1. 8 клас Урок № 11
Тема.
Мета уроку:
Тип уроку:
Форми роботи:
Обладнання:
Основи, їх склад і назви. Класифікація основ.
- сформувати поняття учнів про новий клас
неорганічних речовин на прикладі основ;
- навчити учнів складати назви речовин за сучасною
науковою українською номенклатурою; наводити
приклади розчинних і нерозчинних основ та
амфотерних гідроксидів;
- виховувати науковий світогляд, екологічну
культуру учнів, допитливість, уважність, інтерес
до вивчення предмета;
- розвивати вміння й навички складати формули
неорганічних сполук за валентністю на прикладі
основ;
комбінований урок.
робота з опорною схемою, розповідь учителя, групова
робота.
Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва,
зразки основ, таблиця розчинності.
ХІД УРОКУ
І. ПЕРЕВІРКА Д/З
впр. № 1-3, та написати реферат: «Поширення солей в природі»
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Які неорганічні сполуки належать до класу солей?
2. Як класифікують солі?
3. Як правильно дати назву солям?
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ ТА ПОСТАНОВКА ЗАВДАНЬ
УРОКУ.
Тема. Основи, їх склад і назви. Класифікація основ.
Сьогодні на уроці ми повинні:
- познайомитись з новим класом неорганічних речовин - основами;
- навчитись складати назви основ за сучасною науковою українською
номенклатурою;
- вміти наводити приклади розчинних і нерозчинних основ та амфотерних
гідроксидів; складати формули основ за валентністю;
1
2. IV.МОТИВАЦІЯ ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Знадобляться:
- на уроках хімії з 8 по 11 кл;
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Демонстрація. Зразки основ
КОН, NaОН, Са(ОН)2, Сu(ОН)2 (свіжоприготовлений), Аl(ОН)3
• Що спільного у формулах основ, які є на вашому столі? (Наявність
групи атомів -ОН — гідроксильної групи)
• Який клас неорганічних сполук називається основами?
• Від чого залежить кількість гідроксильних груп в основі? (Від ва-
лентності металу)
• Як можна в загальному вигляді записати формулу основ? (Ме(ОН)m , де
т — валентність металу)
1. Номенклатура основ.
Назви основ складаються за такою схемою:
Назва металу (валентність, якщо вона змінна) + слово «гідроксид».
Назвемо основи, які є на вашому столі, за сучасною українською
номенклатурою та наведемо тривіальні назви цих речовин.
КОН — калій гідроксид (їдке калі)
NаОН — натрій гідроксид (їдкий натр)
Са(ОН)2 — кальцій гідроксид (гашене вапно)
Сu(ОН)2 — купрум(П) гідроксид
Аl(ОН)3 — алюміній гідроксид
Основи – це складні речовини, до складу яких входять лише атоми
металу і гідроксильні групи.
2. Класифікація основ
Один зі способів класифікації основ ґрунтується на їхній узаємодії з водою.
Серед наведених у вас основ не розчинними у воді є Сu(ОН)2 і Аl(ОН)з.
Основи поділяються на такі класи:
• розчинні у воді (луги); • нерозчинні (малорозчинні).
Познайомимося з таблицею розчинності. У ній літерою «н» позначено
нерозчинні речовини, «р» — розчинні, «м» — малорозчинні речовини, у тому
числі й основи, солі й кислоти.
VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ.
Робота в парах
1. З допомогою таблиці розчинності виберіть по два приклади нерозчинних
солей і основ, складіть їх формули й дайте назви. Пари зачитують свої приклади,
2
3. записують неповторювані формули на дошці, читають їх назви, виправляють
помилки.
2. Для кожної з вибраних вами основ і солей розрахуйте кількість речовини в
100 г.
• Якою формулою необхідно скористатися для розрахунку?
=
M
m
v
Оголошуємо результат через 5—7 хв.
• Чому маса речовин була однакова, а кількість речовини різна? (Тому що
вони мають різний склад і різну молярну масу)
3. Усно складіть і назвіть формули основ, якщо до їх складу входять: Nа,
Fе(ПІ), Ва, Sn(ІV), Rb, Zn. (Метали записані на дошці.)
VІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ОЦІНЮВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ
НА УРОЦІ.
Домашнє завдання.
Прочитати § 11 ст. 67-68 вик впр. 1-3 письмово. Написати реферат на тему:
«Застосування основ»
3