SlideShare a Scribd company logo
Європейське Відродження
Народження нової культури
Людина вимірює землю і небо…
Ні небо не уявляється для неї
надто високим, ні центр землі
надто глибоким…
Марсіліо Фічіно
ТЕМА . Народження нової культури.
Мистецтво Високого Відродження в Італії .
Мета : ознайомити учнів з основними принципами епохи відродження,
дати уявлення про творчість італійських майстрів того часу, художників
Північного відродження ; розвивати вміння учнів працювати самостійно ,
користуючись додатковою літературою, готувати презентації.
- продовжити роботу по формуванню загально навчальних інтелектуальних
умінь : спостереження, слухання, читання, класифікації, узагальнення
самоконтролю ;
- виховати в учнів повагу до історичних надбань минулого, дбайливе
ставлення до пам'яток історії.
Обладнання : дошка, репродукції картини художників Відродження,
ілюстративний матеріал, історичний атласи, підручник презентація.
Тип уроку : мозаїка - груповий творчий діалог
Причини
зародження
епохи
Відродження
Робота з
картою
Характеристика
епохи
Відродження
Схема
«Особливості
епохи
Відродження»
Робота з
підручником
Робота з
ілюстраціями
Тлумачний
словник
Загальна схема уроку - мозаїки
Хід уроку :
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Гра чиста дошка
1.Від яких факторів залежала тривалість життя людей у ранній Новий час?
2.Чому саме жителі міст особливо сильно страждали від епідемій інфекційних захворювань?
3.Хто впливав на розвиток моди цього часу?
Тестові завдання
1.Капіталістичне підприємство, характерною ознакою якого є поділ праці на основі ручної ремісничої
техніки.
А) Реміснича майстерня; Б)Мануфактура; В)фабрика ; Г) завод.
2.Установа, яка зберігає кошти вкладників ,надає кредити та є посередником у платежах та грошових
розрахунках клієнтів.
А)Ярмарок; Б)біржа; В) капітал; Г) Банк.
3.Суспільний лад , головними ознаками якого є приватна власність на засоби виробництва, які перебувають у руках
панівного класу, використання найманої праці та вільне підприємництво, яке сприяє розвитку ринкової економіки.
А) Рабовласництво; Б) Феодалізм ; В)Капіталізм; Г)Комунізм.
4.Форма ринку , яка характеризується вільною торгівлею товарами, цінними паперами та ін.
А)Баржа; Б)Біржа ; В)Ярмарок; Г) обмін.
5.Співвіднесіть терміни та визначення.
А)Банк 1)капіталістичне підприємство, головною ознакою якого є поділ
праці на основі ручної ремісничої техніки
Б) Біржа 2) установа ,яка зберігає кошти вкладників, надає кредити та є
посередником у платежах і грошових розрахунках клієнтів
В) Мануфактура 3)форма ринку , яка характеризується вільною Торгівлею
товарами, цінними паперами та ін.
Г)Фабрика 4)політика держави, спрямована на створення державою
сприятливих умов для своєї торгівлі
5)капіталістичне підприємство нового типу ,яке базується на
застосуванні машин,форма великого виробництва
План уроку
План Форми роботи
1.Виникнення та особливості → розповідь учителя з
культури Відродження елементами бесіди
→ робота з картою
→ робота з новими
термінами
2. Художники Високого → повідомлення учні
Відродження → робота з ілюстраціями
→ робота з підручником
Наші завдання на уроці:
Охарактеризувати
добу Відродження та
дізнатися про
видатних митців
цього часу.
•Яка культурна епоха змінює
добу Середньовіччя?
•Яка країна вважається
центром цієї культури?
•Хто такі гуманісти?
Руїни стін Риму
заслуговують поваги, і
земля, на якій стоїть місто,
священніша, ніж думають
люди.
Данте
1. Виникнення та особливості культури Відродження
З кінця ХV століття в передових країнах Європи розгорнулася боротьба
проти занепадаю чого феодального ладу ; відбувався переворот і в поглядах
людей. Почалося небачене до того часу піднесення культури ;
На світанку свого панування буржуазія була особливо зацікавлена в
розвитку науки і техніки. Конкуруючи один з одним, власники підприємств
впроваджували нові механізми і пристрої.
Зростаючим містам потрібно було дедалі більше освічених людей:
бухгалтерів і юристів, інженерів і техніків, учителів і лікарів. Виконуючи
замовлення багатіїв, архітектори будували просторі будинки, а скульптори
й живописці прикрашали їх картинами і статуями. У містах виникала
інтелігенція – особлива група людей, що займалися розумовою працею.
Піднесення культури в Італії було пов’язане із зародженням нового класу –
буржуазії. Залишалося все менше віри в те, що все відбувається «з волі
божої». Відроджувалась віра в сили і здібності людини. Увагу діячів нової
культури привертав не бог, їх цікавила людина і її справи. Тому їх
називали гуманістами (від латинського слова «гуманус» - людський,
людяний) .
Письменники – гуманісти оспівували природу, захоплювались її красою.
Художники почали зображувати людей на фоні пейзажу.
Зміцнювався зв'язок науки і мистецтва . Живописці й скульптори
вивчали будову людського тіла, щоб точніше його відтворювати.
Вони займалися математикою, щоб додержуватися правильних
пропорцій.
Письменників цікавили тепер не вигадані «святі» , а живі люди з
їхніми радощами і стражданнями. Вони описували тогочасне
бурхливе життя, оспівували у віршах сильні почуття людини.
Художники, як і раніше, писали картини на релігійні теми, але при
цьому зображували людей у костюмах свого часу. Для зображення
Христа, мадонни і «святих» їм позували звичайні люди. Живописці
писали портрети своїх сучасників - не тільки правителів, а й простих
городян.
Гуманісти виявляли великий інтерес до культури Стародавньої
Греції та Стародавнього Риму. На відміну від церковного мистецтва
твори античної культури були життєрадісними, прославляли красу
людини.
Антична, нехристиянська культура, частково забута в попередні
століття, наче знову відроджувалась. Тому час, коли виникала нова
культура, було названо Відродження.
Робота з тлумачним словником
(Учні заповнюють схему «Особливості культури
Відродження»).
. Художники Високого
Відродження
Франческо Петрарка (1304 – 1374 )
Франческо Петрарка (1304 – 1374 )
Петрарку називають першим гуманістом епохи Відродження. Та й саме слово
«гуманіст» завдячує Петрарці своїм походженням.
Петрарка жив у складний, суперечливий час, і життя його теж було
суперечливим і складним . Він був близьким до могутнього двору римського
папи і служив у кардинала , але писав про пороки римського папи і його
прибічників . Петрарка бував при дворах імператорів і королів, але він же
гаряче вітав бунтаря - республіканця Коладі Рієнці , радив йому рішуче
розправитися з князями, називаючи їх розбійниками і варварами.
На всіх поворотах свого складного життєвого шляху Петрарка зберіг палку
любов до рідної країни.
Петрарку знають, пам’ятають і шанують насамперед як одного з
найвизначніших ліричних поетів усіх часів і народів. Цю невмирущу славу
принесли йому вірші італійською мовою, в яких розповідається про його
піднесене чисте кохання до прекрасної Лаури .
Двадцятитрьохрічний Петрарка зустрів двадцятирічну Лауру весною 1327 р.
Вона вже була заміжня. Двадцять один рік після цієї зустрічі оспівував Лауру
поет у своїх віршах - сонетах і канцонах , а коли вона померла , він ще довгі
роки оплакував її смерть.
В образі Лаури для Петрарки злилась вся краса , вся досконалість , вся
мудрість світу. У своїх віршах він розкрив багатий, складний і чудовий світ
людських почуттів.
Одна з найбільш відомих сонетів Петрарки:
Благословенний рік, і день, і мить,
І та пора, і час, і та година ,
І той чудовий край, і та долина ,
Де любі очі сяють , мов блакить ;
Благословенна перша та хвилина ,
Як від любові вся душа тремтить ,
І та стріла , якої не спинить ,
І рани в серці , й мука безупинна .
Благословенний голос мужній мій ,
Який ім'я я вимовляю донни ,
І смуток мій , і прагнення , й зітхання ;
Благословенні всі мої писання
На честь її , усі пісні сто дзвонні ,
І всі думки , присвячені лиш їй !
Леонардо да Вінчі
1452 – 1519 р. р.
Леонардо да Вінчі (1452 - 1519).
Леонардо да Вінчі - один з найвидатніших діячів італійського Відродження. Народився у
Флоренції. Батько – заможний городянин, мати – проста селянка.
Леонардо да Вінчі говорив – «Щастя приходить до того, хто багато працює».
Леонардо працює в багатьох містах Італії. Великий італієць був усебічно обдарованою
людиною: геніальним художником і вченим, інженером-винахідником , архітектором і скульптором,
музикантом і поетом. Живопис він вважав головним видом мистецтва і для досягнення
досконалості вивчав математику й анатомію. Він розробив учення про перспективу та будову
людського тіла, яке використовував у своїх картинах.
За свідченнями сучасників, Леонардо мав чудову статуру, був надзвичайно витончений, з
привабливим обличчям. Одягався він ошатно, носив червоний плащ, що доходив до колін, хоча
у моді був довгий одяг. До середини грудей спадала його прекрасна борода. Він був чарівний
у бесіді та привертав до себе людські серця.
Водночасно Леонардо був мінливий, непостійний, рідко доводив до кінця розпочате. Єдина
справа, яку він не залишав ніколи, - малювання. Леонардо був надзвичайно обдарованою
людиною. Він вважав живопис найважливішим із мистецтв, а музику – його сестрою. Він
постійно щось малював і записував. До нас дійшло близько семи тисяч сторінок його
записів і малюнків. Леонардо писав особливим шифром – справа наліво, отже, читати текст
треба у дзеркалі. Там є все: фізика, математика, астрономія, історія, філософія, новели, механіка.
Листи рукописів заповнені численними планами, кресленнями, малюнками; тут і ескізи підводного
човна, і зображення механізмів для плющення залізних смуг, і проекти бойової колісниці й
саморушного броньованого воза, і зображення літальних апаратів та парашута, а також
анатомічні малюнки частин людського тіла, ескізи мостів, церков, палаців конструкція
водолазного костюма , токарні й ткацькі верстати .
Леонардо да Вінчі у своїх наукових відкриттях і здогадках на кілька століть випередив
свій час. Наукові висновки він будував на спостереженні. «Мудрість – дочка досвіду», -
любив говорити вчений. Він спостерігав за припливами і відпливами моря, польотом
птахів, вивчав будову ока.
За допомогою науки Леонардо мріяв полегшити працю людини. Сучасники високо
цінували Леонардо да Вінчі як інженера: за його проектом було збудовано великий канал,
який постачав питну воду Мілану.
Чи не найбільше про цього генія Відродження можуть розповісти картини Леонарда,
які продовжують ховати у собі великі таємниці.
Найбільше Леонардо да Вінчі як художника цікавила людина , її почуття. Всьому світові
відома його картина «Мона Ліза» (або «Джоконда») – портрет молодої городянки. Художник
зумів передати розумне, спокійне обличчя жінки з ледь помітною усмішкою. Воно ніби на
очах змінює свій вираз : у ньому і замріяність, і потаємна насмішка, і прихований смуток.
Великий відкритий лоб, жвавий уважний погляд, волосся, що спадає на плечі, плавні лінії
фігури - все справляє враження чарівної простоти і природності.
Не менш відома фреска Леонардо «Таємна вечеря» в міланському монастирі. За допомогою
зображення руху персонажів майстер зміг передати напружену атмосферу, яка виникла під
час останньої вечері Ісуса Христа з апостолами.
Маючи незалежний, гордий характер, Леонардо да Вінчі не раз змінював своїх замовників і
покровителів. Усе життя він поневірявся і помер на чужині, у Франції
Мона Ліза (1503 р.)
Таємна вечеря (1494 – 1498 р. р.)
Мадонна Літта (1478 – 1482 р. р.)
Мадонна Бенуа (1478 – 1480 р. р.)
Пані з горностаєм (1483 – 1486 р. р.)
Мадонна в гроті (1488 – 1490 р. р.)
Рафаель Санті
(1483 – 1520 р. р.)
Рафаель Санті ( 1483 – 1520 )
Флорентійський художник та архітектор Рафаель Санті народився у родині живописця
Джованні Санті . Рафаель працював у Флоренції, де познайомився з творчістю Леонардо да
Вінчі, займався вивченням анатомії та наукової перспективи. У Флоренції створив багато
своїх кращих картин. Згодом його запросили до Рима. Де він зміг ближче ознайомитися з
античними пам'ятниками, брав участь в археологічних розкопках. Тут Рафаель писав
портрети, керував будівництвом собору св. Петра. Виконуючи замовлення Папи, Рафаель
здійснив розпис залів Ватикану, оспівуючи ідеали свободи і земного щастя людини,
безмежність її фізичних і духовних можливостей.
Замість простих фігур Рафаель написав величні картини.
В «Афінській школі» в центрі велично ступають Платон та Аристотель, а довкола них
розташовані інші славнозвісні філософи і вчені давнини (Архімед, Геракліт, Діоген, Сократ та
ін.). Значення цього розпису полягає в тому, що вона стала своєрідним підсумком вивчення
гуманістами античності.
Мистецтво Рафаеля, радісне й щасливе, дихає спокоєм . Збереглося багато картин Рафаеля із
зображенням мадонн. Його картини мало схожі на ікони середньовічних майстрів.
Найвизначніша картина Рафаеля – «Сікстинська мадонна» написана для монастиря св. Сікста в
одному з невеликих італійських міст. Цей геніальний твір сповнений великої любові до
людей: художник прославив у ньому людину, здатну заради щастя людей принести в жертву
найдорожче – свою дитину.
Сікстинська Мадонна молода жінка урочисто й велично йде по хмарі. В її очах світяться
душевна м'якість і доброта, сум і тривога. Вона несе сина людям, ніжно притискуючи до себе.
Обличчя немовляти Христа не по – дитячому серйозне. Св. Варвара (праворуч) і папа Сікст
(ліворуч) схилився перед мадонною.
Видатні майстри Відродження створили шедеври, якими і до цього часу захоплюється
все людство.
Мадонна на луці
(1505 р.)
Сікстинська Мадонна
Мадонна Альба (1511 р.)
Мадонна Конестабіле
(1502 – 1504 р. р.)
Прекрасна садівниця
(1507 р.)
Святе сімейство (1507 р.)
Афінська школа (1511 р.)
Мікеланджело
Буонарроті
1475 – 1564 р. р.
Мікеланджело Буонарроті (1475 – 1564)
Мікеланджело - скульптор, живописець, архітектор, військовий інженер і поет. Завдяки доброму знанню
анатомії він досягав великої точності в зображенні сили й краси людського тіла .
За спогадами очевидців, хлопчик захоплювався малюванням і присвячував цьому заняттю весь вільний час,
роблячи це потай, бо батько і вчителі лаяли його, вважаючи це заняття принизливим і не гідним
представника давнього роду.
Палкий патріот, Мікеланджело тяжко пережив лихо, що спіткало Італію на початку ХVІ століття. Він особисто
брав участь у боротьбі за свободу Флоренції, керував спорудженням військових укріплень . У статуях і
картинах художник втілив свою мрію про людину – борця, про героя, здатного на самопожертву заради
захисту батьківщини. Мікеланджело зображував людей з могутнім тілом і сильною волею, сміливих і
невгамовних.
Мистецтво Мікеланджело було визнано ще за його життя, а не по смерті, як це трапляється з іншими. Це
трапляється тільки з визначними людьми, а він саме таким і був. Всі побачили й визнали, що живопис,
скульптура та архітектура доведені були ним до такої досконалості, якої не можна віднайти у творчості
ані старих, ані новітніх майстрів.
З величезної брили мармуру скульптор витесав статую «Давид» заввишки 5,5 метра.
Сучасники прозвали цю статую «Гігантом». Мікеланджело зобразив легендарного юнака – пастуха, який вийшов
на двобій з грізним велетнем і вбив його влучним ударом каменя. «Давид» був установлений на центральній
площі Флоренції і вважався відтоді покровителем міста.
Мікеланджело взяв участь у спорудженні собору св. Петра в Римі. Цей собор кілька десятиріч будували
найвидатніші архітектори Італії. Мікеланджело розробив проект його величезного купола. Собор св. Петра –
один з найкращих зразків архітектури Відродження.
Мікеланджело знаходив велике задоволення у поезії, написаній народною мовою . Особливо любив він Данте,
якого дуже шанував та якому слідував в образі думок та сюжетах, і Петрарку , бо сам також складав
мадригали і сонети серйозного
Давид
( 1501 – 1504 р. р.)
П’єта (1498 р.)
Собор Святого Петра в Римі
(1546 – 1564 р. р.)
Мойсей (1542 р.)
Сікстинська капела
(1508 – 1512 р. р.)
Страшний суд (1534 – 1541 р. р.)
Основні ознаки доби Відродження
зростання інтересу до античної культури;
з’являється шанобливе ставлення до
людини, віра в її сили та здібності;
мистецтво набуває світського характеру;
релігійні сюжети змінюють сцени
реального життя;
засобом пізнання світу виступає досвід.
Ім'я Країна Роки життя Назва творів
ІІІ. Закріплення та узагальнення знань
Бесіда за запитаннями
1. Назвіть ознаки епохи Відродження.
2. Як називалися люди, що займалися розумовою працею ?
3. Які міста були центрами Італійського Відродження ?
ІV. Домашнє завдання.
1. Заповніть таблицю «Діячі культури Відродження в Європі (ХV –
перша половина ХVІ ст.)». Підручник ст. 88.

More Related Content

What's hot

Види мистецтв
Види мистецтвВиди мистецтв
Види мистецтв
Виктория Драченко
 
образотворче мистецтво далекого сходу
образотворче мистецтво далекого сходуобразотворче мистецтво далекого сходу
образотворче мистецтво далекого сходу
Татьяна Л
 
Культура і мистецтво народів Європи
Культура і мистецтво народів ЄвропиКультура і мистецтво народів Європи
Культура і мистецтво народів Європи
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
стилі теорія 3
стилі теорія 3стилі теорія 3
стилі теорія 3
Andy Levkovich
 
російські художники
російські художникиросійські художники
російські художники
Slovyansk School
 
Підручник Мистецтво 8 клас Л.Г. Кондратова (2021 рік)
Підручник Мистецтво 8 клас Л.Г. Кондратова (2021 рік) Підручник Мистецтво 8 клас Л.Г. Кондратова (2021 рік)
Підручник Мистецтво 8 клас Л.Г. Кондратова (2021 рік)
12Балів ГДЗ
 
10 mis k_2018
10 mis k_201810 mis k_2018
10 mis k_2018
4book
 
художники італії
художники італіїхудожники італії
художники італії
Slovyansk School
 
декоративно прикладне мистецтво близького сходу
декоративно прикладне мистецтво близького сходудекоративно прикладне мистецтво близького сходу
декоративно прикладне мистецтво близького сходуscool54dpua
 
9 культ и_искусс_климова_худ_2009_укр
9 культ и_искусс_климова_худ_2009_укр9 культ и_искусс_климова_худ_2009_укр
9 культ и_искусс_климова_худ_2009_укр
Aira_Roo
 
російський живопис
російський живописросійський живопис
російський живопис
Slovyansk School
 
Підручник Мистецтво 8 клас Л.М. Масол (2021 рік)
Підручник Мистецтво 8 клас Л.М. Масол (2021 рік) Підручник Мистецтво 8 клас Л.М. Масол (2021 рік)
Підручник Мистецтво 8 клас Л.М. Масол (2021 рік)
12Балів ГДЗ
 
4579
45794579
епоха відродження
епоха відродженняепоха відродження
епоха відродження
Julia Birhova
 
Класицизм як художній напрям
Класицизм як художній напрямКласицизм як художній напрям
Класицизм як художній напрям
Oleg1977
 
стилі теорія 4
стилі теорія 4стилі теорія 4
стилі теорія 4
Andy Levkovich
 
Іспанський живопис
Іспанський живописІспанський живопис
Іспанський живопис
Slovyansk School
 
урок№1 зим.пейзаж
урок№1 зим.пейзажурок№1 зим.пейзаж
урок№1 зим.пейзаж
ViraMakcymchuk
 
Мистецтво Відродження
Мистецтво ВідродженняМистецтво Відродження
Мистецтво Відродження
dawidovoksana
 

What's hot (19)

Види мистецтв
Види мистецтвВиди мистецтв
Види мистецтв
 
образотворче мистецтво далекого сходу
образотворче мистецтво далекого сходуобразотворче мистецтво далекого сходу
образотворче мистецтво далекого сходу
 
Культура і мистецтво народів Європи
Культура і мистецтво народів ЄвропиКультура і мистецтво народів Європи
Культура і мистецтво народів Європи
 
стилі теорія 3
стилі теорія 3стилі теорія 3
стилі теорія 3
 
російські художники
російські художникиросійські художники
російські художники
 
Підручник Мистецтво 8 клас Л.Г. Кондратова (2021 рік)
Підручник Мистецтво 8 клас Л.Г. Кондратова (2021 рік) Підручник Мистецтво 8 клас Л.Г. Кондратова (2021 рік)
Підручник Мистецтво 8 клас Л.Г. Кондратова (2021 рік)
 
10 mis k_2018
10 mis k_201810 mis k_2018
10 mis k_2018
 
художники італії
художники італіїхудожники італії
художники італії
 
декоративно прикладне мистецтво близького сходу
декоративно прикладне мистецтво близького сходудекоративно прикладне мистецтво близького сходу
декоративно прикладне мистецтво близького сходу
 
9 культ и_искусс_климова_худ_2009_укр
9 культ и_искусс_климова_худ_2009_укр9 культ и_искусс_климова_худ_2009_укр
9 культ и_искусс_климова_худ_2009_укр
 
російський живопис
російський живописросійський живопис
російський живопис
 
Підручник Мистецтво 8 клас Л.М. Масол (2021 рік)
Підручник Мистецтво 8 клас Л.М. Масол (2021 рік) Підручник Мистецтво 8 клас Л.М. Масол (2021 рік)
Підручник Мистецтво 8 клас Л.М. Масол (2021 рік)
 
4579
45794579
4579
 
епоха відродження
епоха відродженняепоха відродження
епоха відродження
 
Класицизм як художній напрям
Класицизм як художній напрямКласицизм як художній напрям
Класицизм як художній напрям
 
стилі теорія 4
стилі теорія 4стилі теорія 4
стилі теорія 4
 
Іспанський живопис
Іспанський живописІспанський живопис
Іспанський живопис
 
урок№1 зим.пейзаж
урок№1 зим.пейзажурок№1 зим.пейзаж
урок№1 зим.пейзаж
 
Мистецтво Відродження
Мистецтво ВідродженняМистецтво Відродження
Мистецтво Відродження
 

Viewers also liked

Однокомнатная квартира в Жилом Комплексе Наш дом на ул. Шевченко д.№82 г. Рязань
Однокомнатная квартира в Жилом Комплексе Наш дом на ул. Шевченко д.№82 г. РязаньОднокомнатная квартира в Жилом Комплексе Наш дом на ул. Шевченко д.№82 г. Рязань
Однокомнатная квартира в Жилом Комплексе Наш дом на ул. Шевченко д.№82 г. Рязань
Right Decision Real Estate
 
Gülce Zorlar
Gülce ZorlarGülce Zorlar
Gülce Zorlar
Gülce Zorlar
 
Gülce Zorlar
Gülce ZorlarGülce Zorlar
Gülce Zorlar
Gülce Zorlar
 
перша свытова выйна 5 клас
перша свытова выйна 5 класперша свытова выйна 5 клас
перша свытова выйна 5 клас
larisa1975
 
Chữa trị chứng sa sút trí tuệ, Alzheimer, thoái hóa thần kinh
Chữa trị chứng sa sút trí tuệ, Alzheimer, thoái hóa thần kinhChữa trị chứng sa sút trí tuệ, Alzheimer, thoái hóa thần kinh
Chữa trị chứng sa sút trí tuệ, Alzheimer, thoái hóa thần kinhherma838
 
крути
крутикрути
крути
larisa1975
 
支援DSL的嵌入式圖形操作環境
支援DSL的嵌入式圖形操作環境支援DSL的嵌入式圖形操作環境
支援DSL的嵌入式圖形操作環境
John Chou
 
Software architecture categories and views
Software architecture categories and viewsSoftware architecture categories and views
Software architecture categories and views
John Chou
 
Presentacion provincia 2
Presentacion provincia 2Presentacion provincia 2
Presentacion provincia 2
CentroameriCaribe
 
Pengaruh Pendidikan Terhadap Jiwa Keagamaan
Pengaruh Pendidikan Terhadap Jiwa KeagamaanPengaruh Pendidikan Terhadap Jiwa Keagamaan
Pengaruh Pendidikan Terhadap Jiwa Keagamaan
Universitas Islam Negeri Sultan Syarif Kasim Riau
 

Viewers also liked (10)

Однокомнатная квартира в Жилом Комплексе Наш дом на ул. Шевченко д.№82 г. Рязань
Однокомнатная квартира в Жилом Комплексе Наш дом на ул. Шевченко д.№82 г. РязаньОднокомнатная квартира в Жилом Комплексе Наш дом на ул. Шевченко д.№82 г. Рязань
Однокомнатная квартира в Жилом Комплексе Наш дом на ул. Шевченко д.№82 г. Рязань
 
Gülce Zorlar
Gülce ZorlarGülce Zorlar
Gülce Zorlar
 
Gülce Zorlar
Gülce ZorlarGülce Zorlar
Gülce Zorlar
 
перша свытова выйна 5 клас
перша свытова выйна 5 класперша свытова выйна 5 клас
перша свытова выйна 5 клас
 
Chữa trị chứng sa sút trí tuệ, Alzheimer, thoái hóa thần kinh
Chữa trị chứng sa sút trí tuệ, Alzheimer, thoái hóa thần kinhChữa trị chứng sa sút trí tuệ, Alzheimer, thoái hóa thần kinh
Chữa trị chứng sa sút trí tuệ, Alzheimer, thoái hóa thần kinh
 
крути
крутикрути
крути
 
支援DSL的嵌入式圖形操作環境
支援DSL的嵌入式圖形操作環境支援DSL的嵌入式圖形操作環境
支援DSL的嵌入式圖形操作環境
 
Software architecture categories and views
Software architecture categories and viewsSoftware architecture categories and views
Software architecture categories and views
 
Presentacion provincia 2
Presentacion provincia 2Presentacion provincia 2
Presentacion provincia 2
 
Pengaruh Pendidikan Terhadap Jiwa Keagamaan
Pengaruh Pendidikan Terhadap Jiwa KeagamaanPengaruh Pendidikan Terhadap Jiwa Keagamaan
Pengaruh Pendidikan Terhadap Jiwa Keagamaan
 

Similar to європейське відродження

10 zl p_2018
10 zl p_201810 zl p_2018
10 zl p_2018
4book
 
mystetstvo_9_klas_masol_2022.pdf
mystetstvo_9_klas_masol_2022.pdfmystetstvo_9_klas_masol_2022.pdf
mystetstvo_9_klas_masol_2022.pdf
ssuser59c0a2
 
14 15 мистецтво високого вiдродження.
14 15 мистецтво високого вiдродження.14 15 мистецтво високого вiдродження.
14 15 мистецтво високого вiдродження.
Elena Nosirova
 
Модернізм
МодернізмМодернізм
Модернізм
enka2017
 
презентація. вступ. література 70 90-х років хіхст.
презентація. вступ. література 70 90-х років хіхст.презентація. вступ. література 70 90-х років хіхст.
презентація. вступ. література 70 90-х років хіхст.
Elena Pritula
 
Літературні епохи
Літературні епохиЛітературні епохи
Літературні епохи
dtamara123
 
11 клас Живопис Титанів Відродження.pptx
11 клас Живопис Титанів  Відродження.pptx11 клас Живопис Титанів  Відродження.pptx
11 клас Живопис Титанів Відродження.pptx
YanakeyRay
 
1
11
1
8new
 
Mystetstvo 8-klas-kondratova-2021
Mystetstvo 8-klas-kondratova-2021Mystetstvo 8-klas-kondratova-2021
Mystetstvo 8-klas-kondratova-2021
kreidaros1
 
доба відродження
доба відродженнядоба відродження
доба відродження
Natmuk
 
Kultura epokhi vidrodzhennya
Kultura epokhi vidrodzhennyaKultura epokhi vidrodzhennya
Kultura epokhi vidrodzhennyabudivska
 
Kultura epokhi vidrodzhennya
Kultura epokhi vidrodzhennyaKultura epokhi vidrodzhennya
Kultura epokhi vidrodzhennyabudivska
 
Краса земна і висота духовна
Краса земна і висота духовнаКраса земна і висота духовна
Краса земна і висота духовна
Понкратова Людмила
 
Епоха відродження
Епоха відродженняЕпоха відродження
Епоха відродження
Nikolay Zalub
 
9 литер авраменко_дмитренко_укр_2009_укр
9 литер авраменко_дмитренко_укр_2009_укр9 литер авраменко_дмитренко_укр_2009_укр
9 литер авраменко_дмитренко_укр_2009_укр
Aira_Roo
 
Романтизм як літературний напрям
Романтизм як літературний напрямРомантизм як літературний напрям
Романтизм як літературний напрям
ssuser327330
 
Просвітництво 9 клас.pptx
Просвітництво 9 клас.pptxПросвітництво 9 клас.pptx
Просвітництво 9 клас.pptx
ssuserb9ff091
 

Similar to європейське відродження (20)

Novy chasй
Novy chasйNovy chasй
Novy chasй
 
10 zl p_2018
10 zl p_201810 zl p_2018
10 zl p_2018
 
1
11
1
 
mystetstvo_9_klas_masol_2022.pdf
mystetstvo_9_klas_masol_2022.pdfmystetstvo_9_klas_masol_2022.pdf
mystetstvo_9_klas_masol_2022.pdf
 
14 15 мистецтво високого вiдродження.
14 15 мистецтво високого вiдродження.14 15 мистецтво високого вiдродження.
14 15 мистецтво високого вiдродження.
 
Модернізм
МодернізмМодернізм
Модернізм
 
презентація. вступ. література 70 90-х років хіхст.
презентація. вступ. література 70 90-х років хіхст.презентація. вступ. література 70 90-х років хіхст.
презентація. вступ. література 70 90-х років хіхст.
 
Літературні епохи
Літературні епохиЛітературні епохи
Літературні епохи
 
мистецтво
мистецтвомистецтво
мистецтво
 
11 клас Живопис Титанів Відродження.pptx
11 клас Живопис Титанів  Відродження.pptx11 клас Живопис Титанів  Відродження.pptx
11 клас Живопис Титанів Відродження.pptx
 
1
11
1
 
Mystetstvo 8-klas-kondratova-2021
Mystetstvo 8-klas-kondratova-2021Mystetstvo 8-klas-kondratova-2021
Mystetstvo 8-klas-kondratova-2021
 
доба відродження
доба відродженнядоба відродження
доба відродження
 
Kultura epokhi vidrodzhennya
Kultura epokhi vidrodzhennyaKultura epokhi vidrodzhennya
Kultura epokhi vidrodzhennya
 
Kultura epokhi vidrodzhennya
Kultura epokhi vidrodzhennyaKultura epokhi vidrodzhennya
Kultura epokhi vidrodzhennya
 
Краса земна і висота духовна
Краса земна і висота духовнаКраса земна і висота духовна
Краса земна і висота духовна
 
Епоха відродження
Епоха відродженняЕпоха відродження
Епоха відродження
 
9 литер авраменко_дмитренко_укр_2009_укр
9 литер авраменко_дмитренко_укр_2009_укр9 литер авраменко_дмитренко_укр_2009_укр
9 литер авраменко_дмитренко_укр_2009_укр
 
Романтизм як літературний напрям
Романтизм як літературний напрямРомантизм як літературний напрям
Романтизм як літературний напрям
 
Просвітництво 9 клас.pptx
Просвітництво 9 клас.pptxПросвітництво 9 клас.pptx
Просвітництво 9 клас.pptx
 

Recently uploaded

Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Pervushina1983
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
tetiana1958
 
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdfНаказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Ostap Vuschna
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
sadochok
 
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Adriana Himinets
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
ssuserd0ab23
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
olaola5673
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
ssuserce4e97
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". ПрезентаціяР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Adriana Himinets
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Adriana Himinets
 
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ssuserd1824d
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
24tvua
 
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptxУправлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
ssuserce4e97
 
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptxзвіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
home
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
ssuser59c0a2
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
AleksSaf
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
ssuserce4e97
 
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptxпедрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
home
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
olaola5673
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 

Recently uploaded (20)

Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
 
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdfНаказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
 
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". ПрезентаціяР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
 
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
 
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptxУправлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
 
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptxзвіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
 
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptxпедрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
 

європейське відродження

  • 2. Людина вимірює землю і небо… Ні небо не уявляється для неї надто високим, ні центр землі надто глибоким… Марсіліо Фічіно
  • 3. ТЕМА . Народження нової культури. Мистецтво Високого Відродження в Італії . Мета : ознайомити учнів з основними принципами епохи відродження, дати уявлення про творчість італійських майстрів того часу, художників Північного відродження ; розвивати вміння учнів працювати самостійно , користуючись додатковою літературою, готувати презентації. - продовжити роботу по формуванню загально навчальних інтелектуальних умінь : спостереження, слухання, читання, класифікації, узагальнення самоконтролю ; - виховати в учнів повагу до історичних надбань минулого, дбайливе ставлення до пам'яток історії. Обладнання : дошка, репродукції картини художників Відродження, ілюстративний матеріал, історичний атласи, підручник презентація. Тип уроку : мозаїка - груповий творчий діалог
  • 5. Хід уроку : І. Організаційний момент. ІІ. Актуалізація опорних знань Гра чиста дошка 1.Від яких факторів залежала тривалість життя людей у ранній Новий час? 2.Чому саме жителі міст особливо сильно страждали від епідемій інфекційних захворювань? 3.Хто впливав на розвиток моди цього часу? Тестові завдання 1.Капіталістичне підприємство, характерною ознакою якого є поділ праці на основі ручної ремісничої техніки. А) Реміснича майстерня; Б)Мануфактура; В)фабрика ; Г) завод. 2.Установа, яка зберігає кошти вкладників ,надає кредити та є посередником у платежах та грошових розрахунках клієнтів. А)Ярмарок; Б)біржа; В) капітал; Г) Банк. 3.Суспільний лад , головними ознаками якого є приватна власність на засоби виробництва, які перебувають у руках панівного класу, використання найманої праці та вільне підприємництво, яке сприяє розвитку ринкової економіки. А) Рабовласництво; Б) Феодалізм ; В)Капіталізм; Г)Комунізм. 4.Форма ринку , яка характеризується вільною торгівлею товарами, цінними паперами та ін. А)Баржа; Б)Біржа ; В)Ярмарок; Г) обмін. 5.Співвіднесіть терміни та визначення. А)Банк 1)капіталістичне підприємство, головною ознакою якого є поділ праці на основі ручної ремісничої техніки Б) Біржа 2) установа ,яка зберігає кошти вкладників, надає кредити та є посередником у платежах і грошових розрахунках клієнтів В) Мануфактура 3)форма ринку , яка характеризується вільною Торгівлею товарами, цінними паперами та ін. Г)Фабрика 4)політика держави, спрямована на створення державою сприятливих умов для своєї торгівлі 5)капіталістичне підприємство нового типу ,яке базується на застосуванні машин,форма великого виробництва
  • 6. План уроку План Форми роботи 1.Виникнення та особливості → розповідь учителя з культури Відродження елементами бесіди → робота з картою → робота з новими термінами 2. Художники Високого → повідомлення учні Відродження → робота з ілюстраціями → робота з підручником
  • 7. Наші завдання на уроці: Охарактеризувати добу Відродження та дізнатися про видатних митців цього часу.
  • 8. •Яка культурна епоха змінює добу Середньовіччя? •Яка країна вважається центром цієї культури? •Хто такі гуманісти?
  • 9. Руїни стін Риму заслуговують поваги, і земля, на якій стоїть місто, священніша, ніж думають люди. Данте
  • 10.
  • 11. 1. Виникнення та особливості культури Відродження З кінця ХV століття в передових країнах Європи розгорнулася боротьба проти занепадаю чого феодального ладу ; відбувався переворот і в поглядах людей. Почалося небачене до того часу піднесення культури ; На світанку свого панування буржуазія була особливо зацікавлена в розвитку науки і техніки. Конкуруючи один з одним, власники підприємств впроваджували нові механізми і пристрої. Зростаючим містам потрібно було дедалі більше освічених людей: бухгалтерів і юристів, інженерів і техніків, учителів і лікарів. Виконуючи замовлення багатіїв, архітектори будували просторі будинки, а скульптори й живописці прикрашали їх картинами і статуями. У містах виникала інтелігенція – особлива група людей, що займалися розумовою працею. Піднесення культури в Італії було пов’язане із зародженням нового класу – буржуазії. Залишалося все менше віри в те, що все відбувається «з волі божої». Відроджувалась віра в сили і здібності людини. Увагу діячів нової культури привертав не бог, їх цікавила людина і її справи. Тому їх називали гуманістами (від латинського слова «гуманус» - людський, людяний) . Письменники – гуманісти оспівували природу, захоплювались її красою. Художники почали зображувати людей на фоні пейзажу.
  • 12. Зміцнювався зв'язок науки і мистецтва . Живописці й скульптори вивчали будову людського тіла, щоб точніше його відтворювати. Вони займалися математикою, щоб додержуватися правильних пропорцій. Письменників цікавили тепер не вигадані «святі» , а живі люди з їхніми радощами і стражданнями. Вони описували тогочасне бурхливе життя, оспівували у віршах сильні почуття людини. Художники, як і раніше, писали картини на релігійні теми, але при цьому зображували людей у костюмах свого часу. Для зображення Христа, мадонни і «святих» їм позували звичайні люди. Живописці писали портрети своїх сучасників - не тільки правителів, а й простих городян. Гуманісти виявляли великий інтерес до культури Стародавньої Греції та Стародавнього Риму. На відміну від церковного мистецтва твори античної культури були життєрадісними, прославляли красу людини. Антична, нехристиянська культура, частково забута в попередні століття, наче знову відроджувалась. Тому час, коли виникала нова культура, було названо Відродження.
  • 13. Робота з тлумачним словником (Учні заповнюють схему «Особливості культури Відродження»).
  • 16. Франческо Петрарка (1304 – 1374 ) Петрарку називають першим гуманістом епохи Відродження. Та й саме слово «гуманіст» завдячує Петрарці своїм походженням. Петрарка жив у складний, суперечливий час, і життя його теж було суперечливим і складним . Він був близьким до могутнього двору римського папи і служив у кардинала , але писав про пороки римського папи і його прибічників . Петрарка бував при дворах імператорів і королів, але він же гаряче вітав бунтаря - республіканця Коладі Рієнці , радив йому рішуче розправитися з князями, називаючи їх розбійниками і варварами. На всіх поворотах свого складного життєвого шляху Петрарка зберіг палку любов до рідної країни. Петрарку знають, пам’ятають і шанують насамперед як одного з найвизначніших ліричних поетів усіх часів і народів. Цю невмирущу славу принесли йому вірші італійською мовою, в яких розповідається про його піднесене чисте кохання до прекрасної Лаури . Двадцятитрьохрічний Петрарка зустрів двадцятирічну Лауру весною 1327 р. Вона вже була заміжня. Двадцять один рік після цієї зустрічі оспівував Лауру поет у своїх віршах - сонетах і канцонах , а коли вона померла , він ще довгі роки оплакував її смерть. В образі Лаури для Петрарки злилась вся краса , вся досконалість , вся мудрість світу. У своїх віршах він розкрив багатий, складний і чудовий світ людських почуттів.
  • 17. Одна з найбільш відомих сонетів Петрарки: Благословенний рік, і день, і мить, І та пора, і час, і та година , І той чудовий край, і та долина , Де любі очі сяють , мов блакить ; Благословенна перша та хвилина , Як від любові вся душа тремтить , І та стріла , якої не спинить , І рани в серці , й мука безупинна . Благословенний голос мужній мій , Який ім'я я вимовляю донни , І смуток мій , і прагнення , й зітхання ; Благословенні всі мої писання На честь її , усі пісні сто дзвонні , І всі думки , присвячені лиш їй !
  • 19. Леонардо да Вінчі (1452 - 1519). Леонардо да Вінчі - один з найвидатніших діячів італійського Відродження. Народився у Флоренції. Батько – заможний городянин, мати – проста селянка. Леонардо да Вінчі говорив – «Щастя приходить до того, хто багато працює». Леонардо працює в багатьох містах Італії. Великий італієць був усебічно обдарованою людиною: геніальним художником і вченим, інженером-винахідником , архітектором і скульптором, музикантом і поетом. Живопис він вважав головним видом мистецтва і для досягнення досконалості вивчав математику й анатомію. Він розробив учення про перспективу та будову людського тіла, яке використовував у своїх картинах. За свідченнями сучасників, Леонардо мав чудову статуру, був надзвичайно витончений, з привабливим обличчям. Одягався він ошатно, носив червоний плащ, що доходив до колін, хоча у моді був довгий одяг. До середини грудей спадала його прекрасна борода. Він був чарівний у бесіді та привертав до себе людські серця. Водночасно Леонардо був мінливий, непостійний, рідко доводив до кінця розпочате. Єдина справа, яку він не залишав ніколи, - малювання. Леонардо був надзвичайно обдарованою людиною. Він вважав живопис найважливішим із мистецтв, а музику – його сестрою. Він постійно щось малював і записував. До нас дійшло близько семи тисяч сторінок його записів і малюнків. Леонардо писав особливим шифром – справа наліво, отже, читати текст треба у дзеркалі. Там є все: фізика, математика, астрономія, історія, філософія, новели, механіка. Листи рукописів заповнені численними планами, кресленнями, малюнками; тут і ескізи підводного човна, і зображення механізмів для плющення залізних смуг, і проекти бойової колісниці й саморушного броньованого воза, і зображення літальних апаратів та парашута, а також анатомічні малюнки частин людського тіла, ескізи мостів, церков, палаців конструкція водолазного костюма , токарні й ткацькі верстати .
  • 20. Леонардо да Вінчі у своїх наукових відкриттях і здогадках на кілька століть випередив свій час. Наукові висновки він будував на спостереженні. «Мудрість – дочка досвіду», - любив говорити вчений. Він спостерігав за припливами і відпливами моря, польотом птахів, вивчав будову ока. За допомогою науки Леонардо мріяв полегшити працю людини. Сучасники високо цінували Леонардо да Вінчі як інженера: за його проектом було збудовано великий канал, який постачав питну воду Мілану. Чи не найбільше про цього генія Відродження можуть розповісти картини Леонарда, які продовжують ховати у собі великі таємниці. Найбільше Леонардо да Вінчі як художника цікавила людина , її почуття. Всьому світові відома його картина «Мона Ліза» (або «Джоконда») – портрет молодої городянки. Художник зумів передати розумне, спокійне обличчя жінки з ледь помітною усмішкою. Воно ніби на очах змінює свій вираз : у ньому і замріяність, і потаємна насмішка, і прихований смуток. Великий відкритий лоб, жвавий уважний погляд, волосся, що спадає на плечі, плавні лінії фігури - все справляє враження чарівної простоти і природності. Не менш відома фреска Леонардо «Таємна вечеря» в міланському монастирі. За допомогою зображення руху персонажів майстер зміг передати напружену атмосферу, яка виникла під час останньої вечері Ісуса Христа з апостолами. Маючи незалежний, гордий характер, Леонардо да Вінчі не раз змінював своїх замовників і покровителів. Усе життя він поневірявся і помер на чужині, у Франції
  • 21. Мона Ліза (1503 р.) Таємна вечеря (1494 – 1498 р. р.)
  • 22. Мадонна Літта (1478 – 1482 р. р.) Мадонна Бенуа (1478 – 1480 р. р.)
  • 23. Пані з горностаєм (1483 – 1486 р. р.) Мадонна в гроті (1488 – 1490 р. р.)
  • 25. Рафаель Санті ( 1483 – 1520 ) Флорентійський художник та архітектор Рафаель Санті народився у родині живописця Джованні Санті . Рафаель працював у Флоренції, де познайомився з творчістю Леонардо да Вінчі, займався вивченням анатомії та наукової перспективи. У Флоренції створив багато своїх кращих картин. Згодом його запросили до Рима. Де він зміг ближче ознайомитися з античними пам'ятниками, брав участь в археологічних розкопках. Тут Рафаель писав портрети, керував будівництвом собору св. Петра. Виконуючи замовлення Папи, Рафаель здійснив розпис залів Ватикану, оспівуючи ідеали свободи і земного щастя людини, безмежність її фізичних і духовних можливостей. Замість простих фігур Рафаель написав величні картини. В «Афінській школі» в центрі велично ступають Платон та Аристотель, а довкола них розташовані інші славнозвісні філософи і вчені давнини (Архімед, Геракліт, Діоген, Сократ та ін.). Значення цього розпису полягає в тому, що вона стала своєрідним підсумком вивчення гуманістами античності. Мистецтво Рафаеля, радісне й щасливе, дихає спокоєм . Збереглося багато картин Рафаеля із зображенням мадонн. Його картини мало схожі на ікони середньовічних майстрів. Найвизначніша картина Рафаеля – «Сікстинська мадонна» написана для монастиря св. Сікста в одному з невеликих італійських міст. Цей геніальний твір сповнений великої любові до людей: художник прославив у ньому людину, здатну заради щастя людей принести в жертву найдорожче – свою дитину. Сікстинська Мадонна молода жінка урочисто й велично йде по хмарі. В її очах світяться душевна м'якість і доброта, сум і тривога. Вона несе сина людям, ніжно притискуючи до себе. Обличчя немовляти Христа не по – дитячому серйозне. Св. Варвара (праворуч) і папа Сікст (ліворуч) схилився перед мадонною. Видатні майстри Відродження створили шедеври, якими і до цього часу захоплюється все людство.
  • 26. Мадонна на луці (1505 р.) Сікстинська Мадонна
  • 27. Мадонна Альба (1511 р.) Мадонна Конестабіле (1502 – 1504 р. р.)
  • 31. Мікеланджело Буонарроті (1475 – 1564) Мікеланджело - скульптор, живописець, архітектор, військовий інженер і поет. Завдяки доброму знанню анатомії він досягав великої точності в зображенні сили й краси людського тіла . За спогадами очевидців, хлопчик захоплювався малюванням і присвячував цьому заняттю весь вільний час, роблячи це потай, бо батько і вчителі лаяли його, вважаючи це заняття принизливим і не гідним представника давнього роду. Палкий патріот, Мікеланджело тяжко пережив лихо, що спіткало Італію на початку ХVІ століття. Він особисто брав участь у боротьбі за свободу Флоренції, керував спорудженням військових укріплень . У статуях і картинах художник втілив свою мрію про людину – борця, про героя, здатного на самопожертву заради захисту батьківщини. Мікеланджело зображував людей з могутнім тілом і сильною волею, сміливих і невгамовних. Мистецтво Мікеланджело було визнано ще за його життя, а не по смерті, як це трапляється з іншими. Це трапляється тільки з визначними людьми, а він саме таким і був. Всі побачили й визнали, що живопис, скульптура та архітектура доведені були ним до такої досконалості, якої не можна віднайти у творчості ані старих, ані новітніх майстрів. З величезної брили мармуру скульптор витесав статую «Давид» заввишки 5,5 метра. Сучасники прозвали цю статую «Гігантом». Мікеланджело зобразив легендарного юнака – пастуха, який вийшов на двобій з грізним велетнем і вбив його влучним ударом каменя. «Давид» був установлений на центральній площі Флоренції і вважався відтоді покровителем міста. Мікеланджело взяв участь у спорудженні собору св. Петра в Римі. Цей собор кілька десятиріч будували найвидатніші архітектори Італії. Мікеланджело розробив проект його величезного купола. Собор св. Петра – один з найкращих зразків архітектури Відродження. Мікеланджело знаходив велике задоволення у поезії, написаній народною мовою . Особливо любив він Данте, якого дуже шанував та якому слідував в образі думок та сюжетах, і Петрарку , бо сам також складав мадригали і сонети серйозного
  • 32. Давид ( 1501 – 1504 р. р.) П’єта (1498 р.)
  • 33. Собор Святого Петра в Римі (1546 – 1564 р. р.) Мойсей (1542 р.)
  • 34. Сікстинська капела (1508 – 1512 р. р.) Страшний суд (1534 – 1541 р. р.)
  • 35. Основні ознаки доби Відродження зростання інтересу до античної культури; з’являється шанобливе ставлення до людини, віра в її сили та здібності; мистецтво набуває світського характеру; релігійні сюжети змінюють сцени реального життя; засобом пізнання світу виступає досвід.
  • 36. Ім'я Країна Роки життя Назва творів ІІІ. Закріплення та узагальнення знань Бесіда за запитаннями 1. Назвіть ознаки епохи Відродження. 2. Як називалися люди, що займалися розумовою працею ? 3. Які міста були центрами Італійського Відродження ? ІV. Домашнє завдання. 1. Заповніть таблицю «Діячі культури Відродження в Європі (ХV – перша половина ХVІ ст.)». Підручник ст. 88.