1. 5 клас
Урок 22
ТЕМА УРОКУ: «ІНСТРУМЕНТАЛЬНА МУЗИКА»
МЕТА УРОКУ:
навчальна – формувати уявлення про зв’язок музики з життям і побутом
людини; ознайомити та закріпити знання учнів про групи музичних
інструментів симфонічного оркестру, різновидами інструментальних
ансамблів (дуетом, тріо, квартетом); увести учнів у світ творчості Василя
Барвінського; формувати співацькі навики; навчати працювати над
проектами, робити мультимедійні презентації, публікації;
розвивальна- розвивати образне мислення, уяву, музично-творчі здібності
учнів;
виховна- виховувати інтерес до інструментальної музики, почуття емоційної
чутливості, ціннісного ставлення до літератури, музики.
Дидактичний матеріал:
Василь Барвінський. Квартет для двох скрипок, альта, віолончелі (слухання);
І. Крилов . « Квартет» байка (слухання);
А. Навродський, В. Філіпенко «Веснянка» (розучування).
Демонстраційний матеріал: мультимедійна презентація уроку, учнівська
презентація,публікація.
Обладнання: фортепіано, ноутбук, екран, проектор.
Тип уроку: комбінований.
Форма уроку: урок з використанням проектних технологій та
мультимедійних засобів.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання «Квартету» В. Барвінського.
Музичне вітання «Пролунав дзвінок»
II. Актуалізація опорних знань учнів, мзичного досвіду. 5 хв.
Міні-тест: «Впізнай музичний твір»:
1. Який твір пролунав? (звучить фрагмент «Вокалізу» С.
Рахманінова);
2. Який твір пролунав? (звучить фрагмент хорового твору
«Плескай у долоні» Дж. Гершвіна);
3. Який твір пролунав?( звучить фрагмент «Херувимська» А.
Веделя)
4.Вокальна музика-це….
2. 5.Інтонація-це…
III. Оголошення теми уроку. Вивчення нового матеріалу.
25хв.
Учитель. Сьогодні ми знайомимось з інструментальною
музикою. Кожний із музичних інструментів, як і голос
людини, має свій тембр. Він залежить від матеріалу, з якого
виготовлений інструмент,- дерева чи металу, від розміру та
форми корпусу, способів видобування звуків. За цими
ознаками, утворилися певні групи інструментів.
Основне питання уроку- довести потрібність існування
інструментальної музики в житті людини.
Ми вже познаймилися з властивостями та особливостями звучання
інструментів симфонічного оркестру. Подивимось які питання розглядала
кожна з груп:
На які групи поділяються інструменти симфонічного оркестру?
В чому особливість ансамблевого звучання?
Чи потрібна сьогодні інструментальна музика?
Які питання можна придумати до гри «Що я знаю про інструментальну
музику»?
Під час роботи над проектом було створено чотири творчі групи, кожна
з яких отримала завдання:
І група: «Музикознавці»: зібрати інформацію про групи інструментів
симфонічного оркестру, види ансамблю, квартет.
Результати роботи представити у вигляді учнівської презентації
ІІ група: «Дослідники»:, довести, що злагоджене, приємне звучання
інструментальної музики сьогодні потрібне, як засіб виховання музичної
культури людини.
Результати роботи представлені у відео
ІІІ група «Журналісти»: дослідити життєвий і творчий шлях Василя
Олександровича Барвінського.
Результати представити у вигляді учнівської публікації
ІV група «Ігротехніки» - підготувати питання до гри з теми
«Інструментальна музика».
Результати представити у вигляді гри
1.Виступ групи «Музикознавці»-презентація «Групи інструментів
симфонічного оркестру. Види ансамблю».
3хв.
2. Учитель. Ми познайомились з групами інструментів симфонічного
оркестру, видами ансамблів. Дізнались, що таке інструментальний
квартет. Ми говорили про народні казки, в яких музика виступає
дійовою особою і є співучасником подій та переживань. Крім народних,
є ще багато авторських літературних творів, у яких музичний образ
дуже часто виступає дійовою особою. Наприклад, байка Івана Крилова
«Квартет». Послухайте уважно, поміркуйте, чи можна слухати таку
3. музику? Випишіть у зошити назви інструментів, на яких грають
персонажі байки.
3.Виступ групи «Дослідники»-перегляд мультиплікаційного фільму
«Квартет» за байкою І. Крилова. 3хв.
Учитель. Перевірка завдання.
4.Слухання музики 5хв.
Звичайно, для того, щоб грати злагоджено, потрібно вміння. Оскільки
справжньої музики у гope-квартету так і не вийшло, послухаймо дійсно
красиву музику — Квартет для двох скрипок, альта та віолончелі
Василя Барвінського ( після слухання відповіді на питання підручника зі
стор. 100).
5.Виступ групи «Журналісти» - публікація «Василь Олександрович
Барвінський». 3хв.
Учитель. Мелодичне багатство музики Барвінського знайоме вам ще з
молодших класів.
6.Слухання фортепіанної п`єси В. Барінського «Вийди,вийди,сонечко».
3хв.
Запитання:
Як називається п`єса?
На якому інструменті виконується твір?
Який настрій панує в музиці?
Учитель. Так, кликаючи тепле сонечко, діти і дорослі чекають весну, з
приходом якої все навкруги оживає. Давайте послухаємо пісню В.
Філіпенка «Веснянка» і поділимось своїми почуттями.
7. Вокально-хорова робота 5хв.
Розучування пісні «Веснянка» на сл. А. Навродського, муз. В.
Філіпенко.
IV. Підведення підсумків уроку 7хв.
1.Група «Ігротехніки»- питання до теми «Інструментальна музика».
V.Форми оцінювання
1.Захист проектів
2.Усне оцінювання
3.Колективне опитування (вокально-хорова робота)
VІ. Домашнє завдання
опрацювати стор.98-103;
відповісти на питання стор. 100 та 103;
намалювати ілюстрацію до байки «Квартет» І Крилова.