SlideShare a Scribd company logo
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
                                     KAJIAN TEMPATAN


Tarikh          :     13 Ogos 2008
Masa            :     11.45 – 12.45 tengahari
Tahun           :      4 Zuhal
Bil. Pelajar    :     36 orang
Tema            :     Perihal Kawasan Setempat
Tajuk           :     Masyarakat Setempat
                      - Penduduk
                      - Kegiatan Ekonomi


Hasil Pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat:

i.     Mengenalpasti ciri-ciri penduduk di sesuatu kawasan.
ii.    Menyenaraikan jenis kegiatan ekonomi masyarakat setempat.
iii.   Menyenaraikan faktor yang mempengaruhi pekerjaan setempat.
Isi Kandungan

1.   Menceritakan komposisi penduduk sesuatu kawasan berdasarkan kaum, umur, agama, dan
     kepercayaan.
2.   Mengenal pasti kegiatan ekonomi yang dijalankan di sesuatu kawasan.
3.   Berbincang secara kumpulan tentang faktor-faktor yang mempengaruhi jenis pekerjaan di sesuatu
     kawasan.

Penerapan Nilai:     - Menghormati
                     - Toleransi
                     - Saling Membantu

Unsur Patriotisme:   - Menghormati agama dan kepercayaan kaum lain.
                     - Bersyukur dengan sumbangan kegiatan ekonomi setempat.

Pengetahuan Perlu Ada:

-    Murid mengetahui jenis-jenis kaum dan perayaan yang disambut.
-    Murid mempunyai cita-cita dalam pekerjaan kelak.

Bahan sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP):

1.   LCD dan Labtop                      4.   Kad bergambar kaum
2.   Lagu Keranamu Malaysia              5.   Kertas sebak
3.   Lirik lagu Keranamu Malaysia        6.   Pen marker
Langkah/      Prosedur Perlaksanaan              Elemen Pengurusan                 Catatan
Masa                                             Pembelajaran Bestari/Kemahiran
                                                 Generik
Set Induksi   Guru menunjukkan gambar yang
(5 minit)     menunjukkan masyarakat yang        TKP:                              Nilai:
              terdiri daripada pelbagai bangsa   Verbal-Linguistik                 Menghormati
              dan agama (Grafik power point).
                                                 KB:                               BSPP:
              Guru bersoal jawab dengan murid    Menyampaikan maklumat             LCD dan Labtop
              tentang perbezaan budaya antara
              kaum dan perayaan yang             KBF:
              disambut.                          Meneroka idea, Banding Beza


Langkah/      Prosedur Perlaksanaan              Elemen Pengurusan                 Catatan
Masa                                             Pembelajaran Bestari/Kemahiran
                                                 Generik
Langkah 1     Guru meminta murid untuk
(15 minit)    bercerita tentang pekerjaan yang   TKP:                              Nilai:
              diminati.                          Verbal-Linguistik, Visual Ruang   Berbangga,
                                                                                   Berdikari
               Guru meminta murid untuk          KB:
              menyenaraikan pekerjaan yang       Berfikir, mendapatkan maklumat,   BSPP:
              terdapat di Malaysia.              memproses maklumat,               Kad bergambar
                                                 menyampaikan maklumat             LCD dan Labtop
Murid diminta untuk memadankan
             pekerjaan-pekerjaan berdasarkan
             jenis-jenis kegiatan ekonomi.

             Murid dikehendaki memberikan
             contoh kegiatan ekonomi yang
             terdapat dalam gambar tayangan
             (Grafik power point)

Langkah/     Prosedur Perlaksanaan                 Elemen Pengurusan                Catatan
Masa                                               Pembelajaran Bestari/Kemahiran
                                                   Generik
Langkah 2    Guru membentuk 4 kumpulan dan
(20 minit)   mengedarkan kad arahan:               TKP:                             Nilai:
             - Kumpulan 1 dikehendaki              Interpersonal, Spatial, Visual   Kerjasama
               berbincang dan menyenaraikan        Ruang
               faktor-faktor yang mempengaruhi                                      BSPP:
               kegiatan ekonomi jenis              KBF:                             Kertas Sebak, Alat
               Pelancongan.                        Meneroka dan menjana idea,       Tulis
             - Kumpulan 2 dikehendaki              pemikiran kreatif
               berbincang dan menyenaraikan
               faktor-faktor yang mempengaruhi     KB:
               kegiatan ekonomi jenis Pertanian.   Menyusun maklumat, melakar
             - Kumpulan 3 dikehendaki              grafik
               berbincang dan menyenaraikan
faktor-faktor yang mempengaruhi
               kegiatan ekonomi jenis
               Perindustrian.
             - Kumpulan 4 dikehendaki
               berbincang dan menyenaraikan
               faktor-faktor yang mempengaruhi
               kegiatan ekonomi jenis
               Perniagaan.

             Hasil perbincangan hendaklah
             ditulis dalam kertas sebak

Langkah/     Prosedur Perlaksanaan               Elemen Pengurusan                Catatan
Masa                                             Pembelajaran Bestari/Kemahiran
                                                 Generik
Langkah 3    Hasil kerja kumpulan
(15 minit)   dipamerkan di dinding kelas.        Pembelajaran Koperatif dan
                                                 Kolaboratif:
             Lawatan secara berkumpulan          One stay Three stray
             dilakukan ke setiap hasil
             pameran.

             Wakil kumpulan dikehendaki
             menjelaskan hasil tugasan
             kumpulan
Langkah/      Prosedur Perlaksanaan            Elemen Pengurusan                Catatan
Masa                                           Pembelajaran Bestari/Kemahiran
                                               Generik
Penutup       Guru membuat rumusan dan
(5 minit)     murid dikehendaki menjawab       TKP:                             Nilai:
              beberapa soalan.                 Muzik                            Bersemangat

              Akhir sekali, guru mengedarkan                                    BSPP:
              lirik lagu Keranamu Malaysia.                                     Lirik Lagu
                                                                                Keranamu
              Guru meminta murid untuk                                          Malaysia
              menyanyikan lagu beramai-
              ramai dengan penuh semangat.


REFLEKSI:
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________

More Related Content

Similar to RPH KT

Rph micro teaching ekonomi asas form5 -terkini
Rph micro teaching  ekonomi asas form5 -terkiniRph micro teaching  ekonomi asas form5 -terkini
Rph micro teaching ekonomi asas form5 -terkinicik noorlyda
 
Rph pembentangan
Rph pembentanganRph pembentangan
Rph pembentanganlizapandi
 
KBAT, iThink, VLE.pptx
KBAT, iThink, VLE.pptxKBAT, iThink, VLE.pptx
KBAT, iThink, VLE.pptx
PHILIPJUNIORMAILMoe
 
Rph thn 5 pengurusan alatan sukan
Rph thn 5 pengurusan alatan sukanRph thn 5 pengurusan alatan sukan
Rph thn 5 pengurusan alatan sukanXeno Venz
 
Contoh rph assure_model
Contoh rph assure_modelContoh rph assure_model
Contoh rph assure_modelMohd Nor Ahmad
 
rancangan pengajaran harian sejarah spm
rancangan pengajaran harian sejarah spmrancangan pengajaran harian sejarah spm
rancangan pengajaran harian sejarah spmimanniesa87
 
contoh Rph kepelbagaian pelajar
contoh Rph kepelbagaian pelajarcontoh Rph kepelbagaian pelajar
contoh Rph kepelbagaian pelajarfarhana86
 
Teknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdPTeknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdP
norhafizahabdrahim
 
Acf422 fasa5 plot lakonan rp js
Acf422 fasa5 plot lakonan rp jsAcf422 fasa5 plot lakonan rp js
Acf422 fasa5 plot lakonan rp jsdramajalansempit
 
Teknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdPTeknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdP
norhafizahabdrahim
 
Rph thn 5 penyalahgunaan bahan
Rph thn 5 penyalahgunaan bahanRph thn 5 penyalahgunaan bahan
Rph thn 5 penyalahgunaan bahanXeno Venz
 
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilanganRancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilanganNor Sazlin Kusai
 
RPH SEJARAH TAHUN 5 : Bahasa Melayu Warisan Kita
RPH SEJARAH TAHUN 5 : Bahasa Melayu Warisan KitaRPH SEJARAH TAHUN 5 : Bahasa Melayu Warisan Kita
RPH SEJARAH TAHUN 5 : Bahasa Melayu Warisan Kita
Harry Elson Anderson (IPGK Pulau Pinang)
 
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Ida's Mustafa
 
Edu 3103 soalan 2
Edu 3103 soalan 2Edu 3103 soalan 2
Edu 3103 soalan 2
Rosli MOhd Zaman
 
PLC Kemahiran Menulis.pptx
PLC Kemahiran Menulis.pptxPLC Kemahiran Menulis.pptx
PLC Kemahiran Menulis.pptx
FAIZZUDDINBINYAAKOPM
 
Pengajaran makro kemahiran
Pengajaran makro kemahiranPengajaran makro kemahiran
Pengajaran makro kemahiranLinda Salleh
 
3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx
3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx
3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx
CHensemZulman1
 
Sukatan pelajaran tahap 2
Sukatan pelajaran tahap 2Sukatan pelajaran tahap 2
Sukatan pelajaran tahap 2firo HAR
 

Similar to RPH KT (20)

Rph micro teaching ekonomi asas form5 -terkini
Rph micro teaching  ekonomi asas form5 -terkiniRph micro teaching  ekonomi asas form5 -terkini
Rph micro teaching ekonomi asas form5 -terkini
 
Rph pembentangan
Rph pembentanganRph pembentangan
Rph pembentangan
 
KBAT, iThink, VLE.pptx
KBAT, iThink, VLE.pptxKBAT, iThink, VLE.pptx
KBAT, iThink, VLE.pptx
 
Rph thn 5 pengurusan alatan sukan
Rph thn 5 pengurusan alatan sukanRph thn 5 pengurusan alatan sukan
Rph thn 5 pengurusan alatan sukan
 
Contoh rph assure_model
Contoh rph assure_modelContoh rph assure_model
Contoh rph assure_model
 
rancangan pengajaran harian sejarah spm
rancangan pengajaran harian sejarah spmrancangan pengajaran harian sejarah spm
rancangan pengajaran harian sejarah spm
 
contoh Rph kepelbagaian pelajar
contoh Rph kepelbagaian pelajarcontoh Rph kepelbagaian pelajar
contoh Rph kepelbagaian pelajar
 
Teknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdPTeknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdP
 
Acf422 fasa5 plot lakonan rp js
Acf422 fasa5 plot lakonan rp jsAcf422 fasa5 plot lakonan rp js
Acf422 fasa5 plot lakonan rp js
 
Teknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdPTeknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdP
 
Rph thn 5 penyalahgunaan bahan
Rph thn 5 penyalahgunaan bahanRph thn 5 penyalahgunaan bahan
Rph thn 5 penyalahgunaan bahan
 
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilanganRancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
 
RPH SEJARAH TAHUN 5 : Bahasa Melayu Warisan Kita
RPH SEJARAH TAHUN 5 : Bahasa Melayu Warisan KitaRPH SEJARAH TAHUN 5 : Bahasa Melayu Warisan Kita
RPH SEJARAH TAHUN 5 : Bahasa Melayu Warisan Kita
 
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
 
Penilaian
PenilaianPenilaian
Penilaian
 
Edu 3103 soalan 2
Edu 3103 soalan 2Edu 3103 soalan 2
Edu 3103 soalan 2
 
PLC Kemahiran Menulis.pptx
PLC Kemahiran Menulis.pptxPLC Kemahiran Menulis.pptx
PLC Kemahiran Menulis.pptx
 
Pengajaran makro kemahiran
Pengajaran makro kemahiranPengajaran makro kemahiran
Pengajaran makro kemahiran
 
3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx
3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx
3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx
 
Sukatan pelajaran tahap 2
Sukatan pelajaran tahap 2Sukatan pelajaran tahap 2
Sukatan pelajaran tahap 2
 

Recently uploaded

Free Trilingual eBook ~ Jataka Tales with Moral Lessons pdf.pdf
Free Trilingual eBook ~ Jataka Tales with Moral Lessons pdf.pdfFree Trilingual eBook ~ Jataka Tales with Moral Lessons pdf.pdf
Free Trilingual eBook ~ Jataka Tales with Moral Lessons pdf.pdf
OH TEIK BIN
 
Unit 1 - Perkaaan KVKV untuk murid pemulihan
Unit 1 - Perkaaan KVKV untuk murid pemulihanUnit 1 - Perkaaan KVKV untuk murid pemulihan
Unit 1 - Perkaaan KVKV untuk murid pemulihan
SEKOLAHJENISKEBANGSA8
 
TUGASAN LAPORAN BANDAR ANDA (A18390).pdf
TUGASAN LAPORAN BANDAR ANDA (A18390).pdfTUGASAN LAPORAN BANDAR ANDA (A18390).pdf
TUGASAN LAPORAN BANDAR ANDA (A18390).pdf
Tacha9
 
FAKTOR KEPELBAGAIAN DALAM PENDAWAIAN ELEKTRIK DOMESTIK
FAKTOR KEPELBAGAIAN DALAM PENDAWAIAN ELEKTRIK DOMESTIKFAKTOR KEPELBAGAIAN DALAM PENDAWAIAN ELEKTRIK DOMESTIK
FAKTOR KEPELBAGAIAN DALAM PENDAWAIAN ELEKTRIK DOMESTIK
RAJAFARAAZLINABINTIR1
 
LAPORAN PROGRAM ANTI DADAH SEKOLAH .pptx
LAPORAN PROGRAM ANTI DADAH SEKOLAH .pptxLAPORAN PROGRAM ANTI DADAH SEKOLAH .pptx
LAPORAN PROGRAM ANTI DADAH SEKOLAH .pptx
ItaASamat
 
Belajar Menulis Huruf dan Angka untuk Balita.pdf
Belajar Menulis Huruf dan Angka untuk Balita.pdfBelajar Menulis Huruf dan Angka untuk Balita.pdf
Belajar Menulis Huruf dan Angka untuk Balita.pdf
ReezZeano
 
BILANGAN BULAT DAN BILANGAN ROMAWI [POWER POINT]
BILANGAN BULAT DAN BILANGAN ROMAWI [POWER POINT]BILANGAN BULAT DAN BILANGAN ROMAWI [POWER POINT]
BILANGAN BULAT DAN BILANGAN ROMAWI [POWER POINT]
Nikensa Puryasari
 

Recently uploaded (7)

Free Trilingual eBook ~ Jataka Tales with Moral Lessons pdf.pdf
Free Trilingual eBook ~ Jataka Tales with Moral Lessons pdf.pdfFree Trilingual eBook ~ Jataka Tales with Moral Lessons pdf.pdf
Free Trilingual eBook ~ Jataka Tales with Moral Lessons pdf.pdf
 
Unit 1 - Perkaaan KVKV untuk murid pemulihan
Unit 1 - Perkaaan KVKV untuk murid pemulihanUnit 1 - Perkaaan KVKV untuk murid pemulihan
Unit 1 - Perkaaan KVKV untuk murid pemulihan
 
TUGASAN LAPORAN BANDAR ANDA (A18390).pdf
TUGASAN LAPORAN BANDAR ANDA (A18390).pdfTUGASAN LAPORAN BANDAR ANDA (A18390).pdf
TUGASAN LAPORAN BANDAR ANDA (A18390).pdf
 
FAKTOR KEPELBAGAIAN DALAM PENDAWAIAN ELEKTRIK DOMESTIK
FAKTOR KEPELBAGAIAN DALAM PENDAWAIAN ELEKTRIK DOMESTIKFAKTOR KEPELBAGAIAN DALAM PENDAWAIAN ELEKTRIK DOMESTIK
FAKTOR KEPELBAGAIAN DALAM PENDAWAIAN ELEKTRIK DOMESTIK
 
LAPORAN PROGRAM ANTI DADAH SEKOLAH .pptx
LAPORAN PROGRAM ANTI DADAH SEKOLAH .pptxLAPORAN PROGRAM ANTI DADAH SEKOLAH .pptx
LAPORAN PROGRAM ANTI DADAH SEKOLAH .pptx
 
Belajar Menulis Huruf dan Angka untuk Balita.pdf
Belajar Menulis Huruf dan Angka untuk Balita.pdfBelajar Menulis Huruf dan Angka untuk Balita.pdf
Belajar Menulis Huruf dan Angka untuk Balita.pdf
 
BILANGAN BULAT DAN BILANGAN ROMAWI [POWER POINT]
BILANGAN BULAT DAN BILANGAN ROMAWI [POWER POINT]BILANGAN BULAT DAN BILANGAN ROMAWI [POWER POINT]
BILANGAN BULAT DAN BILANGAN ROMAWI [POWER POINT]
 

RPH KT

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) KAJIAN TEMPATAN Tarikh : 13 Ogos 2008 Masa : 11.45 – 12.45 tengahari Tahun : 4 Zuhal Bil. Pelajar : 36 orang Tema : Perihal Kawasan Setempat Tajuk : Masyarakat Setempat - Penduduk - Kegiatan Ekonomi Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat: i. Mengenalpasti ciri-ciri penduduk di sesuatu kawasan. ii. Menyenaraikan jenis kegiatan ekonomi masyarakat setempat. iii. Menyenaraikan faktor yang mempengaruhi pekerjaan setempat.
  • 2. Isi Kandungan 1. Menceritakan komposisi penduduk sesuatu kawasan berdasarkan kaum, umur, agama, dan kepercayaan. 2. Mengenal pasti kegiatan ekonomi yang dijalankan di sesuatu kawasan. 3. Berbincang secara kumpulan tentang faktor-faktor yang mempengaruhi jenis pekerjaan di sesuatu kawasan. Penerapan Nilai: - Menghormati - Toleransi - Saling Membantu Unsur Patriotisme: - Menghormati agama dan kepercayaan kaum lain. - Bersyukur dengan sumbangan kegiatan ekonomi setempat. Pengetahuan Perlu Ada: - Murid mengetahui jenis-jenis kaum dan perayaan yang disambut. - Murid mempunyai cita-cita dalam pekerjaan kelak. Bahan sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP): 1. LCD dan Labtop 4. Kad bergambar kaum 2. Lagu Keranamu Malaysia 5. Kertas sebak 3. Lirik lagu Keranamu Malaysia 6. Pen marker
  • 3. Langkah/ Prosedur Perlaksanaan Elemen Pengurusan Catatan Masa Pembelajaran Bestari/Kemahiran Generik Set Induksi Guru menunjukkan gambar yang (5 minit) menunjukkan masyarakat yang TKP: Nilai: terdiri daripada pelbagai bangsa Verbal-Linguistik Menghormati dan agama (Grafik power point). KB: BSPP: Guru bersoal jawab dengan murid Menyampaikan maklumat LCD dan Labtop tentang perbezaan budaya antara kaum dan perayaan yang KBF: disambut. Meneroka idea, Banding Beza Langkah/ Prosedur Perlaksanaan Elemen Pengurusan Catatan Masa Pembelajaran Bestari/Kemahiran Generik Langkah 1 Guru meminta murid untuk (15 minit) bercerita tentang pekerjaan yang TKP: Nilai: diminati. Verbal-Linguistik, Visual Ruang Berbangga, Berdikari Guru meminta murid untuk KB: menyenaraikan pekerjaan yang Berfikir, mendapatkan maklumat, BSPP: terdapat di Malaysia. memproses maklumat, Kad bergambar menyampaikan maklumat LCD dan Labtop
  • 4. Murid diminta untuk memadankan pekerjaan-pekerjaan berdasarkan jenis-jenis kegiatan ekonomi. Murid dikehendaki memberikan contoh kegiatan ekonomi yang terdapat dalam gambar tayangan (Grafik power point) Langkah/ Prosedur Perlaksanaan Elemen Pengurusan Catatan Masa Pembelajaran Bestari/Kemahiran Generik Langkah 2 Guru membentuk 4 kumpulan dan (20 minit) mengedarkan kad arahan: TKP: Nilai: - Kumpulan 1 dikehendaki Interpersonal, Spatial, Visual Kerjasama berbincang dan menyenaraikan Ruang faktor-faktor yang mempengaruhi BSPP: kegiatan ekonomi jenis KBF: Kertas Sebak, Alat Pelancongan. Meneroka dan menjana idea, Tulis - Kumpulan 2 dikehendaki pemikiran kreatif berbincang dan menyenaraikan faktor-faktor yang mempengaruhi KB: kegiatan ekonomi jenis Pertanian. Menyusun maklumat, melakar - Kumpulan 3 dikehendaki grafik berbincang dan menyenaraikan
  • 5. faktor-faktor yang mempengaruhi kegiatan ekonomi jenis Perindustrian. - Kumpulan 4 dikehendaki berbincang dan menyenaraikan faktor-faktor yang mempengaruhi kegiatan ekonomi jenis Perniagaan. Hasil perbincangan hendaklah ditulis dalam kertas sebak Langkah/ Prosedur Perlaksanaan Elemen Pengurusan Catatan Masa Pembelajaran Bestari/Kemahiran Generik Langkah 3 Hasil kerja kumpulan (15 minit) dipamerkan di dinding kelas. Pembelajaran Koperatif dan Kolaboratif: Lawatan secara berkumpulan One stay Three stray dilakukan ke setiap hasil pameran. Wakil kumpulan dikehendaki menjelaskan hasil tugasan kumpulan
  • 6. Langkah/ Prosedur Perlaksanaan Elemen Pengurusan Catatan Masa Pembelajaran Bestari/Kemahiran Generik Penutup Guru membuat rumusan dan (5 minit) murid dikehendaki menjawab TKP: Nilai: beberapa soalan. Muzik Bersemangat Akhir sekali, guru mengedarkan BSPP: lirik lagu Keranamu Malaysia. Lirik Lagu Keranamu Guru meminta murid untuk Malaysia menyanyikan lagu beramai- ramai dengan penuh semangat. REFLEKSI: _________________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________________