SlideShare a Scribd company logo
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
1
Пояснювальна записка
Сучасні школярі із величезною цікавістю сприймають матеріал уроку, коли
вчитель застосовує ІКТ – такий урок набуває високої ефективності і полегшує
навчання учнів.
Під час проведення уроку з використанням цифрових технологій, навчально-
виховний процес визначається такими перевагами:
• матеріал краще сприймається учнями, зростає їх зацікавленість;
• відбувається індивідуальний розвиток творчих здібностей;
• скорочуються види робіт, що втомлюють учня, використання різних засобів
з метою підвищення активності учнів, уможливлюють динамічне подання
матеріалу;
• забезпечують умови для формування самооцінки учня та його самостійної
праці .
Інноваційні технології, інтерактивні методи навчання – це найуніверсальніші
форми, що забезпечують виконання різноманітних завдань за рахунок відео та
аудіо коментарів, презентацій до уроку, які представлені в електронному варіанті
через сучасні електронні інструменти, електронні підручники, ребуси, пазли,
виконання онлайн тестів з предмету.
Залучення технологій з використанням мобільного телефону на уроках до-
датково заохотить школярів до вивчення матеріалу уроку.
Урок
фізики
7 клас
7
Тема уроку:
Деформація тіла. Сила
пружності. Закон Гука
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
2
Мета:
освітня: ввести поняття деформації тіла та сили пружності. З'ясувати природу
сили пружності, види пружних і пластичних деформацій. Вчитися розв’язувати
задачі на застосування закону Гука
розвиваюча: розвивати логічне та алгоритмічне мислення
виховна: виховувати культуру мовлення та оформлення записів
Очікувані результати:
знаннєвий компонент: знає і описує фізичні явища і процеси деформація;
формулює закон Гука, пояснює залежність сили пружності від деформації;
діяльніснийкомпонент:застосовує закон Гука під час розв’язування різних видів
чи типів задач і виконання лабораторних робіт, здатен (здатна) запропонувати
способи зменшення/збільшення сили пружності в практичних ситуаціях,
використовує набуті знання у навчальній і практичній діяльності;
ціннісний компонент: висловлює судження про роль внеску вчених-фізиків у
розвиток і становлення механіки та техніки, оцінює практичне значення
застосування законів і закономірностей у природі та техніці.
Ключові компетентності, що формуються на уроці: основні компетентності у
природничих науках і технологіях; математична компетентність; соціальна та
громадянськакомпетентності; інформаційно-цифрова компетентність; спілкування
державноюмовою;уміння розуміти висловлене іноземною мовою; здорове життя;
уміння вчитися впродовж життя ( пошук, збирання, обробка інформації)
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання та наочність: губка, пластикова лінійка, штатив з муфтою та лап-
кою, пружина, динамометр, косинець з прямим кутом, важки, мультимедійний
апарат, підключений до мережі Інтернет, електронний підручник (Фізика 7 клас,
авторський колектив:Віктор Бар’яхтар, Юрій Горобець, Ігор Ненашев, Олена
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
3
Кірюхіна, Станіслав Довгий, Фаїна Божинова, ТОВ Видавництво «Ранок», 2020,
планшет/смартфон, роздатковий матеріал, портрет Гука
Міжпредметнізв'язки: з інформатикою, з математикою, з історією, з українською
літературою, з мистецтвом, з ОБЖД
Форма роботи: індивідуальна, в парах, в малих групах
Програмне забезпечення: браузер, пакет офісних програм, використання
мобільних додатків для проведення навчальних досліджень на уроках фізики.
План
1. Мотивацій навчальної діяльності учнів.
2. Деформація тіла. Сила пружності. Закон Гука.
3. Вчимося розв’язуватизадачі.
4. Запитання до уроку.
5. Узагальнення та систематизація вивченого.
6. Домашнє завдання.
Перебіг уроку
І. Початок уроку
1. Привітання. (1 хв.)
2.Мотивацій навчальноїдіяльностіучнів. Повідомленнятеми, формування
завдань уроку та очікуванихрезультатів (4 хв.)
У кожного з вас на партах є аркуш самооцінювання, який ви будете заповнювати
впродовж уроку.
Аркуш (додаток 1)
Над якою темою ми сьогоднібудемо працювати на уроці? Щоб дізнатись тему
нашого уроку я пропонуювам розгадатиребус.
Завдання
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
4
Відгадати слово і поясни його значення
(робота в парі)
Розгадати ребус (додаток 2)
У творі Івана Котляревського «Наталка Полтавка» дівчина співає пісню: «Віють
вітри, віють буйні, аж дерева гнуться…»
https://www.youtube.com/watch?v=MwmXZh6XHp4
(деформація – анг.deformation)
ІІ. Основна частина уроку ( 20 хв.)
Інтерактивна вправа – метод « ПРЕС»
Метод « ПРЕС»
1)висловити свою думку: «Я вважаю...»;
2)пояснити підгрунтя такої думку: «Оскільки...»;
3)навести приклад додаткових аргументів на
підтримку своєї позиції «... наприклад...»;
4)узагальнити, формулювати висновки: «Отже,...»
або «таким чином...».
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
5
Застосовуючи метод «Прес» обґрунтуйте відповідь на запитання, чому є
важливим для вивчення і вдосконалення знань про деформацію тіл.
Деформація тіла. Сила пружності.
Зміну форми або розмірів тіла називають деформацією. Наслідком
деформаці є виникнення пружних сил.
 Демонстрація. Деформація губки (губка).
Сила пружності - це сила, що виникає внаслідок деформації тіла і
спрямована протилежно напрямку переміщення частинок тіла під час
деформації.
(сила пружності - анг. force of elasticity)
Чим більшої деформації зазнає тіло, тим більша сила пружності.
Зазвичай силу пружності позначають 𝐹пр, але в деяких випадках
використовують інші символи. Якщо тіло тисне на опору, то опора
деформується (вигинається). Деформація опори викликає появу сили
пружності, яка діє на тіло перпендикулярно до поверхні опори.
Силу пружності, що діє на тіло з боку опори або підвісу, називають силою
реакції опори або силою нормального тиску (позначають 𝑵
̅) .Силу
нормального тиску не завжди створює лише сила тяжіння, навіть коли тіло
міститься на горизонтальній площині. Наприклад, якщо ящик штовхають
силою, спрямованою під певним кутом до горизонту, чи тіло рухається по
похилій площині. Впершому випадку сила реакції опори рівна різниці сили
тяжіння і вертикальній складовій прикладеної сили. У другому випадку сила
реакції опори залежить від кута нахилу площини, по якій ковзає тіло, до
горизонту. Якщо брусок притискається до вертикальної стіни, то в цьому
випадку сила реакції опори буде рівна силі, що діє по нормалі до тертьових
поверхонь.
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
6
Якщо тіло розтягує підвіс (нитки, джгути, шнури), то виникає сила
пружності, спрямована вздовж підвісу. Цю силу називають силою натягу
підвісу і позначають символом Т.
Природа сил пружності.
Виникнення сили пружності пов'язане із силами взаємодії між
молекулами. Пружні сили є найбільш поширеними і виникають у
рідинах, газах та твердих тілах, коли їх молекули зближуються на
відстань 10-9
- 10-10
м, щоб могли взаємодіяти їх електронні оболонки.
Якщо розтягти тіло, відстань між атомами збільшиться, почнуть
переважати сили притягання. Ці сили змусять атоми знову зблизитися до
попередньої відстані. Навпаки, якщо тіло стиснути, переважатимуть сили
відштовхування, які змусять атоми розійтись і зайняти попередні місця.
Отже, під час розтягу, або стискання, в тілі виникають електричні за своєю
природоюсили, що відновлюють його початкові форму і розміри. Такі сили
виникають також, коли тіла згинають або скручують, бо і в цих випадках
змінюється взаємне розміщення атомів. Якщо деформації припиняються,
пружні сили зникають.
Мал. Залежність рівнодійної сил взаємодії молекул від відстані між ними.
Деформації, після яких тіло знову набуває попередніх розмірів і форми,
називають пружними.
Види пружних деформацій:
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
7
Переглянути відео за посиланням (дізнаємось про різні види деформації)
(додаток 4)
 деформація розтягу (стиснення);
 деформація зсуву;
 деформація згину;
 деформація кручення.
 Демонстрація. Видипружних деформацій (губка, пластикова лінійка)
Пластичнідеформації - після припинення дії зовнішньої сили форма і
розміри тіла не відновлюються.
( ст.126, таблиця)
(роботав парі)
Скласти пазл (додаток3)
Закон Гука.
Не зважаючи на те, що пружні сили використовувались людиною досить
давно (лук, катапульти для метання каменів і т.д.), першим до розуміння
пружних сил і деформацій, пружності - як універсальної властивості твердих
тіл, та до відкриття фундаментального закону пружності у 1660 році
прийшов англійський природодослідник Роберт Гук.
Переглянути відео за посиланням (додаток 5)
Закон Гука: сила пружності прямо пропорційна деформації тіла і
спрямована протилежно напряму переміщення частинок тіла під час
деформації:
𝑭пр = 𝒌 ∗ ∆𝒙
де ∆𝑥 (або ∆𝑙) - абсолютне видовження (стиснення) тіла, k- жорсткість
тіла (коефіцієнт пропорційності) ([𝒌] =Н/м). Абсолютне видовження (на
скільки видовжиться чи скоротиться довжина тіла, пружини, гумової
стрічки...) визначається за формулою:
∆𝐱 = |x - x0|
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
8
де x - довжина деформованого тіла, 𝑥0- довжина недеформованого
тіла.
 Демонстрація. ЗаконГука (штатив з муфтою та лапкою, пружина, динамо-
метр, косинець з прямим кутом, важки).
Гук встановив, що жорсткість - це характеристика тіла, яка залежить
від форми і розмірів тіла та матеріалу, з якого воно виготовлено. Жорсткість
тіла не залежить від сили пружності чи деформації. Проте, чим більше
значення жорсткості тіла, тим менша деформація тіла.
Графічно закон Гука зображають прямою лінією, яка проходить через
початок відліку величин 𝐹пр і k.
Чим більшою є жорсткість тіла, тим вище розташований графік.
(ст.129, порівняти графіки)
Закон Гука добре виконується лише для малих деформацій. Для
значних деформацій зміна довжини не буде прямо пропорційною до
прикладеної сили, а під час дуже великих деформацій тіло руйнується.
Кінезіологічнавправа
«Вухо — ніс»
Фізкультхвилинка
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
9
Лівою рукоювзятися за кінчик носа, а правою рукою — за протилежне вухо.
Одночасно відпуститивухо і ніс, плеснути в долоні, змінити положення рук
«з точністю до навпаки».
Використання сил пружності.
Робота в малих групах
(через вихід в Інтернет підготувати інформацію)
Сили пружності враховують і використовують в різних технічних
пристроях і машинах. Автомобілі, залізничні вагони, мотоцикли та інші
транспортні засоби мають ресори. Їх застосування дає змогу зробити рух
значно плавнішим, оскільки наїзд колеса на камінь або іншу перешкоду
приводить лише до деформації ресори і відчутно не змінює положення
самого транспортного засобу.
Буксирування та експлуатація транспортнихсоставів за ПДР 2022 (розділ
23)
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
10
У країнах, де часто бувають великі землетруси, будинки ставлять на
спеціальні пружини, які під час поштовху деформуються, а споруда
залишається майже нерухомою, що дозволяє зменшити людські жертви.
Якщо порівнювати міцність людської волосиниіз дротамитакого
самого діаметра, то волосинабуде міцнішою від свинцевого, цинкового,
алюмінієвого, платинового і мідного дроту. Тільки залізо, бронзаі сталь
перевершують людську волосинуза міцністю. Жіноча коса здатна витримати
вантаж до 20 тонн!
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
11
Павутина у три разиміцніша від сталевого дротутакого самого діаме-
тра!
Ейфелева вежа, що є своєрідним символом Парижа, складається з
пустотілих сталевих трубок, площа перетину яких збігається із площею
перетину трубчатих кісток людини. І це не випадково! Наприклад, гомілка
людини здатна витримати деформацію стиснення, еквівалентну
навантаженню 1,6-1,8 тонни.
ІІІ. Вчимосярозв’язувати задачі (10 хв.)
Задача 1. Визначте
абсолютне видовження пружини, до якої
підвісили гирю масою 1 кг.
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
12
Задача 2. Зобразіть графічно сили пружності, що діють на
тіла.
Задача 3. Жорсткість пружини становить 40 Н/м. Яку силу
потрібно прикласти до пружини, щоб розтягти її на 15 см?
Виконаннятеста (додаток 6)
ІV. Дайте відповідь на запитання ( 5 хв.)
1. Що називають деформацією тіла? Які деформації називають пружними?
пластичними? Наведіть приклади пружних та пластичних деформацій.
2. Що називають силою пружності? Назвіть причини виникнення сили
пружності?
3. Сформулюйте закон Гука. Від чого залежить коефіцієнт жорсткості тіла?
4. Які види пружних деформацій представлені на малюнках?
Малюнки (додаток 7)
V. Підсумок уроку( 4 хв.)
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Учні діляться враженнями.
1. На цьому уроція дізнався...
2. На цьому уроці я навчився...
3. Тепер я знаю як ..., а раніше...
4. Мені було цікаво...
5. Мені було важко...
6. Як ви вважаєте, знадобляться набуті знання вам у майбутньому?
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
13
Кожен з вас підрахує бали в листі оцінювання .
VІ. Домашнє завдання ( 1 хв.)
1. Вивчити теоретичний матеріал за підручником.
2. Розв’язати вправу 19 (5)
3. Ознайомитися з лабораторною роботою №8( за посиланням) (додаток
8)
4. Додаткове завдання
- пошук, збирання, обробкаінформації та подання її в довільній формі до
одного із зображеннь на картинках:
(Роуп-джампінг (англ. ropejumping від rope — «шнур» і jumping —
«стрибання», «стрибок») — відносно молодий напрямок
екстремального спорту, який полягає у здійсненні стрибка з висотних
об'єктів природного та промислового походження з використанням
професійного альпіністичного спорядження: альпіністичних шнурів,
карабінів, систем та іншого спорядження.
Бокінг (від англ. bócking) - вид екстремального спорту, що розвивається,в
якому використовуються спеціальні пружні ходулі - джампери.)
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
14
Додатки
1. Аркуш
https://docs.google.com/document/d/1HUtozjhWFTPnnUqYqAUzCFS33Cxv
WScowRYg89d84t8/edit
2. Розгадати ребус
https://drive.google.com/file/d/1d3pBhDrnxRMiD5YHBVMxE58oxhGo3bU_
/view?usp=sharing
3. Скласти пазл (портрет вченого)
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=3655274f8576
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
15
4. Переглянути відео за посиланням (дізнаємось про різні види деформації)
http://interactive.ranok.com.ua/theme/contentview/pdrychniki/fzika-7-klas-
pdrychnik-v-g-baryahtar-s-o-dovgiyi-f-ya-bozhinova-ta-n/rozdl-3-chastina-i-
19-deformatsya-tla-sila-pryzhnost-zakon-gyka/do-p-1-dznamos-pro-rzn-vidi-
deformats
5. Переглянути відео за посиланням
https://www.youtube.com/watch?v=VCGTzKPTmZY
6. Виконаннятеста
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfKdlKD8LcJob0kF6oxiQ7HpXI
TIAU_c0z5wGa3qrZy9xIJg/viewform
7. Які види пружних деформацій представлені на малюнках?
https://drive.google.com/file/d/1QtzJafX6aS3XTCxy9AGwmgYDjTOdnUj8/vi
ew
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
16
8. Домашнє завдання
https://www.youtube.com/watch?v=Lb9s-rhf4wQ
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
17
Для учнів
№ Завдання QR-код
1 Аркуш
2 Ребус
3 Пазл
4 Різні види деформації
5 Вчений
6 Тест
7 Малюнки
8 Лабораторна робота
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
18
Інструктивно-методична частина
QR-код
QR-код (QR – Quick Response – Швидкий Відгук» – це двомірний
штрих-код, що надає інформацію для швидкого її розпізнавання за
допомогою камери на мобільному телефоні чи планшеті. За допомогою QR-
коду можна закодувати будь-яку інформацію, наприклад: текст, номер
телефону, посилання на сайт або візитну картку. Щоб розпізнати такий код,
достатньо встановити на телефон/планшет одну з програм.
Ми скористаємось програмою QR Code Reader
https://qrcode.tec-it.com/ru
Ребус
Ребус – це свого родузагадка, яка подається за допомогою букв,
цифр, фігур, знаків. Це відома гра, і використана в навчанні, вона
приносить добрі результати. Учні захоплюються розгадуванням та
складанням ребусів на фізичну тематику. Розгадування ребусів розвиває
логічне мислення учнів, спонукає дітей до креативної діяльності. Їх
використання дасть змогу учням самостійно сформулювати тему уроку
або назвати фізичну величину чи явище, що буде вивчатися, прізвище
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
19
фізиків та винахідників. Учні не тільки із задоволенням розгадують
ребуси на тематичних виховних заходах, що проходять під час тижнях
фізики (у конкурсах вболівальників, конкурсах капітанів, конкурсах
ерудитів тощо), а й створюють їх самі.
Працюючи з ребусами, вони привчаються зосереджувати увагу на
навчальному матеріалі, виховують в собіпосидющість, вчаться без втрат
часу організовувати свою роботу, не відволікаючись сторонніми
справами. Створення (розгадування) ребусів – це творчий процес, який
дає можливість кожному розробити нові правила зрозумілі для інших за
логікою побудови.
Складання ребусів – це робота позаурочна: домашня, самостійна,
гурткова.
http://rebus1.com/ua/index.php?item=rulesк 35
Форми Google
Один з найбільш популярних сьогодні сервісів для створення тестів та
опитувальників. Ресурс має велику кількість шаблонів оформлення, що
дозволяє створювати форми до уроку будь-якої теми. Серед переваг слід
відмітити миттєву обробкурезультатів та представлення їх у вигляді діаграм,
імпортування результатів опитування чи тестування в редактор електронних
таблиць, можливість додавання відео та зображень, організації розгалуження
Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас
20
та призначення певної кількості балів за правильну відповідь, можливість
редагування та заповнення на мобільному пристрої, а також вбудовування у
власні сайти чи блоги та швидка публікація в соціальних мережах. Сервіс
містить офіційну інструкцію, яка допоможе опанувати сервіс навіть новачку.
Пазл
Пазл (від англ. jigsaw puzzle) — гра-головоломка, що виглядає як мозаїка, яку
потрібно скласти з безлічі фрагментів малюнка різної форми.Є однією з
найдоступніших іграшок, що розвивають логічне мислен-
ня, увагу, пам'ять, уяву. Пазли дуже корисні для розвитку мислення та
пізнавальних здібностей людини.
https://www.jigsawplanet.com

More Related Content

Similar to 348.docx

Fizika 10-klas-korshak-lyashenko-savchenko
Fizika 10-klas-korshak-lyashenko-savchenkoFizika 10-klas-korshak-lyashenko-savchenko
Fizika 10-klas-korshak-lyashenko-savchenko
freegdz
 
10 физ коршак_ляшенко_2010_укр
10 физ коршак_ляшенко_2010_укр10 физ коршак_ляшенко_2010_укр
10 физ коршак_ляшенко_2010_укр
Aira_Roo
 
Урок № 10 «Тертя. Сили тертя спокою, ковзання, кочення. Коефіцієнт тертя. Те...
Урок № 10 «Тертя. Сили тертя спокою, ковзання, кочення. Коефіцієнт тертя.  Те...Урок № 10 «Тертя. Сили тертя спокою, ковзання, кочення. Коефіцієнт тертя.  Те...
Урок № 10 «Тертя. Сили тертя спокою, ковзання, кочення. Коефіцієнт тертя. Те...
Яна Іванова
 
фізика 9 кл
фізика 9 клфізика 9 кл
Фізика 9 клас Божинова, Кірюхін от Freegdz.com
Фізика 9 клас Божинова, Кірюхін от Freegdz.comФізика 9 клас Божинова, Кірюхін от Freegdz.com
Фізика 9 клас Божинова, Кірюхін от Freegdz.com
freegdz
 
Підручник Фізика 9 клас Божинова Ф.Я.
Підручник Фізика 9 клас Божинова Ф.Я.Підручник Фізика 9 клас Божинова Ф.Я.
Підручник Фізика 9 клас Божинова Ф.Я.
oleg379
 
9 f b_u
9 f b_u9 f b_u
9 f b_u
RanoUA
 
9 физ божинова_кірюхін_2009_укр
9 физ божинова_кірюхін_2009_укр9 физ божинова_кірюхін_2009_укр
9 физ божинова_кірюхін_2009_укр
Aira_Roo
 
ыцмывмвм
ыцмывмвмыцмывмвм
ыцмывмвм
Sergii Perun
 
7 f b_2015
7 f b_20157 f b_2015
7 f b_2015
7klnew
 
Конспекти уроків фізики в 7 класі
Конспекти уроків фізики в 7 класіКонспекти уроків фізики в 7 класі
Конспекти уроків фізики в 7 класі
sveta7940
 
гравітаційна взаємодія. закон всесвітнього тяжіння. вага і невагомість
гравітаційна взаємодія. закон всесвітнього тяжіння. вага  і невагомістьгравітаційна взаємодія. закон всесвітнього тяжіння. вага  і невагомість
гравітаційна взаємодія. закон всесвітнього тяжіння. вага і невагомість
Cshkilniy
 
Підручник з біології для 9 класу. Базанова
Підручник з біології для 9 класу. БазановаПідручник з біології для 9 класу. Базанова
Підручник з біології для 9 класу. Базанова
Наталья Полищук
 
7 физ бар’яхтар_довгий_2015_укр
7 физ бар’яхтар_довгий_2015_укр7 физ бар’яхтар_довгий_2015_укр
7 физ бар’яхтар_довгий_2015_укр
Aira_Roo
 
Fizyka 7-klas-bariakhtar-2015
Fizyka 7-klas-bariakhtar-2015Fizyka 7-klas-bariakhtar-2015
Fizyka 7-klas-bariakhtar-2015
kreidaros1
 
Fizika 7 ilchenko
Fizika 7 ilchenkoFizika 7 ilchenko
7 физ ільченко_гуз_2015_укр
7 физ ільченко_гуз_2015_укр7 физ ільченко_гуз_2015_укр
7 физ ільченко_гуз_2015_укр
Aira_Roo
 
10 клас урок № 60 будова і функції рослинних тканин, їх здатність до регенер...
10 клас урок № 60 будова і функції рослинних тканин,  їх здатність до регенер...10 клас урок № 60 будова і функції рослинних тканин,  їх здатність до регенер...
10 клас урок № 60 будова і функції рослинних тканин, їх здатність до регенер...
Методичний кабінет
 
Розробка циклу уроків по темі " Електричне поле"
Розробка циклу  уроків по темі " Електричне поле"Розробка циклу  уроків по темі " Електричне поле"
Розробка циклу уроків по темі " Електричне поле"
sveta7940
 

Similar to 348.docx (20)

Fizika 10-klas-korshak-lyashenko-savchenko
Fizika 10-klas-korshak-lyashenko-savchenkoFizika 10-klas-korshak-lyashenko-savchenko
Fizika 10-klas-korshak-lyashenko-savchenko
 
10 физ коршак_ляшенко_2010_укр
10 физ коршак_ляшенко_2010_укр10 физ коршак_ляшенко_2010_укр
10 физ коршак_ляшенко_2010_укр
 
Урок № 10 «Тертя. Сили тертя спокою, ковзання, кочення. Коефіцієнт тертя. Те...
Урок № 10 «Тертя. Сили тертя спокою, ковзання, кочення. Коефіцієнт тертя.  Те...Урок № 10 «Тертя. Сили тертя спокою, ковзання, кочення. Коефіцієнт тертя.  Те...
Урок № 10 «Тертя. Сили тертя спокою, ковзання, кочення. Коефіцієнт тертя. Те...
 
1
11
1
 
фізика 9 кл
фізика 9 клфізика 9 кл
фізика 9 кл
 
Фізика 9 клас Божинова, Кірюхін от Freegdz.com
Фізика 9 клас Божинова, Кірюхін от Freegdz.comФізика 9 клас Божинова, Кірюхін от Freegdz.com
Фізика 9 клас Божинова, Кірюхін от Freegdz.com
 
Підручник Фізика 9 клас Божинова Ф.Я.
Підручник Фізика 9 клас Божинова Ф.Я.Підручник Фізика 9 клас Божинова Ф.Я.
Підручник Фізика 9 клас Божинова Ф.Я.
 
9 f b_u
9 f b_u9 f b_u
9 f b_u
 
9 физ божинова_кірюхін_2009_укр
9 физ божинова_кірюхін_2009_укр9 физ божинова_кірюхін_2009_укр
9 физ божинова_кірюхін_2009_укр
 
ыцмывмвм
ыцмывмвмыцмывмвм
ыцмывмвм
 
7 f b_2015
7 f b_20157 f b_2015
7 f b_2015
 
Конспекти уроків фізики в 7 класі
Конспекти уроків фізики в 7 класіКонспекти уроків фізики в 7 класі
Конспекти уроків фізики в 7 класі
 
гравітаційна взаємодія. закон всесвітнього тяжіння. вага і невагомість
гравітаційна взаємодія. закон всесвітнього тяжіння. вага  і невагомістьгравітаційна взаємодія. закон всесвітнього тяжіння. вага  і невагомість
гравітаційна взаємодія. закон всесвітнього тяжіння. вага і невагомість
 
Підручник з біології для 9 класу. Базанова
Підручник з біології для 9 класу. БазановаПідручник з біології для 9 класу. Базанова
Підручник з біології для 9 класу. Базанова
 
7 физ бар’яхтар_довгий_2015_укр
7 физ бар’яхтар_довгий_2015_укр7 физ бар’яхтар_довгий_2015_укр
7 физ бар’яхтар_довгий_2015_укр
 
Fizyka 7-klas-bariakhtar-2015
Fizyka 7-klas-bariakhtar-2015Fizyka 7-klas-bariakhtar-2015
Fizyka 7-klas-bariakhtar-2015
 
Fizika 7 ilchenko
Fizika 7 ilchenkoFizika 7 ilchenko
Fizika 7 ilchenko
 
7 физ ільченко_гуз_2015_укр
7 физ ільченко_гуз_2015_укр7 физ ільченко_гуз_2015_укр
7 физ ільченко_гуз_2015_укр
 
10 клас урок № 60 будова і функції рослинних тканин, їх здатність до регенер...
10 клас урок № 60 будова і функції рослинних тканин,  їх здатність до регенер...10 клас урок № 60 будова і функції рослинних тканин,  їх здатність до регенер...
10 клас урок № 60 будова і функції рослинних тканин, їх здатність до регенер...
 
Розробка циклу уроків по темі " Електричне поле"
Розробка циклу  уроків по темі " Електричне поле"Розробка циклу  уроків по темі " Електричне поле"
Розробка циклу уроків по темі " Електричне поле"
 

More from Репетитор Історія України

More from Репетитор Історія України (20)

19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf
19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf
19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf19.24.pdf
 
18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx
18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx
18.24.docx18.24.docx18.24.docx18.24.docx
 
17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf
17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf
17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf17.24.pdf
 
16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx
16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx
16.24.docx16.24.docx16.24.docx16.24.docx
 
14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx
14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx
14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx14.24.2.pptx
 
14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx
14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx
14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx14.24.1.docx
 
13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx
13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx
13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx13.24.2.pptx
 
13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx
13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx
13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx13.24.1.docx
 
12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc
12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc
12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc12.24.doc
 
11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx
11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx
11.24.docx11.24.docx11.24.docx11.24.docx
 
10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx
10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx
10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx
 
09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf
09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf
09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf
 
09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx
09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx
09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx
 
08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc
08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc
08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc
 
07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc
07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc
07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc
 
06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc
06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc
06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc
 
04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx
04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx
04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx
 
03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx
03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx
03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx
 
03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx
03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx
03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx
 
01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx
01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx
01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx
 

Recently uploaded

Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
НБУ для дітей
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
ssuserd0ab23
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
ssuser59c0a2
 
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
ssuser15a891
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
ssuser46127c
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
olha1koval
 
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографіяКриптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
ssuser172ac3
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
AleksSaf
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
tetiana1958
 
курсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математикикурсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математики
ssuser3a363c
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
tetiana1958
 
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій ЯкутовичаМайстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
НБУ для дітей
 
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 

Recently uploaded (15)

Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
 
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
 
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
 
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографіяКриптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
 
курсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математикикурсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математики
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
 
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій ЯкутовичаМайстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
 
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
 

348.docx

  • 1. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 1 Пояснювальна записка Сучасні школярі із величезною цікавістю сприймають матеріал уроку, коли вчитель застосовує ІКТ – такий урок набуває високої ефективності і полегшує навчання учнів. Під час проведення уроку з використанням цифрових технологій, навчально- виховний процес визначається такими перевагами: • матеріал краще сприймається учнями, зростає їх зацікавленість; • відбувається індивідуальний розвиток творчих здібностей; • скорочуються види робіт, що втомлюють учня, використання різних засобів з метою підвищення активності учнів, уможливлюють динамічне подання матеріалу; • забезпечують умови для формування самооцінки учня та його самостійної праці . Інноваційні технології, інтерактивні методи навчання – це найуніверсальніші форми, що забезпечують виконання різноманітних завдань за рахунок відео та аудіо коментарів, презентацій до уроку, які представлені в електронному варіанті через сучасні електронні інструменти, електронні підручники, ребуси, пазли, виконання онлайн тестів з предмету. Залучення технологій з використанням мобільного телефону на уроках до- датково заохотить школярів до вивчення матеріалу уроку. Урок фізики 7 клас 7 Тема уроку: Деформація тіла. Сила пружності. Закон Гука
  • 2. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 2 Мета: освітня: ввести поняття деформації тіла та сили пружності. З'ясувати природу сили пружності, види пружних і пластичних деформацій. Вчитися розв’язувати задачі на застосування закону Гука розвиваюча: розвивати логічне та алгоритмічне мислення виховна: виховувати культуру мовлення та оформлення записів Очікувані результати: знаннєвий компонент: знає і описує фізичні явища і процеси деформація; формулює закон Гука, пояснює залежність сили пружності від деформації; діяльніснийкомпонент:застосовує закон Гука під час розв’язування різних видів чи типів задач і виконання лабораторних робіт, здатен (здатна) запропонувати способи зменшення/збільшення сили пружності в практичних ситуаціях, використовує набуті знання у навчальній і практичній діяльності; ціннісний компонент: висловлює судження про роль внеску вчених-фізиків у розвиток і становлення механіки та техніки, оцінює практичне значення застосування законів і закономірностей у природі та техніці. Ключові компетентності, що формуються на уроці: основні компетентності у природничих науках і технологіях; математична компетентність; соціальна та громадянськакомпетентності; інформаційно-цифрова компетентність; спілкування державноюмовою;уміння розуміти висловлене іноземною мовою; здорове життя; уміння вчитися впродовж життя ( пошук, збирання, обробка інформації) Тип уроку: засвоєння нових знань. Обладнання та наочність: губка, пластикова лінійка, штатив з муфтою та лап- кою, пружина, динамометр, косинець з прямим кутом, важки, мультимедійний апарат, підключений до мережі Інтернет, електронний підручник (Фізика 7 клас, авторський колектив:Віктор Бар’яхтар, Юрій Горобець, Ігор Ненашев, Олена
  • 3. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 3 Кірюхіна, Станіслав Довгий, Фаїна Божинова, ТОВ Видавництво «Ранок», 2020, планшет/смартфон, роздатковий матеріал, портрет Гука Міжпредметнізв'язки: з інформатикою, з математикою, з історією, з українською літературою, з мистецтвом, з ОБЖД Форма роботи: індивідуальна, в парах, в малих групах Програмне забезпечення: браузер, пакет офісних програм, використання мобільних додатків для проведення навчальних досліджень на уроках фізики. План 1. Мотивацій навчальної діяльності учнів. 2. Деформація тіла. Сила пружності. Закон Гука. 3. Вчимося розв’язуватизадачі. 4. Запитання до уроку. 5. Узагальнення та систематизація вивченого. 6. Домашнє завдання. Перебіг уроку І. Початок уроку 1. Привітання. (1 хв.) 2.Мотивацій навчальноїдіяльностіучнів. Повідомленнятеми, формування завдань уроку та очікуванихрезультатів (4 хв.) У кожного з вас на партах є аркуш самооцінювання, який ви будете заповнювати впродовж уроку. Аркуш (додаток 1) Над якою темою ми сьогоднібудемо працювати на уроці? Щоб дізнатись тему нашого уроку я пропонуювам розгадатиребус. Завдання
  • 4. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 4 Відгадати слово і поясни його значення (робота в парі) Розгадати ребус (додаток 2) У творі Івана Котляревського «Наталка Полтавка» дівчина співає пісню: «Віють вітри, віють буйні, аж дерева гнуться…» https://www.youtube.com/watch?v=MwmXZh6XHp4 (деформація – анг.deformation) ІІ. Основна частина уроку ( 20 хв.) Інтерактивна вправа – метод « ПРЕС» Метод « ПРЕС» 1)висловити свою думку: «Я вважаю...»; 2)пояснити підгрунтя такої думку: «Оскільки...»; 3)навести приклад додаткових аргументів на підтримку своєї позиції «... наприклад...»; 4)узагальнити, формулювати висновки: «Отже,...» або «таким чином...».
  • 5. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 5 Застосовуючи метод «Прес» обґрунтуйте відповідь на запитання, чому є важливим для вивчення і вдосконалення знань про деформацію тіл. Деформація тіла. Сила пружності. Зміну форми або розмірів тіла називають деформацією. Наслідком деформаці є виникнення пружних сил.  Демонстрація. Деформація губки (губка). Сила пружності - це сила, що виникає внаслідок деформації тіла і спрямована протилежно напрямку переміщення частинок тіла під час деформації. (сила пружності - анг. force of elasticity) Чим більшої деформації зазнає тіло, тим більша сила пружності. Зазвичай силу пружності позначають 𝐹пр, але в деяких випадках використовують інші символи. Якщо тіло тисне на опору, то опора деформується (вигинається). Деформація опори викликає появу сили пружності, яка діє на тіло перпендикулярно до поверхні опори. Силу пружності, що діє на тіло з боку опори або підвісу, називають силою реакції опори або силою нормального тиску (позначають 𝑵 ̅) .Силу нормального тиску не завжди створює лише сила тяжіння, навіть коли тіло міститься на горизонтальній площині. Наприклад, якщо ящик штовхають силою, спрямованою під певним кутом до горизонту, чи тіло рухається по похилій площині. Впершому випадку сила реакції опори рівна різниці сили тяжіння і вертикальній складовій прикладеної сили. У другому випадку сила реакції опори залежить від кута нахилу площини, по якій ковзає тіло, до горизонту. Якщо брусок притискається до вертикальної стіни, то в цьому випадку сила реакції опори буде рівна силі, що діє по нормалі до тертьових поверхонь.
  • 6. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 6 Якщо тіло розтягує підвіс (нитки, джгути, шнури), то виникає сила пружності, спрямована вздовж підвісу. Цю силу називають силою натягу підвісу і позначають символом Т. Природа сил пружності. Виникнення сили пружності пов'язане із силами взаємодії між молекулами. Пружні сили є найбільш поширеними і виникають у рідинах, газах та твердих тілах, коли їх молекули зближуються на відстань 10-9 - 10-10 м, щоб могли взаємодіяти їх електронні оболонки. Якщо розтягти тіло, відстань між атомами збільшиться, почнуть переважати сили притягання. Ці сили змусять атоми знову зблизитися до попередньої відстані. Навпаки, якщо тіло стиснути, переважатимуть сили відштовхування, які змусять атоми розійтись і зайняти попередні місця. Отже, під час розтягу, або стискання, в тілі виникають електричні за своєю природоюсили, що відновлюють його початкові форму і розміри. Такі сили виникають також, коли тіла згинають або скручують, бо і в цих випадках змінюється взаємне розміщення атомів. Якщо деформації припиняються, пружні сили зникають. Мал. Залежність рівнодійної сил взаємодії молекул від відстані між ними. Деформації, після яких тіло знову набуває попередніх розмірів і форми, називають пружними. Види пружних деформацій:
  • 7. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 7 Переглянути відео за посиланням (дізнаємось про різні види деформації) (додаток 4)  деформація розтягу (стиснення);  деформація зсуву;  деформація згину;  деформація кручення.  Демонстрація. Видипружних деформацій (губка, пластикова лінійка) Пластичнідеформації - після припинення дії зовнішньої сили форма і розміри тіла не відновлюються. ( ст.126, таблиця) (роботав парі) Скласти пазл (додаток3) Закон Гука. Не зважаючи на те, що пружні сили використовувались людиною досить давно (лук, катапульти для метання каменів і т.д.), першим до розуміння пружних сил і деформацій, пружності - як універсальної властивості твердих тіл, та до відкриття фундаментального закону пружності у 1660 році прийшов англійський природодослідник Роберт Гук. Переглянути відео за посиланням (додаток 5) Закон Гука: сила пружності прямо пропорційна деформації тіла і спрямована протилежно напряму переміщення частинок тіла під час деформації: 𝑭пр = 𝒌 ∗ ∆𝒙 де ∆𝑥 (або ∆𝑙) - абсолютне видовження (стиснення) тіла, k- жорсткість тіла (коефіцієнт пропорційності) ([𝒌] =Н/м). Абсолютне видовження (на скільки видовжиться чи скоротиться довжина тіла, пружини, гумової стрічки...) визначається за формулою: ∆𝐱 = |x - x0|
  • 8. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 8 де x - довжина деформованого тіла, 𝑥0- довжина недеформованого тіла.  Демонстрація. ЗаконГука (штатив з муфтою та лапкою, пружина, динамо- метр, косинець з прямим кутом, важки). Гук встановив, що жорсткість - це характеристика тіла, яка залежить від форми і розмірів тіла та матеріалу, з якого воно виготовлено. Жорсткість тіла не залежить від сили пружності чи деформації. Проте, чим більше значення жорсткості тіла, тим менша деформація тіла. Графічно закон Гука зображають прямою лінією, яка проходить через початок відліку величин 𝐹пр і k. Чим більшою є жорсткість тіла, тим вище розташований графік. (ст.129, порівняти графіки) Закон Гука добре виконується лише для малих деформацій. Для значних деформацій зміна довжини не буде прямо пропорційною до прикладеної сили, а під час дуже великих деформацій тіло руйнується. Кінезіологічнавправа «Вухо — ніс» Фізкультхвилинка
  • 9. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 9 Лівою рукоювзятися за кінчик носа, а правою рукою — за протилежне вухо. Одночасно відпуститивухо і ніс, плеснути в долоні, змінити положення рук «з точністю до навпаки». Використання сил пружності. Робота в малих групах (через вихід в Інтернет підготувати інформацію) Сили пружності враховують і використовують в різних технічних пристроях і машинах. Автомобілі, залізничні вагони, мотоцикли та інші транспортні засоби мають ресори. Їх застосування дає змогу зробити рух значно плавнішим, оскільки наїзд колеса на камінь або іншу перешкоду приводить лише до деформації ресори і відчутно не змінює положення самого транспортного засобу. Буксирування та експлуатація транспортнихсоставів за ПДР 2022 (розділ 23)
  • 10. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 10 У країнах, де часто бувають великі землетруси, будинки ставлять на спеціальні пружини, які під час поштовху деформуються, а споруда залишається майже нерухомою, що дозволяє зменшити людські жертви. Якщо порівнювати міцність людської волосиниіз дротамитакого самого діаметра, то волосинабуде міцнішою від свинцевого, цинкового, алюмінієвого, платинового і мідного дроту. Тільки залізо, бронзаі сталь перевершують людську волосинуза міцністю. Жіноча коса здатна витримати вантаж до 20 тонн!
  • 11. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 11 Павутина у три разиміцніша від сталевого дротутакого самого діаме- тра! Ейфелева вежа, що є своєрідним символом Парижа, складається з пустотілих сталевих трубок, площа перетину яких збігається із площею перетину трубчатих кісток людини. І це не випадково! Наприклад, гомілка людини здатна витримати деформацію стиснення, еквівалентну навантаженню 1,6-1,8 тонни. ІІІ. Вчимосярозв’язувати задачі (10 хв.) Задача 1. Визначте абсолютне видовження пружини, до якої підвісили гирю масою 1 кг.
  • 12. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 12 Задача 2. Зобразіть графічно сили пружності, що діють на тіла. Задача 3. Жорсткість пружини становить 40 Н/м. Яку силу потрібно прикласти до пружини, щоб розтягти її на 15 см? Виконаннятеста (додаток 6) ІV. Дайте відповідь на запитання ( 5 хв.) 1. Що називають деформацією тіла? Які деформації називають пружними? пластичними? Наведіть приклади пружних та пластичних деформацій. 2. Що називають силою пружності? Назвіть причини виникнення сили пружності? 3. Сформулюйте закон Гука. Від чого залежить коефіцієнт жорсткості тіла? 4. Які види пружних деформацій представлені на малюнках? Малюнки (додаток 7) V. Підсумок уроку( 4 хв.) Інтерактивна вправа «Мікрофон» Учні діляться враженнями. 1. На цьому уроція дізнався... 2. На цьому уроці я навчився... 3. Тепер я знаю як ..., а раніше... 4. Мені було цікаво... 5. Мені було важко... 6. Як ви вважаєте, знадобляться набуті знання вам у майбутньому?
  • 13. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 13 Кожен з вас підрахує бали в листі оцінювання . VІ. Домашнє завдання ( 1 хв.) 1. Вивчити теоретичний матеріал за підручником. 2. Розв’язати вправу 19 (5) 3. Ознайомитися з лабораторною роботою №8( за посиланням) (додаток 8) 4. Додаткове завдання - пошук, збирання, обробкаінформації та подання її в довільній формі до одного із зображеннь на картинках: (Роуп-джампінг (англ. ropejumping від rope — «шнур» і jumping — «стрибання», «стрибок») — відносно молодий напрямок екстремального спорту, який полягає у здійсненні стрибка з висотних об'єктів природного та промислового походження з використанням професійного альпіністичного спорядження: альпіністичних шнурів, карабінів, систем та іншого спорядження. Бокінг (від англ. bócking) - вид екстремального спорту, що розвивається,в якому використовуються спеціальні пружні ходулі - джампери.)
  • 14. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 14 Додатки 1. Аркуш https://docs.google.com/document/d/1HUtozjhWFTPnnUqYqAUzCFS33Cxv WScowRYg89d84t8/edit 2. Розгадати ребус https://drive.google.com/file/d/1d3pBhDrnxRMiD5YHBVMxE58oxhGo3bU_ /view?usp=sharing 3. Скласти пазл (портрет вченого) https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=3655274f8576
  • 15. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 15 4. Переглянути відео за посиланням (дізнаємось про різні види деформації) http://interactive.ranok.com.ua/theme/contentview/pdrychniki/fzika-7-klas- pdrychnik-v-g-baryahtar-s-o-dovgiyi-f-ya-bozhinova-ta-n/rozdl-3-chastina-i- 19-deformatsya-tla-sila-pryzhnost-zakon-gyka/do-p-1-dznamos-pro-rzn-vidi- deformats 5. Переглянути відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=VCGTzKPTmZY 6. Виконаннятеста https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfKdlKD8LcJob0kF6oxiQ7HpXI TIAU_c0z5wGa3qrZy9xIJg/viewform 7. Які види пружних деформацій представлені на малюнках? https://drive.google.com/file/d/1QtzJafX6aS3XTCxy9AGwmgYDjTOdnUj8/vi ew
  • 16. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 16 8. Домашнє завдання https://www.youtube.com/watch?v=Lb9s-rhf4wQ
  • 17. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 17 Для учнів № Завдання QR-код 1 Аркуш 2 Ребус 3 Пазл 4 Різні види деформації 5 Вчений 6 Тест 7 Малюнки 8 Лабораторна робота
  • 18. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 18 Інструктивно-методична частина QR-код QR-код (QR – Quick Response – Швидкий Відгук» – це двомірний штрих-код, що надає інформацію для швидкого її розпізнавання за допомогою камери на мобільному телефоні чи планшеті. За допомогою QR- коду можна закодувати будь-яку інформацію, наприклад: текст, номер телефону, посилання на сайт або візитну картку. Щоб розпізнати такий код, достатньо встановити на телефон/планшет одну з програм. Ми скористаємось програмою QR Code Reader https://qrcode.tec-it.com/ru Ребус Ребус – це свого родузагадка, яка подається за допомогою букв, цифр, фігур, знаків. Це відома гра, і використана в навчанні, вона приносить добрі результати. Учні захоплюються розгадуванням та складанням ребусів на фізичну тематику. Розгадування ребусів розвиває логічне мислення учнів, спонукає дітей до креативної діяльності. Їх використання дасть змогу учням самостійно сформулювати тему уроку або назвати фізичну величину чи явище, що буде вивчатися, прізвище
  • 19. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 19 фізиків та винахідників. Учні не тільки із задоволенням розгадують ребуси на тематичних виховних заходах, що проходять під час тижнях фізики (у конкурсах вболівальників, конкурсах капітанів, конкурсах ерудитів тощо), а й створюють їх самі. Працюючи з ребусами, вони привчаються зосереджувати увагу на навчальному матеріалі, виховують в собіпосидющість, вчаться без втрат часу організовувати свою роботу, не відволікаючись сторонніми справами. Створення (розгадування) ребусів – це творчий процес, який дає можливість кожному розробити нові правила зрозумілі для інших за логікою побудови. Складання ребусів – це робота позаурочна: домашня, самостійна, гурткова. http://rebus1.com/ua/index.php?item=rulesк 35 Форми Google Один з найбільш популярних сьогодні сервісів для створення тестів та опитувальників. Ресурс має велику кількість шаблонів оформлення, що дозволяє створювати форми до уроку будь-якої теми. Серед переваг слід відмітити миттєву обробкурезультатів та представлення їх у вигляді діаграм, імпортування результатів опитування чи тестування в редактор електронних таблиць, можливість додавання відео та зображень, організації розгалуження
  • 20. Фізика Розділ 3. Взаємодія тіл. Сила 7 клас 20 та призначення певної кількості балів за правильну відповідь, можливість редагування та заповнення на мобільному пристрої, а також вбудовування у власні сайти чи блоги та швидка публікація в соціальних мережах. Сервіс містить офіційну інструкцію, яка допоможе опанувати сервіс навіть новачку. Пазл Пазл (від англ. jigsaw puzzle) — гра-головоломка, що виглядає як мозаїка, яку потрібно скласти з безлічі фрагментів малюнка різної форми.Є однією з найдоступніших іграшок, що розвивають логічне мислен- ня, увагу, пам'ять, уяву. Пазли дуже корисні для розвитку мислення та пізнавальних здібностей людини. https://www.jigsawplanet.com