Qëllimi kryesor i arsimimit qëndron në formimin e njerëzve krijues e jo vetëm të përsëritin atë që kanë zbuluar brezat e mëparshme, por të jenë edhe "Sudentet-nxenesit” shpikës dhe zbulues.
Qëllimi i dytë i arsimimit qëndron në formimin e mendjes që mendon në mënyrë Kritike, i cili do ta verifikoj apo të pranojë atë që i servohet. (Piaget, 1975).
Në kuadër të metodave aktive roli i Profesorit-Arsimtarit është si inspirues dhe krijues i situatave në të cilat nxënësi ballafaqohet me problemet, ku sipas tij nxënësi është një mendimtar spontan dhe individual.
Këtu shkenca nuk merret si sistem i diturive të organizuara, por si burim i problemeve, gjatë të cilës arsimtari e nxitë nxënësin që vetë të zbulojë.
Me fjalë tjera, të nxënit është një veprimtari mjaft e institucionalizuar, e cila zhvillohet në institucione të specializuara – shkollat.
#MesueseAurela
Studim Rasti nxenes ne paaftesi ne te nxene
Rradha e punës për të realizuar mësimdhënien dhe nxënien edhe për fëmijët që paraqesin vështirësi në këto procese:
•Përzgjedhja e objektivave mësimorë duke ju referuar specifikave të secilit fëmijë
•Përzgjedhja e përmbajtjes së mësimit dhe veprimtarive në mënyrë që dhe ata të jenë të përfshirë
•Përzgjedhja e të gjitha mjeteve dhe krijimin e kushteve për mësim edhe per këta fëmijë.
•Parashikimin e mënyrës së vlerësimit të nxënësve që paraqesin vështirësi në nxënie.
#MesueseAurela
Bulizmi ne shkolle.!!!
Çfarë është fenomeni Bullying ose Bulizem
Foto qe flasin
Llojet e Bullying
Sjellje të formave të ndryshme
Format e bulizmit në shkollë
Disa nga arsyet kryesore se përse fëmijët janë viktima të bulizmit:
Efektet e Bullizmit
Pyetësor për matjen e bullizmit në shkollë
Analiza e studimit të pyetësorit
Konkluzionet që rezultojnë nga të dhënat e pyetesorit.
#MesueseAurela
Ese Dhe Projekte Per Studentet
Qëllimi kryesor i arsimimit qëndron në formimin e njerëzve krijues e jo vetëm të përsëritin atë që kanë zbuluar brezat e mëparshme, por të jenë edhe "Sudentet-nxenesit” shpikës dhe zbulues.
Qëllimi i dytë i arsimimit qëndron në formimin e mendjes që mendon në mënyrë Kritike, i cili do ta verifikoj apo të pranojë atë që i servohet. (Piaget, 1975).
Në kuadër të metodave aktive roli i Profesorit-Arsimtarit është si inspirues dhe krijues i situatave në të cilat nxënësi ballafaqohet me problemet, ku sipas tij nxënësi është një mendimtar spontan dhe individual.
Këtu shkenca nuk merret si sistem i diturive të organizuara, por si burim i problemeve, gjatë të cilës arsimtari e nxitë nxënësin që vetë të zbulojë.
Me fjalë tjera, të nxënit është një veprimtari mjaft e institucionalizuar, e cila zhvillohet në institucione të specializuara – shkollat.
#MesueseAurela
Studim Rasti nxenes ne paaftesi ne te nxene
Rradha e punës për të realizuar mësimdhënien dhe nxënien edhe për fëmijët që paraqesin vështirësi në këto procese:
•Përzgjedhja e objektivave mësimorë duke ju referuar specifikave të secilit fëmijë
•Përzgjedhja e përmbajtjes së mësimit dhe veprimtarive në mënyrë që dhe ata të jenë të përfshirë
•Përzgjedhja e të gjitha mjeteve dhe krijimin e kushteve për mësim edhe per këta fëmijë.
•Parashikimin e mënyrës së vlerësimit të nxënësve që paraqesin vështirësi në nxënie.
#MesueseAurela
Bulizmi ne shkolle.!!!
Çfarë është fenomeni Bullying ose Bulizem
Foto qe flasin
Llojet e Bullying
Sjellje të formave të ndryshme
Format e bulizmit në shkollë
Disa nga arsyet kryesore se përse fëmijët janë viktima të bulizmit:
Efektet e Bullizmit
Pyetësor për matjen e bullizmit në shkollë
Analiza e studimit të pyetësorit
Konkluzionet që rezultojnë nga të dhënat e pyetesorit.
#MesueseAurela
Ese Dhe Projekte Per Studentet
Plani ditor për realizimin e përsëritjes së kapitullit
Lenda : Fizika 10
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyç:
Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
Nxënësi komunikon në mënyrë efektive: jep sqarime të nevojshme për hapat e ndjekur në zgjidhjen e problemit, duke përdorur forma të ndryshme të të shprehurit.
Kompetenca e të menduarit
Nxënësi mendon në mënyrë krijuese: shfaq mendime të strukturuara për zgjidhjen e një problemi, bën përmbledhjen e së paku dy veprimeve të përdorura, të cilat përcaktojnë drejtimin e mëtejshëm të të nxënit.
Kompetenca e të nxënit
Nxënësi mëson për të nxënë: shfrytëzon, në mënyrë të pavarur, udhëzimet e dhëna nga ndonjë burim informacioni për të kryer detyrën, ose për të zgjidhur problemat që kërkohen prej tij. Kompetenca për jetën, sipërmarrjen dhe mjedisin
Nxënësi kontribuon në mënyrë produktive: demonstron shprehi organizative në punët individuale dhe në ekip përmes situatave reale në detyrat e dhëna, duke menaxhuar potencialin individual dhe atë të grupit.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës sipas temës mësimore:
Nxënësi/-ja:
1. Lidh termat me kuptimin fizik të tyre
2. Zbaton në problema rregullën e momenteve
3. Përkufizon qartë qendrën e masës së trupit
4. Përkufizon ligjin e Hukut
5. Përkufizon shtypjen
6. Bën dallimin midis mënyrës se si llogaritet shtypja në trupa të ngurtë, lëngje dhe gaze
7. Demostron njohuritë e marra në eksperimente. Fjalë kyç: lëvizja rrotulluese, moment i forcës, qendra e masës, ligji i Hukut, shtypja në trupa të ngurtë, të lëngët dhe gaze.
Burimet: libri i nxënësit: Kapitulli 3, interneti Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare:
1. Matematika
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
Pyetje-përgjigje, organizues grafik, punë në grupe, punë në grupe dyshe, punë e pavarur
Organizimi i orës së mësimit
Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme: Pyetje-përgjigje
Bëhet një përmbledhje në lidhje me temat e mëparshme që kanë trajtuar madhësinë e forcës. (Dinamika:L.I.Nj, L.II.Nj, L.III.Nj. )
b. Ndërtimi i njohurive të reja; Organizues grafik, punë në grupe, punë individuale
1. Ndërtohet skema e koncepteve për të gjitha njohuritë e marra në këtë kapitull me në qendër konceptin e madhësisë fizike të forcës dhe më pas shtypjes.
#MesueseAurela
QËLLIMI I PUNIMIT
Paraqitja e një tabloje të plotë e të qartë të drejtorit si lider pedagogjik,cilësitë e një lideri të tillë,ndikimi i tij në personelin mësimdhënës dhe në arritjet e nxënësve përmes angazhimit dhe tërheqjes së të gjithë aktorëvë që lidhen me shkollën,evidentimi dhe qasja e re kurrikulare në shërbim të udhëheqjes pedagogjike.
Plani ditor për realizimin e përsëritjes së kapitullit
Lenda : Fizika 10
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyç:
Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
Nxënësi komunikon në mënyrë efektive: jep sqarime të nevojshme për hapat e ndjekur në zgjidhjen e problemit, duke përdorur forma të ndryshme të të shprehurit.
Kompetenca e të menduarit
Nxënësi mendon në mënyrë krijuese: shfaq mendime të strukturuara për zgjidhjen e një problemi, bën përmbledhjen e së paku dy veprimeve të përdorura, të cilat përcaktojnë drejtimin e mëtejshëm të të nxënit.
Kompetenca e të nxënit
Nxënësi mëson për të nxënë: shfrytëzon, në mënyrë të pavarur, udhëzimet e dhëna nga ndonjë burim informacioni për të kryer detyrën, ose për të zgjidhur problemat që kërkohen prej tij. Kompetenca për jetën, sipërmarrjen dhe mjedisin
Nxënësi kontribuon në mënyrë produktive: demonstron shprehi organizative në punët individuale dhe në ekip përmes situatave reale në detyrat e dhëna, duke menaxhuar potencialin individual dhe atë të grupit.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës sipas temës mësimore:
Nxënësi/-ja:
1. Lidh termat me kuptimin fizik të tyre
2. Zbaton në problema rregullën e momenteve
3. Përkufizon qartë qendrën e masës së trupit
4. Përkufizon ligjin e Hukut
5. Përkufizon shtypjen
6. Bën dallimin midis mënyrës se si llogaritet shtypja në trupa të ngurtë, lëngje dhe gaze
7. Demostron njohuritë e marra në eksperimente. Fjalë kyç: lëvizja rrotulluese, moment i forcës, qendra e masës, ligji i Hukut, shtypja në trupa të ngurtë, të lëngët dhe gaze.
Burimet: libri i nxënësit: Kapitulli 3, interneti Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare:
1. Matematika
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
Pyetje-përgjigje, organizues grafik, punë në grupe, punë në grupe dyshe, punë e pavarur
Organizimi i orës së mësimit
Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme: Pyetje-përgjigje
Bëhet një përmbledhje në lidhje me temat e mëparshme që kanë trajtuar madhësinë e forcës. (Dinamika:L.I.Nj, L.II.Nj, L.III.Nj. )
b. Ndërtimi i njohurive të reja; Organizues grafik, punë në grupe, punë individuale
1. Ndërtohet skema e koncepteve për të gjitha njohuritë e marra në këtë kapitull me në qendër konceptin e madhësisë fizike të forcës dhe më pas shtypjes.
#MesueseAurela
QËLLIMI I PUNIMIT
Paraqitja e një tabloje të plotë e të qartë të drejtorit si lider pedagogjik,cilësitë e një lideri të tillë,ndikimi i tij në personelin mësimdhënës dhe në arritjet e nxënësve përmes angazhimit dhe tërheqjes së të gjithë aktorëvë që lidhen me shkollën,evidentimi dhe qasja e re kurrikulare në shërbim të udhëheqjes pedagogjike.
4. 17.03.2015
Planifikimiorësmësimore-
Matematikë
4
SHFK „A.Z.ÇAJUPI” F.HOTËL
Klasa: IV-2
Data: 17.03.2015
Lënda mësimore: Matematikë
Tema mësimore: Tema 3 Shumzimi dhe pjestimi i numrave
deri 1000
Njësia mësimore Pjestimi me mbetje-Përforcim
Njësia e mëparshme mësimore Pjestimi me mbetje
Njësia e ardhshme mësimore Shumzimi me numër njëshifror
Njohuritë e duhura të nxënësit
Nxënësit duhet të dinjë përmbajtje
edukative elektronike me përmbajtjet
mësimore nga programi arsimor I kl. Së
IV;
Të dijnë mjetet mësimore;
Të munden ta shfrytëzojnë programin e
duhur për detyrat e dhëna
si:impres,paint,writer,internetin etj.
5. 17.03.2015
Planifikimiorësmësimore-
Matematikë
5
Nxënësi duhet të dijë tabelën e
shumzimit,të dijë lidhmërinë e pjestimit
me shumzimin,të dijë se me an të
shumzimit mund të zgjidhim detyrat me
pjestim,sepse e kundërta e pjestimit
është shumzimi dhe anasjelltas.Duhet
të dijë të vlersojë numrat e përafërt.Të
dijë se kompjuteri është mjet për
mësim dhe zgjërimin e njohurive.
Të dijnë ta përdorin laptopin dhe të
posedojë shkathtësi për përdorimin e
zgjidhjeve të detyrave të dhëna.
Lojrat me karakter arsimor t’i kuptojë si
pjesë e procesit edukativo-arsimor.
7. 17.03.2015
Planifikimiorësmësimore-
Matematikë
7
TIPI I ORËS: Zhvillim
Qëllimi i orës: Nxënësi të mësojë për pjestimin,të dijë t’i
lidh veprimet e shumzimit me pjestimin,të
opracionalizoj veprimet e pjestimit me
shumzim,të kuptojë në mënyrë të drejtë
pjestimin.Të mësoj konceptin pjestim,të
dijë se pjestimin është ndarje e tërësisë në
pjesë më të vogla.Shumë me rëndësi është
të dijë nocionet:I pjestueshmi,pjestuesi
dhe herësi.Nxënësi gjithashtu duhet të dijë
se gjat pjestimit ka edhe mbetje dhe se
mbetja është pjesë e ndarë nga tërsia.
Është e rëndësishme për ta ditur nxënësi
pas zgjidhjes së detyrës, se detyra a është e
saktë apo jo ,në detyrë duhet të kryhet
kontrollimi i detyrës, duke mos harruar se
edhe mbetja duhet të përfshihet në
kontrollimin e detyrës.
Tek nxënësit të zhvillohen disa
karakteristika si:puna ekipore këmbimi i
diturive në mes vehti,zhvillimi i punës së
përbashkët,bashkëpunimi,forcimi i
shoqërisë dhe vetbesimit.
8. 17.03.2015
Planifikimiorësmësimore-
Matematikë
8
Mjetet e nevojshme teknologjike:përdorimi i paisjeve hyrëse dhe dalëse-
monitori dhe tastatura
Përdorimi I mjeteve adekuate për përpunimin e punimeve kreative me
elementet e dhëna në programet paint writer,calculator,internet etj.
Shkathtësitë specifike të teknologjisë informative:
Shkathtësi manipuluese paraparke me mjetet që përdoren në programet e
caktuara
Krijues në përpunimin e temave;shkathtësi për prezentim dhe punë ekipore.
Softveret e nevojshëm gjat një ore mësimore të TIK
Programi për prezentim
Programi për vizatim(GNUpaint
Programi për hiperlink ,shpërndarje dhe lidhje të tjera të nevojshme
9. 17.03.2015
Planifikimiorësmësimore-
Matematikë
9
DETYRAT OPERATIVE
Detyrat arsimore: Verifikimi dhe mënyra e realizimit të operacionit për
pjestim.Ushtrime të pjestimit me mbetje.Llogaritja
logjike e pjestuesit,të pjestueshmit dhe herësit,zotrimi
i operacionit duke lidh shumzimin me pjestimin dhe
respektimin e ecurisë së zgjidhjes së detyrës.Llogaritja
e mbetjes në mënyrë racionale.Kontrollim i detyrës.
Detyrat funksionale: Aftësimi i nxënësit që në mënyrë praktike të zbatojë
dituritë e fituara gjat zgjidhjes së detyrave tekstuale
konkrete.
Detyrat edukative: Zhvillimi tek nxënësit aftësi të mbizotërimit,kujdesit
gjykimit dhe konkluzioneve.
Fitimi i shprehive ,përpikshmërisë dhe punës së
pavarur në punë.
Metodat mësimore: Metoda e bisedës,tekst ,TIK
Mjetet mësimore: Fletë pune ,laptopat e nxënësve.kamerë
digjitale,fotoaparat,projektor LCD dhe laptop.
Format mësimore: Punë e përbashkët,grupe dhe individuale.
11. 17.03.2015
Planifikimiorësmësimore-
Matematikë
11
S T R U K T U R A E O R Ë S
Hyrja:
5 minuta
Përsëritje dhe verifikim nga ora e kaluar
Aktivitete hyrese:ora fillon…….
Pjesa kryesore:
30 minuta
Punë individuale nga fletzat e punës
Punë në detyra shtuese për nxënësit që
përparojnë në mësim.
Pjesa përfundimtare e orës
5 minuta
Përsëritje (kontrollim )e detyrave të punuara
gjat orës.
13. 17.03.2015
Planifikimiorësmësimore-
Matematikë
13
R R J E D H A E O R Ë S
Pjesa hyrëse: Pas kontrollimit të detyrave të shtëpisë ,bëj
kontrollimin ,duke u përgjigjur nxënësit
gojarisht duke
treguar…………………………………ora fillon
Paraqes njësinë e re mësimore duke shkruar
në tabelë,puna e nxënësve në grupe
Pjesa kryesore: Ndaj fletzat e punës.
Nxënësit zgjidhin detyrat në mënyrë
individuale
Vëzhgoj nxënësit duke kaluar nga banka në
bankë
Nxënësit që përparojnë në mësim dhe
zgjidhin detyrat më shpejtë ju ndaj fletza pune
plotësuese gara ne laptop
Pjesa përfundimtare: Kontrollojmë zgjidhjet në tabelë.
Detyrë shtëpie nxënësit zgjidhin detyrat nga
fletza e punës që nuk kan arrit ti kryejnë gjat
orës mësimore.
15. 17.03.2015
Planifikimiorësmësimore-
Matematikë
15
AKTIVITETET E NXËNËSVE
Nxënësit ndahen në grupe
Grupi i parë kryen veprimet me lojra matematikore.
Nxënësit individualisht luajnë lojën e dhënë duke u munduar që sa më i suksesshëm,i
shpejtë ,i saktë dhe duke treguar shkathtësitë individuale gjat garës me qëllim që të
fitojë garën mrenda grupit të parë.
http://www.softschools.com/math/arithmetic_operations/arithmetic_operations_ga
me/
Grupi i dytë kryen veprimet me lojra matematikore.
Nxënësit individualisht luajnë lojën e dhënë duke u munduar që sa më i suksesshëm,i
shpejtë ,i saktë dhe duke treguar shkathtësitë individuale gjat garës me qëllim që të
fitojë garën mrenda grupit të dytë.
http://mrnussbaum.com/envision-division-ipad.html
16. 17.03.2015
Planifikimiorësmësimore-
Matematikë
16
Grupi i tretë kryen veprimet me lojra matematikore.
Nxënësit individualisht luajnë lojën e dhënë duke u munduar që sa më I suksesshëm,i
shpejtë ,i saktë dhe duke treguar shkathtësitë individuale gjat garës me qëllim që të
fitojë garën mrenda grupit të tretë.
http://www.ictgames.com/airlineGrouping/airlineGrouping.html
17. 17.03.2015
Planifikimiorësmësimore-
Matematikë
17
Grupi i katërtë kryen veprimet me lojra matematikore.
Nxënësit individualisht luajnë lojën e dhënë duke u munduar që sa më I suksesshëm,i
shpejtë ,i saktë dhe duke treguar shkathtësitë individuale gjat garës me qëllim që të
fitojë garën mrenda grupit të katërtë.
http://www.ictgames.com/airlineGrouping/airlineGrouping.html
19. 17.03.2015
Planifikimiorësmësimore-
Matematikë
19
Llogarit pjestuesit dhe bëj kontrollimin me shumzim.
Në parkun e automjeteve të lojrave për fëmijë ka pasur 15 fëmijë.Në Çdo qerre për
fëmijë kan hyrë nga dy fëmijë.Sa qerre për fëmijë do të zënë?A do të mbetet
ndonjë fëmijë jasht qerres për fëmijë?
___________________________________________________________
Nëna ka pasur binake që kan mbushur 8 vjet.Në kompletin për tortë ka pasur 20
qirinj.Ka vendosur qirinj në të dyja tortat.Sa qirinj kan mbetur?
___________________________________________
20. 17.03.2015
Planifikimiorësmësimore-
Matematikë
20
VLERËSIMI I NXËNËSVE
Nxënësit kan qen aktiv gjat orës mësimore duke punuar në laptopat që jan të
dedikuar për nxënës,kan bashkëpunuar ,kan treguar interesim të madh kan qen të
përkushtuar gjat aktiviteteve,ishin mjaft motivues, kishin dëshirë të madhe dhe
dituri në përdorimin e laptopave.Kan respektuar etikën gjat punës me laptopa.
VEREJTJE:
Nxënësit kan arritë qëllimet e parashtruara.
Të gjitha aktivitetet kan qen të udhëhequra dhe të drejtuara nga ana arsimtarit,kurse
nxënësit me sukses kan realizuar detyrat e dhëna.
Tek nxënësit jan nxitur karakteristika pozitive :bashkëpunimi dhe ndihma e
ndërsjellë;përgjegjsitë dhe prezentimi i rezultatit ng garat në lojra dhe detyra
matematikore on-line
http://www.softschools.com/math/arithmetic_operations/arithmetic_operations_ga
me/
http://mrnussbaum.com/envision-division-ipad.html
http://resources.oswego.org/games/mathmagician/maths1.html
http://www.ixl.com/math/grade-4/decompose-fractions-into-unit-fractions
21. 17.03.2015
Planifikimiorësmësimore-
Matematikë
21
Detyrat plotësuese
1.Sa është herësi dhe mbetja gjat pjestimit të numrit 87 me numrin9 ?
2. Sa është herësi dhe mbetja gjat pjestimit të numrit 46 me numrin 7 ?
3.Gjithsejt 28 fidane duhet të mbillen në 6 renda ,në mënyrë të barabartë. Nga sa
fidane do të mbillen në çdo rend ? Sa fidane do të mbeten të pa mbjellura ?