1. Вітчизна – це не хтось і десь, Я – теж Вітчизна
Вікова категорія: 10 клас
Мета: повторити з учнями історичні факти становлення незалежності України; уміти
аналізувати історичні події, вдосконалювати уміння працювати з історичними та
літературними джералами; виховувати в учнів почуття патріотизму, національної
гідності, любові до рідного краю; прищеплювати національну гордість за свою
Батьківщину.
Обладнання: карта України, відеоматеріали: «Як народжувалась наша Держава»,
«Проголошення незалежності України», слайд-шоу на пісню «Квітка-душа –
наша Україна», презентації учнівських робіт,чисті аркуші паперу.
Коментар: вчитель дає дітям передзавдання створити мальований фільм і озвучити його
та знайти фольклорні твори та історичні факти про державотворення України.
Хід уроку
Учитель: Україно! Мій духмяний дивоцвіт,
Голубінь над чистим золотом колосся.
Через терни йшли до волі стільки літ,
І настав той світлий день, коли...Збулося!!!
Збулося! Незалежність України – одна із найважливіших сторінок в історії України. Як ви
вважаєте, чого домоглася наша держава, виборовши незалежність? (відповіді учнів)
Учитель: А все починалося давним-давно, ще за часів Київської Русі. Давайте
переглянемо, як це було. (перегляд документального фільму «Як народжувалась наша
Держава», відео додається).
Доля нашої країни була нелегкою. Про важкі випробування до незалежності і волі нашим
народом було складено чимало легенд, народних пісень, історичних бувальщин. Сьогодні
ми маємо змогу відчути себе гідними нащадками українського народу, тож із
задоволенням даю вам слово, аби із фольклорним надбанням ви познайомили один одного
(10-ки презентують фольклорні твори та історичні факти).
Учитель: Одна із груп отримала передзавдання до нашого уроку – створити мальований
фільм про тернисті шляхи України як держави від часів Петра І до 1991 року, а інша –
озвучити його (показ та озвучення фільму).
І от серпень 1991 року. Цей відеофрагмент сповістив про нову сторінку в історії нашої
України, давайте полинемо на 20 років назад. (перегляд відео «Проголошення
незалежності України», відео додається)
Учитель: Українці вже два десятиріччя мають таку довгоочікувану і таку вистраждану
народом незалежність. Звісно, ми пишаємось нашою незалежністю, але разом з тим
спостерігаємо і болісно сприймаємо негаразди, які є у нашій державі. Ви – майбутнє
країни, її гордість, надія, інтелектуальна еліта. Тож мені дуже хочеться, щоб зараз,
поділившись на три групи, ви висвітлили перемоги та досягнення нашої України (І група),
найочевидніші поразки за часів незалежності (ІІ група), спроектувати, уявивши себе у ролі
політиків, економістів, творчої інтелігенції, шляхи процвітаючої України (ІІІ група) –
(презентація моделей учнями).
Учитель: Оптимістичний, красивий шлях окреслили ви для майбуття нашої країни,
переконаний, що саме таким він і буде.
(слайд-шоу на пісню «Квітка-душа – наша Україна»)