SlideShare a Scribd company logo
გაკვეთილის თემა მოთხრობა „კესანე“ და ვიდეო-ზღაპარი „გოგონა და
შადრევანი“
საგანი/ინტეგრირებული საგნები სადამრიგებლო/კითხვის საათი
მასწავლებლის/მასწავლებლების
სახელი გვარი
სწავლების საფეხური / კლასი I საფეხური/ IV კლასი
მოსწავლეთა პროფილი 30 მოსწავლე
აქტუალობა
გაკვეთილი მნიშვნელოვანია, რადგან ხელს ვუწყობთ
წაკითხული და მოსმენილი ტექსტის გააზრების უნარს,
მსგავსება-განსხვავების ამოცნობას და ჩამოყალიბებას.
სასწავლო მიზნები და
მოსალოდნელი შედეგები
მოსწავლეები აღმოაჩენენ, განმარტავენ, ჩამოთვლიან
წაკითხულ და მოსმენილ ტექსტებს შორის არსებულ მსგავსება-
განსხვავებას. ჩამოთვლიან მთავარ გმირებს და დაახასიათებენ
მათ ხასიათის თვისებების მიხედვით. ვერბალურ მსჯელობას
გადაიტანენ ვენის დიაგრამაზე.
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა მნიშვნელოვანია მოსწავლეებს ჰქონდეთ ვენის დიაგრამებზე
მუშაობის გამოცდილება.
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო
მენეჯმენტი
I ფაზა- მოსწავლეები განთავსდებიან ხალიჩებზე წრიულად,
ფასილიტატორები კი გააცნობენ დღის გეგმას.
თითოეულ ჯგუფს ექნება შესაძლებლობა გახდეს
შემდეგ ნომინაციებში გამარჯვებულები:1.დღის
მოაზროვნეები;(ლურჯი ვარსკვლავი) 2. დღის მეგობრული
გუნდი;(ყვითელი ვარსკვლავი) 3. დღის აქტიური ჯგუფი
(წითელი ვარსკვლავი) 4. დღის მკითხველები (მწვანე
ვარსკვლავი) ნახეთ, ჩვენს მოთხრობას კესანე ჰქვია. როგორ
ფიქრობთ, რა არის კესანე? პასუხების მიღების შემდეგ ერთ-
ერთი ფასილიტატორი Power Point-ის დახმარებით აჩვენებს
ქეთევან კოსტავა, მარიტა ბიბლაია ნინო მანია, სალომე
ქუტიძე
II კვირა - 8 თებერვალი
s
კესანეს სურათებს, აწვდის მოკლე ინფორმაციას ამ მცენარის
შესახებ. (7 წთ)
II ფაზა- ფასილიტატორები თავიანთ ჯგუფებთან ერთად
იწყებენ მოთხრობის კითხვას. ვკითხულობთ პაუზებით,
თითოეული აბზაცის ბოლოს ვჩერდებით და თითო-თითო
სიტყვით ვაჯამებთ წაკითხულს. მოთხრობის წაკითხვის
შემდეგ ვსვამთ კითხვას: რა გავიგეთ მოთხრობიდან? რა იყო
თქვენთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი ამ მოთხრობაში? და ა.შ.
გავეცნობით ერთ-ზღაპარს „გოგონა და შადრევანი.“ ( 10 წთ)
https://www.youtube.com/watch?v=mpibPe4I_ek ჯგუფებში
ვსვამთ კითხვებს: მოგეწონათ ზღაპარი? მოდით მოკლედ
მოგვიყევით რის შესახებ იყო ზღაპარი? რა გაიგეთ ამ
ზღაპრიდან? რა იყო ყველაზე მნიშვნელოვანი ამ ზღაპარში
თქვენთვის? ( 13 წთ)
III ფაზა- ვენის დიგრამის შევსება. მოსწავლეები ჩამოწერენ რა
მსგავსება/ განსხვავება დაინახეს „კესანესა“და „გოგონა და
შადრევანს შორის“. (7 წთ) წერის დასრულების შემდეგ
ჯგუფებიდან თითო-თითო მოსწავლე გააკეთებს
პრეზენტაციას და გააცნობს თავიანთ მოსაზრებებს
აუდიტორიას. პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ,
წარმატებული ჯგუფები მოიპოვებენ თითო-თითო
ვარსკვლავს. ვარსკვლავები განთავსდება ჯგუფებისთვის
განკუთვნილ კედელზე. (10 წთ)
სასწავლო რესურსები კომპიუტერი, პროექტორი, მოთხრობის ამობეჭდილი
ქსეროასლი თითოეული მოსწავლისთვის, „ვენის დიაგრამები“
თითოეული ჯგუფისთვის, ფერადი ვარსკვლავები, ვიდეო-
ზღაპარი, კალმები, ხალიჩები, ბალიშები.

More Related Content

What's hot

12 საინფორმაციო ტექსტი „ნიანგსაც შეუძლია მეგობრობა“
12 საინფორმაციო ტექსტი „ნიანგსაც შეუძლია მეგობრობა“12 საინფორმაციო ტექსტი „ნიანგსაც შეუძლია მეგობრობა“
12 საინფორმაციო ტექსტი „ნიანგსაც შეუძლია მეგობრობა“
mtbiblia
 
3 „მეჩონგურე“
3 „მეჩონგურე“3 „მეჩონგურე“
3 „მეჩონგურე“
mtbiblia
 
8 მოთხრობა „თავის გაწირვა“
8 მოთხრობა  „თავის გაწირვა“8 მოთხრობა  „თავის გაწირვა“
8 მოთხრობა „თავის გაწირვა“
mtbiblia
 
21 ოტია იოსელიანი "ვირის ჭკუა"
21 ოტია იოსელიანი "ვირის ჭკუა"21 ოტია იოსელიანი "ვირის ჭკუა"
21 ოტია იოსელიანი "ვირის ჭკუა"
mtbiblia
 
9 „მოგზაურობა მზის სისტემაში“
9 „მოგზაურობა მზის სისტემაში“9 „მოგზაურობა მზის სისტემაში“
9 „მოგზაურობა მზის სისტემაში“
mtbiblia
 
მომავლის სკოლა-საკითხები
მომავლის სკოლა-საკითხებიმომავლის სკოლა-საკითხები
მომავლის სკოლა-საკითხები
mtbiblia
 
11 ვ. ასლამაზაშვილის გაზაფხული მოვიდა
11 ვ. ასლამაზაშვილის გაზაფხული მოვიდა11 ვ. ასლამაზაშვილის გაზაფხული მოვიდა
11 ვ. ასლამაზაშვილის გაზაფხული მოვიდა
mtbiblia
 
19 მოქალაქეობრივი შეგნება
19 მოქალაქეობრივი შეგნება19 მოქალაქეობრივი შეგნება
19 მოქალაქეობრივი შეგნება
mtbiblia
 
22 ლაშქრობა
22 ლაშქრობა22 ლაშქრობა
22 ლაშქრობა
mtbiblia
 
6 „მელია და ცხენი“
6 „მელია და ცხენი“6 „მელია და ცხენი“
6 „მელია და ცხენი“
mtbiblia
 
Nazi Dvalishvili
Nazi DvalishviliNazi Dvalishvili
Nazi Dvalishvilimeoredone2
 
Nazi Dvalishvili
Nazi DvalishviliNazi Dvalishvili
Nazi Dvalishvili
nazidvalishvili
 
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
ქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის გეგმაქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის გეგმაmziaegiashvili
 
ეკა ჭაბუკაშვილი
ეკა ჭაბუკაშვილიეკა ჭაბუკაშვილი
ეკა ჭაბუკაშვილი
akhmeta public school N2
 
Presentation1
Presentation1Presentation1
Presentation1tiko
 

What's hot (19)

12 საინფორმაციო ტექსტი „ნიანგსაც შეუძლია მეგობრობა“
12 საინფორმაციო ტექსტი „ნიანგსაც შეუძლია მეგობრობა“12 საინფორმაციო ტექსტი „ნიანგსაც შეუძლია მეგობრობა“
12 საინფორმაციო ტექსტი „ნიანგსაც შეუძლია მეგობრობა“
 
3 „მეჩონგურე“
3 „მეჩონგურე“3 „მეჩონგურე“
3 „მეჩონგურე“
 
8 მოთხრობა „თავის გაწირვა“
8 მოთხრობა  „თავის გაწირვა“8 მოთხრობა  „თავის გაწირვა“
8 მოთხრობა „თავის გაწირვა“
 
21 ოტია იოსელიანი "ვირის ჭკუა"
21 ოტია იოსელიანი "ვირის ჭკუა"21 ოტია იოსელიანი "ვირის ჭკუა"
21 ოტია იოსელიანი "ვირის ჭკუა"
 
9 „მოგზაურობა მზის სისტემაში“
9 „მოგზაურობა მზის სისტემაში“9 „მოგზაურობა მზის სისტემაში“
9 „მოგზაურობა მზის სისტემაში“
 
მომავლის სკოლა-საკითხები
მომავლის სკოლა-საკითხებიმომავლის სკოლა-საკითხები
მომავლის სკოლა-საკითხები
 
11 ვ. ასლამაზაშვილის გაზაფხული მოვიდა
11 ვ. ასლამაზაშვილის გაზაფხული მოვიდა11 ვ. ასლამაზაშვილის გაზაფხული მოვიდა
11 ვ. ასლამაზაშვილის გაზაფხული მოვიდა
 
Lessonplan (1)
Lessonplan (1)Lessonplan (1)
Lessonplan (1)
 
19 მოქალაქეობრივი შეგნება
19 მოქალაქეობრივი შეგნება19 მოქალაქეობრივი შეგნება
19 მოქალაქეობრივი შეგნება
 
Maias gakv.gegma
Maias gakv.gegmaMaias gakv.gegma
Maias gakv.gegma
 
22 ლაშქრობა
22 ლაშქრობა22 ლაშქრობა
22 ლაშქრობა
 
Presentation1
Presentation1Presentation1
Presentation1
 
6 „მელია და ცხენი“
6 „მელია და ცხენი“6 „მელია და ცხენი“
6 „მელია და ცხენი“
 
Nazi Dvalishvili
Nazi DvalishviliNazi Dvalishvili
Nazi Dvalishvili
 
Nazi Dvalishvili
Nazi DvalishviliNazi Dvalishvili
Nazi Dvalishvili
 
ანგარიში 12 კლ
ანგარიში 12 კლანგარიში 12 კლ
ანგარიში 12 კლ
 
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
ქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის გეგმაქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
 
ეკა ჭაბუკაშვილი
ეკა ჭაბუკაშვილიეკა ჭაბუკაშვილი
ეკა ჭაბუკაშვილი
 
Presentation1
Presentation1Presentation1
Presentation1
 

Viewers also liked

14 კონფერენცია
14 კონფერენცია14 კონფერენცია
14 კონფერენცია
mtbiblia
 
ფერადი ბარათები
ფერადი ბარათებიფერადი ბარათები
ფერადი ბარათები
mtbiblia
 
მელა და-ცხენის-სურათები
მელა და-ცხენის-სურათებიმელა და-ცხენის-სურათები
მელა და-ცხენის-სურათები
mtbiblia
 
კროსვორდი
კროსვორდიკროსვორდი
კროსვორდი
mtbiblia
 
სეგმენტები
სეგმენტებისეგმენტები
სეგმენტები
mtbiblia
 
პირამიდა
პირამიდაპირამიდა
პირამიდა
mtbiblia
 
კროსვორდი
კროსვორდიკროსვორდი
კროსვორდი
mtbiblia
 
ზღაპრის ამბის-რუკა
ზღაპრის ამბის-რუკაზღაპრის ამბის-რუკა
ზღაპრის ამბის-რუკა
mtbiblia
 
გლობუსი
გლობუსიგლობუსი
გლობუსი
mtbiblia
 
კომიკსი მკითხველთა კლუბში
კომიკსი მკითხველთა კლუბშიკომიკსი მკითხველთა კლუბში
კომიკსი მკითხველთა კლუბში
mtbiblia
 
თავის გაწირვა
თავის გაწირვათავის გაწირვა
თავის გაწირვა
mtbiblia
 
კესანე
კესანეკესანე
კესანე
mtbiblia
 
ყველაზე ჭკვიანი გუნდი
ყველაზე ჭკვიანი გუნდიყველაზე ჭკვიანი გუნდი
ყველაზე ჭკვიანი გუნდი
mtbiblia
 
ნიანგმაც იცის მეგობრობა
ნიანგმაც იცის მეგობრობანიანგმაც იცის მეგობრობა
ნიანგმაც იცის მეგობრობა
mtbiblia
 
მელა და ცხენი
მელა და ცხენიმელა და ცხენი
მელა და ცხენი
mtbiblia
 
ნიანგები
ნიანგებინიანგები
ნიანგები
mtbiblia
 
ვარსკვლავთმრიცხველი გლეხი
ვარსკვლავთმრიცხველი გლეხივარსკვლავთმრიცხველი გლეხი
ვარსკვლავთმრიცხველი გლეხი
mtbiblia
 
დედა
დედადედა
დედა
mtbiblia
 
ვირის ჭკუა
ვირის ჭკუავირის ჭკუა
ვირის ჭკუა
mtbiblia
 
რას გალობს შაშვი
რას გალობს შაშვირას გალობს შაშვი
რას გალობს შაშვი
mtbiblia
 

Viewers also liked (20)

14 კონფერენცია
14 კონფერენცია14 კონფერენცია
14 კონფერენცია
 
ფერადი ბარათები
ფერადი ბარათებიფერადი ბარათები
ფერადი ბარათები
 
მელა და-ცხენის-სურათები
მელა და-ცხენის-სურათებიმელა და-ცხენის-სურათები
მელა და-ცხენის-სურათები
 
კროსვორდი
კროსვორდიკროსვორდი
კროსვორდი
 
სეგმენტები
სეგმენტებისეგმენტები
სეგმენტები
 
პირამიდა
პირამიდაპირამიდა
პირამიდა
 
კროსვორდი
კროსვორდიკროსვორდი
კროსვორდი
 
ზღაპრის ამბის-რუკა
ზღაპრის ამბის-რუკაზღაპრის ამბის-რუკა
ზღაპრის ამბის-რუკა
 
გლობუსი
გლობუსიგლობუსი
გლობუსი
 
კომიკსი მკითხველთა კლუბში
კომიკსი მკითხველთა კლუბშიკომიკსი მკითხველთა კლუბში
კომიკსი მკითხველთა კლუბში
 
თავის გაწირვა
თავის გაწირვათავის გაწირვა
თავის გაწირვა
 
კესანე
კესანეკესანე
კესანე
 
ყველაზე ჭკვიანი გუნდი
ყველაზე ჭკვიანი გუნდიყველაზე ჭკვიანი გუნდი
ყველაზე ჭკვიანი გუნდი
 
ნიანგმაც იცის მეგობრობა
ნიანგმაც იცის მეგობრობანიანგმაც იცის მეგობრობა
ნიანგმაც იცის მეგობრობა
 
მელა და ცხენი
მელა და ცხენიმელა და ცხენი
მელა და ცხენი
 
ნიანგები
ნიანგებინიანგები
ნიანგები
 
ვარსკვლავთმრიცხველი გლეხი
ვარსკვლავთმრიცხველი გლეხივარსკვლავთმრიცხველი გლეხი
ვარსკვლავთმრიცხველი გლეხი
 
დედა
დედადედა
დედა
 
ვირის ჭკუა
ვირის ჭკუავირის ჭკუა
ვირის ჭკუა
 
რას გალობს შაშვი
რას გალობს შაშვირას გალობს შაშვი
რას გალობს შაშვი
 

More from mtbiblia

კვლევის შედეგების ანგარიში
კვლევის შედეგების ანგარიში კვლევის შედეგების ანგარიში
კვლევის შედეგების ანგარიში
mtbiblia
 
კვლევის შედეგების ანგარიში
კვლევის შედეგების ანგარიშიკვლევის შედეგების ანგარიში
კვლევის შედეგების ანგარიში
mtbiblia
 
დიაგნოსტირების ეტაპის შედეგები
დიაგნოსტირების ეტაპის შედეგებიდიაგნოსტირების ეტაპის შედეგები
დიაგნოსტირების ეტაპის შედეგები
mtbiblia
 
25 კითხვის პოპულარიზაცია
25 კითხვის პოპულარიზაცია25 კითხვის პოპულარიზაცია
25 კითხვის პოპულარიზაცია
mtbiblia
 
23 "ყველაზე ჭკვიანი გუნდი"
23 "ყველაზე ჭკვიანი გუნდი"23 "ყველაზე ჭკვიანი გუნდი"
23 "ყველაზე ჭკვიანი გუნდი"
mtbiblia
 
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში (კითხვები)
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში (კითხვები)გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში (კითხვები)
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში (კითხვები)
mtbiblia
 
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაშიგაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში
mtbiblia
 
მოქალაქეობრივი შეგნება
მოქალაქეობრივი შეგნებამოქალაქეობრივი შეგნება
მოქალაქეობრივი შეგნება
mtbiblia
 
ცხრილი
ცხრილიცხრილი
ცხრილი
mtbiblia
 
"მეც მინდა მუშაობა"
"მეც მინდა მუშაობა""მეც მინდა მუშაობა"
"მეც მინდა მუშაობა"
mtbiblia
 
"მკითხველთა კლუბი 81-ე სკოლიდან"
"მკითხველთა კლუბი 81-ე სკოლიდან""მკითხველთა კლუბი 81-ე სკოლიდან"
"მკითხველთა კლუბი 81-ე სკოლიდან"
mtbiblia
 
"კითხვის გაკვეთილების რვეული"
"კითხვის გაკვეთილების რვეული""კითხვის გაკვეთილების რვეული"
"კითხვის გაკვეთილების რვეული"
mtbiblia
 
გაზაფხული მოვიდა
გაზაფხული მოვიდაგაზაფხული მოვიდა
გაზაფხული მოვიდა
mtbiblia
 

More from mtbiblia (13)

კვლევის შედეგების ანგარიში
კვლევის შედეგების ანგარიში კვლევის შედეგების ანგარიში
კვლევის შედეგების ანგარიში
 
კვლევის შედეგების ანგარიში
კვლევის შედეგების ანგარიშიკვლევის შედეგების ანგარიში
კვლევის შედეგების ანგარიში
 
დიაგნოსტირების ეტაპის შედეგები
დიაგნოსტირების ეტაპის შედეგებიდიაგნოსტირების ეტაპის შედეგები
დიაგნოსტირების ეტაპის შედეგები
 
25 კითხვის პოპულარიზაცია
25 კითხვის პოპულარიზაცია25 კითხვის პოპულარიზაცია
25 კითხვის პოპულარიზაცია
 
23 "ყველაზე ჭკვიანი გუნდი"
23 "ყველაზე ჭკვიანი გუნდი"23 "ყველაზე ჭკვიანი გუნდი"
23 "ყველაზე ჭკვიანი გუნდი"
 
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში (კითხვები)
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში (კითხვები)გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში (კითხვები)
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში (კითხვები)
 
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაშიგაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში
 
მოქალაქეობრივი შეგნება
მოქალაქეობრივი შეგნებამოქალაქეობრივი შეგნება
მოქალაქეობრივი შეგნება
 
ცხრილი
ცხრილიცხრილი
ცხრილი
 
"მეც მინდა მუშაობა"
"მეც მინდა მუშაობა""მეც მინდა მუშაობა"
"მეც მინდა მუშაობა"
 
"მკითხველთა კლუბი 81-ე სკოლიდან"
"მკითხველთა კლუბი 81-ე სკოლიდან""მკითხველთა კლუბი 81-ე სკოლიდან"
"მკითხველთა კლუბი 81-ე სკოლიდან"
 
"კითხვის გაკვეთილების რვეული"
"კითხვის გაკვეთილების რვეული""კითხვის გაკვეთილების რვეული"
"კითხვის გაკვეთილების რვეული"
 
გაზაფხული მოვიდა
გაზაფხული მოვიდაგაზაფხული მოვიდა
გაზაფხული მოვიდა
 

2 მოთხრობა „კესანე“ და ვიდეო ზღაპარი „გოგონა და შადრევანი“

  • 1. გაკვეთილის თემა მოთხრობა „კესანე“ და ვიდეო-ზღაპარი „გოგონა და შადრევანი“ საგანი/ინტეგრირებული საგნები სადამრიგებლო/კითხვის საათი მასწავლებლის/მასწავლებლების სახელი გვარი სწავლების საფეხური / კლასი I საფეხური/ IV კლასი მოსწავლეთა პროფილი 30 მოსწავლე აქტუალობა გაკვეთილი მნიშვნელოვანია, რადგან ხელს ვუწყობთ წაკითხული და მოსმენილი ტექსტის გააზრების უნარს, მსგავსება-განსხვავების ამოცნობას და ჩამოყალიბებას. სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები მოსწავლეები აღმოაჩენენ, განმარტავენ, ჩამოთვლიან წაკითხულ და მოსმენილ ტექსტებს შორის არსებულ მსგავსება- განსხვავებას. ჩამოთვლიან მთავარ გმირებს და დაახასიათებენ მათ ხასიათის თვისებების მიხედვით. ვერბალურ მსჯელობას გადაიტანენ ვენის დიაგრამაზე. მოსწავლეთა წინარე ცოდნა მნიშვნელოვანია მოსწავლეებს ჰქონდეთ ვენის დიაგრამებზე მუშაობის გამოცდილება. გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი I ფაზა- მოსწავლეები განთავსდებიან ხალიჩებზე წრიულად, ფასილიტატორები კი გააცნობენ დღის გეგმას. თითოეულ ჯგუფს ექნება შესაძლებლობა გახდეს შემდეგ ნომინაციებში გამარჯვებულები:1.დღის მოაზროვნეები;(ლურჯი ვარსკვლავი) 2. დღის მეგობრული გუნდი;(ყვითელი ვარსკვლავი) 3. დღის აქტიური ჯგუფი (წითელი ვარსკვლავი) 4. დღის მკითხველები (მწვანე ვარსკვლავი) ნახეთ, ჩვენს მოთხრობას კესანე ჰქვია. როგორ ფიქრობთ, რა არის კესანე? პასუხების მიღების შემდეგ ერთ- ერთი ფასილიტატორი Power Point-ის დახმარებით აჩვენებს ქეთევან კოსტავა, მარიტა ბიბლაია ნინო მანია, სალომე ქუტიძე II კვირა - 8 თებერვალი
  • 2. s კესანეს სურათებს, აწვდის მოკლე ინფორმაციას ამ მცენარის შესახებ. (7 წთ) II ფაზა- ფასილიტატორები თავიანთ ჯგუფებთან ერთად იწყებენ მოთხრობის კითხვას. ვკითხულობთ პაუზებით, თითოეული აბზაცის ბოლოს ვჩერდებით და თითო-თითო სიტყვით ვაჯამებთ წაკითხულს. მოთხრობის წაკითხვის შემდეგ ვსვამთ კითხვას: რა გავიგეთ მოთხრობიდან? რა იყო თქვენთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი ამ მოთხრობაში? და ა.შ. გავეცნობით ერთ-ზღაპარს „გოგონა და შადრევანი.“ ( 10 წთ) https://www.youtube.com/watch?v=mpibPe4I_ek ჯგუფებში ვსვამთ კითხვებს: მოგეწონათ ზღაპარი? მოდით მოკლედ მოგვიყევით რის შესახებ იყო ზღაპარი? რა გაიგეთ ამ ზღაპრიდან? რა იყო ყველაზე მნიშვნელოვანი ამ ზღაპარში თქვენთვის? ( 13 წთ) III ფაზა- ვენის დიგრამის შევსება. მოსწავლეები ჩამოწერენ რა მსგავსება/ განსხვავება დაინახეს „კესანესა“და „გოგონა და შადრევანს შორის“. (7 წთ) წერის დასრულების შემდეგ ჯგუფებიდან თითო-თითო მოსწავლე გააკეთებს პრეზენტაციას და გააცნობს თავიანთ მოსაზრებებს აუდიტორიას. პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ, წარმატებული ჯგუფები მოიპოვებენ თითო-თითო ვარსკვლავს. ვარსკვლავები განთავსდება ჯგუფებისთვის განკუთვნილ კედელზე. (10 წთ) სასწავლო რესურსები კომპიუტერი, პროექტორი, მოთხრობის ამობეჭდილი ქსეროასლი თითოეული მოსწავლისთვის, „ვენის დიაგრამები“ თითოეული ჯგუფისთვის, ფერადი ვარსკვლავები, ვიდეო- ზღაპარი, კალმები, ხალიჩები, ბალიშები.