SlideShare a Scribd company logo
Конспект уроку із світової літератури
в 6 класі
«Єгипетські міфи. Ра та Апоп.
Міф про те, як Тефнут покинула Єгипет»
2014/2015 н.р.
20
Мета:поглибити поняття «міфу», «міфології»;працювати над виразним
читанням давньоєгипетськихміфів про створення світу; продовжити
формувати вміння готувати повідомлення, переказувати зміст прочитаного,
візуально сприйматиінформацію; сприятирозширенню словниковогозапасу
учнів; виховувати повагу до культури інших народів, уважність,
спостережливість..
Обладнання:підручник Є.Волощук, візуальний ряд, тексти
давньоєгипетськихміфів.
Тип уроку: формування (засвоєння і вдосконалення)навичокта вмінь.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. НАЛАШТУВАННЯ НА РОБОТУ.
Звучить давньоєгипетськамузика.
- Хочеться, щоб ця приємна етнічна музика підняла вам настрій,
налаштувала вас на плідну роботуна уроці , вселила віру у свої знання
та можливості.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ.
- Музичний вступ хочу продовжитивіршем.
На вулиці тихенькопадавсніг,
Прикривсобою всі осінні квіти.
Вже рік новий ступаєна поріг,
Як міг старий так швидкопролетіти?
Та контингент наш так сказав:
"Життя не треба марнувати,
Світ будем далі пізнавати,
То ж, щоб продовжитище літо
В Єгипет вартополетіти".
- Ви здогадалися, що сьогодніми продовжимомандруватикраїноюпід
назвою «Міфологія» і заглянемо до Давнього Єгипту, познайомившись
з його перлинами – єгипетськимиміфами. Запишіть тему уроку.
- Як ви гадаєте, що вам може дати цей урок? (відомостіпро країну та її
самобутність, єгипетських богів, уявлення давніх єгиптян про світ
тощо).
- Чи хотіли б ви отримати нові враження? Якими вони мають бути?
ІУ. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ТЕМИ УРОКУ.
Актуалізація вивченого. Бесіда.
- Що ж таке міф? (Міф – це стародавня оповідь про походження й будову
Всесвіту, діяння богів, таємниці народження й смерті людини, життя
правителів і героїв).
- У кожного народує свої міфи. Як називається їх
сукупність?(міфологією).
- Якими діями супроводжувалося виконання міфів? (магічні ритуали,
танці, пісні).
- На думку давніх людей, хто впливав на їхні долі, від кого залежало їхнє
життя? (різноманітні божества).
- Чи вірили наші предки у міфи, чи сприймали їх як вигадку? (сприймали
міфічні історії як цілком реальні).
- Що відображала міфологія кожного народу?(особливостісуспільних
норм , життєвих уявлень, природно-кліматичнихумов).
- Чи мають міфи різних народів щось спільне? (походження Всесвіту,
міфічні образи).
- Чи є в міфах відомості про те, як з’явилися перші люди? (так, їхніми
творцямивиступають боги).
-
У. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
Слово вчителя.
- Вдома ви за бажанням готували повідомлення про Єгипет та читали
міфи «Народження богаСонця з океану Нун», «Поділ неба і землі»,
«Поява людей». Давайте ближче познайомимося з цією країною.
Виступи підготовленихучнів.
Єгипет– країна, яка знаходиться на африканському
континенті. Єгиптяниназивали свою країну – Кемет
(чорназемля).
Історична довідка. Між 4 і 3 тис. до Р.Х. в долині річки
Ніл виникли два великі царства – Верхнє і Нижнє, які
згодом об`єдналися під владою Верхнього царства. Так
утворилося СтародавнєЄгипетське царство із столицею в м. Мемфіс. Воно
проіснувало до 20 ст. до Р.Х. Але через чвари між окремимиобластями
царство це розпалося.Згодом вонизновуоб`єдналися й називалися Середнім
царством із столицею в м. Фіви. Кочівники, які напали на Єгипет в кн. 18
ст. до Р.Х., утворили Нове царство. Після цього Єгипет став належати
грецьким завойовникам, а потім римським імператорам.
Єгипетськеписьмо– називають ієрогліфічним. Ієрогліфи нагадують
певні малюнки, які можна прочитати справаналіво, зліва направо, зверху
вниз. Першим прочитав ієрогліфи Жан Франсуа Шампольон у 1822 р.
Тотемізм – обожнення тварин. Майже всіх богів єгиптяни зображували
людьми з головамитварин і птахів.
Робота з ілюстративноючастиноюматеріалу (перегляд візуального ряду -
слайд 1-8).
Доповненнявчителя.
Єгипет – одна з найдавніших країн світу, яка асоціюється насамперед з
одним із семи чудес світу – величними пірамідами, знаменитими фараонами,
найбільшою річкою Африки – Нілом.
Пояснення вчителя.
Найдавніші міфи про створення світу
- У багатьох легендах у ролі божества, що народжує Сонце і створює світ,
виступає тварина або птах. Так, збереглася легенда, за якою Сонце було
народжене небом – величезною коровою з зірками, котрі утворюють
зображення золотоготеляти. «Текстипірамід» говорять про «Ра, золотетеля,
народжене небом», а на пізніших наскельних зображенняхможна побачити
Небесну Коровузісвітилами, що пливуть по її тілу. За іншими легендами
виникнення світу було пов’язанез іншими тваринами. Наприклад, існував
міф, за яким небо представлялось свинею, а зірки – народжениминею
поросятами. Існувалитакож оповіді про те, що Сонце – величезна куля, яку
котить по небу сонячнийжук, подібно до того, як жуки-скарабеї (гнойовики)
котять свої кульки по землі.
Короткий переказ учнями прочитанихвдома міфів«Народження бога
Сонця з океану Нун», «Поділ неба і землі», «Появалюдей» (Див. додатокдо
уроку)
Читаннядавньоєгипетськихміфів «Ра та Апоп» (вчителем), «Як Тефнут
покинула Єгипет» (учнями).
Продовженняпереглядувізуальногоряду (слайд 9-14)
Робота з підручником. Опрацюваннярубрики «Запитанняі завданнядо
прочитаноготвору:
- Чим славилася богиня Тефнут?
- Через що вона посварилася з богом Сонця Ра й залишила Єгипетське
царство?
- Які наслідки мала втеча Тефнут для країни? А для самої богині?
- Як Тот переконав Тефнут повернутися до Єгипту?
- Як поставилися до повергнення Тефнут на батьківщині?
- До якої тематичної групи належать ці міфи?
- Творчезавдання:
- Пофантазуйте, чому народнафантазія перетворила Тефнут саме на
левицю?. Чи могла б героїня перетворитися в іншого звіра? Якщо так,
то в якого?
Словниковаробота.
Пантеон – група богів , що належить до однієї релігії чи міфології.
УІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК.
- Доведіть, що прочитані твори – міфи.
- Складіть сенкан до слова міфи.
Міфи
Цікаві, давні
Захоплюють, роз'яснюють, впливають
Розкривають таємниці давніх людей
Легенди
УІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Рефлексія
- Що таке міф?
- Дайте визначення міфології.
- Чим міф відрізняється від казки?
- Які особливості давньоєгипетських міфів вам відомі?
- Які єгипетські міфи про створення світу ви знаєте?
- Чи допоміг вам візуальний ряд уявити єгипетських богів?
«Мікрофон»
- Для мене Єгипет – це…
УІІ. Оцінювання.
УІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: скласти пантеон єгипетських богів,
повторити визначення міфу та його ознак.
Додаток до уроку
Народження бога Сонця з океану Нун
Спочатку є темряві не існувало нічого, окрім первозданного
водного хаосу- безкрайого океану Нун. Уявлення про хаос як
про водяну безодню було породженещорічними розливами
Нілу, коли вся річкова долина виявлялася затопленою. З океану
Нун піднявся пагорб з богом Сонця Ра на вершині (1), який з'явився сам по
собібез участі батька і матері. Ра виверг зі своїхуст бога повітря Шу і
богиню вологи Тефнут. У цієї першої подружньої паринародилися
близнята — бог землі Геб і богиня неба Нут. Їхніми дітьми стали
зорі(Нут часто зображалив шатах, оздобленихзорями) і дві пари богів —
Осіріс із дружиноюІсідою та Сет з дружиною Нефтидою.
Так виник Всесвіт. Проте океан Нун при цьому не зник Він оточував небо, і
єгиптяни боялися, щоб він не затопив землю. Цей грізний океан зображений
на стінах багатьох храмів у вигляді священного озера.
Поділ неба і землі
Бог землі Геб свариться зі своєю дружиною богинею неба Нут через те, що
вона щодня поїдаєсвоїхдітей — зорі, а потім народжує їх знову. Тодібог
повітря Шу розділив подружжя. Геб залишився внизу. Його зігнуті коліна
символізують нерівний рельєф Землі. Тіло Нут, підняте над Гебом і
підтримуване руками Шу, утворює небосхил.
Поява людей
За одними міфами, люди народилися зісліз богаРа . Але частіше
єгиптяни приписували створення людей боговіХнуму. Він
виліпив їх на гончарськомукрузі(2). Хнум мав владу над
людськоюдолею. Він вкладав у кожного ка — житгєву силу. Ка,
духовний двійник людини, продовжувалаіснувати і після смерті
господаря, забезпечуючижиття вічне у загробномусвіті. Вмістилищем ка
слугувало тіло покійника. Тому єгиптяни прагнули зберегтитіла за
допомогоюмуміфікації. На випадок пошкодження мумій у гробниці
поміщали портретністатуї покійних.
Боротьба Ра з Апопом
Коментар.Уцьомуміфі знайшли відтворення уявлення давніх єгиптян про
існування дня і ночі, а також про одвічну боротьбудобра і зла. Силу світла
уособлюєРа, а силу зла — змій Апоп. Прийом антитези увиразнює основну
думку давньої оповідки, де присутній Ніл як традиційний образ єгипетської
міфології.
Пітьма і зло породиливелетенського змія, щоб урешті-решт
запанувати над світом. То було небачене страховисько,могутнє та спритне.
Понад усе змій, якого звали Апопом, не любив сонце. Чи може пітьма
любити сонце?А змій був дитям пітьми...
Усі друзі сонця - Ра ставали ворогамиАпопа. Змій так люто ненавидів
богаРа. що навіть при згадці про нього починав дрижати.
Глибоко під землею — житло жорстокого змія. Однак і туди проникають
сонячніпромені, бо щовечора, завершивши свій похід над землею. Ра
спускається до підземного світу. Нікуди від нього не сховатися!
— Скрізь це ненависне сонце!Я мушу позбутися Ра! — не тямлячи себе від
люті, вигукнув Апоп. — Тільки тоді, коли на землі не стане цього бога,
пітьма і зло запанують над світом!
Відомо, що Ра кожного вечорамандрує водами підземного Нілу. А
якщо випити водупідземної ріки? Тодізухвалий Ра не зможеніколи
потрапити до царства пітьми... А там побачимо, що робитидалі.
Апоп надимає черево й припадає до підземних вод. Він п'є довго, води
в Нілі стає все менше та менше. От і все... Річище порожнє, за кілька хвилин
воно зовсім висохне. Ра ніколи більше не потрапить під землю!
«Підступний змій думає, що коли він вип'є підземний Ніл, я не спускатимуся
більше під землю... — розмірковував Ра. — Настав час покінчити з
породженням пітьми і зла. Апоп повинен щезнути!»
І непереможний Ра вирушає на вирішальну битву зі змієм! Він —
сонце, а сонцюпідвладний увесь світ.
Битва була довгоюй жорстокою. Змій такий дужий і великий, що Ра ніяк не
міг його скорити. Та боговізамало вбити Апопа. Спочатку треба примусити
його повернути підземні води.
Слава переможцеві! Слава великому Ра! Він здолав Апопа, притиснув
його так, що той повернув підземний Ніл — випустив його зі свого
бездонногочерева!Тепер не варто вбивати змія, він переможений — нехай
живе! Ра святкує перемогу! Ра — великодушний! Осяянийзвитягою, бог
сонця продовжуєсвоющоденну подорож...
Даремно Ра пожалів Апопа. Зло ніколи не скориться світлу. Змій зновувипив
підземний Ніл, коли Ра тільки-но піднявся над землею. Наступної ночівсе
повториться знову. ЗмійАпоп, що не змирився з поразкою, зновунападе на
Ра, а сонячнийбог ще раз доведе свою непереможність.
Щоночі в підземному світі відбувається битва між силами світла й пітьми. Ця
битва щоразу незмінно закінчується перемогою світла.(За переказом Ольги
Бондарук)
Як Тефнут покинула Єгипет
Була в богаСонця Ра кохана донькаТефнут — його Око, створененим
самим. Вона поливала землю, насичуючи вологою садита ниви; билася з
чудовиськами, що були ворогамиїї батька; карала тих, хто не корився його
волі. Це була могутня і хоробрабогиня, але вона мала надто свавільну й
запальну вдачу.
Люди славили Тефнут у піснях, приносилиїй жертовні дари. І вона
тішилася їхньоюшаною. Та одного разуспало Тефнут на думку, що люди
величають бога Ра більше, ніж її. Через те вона посварилася з батьком і
втекла до пустелі. Там богиня оселилася в образістрашної левиці, яка в
шаленій люті вбивала подорожніхі насичувалася їхнім м'ясом та кров'ю.
А тим часом у країнізапанувала нестерпна спека. Зміліли річки,
повисихали рослини, дахи будників вкрилися густим пилом. Відчай і страх
охопив людські серця.
Гірко сумував Ра за своєю донькою. Він волів її знову бачити біля себе.
Довго він думав, кого послати по Тефнут у пустелю. І, зрештою, вирішив
доручитицю справу богу повітря Шу, щиро йому відданому, та богу місяця
Тоту, який славився великою мудрістю, неперевершеною красномовністюі
знанням магічних заклинань.
Шу і Тотперетворилися на павіанів і пішли до пустелі, у якій
усамітнилася богиня. Побачивши їх, Тефнут-левиця гнівно загарчала. Тоді
Тот підняв лапи вгоруй улесливо заговорив з нею. Він яскраво описував
пишні красотиєгипетської землі і її жахливий занепад, спричиненийутечею
Тефнут. Він розповідав про велику тугу богаРа та скорботулюдей, що
оплакували втрату шанованої ними богині. Він говорив і говорив, а грізна
левиця слухала його хитромудрупромову. «Замість безплідної пустелі, у якій
ти нині живеш, — переконував богиню Тот, — ти потрапиш до квітучої
країни, з великою багатоводною рікою, зеленими луками, велелюдними
містами та селищами. Для тебе зведуть храм, і люди складатимуть тобі шану.
Ти не полюватимеш більше на звірів, аби здобутисобіїжу». Тут промовець
подав богині-левиці келих вина і наказав принести їйубиту газель. Тефнут
прийняла його дарунки. Доки вона ласувала, Тот, піднісши вгорусвій
чарівний жезл, промовляв чаклунськізаклинання. Гнів богиніущух, і вона
погодилася разом із Шу й Тотом повернутися на батьківщину.
Вони вирушили в дорогу. ПопередуТефнут ішов бог Шу, розважаючи
богинюмузикою і танцями, аби вона веселою постала перед батьком Ра. А
тим часом бог Тотпроголошував магічні заклинання, аби Тефнут не змінила
свого рішення і не втекла назад у пустелю.
Дорогоюбогинявикупалася в Священному озерій перетворилася з
левиці на прекрасну дівчину з гордою поставою,веселим обличчям та
сяючимиочима. Дізнавшись про її повернення, Ра затанцював від радості.
Він був щасливий знову побачитий обійняти свою Тефнут. Уся країна
святкувала її повернення. Людиуславлювали ім'я богинів храмах, вітали її
прихід піснями й танцями.
З поверненням Тефнут у Єгипті закінчилася велика засуха. Пролилися
дощі, які наповнили Ніл бурхливими водами. Земля вкрилася весняним
квітом. Відтоді за наказом Ра день повернення Тефнут щорокувідзначають у
Єгипті як велике свято.
Переклад з російської Є. Волощук
конспект уроку

More Related Content

What's hot

презентація уроку
презентація урокупрезентація уроку
презентація уроку
Tanya Tsos Tanya Tsos
 
Конспекти уроків
Конспекти уроків Конспекти уроків
Конспекти уроків
Валя Максименко
 
Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар і Рожева пані". Сучасна література. Позак...
Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар  і Рожева пані". Сучасна література. Позак...Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар  і Рожева пані". Сучасна література. Позак...
Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар і Рожева пані". Сучасна література. Позак...
dtamara123
 
Маркес Старик с крыльями
Маркес Старик с крыльямиМаркес Старик с крыльями
Маркес Старик с крыльями
Snezhana Pshenichnaya
 
Подвиги Геракла
Подвиги ГераклаПодвиги Геракла
Подвиги ГераклаAdriana Himinets
 
Урок № 21.Характеристика образу...
Урок № 21.Характеристика образу...Урок № 21.Характеристика образу...
Урок № 21.Характеристика образу...
Олена Хомко
 
теорії походження козацтва
теорії походження козацтватеорії походження козацтва
теорії походження козацтва
Tetjana Bilotserkivets
 
3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас
3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас
3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас
Cshkilniy
 
відокремлені чр 8 клас
відокремлені чр 8 класвідокремлені чр 8 клас
відокремлені чр 8 клас
Cshkilniy
 
КЛЛ 10 клас правопис складних сл¦в
КЛЛ 10 клас правопис складних сл¦вКЛЛ 10 клас правопис складних сл¦в
КЛЛ 10 клас правопис складних сл¦в
school8zv
 
Літературна казка. Шарль Перро "Попелюшка"
Літературна казка. Шарль Перро "Попелюшка"Літературна казка. Шарль Перро "Попелюшка"
Літературна казка. Шарль Перро "Попелюшка"
DorokhGala
 
"Фарбований шакал". Індійська народна казка
"Фарбований шакал". Індійська народна казка "Фарбований шакал". Індійська народна казка
"Фарбований шакал". Індійська народна казка
DorokhGala
 
презентація до уроку рим про Геракла в 6кл
презентація до уроку рим про Геракла в 6клпрезентація до уроку рим про Геракла в 6кл
презентація до уроку рим про Геракла в 6кл
Кристина Мельник
 
Література як вид мистецтва
Література як вид мистецтваЛітература як вид мистецтва
Література як вид мистецтва
Nadiya Trakalyuk
 
Контрольна робота 10кл. за розділом "Золоті сторінки далеких епох"
Контрольна робота 10кл. за розділом "Золоті сторінки далеких епох"Контрольна робота 10кл. за розділом "Золоті сторінки далеких епох"
Контрольна робота 10кл. за розділом "Золоті сторінки далеких епох"
Tomafastov
 
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк  Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк НБУ для дітей
 
презентація 1 травня свято весни і праці петренко н. о.
презентація 1 травня  свято весни і праці петренко н. о.презентація 1 травня  свято весни і праці петренко н. о.
презентація 1 травня свято весни і праці петренко н. о.
Natalya52
 
Урок Танок метелика за твором Радушинської (1).pdf
Урок Танок метелика за твором Радушинської (1).pdfУрок Танок метелика за твором Радушинської (1).pdf
Урок Танок метелика за твором Радушинської (1).pdf
Репетитор Історія України
 
Ф.Кафка "Перевтілення". Презентація
Ф.Кафка "Перевтілення". ПрезентаціяФ.Кафка "Перевтілення". Презентація
Ф.Кафка "Перевтілення". Презентація
Adriana Himinets
 
Байка 6 клас презентація
Байка 6 клас презентаціяБайка 6 клас презентація
Байка 6 клас презентаціяOlga_Pidkivka
 

What's hot (20)

презентація уроку
презентація урокупрезентація уроку
презентація уроку
 
Конспекти уроків
Конспекти уроків Конспекти уроків
Конспекти уроків
 
Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар і Рожева пані". Сучасна література. Позак...
Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар  і Рожева пані". Сучасна література. Позак...Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар  і Рожева пані". Сучасна література. Позак...
Ерік Еммануель Шмітт Повість"Оскар і Рожева пані". Сучасна література. Позак...
 
Маркес Старик с крыльями
Маркес Старик с крыльямиМаркес Старик с крыльями
Маркес Старик с крыльями
 
Подвиги Геракла
Подвиги ГераклаПодвиги Геракла
Подвиги Геракла
 
Урок № 21.Характеристика образу...
Урок № 21.Характеристика образу...Урок № 21.Характеристика образу...
Урок № 21.Характеристика образу...
 
теорії походження козацтва
теорії походження козацтватеорії походження козацтва
теорії походження козацтва
 
3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас
3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас
3. презентація до уроку вальтер скотт 7 клас
 
відокремлені чр 8 клас
відокремлені чр 8 класвідокремлені чр 8 клас
відокремлені чр 8 клас
 
КЛЛ 10 клас правопис складних сл¦в
КЛЛ 10 клас правопис складних сл¦вКЛЛ 10 клас правопис складних сл¦в
КЛЛ 10 клас правопис складних сл¦в
 
Літературна казка. Шарль Перро "Попелюшка"
Літературна казка. Шарль Перро "Попелюшка"Літературна казка. Шарль Перро "Попелюшка"
Літературна казка. Шарль Перро "Попелюшка"
 
"Фарбований шакал". Індійська народна казка
"Фарбований шакал". Індійська народна казка "Фарбований шакал". Індійська народна казка
"Фарбований шакал". Індійська народна казка
 
презентація до уроку рим про Геракла в 6кл
презентація до уроку рим про Геракла в 6клпрезентація до уроку рим про Геракла в 6кл
презентація до уроку рим про Геракла в 6кл
 
Література як вид мистецтва
Література як вид мистецтваЛітература як вид мистецтва
Література як вид мистецтва
 
Контрольна робота 10кл. за розділом "Золоті сторінки далеких епох"
Контрольна робота 10кл. за розділом "Золоті сторінки далеких епох"Контрольна робота 10кл. за розділом "Золоті сторінки далеких епох"
Контрольна робота 10кл. за розділом "Золоті сторінки далеких епох"
 
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк  Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
Блакитний птах світової літератури: Моріс Метерлінк
 
презентація 1 травня свято весни і праці петренко н. о.
презентація 1 травня  свято весни і праці петренко н. о.презентація 1 травня  свято весни і праці петренко н. о.
презентація 1 травня свято весни і праці петренко н. о.
 
Урок Танок метелика за твором Радушинської (1).pdf
Урок Танок метелика за твором Радушинської (1).pdfУрок Танок метелика за твором Радушинської (1).pdf
Урок Танок метелика за твором Радушинської (1).pdf
 
Ф.Кафка "Перевтілення". Презентація
Ф.Кафка "Перевтілення". ПрезентаціяФ.Кафка "Перевтілення". Презентація
Ф.Кафка "Перевтілення". Презентація
 
Байка 6 клас презентація
Байка 6 клас презентаціяБайка 6 клас презентація
Байка 6 клас презентація
 

Similar to конспект уроку

гра античні символи
гра античні символигра античні символи
гра античні символи
Maxim Hart
 
Literaturne chytannja 4klas_naumenko
Literaturne chytannja 4klas_naumenkoLiteraturne chytannja 4klas_naumenko
Literaturne chytannja 4klas_naumenko
Оксана Кикоть
 
Literaturne chytannja 4klas_naumenko
Literaturne chytannja 4klas_naumenkoLiteraturne chytannja 4klas_naumenko
Literaturne chytannja 4klas_naumenko
moyashkolamoyashkola
 
Тема. Міфи народів світу, уроки читання 4 клас
Тема. Міфи народів світу, уроки читання 4 класТема. Міфи народів світу, уроки читання 4 клас
Тема. Міфи народів світу, уроки читання 4 клас
Ковпитська ЗОШ
 
Міфи народів світу, уроки читання
Міфи народів світу, уроки читанняМіфи народів світу, уроки читання
Міфи народів світу, уроки читання
Ковпитська ЗОШ
 
Міфологія Єгипту
Міфологія ЄгиптуМіфологія Єгипту
Міфологія Єгипту
DorokhGala
 
презентация зрожевська н.м.
презентация зрожевська н.м.презентация зрожевська н.м.
презентация зрожевська н.м.zrozhevska
 
Міфи та релігія давнього єгипту
Міфи та релігія давнього єгиптуМіфи та релігія давнього єгипту
Міфи та релігія давнього єгиптуpetrynik1
 
дидактичні завдання з історії 6 клас
дидактичні завдання з історії 6 класдидактичні завдання з історії 6 клас
дидактичні завдання з історії 6 клас
Наталія Бондаренко
 
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2
kreidaros1
 
Міфи та легенди українців
Міфи та легенди українцівМіфи та легенди українців
Міфи та легенди українців
Олена Хомко
 
4 литер чумарна_2015_укр
4 литер чумарна_2015_укр4 литер чумарна_2015_укр
4 литер чумарна_2015_укр
Aira_Roo
 
презентація міфи народів світу
презентація міфи народів світупрезентація міфи народів світу
презентація міфи народів світу
Cshkilniy
 
4 lch ch_2015
4 lch ch_20154 lch ch_2015
4 lch ch_2015
UA4-6
 
Literaturne chytannja 4klas_chumarna
Literaturne chytannja 4klas_chumarnaLiteraturne chytannja 4klas_chumarna
Literaturne chytannja 4klas_chumarna
moyashkolamoyashkola
 
4 lch ch
4 lch ch4 lch ch
4 lch ch
klas4
 
4 lch ch_2015
4 lch ch_20154 lch ch_2015
4 lch ch_2015
bookin777
 
Literaturne chytannja 4klas_chumarna
Literaturne chytannja 4klas_chumarnaLiteraturne chytannja 4klas_chumarna
Literaturne chytannja 4klas_chumarna
NoName520
 
Релігія та міфологія древнього Єгипту
Релігія та міфологія древнього ЄгиптуРелігія та міфологія древнього Єгипту
Релігія та міфологія древнього Єгипту
KravchukRoman
 

Similar to конспект уроку (20)

гра античні символи
гра античні символигра античні символи
гра античні символи
 
Literaturne chytannja 4klas_naumenko
Literaturne chytannja 4klas_naumenkoLiteraturne chytannja 4klas_naumenko
Literaturne chytannja 4klas_naumenko
 
Literaturne chytannja 4klas_naumenko
Literaturne chytannja 4klas_naumenkoLiteraturne chytannja 4klas_naumenko
Literaturne chytannja 4klas_naumenko
 
Тема. Міфи народів світу, уроки читання 4 клас
Тема. Міфи народів світу, уроки читання 4 класТема. Міфи народів світу, уроки читання 4 клас
Тема. Міфи народів світу, уроки читання 4 клас
 
Міфи народів світу, уроки читання
Міфи народів світу, уроки читанняМіфи народів світу, уроки читання
Міфи народів світу, уроки читання
 
Міфологія Єгипту
Міфологія ЄгиптуМіфологія Єгипту
Міфологія Єгипту
 
презентация зрожевська н.м.
презентация зрожевська н.м.презентация зрожевська н.м.
презентация зрожевська н.м.
 
Міфи та релігія давнього єгипту
Міфи та релігія давнього єгиптуМіфи та релігія давнього єгипту
Міфи та релігія давнього єгипту
 
дидактичні завдання з історії 6 клас
дидактичні завдання з історії 6 класдидактичні завдання з історії 6 клас
дидактичні завдання з історії 6 клас
 
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-chumarna-2021-2
 
Міфи та легенди українців
Міфи та легенди українцівМіфи та легенди українців
Міфи та легенди українців
 
4 литер чумарна_2015_укр
4 литер чумарна_2015_укр4 литер чумарна_2015_укр
4 литер чумарна_2015_укр
 
презентація міфи народів світу
презентація міфи народів світупрезентація міфи народів світу
презентація міфи народів світу
 
4 lch ch_2015
4 lch ch_20154 lch ch_2015
4 lch ch_2015
 
Literaturne chytannja 4klas_chumarna
Literaturne chytannja 4klas_chumarnaLiteraturne chytannja 4klas_chumarna
Literaturne chytannja 4klas_chumarna
 
4 lch ch
4 lch ch4 lch ch
4 lch ch
 
4 lch ch_2015
4 lch ch_20154 lch ch_2015
4 lch ch_2015
 
Literaturne chytannja 4klas_chumarna
Literaturne chytannja 4klas_chumarnaLiteraturne chytannja 4klas_chumarna
Literaturne chytannja 4klas_chumarna
 
Релігія та міфологія древнього Єгипту
Релігія та міфологія древнього ЄгиптуРелігія та міфологія древнього Єгипту
Релігія та міфологія древнього Єгипту
 
759
759759
759
 

More from pr1nc1k

5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків
5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків
5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків
pr1nc1k
 
інформаційна довідка
інформаційна довідкаінформаційна довідка
інформаційна довідка
pr1nc1k
 
1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення
1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення
1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення
pr1nc1k
 
1, 2, 3 навчально методичне забезпечення
1, 2, 3 навчально методичне забезпечення1, 2, 3 навчально методичне забезпечення
1, 2, 3 навчально методичне забезпечення
pr1nc1k
 
історична довідка про школу
історична довідка про школуісторична довідка про школу
історична довідка про школу
pr1nc1k
 
6 навчально методичне забезпечення
6 навчально методичне забезпечення6 навчально методичне забезпечення
6 навчально методичне забезпечення
pr1nc1k
 
інформаційна довідка
інформаційна довідкаінформаційна довідка
інформаційна довідка
pr1nc1k
 
4 забезпечення приміщеннями
4 забезпечення приміщеннями4 забезпечення приміщеннями
4 забезпечення приміщеннями
pr1nc1k
 
3 показники матеріально технічного забезпечення
3 показники матеріально технічного забезпечення3 показники матеріально технічного забезпечення
3 показники матеріально технічного забезпечення
pr1nc1k
 
2 відомості про показники кадрового забезпечення
2 відомості про показники кадрового забезпечення2 відомості про показники кадрового забезпечення
2 відомості про показники кадрового забезпечення
pr1nc1k
 
1 загальна по кадрам
1 загальна по кадрам1 загальна по кадрам
1 загальна по кадрам
pr1nc1k
 
статут нової редакції 2016 2
статут  нової редакції 2016 2статут  нової редакції 2016 2
статут нової редакції 2016 2
pr1nc1k
 
фразеологізми 1
фразеологізми 1фразеологізми 1
фразеологізми 1
pr1nc1k
 
тексти чит. мовчки
тексти чит. мовчкитексти чит. мовчки
тексти чит. мовчки
pr1nc1k
 
редагування як засіб вдосконалення писемного мовлення учнів
редагування як засіб вдосконалення писемного  мовлення учнівредагування як засіб вдосконалення писемного  мовлення учнів
редагування як засіб вдосконалення писемного мовлення учнів
pr1nc1k
 
посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.
pr1nc1k
 
памятка робота над рзм
памятка робота над рзмпамятка робота над рзм
памятка робота над рзм
pr1nc1k
 
пам’ятки 1
пам’ятки 1пам’ятки 1
пам’ятки 1
pr1nc1k
 
написання творів
написання творівнаписання творів
написання творів
pr1nc1k
 
матеріали для контрольних робіт 6 клас
матеріали для контрольних робіт 6 класматеріали для контрольних робіт 6 клас
матеріали для контрольних робіт 6 клас
pr1nc1k
 

More from pr1nc1k (20)

5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків
5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків
5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків
 
інформаційна довідка
інформаційна довідкаінформаційна довідка
інформаційна довідка
 
1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення
1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення
1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення
 
1, 2, 3 навчально методичне забезпечення
1, 2, 3 навчально методичне забезпечення1, 2, 3 навчально методичне забезпечення
1, 2, 3 навчально методичне забезпечення
 
історична довідка про школу
історична довідка про школуісторична довідка про школу
історична довідка про школу
 
6 навчально методичне забезпечення
6 навчально методичне забезпечення6 навчально методичне забезпечення
6 навчально методичне забезпечення
 
інформаційна довідка
інформаційна довідкаінформаційна довідка
інформаційна довідка
 
4 забезпечення приміщеннями
4 забезпечення приміщеннями4 забезпечення приміщеннями
4 забезпечення приміщеннями
 
3 показники матеріально технічного забезпечення
3 показники матеріально технічного забезпечення3 показники матеріально технічного забезпечення
3 показники матеріально технічного забезпечення
 
2 відомості про показники кадрового забезпечення
2 відомості про показники кадрового забезпечення2 відомості про показники кадрового забезпечення
2 відомості про показники кадрового забезпечення
 
1 загальна по кадрам
1 загальна по кадрам1 загальна по кадрам
1 загальна по кадрам
 
статут нової редакції 2016 2
статут  нової редакції 2016 2статут  нової редакції 2016 2
статут нової редакції 2016 2
 
фразеологізми 1
фразеологізми 1фразеологізми 1
фразеологізми 1
 
тексти чит. мовчки
тексти чит. мовчкитексти чит. мовчки
тексти чит. мовчки
 
редагування як засіб вдосконалення писемного мовлення учнів
редагування як засіб вдосконалення писемного  мовлення учнівредагування як засіб вдосконалення писемного  мовлення учнів
редагування як засіб вдосконалення писемного мовлення учнів
 
посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.
 
памятка робота над рзм
памятка робота над рзмпамятка робота над рзм
памятка робота над рзм
 
пам’ятки 1
пам’ятки 1пам’ятки 1
пам’ятки 1
 
написання творів
написання творівнаписання творів
написання творів
 
матеріали для контрольних робіт 6 клас
матеріали для контрольних робіт 6 класматеріали для контрольних робіт 6 клас
матеріали для контрольних робіт 6 клас
 

Recently uploaded

zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
sadochok
 
курсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математикикурсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математики
ssuser3a363c
 
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
tetiana1958
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
olha1koval
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Pervushina1983
 
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptxУправлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
ssuserce4e97
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
tetiana1958
 
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptxзвіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
home
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". ПрезентаціяР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Adriana Himinets
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
ssuser59c0a2
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
tetiana1958
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
НБУ для дітей
 
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptxЗвіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
ssuserd8e4941
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
ssuserd0ab23
 
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptxпедрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
home
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
ssuser46127c
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Adriana Himinets
 
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdfНаказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Ostap Vuschna
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
ssuserce4e97
 

Recently uploaded (20)

zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
 
курсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математикикурсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математики
 
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
 
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptxУправлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
 
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptxзвіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". ПрезентаціяР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
 
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptxЗвіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
 
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptxпедрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
 
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdfНаказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
 

конспект уроку

  • 1. Конспект уроку із світової літератури в 6 класі «Єгипетські міфи. Ра та Апоп. Міф про те, як Тефнут покинула Єгипет» 2014/2015 н.р. 20
  • 2. Мета:поглибити поняття «міфу», «міфології»;працювати над виразним читанням давньоєгипетськихміфів про створення світу; продовжити формувати вміння готувати повідомлення, переказувати зміст прочитаного, візуально сприйматиінформацію; сприятирозширенню словниковогозапасу учнів; виховувати повагу до культури інших народів, уважність, спостережливість.. Обладнання:підручник Є.Волощук, візуальний ряд, тексти давньоєгипетськихміфів. Тип уроку: формування (засвоєння і вдосконалення)навичокта вмінь. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. НАЛАШТУВАННЯ НА РОБОТУ. Звучить давньоєгипетськамузика. - Хочеться, щоб ця приємна етнічна музика підняла вам настрій, налаштувала вас на плідну роботуна уроці , вселила віру у свої знання та можливості. ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ЦІЛЕПОКЛАДАННЯ. - Музичний вступ хочу продовжитивіршем. На вулиці тихенькопадавсніг, Прикривсобою всі осінні квіти. Вже рік новий ступаєна поріг, Як міг старий так швидкопролетіти? Та контингент наш так сказав: "Життя не треба марнувати, Світ будем далі пізнавати, То ж, щоб продовжитище літо В Єгипет вартополетіти". - Ви здогадалися, що сьогодніми продовжимомандруватикраїноюпід назвою «Міфологія» і заглянемо до Давнього Єгипту, познайомившись з його перлинами – єгипетськимиміфами. Запишіть тему уроку. - Як ви гадаєте, що вам може дати цей урок? (відомостіпро країну та її самобутність, єгипетських богів, уявлення давніх єгиптян про світ тощо). - Чи хотіли б ви отримати нові враження? Якими вони мають бути?
  • 3. ІУ. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ТЕМИ УРОКУ. Актуалізація вивченого. Бесіда. - Що ж таке міф? (Міф – це стародавня оповідь про походження й будову Всесвіту, діяння богів, таємниці народження й смерті людини, життя правителів і героїв). - У кожного народує свої міфи. Як називається їх сукупність?(міфологією). - Якими діями супроводжувалося виконання міфів? (магічні ритуали, танці, пісні). - На думку давніх людей, хто впливав на їхні долі, від кого залежало їхнє життя? (різноманітні божества). - Чи вірили наші предки у міфи, чи сприймали їх як вигадку? (сприймали міфічні історії як цілком реальні). - Що відображала міфологія кожного народу?(особливостісуспільних норм , життєвих уявлень, природно-кліматичнихумов). - Чи мають міфи різних народів щось спільне? (походження Всесвіту, міфічні образи). - Чи є в міфах відомості про те, як з’явилися перші люди? (так, їхніми творцямивиступають боги). - У. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ. Слово вчителя. - Вдома ви за бажанням готували повідомлення про Єгипет та читали міфи «Народження богаСонця з океану Нун», «Поділ неба і землі», «Поява людей». Давайте ближче познайомимося з цією країною. Виступи підготовленихучнів. Єгипет– країна, яка знаходиться на африканському континенті. Єгиптяниназивали свою країну – Кемет (чорназемля). Історична довідка. Між 4 і 3 тис. до Р.Х. в долині річки Ніл виникли два великі царства – Верхнє і Нижнє, які згодом об`єдналися під владою Верхнього царства. Так утворилося СтародавнєЄгипетське царство із столицею в м. Мемфіс. Воно проіснувало до 20 ст. до Р.Х. Але через чвари між окремимиобластями царство це розпалося.Згодом вонизновуоб`єдналися й називалися Середнім
  • 4. царством із столицею в м. Фіви. Кочівники, які напали на Єгипет в кн. 18 ст. до Р.Х., утворили Нове царство. Після цього Єгипет став належати грецьким завойовникам, а потім римським імператорам. Єгипетськеписьмо– називають ієрогліфічним. Ієрогліфи нагадують певні малюнки, які можна прочитати справаналіво, зліва направо, зверху вниз. Першим прочитав ієрогліфи Жан Франсуа Шампольон у 1822 р. Тотемізм – обожнення тварин. Майже всіх богів єгиптяни зображували людьми з головамитварин і птахів. Робота з ілюстративноючастиноюматеріалу (перегляд візуального ряду - слайд 1-8). Доповненнявчителя. Єгипет – одна з найдавніших країн світу, яка асоціюється насамперед з одним із семи чудес світу – величними пірамідами, знаменитими фараонами, найбільшою річкою Африки – Нілом. Пояснення вчителя. Найдавніші міфи про створення світу - У багатьох легендах у ролі божества, що народжує Сонце і створює світ, виступає тварина або птах. Так, збереглася легенда, за якою Сонце було народжене небом – величезною коровою з зірками, котрі утворюють зображення золотоготеляти. «Текстипірамід» говорять про «Ра, золотетеля, народжене небом», а на пізніших наскельних зображенняхможна побачити Небесну Коровузісвітилами, що пливуть по її тілу. За іншими легендами виникнення світу було пов’язанез іншими тваринами. Наприклад, існував міф, за яким небо представлялось свинею, а зірки – народжениминею поросятами. Існувалитакож оповіді про те, що Сонце – величезна куля, яку котить по небу сонячнийжук, подібно до того, як жуки-скарабеї (гнойовики) котять свої кульки по землі. Короткий переказ учнями прочитанихвдома міфів«Народження бога Сонця з океану Нун», «Поділ неба і землі», «Появалюдей» (Див. додатокдо уроку) Читаннядавньоєгипетськихміфів «Ра та Апоп» (вчителем), «Як Тефнут покинула Єгипет» (учнями). Продовженняпереглядувізуальногоряду (слайд 9-14)
  • 5. Робота з підручником. Опрацюваннярубрики «Запитанняі завданнядо прочитаноготвору: - Чим славилася богиня Тефнут? - Через що вона посварилася з богом Сонця Ра й залишила Єгипетське царство? - Які наслідки мала втеча Тефнут для країни? А для самої богині? - Як Тот переконав Тефнут повернутися до Єгипту? - Як поставилися до повергнення Тефнут на батьківщині? - До якої тематичної групи належать ці міфи? - Творчезавдання: - Пофантазуйте, чому народнафантазія перетворила Тефнут саме на левицю?. Чи могла б героїня перетворитися в іншого звіра? Якщо так, то в якого? Словниковаробота. Пантеон – група богів , що належить до однієї релігії чи міфології. УІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. - Доведіть, що прочитані твори – міфи. - Складіть сенкан до слова міфи. Міфи Цікаві, давні Захоплюють, роз'яснюють, впливають Розкривають таємниці давніх людей Легенди УІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ Рефлексія - Що таке міф? - Дайте визначення міфології. - Чим міф відрізняється від казки? - Які особливості давньоєгипетських міфів вам відомі?
  • 6. - Які єгипетські міфи про створення світу ви знаєте? - Чи допоміг вам візуальний ряд уявити єгипетських богів? «Мікрофон» - Для мене Єгипет – це… УІІ. Оцінювання. УІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: скласти пантеон єгипетських богів, повторити визначення міфу та його ознак. Додаток до уроку Народження бога Сонця з океану Нун Спочатку є темряві не існувало нічого, окрім первозданного водного хаосу- безкрайого океану Нун. Уявлення про хаос як про водяну безодню було породженещорічними розливами Нілу, коли вся річкова долина виявлялася затопленою. З океану Нун піднявся пагорб з богом Сонця Ра на вершині (1), який з'явився сам по собібез участі батька і матері. Ра виверг зі своїхуст бога повітря Шу і богиню вологи Тефнут. У цієї першої подружньої паринародилися близнята — бог землі Геб і богиня неба Нут. Їхніми дітьми стали зорі(Нут часто зображалив шатах, оздобленихзорями) і дві пари богів — Осіріс із дружиноюІсідою та Сет з дружиною Нефтидою. Так виник Всесвіт. Проте океан Нун при цьому не зник Він оточував небо, і єгиптяни боялися, щоб він не затопив землю. Цей грізний океан зображений на стінах багатьох храмів у вигляді священного озера. Поділ неба і землі Бог землі Геб свариться зі своєю дружиною богинею неба Нут через те, що вона щодня поїдаєсвоїхдітей — зорі, а потім народжує їх знову. Тодібог повітря Шу розділив подружжя. Геб залишився внизу. Його зігнуті коліна символізують нерівний рельєф Землі. Тіло Нут, підняте над Гебом і підтримуване руками Шу, утворює небосхил. Поява людей
  • 7. За одними міфами, люди народилися зісліз богаРа . Але частіше єгиптяни приписували створення людей боговіХнуму. Він виліпив їх на гончарськомукрузі(2). Хнум мав владу над людськоюдолею. Він вкладав у кожного ка — житгєву силу. Ка, духовний двійник людини, продовжувалаіснувати і після смерті господаря, забезпечуючижиття вічне у загробномусвіті. Вмістилищем ка слугувало тіло покійника. Тому єгиптяни прагнули зберегтитіла за допомогоюмуміфікації. На випадок пошкодження мумій у гробниці поміщали портретністатуї покійних. Боротьба Ра з Апопом Коментар.Уцьомуміфі знайшли відтворення уявлення давніх єгиптян про існування дня і ночі, а також про одвічну боротьбудобра і зла. Силу світла уособлюєРа, а силу зла — змій Апоп. Прийом антитези увиразнює основну думку давньої оповідки, де присутній Ніл як традиційний образ єгипетської міфології. Пітьма і зло породиливелетенського змія, щоб урешті-решт запанувати над світом. То було небачене страховисько,могутнє та спритне. Понад усе змій, якого звали Апопом, не любив сонце. Чи може пітьма любити сонце?А змій був дитям пітьми... Усі друзі сонця - Ра ставали ворогамиАпопа. Змій так люто ненавидів богаРа. що навіть при згадці про нього починав дрижати. Глибоко під землею — житло жорстокого змія. Однак і туди проникають сонячніпромені, бо щовечора, завершивши свій похід над землею. Ра спускається до підземного світу. Нікуди від нього не сховатися! — Скрізь це ненависне сонце!Я мушу позбутися Ра! — не тямлячи себе від люті, вигукнув Апоп. — Тільки тоді, коли на землі не стане цього бога, пітьма і зло запанують над світом! Відомо, що Ра кожного вечорамандрує водами підземного Нілу. А якщо випити водупідземної ріки? Тодізухвалий Ра не зможеніколи потрапити до царства пітьми... А там побачимо, що робитидалі. Апоп надимає черево й припадає до підземних вод. Він п'є довго, води в Нілі стає все менше та менше. От і все... Річище порожнє, за кілька хвилин воно зовсім висохне. Ра ніколи більше не потрапить під землю!
  • 8. «Підступний змій думає, що коли він вип'є підземний Ніл, я не спускатимуся більше під землю... — розмірковував Ра. — Настав час покінчити з породженням пітьми і зла. Апоп повинен щезнути!» І непереможний Ра вирушає на вирішальну битву зі змієм! Він — сонце, а сонцюпідвладний увесь світ. Битва була довгоюй жорстокою. Змій такий дужий і великий, що Ра ніяк не міг його скорити. Та боговізамало вбити Апопа. Спочатку треба примусити його повернути підземні води. Слава переможцеві! Слава великому Ра! Він здолав Апопа, притиснув його так, що той повернув підземний Ніл — випустив його зі свого бездонногочерева!Тепер не варто вбивати змія, він переможений — нехай живе! Ра святкує перемогу! Ра — великодушний! Осяянийзвитягою, бог сонця продовжуєсвоющоденну подорож... Даремно Ра пожалів Апопа. Зло ніколи не скориться світлу. Змій зновувипив підземний Ніл, коли Ра тільки-но піднявся над землею. Наступної ночівсе повториться знову. ЗмійАпоп, що не змирився з поразкою, зновунападе на Ра, а сонячнийбог ще раз доведе свою непереможність. Щоночі в підземному світі відбувається битва між силами світла й пітьми. Ця битва щоразу незмінно закінчується перемогою світла.(За переказом Ольги Бондарук) Як Тефнут покинула Єгипет Була в богаСонця Ра кохана донькаТефнут — його Око, створененим самим. Вона поливала землю, насичуючи вологою садита ниви; билася з чудовиськами, що були ворогамиїї батька; карала тих, хто не корився його волі. Це була могутня і хоробрабогиня, але вона мала надто свавільну й запальну вдачу. Люди славили Тефнут у піснях, приносилиїй жертовні дари. І вона тішилася їхньоюшаною. Та одного разуспало Тефнут на думку, що люди величають бога Ра більше, ніж її. Через те вона посварилася з батьком і втекла до пустелі. Там богиня оселилася в образістрашної левиці, яка в шаленій люті вбивала подорожніхі насичувалася їхнім м'ясом та кров'ю. А тим часом у країнізапанувала нестерпна спека. Зміліли річки, повисихали рослини, дахи будників вкрилися густим пилом. Відчай і страх охопив людські серця.
  • 9. Гірко сумував Ра за своєю донькою. Він волів її знову бачити біля себе. Довго він думав, кого послати по Тефнут у пустелю. І, зрештою, вирішив доручитицю справу богу повітря Шу, щиро йому відданому, та богу місяця Тоту, який славився великою мудрістю, неперевершеною красномовністюі знанням магічних заклинань. Шу і Тотперетворилися на павіанів і пішли до пустелі, у якій усамітнилася богиня. Побачивши їх, Тефнут-левиця гнівно загарчала. Тоді Тот підняв лапи вгоруй улесливо заговорив з нею. Він яскраво описував пишні красотиєгипетської землі і її жахливий занепад, спричиненийутечею Тефнут. Він розповідав про велику тугу богаРа та скорботулюдей, що оплакували втрату шанованої ними богині. Він говорив і говорив, а грізна левиця слухала його хитромудрупромову. «Замість безплідної пустелі, у якій ти нині живеш, — переконував богиню Тот, — ти потрапиш до квітучої країни, з великою багатоводною рікою, зеленими луками, велелюдними містами та селищами. Для тебе зведуть храм, і люди складатимуть тобі шану. Ти не полюватимеш більше на звірів, аби здобутисобіїжу». Тут промовець подав богині-левиці келих вина і наказав принести їйубиту газель. Тефнут прийняла його дарунки. Доки вона ласувала, Тот, піднісши вгорусвій чарівний жезл, промовляв чаклунськізаклинання. Гнів богиніущух, і вона погодилася разом із Шу й Тотом повернутися на батьківщину. Вони вирушили в дорогу. ПопередуТефнут ішов бог Шу, розважаючи богинюмузикою і танцями, аби вона веселою постала перед батьком Ра. А тим часом бог Тотпроголошував магічні заклинання, аби Тефнут не змінила свого рішення і не втекла назад у пустелю. Дорогоюбогинявикупалася в Священному озерій перетворилася з левиці на прекрасну дівчину з гордою поставою,веселим обличчям та сяючимиочима. Дізнавшись про її повернення, Ра затанцював від радості. Він був щасливий знову побачитий обійняти свою Тефнут. Уся країна святкувала її повернення. Людиуславлювали ім'я богинів храмах, вітали її прихід піснями й танцями. З поверненням Тефнут у Єгипті закінчилася велика засуха. Пролилися дощі, які наповнили Ніл бурхливими водами. Земля вкрилася весняним квітом. Відтоді за наказом Ра день повернення Тефнут щорокувідзначають у Єгипті як велике свято. Переклад з російської Є. Волощук