глобальні екологічні проблеми сучасності та шляхи їх подолання
Urok z ikt_2012
1. Тема: Алкани. Загальна формула алканів.
Склад молекул. Систематична номенклатура.
Структурна ізомерія насичених вуглеводнів.
Тема: Алкани. Загальна формула алканів. Склад молекул. Систематична
номенклатура. Структурна ізомерія насичених вуглеводнів.
2. Мета: вивчити класифікацію насичених вуглеводнів (алкани і циклоалкани);
згадати загальну формулу алканів та їх гомологічний ряд (9 клас); навчитися
складати формули ізомерів і називати їх за систематичною номенклатурою.
Очікувані результати:
Учень: класифікує насичені вуглеводні на алкани і циклоалкани, володіє
систематичною номенклатурою, пояснює просторову будову молекул і розпізнає
ізомери, аналізує явище ізомерії.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та навичок.
Форми проведення: методи критичного мислення, фронтальна бесіда, робота з
підручником, лабораторний дослід, аналіз відеоматеріалів.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Використавши таблицю учням необхідно пригадати, що вони пам’ятають про
алкани з матеріалу 9 класу та визначитися, що вони хочуть дізнатися на уроці з
нової теми. Останню колонку таблиці учні мають заповнити впродовж уроку.
Що знаю Що хочу дізнатися Що дізнався
1. Алкани -
це…
2.Найпростіший
представник
алканів - …
3.Алкани між
атомами
Карбону мають
тільки …
зв’язки.
4.Гомологічний
ряд насичених
вуглеводнів.
Загальну формулу
алканів;
Склад молекул
алканів;
Що таке
систематична
номенклатура;
Що таке
структурна
ізомерія
насичених
вуглеводнів
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
3. Пошукове завдання: встановіть відповідність:
А) С4Н10 а) Мr = 16
Б) СН4 б) Мr = 90
В) С2Н6 в) Мr = 58
Г) С7Н16 г) Мr = 90
За електронною версією навчальної програми «Органічна хімія 10-11класи»
демонструємо можливі ізомери речовини С4Н10 та пропонуємо учням скласти
якомога більшу кількість ізомерів речовини С7Н16. Після обговорення отриманих
результатів учні роблять відповідні записи щодо виконання лабораторної роботи
у зошитах з друкованою основою.
Використовуючи таблицю або вищезазначену навчальну програму, пропонуємо
учням визначити групу атомів, на яку гомологи відрізняються один від одного та
фіксуємо у робочих зошитах визначення гомологічної різниці.
Проблемне питання: Як розрізнити всі речовини-ізомери, кульостержневі моделі
яких учні склали виконуючи лабораторну роботу? Учні роблять висновок про те,
що їх по-різному необхідно називати.
Вчитель пояснює правила складення назв насичених вуглеводнів а потім для
закріплення аналогічний матеріал демонструє на екрані.
Відпрацювання навичок складення назв насичених вуглеводнів здійснюється
учнями на дошці та у робочих зошитах.
Деяким учням у якості допомоги надаються «шпаргалки» - «Правила складення
назв алканів розгалуженої будови», які маємо в «Довідничку з хімії».
ІУ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Учні заповнюють останню колонку таблиці, яка була їм запропонована на
початку уроку.
2. Використовуючи завдання до теми з навчальної програми «Органічна хімія 10-
11класи», учні закріплюють набуті навички з систематичної номенклатури
насичених вуглеводнів.
3. Завдання на картках виконують учні, які швидко впоралися з завданням
програми ( одні картки містять формули ізомерів, які необхідно назвати, інші
картки пропонують за наведеними назвами скласти формули алканів).
4. Повідомляємо учням, що це завдання є більш складним, але його буде цікаво
виконувати зацікавленим учням. На слідуючому уроці вчитель буде
пояснювати всім учням класу правила складення формули речовини за її
назвою.
У. Домашнє завдання
Вивчити параграф 5, вправи 32-35 на с. 42-43
УІ. Підведення підсумків уроку
- Оголошення найбільш активних учнів
- Виставлення оцінок
- Що дізналися на уроці?