SlideShare a Scribd company logo
1 of 16
Download to read offline
Новокаховський професійний електротехнічний ліцей
Методична розробка
Уроку виробничого навчання з професії «Офіціант. Бармен»
Тема програми:
«Обслуговування бенкетів та прийомів»
Тема уроку:
«Особливості організації і обслуговування бенкету - фуршет».
Виконав майстер виробничого навчання:
Бурмак Лілія Дмитрівна
Нова Каховка
План уроку виробничого навчання
Тема програми №5: «Обслуговування бенкетів та прийомів».(12
годин)
Тема уроку 2: «Особливості організації та обслуговування бенкету-
фуршет».
Мета уроку:
- навчальна: вивчення нового навчального матеріалу, а саме
сервірування та оформлення фуршетного столу, а також поглиблення
набутих знань в обслуговуванні різних видів бенкетів;
- розвивальна: розвити творче, логічне і критичне мислення при
вирішенні виробничих ситуацій, самостійності в роботі;
- виховна: виховати естетичний смак, доброзичливість і вимогливість,
культуру спілкування, виховання сумлінності та відповідальності.
Дидактична мета: застосування різних навчальних методів та прийомів, як
засобів ефективного проведення уроку.
Тип уроку: одержання, засвоєння і поглиблення знань; урок формування і
закріплення первинних умінь і навичок.
Форми та методи проведення уроку: використання трудових операцій і
самостійних прийомів роботи.
Дидактичне забезпечення: методична розробка уроку (1 шт.), слайдові
презентації: «Пам′ятка з охорони праці», «Організація та обслуговування
бенкету-фуршет», «Бліц-опитування» (3 шт.); зразки оцінювання учнів (1
шт.); картки для оцінювання учнів (25 шт.); роздатковий матеріал.
Матеріально-технічне забезпечення: фуршетний стіл (1шт.); посуд скляний
та порцеляновий в асортименті; столові прибори в асортименті; столова
білизна (скатертина, фуршетна спідниця та серветки); предмети сервірування
(вази для квітів, серветкотримачі для паперових серветок, набори для спецій);
комп’ютер (1шт.); плазмовий телевізор (1шт.); магнітна дошка (1 шт.).
Міжпредметні зв’язки:
1. Організація обслуговування у ресторанах. Тема № 7 «Обслуговування
бенкетів та прийомів».
2. Санітарія і гігієна. Тема №3. «Вимоги до санітарно-гігієнічного стану
закладів ресторанного господарства».
3. Охорона праці. Тема № 2 «Основні вимоги безпеки праці офіціанта».
Перелік практичних завдань:
1. Сервірування фуршетного столу, демонстрація способів розстановки
скляного та порцелянового посуду на столі, а також металевого приладдя.
Основна та додаткова література:
1. Б.А.Кримська, В.В.Балашов. «Справочник офіціанта». М. - “Економіка”,
1986.
2. В.А.Барановський. «Офіціант-бармен». М. - “Сучасна школа ”, 2006.
3.Т.А.П’ятницькій, Н.А.П’ятницька. «Організація обслуговування в
підприємствах громадського харчування». К. - “Вища школа ”, 1973.
Хід уроку:
І. Організаційна частина: (3 хв.)
1.1. Перевірка наявності учнів.
1.2. Перевірка готовності учнів до уроку ( зовнішній вигляд, наявність
спецодягу) – звіт чергового.
1.3. Інструктаж з охорони праці.
(Майстер в/н використовує слайдову презентацію «Пам′ятка з охорони
праці»).
Для підготовки торгового залу до обслуговування офіціанту необхідно
дотримуватися наступних правил та норм безпеки праці;
- перевірити технічний стан підлоги у залі;
- не використовувати посуд з тріщинками та зі сколками;
- не носити столові прибори (ножі та виделки) в руках гострим кінцем
вперед, а використовувати для цього тарілку або тацю;
- не тримати у кишенях гострі та скляні предмети;
- не заколювати одежу булавками.
ІІ. Вступний інструктаж: (42 хв.)
2. Актуалізація знань учнів.
2.1. Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні ми продовжуємо вивчати тему програми: «Обслуговування
бенкетів та прийомів.». Тема сьогоднішнього уроку: «Особливості
організації та обслуговування бенкету-фуршет.». Сьогодні ми з вами
будемо вивчати та відпрацьовувати методи сервірування фуршетного столу.
Оцінювання ваших знань буде проводитись на основі роботи за вступний і
поточний інструктажі за 12-бальною системою.
2.2. Мотивація навчальної діяльності:
Професія офіціанта є однією із стародавніх. На фресках Єгипту
зображені люди, які подають їжу до столу фараонів.
Необхідно пам'ятати, що офіціант - це візитна картка і обличчя закладу,
від його вигляду, грамотності і професійності, залежить і враження від усього
ресторану, бажання чи небажання відвідати цей заклад ще раз.
Сьогодні вже не викликає сумніву, що універсальний фахівець сфери
обслуговування повинен досконало виконувати основні трудові прийоми, а
саме: вміти чітко, правильно, охайно підготувати ресторанну залу до
прийому відвідувачів, уміло обслуговувати клієнтів та виявляти неабиякий
естетичний смак до всього процесу офіціантської діяльності. І дійсно
сучасний офіціант – це підтримка іміджу будь-якого ресторану.
2.3. Актуалізація попередньо набутих навчальних компетенцій.
На попередньому уроці ми вивчили особливості різних видів бенкетів,
зокрема: з повним обслуговуванням офіціантами, з частковим
обслуговуванням офіціантами. Прийом замовлення і складання меню,
порядок розрахунку.
Перед усім згадаємо: ( додаток з питаннями №4 )
Майстер виробничого навчання здійснює фронтальне опитування учнів.
2.4. Аналіз і доповнення відповідей учнів, підбиття підсумків. Пояснення
критеріїв оцінювання.
Ви вже мали змогу проходити виробничу практику на підприємствах, і
ви знаєте, що для офіціанта найголовніша винагорода - це гарний настрій
відвідувачів і звичайно чайові. Я сьогодні буду оцінювати вас за допомогою
винагороди, за кожну правильну відповідь ви отримаєте картки оцінювання
(«чайові») в розмірі одного балу, а за виконання практичного завдання –
«мішечок з золотом», який дорівнює п'яти балам.
3.Викладання нового матеріалу.
3.1.Розповідь майстра в/н про особливості організації та сервірування
фуршетного столу, а також особливості обслуговування бенкету-фуршет.
(Майстер в/н використовує слайдову презентацію «Організація та
обслуговування бенкету-фуршет»).
Залежно від форми обслуговування розрізняють наступні види
банкетів: бенкет за столом з повним обслуговуванням; бенкет за столом з
частковим обслуговуванням; бенкет-фуршет, комбінований бенкет, бенкет-
коктейль; бенкет-чай.
Сьогодні ми з вами будемо розглядати бенкет-фуршет, а саме як
правильно організувати цей різновид бенкету та як правильно провести
сервірування столу до прийому гостей.
Бенкет-фуршет
Назва бенкет - фуршет
походить від французького "а-ля
фуршет", що означає "на виделку".
Основним столовим приладом під час
їжі є виделка закусочна.
Бенкет-фуршет організовують
зазвичай у випадках, коли в порівняно
обмежений час (1,0-1,5 год.) необхідно
прийняти велику, кількість гостей (це
може бути офіційний прийом, ювілей,
сімейне торжество або інший святковий захід). Гостям надається вільний
вибір місця в залі. Гості самі вибирають страви й напої, розставлені на столі,
їдять і п'ють стоячи за фуршетним столом або біля нього. У будь-який час
вони можуть піти з бенкету, не чекаючи його закінчення. Столи для
бенкету встановлюють в залі в вигляді прямокутника або у вигляді букв П, Т
і Ш, але так, щоб відстань між столами і від столів до стін залу була
достатньою - 1,5 м для вільного пересування гостей. Біля стін або по кутах
залу можуть бути невеликі круглі або квадратні столи, накриті скатертинами,
на які ставлять квіти у високих вазах, паперові серветки, ці столи
використовують також для того щоб гості мали змогу ставити використаний
посуд.
Меню бенкету-
фуршету складається в основному з
закусок, асортимент яких значно ширше,
ніж меню інших бенкетів. Всі закуски
готують (нарізають) невеликими
порціями, щоб їх зручно було їсти,
стоячи, за допомогою однієї виделки.
Сервірування фуршетного столу
Фуршетні столи накривають банкетними скатертинами так, щоб кінці їх
з усіх боків столу звисали однаково, на відстані 5-10 см від підлоги. Кути
кожної скатертини підвертають з торцевих сторін усередину, утворюючи
прямий кут. Також існують спеціальні фуршетні скатертини або фуршетні
юбки.
Розрізняють два варіанти сервіровки фуршетного столу:
односторонню та двосторонню. При першому варіанті стіл сервірують тільки
з одного боку, використовуючи його зазвичай для почесних гостей і
організатора банкету. Стіл встановлюють перпендикулярно до основного
столу на відстані 1,0-1,5 м або однією стороною до стіни.
Двостороннє сервірування здійснюють з двох боків столу. Накритий
скатертиною фуршетний стіл спочатку сервірують склом (кришталем):
фужерами, стопками, келихами, горілчаними чарками. Як правило, частина
скла (кришталь) тримають на підсобних столах і виставляють його по мірі
необхідності. Двостороння сервіровка фуршетного столу є найбільш
доцільною. Розстановку скла (кришталю) при цьому роблять одним із таких
способів: у два ряди, групами, ялинкою, змійкою. В загалі скляний посуд
дозволяється розставляти імпровізовано, але так щоб це було досить
естетично та зручно.
Сервірування склом у два ряди починають з розстановки фужерів. На
кінцях столу по його центру на відстані 15-20 см від торця ставлять
трикутником фужери по 9-11-17-21 штук. При довжині столу понад 7 м
фужери можна ставити також і в середині двома симетричними
трикутниками по 7-9 шт. Простір між ними (25-30 см) служить для
розміщення пляшок з мінеральними водами і фруктовими вазами. Чарки
розташовують уздовж по центру столу двома рядами, відстань між якими 20-
25 см, а між чарками 1,5-2 см, розставляють чарки в певному порядку:
спочатку малого розміру і ємності, середнього розміру і ємності та більшого
розміру. Чергування чарок в обох рядах повинно бути однаковим. Тому
спочатку ставлять один ряд чарок, а по ньому вирівнюють другий. Глечики з
соками ставлять з торців столу перед фужерами, тому склянки для соків
стоять групами біля глечиків. Сервірування столу склом (кришталем)
групами починають з розстановки групи фужерів по краях столу, потім під
кутом 30-45 градусів до осі столу розставляють паралельно один одному
групи чарок (горілчаних, Рейнвейн, лафітних) на відстані 50-60 см між
групами. Якщо довжина столу більше 7 м, то додатково в центрі столу
встановлюють групу фужерів. При сервіровці змійкою, фужери і чарки
розставляють вздовж усього столу, при цьому, дотримуючись загального
принципу, - більш високі фужери розташовують у центрі столу, низькі -
ближче до краю.
При сервіровці кришталем ялинкою по поздовжній осі столу на відстані
60-80 см в центрі ставлять фужери по 4-6 штук, потім під кутом 45 градусів з
одного і з другого боку до краю столу ставлять
трикутниками по 3 штуки.
Якщо довжина столу більше 7м, то до його
середини напрямок чарок під кутом 45 градусів
роблять з одного боку столу, а на другій половині у
зворотному напрямку.
Для сервіровки фуршетного столу необхідні
закусочні та десертні тарілки. Кількість тарілок для
бенкету визначають розрахунком: закусочних 1-2
штуки, а десертних 1 тарілка на кожного
гостя. Закусочні тарілки ставлять по обидва боки
вздовж столу стопками по 6-10 штук на відстані 2 см
від краю столу. Мал..1Розміщення столових приборів відносно тарілок
Відстань від торців столу і між стопками тарілок 1,5-2 м. Десертні тарілки
стопками по 3-4 штуки ставлять трохи праворуч перед закусочними, ближче
до чарок. При розміщенні закусочних і десертних тарілок слід пам'ятати, що
емблеми (вензелі, марки) на тарілці повинні бути строго з протилежного до
гостя боку.
Потім фуршетний стіл сервірують приладами: закусочними ножами і
виделками, фруктовими приладами. Для обслуговування бенкету кількість
приладів визначають з розрахунку на одну людину: виделки закусочні - 1,5-2
шт.; ножі закусочні - 0,5-1 шт.; ножі десертні (фруктові) - 0,3-0,5 шт.
Існують два варіанти сервіровки фуршетного столу закусочними
приладами:
1 - варіант: виделки, за числом закусочних тарілок (6-10 шт.), кладуть на
ребро (вістрям до тарілки) ліворуч від кожної стопки тарілок, а ножі
закусочні (3-4 шт.) праворуч від
тарілок.
2 - варіант: виделки закусочні
кладуть на ребро правіше
закусочних ножів, вістрям до
тарілки. Найбільш поширеним у
ресторанах є перший варіант
сервірування бенкету-фуршет.
Кількість фруктових ножів і
виделок дорівнює числу
десертних тарілок (3-4 шт.).
Відстань між краєм тарілок і першим ножем і виделкою повинно бути 1,5-2
см. перечниця та
сільнички (краще відкритого типу) ставлять безпосередньо на стіл за
тарілками з хлібом. У кожну перечницю і сільницю кладуть ложечки для
спецій ручкою вправо. Полотняні серветки, складені вчетверо, а потім навпіл
укладають за кожною стопкою закусочних тарілок.
Обслуговування бенкету «фуршет»
Зазвичай на подібних заходах гості самі підходять до столів і вибирають
будь-яку страву самостійно, офіціанти як правило лише допомагають і
звичайно слідкують за чистотою на столі, а також звертають увагу на келихи
з напоями. Більш складні страви можна подати таким чином: на таці,
накритій серветкою, ставлять страви, соус, чисті тарілки, закусочні набори,
хліб. Офіціант обносить гостей, пропонуючи їм самим взяти бажане, або
розкладає це сам вільною правою рукою. При такому способі подавання
краще працювати в парі: один офіціант несе тацю зі стравами, другий
перекладає страву на мілку тарілку і з наборами подає гостю. Можна
використати для цього і пересувні фуршетні підставки та
фуршетні візки.
Після холодних закусок в обніс подають гарячі страви
в кокотницях, овальних або круглих блюдах, баранчиках.
Кокотниці ставлять на тацю, накриту серветкою. На
ручки кокотниці надівають папільйотки. Біля краю таці
кладуть кокотні виделки або чайні ложки. На таці
стопкою розміщують паперові серветки. Якщо гарячу
страву офіціант приносить у металевому посуді, то на
ліву руку він насамперед кладе складений ручник, щоб
захистити руку від опіку. При подаванні риби, смаженої
в тісті, невеликих котлет, люля-кебаб на блюдо ставлять також стопку зі
шпажками. У правій руці офіціант тримає тарілку для використаних шпажок.
Гарячі страви можуть бути подані на таці. Основний продукт ставлять на таці
в блюді або баранчику, соус в соуснику, поряд розміщують стопку тарілок,
столові набори й хліб. Офіціант підходить до гостей, пропонуючи їм взяти
страву або за їх бажанням подає її сам. Після гарячих страв подають десерт.
На тацю, накриту серветкою, ставлять металеві креманки, кладуть десертні
або чайні ложки. У цей час або після десерту гостям пропонують
шампанське. Його несуть на таці, накритій серветкою, у келихах, наповнених
на дві третини їх місткості. Завершується бенкет подаванням кави. Офіціант
переносить таці на лівій руці, правою ставить чашку на блюдце, поряд кладе
кавову ложку і за бажанням гостя в чашку кладе щипцями кілька кусочків
Мал.2. Фуршетні візки
цукру, а потім пропонує каву гостю. До кави можна подати також коньяк або
лікер. Для цього на таці, накритій серветкою, ставлять коньячні і лікерні
чарки, пляшки з коньяком та лікером. За бажанням гостя чарки наповнюють
коньяком або лікером. Це можна зробити й у підсобному приміщенні. У
такому випадку офіціант називає напої, якими наповнені чарки. Бенкет-
фуршет продовжується 1,5-2 години.
3.2.Закріплення нового матеріалу методом бліц-опитування.
(Майстер в/н використовує слайдову презентацію «Бліц-опитування»).
4. Показ нових прийомів трудової діяльності майстром
виробничого навчання.
Демонстрація сервірування фуршетного столу. Майстер виробничого
навчання відтворює сервірування фуршетного столу різними способами:
1) одностороннє сервірування;
2) двостороннє сервірування (рядами, або решіткою та групами).
5. Пояснення характеру і послідовності роботи учнів підгрупи на
уроці.
Майстер виробничого навчання дає вказівки учням та пояснює
послідовність виконання трудових операцій.
6. Пробне виконання трудових прийомів учнями підгрупи.
Майстер виробничого навчання пропонує одному з учнів підгрупи
відпрацювати прийоми трудових дій за основною структурою
сервірування фуршетного столу двостороннім способом.
7. Відповіді майстра в/н на запитання учнів.
8. Аналіз роботи учнів на вступному інструктажі.
Майстер виробничого навчання робить висновки та роздає
випереджальні завдання на поточний інструктаж, а також розподіляє учнів
по робочих місцях.
ІІІ. Поточний інструктаж.
3.1. Видання завдань для самостійної роботи учнів та пояснення
порядку їх виконання.
Учні виконують завдання сервіровки фуршетного столу за різними
стилями та тематикою.
План трудових дій:
1) Розподілити посуд за призначенням.
2) Відібрати посуд необхідний для сервірування фуршетного столу.
3) Охарактеризувати різні способи розстановки скляного посуду.
4) Відібрати та дати аналіз столової білизни необхідної для сервірування
саме фуршетного столу.
5) Сервірування фуршетного столу.
3.2.Повідомлення про критерії оцінювання виконуваних робіт.
3.3.Майстер здійснює цільовий обхід.
3.4. Прийом майстром в/н виконаних робіт.
У разі колективної помилки майстер призупиняє роботу учнів і
проводить додатковий інструктаж, показує технологічну послідовність
окремих операцій, де була допущена помилка.
3.5. Прибирання робочих місць.
ІV. Заключний інструктаж.
4.1. Аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку, її об’єктивне
обґрунтування.
4.2.Оцінювання роботи учнів на уроці майстром виробничого
навчання.
Майстер виробничого навчання наголошує на оцінюванні роботи учнів
протягом уроку.
4.3.Аналіз причин помилок учнів та засоби їх усунення.
Учні роблять емоційну рефлексію та аналізують свої помилки.
4.4. Підбиття підсумків роботи на уроці.
Майстер в/н робить загальні підсумки по уроку.
4.5. Видача домашнього завдання.
Підготував: майстер в/н Бурмак Лілія Дмитрівна.
Додаток 1
Бенкет-фуршет
Для організації бенкету-фуршету використовують столи заввишки 0,9-1,1 м,
завширшки - 1,2-1,5 м, завдовжки не більше 10 м. Для цього використовують
Фуршетні столи різної форми, з яких можна компонувати святковий стіл
різного розміру та форми (мал.1).
Мал. 1. Фуршетні столи: а - з поличкою; б - без полички; в - варіанти компонування
фуршетних столів
При визначенні загальної довжини столів виходять із норматив: 0,4 м на
одну персону. Фуршетні столи
розміщують по-різному: в один ряд,
кількома рядами або у вигляді кола,
еліпса, квадрата з округленням
кутів, а також літер Т, П, ПІ тощо.
При цьому центральне, найбільш
зручне місце в залі виділяється
почесним гостям. Столи не повинні
загороджувати основний або
службовий вхід до залу, їх не варто
встановлювати ближче ніж на 1,5 м
від стіни, щоб забезпечити вільне
пересування гостей і офіціантів.
Стіл для почесних гостей (при
розставлянні столів у вигляді літер
Т, П, ПІ) встановлюють на відстані
1-1,5 м від інших столів. Крім основних фуршетних столів, у залі в зручних
місцях (переважно біля стін) ставлять додаткові - круглої, квадратної або
прямокутної форми. Біля цих столів гості можуть їсти і пити або ставити на
них використані тарілки, чарки, келихи тощо. У бенкетному залі можуть бути
передбачені невеликі столи (приблизно на 6 осіб.) з кріслами для гостей,
яким важко споживати їжу стоячи. Крім того, біля стін встановлюють
підсобні столи для запасних тарілок, наборів, чарок, серветок. Фуршетні
столи накривають таким чином, щоб спуск скатертини з усіх боків був 5-0 см
від підлоги. Скатертини стелять на столи після того, як усі вони розставлені і
вирівняні. Попередньо їх рекомендується накривати м'якою товстою
тканиною, що попереджає биття посуду, всмоктує випадково пролиту рідину.
Якщо стіл накривають кількома вузькими скатертинами, слід вирівняти
нижні краї двох з них, якими накривають фуршетний стіл з одного та іншого
боку. Потім їх прикріплюють до сукна столу ниткою і третьою скатертиною
накривають його так, щоб вона звисала тільки з торців, при цьому один її
край вирівнюють по краю столу, другий - підвертають по протилежному
краю. Якщо край скатертини нерівний, його теж підвертають. Кінець дуже
довгої скатертини можна підкрутити валиком під стіл (з боку, протилежного
головному входу) або зробити складку, для чого її підвертають на торці
усередину на стіл. Стіл можна накрити двома широкими скатертинами:
першою застеляють бік столу, протилежний основному проходу залу, другою
- інший бік столу, перекриваючи першу скатертину. Кути скатертини
підвертають, створюючи прямий кут, і спуски з бічного і торцевого боків
акуратно скріплюють. Сьогодні частіше використовують спеціально зшиті
скатертини з довгою оборкою. Причому скатертина, яка знаходиться на
кришці столу, і та, що спускається вздовж краю, виконані з матеріалу різного
кольору. Наприклад, поверхня столу накрита скатертиною білого кольору,
боки і торець задрапіровані блакитною тканиною. Скатертина, що
спускається з боків столу, може бути злегка призбирана.
Додаток 2
Мал. 3. Варіанти двостороннього сервірування столу для бенкету-
фуршету з розставлянням скла: а - двома рядами, б - групами
М - страви із м'яса птиці, дичини;
Р - страви із риби;
О - овочі, гарніри, соління
Додаток 3
Зразки фуршетних скатертин та фуршетних спідниць
Додаток 4
Питання для повторення пройденого матеріалу:
1. Різновиди бенкетів, в чому їх відмінні ознаки?
2. Особливості підготовки до проведення бенкетів?
3. Особливості організації та проведення бенкету за столом з повним
обслуговуванням офіціантами?
4. Особливості організації та проведення бенкету з частковим
обслуговуванням офіціантами?
5. Правила етикету під час проведення бенкету - прийому?
6. Як розраховується кількість офіціантів для обслуговування бенкету з
повним та частковим обслуговуванням офіціантів?
7. Особливості бенкетного меню?
8. Як потрібно розмістити наречених за столом і де розсаджують батьків
молодят?
9. За який час потрібно виставляти на стіл готові страви для бенкету?
10.На якій відстані розташовують набори зі спеціями? І де повинна стояти
сіль, а де перець?
Питання для кросворда.
1. Те, що офіціант приносить в останню мить. ( Рахунок)
2. Званий обід або вечеря в урочистих рамках, які проводяться на честь
певної особи або події, наприклад ювілею, весілля тощо. ( Бенкет)
3. Цим словом називають хлопчика у Франції, а також друге значення
людини, яка подає страви? ( Гарсон)
4. Хто першим сідає за весільний стіл? (Наречені)
5. «Дякую», що передається офіціанту прямо в руки?
6. Офіціант в німецькій пивній? ( Чайові)
7. Асортиментний перелік страв, закусок і напоїв пропонованих
підприємством ресторанного господарства. (Меню)
8. Який посуд залишається на бенкетному столі перед подавання солодких
страв та десертів? ( Фужери)
9. Відстань між самими крайніми предметами індивідуального сервірування
для одного гостя. ( Куверт)
10. Працівник ресторану, кафе, бару, їдальні, закусочної, підприємства
харчування в туристичних комплексах, готелях і на транспорті, що подає
страви відвідувачам. ( Офіціант)
Додаток 5
Питання для закріплення нового матеріалу:
1. Як перекладається з французької мови значення « а ля фуршет»?
2. Якої довжини та ширини повинні бути фуршетні столи?
3. Чим накриваються фуршетні столи?
4. Які нормативи при визначенні загальної довжини столу для організації
бенкету – фуршет?
5. Нормативи сервірування посудом фуршетного столу?
6. З чого починається сервірування столу для бенкету – фуршет?
7. Які існують форми розстановки скляного посуду на фуршетному столі?
8. Назвіть варіанти сервірування фуршетного столу?
9. На якій відстані і в якій кількості ставлять закусочні тарілки?
10.Як необхідно розташувати «фраже» на столі?
11.Де розміщуються пиріжкові тарілки та фруктові прибори?
12.Бенкет – фуршет продовжується ….?
13.Особливості обслуговування бенкету – фуршет?
14.Розміщення столів для організації бенкету – фуршет?
15.Особливості фуршетного меню?

More Related Content

What's hot

Сервірування столу(1).ppt
Сервірування столу(1).pptСервірування столу(1).ppt
Сервірування столу(1).pptssuser9f32ae
 
Проект "Школа майбутнього"
Проект "Школа майбутнього"Проект "Школа майбутнього"
Проект "Школа майбутнього"Antoninasl123
 
презентація кухар кондитер
презентація кухар кондитерпрезентація кухар кондитер
презентація кухар кондитерОльга Паршина
 
урок з трудового
урок з трудовогоурок з трудового
урок з трудовогоolenafab
 
презентація до уроку мікрохвильова піч
презентація до уроку мікрохвильова пічпрезентація до уроку мікрохвильова піч
презентація до уроку мікрохвильова пічLudmilaBezborodkina
 
приготування марципану
приготування марципануприготування марципану
приготування марципануkostyuchik
 
Процес розмічання заготовки з деревини
Процес розмічання заготовки з деревиниПроцес розмічання заготовки з деревини
Процес розмічання заготовки з деревиниЮра Палій
 
Звіт про роботу методичної комісії
Звіт про роботу методичної комісіїЗвіт про роботу методичної комісії
Звіт про роботу методичної комісіїАлександр К
 
Самоаналіз вчителя з фізичної культури Савчук В. В.
Самоаналіз вчителя з фізичної культури Савчук В.  В.Самоаналіз вчителя з фізичної культури Савчук В.  В.
Самоаналіз вчителя з фізичної культури Савчук В. В.taller76
 
Млинці, оладі, панкейки.ppt
Млинці, оладі, панкейки.pptМлинці, оладі, панкейки.ppt
Млинці, оладі, панкейки.pptssuser9f32ae
 
Презентація відкритого уроку 2021.pdf
Презентація відкритого уроку 2021.pdfПрезентація відкритого уроку 2021.pdf
Презентація відкритого уроку 2021.pdfssuser60fe74
 
страви з яєць
страви з яєцьстрави з яєць
страви з яєцьkostyuchik
 
Plan mk gromadskogo harchuvana 2020 2021
Plan mk gromadskogo harchuvana   2020 2021Plan mk gromadskogo harchuvana   2020 2021
Plan mk gromadskogo harchuvana 2020 2021chexpro
 
Етикет проведення офіційного прийому "Коктейль"
Етикет проведення офіційного прийому "Коктейль"Етикет проведення офіційного прийому "Коктейль"
Етикет проведення офіційного прийому "Коктейль"Valya Kamenyeva
 
5 клас Технологія побутової діяльності
5 клас Технологія побутової діяльності5 клас Технологія побутової діяльності
5 клас Технологія побутової діяльностіAndy Levkovich
 
Технологія вирощування рослин та догляд за ними
Технологія вирощування рослин та догляд за нимиТехнологія вирощування рослин та догляд за ними
Технологія вирощування рослин та догляд за нимиAndy Levkovich
 

What's hot (20)

Сервірування столу(1).ppt
Сервірування столу(1).pptСервірування столу(1).ppt
Сервірування столу(1).ppt
 
Проект "Школа майбутнього"
Проект "Школа майбутнього"Проект "Школа майбутнього"
Проект "Школа майбутнього"
 
презентація кухар кондитер
презентація кухар кондитерпрезентація кухар кондитер
презентація кухар кондитер
 
урок з трудового
урок з трудовогоурок з трудового
урок з трудового
 
презентація до уроку мікрохвильова піч
презентація до уроку мікрохвильова пічпрезентація до уроку мікрохвильова піч
презентація до уроку мікрохвильова піч
 
приготування марципану
приготування марципануприготування марципану
приготування марципану
 
Процес розмічання заготовки з деревини
Процес розмічання заготовки з деревиниПроцес розмічання заготовки з деревини
Процес розмічання заготовки з деревини
 
Презентація до уроку на тему «Культура споживання їжі»
Презентація до уроку на тему «Культура споживання їжі»Презентація до уроку на тему «Культура споживання їжі»
Презентація до уроку на тему «Культура споживання їжі»
 
Звіт про роботу методичної комісії
Звіт про роботу методичної комісіїЗвіт про роботу методичної комісії
Звіт про роботу методичної комісії
 
Самоаналіз вчителя з фізичної культури Савчук В. В.
Самоаналіз вчителя з фізичної культури Савчук В.  В.Самоаналіз вчителя з фізичної культури Савчук В.  В.
Самоаналіз вчителя з фізичної культури Савчук В. В.
 
Лекція Банкет
Лекція БанкетЛекція Банкет
Лекція Банкет
 
Лабораторні, пекар - 3 розряд
Лабораторні, пекар - 3 розрядЛабораторні, пекар - 3 розряд
Лабораторні, пекар - 3 розряд
 
Млинці, оладі, панкейки.ppt
Млинці, оладі, панкейки.pptМлинці, оладі, панкейки.ppt
Млинці, оладі, панкейки.ppt
 
Презентація відкритого уроку 2021.pdf
Презентація відкритого уроку 2021.pdfПрезентація відкритого уроку 2021.pdf
Презентація відкритого уроку 2021.pdf
 
страви з яєць
страви з яєцьстрави з яєць
страви з яєць
 
Plan mk gromadskogo harchuvana 2020 2021
Plan mk gromadskogo harchuvana   2020 2021Plan mk gromadskogo harchuvana   2020 2021
Plan mk gromadskogo harchuvana 2020 2021
 
Етикет проведення офіційного прийому "Коктейль"
Етикет проведення офіційного прийому "Коктейль"Етикет проведення офіційного прийому "Коктейль"
Етикет проведення офіційного прийому "Коктейль"
 
Технологія хлібопекарських і кондитерських виробів
Технологія хлібопекарських і кондитерських виробівТехнологія хлібопекарських і кондитерських виробів
Технологія хлібопекарських і кондитерських виробів
 
5 клас Технологія побутової діяльності
5 клас Технологія побутової діяльності5 клас Технологія побутової діяльності
5 клас Технологія побутової діяльності
 
Технологія вирощування рослин та догляд за ними
Технологія вирощування рослин та догляд за нимиТехнологія вирощування рослин та догляд за ними
Технологія вирощування рослин та догляд за ними
 

More from ssuser9f0893

More from ssuser9f0893 (20)

Kpr zvarnuk 2 pozryad
Kpr zvarnuk 2 pozryadKpr zvarnuk 2 pozryad
Kpr zvarnuk 2 pozryad
 
Kpr koval 2 pozryad
Kpr koval 2 pozryadKpr koval 2 pozryad
Kpr koval 2 pozryad
 
Dygove rizanya prez
Dygove rizanya prezDygove rizanya prez
Dygove rizanya prez
 
Dygove rizanya prez
Dygove rizanya prezDygove rizanya prez
Dygove rizanya prez
 
Dygove rizanya
Dygove rizanyaDygove rizanya
Dygove rizanya
 
Plan pozvutky
Plan pozvutkyPlan pozvutky
Plan pozvutky
 
Vstypnuj instr tokar
Vstypnuj instr   tokarVstypnuj instr   tokar
Vstypnuj instr tokar
 
History dod 2
History dod 2History dod 2
History dod 2
 
History dod 1
History dod 1History dod 1
History dod 1
 
Na yrok slysarka tb
Na yrok slysarka tbNa yrok slysarka tb
Na yrok slysarka tb
 
Na yrok matyash2018-2019
Na yrok matyash2018-2019Na yrok matyash2018-2019
Na yrok matyash2018-2019
 
Symka elektruka
Symka elektrukaSymka elektruka
Symka elektruka
 
Portfolio Zavadska
Portfolio ZavadskaPortfolio Zavadska
Portfolio Zavadska
 
Itk # pozryad
Itk # pozryadItk # pozryad
Itk # pozryad
 
El 2-2019 rozibratu
El 2-2019 rozibratuEl 2-2019 rozibratu
El 2-2019 rozibratu
 
El 3-2019 zibratu
El 3-2019 zibratuEl 3-2019 zibratu
El 3-2019 zibratu
 
Vstyp instel
Vstyp instelVstyp instel
Vstyp instel
 
Portofolio Gorbenko
Portofolio GorbenkoPortofolio Gorbenko
Portofolio Gorbenko
 
Portofolio gorbenko
Portofolio gorbenkoPortofolio gorbenko
Portofolio gorbenko
 
3d 05
3d 053d 05
3d 05
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptssuser59e649
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfssuser15a891
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяssuser0a4f48
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptxssuserc301ed1
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxOlgaDidenko6
 

Recently uploaded (14)

Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 

Vstypn.instryktag

  • 1. Новокаховський професійний електротехнічний ліцей Методична розробка Уроку виробничого навчання з професії «Офіціант. Бармен» Тема програми: «Обслуговування бенкетів та прийомів» Тема уроку: «Особливості організації і обслуговування бенкету - фуршет». Виконав майстер виробничого навчання: Бурмак Лілія Дмитрівна Нова Каховка
  • 2. План уроку виробничого навчання Тема програми №5: «Обслуговування бенкетів та прийомів».(12 годин) Тема уроку 2: «Особливості організації та обслуговування бенкету- фуршет». Мета уроку: - навчальна: вивчення нового навчального матеріалу, а саме сервірування та оформлення фуршетного столу, а також поглиблення набутих знань в обслуговуванні різних видів бенкетів; - розвивальна: розвити творче, логічне і критичне мислення при вирішенні виробничих ситуацій, самостійності в роботі; - виховна: виховати естетичний смак, доброзичливість і вимогливість, культуру спілкування, виховання сумлінності та відповідальності. Дидактична мета: застосування різних навчальних методів та прийомів, як засобів ефективного проведення уроку. Тип уроку: одержання, засвоєння і поглиблення знань; урок формування і закріплення первинних умінь і навичок. Форми та методи проведення уроку: використання трудових операцій і самостійних прийомів роботи. Дидактичне забезпечення: методична розробка уроку (1 шт.), слайдові презентації: «Пам′ятка з охорони праці», «Організація та обслуговування бенкету-фуршет», «Бліц-опитування» (3 шт.); зразки оцінювання учнів (1 шт.); картки для оцінювання учнів (25 шт.); роздатковий матеріал. Матеріально-технічне забезпечення: фуршетний стіл (1шт.); посуд скляний та порцеляновий в асортименті; столові прибори в асортименті; столова білизна (скатертина, фуршетна спідниця та серветки); предмети сервірування (вази для квітів, серветкотримачі для паперових серветок, набори для спецій); комп’ютер (1шт.); плазмовий телевізор (1шт.); магнітна дошка (1 шт.). Міжпредметні зв’язки: 1. Організація обслуговування у ресторанах. Тема № 7 «Обслуговування бенкетів та прийомів». 2. Санітарія і гігієна. Тема №3. «Вимоги до санітарно-гігієнічного стану закладів ресторанного господарства». 3. Охорона праці. Тема № 2 «Основні вимоги безпеки праці офіціанта».
  • 3. Перелік практичних завдань: 1. Сервірування фуршетного столу, демонстрація способів розстановки скляного та порцелянового посуду на столі, а також металевого приладдя. Основна та додаткова література: 1. Б.А.Кримська, В.В.Балашов. «Справочник офіціанта». М. - “Економіка”, 1986. 2. В.А.Барановський. «Офіціант-бармен». М. - “Сучасна школа ”, 2006. 3.Т.А.П’ятницькій, Н.А.П’ятницька. «Організація обслуговування в підприємствах громадського харчування». К. - “Вища школа ”, 1973. Хід уроку: І. Організаційна частина: (3 хв.) 1.1. Перевірка наявності учнів. 1.2. Перевірка готовності учнів до уроку ( зовнішній вигляд, наявність спецодягу) – звіт чергового. 1.3. Інструктаж з охорони праці. (Майстер в/н використовує слайдову презентацію «Пам′ятка з охорони праці»). Для підготовки торгового залу до обслуговування офіціанту необхідно дотримуватися наступних правил та норм безпеки праці; - перевірити технічний стан підлоги у залі; - не використовувати посуд з тріщинками та зі сколками; - не носити столові прибори (ножі та виделки) в руках гострим кінцем вперед, а використовувати для цього тарілку або тацю; - не тримати у кишенях гострі та скляні предмети; - не заколювати одежу булавками. ІІ. Вступний інструктаж: (42 хв.) 2. Актуалізація знань учнів. 2.1. Оголошення теми і мети уроку. Сьогодні ми продовжуємо вивчати тему програми: «Обслуговування бенкетів та прийомів.». Тема сьогоднішнього уроку: «Особливості організації та обслуговування бенкету-фуршет.». Сьогодні ми з вами
  • 4. будемо вивчати та відпрацьовувати методи сервірування фуршетного столу. Оцінювання ваших знань буде проводитись на основі роботи за вступний і поточний інструктажі за 12-бальною системою. 2.2. Мотивація навчальної діяльності: Професія офіціанта є однією із стародавніх. На фресках Єгипту зображені люди, які подають їжу до столу фараонів. Необхідно пам'ятати, що офіціант - це візитна картка і обличчя закладу, від його вигляду, грамотності і професійності, залежить і враження від усього ресторану, бажання чи небажання відвідати цей заклад ще раз. Сьогодні вже не викликає сумніву, що універсальний фахівець сфери обслуговування повинен досконало виконувати основні трудові прийоми, а саме: вміти чітко, правильно, охайно підготувати ресторанну залу до прийому відвідувачів, уміло обслуговувати клієнтів та виявляти неабиякий естетичний смак до всього процесу офіціантської діяльності. І дійсно сучасний офіціант – це підтримка іміджу будь-якого ресторану. 2.3. Актуалізація попередньо набутих навчальних компетенцій. На попередньому уроці ми вивчили особливості різних видів бенкетів, зокрема: з повним обслуговуванням офіціантами, з частковим обслуговуванням офіціантами. Прийом замовлення і складання меню, порядок розрахунку. Перед усім згадаємо: ( додаток з питаннями №4 ) Майстер виробничого навчання здійснює фронтальне опитування учнів. 2.4. Аналіз і доповнення відповідей учнів, підбиття підсумків. Пояснення критеріїв оцінювання. Ви вже мали змогу проходити виробничу практику на підприємствах, і ви знаєте, що для офіціанта найголовніша винагорода - це гарний настрій відвідувачів і звичайно чайові. Я сьогодні буду оцінювати вас за допомогою винагороди, за кожну правильну відповідь ви отримаєте картки оцінювання («чайові») в розмірі одного балу, а за виконання практичного завдання – «мішечок з золотом», який дорівнює п'яти балам. 3.Викладання нового матеріалу. 3.1.Розповідь майстра в/н про особливості організації та сервірування фуршетного столу, а також особливості обслуговування бенкету-фуршет. (Майстер в/н використовує слайдову презентацію «Організація та обслуговування бенкету-фуршет»).
  • 5. Залежно від форми обслуговування розрізняють наступні види банкетів: бенкет за столом з повним обслуговуванням; бенкет за столом з частковим обслуговуванням; бенкет-фуршет, комбінований бенкет, бенкет- коктейль; бенкет-чай. Сьогодні ми з вами будемо розглядати бенкет-фуршет, а саме як правильно організувати цей різновид бенкету та як правильно провести сервірування столу до прийому гостей. Бенкет-фуршет Назва бенкет - фуршет походить від французького "а-ля фуршет", що означає "на виделку". Основним столовим приладом під час їжі є виделка закусочна. Бенкет-фуршет організовують зазвичай у випадках, коли в порівняно обмежений час (1,0-1,5 год.) необхідно прийняти велику, кількість гостей (це може бути офіційний прийом, ювілей, сімейне торжество або інший святковий захід). Гостям надається вільний вибір місця в залі. Гості самі вибирають страви й напої, розставлені на столі, їдять і п'ють стоячи за фуршетним столом або біля нього. У будь-який час вони можуть піти з бенкету, не чекаючи його закінчення. Столи для бенкету встановлюють в залі в вигляді прямокутника або у вигляді букв П, Т і Ш, але так, щоб відстань між столами і від столів до стін залу була достатньою - 1,5 м для вільного пересування гостей. Біля стін або по кутах залу можуть бути невеликі круглі або квадратні столи, накриті скатертинами, на які ставлять квіти у високих вазах, паперові серветки, ці столи використовують також для того щоб гості мали змогу ставити використаний посуд. Меню бенкету- фуршету складається в основному з закусок, асортимент яких значно ширше, ніж меню інших бенкетів. Всі закуски готують (нарізають) невеликими порціями, щоб їх зручно було їсти, стоячи, за допомогою однієї виделки.
  • 6. Сервірування фуршетного столу Фуршетні столи накривають банкетними скатертинами так, щоб кінці їх з усіх боків столу звисали однаково, на відстані 5-10 см від підлоги. Кути кожної скатертини підвертають з торцевих сторін усередину, утворюючи прямий кут. Також існують спеціальні фуршетні скатертини або фуршетні юбки. Розрізняють два варіанти сервіровки фуршетного столу: односторонню та двосторонню. При першому варіанті стіл сервірують тільки з одного боку, використовуючи його зазвичай для почесних гостей і організатора банкету. Стіл встановлюють перпендикулярно до основного столу на відстані 1,0-1,5 м або однією стороною до стіни. Двостороннє сервірування здійснюють з двох боків столу. Накритий скатертиною фуршетний стіл спочатку сервірують склом (кришталем): фужерами, стопками, келихами, горілчаними чарками. Як правило, частина скла (кришталь) тримають на підсобних столах і виставляють його по мірі необхідності. Двостороння сервіровка фуршетного столу є найбільш доцільною. Розстановку скла (кришталю) при цьому роблять одним із таких способів: у два ряди, групами, ялинкою, змійкою. В загалі скляний посуд дозволяється розставляти імпровізовано, але так щоб це було досить естетично та зручно. Сервірування склом у два ряди починають з розстановки фужерів. На кінцях столу по його центру на відстані 15-20 см від торця ставлять трикутником фужери по 9-11-17-21 штук. При довжині столу понад 7 м фужери можна ставити також і в середині двома симетричними трикутниками по 7-9 шт. Простір між ними (25-30 см) служить для розміщення пляшок з мінеральними водами і фруктовими вазами. Чарки розташовують уздовж по центру столу двома рядами, відстань між якими 20- 25 см, а між чарками 1,5-2 см, розставляють чарки в певному порядку: спочатку малого розміру і ємності, середнього розміру і ємності та більшого розміру. Чергування чарок в обох рядах повинно бути однаковим. Тому спочатку ставлять один ряд чарок, а по ньому вирівнюють другий. Глечики з соками ставлять з торців столу перед фужерами, тому склянки для соків стоять групами біля глечиків. Сервірування столу склом (кришталем) групами починають з розстановки групи фужерів по краях столу, потім під кутом 30-45 градусів до осі столу розставляють паралельно один одному групи чарок (горілчаних, Рейнвейн, лафітних) на відстані 50-60 см між групами. Якщо довжина столу більше 7 м, то додатково в центрі столу встановлюють групу фужерів. При сервіровці змійкою, фужери і чарки розставляють вздовж усього столу, при цьому, дотримуючись загального принципу, - більш високі фужери розташовують у центрі столу, низькі -
  • 7. ближче до краю. При сервіровці кришталем ялинкою по поздовжній осі столу на відстані 60-80 см в центрі ставлять фужери по 4-6 штук, потім під кутом 45 градусів з одного і з другого боку до краю столу ставлять трикутниками по 3 штуки. Якщо довжина столу більше 7м, то до його середини напрямок чарок під кутом 45 градусів роблять з одного боку столу, а на другій половині у зворотному напрямку. Для сервіровки фуршетного столу необхідні закусочні та десертні тарілки. Кількість тарілок для бенкету визначають розрахунком: закусочних 1-2 штуки, а десертних 1 тарілка на кожного гостя. Закусочні тарілки ставлять по обидва боки вздовж столу стопками по 6-10 штук на відстані 2 см від краю столу. Мал..1Розміщення столових приборів відносно тарілок Відстань від торців столу і між стопками тарілок 1,5-2 м. Десертні тарілки стопками по 3-4 штуки ставлять трохи праворуч перед закусочними, ближче до чарок. При розміщенні закусочних і десертних тарілок слід пам'ятати, що емблеми (вензелі, марки) на тарілці повинні бути строго з протилежного до гостя боку. Потім фуршетний стіл сервірують приладами: закусочними ножами і виделками, фруктовими приладами. Для обслуговування бенкету кількість приладів визначають з розрахунку на одну людину: виделки закусочні - 1,5-2 шт.; ножі закусочні - 0,5-1 шт.; ножі десертні (фруктові) - 0,3-0,5 шт. Існують два варіанти сервіровки фуршетного столу закусочними приладами: 1 - варіант: виделки, за числом закусочних тарілок (6-10 шт.), кладуть на ребро (вістрям до тарілки) ліворуч від кожної стопки тарілок, а ножі закусочні (3-4 шт.) праворуч від тарілок. 2 - варіант: виделки закусочні кладуть на ребро правіше закусочних ножів, вістрям до тарілки. Найбільш поширеним у ресторанах є перший варіант сервірування бенкету-фуршет. Кількість фруктових ножів і виделок дорівнює числу десертних тарілок (3-4 шт.). Відстань між краєм тарілок і першим ножем і виделкою повинно бути 1,5-2
  • 8. см. перечниця та сільнички (краще відкритого типу) ставлять безпосередньо на стіл за тарілками з хлібом. У кожну перечницю і сільницю кладуть ложечки для спецій ручкою вправо. Полотняні серветки, складені вчетверо, а потім навпіл укладають за кожною стопкою закусочних тарілок. Обслуговування бенкету «фуршет» Зазвичай на подібних заходах гості самі підходять до столів і вибирають будь-яку страву самостійно, офіціанти як правило лише допомагають і звичайно слідкують за чистотою на столі, а також звертають увагу на келихи з напоями. Більш складні страви можна подати таким чином: на таці, накритій серветкою, ставлять страви, соус, чисті тарілки, закусочні набори, хліб. Офіціант обносить гостей, пропонуючи їм самим взяти бажане, або розкладає це сам вільною правою рукою. При такому способі подавання краще працювати в парі: один офіціант несе тацю зі стравами, другий перекладає страву на мілку тарілку і з наборами подає гостю. Можна використати для цього і пересувні фуршетні підставки та фуршетні візки. Після холодних закусок в обніс подають гарячі страви в кокотницях, овальних або круглих блюдах, баранчиках. Кокотниці ставлять на тацю, накриту серветкою. На ручки кокотниці надівають папільйотки. Біля краю таці кладуть кокотні виделки або чайні ложки. На таці стопкою розміщують паперові серветки. Якщо гарячу страву офіціант приносить у металевому посуді, то на ліву руку він насамперед кладе складений ручник, щоб захистити руку від опіку. При подаванні риби, смаженої в тісті, невеликих котлет, люля-кебаб на блюдо ставлять також стопку зі шпажками. У правій руці офіціант тримає тарілку для використаних шпажок. Гарячі страви можуть бути подані на таці. Основний продукт ставлять на таці в блюді або баранчику, соус в соуснику, поряд розміщують стопку тарілок, столові набори й хліб. Офіціант підходить до гостей, пропонуючи їм взяти страву або за їх бажанням подає її сам. Після гарячих страв подають десерт. На тацю, накриту серветкою, ставлять металеві креманки, кладуть десертні або чайні ложки. У цей час або після десерту гостям пропонують шампанське. Його несуть на таці, накритій серветкою, у келихах, наповнених на дві третини їх місткості. Завершується бенкет подаванням кави. Офіціант переносить таці на лівій руці, правою ставить чашку на блюдце, поряд кладе кавову ложку і за бажанням гостя в чашку кладе щипцями кілька кусочків Мал.2. Фуршетні візки
  • 9. цукру, а потім пропонує каву гостю. До кави можна подати також коньяк або лікер. Для цього на таці, накритій серветкою, ставлять коньячні і лікерні чарки, пляшки з коньяком та лікером. За бажанням гостя чарки наповнюють коньяком або лікером. Це можна зробити й у підсобному приміщенні. У такому випадку офіціант називає напої, якими наповнені чарки. Бенкет- фуршет продовжується 1,5-2 години. 3.2.Закріплення нового матеріалу методом бліц-опитування. (Майстер в/н використовує слайдову презентацію «Бліц-опитування»). 4. Показ нових прийомів трудової діяльності майстром виробничого навчання. Демонстрація сервірування фуршетного столу. Майстер виробничого навчання відтворює сервірування фуршетного столу різними способами: 1) одностороннє сервірування; 2) двостороннє сервірування (рядами, або решіткою та групами). 5. Пояснення характеру і послідовності роботи учнів підгрупи на уроці. Майстер виробничого навчання дає вказівки учням та пояснює послідовність виконання трудових операцій. 6. Пробне виконання трудових прийомів учнями підгрупи. Майстер виробничого навчання пропонує одному з учнів підгрупи відпрацювати прийоми трудових дій за основною структурою сервірування фуршетного столу двостороннім способом. 7. Відповіді майстра в/н на запитання учнів. 8. Аналіз роботи учнів на вступному інструктажі. Майстер виробничого навчання робить висновки та роздає випереджальні завдання на поточний інструктаж, а також розподіляє учнів по робочих місцях. ІІІ. Поточний інструктаж. 3.1. Видання завдань для самостійної роботи учнів та пояснення порядку їх виконання. Учні виконують завдання сервіровки фуршетного столу за різними стилями та тематикою.
  • 10. План трудових дій: 1) Розподілити посуд за призначенням. 2) Відібрати посуд необхідний для сервірування фуршетного столу. 3) Охарактеризувати різні способи розстановки скляного посуду. 4) Відібрати та дати аналіз столової білизни необхідної для сервірування саме фуршетного столу. 5) Сервірування фуршетного столу. 3.2.Повідомлення про критерії оцінювання виконуваних робіт. 3.3.Майстер здійснює цільовий обхід. 3.4. Прийом майстром в/н виконаних робіт. У разі колективної помилки майстер призупиняє роботу учнів і проводить додатковий інструктаж, показує технологічну послідовність окремих операцій, де була допущена помилка. 3.5. Прибирання робочих місць. ІV. Заключний інструктаж. 4.1. Аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку, її об’єктивне обґрунтування. 4.2.Оцінювання роботи учнів на уроці майстром виробничого навчання. Майстер виробничого навчання наголошує на оцінюванні роботи учнів протягом уроку. 4.3.Аналіз причин помилок учнів та засоби їх усунення. Учні роблять емоційну рефлексію та аналізують свої помилки. 4.4. Підбиття підсумків роботи на уроці. Майстер в/н робить загальні підсумки по уроку. 4.5. Видача домашнього завдання. Підготував: майстер в/н Бурмак Лілія Дмитрівна.
  • 11. Додаток 1 Бенкет-фуршет Для організації бенкету-фуршету використовують столи заввишки 0,9-1,1 м, завширшки - 1,2-1,5 м, завдовжки не більше 10 м. Для цього використовують Фуршетні столи різної форми, з яких можна компонувати святковий стіл різного розміру та форми (мал.1). Мал. 1. Фуршетні столи: а - з поличкою; б - без полички; в - варіанти компонування фуршетних столів
  • 12. При визначенні загальної довжини столів виходять із норматив: 0,4 м на одну персону. Фуршетні столи розміщують по-різному: в один ряд, кількома рядами або у вигляді кола, еліпса, квадрата з округленням кутів, а також літер Т, П, ПІ тощо. При цьому центральне, найбільш зручне місце в залі виділяється почесним гостям. Столи не повинні загороджувати основний або службовий вхід до залу, їх не варто встановлювати ближче ніж на 1,5 м від стіни, щоб забезпечити вільне пересування гостей і офіціантів. Стіл для почесних гостей (при розставлянні столів у вигляді літер Т, П, ПІ) встановлюють на відстані 1-1,5 м від інших столів. Крім основних фуршетних столів, у залі в зручних місцях (переважно біля стін) ставлять додаткові - круглої, квадратної або прямокутної форми. Біля цих столів гості можуть їсти і пити або ставити на них використані тарілки, чарки, келихи тощо. У бенкетному залі можуть бути передбачені невеликі столи (приблизно на 6 осіб.) з кріслами для гостей, яким важко споживати їжу стоячи. Крім того, біля стін встановлюють підсобні столи для запасних тарілок, наборів, чарок, серветок. Фуршетні столи накривають таким чином, щоб спуск скатертини з усіх боків був 5-0 см від підлоги. Скатертини стелять на столи після того, як усі вони розставлені і вирівняні. Попередньо їх рекомендується накривати м'якою товстою тканиною, що попереджає биття посуду, всмоктує випадково пролиту рідину. Якщо стіл накривають кількома вузькими скатертинами, слід вирівняти нижні краї двох з них, якими накривають фуршетний стіл з одного та іншого боку. Потім їх прикріплюють до сукна столу ниткою і третьою скатертиною накривають його так, щоб вона звисала тільки з торців, при цьому один її край вирівнюють по краю столу, другий - підвертають по протилежному краю. Якщо край скатертини нерівний, його теж підвертають. Кінець дуже довгої скатертини можна підкрутити валиком під стіл (з боку, протилежного головному входу) або зробити складку, для чого її підвертають на торці усередину на стіл. Стіл можна накрити двома широкими скатертинами: першою застеляють бік столу, протилежний основному проходу залу, другою - інший бік столу, перекриваючи першу скатертину. Кути скатертини підвертають, створюючи прямий кут, і спуски з бічного і торцевого боків акуратно скріплюють. Сьогодні частіше використовують спеціально зшиті скатертини з довгою оборкою. Причому скатертина, яка знаходиться на кришці столу, і та, що спускається вздовж краю, виконані з матеріалу різного кольору. Наприклад, поверхня столу накрита скатертиною білого кольору, боки і торець задрапіровані блакитною тканиною. Скатертина, що спускається з боків столу, може бути злегка призбирана.
  • 13. Додаток 2 Мал. 3. Варіанти двостороннього сервірування столу для бенкету- фуршету з розставлянням скла: а - двома рядами, б - групами М - страви із м'яса птиці, дичини; Р - страви із риби; О - овочі, гарніри, соління
  • 14. Додаток 3 Зразки фуршетних скатертин та фуршетних спідниць
  • 15. Додаток 4 Питання для повторення пройденого матеріалу: 1. Різновиди бенкетів, в чому їх відмінні ознаки? 2. Особливості підготовки до проведення бенкетів? 3. Особливості організації та проведення бенкету за столом з повним обслуговуванням офіціантами? 4. Особливості організації та проведення бенкету з частковим обслуговуванням офіціантами? 5. Правила етикету під час проведення бенкету - прийому? 6. Як розраховується кількість офіціантів для обслуговування бенкету з повним та частковим обслуговуванням офіціантів? 7. Особливості бенкетного меню? 8. Як потрібно розмістити наречених за столом і де розсаджують батьків молодят? 9. За який час потрібно виставляти на стіл готові страви для бенкету? 10.На якій відстані розташовують набори зі спеціями? І де повинна стояти сіль, а де перець? Питання для кросворда. 1. Те, що офіціант приносить в останню мить. ( Рахунок) 2. Званий обід або вечеря в урочистих рамках, які проводяться на честь певної особи або події, наприклад ювілею, весілля тощо. ( Бенкет) 3. Цим словом називають хлопчика у Франції, а також друге значення людини, яка подає страви? ( Гарсон) 4. Хто першим сідає за весільний стіл? (Наречені) 5. «Дякую», що передається офіціанту прямо в руки? 6. Офіціант в німецькій пивній? ( Чайові) 7. Асортиментний перелік страв, закусок і напоїв пропонованих підприємством ресторанного господарства. (Меню) 8. Який посуд залишається на бенкетному столі перед подавання солодких страв та десертів? ( Фужери) 9. Відстань між самими крайніми предметами індивідуального сервірування для одного гостя. ( Куверт) 10. Працівник ресторану, кафе, бару, їдальні, закусочної, підприємства харчування в туристичних комплексах, готелях і на транспорті, що подає страви відвідувачам. ( Офіціант)
  • 16. Додаток 5 Питання для закріплення нового матеріалу: 1. Як перекладається з французької мови значення « а ля фуршет»? 2. Якої довжини та ширини повинні бути фуршетні столи? 3. Чим накриваються фуршетні столи? 4. Які нормативи при визначенні загальної довжини столу для організації бенкету – фуршет? 5. Нормативи сервірування посудом фуршетного столу? 6. З чого починається сервірування столу для бенкету – фуршет? 7. Які існують форми розстановки скляного посуду на фуршетному столі? 8. Назвіть варіанти сервірування фуршетного столу? 9. На якій відстані і в якій кількості ставлять закусочні тарілки? 10.Як необхідно розташувати «фраже» на столі? 11.Де розміщуються пиріжкові тарілки та фруктові прибори? 12.Бенкет – фуршет продовжується ….? 13.Особливості обслуговування бенкету – фуршет? 14.Розміщення столів для організації бенкету – фуршет? 15.Особливості фуршетного меню?