SlideShare a Scribd company logo
1 of 3
САБАҚ: Мектеп: Б.Момышұлы
Күні: Оқытушының аты-жөні: Сартаева Г.М
СЫНЫП: 9
Сабақтың тақырыбы: § 52 Радиактивтілік
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
Радиактивті сәулелердің биологиялық әсерін зиандығын ажырата
біледі. Радиациядан қорғану жайлы мағлұмат алады
Радиактивті сәулелердің биологиялық әсерінің пайдалы және
зияныын біледі. Радиациядан қорғануды күнделікті тұрмыста
қолдануды білуді үйренді
Топта критериалды дискриптор арқылы бағалай алады.
Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар:
Радиациядан қорғану жайлы мағлұмат алады
Радиактивті сәулелердің биологиялық әсерінің пайдалы және
зияныын біледі. Радиациядан қорғануды күнделікті тұрмыста
қолдануды білуді үйренді
Кейбір оқушылар:
Радиактивті сәулелердің биологиялық әсерін зиандығын ажырата
біледі. Радиациядан қорғану жайлы мағлұмат алады
Тілдік мақсат Оқушылар: Радиактивті сәулелердің биологиялық әсерін
зиандығын ажырата біледі. Радиациядан қорғану жайлы мағлұмат
алады
Негізгі формуланы пайдалана алады: Есептеп есеп шығара алады
Сыныптағы диалогты жазылым үшін тілдік бірліктер: Топтық
жұмыс «зерттеу, тәжірибе, жұмысы» Жеке жұмыс «Жалғасын
тап»
Алдыңғы білім Бұл бөлім, алдындағы барлық меңгерілген бөлімдермен
байланысты. Алдағы өткен тақырыпты пайдала отырып білімдерін
жетілдіруге ықпалын тигізеді
Жоспар
Жоспа
рланға
н
уақыт
Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің
жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз)
Ресурстар
Басы Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары:(мұғалім және оқушы
немен айналысады) Ұйымдастыру
2 - кезең. «Мен нені үйрендім?»
3 - кезең. «Білім шыңына өрлейік!»
4 - кезең. «Білгенімді зердеме тоқу»
5 - кезең. «Деңгейлік тапсырма»
кг
Дж
Гр 11 
6 - кезең. «Ой сергіту»
7 - кезең. «Шапшаңдық» сайысы
8 - кезең. «Физикалық тілде»
9 - кезең. «Білгенімді дамыту»
10 - кезең. «Шығу парағы»
D-шығарылған сәуленің жұтылған дозасы.
Е – жұтылған энергия
m – сәулеленген заттың массасы
Өлшем бірлігі 1 Гр (грэй)
Сәулеленудің экспозициялық дозасы. Рентгендік және гамма-
сәулелердің құрғақ ауаны иондау эффектісі бойынша өлшенеді.
m
E
D 
SI жүйесіндегі өлшем бірлігі 1Р.
1 Р=2,58·10-4Кл/кг
1Р≈0,01 Гр
Ортасы Жаңа сабақ: D-шығарылған сәуленің жұтылған дозасы.
кг
Дж
Гр 11 
Е – жұтылған энергия
m – сәулеленген заттың массасы
Өлшем бірлігі 1 Гр (грэй)
Сәулеленудің экспозициялық дозасы. Рентгендік және гамма-сәулелердің құрғақ ауаны
иондау эффектісі бойынша өлшенеді.
SI жүйесіндегі өлшем бірлігі 1Р.
1 Р=2,58·10-4Кл/кг
1Р≈0,01 Гр
Шығарылған сәуленің жұтылуының эквивалентті дозасы деп жұтылған дозаның
биологиялық эффективтік коэффициентіне көбейтіндісіне тең шаманы айтады:
Dэкв=k·D
к –биологиялық эффективтік коэффициенті
Эквивалентті дозаның өлшем бірлігі зиверт -1зВ
Соңы Талқылау үшін сұрақтар беріледі (3 минут)
1. Радиация жайында не білесіңдер?
2. Радиациядан қалай қорғануғаболады?
Топтық жұмыс (15 минут)
Сіздің тобыңызда 5 рөлді: лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және
бақылаушыларды анықтаңыз. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді: Мәтінді оқып
топпен қорғайды.
Жеке жұмыс (есептершығару)
№40.1, №40.2, №40.3
Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) (3 минут)
Кейінгі тапсырмалар
№585
Кейінгі оқу §52. Радиоактивтілік
Қосымша ақпарат
Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау
көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндеттер қоюды
жоспарлайсыз?
Бағалау – оқушылардың берілген
материалды меңгеру деңгейін қалай
тексересіз?
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және
қауіпсіздік ережелері
АКТ
Құндылықтармен
байланыс
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге
асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені
үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің
бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?
Менөз уақытымды ұтымды пайдалана алдым
ба? Менжоспарыма қандай өзгерістер енгіздім
және неліктен?
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін
пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген
сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылартуралы менің келесі сабағыма қажет болуы
мүмкін қандай ақпаратты білдім?
1:
2:
Сартаева ГулжанМуратбеккызы
Оңтүстік Қазақстаноблысы
Түлкібас ауданы Түлкібас поселкесі
Б.Момышұлы атындағы жалпы орта
мектебінің физика пәнінің мұғалімі
m
E
D 
радиактивтілік

More Related Content

Viewers also liked

мухаметжнова ардак разработка внеклассного урок
мухаметжнова ардак разработка внеклассного урокмухаметжнова ардак разработка внеклассного урок
мухаметжнова ардак разработка внеклассного урокoquzaman
 
изложение
изложениеизложение
изложениеoquzaman
 
изложение родничок
изложение родничокизложение родничок
изложение родничокoquzaman
 
разработка ереханова
разработка ерехановаразработка ереханова
разработка ерехановаoquzaman
 
разработка урока. каримова роза
разработка урока. каримова розаразработка урока. каримова роза
разработка урока. каримова розаoquzaman
 
майтайбаева а.е сыныптан тыс іс шара
майтайбаева а.е сыныптан тыс іс шарамайтайбаева а.е сыныптан тыс іс шара
майтайбаева а.е сыныптан тыс іс шараoquzaman
 
изложение родничок
изложение родничокизложение родничок
изложение родничокoquzaman
 
паскевич с.е.
паскевич с.е.паскевич с.е.
паскевич с.е.oquzaman
 
на речке. открытый урок излож
на речке. открытый урок изложна речке. открытый урок излож
на речке. открытый урок изложoquzaman
 
спп цели (2)
спп  цели (2)спп  цели (2)
спп цели (2)oquzaman
 
мухаметжанова ардак слайд открытый урок
мухаметжанова ардак слайд открытый урокмухаметжанова ардак слайд открытый урок
мухаметжанова ардак слайд открытый урокoquzaman
 
мухаметжанова ардак разработка открытого урока
мухаметжанова ардак разработка открытого урокамухаметжанова ардак разработка открытого урока
мухаметжанова ардак разработка открытого урокаoquzaman
 
проект
проектпроект
проектoquzaman
 
урок биологии 11 класс
урок биологии 11 классурок биологии 11 класс
урок биологии 11 классoquzaman
 
мухаметжанва ардак открытый практический урок
мухаметжанва ардак открытый практический урокмухаметжанва ардак открытый практический урок
мухаметжанва ардак открытый практический урокoquzaman
 
мухаметжанова ардак разработка открытого практического урока
мухаметжанова ардак разработка открытого практического урокамухаметжанова ардак разработка открытого практического урока
мухаметжанова ардак разработка открытого практического урокаoquzaman
 
разработка урока по баскетболу
разработка урока по баскетболуразработка урока по баскетболу
разработка урока по баскетболуoquzaman
 
сочинение
сочинениесочинение
сочинениеoquzaman
 
министерство образования и науки рк
министерство образования и науки ркминистерство образования и науки рк
министерство образования и науки ркoquzaman
 
сергіту сәті
сергіту сәтісергіту сәті
сергіту сәтіoquzaman
 

Viewers also liked (20)

мухаметжнова ардак разработка внеклассного урок
мухаметжнова ардак разработка внеклассного урокмухаметжнова ардак разработка внеклассного урок
мухаметжнова ардак разработка внеклассного урок
 
изложение
изложениеизложение
изложение
 
изложение родничок
изложение родничокизложение родничок
изложение родничок
 
разработка ереханова
разработка ерехановаразработка ереханова
разработка ереханова
 
разработка урока. каримова роза
разработка урока. каримова розаразработка урока. каримова роза
разработка урока. каримова роза
 
майтайбаева а.е сыныптан тыс іс шара
майтайбаева а.е сыныптан тыс іс шарамайтайбаева а.е сыныптан тыс іс шара
майтайбаева а.е сыныптан тыс іс шара
 
изложение родничок
изложение родничокизложение родничок
изложение родничок
 
паскевич с.е.
паскевич с.е.паскевич с.е.
паскевич с.е.
 
на речке. открытый урок излож
на речке. открытый урок изложна речке. открытый урок излож
на речке. открытый урок излож
 
спп цели (2)
спп  цели (2)спп  цели (2)
спп цели (2)
 
мухаметжанова ардак слайд открытый урок
мухаметжанова ардак слайд открытый урокмухаметжанова ардак слайд открытый урок
мухаметжанова ардак слайд открытый урок
 
мухаметжанова ардак разработка открытого урока
мухаметжанова ардак разработка открытого урокамухаметжанова ардак разработка открытого урока
мухаметжанова ардак разработка открытого урока
 
проект
проектпроект
проект
 
урок биологии 11 класс
урок биологии 11 классурок биологии 11 класс
урок биологии 11 класс
 
мухаметжанва ардак открытый практический урок
мухаметжанва ардак открытый практический урокмухаметжанва ардак открытый практический урок
мухаметжанва ардак открытый практический урок
 
мухаметжанова ардак разработка открытого практического урока
мухаметжанова ардак разработка открытого практического урокамухаметжанова ардак разработка открытого практического урока
мухаметжанова ардак разработка открытого практического урока
 
разработка урока по баскетболу
разработка урока по баскетболуразработка урока по баскетболу
разработка урока по баскетболу
 
сочинение
сочинениесочинение
сочинение
 
министерство образования и науки рк
министерство образования и науки ркминистерство образования и науки рк
министерство образования и науки рк
 
сергіту сәті
сергіту сәтісергіту сәті
сергіту сәті
 

радиактивтілік

  • 1. САБАҚ: Мектеп: Б.Момышұлы Күні: Оқытушының аты-жөні: Сартаева Г.М СЫНЫП: 9 Сабақтың тақырыбы: § 52 Радиактивтілік Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) Радиактивті сәулелердің биологиялық әсерін зиандығын ажырата біледі. Радиациядан қорғану жайлы мағлұмат алады Радиактивті сәулелердің биологиялық әсерінің пайдалы және зияныын біледі. Радиациядан қорғануды күнделікті тұрмыста қолдануды білуді үйренді Топта критериалды дискриптор арқылы бағалай алады. Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар: Радиациядан қорғану жайлы мағлұмат алады Радиактивті сәулелердің биологиялық әсерінің пайдалы және зияныын біледі. Радиациядан қорғануды күнделікті тұрмыста қолдануды білуді үйренді Кейбір оқушылар: Радиактивті сәулелердің биологиялық әсерін зиандығын ажырата біледі. Радиациядан қорғану жайлы мағлұмат алады Тілдік мақсат Оқушылар: Радиактивті сәулелердің биологиялық әсерін зиандығын ажырата біледі. Радиациядан қорғану жайлы мағлұмат алады Негізгі формуланы пайдалана алады: Есептеп есеп шығара алады Сыныптағы диалогты жазылым үшін тілдік бірліктер: Топтық жұмыс «зерттеу, тәжірибе, жұмысы» Жеке жұмыс «Жалғасын тап» Алдыңғы білім Бұл бөлім, алдындағы барлық меңгерілген бөлімдермен байланысты. Алдағы өткен тақырыпты пайдала отырып білімдерін жетілдіруге ықпалын тигізеді Жоспар Жоспа рланға н уақыт Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз) Ресурстар Басы Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары:(мұғалім және оқушы немен айналысады) Ұйымдастыру 2 - кезең. «Мен нені үйрендім?» 3 - кезең. «Білім шыңына өрлейік!» 4 - кезең. «Білгенімді зердеме тоқу» 5 - кезең. «Деңгейлік тапсырма» кг Дж Гр 11  6 - кезең. «Ой сергіту» 7 - кезең. «Шапшаңдық» сайысы 8 - кезең. «Физикалық тілде» 9 - кезең. «Білгенімді дамыту» 10 - кезең. «Шығу парағы» D-шығарылған сәуленің жұтылған дозасы. Е – жұтылған энергия m – сәулеленген заттың массасы Өлшем бірлігі 1 Гр (грэй) Сәулеленудің экспозициялық дозасы. Рентгендік және гамма- сәулелердің құрғақ ауаны иондау эффектісі бойынша өлшенеді. m E D 
  • 2. SI жүйесіндегі өлшем бірлігі 1Р. 1 Р=2,58·10-4Кл/кг 1Р≈0,01 Гр Ортасы Жаңа сабақ: D-шығарылған сәуленің жұтылған дозасы. кг Дж Гр 11  Е – жұтылған энергия m – сәулеленген заттың массасы Өлшем бірлігі 1 Гр (грэй) Сәулеленудің экспозициялық дозасы. Рентгендік және гамма-сәулелердің құрғақ ауаны иондау эффектісі бойынша өлшенеді. SI жүйесіндегі өлшем бірлігі 1Р. 1 Р=2,58·10-4Кл/кг 1Р≈0,01 Гр Шығарылған сәуленің жұтылуының эквивалентті дозасы деп жұтылған дозаның биологиялық эффективтік коэффициентіне көбейтіндісіне тең шаманы айтады: Dэкв=k·D к –биологиялық эффективтік коэффициенті Эквивалентті дозаның өлшем бірлігі зиверт -1зВ Соңы Талқылау үшін сұрақтар беріледі (3 минут) 1. Радиация жайында не білесіңдер? 2. Радиациядан қалай қорғануғаболады? Топтық жұмыс (15 минут) Сіздің тобыңызда 5 рөлді: лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушыларды анықтаңыз. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді: Мәтінді оқып топпен қорғайды. Жеке жұмыс (есептершығару) №40.1, №40.2, №40.3 Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) (3 минут) Кейінгі тапсырмалар №585 Кейінгі оқу §52. Радиоактивтілік Қосымша ақпарат Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Менөз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Менжоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылартуралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: Сартаева ГулжанМуратбеккызы Оңтүстік Қазақстаноблысы Түлкібас ауданы Түлкібас поселкесі Б.Момышұлы атындағы жалпы орта мектебінің физика пәнінің мұғалімі m E D 