1. УРОК № 18
Тема: Візантійська імперія
Мета: Схарактеризувати період народження Візантії, її розквіту і занепаду. Дати
характеристику правлінню імператора Юстиніана, визначити його роль в житті держави.
Намалювати картину візантійського суспільства в VII – XV ст. Схарактеризувати
здобутки візантійської культури і їх роль в житті світової культури.
Розвивати увагу, уяву, пам’ять, вміння аналізувати історичні факти, документи,
вміння працювати з історичною картою. Вчитися висловлювати власні судження і вміти їх
відстоювати.
Виховувати повагу до інших культур і народів.
Обладнання: підручник, настінна карта, карти атласів, картки
Тип: урок вивчення нової теми
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчання учнів
ВИЗНАЧИТИ ПРАВИЛЬНІ ВІДПОВІДІ:
Східна Римська імперія (Візантія) в епоху Великого переселення народів не тільки
витримала натиск варварів, але й здобула ряд перемог над ними. Це пояснюється такими
особливостями:
у Східній Римській імперії були розвинені землеробство і скотарство, а головною
робочою силою були вільні селяни-общинники. Вони були готові захищати свої
землі від завойовників;
візантійські міста переживали час розквіту: бурхливо розвивалися ремесла,
величезні доходи давала торгівля зі східними країнами;
імператори Візантії мали можливість утримувати могутню армію і сильний флот;
візантійці відкуповувалися від своїх ворогів дарунками;
Візантія була культурно розвиненою країною, де поєднувалися досягнення
античності й християнської релігії;
Східна Римська імперія розташовувалася за високими горами, через які було важко
перейти, тому варвари) не змогли туди добратися.
III. Вивчення теми
1) Положення Візантії. Візантія в оточенні ворогів. Робота з картою.
2) Іконоборство. (Лев III Ісавр) 726 р. – Іконошанування (Іоан Дамаскін). По 843р.
3) Юстиніан. Його політика.
Юстиніан високо цінував державну владу і хотів відродити колишню велич Римської
імперії. За його наказом були зібрані у Звід цивільного права закони римського народу,
укази римських імператорів і праці знаменитих римських юристів. У передмові до
збірника римських законів сказано: «Зброя і закони створюють велику силу держави;
римляни перевершили і в тому і в іншому всі інші народи й піднялися над усіма
племенами: так було в минулому і, з Божою допомогою, так буде довіку».
Спираючись на наведений текст, розкажіть, що Юстиніан уважав головною силою
держави і з якою метою він зміцнював державну владу.
Визначити основні заходи політики Юстиніана
4) IV хрестовий похід.
Учасник Четвертого хрестового походу Робер де Кларі в хроніці «Завоювання
Константинополя» повідомив, що перед штурмом столиці Візантії багато хрестоносців
були «дуже розгублені». Тоді служителі церкви «розсудили, що битва є законною і що
вони мають право зробити добрий приступ»: адже жителі міста вийшли з покори римсько-
2. му закону і «навіть казали, що римська віра нічого не варта», а тому напад на греків «не
тільки не буде ніяким гріхом, але, навпаки, стане великим благочестивим діянням».
Єпископи оголосили, що «відпускають гріхи всім, хто піде на приступ... і щоб вони не
страшилися битися проти греків, тому що це вороги Господа.
Чому хрестоносці були розгублені й вагалися перед штурмом Константинополя?
Як служителі церкви переконували їх у тім, що штурм варто розпочати?
Жителі, передаючи себе в руки долі, вийшли назустріч латинянам із хрестами й свя-
тими зображеннями Христа; але й це видовище не пом'якшило душі латинян... і не
приборкало їхнього... лютого духу: вони не пощадили не тільки приватне майно, але,
оголивши мечі, пограбували святині Господні.., Про пограбування головного храму
(Святої Софії) не можна й слухати байдужливо... Коли їм було потрібно винести із храму
священні чаші, предмети дивовижного мистецтва і надзвичайної рідкості... вони ввели в
притвори храмів мулів і коней із сідлами......І не було нікого, хто б не звідав у той день
плачу. На перехрестях, у провулках, у храмах — усюди туга і плач, ридання, стогін,
лемент чоловіків, виття жінок, грабежі, полон, розлука друзів. Шляхетні покривалися
безчестям, старці плакали, багаті блукали пограбованими. ...Не було місця, що залишалося
б недоторканим або могло б служити притулком для страдників ».
Візантійський історик Никита Хоніат
Хроністи, що описували розгром Константинополя у 1204 р. хрестоносцями, були
вражені пишнотою міста і кількістю захоплених у ньому багатств.
Учасник походу, хроніст Жоффруа де Віллардуен писав: «Здобич була настільки
великою, що ніхто не міг би вам сказати, скільки там було золота й срібла, посуду і
дорогоцінних каменів, атласних і шовкових тканин, хутряного одягу і всіляких багатств,
які коли-небудь були на землі».
Робер де Кларі вторить йому, заявляючи: «Здобич ця виявилася настільки великою...
що ніколи з тих пір, як створений світ, ніхто не бачив і не грабував стільки добра — і до
того ж такого рідкісного за шляхетністю і такого багатого — ні за часів Карла Великого,
ні за часів Олександра, ні до, ні після...»
Розкажи, чому багатства Константинополя вразили європейців-хрестоносців. Як у
столиці Візантії вдалося накопичити такі багатства?
Утворення Латинської імперії.
5) Турки-сельджуки і держави Балканського півострова.
Як свідчить легенда, у XIII ст. 400 кибиток турків-османів, вигнаних монголами із
Середньої Азії, осіли на півострові Мала Азія. Так починалася історія Османської імперії.
У XIV ст. на території Балканського півострова знаходилися великі православні держави:
Сербія, Болгарія і Візантія. Болгарський літопис повідомляє, що в середині XIV ст.
візантійський імператор запропонував сербському королю і болгарському цареві укласти
союз проти турків-османів, але одержав відповідь: «Коли прийдуть до нас турки, тоді ми й
будемо захищатися від них».
Чому досить великі й сильні держави Балканського півострова не змогли стримати
натиск турків-османів? У своїй відповіді визнач внутрішні й зовнішні причини.
6) Захоплення Константинополя
Самостійна робота:
Склади усну розповідь про взяття Константинополя турками-османами, використовуючи
такий план:
1. Співвідношення сил між візантійцями і турками-османами
2. Підготовка сторін до бою.
3. Перші штурми і облога Константинополя.
4. Поява турецьких кораблів в бухті Золотий Ріг
5. Останній штурм
3. IV. Домашнє завдання. Закінчити повідомлення. Повідомлення про архітектурні
пам’ятки Візантії.