Төлеубек Айбота
КММ «Тайбай орта мектебі» оқушысы
Ақмола облысы Ерментау ауданы а.Тайбай
Жетекшісі: Самбетова Сархыткул Турыкбаевна
биология және химия пәні мұғалімі
КММ «Тайбай орта мектебі»
Әбділда Әдемі Кенжетайқызы
10-сынып оқушысы
Жамбыл облысы Шу ауданы Домалақ ене атындағы орта мектеп
Жетекшісі: Қонақбаева Жұлдыз Таубайқызы
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Төлеубек Айбота
КММ «Тайбай орта мектебі» оқушысы
Ақмола облысы Ерментау ауданы а.Тайбай
Жетекшісі: Самбетова Сархыткул Турыкбаевна
биология және химия пәні мұғалімі
КММ «Тайбай орта мектебі»
Әбділда Әдемі Кенжетайқызы
10-сынып оқушысы
Жамбыл облысы Шу ауданы Домалақ ене атындағы орта мектеп
Жетекшісі: Қонақбаева Жұлдыз Таубайқызы
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
1. Сабақтың тақырыбы: Суды қорғаңдар!
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік: Табиғат пен адам үшін судың маңызды рөл атқаратындығы
және су қоймаларын ластанудан сақтандыру шаралары туралы әңгімелеу,
суды үнемдеп пайдалану және оны босқа шығындауға болмайтындығын
түсіндіру.
ә) Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілеті мен сөйлеу дағдысын
қалыптастыру, өз ойларын еркін жеткізе білуді дамыту.
б) Тәрбиелік:Суды қамқорлықпен қорғауға, үнемді пайдалануға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес (СТО элементтері)
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс – тәсілі: түсіндіру, әңгімелесу, талдау-жинақтау, оқулық пен
дәптер жұмысы.
Сабақтың көрнекілігі: Кесте, суреттер, парақшалар, зертханалық
жұмыстарға арналған заттар.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:
-Сәлеметсіңдер ме, оқушылар? Бүгін бізде дүниетану сабағынан ашық сабақ
өтеді. Барлығымыз сабаққа белсене қатысуға тырысайық.
(Оқушылар сабаққа керек заттарын алып, сабаққа реттеледі).
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру ( кестені толтыру)
Судың қасиеті атты тақырыпты қорытындылау үшін мына кесте
тақтаға ілінеді, ал оқушылар тиісті жауаптарды белгілейді.
Иә Жоқ
1
.
Судың пішіні болмайды. +
2
.
Су түссіз. +
3
.
Су мөлдір. +
4
.
Судың дәмі болмайды. - + (ащы, тұщы)
5
.
Су иіссіз. +
6
.
Су – сұйық зат. +
2. Үндемес ойыны:
Суда еритін және ерімейтін заттар болады. Мұғалім заттардың
атауларын көрсетіп тұрады, ал олар еритін болса қол көтереді, ерімейтін
болса көтермейді. Мысалы: қант, тас, тұз, мұз, құм, қасық, қар.
ІІІ.Жаңа сабақ.
Суретпен жұмыс.
Балалар тақтадағы суретке назар аударайық. Тақтаға тақырыпқа
байланысты сурет ілінеді, сол суретті оқушылармен бірге талқылап аламыз.
-Жан – жануарлар не істеп тұр?
-Қыз баланың іс – әрекетін баянда.
-Табиғат көрінісі қандай?
Психологиялық дайындық.
1.Судың табиғаттағы және адам өміріндегі рөлі қандай?
- тамақ пісіреміз, гүл суарамыз, балық аулаймыз, т.б.
2.Адамның іс – әрекеті суға қандай зиян келтіреді?
- қоқысты лақтырады, кір жуады, құстарды айдайды, т.б.
3.Егер жер бетіндегі су құрып кетсе, онда жер бетінде қандай өзгеріс болар
еді? (әр оқушы өз ойын айтады)
3. 4.Суды үнемдеу үшін не істеу керек? (арнайы плокатпен жұмыс)
*Суды өшіруді ұмытпа!
*Тісіңді ыдысқа су құйып алып жу.
*Суды артық ағызба!
*Суды үнемдеу үшін толтырмай душ қабылда.
Оқулықпен жұмыс.
Берілген мәтінді оқушыларға оқытып, тақырыпты талқылау.
Оқушыларға тақырыпқа байланысты сұрақтар қойылады.
1.Жер бетінде судың маңызы қандай?
2.Жер бетінде тұщы суды қайдан табуға болады?
3.Жердің су қорына адам қандай зиян келтіреді?
4.Суды қорғау үшін өзің не істей аласың?
ІҮ.Сергіту сәті.
Дәптермен жұмыс.
1 – тапсырма.
Мына екі үйде суды қалай пайдаланады? Айырмашылықтарын тауып,
дөңгелектеп белгіле.
2 – тапсырма.
Шеңберлерді қызыл қарындашпен айналдырып сыз. Байқасаң, сенде
тыйым салу белгілері шықты. Олар не жайында айтып тұр? Суды тағы не
ластайтынын сал.
Шығармашылық жұмыс.
Суды үнемдеңдер! (эссе жазу)
Ү.Сабақты қорытындылау.
-Бүгін қай тақырыпта сөз қозғадық?
-Сабақ ұнады ма?
Суды қорғаңдар!
Суды ыдысқа құйып
мөлшерлеп пайдалану
керек.
Суға қоқыс
тастамау
керек.
Зауыттар мен
фабрикалар сұйық
заттарды суға
ағызбау керек
4. ҮІ.Үй тапсырмасы:
Мәтінді оқу. «Біздің отбасымыз суды қалай үнемдейді?» тақырыбында әңгіме
дайындау.
ҮІІ. Бағалау
Әр баланың сабаққа белсене қатысуына байланысты баға қою.