки?
 Чому вони входять до Великої сімки? Які загальні ознаки їх об'єднують?
Учитель інформатики
 У якому виглядіможна представити результати обчислень у середовищі
електронних таблиць?
 За допомогоючоголегше оцінювати та обґрунтовуватирезультати обчислень?
 Які типи діаграм ви можете назвати?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель географії
►► Прийом «Впізнай країну»
Визначити тему уроку та яку країну ми сьогодні вивчатимемо спробуємо за
підказками – відповідями на такі запитання. Отже, про яку країну йде мова?
2
 Маккензі Кінг, колишній прем'єр-міністр країни, на початку XX ст. нарікав:
«У нашій країні надто мало історії та занадто багато географії». Так,
«географії» у цій величезній, але малонаселеній країні, дійсно, багато. На кож-
ного жителя, включаючи немовлят, припадає по 40 гектарів гір та рівнин,
полів, лісів, боліт. На шістьох осіб — однеозеро. На кожну родину— якщо не
річка, то струмок.
 Ця країна має найдовшу у світі берегову лінію (120 тис. км) і посідає перше
місце за запасами деревини на одного жителя.
 Назву цієї країни перекладають як «поселення».
 На території цієї країни знаходиться Північний магнітний полюс, який є
центром виникнення північного сяйва.
 85 % населення цієї країни, яку ми традиційно вважаємо північною, живе
південніше від широти Києва.
 Дерево, листок якого зображено на прапорі цієї держави, росте тільки в її
південно-східній частині, що займає лише 5 % території країни, але там
проживає близько 65 % населення.
 Саме в цій країні виник хокей із шайбою.
Учитель інформатики
Продовжуємо вивчати табличний процесор Excel і його можливості. Багато
відомостей про навколишній світ людина сприймає за допомогою зору. Тому дуже
часто важливо не тільки знайти переконливі дані, а й стисло і наочно їх подати.
Попередній аналіз даних може виконуватися за допомогою їх графічного подання.
Excel і тут надає суттєву допомогу. Ми проведемо сьогодні практичну роботу
«Побудова діаграм та графіків у середовищі електронних таблиць».
Учитель географії
►► Прийом «Здивування – проблемне питання»
Як ми з вами згадали, усі країни Великої сімки, які ми вивчили, мають певні
схожі ознаки.
А чи може, на ваш погляд, країна, що має сировинну спеціалізацію
(видобування кориснихкопалин, виробництво продуктів харчування тощо), входити
до числа найбільш розвинених країн світу? Якщо може, то за рахунок чого?
Наприкінці уроку ми повернемося до нашого проблемного питання і
спробуємо дати на нього відповідь.
ІV. Повідомлення нової теми
Учитель географії
►► Очікування
А чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Запишіть це на папері (на
стікері), приклейте на пісковий годинник (малюнок на дошці). Хто готовий
поділитися своїми очікуваннями?
►► Оголошення девізу уроку-дослідження
Скажи мені – і я забуду;
3
покажи мені – і я запам'ятаю;
дай мені діяти самому – і я навчусь
Китайська мудрість
План проведення уроку (презентація).
1. Візитка країни
2. ЕГП.
3. Природно-ресурсний потенціал.
4. Населення Канади.
5. Господарство.
6. Зовнішні економічні зв’язки.
V. Вивчення нового матеріалу
Учитель географії
Отже, розпочнемо дослідження Канади.
►► 1. Візитка країни
Завдання. Використовуючи інформацію з тексту підручника і карти атласу,
заповніть схему «Візитна картка Канади» (робота індивідуально за ПК і заповнення
схеми у текстовому документі)
Учні презентують «візитку» країни:
Площа – близько 10 млн км2 (друга за площею держава у світі).
Населення – 37 млн осіб.
Столиця – Оттава
ІЛР – 0,920
ВВП на душу населення – 48,1 тис. дол. США
Глава держави – формально королева Великої Британії, яку представляє
генерал-губернатор Канади.
Державний лад – федеративна парламентська держава у складі Співдружності
націй.
Візитна картка Канади
Столиця
Адміністративно
-територіальний
устрій
ІЛР
Рівень розвитку
Національне
дерево
Площа
Форма
правління
Населення
Грошова
одиниця
4
Територільний устрій: федерація (10 провінцій та 3 території).
Грошова одиниця – канадський долар.
Незалежна з 1 липня 1867 року.
Член таких міжнародних організацій: НАТО, ООН, НАФТА,
Крайна у складі Британської співдружності. Член Великої сімки
►► 2. Економіко-географічне положення Канади
Учитель географії
Завдання. За політичною картою атласу охарактеризуємо ЕГП Канади
Учитель інформатики
За заданими даними побудуємо звичайну гістограму для порівняння площ
окремих країн з площею Канади.
Країна Площа
Росія 17,1 млн.км2
Канада 10 млн.км2
США 9,4 млн.км2
Китай 9,6 млн.км2
Індія 3,3 млн.км2
Україна 603,7 тис.км2
Проаналізуйте гістограму.
►► 3. Природно-ресурсний потенціал
Учитель географії
Перегляд відеоролика про природу Канади.
Робота з презентацією та картою атласу (ст.45)
Вправа для очей
Завдання - дати характеристику природно-ресурсного потенціалу Канади.
Висновок
Це країна з різноманітним природно-ресурсним потенціалом. Вона надзвичайно багата на
мінеральні, гідроенергетичні та лісові ресурси.
Канада — найбільший серед розвинутих країн виробник урану, нікелю, цинку, азбесту,
калійних солей, газетного паперу. Вона посідає перші місця у світі з видобутку золота, платини,
молібдену, титану, гіпсу, сірки, кобальту, кадмію, міді, свинцю та виробництва алюмінію.
Сприятливі природні умови на півдні країни є основою розвитку сільського господарства.
Багатством держави є чималі площі родючих ґрунтів.
►► 4. Населення Канади
Учитель географії
Іншою складовою для розвитку економіки є населення.
Питанння щодо населення даної країни ви зараз досліджуватимете
індивідуально, працюючи з текстом підручника та роблячи висновки і будуючи
діаграми різних типів.
Порівняння площ окремих країн з
площею Канади
0
2
4
6
8
10
12
14
16
18
1
Росія
Канада
США
Китай
Індія
0,6037
5
Учитель інформатики
Кожен учень отримує завдання для побудови своєї діаграми, графіка чи
гістограми. З учителем географії аналізуються та озвучуються отримані результати
1 учень
Кількість населення Канади та його динаміка
Побудувати графік для визначення динаміки кількості населення Канади по
роках.
Роки
Населення,
млн.осіб
1901 5,4
1950 13,7
1970 21,4
2000 31,3
2019 37,6
2 учень
Корінні жителі країни?
Побудувати колову діаграму національного складу жителів країни
Народи
Кількість,
%
Народи, що мають
європейськекоріння
76,0
Афроканадці 3,0
Вихідці з Азії 10,0
Корінні жителі 4,0
Інші народи 7,0
3 учень
Національний склад населення Канади
Побудувати стовпчикову діаграму національного складу населення Канади
Народи
Кількість,
%
канаці 32,3
британці 19,8
французи 15,5
шотландці 14,4
ірландці 13,8
німці 9,8
італійці 4,5
Динаміка чисельності населення Канади
0
5
10
15
20
25
30
35
40
1901 1950 1970 2000 2019
Кількість
населення
Корінні жителі серед населення Канади
інші народи;
7%; 7%
53,8%
76,0%
Афроканадці;
3%
Корінні жителі;
4%
Європей
ські
народи
вихідці з
Азії
інші
народи
Етнічний склад
32,3
22,0
15,5 14,4 13,8
9,8
4,5 4,5 4,2 3,8
0
5
10
15
20
25
30
35
канадці шотландці італійці українці
канадці
британці
французи
шотландці
ірландці
німці
італійці
китайці
індіанці
українці
6
китайці 4,5
індіанці 4,2
українці 3,8
4 учень
Вікова структура населення Канади
Побудувати колову розрізану діаграму віковї стуктури населення Канади
Вікові групи
Кількість,
%
Діти 16
Працездатне населення 66
Люди похилого віку 18
5 учень
Статева структура населення Канади
Побудувати стовпчикову діаграму статевої структури населення Канади
Стать
Кількість,
%
Чоловіки 49
Жінки 51
6 учень
Урбанізація в Канаді
Побудувати колову діаграму частки міських жителів
Міське населення 81,0%
Сільське населення 19,0%
Рівень урбанізації
19,0%
81,0%
Міське
населення
Сільське
населення
Вікова структура населення
Канади
16,00%
66,00%
18,00%
Діти
Працездатне населення
Люди похилого віку
49,00%
51,00%
48,00%
48,50%
49,00%
49,50%
50,00%
50,50%
51,00%
Статева структура населення
Канади
7
7 учень
Урбанізація в Канаді
Побудувати об’ємний варіант звичайної гістограми кількості населення
найбільших міст країни.
Місто Населення,
млн.осіб
Оттава 1,1
Торонто 5,4
Монреаль 3,6
Ванкувер 0,6
Калгарі 1,1
Едмонтон 1,0
Вінніпег 0,7
8 учень
Релігійний склад населення
Побудувати стовпчикову діаграму розподілу населення за релігійними
напрямами.
Релігія Населення, %
Католики 39,0
Протестанти 20,3
Православні 1,6
Іслам 3,2
Інші 12,0
Не сповідують
жодної
23,9
9 учень
Державні мови в Канаді (2)
Побудувати колову розрізану діаграму за мовним складом
Мова
Кількість,
%
Англомовні канадці 59
Франкомовні канадці 22
Інші мови 19
1,01
4,26
3,33
1,84
0,8 0,9 0,7
0
1
2
3
4
5
1
Кількість населення найбільших
міст Канади
Оттава
Торонто
Монреаль
Ванкувер
Калгарі
Едмонтон
Вінніпег
Релігійний склад населення Канади
39
0
5
10
15
20
25
30
35
40
іслам
протестанти
православні
іслам
інші
не сповідують
жодної
Англомовні канадці
Франкомовні канадці
Мовний склад
8
10 учень
Робота з картосхемою в підручнику (ст. 203)
- Яка середня густота населення?
- Які райони Канади заселені більш густіше, а які менше?
- Що на це вплинуло?
90 % усього населення Канади проживає в межах 200 кілометрової смуги на північ
від кордону із США, при цьому більшість у районі Великих Озер.
Вправа для очей
Учитель географії
Обговорення отриманихрезультатів
Учитель інформатики
Підсумок про виконання роботи
Учитель географії
Інформація учителя. Система освіти в Канаді. Соціальна політика та
добробут
У країні неповна середня освіта обов'язковаі безкоштовна. Канадська система
освіти заснована на традиційній англійській системі. Діти відвідують школу з п'яти
років. Система освіти залежить від провінції та включає шість-вісім років навчання
в початковій школі, чотири-п'ять років у середній та від трьох до чотирьох років в
університеті. Навчальні програми дають лише базові знання, спрямовані на
самостійну роботу. Дітей вчать знаходити інформацію самостійно, вже з перших
класів вони проводять досліди, експерименти (наприклад, вирощують з гусениць
метеликів, спостерігаючи стадії їх перетворень). Діти активно користуються
бібліотекою, шукають інформацію за допомогою комп'ютера. Кожному учневі на-
прикінці навчального року видають документ, де записано його досягнення і
проблеми, над якими потрібно працювати. Повну середню освіту учні отримують у
17-19 років. Крім загальноосвітніх шкіл, є школи при університетах для
обдарованих дітей, приватні школи. Вищу освіту одержують в університетах, які є в
усіх провінціях. Найбільші – Торонтський та Монреальський.
У країні діє ефективна, добре відпрацьована система податків. Якщо доходи
становлять понад 50 000 доларів на рік, податки досягають 50 %. Сплата податків –
почесний громадянський обов'язок, який дає право вважати себе повноцінним
громадянином своєї країни. Тому в Канаді податки збираються своєчасно. Крім
того, Канада майже не має армії, не фінансує збиткові підприємства, державний
апарат у перерахунку на кількість населення порівняно малий.
Все це дало змогу Канаді створити одну з найгуманніших соціальних систем.
Держава гарантує кожному громадянину Канади і людині, що має статус біженця,
певний рівень життя. Збираючи за прогресивною шкалою податки з усіх
9
працюючих, держава надає фінансову допомогувсім, хто з якихось причин не може
себе забезпечити. У Канаді немає людей, які перебувають за межею бідності.
Така соціальна політика разом з високим рівнем морального виховання,
чіткою роботою правоохоронних органів забезпечила Канаді найменший у світі
рівень злочинності і нормальні взаємовідносини між різними соціальними
верствами.
Іммігранти, які за певний період не знайшли собі роботу, мають право
звернутися по допомогудо держави. Держава допомагає в оренді житла, харчуванні
та одязі. Розміри допомоги залежать від складу сім'ї, вартості життя в певному місті
проживання. Наприклад, у Торонто сім'я з двох осіб отримує до 1000 доларів на
місяць. Допомогу виплачують доти, поки людина не знайде собі роботу. Людину,
яка живе лише на таку допомогу, в Канаді вважають невдахою.
Канада — держава з високим річним доходом на душу населення – близько 24
тис. доларів США. За оцінкою експертів ООН, у 2006-2007 рр. Канада посіла перше
місце за якістю життя.
Учитель географії
Серед національних меншин багато в Канаді проживає українців. Нині
кількість канадців українського походження становить понад 1,3 млн. осіб (3,6%).
(Повідомлення учня, що отримав випереджаюче завдання «Українці в Канаді»)
Учень. На рубежі XIX і XX ст., в Канаду переселилося 170 тис, українців. Це була
трудова, переважно сільська, еміграція. Українці прямували в Степові провінції, де чимало
з них отримали землю, хоча багатьом довелось працювати спершу на лісозаготівлях,
прокладанні залізниць, осушуванні боліт, тощо. Українці прагнули селитися в степах-
преріях компактними групами, що сприяло збереженню рідної мови і культурної
спадщини. Центром української імміграції стало місто Вінніпег, що носило назву «ворота
прерій». Кожен п'ятий-шостий житель цього міста – українського походження.
Прикрашають місто український собор, пам'ятник Т.Г.Шевченку та І.Я.Франку. Дійсно,
збулися пророчі слова Т. Шевченка.
І мене в сім'ї великій,
В сім'ї вольнім, новій.
Не забудьте пом'янути
А чи не забули ми? А от нащадки українців, які мешкають у Канаді не тільки не
забули, ні мови, ні українського колориту, але бережуть і пишаються цим.
Українську мову на вулицях Торонто, одного з найбільших міст країни, можна
почути чи не частіше, ніж у Києві. Безліч канадців українського походження обіймали
високі державні посади. Великим впливом серед інших громадських організацій держави
користується Конгрес українців Канади, що об'єднує 30 тис. чол. Українською мовою
видається багато газет, журналів, книжок, ведеться телерадіомовлення. Створені Вища
школа мистецтв, село української культурної спадщини під Едмонтоном, парк української
писанки. Функціонує безліч навчальних і наукових українських закладів і центрів,
наприклад, кафедра українознавства в університеті Торонто, інститут Св. Володимира,
Українська вільна академія наук, Наукове товариство ім. Т.Г.Шевченка. Регулярно
проводяться етнічні фестивалі.
10
У Канаді встановлено пам'ятники київському князю Володимиру, Тарасу Шевченку,
Лесі Українці, Василю Стефанику, Івану Франку, жертвам голодомору 1933 року; на пам'ять
про жертви Чорнобильської трагедії посаджено дуб. Символом української громади в
Канаді стала величезна 20-метрова писанка у Веґревілі. Українська діаспора мас великий
вплив на соціально-економічиє життя країни. Ці люди ніколи не забувають землю, де
народились чи де народились їхні батьки.
Таким чином, роль української діаспори у всі сферах життя країни досить велика.
Тож нам, українцям на Україні, потрібно:
Учітесь, читайте,
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь.
►► 5. Господарство Канади
Учитель географії
Робота в групах – дослідження (робота з підручником, роздатковим матеріалом,
картами атласу)
Характеристика секторів господарства Канади – робота з текстом підручника
та заповнення схеми на аркушах
1 група – первинний сектор господарства (ст. 206)
2 група – вторинний сектор господарства (ст. 205-206)
3 група – третинний сектор господарства (ст. 204-205)
По ходу дослідження – занести отримані дані до таблиць чи заповнити схеми.
Представлення учнями результатів досліджень
Первинний сектор
Лісове
господарство
Рибальство
Видобувна
промисловістть
Сільське господарство
рослинництво
залізні, мідні,
свинцево-цинкові,
нікелеві,
молібденові,
кобальтові руди,
титан, золото, срібло,
платина, нафта, газ,
азбест, калійні солі
тваринництво
11
Енергетика Металургія Хімічна Деревообробна
СТРУКТУРА ВТОРИННОГО СЕКТОРУ ГОСПОДАРСТВА КАНАДИ
Машинобудування Харчова
Робота з картою
Знайдіть на карті атласу найбільш розвинені промислові центри країни.
Завдання. Проаналізуйте діаграму, що відображає галузеву структуру
промисловості Канади. Галузі яких секторів економіки переважають?
Галузь промисловості %
Гірничо-видобувна 16
Енергетична 22
Кольорова металургія 7
Машинобудування 28
Деревообробна 24
Інші галузі 3
Третинний сектор економіки
 Торгівля
 Фінансовий сектор
 Освітні послуги
 Туризм
 Науково-дослідна та конструкторськадіяльність
 Транспортніпослуги
►► 6. Зовнішньо-економічні зв’язки
Учитель географії
Аналіз таблиць і висновки щодо країн-партнерів у зовнішніх зв’язках Канади
З якими країнами Канада підтримує найбільш тісні зовнішньоекономічні
зв’язки?
Галузева структура промисловості
Канади
Гірничо видобувна Енергетична
Кольорова металургія Обробна промисловість
Лісова Інші галузі
12
Країна Імпорт, %
США 54
Японія 3
Велика Британія 3
Китай 9,4
Інші країни 30,6
Експорт Імпорт
1. Мінеральна сировина (нафта,
газ, вугілля, залізна, нікелеві,
поліметалеві руди, золото,
калійна сіль)
1. Машини та обладнання:
електроніка, наукові прилади,
машини
2. Ліс, пиломатеріали, папір 2. Сировина: глинозем, нафта
3. пшениця, риба 3. Тропічні фрукти
4. Машини та обладнання 4. Хімікати
Учитель. Отже, повернімося до нашого проблемного питання, яке було на
початку уроку.
►► Прийом «Коло ідей»
Канада за короткий період створила ефективну ринкову економіку завдяки:
 багатим природним ресурсам, раціональному їх використанню;
 широкому залученню іноземного капіталу;
 політичній стабільності, сприятливому інвестиційному законодавству;
 кваліфікованим трудовим ресурсам.
Національне багатство Канади створене працею кількох поколінь. Держава
зуміла створити сучасну національну економіку та перетворилася на одну з
розвинутихкраїн світового співтоваристваз передовою промисловістю та сільським
господарством.
Одним з головнихчинників економічного розвиткуКанади є трудовіресурсиз
високим рівнем професійної підготовки та професійної мобільності.
VІ. Моніторинг досягнутих знань та вмінь учнів.
Тестування на сайті «На урок» https://naurok.com.ua
вкладка Тести – предмет – клас – Канада тести (автор Орловська О.Г. ), (автор
Семенко В.В.)
VІІ. Домашнє завдання:
 Опрацювати §37
 На контурну карту нанести головні промислові центри країни
Країна
Експорт,
%
США 79
Японія 4
Велика Британія 3
Китай 2,1
Україна 0,7
Інші країни 11,2
13
 Зробити рекламу туристичної поїздки Канадою за темою «Канада загадкова і
невідома».

More Related Content

Similar to 244

Ja doslidzhuju-svit-3-klas-vdovenko-2020-2
Ja doslidzhuju-svit-3-klas-vdovenko-2020-2Ja doslidzhuju-svit-3-klas-vdovenko-2020-2
Ja doslidzhuju-svit-3-klas-vdovenko-2020-2
kreidaros1
 
Моя батьківщина – Україна.
Моя батьківщина – Україна.Моя батьківщина – Україна.
Моя батьківщина – Україна.
Evgen Shapoval
 
Geografija 9-klas-giletskij-2017
Geografija 9-klas-giletskij-2017Geografija 9-klas-giletskij-2017
Geografija 9-klas-giletskij-2017
kreidaros1
 
9 geog g_2017
9 geog g_20179 geog g_2017
9 geog g_2017
4book9kl
 
Geografiya 8klas-dovgan-2016
Geografiya 8klas-dovgan-2016Geografiya 8klas-dovgan-2016
Geografiya 8klas-dovgan-2016
kreidaros1
 
8 geog d_2016
8 geog d_20168 geog d_2016
8 geog d_2016
newprogr8kl
 

Similar to 244 (8)

Ja doslidzhuju-svit-3-klas-vdovenko-2020-2
Ja doslidzhuju-svit-3-klas-vdovenko-2020-2Ja doslidzhuju-svit-3-klas-vdovenko-2020-2
Ja doslidzhuju-svit-3-klas-vdovenko-2020-2
 
Моя батьківщина – Україна.
Моя батьківщина – Україна.Моя батьківщина – Україна.
Моя батьківщина – Україна.
 
475 125 45 -1
475 125 45 -1475 125 45 -1
475 125 45 -1
 
291
291291
291
 
Geografija 9-klas-giletskij-2017
Geografija 9-klas-giletskij-2017Geografija 9-klas-giletskij-2017
Geografija 9-klas-giletskij-2017
 
9 geog g_2017
9 geog g_20179 geog g_2017
9 geog g_2017
 
Geografiya 8klas-dovgan-2016
Geografiya 8klas-dovgan-2016Geografiya 8klas-dovgan-2016
Geografiya 8klas-dovgan-2016
 
8 geog d_2016
8 geog d_20168 geog d_2016
8 geog d_2016
 

More from ssusera012b0

262
262262

More from ssusera012b0 (20)

276
276276
276
 
275
275275
275
 
274
274274
274
 
273
273273
273
 
273
273273
273
 
272
272272
272
 
271
271271
271
 
270
270270
270
 
269
269269
269
 
268
268268
268
 
268
268268
268
 
267
267267
267
 
267
267267
267
 
266
266266
266
 
265
265265
265
 
264
264264
264
 
263
263263
263
 
263
263263
263
 
262
262262
262
 
262
262262
262
 

Recently uploaded

Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Adriana Himinets
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". ПрезентаціяР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Adriana Himinets
 
курсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математикикурсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математики
ssuser3a363c
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
ssuserd0ab23
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
AleksSaf
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Pervushina1983
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Adriana Himinets
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
ssuserce4e97
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
24tvua
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
tetiana1958
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
olha1koval
 
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій ЯкутовичаМайстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
НБУ для дітей
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
ssuserce4e97
 
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
ssuser15a891
 
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
ssuser46127c
 
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
tetiana1958
 

Recently uploaded (20)

Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". ПрезентаціяР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
 
курсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математикикурсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математики
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
 
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій ЯкутовичаМайстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
 
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
 
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
 
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
 

244

  • 1. 1 10 клас Тема: Канада. (Інтегрований урок географія-інформатика. 10 клас) Мета: сформувати систему знань про Канаду; охарактеризувати особливості географічного положення, природнихресурсів, населення, господарства, визначити фактори, які сприяють економічному розвитку країни; продовжити розвивати навички роботи з джерелами географічних знань, електронними програмами; виховувати повагу до національної культури, української діаспори. Тип уроку: Уроквивчення нового матеріалу. Форма проведення:урок-дослідження (інтегрований: географія-інформатика) Обладнання: Атласи, підручник, опорні схеми, політична карта світу. Програмне забезпечення для побудови діаграм та графіків (Microsoft Excel). Урок проводиться в кабінеті інформатики. Хід уроку: І. Організаційний момент Учитель. Найкраща витрата часу – це праця. Сподіваюсь, що ви не витрачатимете марно часу, отримаєте задоволення від праці і відкриєте для себе багато цікавого й нового. До того ж урок у нас сьогодні незвичний – інтегрований. ІІ. Актуалізація опорних знань учнів ►► Прийом «Творчий аналіз» Учитель географії  3 характеристикою яких країн ми вже ознайомились на минулих уроках?  Більшість з держав, про які ми вже говорили, є високорозвиненими. Якіз них входять до Великої сімки?  Чому вони входять до Великої сімки? Які загальні ознаки їх об'єднують? Учитель інформатики  У якому виглядіможна представити результати обчислень у середовищі електронних таблиць?  За допомогоючоголегше оцінювати та обґрунтовуватирезультати обчислень?  Які типи діаграм ви можете назвати? ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Учитель географії ►► Прийом «Впізнай країну» Визначити тему уроку та яку країну ми сьогодні вивчатимемо спробуємо за підказками – відповідями на такі запитання. Отже, про яку країну йде мова?
  • 2. 2  Маккензі Кінг, колишній прем'єр-міністр країни, на початку XX ст. нарікав: «У нашій країні надто мало історії та занадто багато географії». Так, «географії» у цій величезній, але малонаселеній країні, дійсно, багато. На кож- ного жителя, включаючи немовлят, припадає по 40 гектарів гір та рівнин, полів, лісів, боліт. На шістьох осіб — однеозеро. На кожну родину— якщо не річка, то струмок.  Ця країна має найдовшу у світі берегову лінію (120 тис. км) і посідає перше місце за запасами деревини на одного жителя.  Назву цієї країни перекладають як «поселення».  На території цієї країни знаходиться Північний магнітний полюс, який є центром виникнення північного сяйва.  85 % населення цієї країни, яку ми традиційно вважаємо північною, живе південніше від широти Києва.  Дерево, листок якого зображено на прапорі цієї держави, росте тільки в її південно-східній частині, що займає лише 5 % території країни, але там проживає близько 65 % населення.  Саме в цій країні виник хокей із шайбою. Учитель інформатики Продовжуємо вивчати табличний процесор Excel і його можливості. Багато відомостей про навколишній світ людина сприймає за допомогою зору. Тому дуже часто важливо не тільки знайти переконливі дані, а й стисло і наочно їх подати. Попередній аналіз даних може виконуватися за допомогою їх графічного подання. Excel і тут надає суттєву допомогу. Ми проведемо сьогодні практичну роботу «Побудова діаграм та графіків у середовищі електронних таблиць». Учитель географії ►► Прийом «Здивування – проблемне питання» Як ми з вами згадали, усі країни Великої сімки, які ми вивчили, мають певні схожі ознаки. А чи може, на ваш погляд, країна, що має сировинну спеціалізацію (видобування кориснихкопалин, виробництво продуктів харчування тощо), входити до числа найбільш розвинених країн світу? Якщо може, то за рахунок чого? Наприкінці уроку ми повернемося до нашого проблемного питання і спробуємо дати на нього відповідь. ІV. Повідомлення нової теми Учитель географії ►► Очікування А чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Запишіть це на папері (на стікері), приклейте на пісковий годинник (малюнок на дошці). Хто готовий поділитися своїми очікуваннями? ►► Оголошення девізу уроку-дослідження Скажи мені – і я забуду;
  • 3. 3 покажи мені – і я запам'ятаю; дай мені діяти самому – і я навчусь Китайська мудрість План проведення уроку (презентація). 1. Візитка країни 2. ЕГП. 3. Природно-ресурсний потенціал. 4. Населення Канади. 5. Господарство. 6. Зовнішні економічні зв’язки. V. Вивчення нового матеріалу Учитель географії Отже, розпочнемо дослідження Канади. ►► 1. Візитка країни Завдання. Використовуючи інформацію з тексту підручника і карти атласу, заповніть схему «Візитна картка Канади» (робота індивідуально за ПК і заповнення схеми у текстовому документі) Учні презентують «візитку» країни: Площа – близько 10 млн км2 (друга за площею держава у світі). Населення – 37 млн осіб. Столиця – Оттава ІЛР – 0,920 ВВП на душу населення – 48,1 тис. дол. США Глава держави – формально королева Великої Британії, яку представляє генерал-губернатор Канади. Державний лад – федеративна парламентська держава у складі Співдружності націй. Візитна картка Канади Столиця Адміністративно -територіальний устрій ІЛР Рівень розвитку Національне дерево Площа Форма правління Населення Грошова одиниця
  • 4. 4 Територільний устрій: федерація (10 провінцій та 3 території). Грошова одиниця – канадський долар. Незалежна з 1 липня 1867 року. Член таких міжнародних організацій: НАТО, ООН, НАФТА, Крайна у складі Британської співдружності. Член Великої сімки ►► 2. Економіко-географічне положення Канади Учитель географії Завдання. За політичною картою атласу охарактеризуємо ЕГП Канади Учитель інформатики За заданими даними побудуємо звичайну гістограму для порівняння площ окремих країн з площею Канади. Країна Площа Росія 17,1 млн.км2 Канада 10 млн.км2 США 9,4 млн.км2 Китай 9,6 млн.км2 Індія 3,3 млн.км2 Україна 603,7 тис.км2 Проаналізуйте гістограму. ►► 3. Природно-ресурсний потенціал Учитель географії Перегляд відеоролика про природу Канади. Робота з презентацією та картою атласу (ст.45) Вправа для очей Завдання - дати характеристику природно-ресурсного потенціалу Канади. Висновок Це країна з різноманітним природно-ресурсним потенціалом. Вона надзвичайно багата на мінеральні, гідроенергетичні та лісові ресурси. Канада — найбільший серед розвинутих країн виробник урану, нікелю, цинку, азбесту, калійних солей, газетного паперу. Вона посідає перші місця у світі з видобутку золота, платини, молібдену, титану, гіпсу, сірки, кобальту, кадмію, міді, свинцю та виробництва алюмінію. Сприятливі природні умови на півдні країни є основою розвитку сільського господарства. Багатством держави є чималі площі родючих ґрунтів. ►► 4. Населення Канади Учитель географії Іншою складовою для розвитку економіки є населення. Питанння щодо населення даної країни ви зараз досліджуватимете індивідуально, працюючи з текстом підручника та роблячи висновки і будуючи діаграми різних типів. Порівняння площ окремих країн з площею Канади 0 2 4 6 8 10 12 14 16 18 1 Росія Канада США Китай Індія 0,6037
  • 5. 5 Учитель інформатики Кожен учень отримує завдання для побудови своєї діаграми, графіка чи гістограми. З учителем географії аналізуються та озвучуються отримані результати 1 учень Кількість населення Канади та його динаміка Побудувати графік для визначення динаміки кількості населення Канади по роках. Роки Населення, млн.осіб 1901 5,4 1950 13,7 1970 21,4 2000 31,3 2019 37,6 2 учень Корінні жителі країни? Побудувати колову діаграму національного складу жителів країни Народи Кількість, % Народи, що мають європейськекоріння 76,0 Афроканадці 3,0 Вихідці з Азії 10,0 Корінні жителі 4,0 Інші народи 7,0 3 учень Національний склад населення Канади Побудувати стовпчикову діаграму національного складу населення Канади Народи Кількість, % канаці 32,3 британці 19,8 французи 15,5 шотландці 14,4 ірландці 13,8 німці 9,8 італійці 4,5 Динаміка чисельності населення Канади 0 5 10 15 20 25 30 35 40 1901 1950 1970 2000 2019 Кількість населення Корінні жителі серед населення Канади інші народи; 7%; 7% 53,8% 76,0% Афроканадці; 3% Корінні жителі; 4% Європей ські народи вихідці з Азії інші народи Етнічний склад 32,3 22,0 15,5 14,4 13,8 9,8 4,5 4,5 4,2 3,8 0 5 10 15 20 25 30 35 канадці шотландці італійці українці канадці британці французи шотландці ірландці німці італійці китайці індіанці українці
  • 6. 6 китайці 4,5 індіанці 4,2 українці 3,8 4 учень Вікова структура населення Канади Побудувати колову розрізану діаграму віковї стуктури населення Канади Вікові групи Кількість, % Діти 16 Працездатне населення 66 Люди похилого віку 18 5 учень Статева структура населення Канади Побудувати стовпчикову діаграму статевої структури населення Канади Стать Кількість, % Чоловіки 49 Жінки 51 6 учень Урбанізація в Канаді Побудувати колову діаграму частки міських жителів Міське населення 81,0% Сільське населення 19,0% Рівень урбанізації 19,0% 81,0% Міське населення Сільське населення Вікова структура населення Канади 16,00% 66,00% 18,00% Діти Працездатне населення Люди похилого віку 49,00% 51,00% 48,00% 48,50% 49,00% 49,50% 50,00% 50,50% 51,00% Статева структура населення Канади
  • 7. 7 7 учень Урбанізація в Канаді Побудувати об’ємний варіант звичайної гістограми кількості населення найбільших міст країни. Місто Населення, млн.осіб Оттава 1,1 Торонто 5,4 Монреаль 3,6 Ванкувер 0,6 Калгарі 1,1 Едмонтон 1,0 Вінніпег 0,7 8 учень Релігійний склад населення Побудувати стовпчикову діаграму розподілу населення за релігійними напрямами. Релігія Населення, % Католики 39,0 Протестанти 20,3 Православні 1,6 Іслам 3,2 Інші 12,0 Не сповідують жодної 23,9 9 учень Державні мови в Канаді (2) Побудувати колову розрізану діаграму за мовним складом Мова Кількість, % Англомовні канадці 59 Франкомовні канадці 22 Інші мови 19 1,01 4,26 3,33 1,84 0,8 0,9 0,7 0 1 2 3 4 5 1 Кількість населення найбільших міст Канади Оттава Торонто Монреаль Ванкувер Калгарі Едмонтон Вінніпег Релігійний склад населення Канади 39 0 5 10 15 20 25 30 35 40 іслам протестанти православні іслам інші не сповідують жодної Англомовні канадці Франкомовні канадці Мовний склад
  • 8. 8 10 учень Робота з картосхемою в підручнику (ст. 203) - Яка середня густота населення? - Які райони Канади заселені більш густіше, а які менше? - Що на це вплинуло? 90 % усього населення Канади проживає в межах 200 кілометрової смуги на північ від кордону із США, при цьому більшість у районі Великих Озер. Вправа для очей Учитель географії Обговорення отриманихрезультатів Учитель інформатики Підсумок про виконання роботи Учитель географії Інформація учителя. Система освіти в Канаді. Соціальна політика та добробут У країні неповна середня освіта обов'язковаі безкоштовна. Канадська система освіти заснована на традиційній англійській системі. Діти відвідують школу з п'яти років. Система освіти залежить від провінції та включає шість-вісім років навчання в початковій школі, чотири-п'ять років у середній та від трьох до чотирьох років в університеті. Навчальні програми дають лише базові знання, спрямовані на самостійну роботу. Дітей вчать знаходити інформацію самостійно, вже з перших класів вони проводять досліди, експерименти (наприклад, вирощують з гусениць метеликів, спостерігаючи стадії їх перетворень). Діти активно користуються бібліотекою, шукають інформацію за допомогою комп'ютера. Кожному учневі на- прикінці навчального року видають документ, де записано його досягнення і проблеми, над якими потрібно працювати. Повну середню освіту учні отримують у 17-19 років. Крім загальноосвітніх шкіл, є школи при університетах для обдарованих дітей, приватні школи. Вищу освіту одержують в університетах, які є в усіх провінціях. Найбільші – Торонтський та Монреальський. У країні діє ефективна, добре відпрацьована система податків. Якщо доходи становлять понад 50 000 доларів на рік, податки досягають 50 %. Сплата податків – почесний громадянський обов'язок, який дає право вважати себе повноцінним громадянином своєї країни. Тому в Канаді податки збираються своєчасно. Крім того, Канада майже не має армії, не фінансує збиткові підприємства, державний апарат у перерахунку на кількість населення порівняно малий. Все це дало змогу Канаді створити одну з найгуманніших соціальних систем. Держава гарантує кожному громадянину Канади і людині, що має статус біженця, певний рівень життя. Збираючи за прогресивною шкалою податки з усіх
  • 9. 9 працюючих, держава надає фінансову допомогувсім, хто з якихось причин не може себе забезпечити. У Канаді немає людей, які перебувають за межею бідності. Така соціальна політика разом з високим рівнем морального виховання, чіткою роботою правоохоронних органів забезпечила Канаді найменший у світі рівень злочинності і нормальні взаємовідносини між різними соціальними верствами. Іммігранти, які за певний період не знайшли собі роботу, мають право звернутися по допомогудо держави. Держава допомагає в оренді житла, харчуванні та одязі. Розміри допомоги залежать від складу сім'ї, вартості життя в певному місті проживання. Наприклад, у Торонто сім'я з двох осіб отримує до 1000 доларів на місяць. Допомогу виплачують доти, поки людина не знайде собі роботу. Людину, яка живе лише на таку допомогу, в Канаді вважають невдахою. Канада — держава з високим річним доходом на душу населення – близько 24 тис. доларів США. За оцінкою експертів ООН, у 2006-2007 рр. Канада посіла перше місце за якістю життя. Учитель географії Серед національних меншин багато в Канаді проживає українців. Нині кількість канадців українського походження становить понад 1,3 млн. осіб (3,6%). (Повідомлення учня, що отримав випереджаюче завдання «Українці в Канаді») Учень. На рубежі XIX і XX ст., в Канаду переселилося 170 тис, українців. Це була трудова, переважно сільська, еміграція. Українці прямували в Степові провінції, де чимало з них отримали землю, хоча багатьом довелось працювати спершу на лісозаготівлях, прокладанні залізниць, осушуванні боліт, тощо. Українці прагнули селитися в степах- преріях компактними групами, що сприяло збереженню рідної мови і культурної спадщини. Центром української імміграції стало місто Вінніпег, що носило назву «ворота прерій». Кожен п'ятий-шостий житель цього міста – українського походження. Прикрашають місто український собор, пам'ятник Т.Г.Шевченку та І.Я.Франку. Дійсно, збулися пророчі слова Т. Шевченка. І мене в сім'ї великій, В сім'ї вольнім, новій. Не забудьте пом'янути А чи не забули ми? А от нащадки українців, які мешкають у Канаді не тільки не забули, ні мови, ні українського колориту, але бережуть і пишаються цим. Українську мову на вулицях Торонто, одного з найбільших міст країни, можна почути чи не частіше, ніж у Києві. Безліч канадців українського походження обіймали високі державні посади. Великим впливом серед інших громадських організацій держави користується Конгрес українців Канади, що об'єднує 30 тис. чол. Українською мовою видається багато газет, журналів, книжок, ведеться телерадіомовлення. Створені Вища школа мистецтв, село української культурної спадщини під Едмонтоном, парк української писанки. Функціонує безліч навчальних і наукових українських закладів і центрів, наприклад, кафедра українознавства в університеті Торонто, інститут Св. Володимира, Українська вільна академія наук, Наукове товариство ім. Т.Г.Шевченка. Регулярно проводяться етнічні фестивалі.
  • 10. 10 У Канаді встановлено пам'ятники київському князю Володимиру, Тарасу Шевченку, Лесі Українці, Василю Стефанику, Івану Франку, жертвам голодомору 1933 року; на пам'ять про жертви Чорнобильської трагедії посаджено дуб. Символом української громади в Канаді стала величезна 20-метрова писанка у Веґревілі. Українська діаспора мас великий вплив на соціально-економічиє життя країни. Ці люди ніколи не забувають землю, де народились чи де народились їхні батьки. Таким чином, роль української діаспори у всі сферах життя країни досить велика. Тож нам, українцям на Україні, потрібно: Учітесь, читайте, І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь. ►► 5. Господарство Канади Учитель географії Робота в групах – дослідження (робота з підручником, роздатковим матеріалом, картами атласу) Характеристика секторів господарства Канади – робота з текстом підручника та заповнення схеми на аркушах 1 група – первинний сектор господарства (ст. 206) 2 група – вторинний сектор господарства (ст. 205-206) 3 група – третинний сектор господарства (ст. 204-205) По ходу дослідження – занести отримані дані до таблиць чи заповнити схеми. Представлення учнями результатів досліджень Первинний сектор Лісове господарство Рибальство Видобувна промисловістть Сільське господарство рослинництво залізні, мідні, свинцево-цинкові, нікелеві, молібденові, кобальтові руди, титан, золото, срібло, платина, нафта, газ, азбест, калійні солі тваринництво
  • 11. 11 Енергетика Металургія Хімічна Деревообробна СТРУКТУРА ВТОРИННОГО СЕКТОРУ ГОСПОДАРСТВА КАНАДИ Машинобудування Харчова Робота з картою Знайдіть на карті атласу найбільш розвинені промислові центри країни. Завдання. Проаналізуйте діаграму, що відображає галузеву структуру промисловості Канади. Галузі яких секторів економіки переважають? Галузь промисловості % Гірничо-видобувна 16 Енергетична 22 Кольорова металургія 7 Машинобудування 28 Деревообробна 24 Інші галузі 3 Третинний сектор економіки  Торгівля  Фінансовий сектор  Освітні послуги  Туризм  Науково-дослідна та конструкторськадіяльність  Транспортніпослуги ►► 6. Зовнішньо-економічні зв’язки Учитель географії Аналіз таблиць і висновки щодо країн-партнерів у зовнішніх зв’язках Канади З якими країнами Канада підтримує найбільш тісні зовнішньоекономічні зв’язки? Галузева структура промисловості Канади Гірничо видобувна Енергетична Кольорова металургія Обробна промисловість Лісова Інші галузі
  • 12. 12 Країна Імпорт, % США 54 Японія 3 Велика Британія 3 Китай 9,4 Інші країни 30,6 Експорт Імпорт 1. Мінеральна сировина (нафта, газ, вугілля, залізна, нікелеві, поліметалеві руди, золото, калійна сіль) 1. Машини та обладнання: електроніка, наукові прилади, машини 2. Ліс, пиломатеріали, папір 2. Сировина: глинозем, нафта 3. пшениця, риба 3. Тропічні фрукти 4. Машини та обладнання 4. Хімікати Учитель. Отже, повернімося до нашого проблемного питання, яке було на початку уроку. ►► Прийом «Коло ідей» Канада за короткий період створила ефективну ринкову економіку завдяки:  багатим природним ресурсам, раціональному їх використанню;  широкому залученню іноземного капіталу;  політичній стабільності, сприятливому інвестиційному законодавству;  кваліфікованим трудовим ресурсам. Національне багатство Канади створене працею кількох поколінь. Держава зуміла створити сучасну національну економіку та перетворилася на одну з розвинутихкраїн світового співтоваристваз передовою промисловістю та сільським господарством. Одним з головнихчинників економічного розвиткуКанади є трудовіресурсиз високим рівнем професійної підготовки та професійної мобільності. VІ. Моніторинг досягнутих знань та вмінь учнів. Тестування на сайті «На урок» https://naurok.com.ua вкладка Тести – предмет – клас – Канада тести (автор Орловська О.Г. ), (автор Семенко В.В.) VІІ. Домашнє завдання:  Опрацювати §37  На контурну карту нанести головні промислові центри країни Країна Експорт, % США 79 Японія 4 Велика Британія 3 Китай 2,1 Україна 0,7 Інші країни 11,2
  • 13. 13  Зробити рекламу туристичної поїздки Канадою за темою «Канада загадкова і невідома».