Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Тематичний урок «Україна — наш спільний дім»
1. Тематичнийурок«Україна— наш спільнийдім»
1
2
3
4
5 ( Голосів:1 ) 05 вересня2012
МЕТА УРОКУ:
Поглибитизнання учнівпро незалежнуУкраїнутаїї державні символи,проаналізуватиетапи
здобуттяукраїнським народомдержавної самостійності; розвиватилогічне мислення,вміння
порівнювати,аналізувати,узагальнюватиі критичнооцінюватиісторичні факти,робитивисновки,
відстоювативласнупозицію;виховуватипочуттяпатріотизмутанаціональноїгідності,любовдо
рідногокраю,розуміннясвоєї причетності доподій,щовідбуваютьсяв Україні,формувати
переконанняунетлінності духовнихскарбівУкраїни.
ОБЛАДНАННЯ:
комп’ютер,презентація,ілюстративнийматеріал.
ХІД УРОКУ:
Вступне слововчителя.Оголошеннятемипершогоуроку.
Звучитьпісня про Україну,яка супроводжуєтьсяілюстративнимматеріалом.
Учитель.Чуємонад пісеннимнароднимокеаномбагатоголосийпоетичнийхор,і кожнапісняв
томухорі — про Україну.Літає вона вільнов небесах,якщоосвяченащироюлюбов’ю,аякщо
народженаз фальшивої,то падає в розбурхані хвилі безматеринськогоблагословення.А в тому
величномухорі,де злилосятакбагато дужих голосів,лунає молитваТараса Шевченка(слайд№2):
Я так її люблю,
Мою Україну убогу,
Що проклянусвятогоБога,
За неї душу погублю!
Слайд №1
Із тисяч народіві народностейсвітумайже 200 вирослив нації — створилисвої держави й
домоглися визнання світовоїспільноти,середних — Україна.
Нація (лат.nation — народ) — 1) форма історичноїспільності людей,щооб’єднані міжсобою
спільноюмовою,походженням,територією.Психологією,культурою,ментальністю,побутом
тощо;2) країна,держава.
Слайд №2
У духовномуй політичномужитті кожногонародує подіїй роки,які назавжди входятьв його
історію,свідомість,визначаютьхарактербуття,місце і рольусвітових цивілізаційних процесах.
2. Тепермаємоі в нашійісторіїтакі події,що передусімсвітом засвідчилипрагненняукраїнського
народудо вільного,щасливого,заможногожиття.А ріктой — тисяча дев’ятсотдев’яностоперший.
ЦьогорічнийДеньнезалежності Україниприйшовякрезультаттисячолітньоїборотьби
українськогонароду за право мати своюнаціональнудержаву,якаповинна стати запорукою
успішногокультурногоі політичногорозвиткусуспільства.
Успіх нинішньогоукраїнськогодержавотвореннязначноюміроюзалежитьвідтого,чи зуміємоми
об’єктивнопроаналізувативласнийісторичнийдосвід,зокремаусвідомити,якформуваласяі
функціонувалаукраїнськадержавницькаідея.
Учень-історик1.Процесзародженняй розвиткуцієї ідеївиявився довготривалим,складним,а на
деяких етапах йвельмисуперечливим.Це великоюміроюзумовленонадзвичайнонепростою
історичноюдолеюукраїнськогонароду,численнимиперешкодаминашляхустановленняйого
етичноїсамосвідомості,жорстокимипереслідуваннями тих,хтонамагавсяпіднятинаціональне
питанняв умовах чужоземногопоневолення.
Так склалося,що ми, звертаючипоглядна свою історію,знаходилипереважноподіїсумні.Пам’ять
наша міцнозафіксувалатакі сторінки,якзруйнуваннязолотоглавогоКиєва,битвупідБерестечком,
драматизм Полтавськогобою,підступне нищенняСічовоїЗапорозькоїреспубліки,Емськийуказі
Валуєвськийциркулярпрозаборонуукраїнськоїмови. А з недавніх історичних подій —
розстріляне Відродження20-х,голодомор33-го,чорнанаруга 37-го, операція«Вісла»,
Чорнобильськатрагедія.
Учитель.Чизакінчилисяперешкодиназміцненні нашоїдержави?Що ще заважає нам?
Дітивисловлюютьсвоїдумки.
Учень-історик2.Називаючитяжкі сторінкинашоїісторії,ми зовсім не хочемозакреслитите велике
і світле,яке підноситьнашнарод до вершинцивілізації,визначає йогозаслуги передлюдством.
Адже на нашомуславномуісторичномушляхубулиі могутняКиївська держава Володимира
Великого,ЯрославаМудрого,і першахристиянськареспублікавЄвропі — ЗапорозькаСіч,і
відчайдушнийпоривдо свободи часівІвана Мазепи, і започаткуваннявласноїдержавності в
УкраїнськійНароднійРеспубліці.
Учитель.Слідзгадати найвидатніших з-поміжтих,чиїіменаназавжди увійшлив історичнупам’ять,
у душународу українського:великогоузвершеннях,улюбові доземлі предківі трагічногоу
помилках своїх Богдана Хмельницького,грізноговояка,оборонцявольностейкозачих ІванаСірка,
мудрогобудівничогой політика,відданогоідеїнезалежності українськоїІванаМазепу,творця
першоїукраїнськоїКонституціїПилипа Орлика.
Слайд №3
У найважчі часи сміливопіднімалисвійголосза волюі демократію,заУкраїнутакі велетидуху,як
ГригорійСковорода,ПантелеймонКуліш,МиколаКостомаров,МаркіянШашкевич,Іван Франко,
МихайлоДрагоманов,Леся Українка.
Середвидатних діячівновітньоїісторії,історіїкривавих,але і героїчних змагань за вільнуі
незалежнуУкраїнувіддамошану Михайлові Грушевськомутайого сподвижника,котрі привели
Українудо поетапногопроголошеннячотирьох Універсалів.
Учениця1. Є на світі одна Україна, як тількиоднає в нас мати,і їй наша найсвятішадитинналюбов.
3. Є одна Україна, як Великийі Єдиний Бог.Будемомолитися неможнимиустамидо Всевишнього,
щоб нам Українухранив,дав їй волю,і добрудолю,і щастя, і ясногосвіта на многая, многая літа.
Учениця2. Стоїмо на майданах,у концертних залах,уцерквах і соборах,стоїмо благовісно,якдіти
передмамою,і щира молитвавитає над нами, і словопоетаОлександраКониськогона крилах
музики Миколи Лисенкалетитьдонеба:
Боже Великий,Єдиний,
Нам Україну храни…
Учитель.Якимиж були перші крокитвореннянезалежноїУкраїни?
Учень-диктор1.24 серпня1991 р.АктпроголошеннянезалежностіУкраїни,вякому
підкреслювалося:«…продовжуючи тисячолітнютрадиціюдержавотвореннявУкраїні, — виходячи
з правана самовизначення,передбаченогоСтатутомООНта іншимиміжнародно-правовими
документами, — здійснюючиДеклараціюпродержавнийсуверенітетУкраїни,ВерховнаРада
Української Радянської СоціалістичноїРеспублікиурочистопроголошує незалежністьУкраїнита
створеннясамостійноїУкраїнської держави — України.
Слайд №4
Учень-диктор2.1 грудня1991 р.відбулисядві подіїісторичноїваги — понад 90% громадян,які
взяли участь у Всеукраїнськомуреферендумі,висловилисязанезалежністьУкраїни,водночасбуло
обраноПрезидентареспубліки — Л.Кравчука(понад61% голосів).Осьяк прокоментував
результатиреферендумуамериканськийтижневик«Тайм»:«Росіяможе існуватибезУкраїни;
Україна може існуватибез Росії.Але РадянськийСоюз не може існуватибез України.Він
закінчився».
Учень-диктор3.28 січня 1992 року — ВерховнаРадазатвердилаДержавнийпрапорУкраїни.
19 лютого1992 року — ВерховнаРадазатвердилатризубмалим ГербомУкраїни.
6 березня2003 року — ВерховнаРада УкраїниухвалилаЗакон«Про ДержавнийгімнУкраїни».
28 червня1996 року ВерховнаРадаприйнялаКонституцію.
Слайд №5
Учитель.Незалежністьнашоїдержавистала реальністю.Українамає свійгерб,прапор,гімні
державну мову.
Учень-історик1.2 вересня1991 рокунад будинком ВерховноїРадиУкраїни булопіднятосиньо-
жовтий прапор — символ незалежності тасуверенітетунашоїдержави.А 28 січня1992 року
ВерховнаРадаУкраїни затвердилаДержавнимпрапоромсиньо-жовте полотнище.Синійколір
символізує чисте небо,мир;жовтий — достатокі працелюбність.Прапорє офіційноюемблемою,
символомсуверенітетуУкраїни.Тому23 серпня2004 рокуна вшануваннябагатовіковоїісторії
українськогодержавотворення,державноїсимволікиУкраїниУказомПрезидентаУкраїни було
встановленовідзначатищорічно23 серпняДеньДержавногопрапораУкраїни.
4. Слайд №6
Учень-історик2.Гербнашої держави — тризуб— має глибокі історичні корені,належитьдочасів
князюванняв Києві ВолодимираВеликого (980—1015 рр.).Вінсимволізує туж трійцю
життєтворчих енергій,щоі хрест, — Мудрість,Знання і Любов,які виходятьз одного джерела.Ми
можемопишатисянашим Гербомяк символом загальнолюдських цінностей,щомаютьісторичні
корені.
Український народізповагоюставиться до своїх символів.Прапорі Гербє святинями, томуїх слід
шануватий берегти.
Учень-історик3.ГімнУкраїни — це головнапісня,яка виконуєтьсяна всіх урочистих подіях.Уйого
основу покладеномелодіюпіснікомпозитораХІХстоліттяМихайлаВербицькогонасловаПавла
Чубинського«Ще не вмерлаУкраїна…»
ЗвучитьГімн України.
Слайд №7
Двадцятьроківми живемов незалежнійУкраїні й повинні гордитисятим,що маємосвою
державу,мову,землю,традиціїі символи.Той є справжнім патріотом,хтосвоїми вчинками,
поведінкою,працею,знаннямизміцнює її могутність.
Слайд №8
Хто,на вашу думку,є справжнімпатріотом?
Слайд №9
Учитель.Винародилися й живете в незалежнійУкраїні.Ще багатопроблемунашіймолодій
державі — їй всього 20 років.Який вклад у розвитокі зміцненняУкраїниможете зробитиви — її
сини і дочки,її майбутнє?
Слайд №10
Гра «Мікрофон» (учні висловлюютьсвоїдумки).
Учитель.Перші крокинезалежності сталивипробуваннямдлявсіх,тестуваннямназрілість,
терпіння,толерантність,нарешті — наздоровийглузд. За роки незалежності багаточогозмінилося
в нашій країні.Зробленобагато,але належитьзробитище більше.НамтребаутвердитиУкраїнуяк
високорозвинену,незалежнуєвропейськудержаву.Мивіримо,що український народзнайде в
собі сили і волю,щоб подолативсі труднощі,розумносинтезуватинайкращі національні надбання
та світовийдосвід на шляхурозбудовисвоєї держави.
5. Слайд №11
Учениця.ВіршВіктораБаранова«Доукраїнців».
Учитель.Україна— наша земля,наша держава,і господарями в нійє ми! Нехайбезсмертний
героїзм предківскріплює нашунаціональнуволюйнаснагу на ниві розбудови й утвердження
Української держави.Де б ти не був,із ким би ти не зустрічався,щоб не робив — пам’ятай,що ти
вільнийгромадянинвільноїкраїни. У єдності переможемойпередамоврукиприйдешніх
поколіньгорду,вільнуі багатуУкраїну!
(ЗвучитьпісняТ. Петриненка).
АВТОР
ЮрченкоВалентинаСтепанівна,вчительукраїнськоїмовита літературиСЗШ№ 111 м. Києва.
Подробнее:http://familytimes.com.ua/ukraine-dim.html