SlideShare a Scribd company logo
Тема уроку: Розв´язування задач
Мета уроку:показати зв'язок теорії із практикою; навчити в простих
повсякденних подіях бачити нове та незвичайне; формувати вміння спостерігати,
аналізувати й пояснювати фізичні явища.
Хід уроку
Фізичні явища оточують нас повсюди, багато з них нам уже знайомі,і ми можемо
їх пояснити. Я хочу, щоб ви побачили й переконалися в тому, що фізика – це не
тільки храм точних формул, законів і правил, а саме життя у всіх його проявах. І
навіть у такій повсякденній справі, як чаювання , можна побачити багато
цікавого.
Чай – це напій бадьорості, напій сили. Чай – це насичений аромат, що наповнює
кімнату, це неповторний смак. І саме цьому напою, що бадьорить, зігріває взимку
і тамує спрагу влітку, ми присвятимо сьогоднішній урок. Але чай не просто напій,
це також традиційний елемент спілкування, дружньої бесіди. Тож посмакуємо
разом чашку запашного чаю. Але чаю ще немає.
Потрібно воду налити у чайник. І накрити чайник кришкою.
 Як із точки зору фізики пояснити, для чого ми накриваємо чайник
кришкою, коли кип’ятимо воду?(накриваючи кришкою, ми зберігаємо у
ньому тепло, яке передає воді нагрівач, зменшуємо теплообмін з
навколишнім середовищем)
 Чому рідини завжди нагрівають знизу?(прояв конвекції)
 З яких матеріалів виготовляють чайники?(метал, пластмас, скло тощо)
 А чи можна нагріти воду у паперовій посудині?
Демонстрація. Нагрівання води у паперовій коробці
 Чому папір не загорівся?
Задача . Яку кількість теплоти одержала вода об’ємом 2л підчас нагрівання
від кімнатної температури до 1000
С?
 На поверхні води з’являються бульбашки. Про що це свідчить?
 Відкриваємо кришку. Що ми бачимо?
 Якби ми налили в чайник таку саму кількість кип’яченої води, але не сирої, чи
закипіла б вона швидше, якби умови нагрівання були однакові?(Сира вода
закипить швидше, тому що вона містить розчинене повітря, що під час кипіння
видаляється. Чому це так важливо ми з’ясуємо пізніше)
Вода закипіла, але це тільки окріп. Потрібно правильно заварити чай. Смак чаю
залежить від температури, за якої його заварили. Чим вища температура в момент
заварювання, тим смачніший чай.
 У якому чайнику краще заварювати чай металевому чи порцеляновому і
чому?
 Чому перед заварюванням чайник рекомендують кілька разів ополоснути
окропом?
 Рекомендується почекати п’ять хвилин, щоб чай добре заварився. Чому на
цей час заварювальний чайник краще накрити серветкою?
 Чому чай через деякий час стає рівномірно зафарбованим?
Чай готовий! Можна розливати.
 Які неприємності можуть трапитись, коли ми наливаємо гарячий чай у
склянку?
 Як цьому запобігти?
 Чому чай краще пити з чашки ніж із склянки?
 Якою ложкою краще скористатись при цьому?
 Що раніше треба налити – заварку чи окріп?(температура заварки менша,
тому безпечніше наливати заварку, а потім окріп)
 Ми кладемо в чай цукор. Чому чай стає солодким?
 Під час помішування процес відбувається швидше. Чому?
 Чай дуже гарячий. Що можна зробити, щоб остудити його
А чай смачний, і ми із задоволенням його поп´ємо.
Фізкульт хвилинка «Зміни внутрішню енергію свого тіла»
• Встати, потягнутись догори.
• Руки поставити на пояс, нахилити тулуб у різні сторони.
• Зігнути в ліктях руки і розігнути.
1. «Хочете чаю?» — запитав господар дому Шерлока Холмса. «Так», —
відповів гість. «От і добре, — сказав господар. — Але я люблю гарячий
чай, тому кладу в нього цукор тільки перед тим, як пити.» «Доцільніше
робити це раніше, одразу після того, як Вам налили його», — порадив
Шерлок Холмс. Чи мав він рацію?
2. Була зима. Шерлок Холмс увійшов у кімнату з вулиці. Крізь замерзлі
шибки було видно лише край Дороги. «Господарка квартири лінива», —по-
думав він. Чому він дійшов такого висновку?
3. Господарка дому, де був Холмс, підійшла до дверей і впустила кішку.
Подивившись на кішку, Холмс зауважив: «Погода надворі холодна». Як він
це визначив?
4. «Млинці смачні, коли гарячі», — сказала господарка, запрошуючи Ше-
рлока Холмса до столу. «Щоб вони довше залишалися гарячими, —
продовжувала вона, — я ставлю тарілку з млинцями на плетену із дроту
тацю». «Прошу Вас, краще — ставити їх на дерев’яну підставку», —
порадив Холмс. . На чому ґрунтується його порада?
5. Прийшовши у гості, Холмс підійшов до вікна і виглянув у нього. «Ваш будинок
кам’яний і холодний», — зауважив він. Чому він так сказав?
6. Холмс, увійшовши до квартири і розпочавши бесіду з її мешкавшпщ, через
хвилину сказав: «Шановні господарі, у Вас на кухні кипить чайник». Як він це
визначив, якщо перебував у кімнаті, з якої кухні не видно?
Чаю свіжого ковтнути,
Всі слова наші почути.
За столами чаю
У чашки наливайте,
Ароматного, міцного
Ще й на колір золотого.
ІІ Підсумок уроку, рефлексія.
Ось і добігло до кінця наше чаювання.
Які ваші враження від чаювання?
Отже, настав час прощатися. І я хочу побажати вам завжди з бажанням вчитися.
ІІІ. Домашнє завдання
Повторити §43 - 46
Ми з вами отримали сьогодні чудовий золотистий напій, адже не відразу
людина навчилася правильно заварювати чай. Відомі курйози.
Майже в кожній країні існують анекдоти про приготування чаю.
Так, англійський моряк надіслав у подарунок своїй матері фунт чаю.
Жінка, бажаючи почастувати сусідів вишуканою заморською стравою,
зварила в каструлі увесь чай відразу і, виливши гірку, на її думку, зовсім не потрібну
коричневу воду, розклала по тарілках виварене листя, приправивши його сметаною, і подала
до столу.
А хто з вас знає, який чай і як п’ють у різних країнах?
У Японії, Китаї, Монголії, Середній Азії,Індії п’ють зелений чай під назвою „кок- чай“. Чай полюбляють у
Європі. В Англії п’ють „білий чай“—із молоком, і на кожного англійця вдень припадає п’ять- із половиною
чашок чаю. Англійці першими почали нити чай із ромом. А ось у Японії досі не зник „культ" чаю .Чаювання в
Японії є цілою церемонією. Перед чаюванням гості збираються в окремій кімнаті, де вони
перебувають 20-30 хвилин, бо вважається, що потрібно відпочити від денної метушні. А потім
розпочинають чаювання. І за чашкою чаю вони можуть спокійно розмовляти 4-5 годин. Отже,
чайна церемонія — це швидше бенкет розуму, ніж шлунку.
Історичні довідки
Відома легенда, яка розповідає, де і як виник чайний кущ. Батьківщина чаю –
Китай, і чайному кущу майже п’ять тисяч років. Жив колись у Китаї мудрий
чернець Деррама. Дні і ночі він проводив у роздумах і молитвах. Одного дня
побачив він уві сні Будду й , приголомшений побаченим, дав обітницю
молитися, не склеплюючи очей, удень і вночі.
Одного разу Даррама не витримав: очі його мимо волі заплющилися. Він
непомітно заснув. Прокинувся чернець із жахом: він порушив обітницю, дану
самому богові! І провиною всьому були повіки, адже вони склепилися і
спричинили сон. І Даррама відірвав свої повіки й кинув їх на землю. Навесні
на тому місці виріс зелений кущ, листя його мали дивну властивість
відгонити сон.
Так. Батьківщина чаю — Китай. За легендою, пастухи, примітивши, як до овець, що пожували чайне листя,
повертається бадьорість,першими випробували відвар, якому судилося стати чй не головним напоєм країни.
Чай — це дерево, окультурене людиною й для зручності обробітку перетворене на кущ. Чай давно
визнано найвибагливішою з усіх рослин на землі. «Потрібно 50 разів вклонитися кущу, щоб отримати
справжній чай »го ворят ь грузини.
Отже, батьківщина чаю —Китай.
А як же він потрапив до нас?
Відповідь: «У нас чай з’явився більше 300 років тому. Царський посол Василь Старков, повертаю-
чись у 1638 р. із Монголії на батьківщину, привіз цареві Михайлу Федоровичу від хана, окрім інших
подарунків, і кілька пудів „чорної китайської трави“. Це був чай, який сподобався цареві і боярам: „Пиття
добре — говорили вони — і звикнеш, Дуже смачно“. Російські люди полюбили чай, і він став дуже
поширеним напоєм. З’явилися яскраво начищені самовари, веселі баби-грілки в строкатих сарафанах,
яскраві чашки, красиві скатертини».
Але істинно російський чай, що вирощується в Росії, з’явився лише 60 років
тому. Хто може розповісти, як це сталося?
Відповідь: «Наприкінці минулого століття на узбережжі Кавказу з’явився дехто Кошман Іон
Антонович, дуже бідний чоловік, який багато років пропрацював у торговця чаєм Попова. У великій бідності,
під загрозою жандармів, у високогірному аулі І. А. Кошман розвів чай, який віднині називається
Краснодарським. Нині він відомий і в Брюсселі, на дегустації російський чай під назвою Краснодарський
букет“ був визнаний рівнозначним найкращому у світі цейлонському чаю».
Учитель фізики
Гайдук Ніна Миколаївна

More Related Content

Viewers also liked

Цікаве про корені
 Цікаве про корені Цікаве про корені
Цікаве про корені
sveta7940
 
Abordaje A la institución Educativa Nacional "Zea"
Abordaje A la institución Educativa Nacional "Zea"Abordaje A la institución Educativa Nacional "Zea"
Abordaje A la institución Educativa Nacional "Zea"
Jorman garcia
 
Презентация:Тепловые явления
Презентация:Тепловые явленияПрезентация:Тепловые явления
Презентация:Тепловые явления
sveta7940
 
Definiendo la filosofia basica 2 de 4
Definiendo la filosofia basica 2 de 4Definiendo la filosofia basica 2 de 4
Definiendo la filosofia basica 2 de 4
PIMENTEL CONSULTORIA
 
Fi̇nansman kaynaklari
Fi̇nansman kaynaklariFi̇nansman kaynaklari
Fi̇nansman kaynaklari
İlker YILDIZ
 
Тепловые явления
Тепловые явленияТепловые явления
Тепловые явления
sveta7940
 
Задачі на логіку, на кмітливість
Задачі на логіку, на кмітливістьЗадачі на логіку, на кмітливість
Задачі на логіку, на кмітливість
sveta7940
 
Presentación2 acabao
Presentación2 acabaoPresentación2 acabao
Presentación2 acabao
Paula Zapata Nicolas
 
10 tips for improving social interactions (1)
10 tips for improving social interactions (1)10 tips for improving social interactions (1)
10 tips for improving social interactions (1)
maria afzal
 
Кросворд"Внутрішня енергыя. Види теплопередач"
Кросворд"Внутрішня енергыя. Види теплопередач"Кросворд"Внутрішня енергыя. Види теплопередач"
Кросворд"Внутрішня енергыя. Види теплопередач"
sveta7940
 
Детективне агентство „ Теплові явища “.
Детективне агентство „ Теплові явища “.Детективне агентство „ Теплові явища “.
Детективне агентство „ Теплові явища “.
sveta7940
 
Sejarah Peradilan Islam : Masa Utsman Bin Affan
Sejarah Peradilan Islam : Masa Utsman Bin AffanSejarah Peradilan Islam : Masa Utsman Bin Affan
Sejarah Peradilan Islam : Masa Utsman Bin Affan
State Islamic University Of Maulana Malik Ibrahim Malang
 
El tesoro de lorca
El tesoro de lorcaEl tesoro de lorca
El tesoro de lorca
cpgarciasoler
 
Кросворд "Тепловий баланс. Теплота згоряння палива. ККД нагрівника.
Кросворд "Тепловий баланс. Теплота згоряння палива. ККД нагрівника.Кросворд "Тепловий баланс. Теплота згоряння палива. ККД нагрівника.
Кросворд "Тепловий баланс. Теплота згоряння палива. ККД нагрівника.
sveta7940
 

Viewers also liked (14)

Цікаве про корені
 Цікаве про корені Цікаве про корені
Цікаве про корені
 
Abordaje A la institución Educativa Nacional "Zea"
Abordaje A la institución Educativa Nacional "Zea"Abordaje A la institución Educativa Nacional "Zea"
Abordaje A la institución Educativa Nacional "Zea"
 
Презентация:Тепловые явления
Презентация:Тепловые явленияПрезентация:Тепловые явления
Презентация:Тепловые явления
 
Definiendo la filosofia basica 2 de 4
Definiendo la filosofia basica 2 de 4Definiendo la filosofia basica 2 de 4
Definiendo la filosofia basica 2 de 4
 
Fi̇nansman kaynaklari
Fi̇nansman kaynaklariFi̇nansman kaynaklari
Fi̇nansman kaynaklari
 
Тепловые явления
Тепловые явленияТепловые явления
Тепловые явления
 
Задачі на логіку, на кмітливість
Задачі на логіку, на кмітливістьЗадачі на логіку, на кмітливість
Задачі на логіку, на кмітливість
 
Presentación2 acabao
Presentación2 acabaoPresentación2 acabao
Presentación2 acabao
 
10 tips for improving social interactions (1)
10 tips for improving social interactions (1)10 tips for improving social interactions (1)
10 tips for improving social interactions (1)
 
Кросворд"Внутрішня енергыя. Види теплопередач"
Кросворд"Внутрішня енергыя. Види теплопередач"Кросворд"Внутрішня енергыя. Види теплопередач"
Кросворд"Внутрішня енергыя. Види теплопередач"
 
Детективне агентство „ Теплові явища “.
Детективне агентство „ Теплові явища “.Детективне агентство „ Теплові явища “.
Детективне агентство „ Теплові явища “.
 
Sejarah Peradilan Islam : Masa Utsman Bin Affan
Sejarah Peradilan Islam : Masa Utsman Bin AffanSejarah Peradilan Islam : Masa Utsman Bin Affan
Sejarah Peradilan Islam : Masa Utsman Bin Affan
 
El tesoro de lorca
El tesoro de lorcaEl tesoro de lorca
El tesoro de lorca
 
Кросворд "Тепловий баланс. Теплота згоряння палива. ККД нагрівника.
Кросворд "Тепловий баланс. Теплота згоряння палива. ККД нагрівника.Кросворд "Тепловий баланс. Теплота згоряння палива. ККД нагрівника.
Кросворд "Тепловий баланс. Теплота згоряння палива. ККД нагрівника.
 

Similar to Розв"язування задач

карнавал чаю
карнавал  чаюкарнавал  чаю
карнавал чаюalecy12
 
японська чайна церемонія що це
японська чайна церемонія   що цеяпонська чайна церемонія   що це
японська чайна церемонія що цеSergikua
 
Чай
ЧайЧай
Чай
Lesia Gunaza
 
чай кл год
чай кл годчай кл год
чай кл годaf1311
 
чаювання.традиція чи користь
чаювання.традиція чи користьчаювання.традиція чи користь
чаювання.традиція чи користьvics67
 
6cfggf
6cfggf6cfggf
6cfggf
Lala Lalala
 
Лікувальні властивості чаю.
Лікувальні властивості чаю.Лікувальні властивості чаю.
Лікувальні властивості чаю.
Татьяна Масленникова
 
Презентація "Японське чаювання"
Презентація "Японське  чаювання"Презентація "Японське  чаювання"
Презентація "Японське чаювання"
dtamara123
 
Органолептична оцінка чаю
Органолептична оцінка чаюОрганолептична оцінка чаю
Органолептична оцінка чаю
kasynya
 
лабораторна робота 1
лабораторна робота 1лабораторна робота 1
лабораторна робота 1
cit-cit
 
чай !!!!
чай !!!!чай !!!!
чай !!!!
elisarius010309
 

Similar to Розв"язування задач (13)

карнавал чаю
карнавал  чаюкарнавал  чаю
карнавал чаю
 
японська чайна церемонія що це
японська чайна церемонія   що цеяпонська чайна церемонія   що це
японська чайна церемонія що це
 
Чай
ЧайЧай
Чай
 
чай кл год
чай кл годчай кл год
чай кл год
 
6
66
6
 
чаювання.традиція чи користь
чаювання.традиція чи користьчаювання.традиція чи користь
чаювання.традиція чи користь
 
6cfggf
6cfggf6cfggf
6cfggf
 
Лікувальні властивості чаю.
Лікувальні властивості чаю.Лікувальні властивості чаю.
Лікувальні властивості чаю.
 
додаток №1
додаток №1додаток №1
додаток №1
 
Презентація "Японське чаювання"
Презентація "Японське  чаювання"Презентація "Японське  чаювання"
Презентація "Японське чаювання"
 
Органолептична оцінка чаю
Органолептична оцінка чаюОрганолептична оцінка чаю
Органолептична оцінка чаю
 
лабораторна робота 1
лабораторна робота 1лабораторна робота 1
лабораторна робота 1
 
чай !!!!
чай !!!!чай !!!!
чай !!!!
 

More from sveta7940

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
sveta7940
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
sveta7940
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
sveta7940
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
sveta7940
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмах
sveta7940
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
sveta7940
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
sveta7940
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг води
sveta7940
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про воду
sveta7940
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
sveta7940
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
sveta7940
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атом
sveta7940
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізику
sveta7940
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузь
sveta7940
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
sveta7940
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
sveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
sveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
sveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
sveta7940
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсотки
sveta7940
 

More from sveta7940 (20)

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмах
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг води
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про воду
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атом
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізику
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузь
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсотки
 

Розв"язування задач

  • 1. Тема уроку: Розв´язування задач Мета уроку:показати зв'язок теорії із практикою; навчити в простих повсякденних подіях бачити нове та незвичайне; формувати вміння спостерігати, аналізувати й пояснювати фізичні явища. Хід уроку Фізичні явища оточують нас повсюди, багато з них нам уже знайомі,і ми можемо їх пояснити. Я хочу, щоб ви побачили й переконалися в тому, що фізика – це не тільки храм точних формул, законів і правил, а саме життя у всіх його проявах. І навіть у такій повсякденній справі, як чаювання , можна побачити багато цікавого. Чай – це напій бадьорості, напій сили. Чай – це насичений аромат, що наповнює кімнату, це неповторний смак. І саме цьому напою, що бадьорить, зігріває взимку і тамує спрагу влітку, ми присвятимо сьогоднішній урок. Але чай не просто напій, це також традиційний елемент спілкування, дружньої бесіди. Тож посмакуємо разом чашку запашного чаю. Але чаю ще немає. Потрібно воду налити у чайник. І накрити чайник кришкою.  Як із точки зору фізики пояснити, для чого ми накриваємо чайник кришкою, коли кип’ятимо воду?(накриваючи кришкою, ми зберігаємо у ньому тепло, яке передає воді нагрівач, зменшуємо теплообмін з навколишнім середовищем)  Чому рідини завжди нагрівають знизу?(прояв конвекції)  З яких матеріалів виготовляють чайники?(метал, пластмас, скло тощо)  А чи можна нагріти воду у паперовій посудині? Демонстрація. Нагрівання води у паперовій коробці  Чому папір не загорівся? Задача . Яку кількість теплоти одержала вода об’ємом 2л підчас нагрівання від кімнатної температури до 1000 С?  На поверхні води з’являються бульбашки. Про що це свідчить?
  • 2.  Відкриваємо кришку. Що ми бачимо?  Якби ми налили в чайник таку саму кількість кип’яченої води, але не сирої, чи закипіла б вона швидше, якби умови нагрівання були однакові?(Сира вода закипить швидше, тому що вона містить розчинене повітря, що під час кипіння видаляється. Чому це так важливо ми з’ясуємо пізніше) Вода закипіла, але це тільки окріп. Потрібно правильно заварити чай. Смак чаю залежить від температури, за якої його заварили. Чим вища температура в момент заварювання, тим смачніший чай.  У якому чайнику краще заварювати чай металевому чи порцеляновому і чому?  Чому перед заварюванням чайник рекомендують кілька разів ополоснути окропом?  Рекомендується почекати п’ять хвилин, щоб чай добре заварився. Чому на цей час заварювальний чайник краще накрити серветкою?  Чому чай через деякий час стає рівномірно зафарбованим? Чай готовий! Можна розливати.  Які неприємності можуть трапитись, коли ми наливаємо гарячий чай у склянку?  Як цьому запобігти?  Чому чай краще пити з чашки ніж із склянки?  Якою ложкою краще скористатись при цьому?  Що раніше треба налити – заварку чи окріп?(температура заварки менша, тому безпечніше наливати заварку, а потім окріп)  Ми кладемо в чай цукор. Чому чай стає солодким?  Під час помішування процес відбувається швидше. Чому?  Чай дуже гарячий. Що можна зробити, щоб остудити його А чай смачний, і ми із задоволенням його поп´ємо.
  • 3. Фізкульт хвилинка «Зміни внутрішню енергію свого тіла» • Встати, потягнутись догори. • Руки поставити на пояс, нахилити тулуб у різні сторони. • Зігнути в ліктях руки і розігнути. 1. «Хочете чаю?» — запитав господар дому Шерлока Холмса. «Так», — відповів гість. «От і добре, — сказав господар. — Але я люблю гарячий чай, тому кладу в нього цукор тільки перед тим, як пити.» «Доцільніше робити це раніше, одразу після того, як Вам налили його», — порадив Шерлок Холмс. Чи мав він рацію? 2. Була зима. Шерлок Холмс увійшов у кімнату з вулиці. Крізь замерзлі шибки було видно лише край Дороги. «Господарка квартири лінива», —по- думав він. Чому він дійшов такого висновку? 3. Господарка дому, де був Холмс, підійшла до дверей і впустила кішку. Подивившись на кішку, Холмс зауважив: «Погода надворі холодна». Як він це визначив? 4. «Млинці смачні, коли гарячі», — сказала господарка, запрошуючи Ше- рлока Холмса до столу. «Щоб вони довше залишалися гарячими, — продовжувала вона, — я ставлю тарілку з млинцями на плетену із дроту тацю». «Прошу Вас, краще — ставити їх на дерев’яну підставку», — порадив Холмс. . На чому ґрунтується його порада? 5. Прийшовши у гості, Холмс підійшов до вікна і виглянув у нього. «Ваш будинок кам’яний і холодний», — зауважив він. Чому він так сказав? 6. Холмс, увійшовши до квартири і розпочавши бесіду з її мешкавшпщ, через хвилину сказав: «Шановні господарі, у Вас на кухні кипить чайник». Як він це визначив, якщо перебував у кімнаті, з якої кухні не видно? Чаю свіжого ковтнути, Всі слова наші почути.
  • 4. За столами чаю У чашки наливайте, Ароматного, міцного Ще й на колір золотого. ІІ Підсумок уроку, рефлексія. Ось і добігло до кінця наше чаювання. Які ваші враження від чаювання? Отже, настав час прощатися. І я хочу побажати вам завжди з бажанням вчитися. ІІІ. Домашнє завдання Повторити §43 - 46
  • 5. Ми з вами отримали сьогодні чудовий золотистий напій, адже не відразу людина навчилася правильно заварювати чай. Відомі курйози. Майже в кожній країні існують анекдоти про приготування чаю. Так, англійський моряк надіслав у подарунок своїй матері фунт чаю. Жінка, бажаючи почастувати сусідів вишуканою заморською стравою, зварила в каструлі увесь чай відразу і, виливши гірку, на її думку, зовсім не потрібну коричневу воду, розклала по тарілках виварене листя, приправивши його сметаною, і подала до столу. А хто з вас знає, який чай і як п’ють у різних країнах? У Японії, Китаї, Монголії, Середній Азії,Індії п’ють зелений чай під назвою „кок- чай“. Чай полюбляють у Європі. В Англії п’ють „білий чай“—із молоком, і на кожного англійця вдень припадає п’ять- із половиною чашок чаю. Англійці першими почали нити чай із ромом. А ось у Японії досі не зник „культ" чаю .Чаювання в Японії є цілою церемонією. Перед чаюванням гості збираються в окремій кімнаті, де вони перебувають 20-30 хвилин, бо вважається, що потрібно відпочити від денної метушні. А потім розпочинають чаювання. І за чашкою чаю вони можуть спокійно розмовляти 4-5 годин. Отже, чайна церемонія — це швидше бенкет розуму, ніж шлунку. Історичні довідки Відома легенда, яка розповідає, де і як виник чайний кущ. Батьківщина чаю – Китай, і чайному кущу майже п’ять тисяч років. Жив колись у Китаї мудрий чернець Деррама. Дні і ночі він проводив у роздумах і молитвах. Одного дня побачив він уві сні Будду й , приголомшений побаченим, дав обітницю молитися, не склеплюючи очей, удень і вночі. Одного разу Даррама не витримав: очі його мимо волі заплющилися. Він непомітно заснув. Прокинувся чернець із жахом: він порушив обітницю, дану самому богові! І провиною всьому були повіки, адже вони склепилися і спричинили сон. І Даррама відірвав свої повіки й кинув їх на землю. Навесні на тому місці виріс зелений кущ, листя його мали дивну властивість відгонити сон. Так. Батьківщина чаю — Китай. За легендою, пастухи, примітивши, як до овець, що пожували чайне листя, повертається бадьорість,першими випробували відвар, якому судилося стати чй не головним напоєм країни. Чай — це дерево, окультурене людиною й для зручності обробітку перетворене на кущ. Чай давно визнано найвибагливішою з усіх рослин на землі. «Потрібно 50 разів вклонитися кущу, щоб отримати справжній чай »го ворят ь грузини.
  • 6. Отже, батьківщина чаю —Китай. А як же він потрапив до нас? Відповідь: «У нас чай з’явився більше 300 років тому. Царський посол Василь Старков, повертаю- чись у 1638 р. із Монголії на батьківщину, привіз цареві Михайлу Федоровичу від хана, окрім інших подарунків, і кілька пудів „чорної китайської трави“. Це був чай, який сподобався цареві і боярам: „Пиття добре — говорили вони — і звикнеш, Дуже смачно“. Російські люди полюбили чай, і він став дуже поширеним напоєм. З’явилися яскраво начищені самовари, веселі баби-грілки в строкатих сарафанах, яскраві чашки, красиві скатертини». Але істинно російський чай, що вирощується в Росії, з’явився лише 60 років тому. Хто може розповісти, як це сталося? Відповідь: «Наприкінці минулого століття на узбережжі Кавказу з’явився дехто Кошман Іон Антонович, дуже бідний чоловік, який багато років пропрацював у торговця чаєм Попова. У великій бідності, під загрозою жандармів, у високогірному аулі І. А. Кошман розвів чай, який віднині називається Краснодарським. Нині він відомий і в Брюсселі, на дегустації російський чай під назвою Краснодарський букет“ був визнаний рівнозначним найкращому у світі цейлонському чаю».