Візантійська імперія. Утворення Візантійської імперії. Правління Юстиніана.
 Протистояння ворогам у VII – XI ст.ст., іконоборство. Загибель імперії. Культура
                                    Візантії.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Мета: Вивчення умов народження, розвитку і занепаду Візантійської імперії.
Завдання:Датипоняття про правлінняЮстиніана та іншихімператорів,               їхвплив   на
розвитокімперії. Визначитиосновніриситогочасногосуспільства.

                                        Хід уроку:

1. Перевіркадомашньогозавдання
2. Розповідьнової теми:

      У      330    р.      наберезіБосфорської    протоки    імператор    Константин      І
заснувавновустолицюРимськоїімперії – Константинополь. Раніше тут буломістоВізантій.
Відцього й пішланазваСхідноїРимськоїімперії. Її роль у світовоїісторіївизначальна –
уВізантіїзуміли          не         лишезберегтиантичну         культуру,        а        й
збагатитиїїздобуткамикультурихристиянської. Згодомсусідні народи перейняливіднеїчимало
рис.
      З95 рікпринісРимськійімперіїрозкол на ЗахіднуРимськуімперію (столицяякої в м. Рим) та
СхіднуРимську, абоВізантійську (столиця в Константинополі). Цесталося тому,
щоімперіюміжсвоїмисинамиподілив монарх Феодосій. До її складу ввійшлачималатериторія –
Балкани, Мала Азія, Сирія, Палестина, Єгипет, частинаМесопотамії і Закавказзя, островиКріт і
Кіпр.
      ДержавнийустрійВізантії – монархія. Проте на відмінувідзахідноєвропейськоїтрадиції,
владавізантійськогоімператора не передаваласяспадково – правителя обирали синкліт
(дорадчий орган вельмож), військо і народ. Втім, були й «простіші» способипосісти трон –
вбивство чинного правителя і захопленнявлади. Тому не дивно, щобільшістьімператорів (75 із
109) не доживали до старості й закінчувалисвоєжиття в результатізбройнихінтриг за корону.
Імператором уВізантіїміг стати і простий конюх, і селянин, і вояка, а йоговлада –
владасамодержця, – буланеобмеженою. Його волю виконуваливсі чиновники і всіпіддані.
Розквітімперії настав за добиправлінняЮстиніана (527-565 рр.)
      Цебувхитрий, жорстокий і підступнийімператор, якийзарадипосиленнясвоєївладийшов на
все – убивства, обмани, помсту. Мігдозволитибудь-комувисловити свою думку, а
згодомстратити. Хоча й маввін добру освіту, проте за свійвпливборовсяпо-варварськи.
Дружина,      колишняциркова        актриса     Феодора    булайомучудовою      парою     –
підтримувалаЮстиніанасвоїмирішучими, вольовимибезпощадними справами, залишаючись
красивою жінкою. УспіхиЮстиніана у відновленнівеличіімперіїзначні. Буловідвойованоземлі у
вандалів (Північна Африка), в остготів (Сицилія та ПівденнаІталія), у вестготів
(Піренейськийпівострів).
      Імператорупорядкував базу законів. Вінуклав «Звідгромадського права», в якому,
зокремапроголошувалося, щогромадяни перед законом рівні, хочаджереломзаконіввизначалася
воля монарха. «Кодекс Юстиніана» взяли за основу своїхзаконівчималоєвропейськихкраїн.
Увагаімператоразосереджуваласятакож на розвиткухристиянства. Величний храм СвятоїСофії,
збудований за йогоправління, і досівражаєпишністю.
Але       на    створеннятакихкрасивиххрамів       і    на     забезпечення      палацу
Юстиніанапотребувалисязначнікошти.
Збірнепомірнихподатківвикликавнароднеповстанняпідсміливимзакликом «Перемагай!» (по-
римському      «Ніка»).   Юстиніанжорстокорозправився      з    народом,    закликавши     на
допомогуварварів. Добарозквітуімперіїминала. ВжепіслясмертіЮстиніана, правління кого
названо «золотим віком», Візантіїдовелосязахищатисявідперсів. АрабизахопилиЄгипет і
БлизькийСхід і ледь не вступили в Константинополь. Представникновоїдинастії Лев ІІІ
відстоявімперію.
      А коли періодзанепаду минув, напочатку VIII ст. влада вступила в серйознийконфлікт з
церквою, намагаючисьприбрати до рук їїмайно. Конфліктувійшов в історію як іконоборство.
Понадстоліттявіряниборолися за право вшановуватиікони, а імператорзаборонявце.
Монастиріспустошувалися         й     руйнувалися,       а     прихильникиіконстрачувалися.
ЧерговимвипробуваннямСхідноїімперії стали війни з Болгарським царством, ускладіякогобули
й слов’яни. Імперіярозвивалась. НаступнийімператорВасилій ІІ завзято воював за володіння. На
початку XI ст. візантійціподолали болгар, проте через кількадесятківроків, у 1071 р. турки-
сельджуки                           розгромиливійськоімператора,                            а
норманськізавойовникизагарбалиАпеннінськийпівострів. Щежорстокішіподії – Хрестові походи
неабиякпідкосилимогутністьімперії. Константинополь булозахоплено й спустошено (у 1204 р.),
на територіїімперіїхрестоносціутворили свою державу. І хоча в 1261 р., за правлінняМихаїла
ПалеологаВізантіявідродился, їїмогутністьзначно ослабла. У 1453 р. турки вдерлися в
Константинополь, і відтодівін став Стамбулом – столицею іншоїімперії – Османської.
Східнаримськаімперіявідійшлазагинула.                   Суспільнівідносини                  у
Візантіївідрізнялисявідзахідноєвропейських. Васальнихвідносин не було. Вельможначастина –
аристократи, малиприбуткизісвоїхмаєтків, чиновники надіялись не лише на зарплату, а й на
хабарі. Купцям у Константинополібулочимзайнятися – тут торгівля, в тому числі з іноземцями,
процвітала.Інтелігентніверствинаселення не вважалиторгівлюгіднимзаняттям, та й ремесло
також. Хочаміст у імперіїбулобагато, та сільськенаселенняпереважало. Їхнійобов’язок –
платитиподатки й служити у війську. Імператор не дозволяв вельможам закріпачувати селян,
щобприбуткиїхньоїпраційшли у державнускарбницю, а не кишенюбагатія.
      Візантійськінауковці       проводили        спостереження       за      небом,       на
практицізастосовувализнання з хімії: виготовлялифарби, скло, кераміку, винайшлизнаменитий
«грецькийвогонь», яким палили кораблінападників.
      Вчений Лев Математик дивувавсвоїмивинаходами – механічними птахами, рухомими
статуями, придумав світловий телеграф. Науку загаломназивалифілософією і включали
донеїбогослів’я, природознавство, математику, граматику, риторику, логіку, астрономію,
музику та правознавство, а такожетику й політику.
      Богословишукаливідповіді на насущнізапитання: сприймати Бога розумомчивірою, а ще
– людськимжиттямкерують доля чи Бог? Освіта для візантійцівбулаважливою, босприялакар’єрі
чиновника, але державнихшкіл на всіх не вистачало, приватні не для всіхбулидоступні, а
церковнішколиготувалилише         духовенство.       Та      попри       цеграмотність      у
суспільствіпереважалазахідноєвропейськийрівень.

3. Учитель повторює з класомпоняття
Повторюємопоняття
СхіднаРимськаімперія
Візантія
Константинополь
Звідцивільного права
Повстання "Ніка"
Храм СвятоїСофії
Грецькийвогонь

4. Учительперевіряєнабутізнання
Питаннядля самоконтролю:
1. Коли засновано Константинополь?
2. ЧомуРимськаімперіярозділилася на Західну і Східну?
3. ЯкіземлівідвоювавЮстиніан?
4. Чомувиниклоповстання "Ніка"?
5. Чибуливізантійськіселянизакріпачені?
6. Якими науками займалисявчені?
7. Щоозначаєдвоголовий орел на гербіВізантії?

5. Учитель ставить творчезавданнявсімучням для виконанняурежимі реального часу.
Творчезавдання:
Розгляньтекількафотографій   Храму     СвятоїСофії.    Поміркуйте,   як     завойовники-
османціперетворили    символ    християнськоївіри    на    символ   мусульманськоївіри?
Щовонидобудували?

6. Домашнєзавдання:
1. Повторенняпройденогоматеріалу.
2. ПідготуйтехронологічнутаблицюосновнихподійВізантії.
ІмператорЮстиніан з Феодорою




Монета часівЮстиніанаАлхіміки
Храм Ая-Софія




Герб і прапорВізантії




Візантійціспалюютьворожікораблі «грецьким вогнем»

візантійська імперія

  • 1.
    Візантійська імперія. УтворенняВізантійської імперії. Правління Юстиніана. Протистояння ворогам у VII – XI ст.ст., іконоборство. Загибель імперії. Культура Візантії. Тип уроку: засвоєння нових знань. Мета: Вивчення умов народження, розвитку і занепаду Візантійської імперії. Завдання:Датипоняття про правлінняЮстиніана та іншихімператорів, їхвплив на розвитокімперії. Визначитиосновніриситогочасногосуспільства. Хід уроку: 1. Перевіркадомашньогозавдання 2. Розповідьнової теми: У 330 р. наберезіБосфорської протоки імператор Константин І заснувавновустолицюРимськоїімперії – Константинополь. Раніше тут буломістоВізантій. Відцього й пішланазваСхідноїРимськоїімперії. Її роль у світовоїісторіївизначальна – уВізантіїзуміли не лишезберегтиантичну культуру, а й збагатитиїїздобуткамикультурихристиянської. Згодомсусідні народи перейняливіднеїчимало рис. З95 рікпринісРимськійімперіїрозкол на ЗахіднуРимськуімперію (столицяякої в м. Рим) та СхіднуРимську, абоВізантійську (столиця в Константинополі). Цесталося тому, щоімперіюміжсвоїмисинамиподілив монарх Феодосій. До її складу ввійшлачималатериторія – Балкани, Мала Азія, Сирія, Палестина, Єгипет, частинаМесопотамії і Закавказзя, островиКріт і Кіпр. ДержавнийустрійВізантії – монархія. Проте на відмінувідзахідноєвропейськоїтрадиції, владавізантійськогоімператора не передаваласяспадково – правителя обирали синкліт (дорадчий орган вельмож), військо і народ. Втім, були й «простіші» способипосісти трон – вбивство чинного правителя і захопленнявлади. Тому не дивно, щобільшістьімператорів (75 із 109) не доживали до старості й закінчувалисвоєжиття в результатізбройнихінтриг за корону. Імператором уВізантіїміг стати і простий конюх, і селянин, і вояка, а йоговлада – владасамодержця, – буланеобмеженою. Його волю виконуваливсі чиновники і всіпіддані. Розквітімперії настав за добиправлінняЮстиніана (527-565 рр.) Цебувхитрий, жорстокий і підступнийімператор, якийзарадипосиленнясвоєївладийшов на все – убивства, обмани, помсту. Мігдозволитибудь-комувисловити свою думку, а згодомстратити. Хоча й маввін добру освіту, проте за свійвпливборовсяпо-варварськи. Дружина, колишняциркова актриса Феодора булайомучудовою парою – підтримувалаЮстиніанасвоїмирішучими, вольовимибезпощадними справами, залишаючись красивою жінкою. УспіхиЮстиніана у відновленнівеличіімперіїзначні. Буловідвойованоземлі у вандалів (Північна Африка), в остготів (Сицилія та ПівденнаІталія), у вестготів (Піренейськийпівострів). Імператорупорядкував базу законів. Вінуклав «Звідгромадського права», в якому, зокремапроголошувалося, щогромадяни перед законом рівні, хочаджереломзаконіввизначалася воля монарха. «Кодекс Юстиніана» взяли за основу своїхзаконівчималоєвропейськихкраїн. Увагаімператоразосереджуваласятакож на розвиткухристиянства. Величний храм СвятоїСофії, збудований за йогоправління, і досівражаєпишністю.
  • 2.
    Але на створеннятакихкрасивиххрамів і на забезпечення палацу Юстиніанапотребувалисязначнікошти. Збірнепомірнихподатківвикликавнароднеповстанняпідсміливимзакликом «Перемагай!» (по- римському «Ніка»). Юстиніанжорстокорозправився з народом, закликавши на допомогуварварів. Добарозквітуімперіїминала. ВжепіслясмертіЮстиніана, правління кого названо «золотим віком», Візантіїдовелосязахищатисявідперсів. АрабизахопилиЄгипет і БлизькийСхід і ледь не вступили в Константинополь. Представникновоїдинастії Лев ІІІ відстоявімперію. А коли періодзанепаду минув, напочатку VIII ст. влада вступила в серйознийконфлікт з церквою, намагаючисьприбрати до рук їїмайно. Конфліктувійшов в історію як іконоборство. Понадстоліттявіряниборолися за право вшановуватиікони, а імператорзаборонявце. Монастиріспустошувалися й руйнувалися, а прихильникиіконстрачувалися. ЧерговимвипробуваннямСхідноїімперії стали війни з Болгарським царством, ускладіякогобули й слов’яни. Імперіярозвивалась. НаступнийімператорВасилій ІІ завзято воював за володіння. На початку XI ст. візантійціподолали болгар, проте через кількадесятківроків, у 1071 р. турки- сельджуки розгромиливійськоімператора, а норманськізавойовникизагарбалиАпеннінськийпівострів. Щежорстокішіподії – Хрестові походи неабиякпідкосилимогутністьімперії. Константинополь булозахоплено й спустошено (у 1204 р.), на територіїімперіїхрестоносціутворили свою державу. І хоча в 1261 р., за правлінняМихаїла ПалеологаВізантіявідродился, їїмогутністьзначно ослабла. У 1453 р. турки вдерлися в Константинополь, і відтодівін став Стамбулом – столицею іншоїімперії – Османської. Східнаримськаімперіявідійшлазагинула. Суспільнівідносини у Візантіївідрізнялисявідзахідноєвропейських. Васальнихвідносин не було. Вельможначастина – аристократи, малиприбуткизісвоїхмаєтків, чиновники надіялись не лише на зарплату, а й на хабарі. Купцям у Константинополібулочимзайнятися – тут торгівля, в тому числі з іноземцями, процвітала.Інтелігентніверствинаселення не вважалиторгівлюгіднимзаняттям, та й ремесло також. Хочаміст у імперіїбулобагато, та сільськенаселенняпереважало. Їхнійобов’язок – платитиподатки й служити у війську. Імператор не дозволяв вельможам закріпачувати селян, щобприбуткиїхньоїпраційшли у державнускарбницю, а не кишенюбагатія. Візантійськінауковці проводили спостереження за небом, на практицізастосовувализнання з хімії: виготовлялифарби, скло, кераміку, винайшлизнаменитий «грецькийвогонь», яким палили кораблінападників. Вчений Лев Математик дивувавсвоїмивинаходами – механічними птахами, рухомими статуями, придумав світловий телеграф. Науку загаломназивалифілософією і включали донеїбогослів’я, природознавство, математику, граматику, риторику, логіку, астрономію, музику та правознавство, а такожетику й політику. Богословишукаливідповіді на насущнізапитання: сприймати Бога розумомчивірою, а ще – людськимжиттямкерують доля чи Бог? Освіта для візантійцівбулаважливою, босприялакар’єрі чиновника, але державнихшкіл на всіх не вистачало, приватні не для всіхбулидоступні, а церковнішколиготувалилише духовенство. Та попри цеграмотність у суспільствіпереважалазахідноєвропейськийрівень. 3. Учитель повторює з класомпоняття Повторюємопоняття СхіднаРимськаімперія Візантія Константинополь
  • 3.
    Звідцивільного права Повстання "Ніка" ХрамСвятоїСофії Грецькийвогонь 4. Учительперевіряєнабутізнання Питаннядля самоконтролю: 1. Коли засновано Константинополь? 2. ЧомуРимськаімперіярозділилася на Західну і Східну? 3. ЯкіземлівідвоювавЮстиніан? 4. Чомувиниклоповстання "Ніка"? 5. Чибуливізантійськіселянизакріпачені? 6. Якими науками займалисявчені? 7. Щоозначаєдвоголовий орел на гербіВізантії? 5. Учитель ставить творчезавданнявсімучням для виконанняурежимі реального часу. Творчезавдання: Розгляньтекількафотографій Храму СвятоїСофії. Поміркуйте, як завойовники- османціперетворили символ християнськоївіри на символ мусульманськоївіри? Щовонидобудували? 6. Домашнєзавдання: 1. Повторенняпройденогоматеріалу. 2. ПідготуйтехронологічнутаблицюосновнихподійВізантії.
  • 4.
    ІмператорЮстиніан з Феодорою МонетачасівЮстиніанаАлхіміки
  • 5.
    Храм Ая-Софія Герб іпрапорВізантії Візантійціспалюютьворожікораблі «грецьким вогнем»