SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Download to read offline
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
                                  KAJIAN TEMPATAN TAHUN EMPAT


Tarikh           :    10 MEI 2012
Masa             :    60 MINIT
Tahun            :     4 Antartika
Bil. Pelajar     :    32 orang
Tema             :    Perihal Kawasan Setempat
Tajuk            :    Masyarakat Setempat
                      - Penduduk
                      - Kegiatan Ekonomi
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:

i.     Mengenalpasti ciri-ciri penduduk di sesuatu kawasan.
ii.    Menyenaraikan jenis kegiatan ekonomi masyarakat setempat.
iii.   Menyenaraikan faktor yang mempengaruhi pekerjaan setempat.
Isi Kandungan


1.   Menceritakan komposisi penduduk sesuatu kawasan berdasarkan kaum, umur, agama, dan
     kepercayaan.
2.   Mengenal pasti kegiatan ekonomi yang dijalankan di sesuatu kawasan.
3.   Berbincang secara kumpulan tentang faktor-faktor yang mempengaruhi jenis pekerjaan di sesuatu
     kawasan.


Penerapan Nilai:     - Menghormati
                     - Toleransi
                     - Saling Membantu


Unsur Patriotisme:   - Menghormati agama dan kepercayaan kaum lain.
                     - Bersyukur dengan sumbangan kegiatan ekonomi setempat.
Pengetahuan Sedia Ada(PSA) :
-    Murid mengetahui kaum-kaum dan perayaan yang disambut di Malaysia.
-    Murid mempunyai cita-cita (pekerjaan yang diimpikan)


Bahan sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP):
1.   LCD dan Labtop                      4.   Kad bergambar
2.   Lagu Keranamu Malaysia              5.   Kertas sebak
3.   Lirik lagu Keranamu Malaysia        6.   Pen marker
Langkah/      Prosedur Perlaksanaan              Elemen Pengurusan                 Catatan
Masa                                             Pembelajaran Bestari/Kemahiran
                                                 Generik
Set Induksi   Guru menunjukkan gambar yang
(5 minit)     menunjukkan masyarakat yang        TKP:                              Nilai:
              terdiri daripada pelbagai bangsa   Verbal-Linguistik                 Menghormati
              dan agama (Grafik power point).
                                                 KB:                               BSPP:
              Guru bersoal jawab dengan murid    Menyampaikan maklumat             LCD dan Labtop
              tentang perbezaan budaya antara
              kaum dan perayaan yang             KBF:
              disambut.                          Meneroka idea, Banding Beza


Langkah/      Prosedur Perlaksanaan              Elemen Pengurusan                 Catatan
Masa                                             Pembelajaran Bestari/Kemahiran
                                                 Generik
Langkah 1     Guru meminta murid untuk
(15 minit)    bercerita tentang pekerjaan yang   TKP:                              Nilai:
              diminati.                          Verbal-Linguistik, Visual Ruang   Berbangga,
                                                                                   Berdikari
               Guru meminta murid untuk          KB:
              menyenaraikan pekerjaan yang       Berfikir, mendapatkan maklumat,   BSPP:
              terdapat di Malaysia.              memproses maklumat,               Kad bergambar
                                                 menyampaikan maklumat             LCD dan Labtop
Murid diminta untuk memadankan
             pekerjaan-pekerjaan berdasarkan
             jenis-jenis kegiatan ekonomi.

             Murid dikehendaki memberikan
             contoh kegiatan ekonomi yang
             terdapat dalam gambar tayangan
             (Grafik power point)

Langkah/     Prosedur Perlaksanaan                 Elemen Pengurusan                Catatan
Masa                                               Pembelajaran Bestari/Kemahiran
                                                   Generik
Langkah 2    Guru membentuk 4 kumpulan dan
(20 minit)   mengedarkan kad arahan:               TKP:                             Nilai:
             - Kumpulan 1 dikehendaki              Interpersonal, Spatial, Visual   Kerjasama
               berbincang dan menyenaraikan        Ruang
               faktor-faktor yang mempengaruhi                                      BSPP:
               kegiatan ekonomi jenis              KBF:                             Kertas Sebak, Alat
               Pelancongan.                        Meneroka dan menjana idea,       Tulis
             - Kumpulan 2 dikehendaki              pemikiran kreatif
               berbincang dan menyenaraikan
               faktor-faktor yang mempengaruhi     KB:
               kegiatan ekonomi jenis Pertanian.   Menyusun maklumat, melakar
             - Kumpulan 3 dikehendaki              grafik
               berbincang dan menyenaraikan
faktor-faktor yang mempengaruhi
               kegiatan ekonomi jenis
               Perindustrian.
             - Kumpulan 4 dikehendaki
               berbincang dan menyenaraikan
               faktor-faktor yang mempengaruhi
               kegiatan ekonomi jenis
               Perniagaan.

             Hasil perbincangan hendaklah
             ditulis dalam kertas sebak

Langkah/     Prosedur Perlaksanaan                Elemen Pengurusan                Catatan
Masa                                              Pembelajaran Bestari/Kemahiran
                                                  Generik
Langkah 3    Hasil kerja kumpulan dipamerkan
(15 minit)   di dinding kelas.                    Pembelajaran Koperatif dan
                                                  Kolaboratif:
             Lawatan secara berkumpulan           One stay Three stray
             dilakukan ke setiap hasil pameran.

             Wakil kumpulan dikehendaki
             menjelaskan hasil tugasan
             kumpulan.
Langkah/      Prosedur Perlaksanaan            Elemen Pengurusan                Catatan
Masa                                           Pembelajaran Bestari/Kemahiran
                                               Generik
Penutup       Guru membuat rumusan dan murid
(5 minit)     dikehendaki menjawab beberapa    TKP:                             Nilai:
              soalan.                          Muzik                            Bersemangat

              Akhir sekali, guru mengedarkan                                    BSPP:
              lirik lagu Keranamu Malaysia.                                     Lirik Lagu
                                                                                Keranamu
              Guru meminta murid untuk                                          Malaysia
              menyanyikan lagu beramai-ramai
              dengan penuh semangat.



REFLEKSI:
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________

More Related Content

Similar to Rph topik masyarakat setempat(pdf2)

rancangan pengajaran harian sejarah spm
rancangan pengajaran harian sejarah spmrancangan pengajaran harian sejarah spm
rancangan pengajaran harian sejarah spmimanniesa87
 
contoh Rph kepelbagaian pelajar
contoh Rph kepelbagaian pelajarcontoh Rph kepelbagaian pelajar
contoh Rph kepelbagaian pelajarfarhana86
 
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilanganRancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilanganNor Sazlin Kusai
 
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Ida's Mustafa
 
Rph thn 5 penyalahgunaan bahan
Rph thn 5 penyalahgunaan bahanRph thn 5 penyalahgunaan bahan
Rph thn 5 penyalahgunaan bahanXeno Venz
 
Acf422 fasa5 plot lakonan rp js
Acf422 fasa5 plot lakonan rp jsAcf422 fasa5 plot lakonan rp js
Acf422 fasa5 plot lakonan rp jsdramajalansempit
 
Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018NANAPOYO
 
3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx
3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx
3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptxCHensemZulman1
 
Rancangan mengajar haria1
Rancangan mengajar haria1Rancangan mengajar haria1
Rancangan mengajar haria1Suhar Nani
 
Rph psk t4 makanan seimbang
Rph psk t4 makanan seimbangRph psk t4 makanan seimbang
Rph psk t4 makanan seimbangNurfaten Ismail
 
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajarRPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajarZuzan Michael Japang
 
Rph membentuk dan membuat binaan (mobail sotong) kbsr thn 5
Rph membentuk dan membuat binaan (mobail sotong) kbsr thn 5Rph membentuk dan membuat binaan (mobail sotong) kbsr thn 5
Rph membentuk dan membuat binaan (mobail sotong) kbsr thn 5emynfz
 

Similar to Rph topik masyarakat setempat(pdf2) (20)

KBAT, iThink, VLE.pptx
KBAT, iThink, VLE.pptxKBAT, iThink, VLE.pptx
KBAT, iThink, VLE.pptx
 
rancangan pengajaran harian sejarah spm
rancangan pengajaran harian sejarah spmrancangan pengajaran harian sejarah spm
rancangan pengajaran harian sejarah spm
 
contoh Rph kepelbagaian pelajar
contoh Rph kepelbagaian pelajarcontoh Rph kepelbagaian pelajar
contoh Rph kepelbagaian pelajar
 
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilanganRancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
 
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
 
Rph thn 5 penyalahgunaan bahan
Rph thn 5 penyalahgunaan bahanRph thn 5 penyalahgunaan bahan
Rph thn 5 penyalahgunaan bahan
 
Teknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdPTeknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdP
 
Teknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdPTeknik KBKK dalam PdP
Teknik KBKK dalam PdP
 
Acf422 fasa5 plot lakonan rp js
Acf422 fasa5 plot lakonan rp jsAcf422 fasa5 plot lakonan rp js
Acf422 fasa5 plot lakonan rp js
 
PLC Kemahiran Menulis.pptx
PLC Kemahiran Menulis.pptxPLC Kemahiran Menulis.pptx
PLC Kemahiran Menulis.pptx
 
Edu 3103 soalan 2
Edu 3103 soalan 2Edu 3103 soalan 2
Edu 3103 soalan 2
 
Penilaian
PenilaianPenilaian
Penilaian
 
Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018
 
RPH SEJARAH TAHUN 5 : Bahasa Melayu Warisan Kita
RPH SEJARAH TAHUN 5 : Bahasa Melayu Warisan KitaRPH SEJARAH TAHUN 5 : Bahasa Melayu Warisan Kita
RPH SEJARAH TAHUN 5 : Bahasa Melayu Warisan Kita
 
3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx
3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx
3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx
 
Rancangan mengajar haria1
Rancangan mengajar haria1Rancangan mengajar haria1
Rancangan mengajar haria1
 
Rph psk t4 makanan seimbang
Rph psk t4 makanan seimbangRph psk t4 makanan seimbang
Rph psk t4 makanan seimbang
 
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajarRPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
 
Rph membentuk dan membuat binaan (mobail sotong) kbsr thn 5
Rph membentuk dan membuat binaan (mobail sotong) kbsr thn 5Rph membentuk dan membuat binaan (mobail sotong) kbsr thn 5
Rph membentuk dan membuat binaan (mobail sotong) kbsr thn 5
 
RPH Berpusatkan Guru Asas Grafik
RPH Berpusatkan Guru Asas GrafikRPH Berpusatkan Guru Asas Grafik
RPH Berpusatkan Guru Asas Grafik
 

Rph topik masyarakat setempat(pdf2)

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) KAJIAN TEMPATAN TAHUN EMPAT Tarikh : 10 MEI 2012 Masa : 60 MINIT Tahun : 4 Antartika Bil. Pelajar : 32 orang Tema : Perihal Kawasan Setempat Tajuk : Masyarakat Setempat - Penduduk - Kegiatan Ekonomi Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat: i. Mengenalpasti ciri-ciri penduduk di sesuatu kawasan. ii. Menyenaraikan jenis kegiatan ekonomi masyarakat setempat. iii. Menyenaraikan faktor yang mempengaruhi pekerjaan setempat.
  • 2. Isi Kandungan 1. Menceritakan komposisi penduduk sesuatu kawasan berdasarkan kaum, umur, agama, dan kepercayaan. 2. Mengenal pasti kegiatan ekonomi yang dijalankan di sesuatu kawasan. 3. Berbincang secara kumpulan tentang faktor-faktor yang mempengaruhi jenis pekerjaan di sesuatu kawasan. Penerapan Nilai: - Menghormati - Toleransi - Saling Membantu Unsur Patriotisme: - Menghormati agama dan kepercayaan kaum lain. - Bersyukur dengan sumbangan kegiatan ekonomi setempat.
  • 3. Pengetahuan Sedia Ada(PSA) : - Murid mengetahui kaum-kaum dan perayaan yang disambut di Malaysia. - Murid mempunyai cita-cita (pekerjaan yang diimpikan) Bahan sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP): 1. LCD dan Labtop 4. Kad bergambar 2. Lagu Keranamu Malaysia 5. Kertas sebak 3. Lirik lagu Keranamu Malaysia 6. Pen marker
  • 4. Langkah/ Prosedur Perlaksanaan Elemen Pengurusan Catatan Masa Pembelajaran Bestari/Kemahiran Generik Set Induksi Guru menunjukkan gambar yang (5 minit) menunjukkan masyarakat yang TKP: Nilai: terdiri daripada pelbagai bangsa Verbal-Linguistik Menghormati dan agama (Grafik power point). KB: BSPP: Guru bersoal jawab dengan murid Menyampaikan maklumat LCD dan Labtop tentang perbezaan budaya antara kaum dan perayaan yang KBF: disambut. Meneroka idea, Banding Beza Langkah/ Prosedur Perlaksanaan Elemen Pengurusan Catatan Masa Pembelajaran Bestari/Kemahiran Generik Langkah 1 Guru meminta murid untuk (15 minit) bercerita tentang pekerjaan yang TKP: Nilai: diminati. Verbal-Linguistik, Visual Ruang Berbangga, Berdikari Guru meminta murid untuk KB: menyenaraikan pekerjaan yang Berfikir, mendapatkan maklumat, BSPP: terdapat di Malaysia. memproses maklumat, Kad bergambar menyampaikan maklumat LCD dan Labtop
  • 5. Murid diminta untuk memadankan pekerjaan-pekerjaan berdasarkan jenis-jenis kegiatan ekonomi. Murid dikehendaki memberikan contoh kegiatan ekonomi yang terdapat dalam gambar tayangan (Grafik power point) Langkah/ Prosedur Perlaksanaan Elemen Pengurusan Catatan Masa Pembelajaran Bestari/Kemahiran Generik Langkah 2 Guru membentuk 4 kumpulan dan (20 minit) mengedarkan kad arahan: TKP: Nilai: - Kumpulan 1 dikehendaki Interpersonal, Spatial, Visual Kerjasama berbincang dan menyenaraikan Ruang faktor-faktor yang mempengaruhi BSPP: kegiatan ekonomi jenis KBF: Kertas Sebak, Alat Pelancongan. Meneroka dan menjana idea, Tulis - Kumpulan 2 dikehendaki pemikiran kreatif berbincang dan menyenaraikan faktor-faktor yang mempengaruhi KB: kegiatan ekonomi jenis Pertanian. Menyusun maklumat, melakar - Kumpulan 3 dikehendaki grafik berbincang dan menyenaraikan
  • 6. faktor-faktor yang mempengaruhi kegiatan ekonomi jenis Perindustrian. - Kumpulan 4 dikehendaki berbincang dan menyenaraikan faktor-faktor yang mempengaruhi kegiatan ekonomi jenis Perniagaan. Hasil perbincangan hendaklah ditulis dalam kertas sebak Langkah/ Prosedur Perlaksanaan Elemen Pengurusan Catatan Masa Pembelajaran Bestari/Kemahiran Generik Langkah 3 Hasil kerja kumpulan dipamerkan (15 minit) di dinding kelas. Pembelajaran Koperatif dan Kolaboratif: Lawatan secara berkumpulan One stay Three stray dilakukan ke setiap hasil pameran. Wakil kumpulan dikehendaki menjelaskan hasil tugasan kumpulan.
  • 7. Langkah/ Prosedur Perlaksanaan Elemen Pengurusan Catatan Masa Pembelajaran Bestari/Kemahiran Generik Penutup Guru membuat rumusan dan murid (5 minit) dikehendaki menjawab beberapa TKP: Nilai: soalan. Muzik Bersemangat Akhir sekali, guru mengedarkan BSPP: lirik lagu Keranamu Malaysia. Lirik Lagu Keranamu Guru meminta murid untuk Malaysia menyanyikan lagu beramai-ramai dengan penuh semangat. REFLEKSI: _________________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________________