Priprema koja (uopšteno) prikazuje jedan mogući model govorne vežbe, koja se može izvoditi samostalno, direktno vezana za gradivo, knj. tekst, ili pak kao priprema za pismenu vežbu.
Priprema koja (uopšteno) prikazuje jedan mogući model govorne vežbe, koja se može izvoditi samostalno, direktno vezana za gradivo, knj. tekst, ili pak kao priprema za pismenu vežbu.
У презентацији су објшњене стилске фигуре - епитет, поређење, персонификација, ономатопеја, градација, хипербола. Презентација је намењена ученицима петог разреда. Презентацију је урадила професорка српског језика Нина Драгићевић.
У презентацији су објшњене стилске фигуре - епитет, поређење, персонификација, ономатопеја, градација, хипербола. Презентација је намењена ученицима петог разреда. Презентацију је урадила професорка српског језика Нина Драгићевић.
Projektna nastava je inovativan i interesantan način rada koji su učenici sa elanom i zadovoljstvom prihvatili na času srpskog jezika i književnosti obrađujući delo Vuka Кaradžića, srednjovekovnu književnost, epohu romantizma, a u onlajn nastavi i narodnu književnost i epohu realizma. Projektna nastava se zasniva na mentorskom vođenju učenika od strane nastavnika, učeničkom istraživačkom, samostalnom i grupnom radu sa ciljem izrade projekta, i to u toku više časova, zahtevajući temeljnu metodičku pripremu i značajno angažujući učenike - stoga je veoma pogodna za onlajn nastavu. Nakon nekoliko uvodnih slajdova o elementima projektne nastave, prikazaću vam primenu projektne nastave kao startegije učenja na obradi nastavane teme „Život i del Vuka Кaradžića“.
Baza aktivnosti karijernog vođenja i savetovanja na sajtu Euroguidance centra u Republici Srbiji. http://euroguidance.rs/resursi/bazaaktivnosti
Ova aktivnost je deo Priručnika za nastavnike srednjih škola ,,Karijerno vođenje i savetovanje” u izdanju Fondacije Tempus – Euroguidance centra i Beogradske otvorene škole (2014). Više informacija na http://euroguidance.rs/resursi/prirucnik
Ms. Tatjana Krpović attended a 2-hour online webinar on December 4th, 2023 about the results of the INTERVET WB project and how to plan an Erasmus+ KA122 project application. The certificate of attendance was issued by Andrea Lombardi of Uniser Società Cooperativa Sociale Onlus to confirm Ms. Krpović's successful participation in the webinar held on that date.
This certificate is awarded to a student for participating in the "We Love to Read Challenge". The certificate recognizes the student's participation in the reading challenge program and is signed by a teacher with the date of presentation.
Strucno uputstvo-angazovanje zaposlenih u ustanovama obrazovanja.pdf
82 језичка култура стилови јавне комуникације о
1. Школа:
Наставни предмет: Српски језик
Разред: 8.
Датум реализације:
Наставник:
ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 82
Наставна тема: Цео свет је позорница
Наставна јединица: Језичка култура: Стилови јавне комуникације
Тип часа: Обрада
Циљ часа: •Утврђивање и проширивање градива о функционалним стиловима
•Посебно истицање одлика стилова јавне комуникације
Образовни задаци: •Обнављање градива о функционалним стиловима
•Истицање главних одлика писаних стилова јавне комуникације:
публицистички, научни, административни
•Препознавање бирократског језика као облика манипулације
људима помоћу језика ради прикривања информације, истицања
сопствене учености, ублажавања непријатних чињеница
•'Превођење' са бирократског на обичан језик
Функционални
задаци:
•Усвајање градива и примењивање наученог о стиловима јавне
комуникације
•Подстицање ученика на самостално језичко и литерарно
стваралаштво
•Подстицање свесне активности и мисаоног осамостаљивања
ученика
Васпитни задаци: •Неговање и развијање језичке културе ученика у усменом и
писаном изражавању
•Развијање вербалних способности ученика
•Поступно и систематично оспособљавање ученика за логичко
схватање и критичко процењивање
Кључни појмови: Јавна комуникација; стилови – публицистички, научни,
административни; експлицитност, потпуност реченица,
интелектуалност, формалност
Образовни стандарди: •CJ.1.1.3. препознаје различите функционалне стилове на
једноставним примерима
•CJ.1.3.11. препознаје бирократски језик као непожељан начин
1
2. изражавања*
•CJ.2.1.1. чита текст користећи различите стратегије читања:
„летимично читање“ (ради брзог налажења одређених
информација); читање „с оловком у руци“ (ради учења, ради
извршавања различитих задатака, ради решавања проблема);
читање ради уживања*
•CJ.2.1.3. препознаје и издваја језичка средства карактеристична за
различите функционалне стилове
•CJ.2.1.5. проналази, издваја и упоређује информације из два краћа
текста или више њих (према датим критеријумима)
Облици рада: Фронтални, индивидуални, групни
Наставне методе: Дијалошка, истраживачка, стваралачка
Наставна средства: Вербална, Граматика (страна 116), наставни листови (из
Политикиног забавника)
Место извођења
наставе:
Кабинет за српски језик
Корелација: Информатика
Литература и додатни
материјал за
наставнике:
• З. Мркаљ, Планирање у настави, Издавачка кућа Klett, Београд,
2010.
• К. Јанковић, чланк „Кад порастем, скакаћу по кревету”,
Политикин забавник, број 3085, Београд, 25. 3. 2011.
http://politikin-zabavnik.rs/pz/tekstovi/kad-porastem-skakacu-po-
krevetu
•Збирка задатака из српског језика за завршни испит у основном
образовању и васпитању за школску 2010/2011. годину, Београд,
2011.
Литература и додатни
материјал за ученике:
/
Напомене: /
ТОК ЧАСА
Уводни део часа:
(10 минута)
● Подстичем ученике на понављање особина говорног и писаног
језика у јавној комуникацији. Ранијих година смо говорили о
начинима изражавања и о функционалним стиловима, па би било
лепо да их поновите и кажете њихове главне одлике. При овој
активности читам ученицима текстове који представљају
примеримере функционалних стилова. Ученици летимичним
читањем одређују ком стилу припада који пример и на основу чега
су то закључили.
Главни део часа:
(25 минута)
● Записујемо у школским свескама и на табли:
Стилови јавне комуникације
● Публицистички (новинарски) стил: сажетост, објективност,
актуелност – ВЕСТ И ИЗВЕШТАЈ / субјективност, сликовитост –
2
3. РЕПОРТАЖА
● Научни стил: објективност, поступност, прецизност, употреба
стручних термина – ЕНЦИКЛОПЕДИЈЕ, УЏБЕНИЦИ
● Административни стил: јасноћа, објективност, прецизност,
употреба устаљених израза – ФОРМУЛАРИ (молбе, пријаве),
ЗАКОНИ, СТАТУТИ
● Упознајем ученике са одликама бирократског језика (Граматика,
116), а за домаћи задатак им кажем да ураде вежбања у Радној
свесци (страна 105).
● ЗАДАТАК: Ускоро ћете морати да размишљате о будућим
занимањима, па да искористимо прилику и да сада почнете са тим.
Даћу вам примере неких занимљивих занимања. Она су
представљена у чланку „Кад порастем, скакаћу по кревету”
(Политикин забавник, Београд, 25. 3. 2011, број 3085;
аутор: Кристина Јанковић; илустровао: Добросав Боб Живковић)
Делим ученике у три групе, а они сами бирају један наставни лист
од понуђених седам (према занимљивости занимања, по њиховом
мишљењу). Задатак је да осмисле како би написали текстове са
следећим захтевима:
− ПРВА ГРУПА – публицистички стил (вест за озбиљан дневни
лист / вест за школске новине / новинарски извештај / прилог
за дневник)
− ДРУГА ГРУПА – административни стил (полицијски записник
/ судска пресуда / тужба / молба за посао)
− ТРЕЋА ГРУПА – научни стил (лекција у уџбенику / текст у
енциклопедији / објашњење у речнику)
Завршни део часа:
(10 минута)
● Након одговарајућег времена, ученици представљају своје идеје
које коментаришемо, допуњујемо, сугеришемо, а најважније је што
истичемо да ли ученичке идеје одговарају одликама наведених
стилова.
ДОМАЋИ ЗАДАТАК:
● За следећи час је планирана анализа Молијеровог одломка из дела
„Грађанин племић” (Читанка, страна 136). Одломак треба
прочитати и анализирати га према уобичајеним захтевима.
Наглашавам ученицима да проуче садржај иза одломка јер ће им то
користити за активно учешће у осмишљеним активностима на
следећем часу.
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
3
(датум)
Стилови јавне комуникације
− Публицистички (новинарски) стил:
− сажетост, објективност, актуелност – ВЕСТ И ИЗВЕШТАЈ
− субјективност, сликовитост – РЕПОРТАЖА
− Научни стил: објективност, поступност, прецизност, стручни термини –
4. ПРИЛОЗИ
− Наставни листови из Политикиног забавника (делови чланка „Кад порастем,
скакаћу по кревету” – Београд, 25. 3. 2011, број 3085; аутор: Кристина Јанковић;
илустровао: Добросав Боб Живковић)
http://politikin-zabavnik.rs/pz/tekstovi/kad-porastem-skakacu-po-krevetu
4
ФУНКЦИОНАЛНИ СТИЛОВИ
1. КЊИЖЕВНОУМЕТНИЧКИ (литерарни)
2. НОВИНАРСКИ (публицистички)
3. ПОСЛОВНИ (административни)
4. НАУЧНИ (терминолошки)
5. РАЗГОВОРНИ (свакодневни)
КЊИЖЕВНОУМЕТНИЧКИ СТИЛ
• Слобода у граматици, правопису, лексици.
• Субјективност, маштовитост,
индивидуалност...
• Стилске фигуре // пренесено значење.
• Необични спојеви и распоред речи.
• Песничка слобода и оригиналност!
НОВИНАРСКИ СТИЛ
• Говоре о актуелном, важном,
интересантном...
• Речи познаје широки круг читалаца.
• Аутори морају тежити објективности.
• Користе се кратке и јасне реченице.
• Користи се у новинама, на радију,
телевизији...
ПОСЛОВНИ СТИЛ
• Користи се устаљена, учтива, форма.
• У документима, у службеној преписци...
• Прецизан, јасан, хладан начин
изражавања.
• Познат је и као „канцеларијски” стил.
• Везан је за администрацију.
НАУЧНИ СТИЛ
• Важно је логичко размишљање.
• Поштује истинитост и тачност.
• Пуно је аргумената, доказа,
дефиниција...
• Користе се стручни термини –
терминолошки
• Нема осећајности. Помало сувопаран.
РАЗГОВОРНИ СТИЛ
• Осликава друштво и образовање
учесника.
• Избор речи везан је за одређене групе.
• Реченице су углавном кратке.
• Интонација одговара расположењу.
• Чести су фразе, дијалектизми, жаргон, па
и варваризми.