глобальні екологічні проблеми сучасності та шляхи їх подолання
Urok oksydy
1. Урок № 15
Клас 8
Тема: Оксиди в природі. Використання оксидів.
Мета: розглянути фізичні властивості оксидів, їх місце в природі;
Ознайомити учнів із використанням оксидів людиною.
Завдання:
- продовжувати формувати поняття про основні класи неорганічних сполук,
зокрема поняття оксиду;
- закріпити знання учнів про склад, назви та класифікацію оксидів;
- розглянути розміщення оксидів у природі та використання оксидів
людиною.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Методи: бесіда, самостійна робота, презентація мініпроектів, робота з
підручником.
Обладнання та матеріали: ПК, презентації учнів, речовини-оксиди (що є в
наявності в хімічному кабінеті).
Хід уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
- Яку тему почали вивчати на попередньому уроці?
- Який клас речовин почали розглядати?
- Що таке оксиди?
- Виберіть із переліку речовин формули оксидів? Що в них спільного? (слайд 2)
- Складіть за валентністю формули оксидів та назвіть їх! (слайд 3)
Самостійна робота учнів із зошитом
- перевірте правильність виконаної роботи (слайд 4).
2. ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми, мети завдань
уроку.
- Чи можете ви навести мені приклади речовин-оксидів у природі?
- Яка із перелічених речовин для людини є найважливішою? Чому?
Сьогодні ми здійснимо віртуальну подорож у навколишній світ і детальніше
познайомимось із речовинами-оксидами за хімічною будовою, які ви всі і
так добре знаєте, використовуєте їх в побуті та для інших потреб. Отож,
починаємо!Оголошення теми, мети, завдань уроку (слайди1,5-7).
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Перш за все ми ознайомимось із фізичними властивостями оксидів (слайд 8).
1) Оксиди за своєю природою можуть перебувати в навколишньому
середовищі в трьох агрегатних станах: твердому, рідкому, газоподібному.
2) Поширеність оксидів у природі продемонструє нам наступний слайд 9-11.
3) Вдома ви досліджували властивості та використання деяких речовин,
тому зараз поділитесь результатами своєї роботи. Доки учень біля дошки
презентує нам своє дослідження, всі інші заповнюють у зошиті таблицю
за зразком (слайд 12).
4) Демонстрування презентацій та зачитування цікавих повідомлень.
І група учнів – газоподібні оксиди;
ІІ група – вода як оксид;
ІІІ група – тверді оксиди.
V. Узагальнення матеріалу уроку.
Отже, використовуючи із хімічних речовин тільки оксиди, людина може
забезпечити собі життя, лікуватися, будувати житло, піднятися в небо та освоїти
космос, ошатно виглядати та бути матеріально забезпеченою (слайд 13).
VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Учні класу за 45 хв. Уроку видихають із повітрям 1,1 кг вуглекислого газу. Який
об’єм займає цей газ за нормальних умов? (слайд 14).
VII. Підведення підсумків уроку, виставлення оцінок.