1. Мета:формувати компетентності: ключові (вміння вчитися – ефективно
працювати з підручником, фізичною картою Євразії;виявляти ініціативу в
креативному підході до виконання поставленого завдання;визначити план дій та
активно долучитися до поетапного його виконання;соціальна – висловлювати
думки під час організації навчально-пізнавальної діяльності, залежно від ситуації
застосовуватиефективні стратегії спілкування) та предметні (поглибити знання
про фізико-географічне положення Євразії, її розмірита особливості берегової
лінії, вдосконалюватипрактичні вміння характеризувати ФГП материка за
допомогою карт атласу, підручника, додаткових джерел інформації; розвивати
вміння самостійно у логічній послідовності робити висновки), розвивати
мислення; виховувати інтерес до предмета.
Обладнання: фізична карта Євразії; слайди для мультимедійної дошки, атласи,
підручники.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Географічнаноменклатура:миси:Рока, Дежньова, Челюскін, Піай; моря:
Північне, Балтійське, Середземне, Чорне, Азовське, Баренцове, Східносибірське,
Жовте, Японське, Охотське, Берінґове, Східнокитайське, Південнокитайське,
Аравійське; затоки: Біскайська, Бенгальська, Аденська, Перська, Сіамська,
Ботнічна; протоки:Дарданелли, Босфор, Ла-Манш, Ґібралтарська, Зондська,
Малаккська, Берінґова; острови: Велика Британія, Ірландія, Сіцілія, Шпіцберґен,
Нова Земля, Сахалін, Японські, Великі Зондські(Калімантан, Суматра, Ява), Малі
Зондські, Філіппінські; півострови: Скандинавський, Піренейський,
Апеннінський, Балканський, Кримський, Таймир, Чукотський, Камчатка, Корея,
Індокитай, Малакка, Індостан, Аравійський.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Учитель. Діти подивіться один на одного, посміхніться, а тепер мені і
подумки побажайте успіхів на уроці, працюючи разом ми зможемо досягти
успіхів у розв’язанні всіх завдань нашого уроку.
2. Щоб було цікаво всім нам працювати,
Щоб хотіли дуже всі відповідати.
Щоб допомагало вам вміння міркувати
І дванадцять балів легко заробляти.
Девіз уроку:
«Лінощі проженіть, увагу збережіть, винахідливість, кмітливість запросіть».
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ.
Учитель. На попередніх уроках ми з вами мандрували по різних материках
світу. Дізнавалися багато, цікавого, корисного. Але, щоб продовжити наш урок,
прошу відповісти на запитання.
Прийом «Географічний лабіринт»
1. Найбільший острів світу?
2. Водоспад між озерами Ері та Онтаріо?
3. Яка річка витікає з Великих озер та впадає до Атлантичного океану?
4. Де знаходиться мішок із льодом?
5. Найдовша річка Канади?
6. Найпотужніша тепла течія?
7. Канал, що розділяє Північну та Південну Америку?
8. Найбільші рівнини Північної Америки.
9. Які гори розміщенні на заході материка?
10.Яка природназона відсутня в Пн. Америці?
11.Безліч заток, протокта островизробилиузбережжя цієї країни
найдовшим у світі.
12.Єдиний вид сумчастих на материку
3. 1 Кордильєри
2 Опосум
3 Гудзонова затока
4 Центральні
5 Канада
6 Гренландія
7 Зона вологих екваторіальних лісів
8 Маккензі
9 Річка Святого Лаврентія
10 Панамський
11 Ніагарський
12 Гольфстрім
№п/р 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Варіант
відповіді
6 11 9 3 8 12 10 4 1 7 5 2
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Він справді є таки найбільшим
Серед шести материків,
Цікавим, дуже дивовижним,
Із давніх пір відомий всім.
Тут озеро найглибше в світі,
Гора найвища на Землі.
І море є тут наймертвіше
Та ще й найменше від усіх.
4. Тут є такі гірські країни,
Що «дахом» світу їх зовуть,
Від них на північ величаво
Річки найбільшії течуть.
Через усі природні зони,
Звичайно, зможеш ти пройти.
Ліси, степи, пустелі, гори
На ньому можеш ти знайти.
Памір, Тібет і Гімалаї,
Байкал, Арал, Урал, Саяни,
Кавказ, Дніпро, Дунай, Алтай –
Скоріш на карті відшукай!
На ньому є твоя країна,
Де народився і живеш.
Цей край зоветься – Україна,
Його ти швидко там знайдеш.
Ну що ж, вгадали, любі діти,
Не помилилась в цьому я?
Цей материк відомий в світі,
І зветься він – «Євразія»!
IV.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Тема сьогоднішнього уроку:Євразія. Географічне положення. Поділ Євразії на
дві частини світу.
5. Прийом «Викликаюасоціацію»
Учитель. Пропоную вам висловити асоціації при слові «Євразія».
( Найбільший континент, поділяється на дві частини світу, лежить у всіх
кліматичних поясах...)
Учитель. Євразія – найбільший континент нашої планети. Займає третину
суходолу, і простягаєтьсяіз заходу на схід майже на 13 500 км, а з півночі на
південь – більше, ніж на 9 000 км.
Площа - 56,2 млн.км2 (І місце у світі)
Довжина берегової лінії - 100 тис.км
Середня висота над рівнем моря - 840м (ІІ місце у світі після Антарктиди)
Найвища точка - г.Джомолунгма(Еверест) 8850м
Найнижча точка - западина Метвого моря (-400м)
Учитель. Ви вже маєте досвід визначення фізико – географічного положення
материка , тому я пропонуювам
Прийом «Доведіть свою думку»
продовжити речення «Фізико – географічне положення материка – це…»
(Євразія майже цілком розміщена у Північній півкулі. Винятком становлять лише
південні острови. Більша частина її території розташованау помірних широтах.
Разом з тим, жодний континент не має таких великих заполярнихпросторів.
Вражає уяву протяжність Євразії і в широтному напрямку.
Майже вся Євразія розташованав Східній півкулі, але на крайніх заході та сході
материк заходить в Західну півкулю).
Гра «Пляшкова пошта» (робота в малих групах)
Учитель. Я пропоную вам самостійно визначити крайні точки материка
SOS SOS SOS SOS
77° 43' пн. ш. і
104°18' сх. д
1° 16' пн. ш. і
103° 30' сх. д
66° 05' пн.ш. і
169 ° 40' зх. д.
38° 47' пн. ш. і
9° 34' зх. д.
6. Крайня Північна
точка - мис
Челюскін
Крайня південна
точка - мис Піай
Крайня східна точка -
мис Дежньова
Крайня західна
точка - мис Рока
Картографічне завдання:« Навколо Євразії за 2 хвилини »
( географічний ланцюжок)
Учитель. Наше завдання — нанести на контурну карту маршрут руху та
позначитипершими літерами об’єкти, що характеризують географічне положення
материка. Починаймо нашу подорож з Одеського порту…
Вирушивши ми пропливли через Чорне море, протоку Босфор, Мармурове
море, протоку Дарданели, Егейське море де потрапили в Середземне море
повернувши на захід
1. Гібралтарська протока - це своєрідні«морськіворота», що з’єднують
Атлантичний океан із внутрішніми морями. Ширина цієї протокив найвужчій
частині досягає14 км, а в найширшій — 44 км. У давнину цю протокуназивали
Геркулесові стовпи.
2. Крайня західна точка Євразії. Це мис. (Мис Рока) яка знаходиться на
Піренейському півострові
3. Протока«рукав жіночого плаття», а далі ми прямуємо в іншу протоку, що має
однаковуназву із французьким містом. (Ла-Манш, Па-де-Кале)
4. Це найбільший півострів Європи, берегиякого дуже порізані фіордами.
(Скандинавський)
7. 5. Далі наш шлях пролягатимеморем, названим на честь голландського
мореплавця, який у XVI ст. намагався знайти шлях на Схід. (Баренцове море)
6. Найпівнічніша точка. (Мис Челюскін) знаходиться на півостровіТаймир.
7. Найсхідніша точка. (Мис Дежньова) знаходиться на Чукотському півострові.
8. Це острови, на яких розміщена країна Сходу Сонця. Символом її є вишневе
дерево сакура й вулкан Фудзіяма. (Японськіо-ви)
9. Огинаючиматерик з півдня, зупинемося у крайній південній точці. (Мис Піай)
знаходиться на Малаккському півострові
10. Це великий півострів, який викликає у багатьохлюдей такі асоціації: слони,
чай, прянощі, особливітанці, прикрасизі слоновоїкістки, сарі. (Півострів
Індостан)
11. Найбільший півострів материка, де можна подолати пустелю на верблюдах.
(Аравійський пів-в)
12. Це найсолоніше морена Землі, солоність досягає42 %0, із прекрасними
підводними кораловимисадами. (Червоне море)
Учитель. Давайте перевіримо результат вашої роботи:
• обміняйтеся контурнимикартами із сусідом по парті;
• візьміть червону пасту для взаємоперевірки;
• відмітьте відповіді, за правильну поставте «плюс», за помилкову — «мінус»;
• правильна відповідь має бути такою:
1) Ґ (Ґібралтарська протока);
2) Р (Рока мис);
8. 3) Л (Ла-Манш), П (Па-де-Кале);
4) С (Скандинавський півострів);
5) Б (Баренцове море);
6) Ч (Челюскін мис);
7) Д (Дежньовамис);
8) Я (Японськіострови);
9) П (Піай мис);
10) І (Індостан півострів);
11) А (Аравійський півострів);
12) Ч (Червоне море).
Учитель. Ви вже знаєте, що в Євразії розрізняють двічастинисвіту – Європуй
Азію. Назва Європапоходить від фінікійського слова: „ереб” – захід, а Азія – від
ассірійського слова„асу” – схід. Уявлення про них як різні частини світу склалося
в давнину, значно раніше, ніж люди дізналися про істинні розміривсього
материка. Томутакий поділ є не географічним, а лише історичним. Межу між
ЄвропоюйАзією проводять умовно по таким об’єктам:східне підніжжя
Уральських гір – річка Емба – північне узбережжя Каспійського моря – Кумо-
Маницька западина – Азовськеі Чорнеморя – протокиБосфор і Дарданелли, що
сполучають Чорне, Мармурове і Середземне моря. Босфор, завширшкиу
найвужчому місці лише 700 м, є найвужчою протокоюв світі (при довжині30
км). Через Босфор збудовано мости, що з’єднують Азію з Європою.
Азіатська частина материка значно більша за площею, ніж європейська, яка
видається лише великим півостровом Азії. В Європінеможливо віддалитися від
морського узбережжя більш ніж на 600 км. Натомість внутрішні райониАзії так
9. віддалені від морів, як ніде на земній кулі (більш як на 1 500 км).
Євразія наближена до Африки, від якої її відокремлюють лише вузькі смужки
води – Гібралтарська протока, Суецький канал і Червоне море. Так само лише
вузька Беринговапротокавідділяє Євразію від Північної Америки. Від інших
материків її відділяють значні просториокеанів.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Прийом «Математична географія»
1. Знайдіть суму цифри площі Євразії. (56,2)
2. Яке місце у світі складає довжина берегової лінії Євразії. (І)
3. Від отриманої цифривідніміть кількість океанів, що омивають Євразію (4)
4. Отриману цифру поділіть на кількість материків які є найближчими
«сусідами» Євразії (2)
5. до цієї цифри додайтецифру - місце, що займає середня висота над рівнем
моря після Антарктиди. (2)
Відповідь:
Якщо ви зробиливсе правильно — вийде клас, у якому ви навчаєтесь:
[(5+6+2) + 1-4] : 2 + 2 = 7.
Отже, Євразія має безпосереднєвідношення до вашого класу.
Тести
1. Євразія – це
* Найбільший материк на Землі
Найменший материк на Землі
Найвологіший материк на землі
2. Площа Євразії
46, 8 млн км ²
*54, 6 млн км²
65, 6 млн км²
10. 3 .Євразія складається з таких частин світу
Європиі Африки
Америки і Азії
*Європиі Азії
4. Протяжність Євразії із заходу на схід
*13500 км
8500 км
1600 км
5.Євразія омивається
2 океанами
3 океанами
*4 океанами
6.Євразія відокремлена Гібралтарськоюпротокоювід
Північної Америки
*Африки
Австралії
7. Євразія відокремлена Беринговоюпротокоювід
*Північної Америки
Африки
Австралії
8. Крайня північна точкаЄвразії:
*мис Челюскін
мис Піай
мис Дежньова
11. -мис Рока
9. Крайня південна точка Євразії:
мис Челюскін
*мис Піай
мис Дежньова
мис Рока
10. Крайня східна точка Євразії:
мис Челюскін
мис Піай
*мис Дежньова
мис Рока
11. Крайня західна точка Євразії:
мис Челюскін
мис Піай
мис Дежньова
*мис Рока
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Прийом «Робимовисновки»
• Євразія — найбільший материк Землі. Він займає понад третину суходолу й
поділяється на дві частини світу — Європуй Азію.
• Материк має дещо витягнуту форму: найбільша довжина із півночі на південь —
8 тис. км, із заходу на схід — 16 тис. км. Найвужчою частиноює західна, у
середині материк розширюється, особливо в південному напрямку.
12. • Основнайого територія розташованав Східній і Північній півкулях, але його
західні й східні окраїниперебувають у Західній, а частина островів — у Південній
півкулі.
• Євразія — це єдиний материк, який омивають всі чотири океани — Тихий,
Атлантичний, Індійський і Північний Льодовитий. Ці океани і їх моря глибоко
врізаються в материк і розчлено-вують його окраїни. Найбільш розчленованоює
Європа, особливоїї західна частина.
• Східні берегиЄвразії омиває Тихий океан. Уздовж тихоокеанського узбережжя
витягнуті островийпівострови, що відокремлюють від найбільшого океану його
моря.
• Три найбільші півостровиЄвразії — Аравійський, Індокитай та Індостан —
омиваються Індійським океаном.
• Північний Льодовитийокеан омиває північні береги материка. Тут розміщені
сім морів, частина з яких відокремлені одне від одного архіпелагами, серед них,
зокрема, — Нова Земля, Північна Земля, Новосибірськіострови.
Учитель. Наш урок добігає кінця. Ми перевірили, наскільки якісно засвоїли
тему "Євразія", поглибили свої знання про географічне положення і берегову
лінію. а також закріпили навички роботиз контурноюкартою. Результат ваших
успіхів буде виставлений у журнал.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати відповідний параграф підручника.
2. Випереджальне завдання – підготувати повідомлення про дослідження Євразії.
Використаналітература:
1. Корнєєв В.П. Методика вивчення географї материків і океанів. – Камянець-
Подільський: Абетка-НОВА, 2004. – 308 с.
2. Проблемне навчання географії /Корнєєв В.П., Корнєєв О.В., КругликЛ.І.,
Топузов О.М., за ред.. професораВ.П. Корнєєва – Х.: Вид. група «Основа».
– 96
13. 3. Пестушко В.Ю. Географія материків і океанів. 7 клас: Методичний посібник
для вчителя/ В.Ю. Пестушко, Г.Є. Уварова. – Харків:, Видавництво
«Ранок», 2004. – 223 с.