1
PROIECT DE LECŢIE
DATA:04.06.2021
PROPUNĂTOR : Iuhas Viorica
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Liceul Teoretic ,,Ioan Buteanu”, Școala nr.2, Șomcuta Mare.
CLASA: a III- a B
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Înmulțirea și împărțirea numerelor naturaleîn intervalul 0-1000.
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
SUBIECTUL/TEMA LECTIEI: Înmulțirea numerelor naturale
TIPUL LECŢIEI: Consolidare și fixare a cunoștințelor
SCOPUL: Formarea deprinderilor de calcul, folosirea lor în rezolvarea de probleme, cu utilizarea unui limbaj specific
DISCIPLINE INTEGRATE : Muzică și mișcare
COMPETENȚE SPECIFICE :
Matematică:
-Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii;
-Dezvoltarea capacităţii de explorare/investigare şi rezolvare de probleme;
2
-Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic;
-Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate.
COMPETENȚE INTEGRATE:
Muzică și mișcare
2.1 Cântarea în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mișcare și a acompaniamentului instrumental.
3.1 Manifestarea unor reacții, emoții sentimente sugerate de fragmente muzicale
Obiective de referinţă:
 1.4. Să efectueze operaţii de înmulţire şi de împărţire cu numere naturale mai mici
decât 100;
 2.3. Să exploreze modalităţi de efectuare a înmulţirii sau împărţirii în 0 – 1000
folosind diferite tipuri de grupări şi reprezentări;
 4.1. Să manifeste iniţiativă în a transpune diferite situaţii în context matematic,
propunând modalităţi diverse de abordare a unei probleme;
 4.3. Să manifeste un comportament adecvat în relaţiile cu colegii dintr-un grup de
lucru în cadrul activităţilor practice de rezolvare de probleme.
Obiective operaţionale:
O1 – să identifice adunările repetate corespunzătoare unor imagini date;
O2 – să transforme adunările repetate în înmulţiri cu ajutorul algoritmului cunoscut;
O3 – să transforme înmulţirile date în adunări repetate cu ajutorul algoritmului
3
cunoscut;
O4 – să opereze cu relaţia „de n ori mai mare”, aplicând cunoştinţele însuşite în
lecţiile anterioare;
O5 – să folosească comutativitatea înmulţirii în scopul uşurării calcului;
O6 – să fie capabili să se autoevalueze;
O7 – să adopte o poziţie corectă în timpul lucrului, în bancă, în faţa clasei.
METODE PROCEDEE ȘI TEHNICI DIDACTICE: conversaţia,explicaţia, problematizarea, observaţia dirijată, exerciţiul,
metoda explozia stelară, metoda ciorchinelui, munca independentă.
MIJLOACE DIDACTICE: planşe, fişe, fişă de evaluare, carioci, manual, caiete, creioane.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
RESURSE REMPORALE: 45 min
RESURSE UMANE: 19 elevi
BIBLIOGRAFIE:
-Ministerul Educației Naționale, „Programa școlară la Matematică pentru clasele a III-a și a IV-a”, 2014
- Manualul de matematică pentru clasa a III-a, editura Litera.
- Caiet de lucru, clasa a III-a, Editura Booklet, Bucuresti, avizat MEN 3530/2018
4
DEFĂȘURAREA LECȚIEI
N
R.
C
R
T
MOMEN
TELE
LECTIEI
O
B.
O
P.
ACTIVITATEA DIDACTICĂ STRATEGII DIDACTICE EVALU
ARE
ACTIVITATEA
PROPUNATORULUI
ACTIVITATEA
ELEVILOR
METODE MIJLOA-
CE
FOR-
ME
DE
ORG.
1. Moment
organizato-
ric 1’
Asigur condiţiile necesare desfăşurării
în bune condiţii a lecţiei solicitând
elevilor să pregătească materialele
necesare.
Elevii îşi pregătesc
cele necesare.
Conversa-
ţia
manual
caiet
Activi
-tate
fronta-
lă
2. Verificarea
temei și
reactualiza-
rea
cunoştinţ-
elor 9’
O1
Voi verifica tema pentru acasă atât
cantitativ cât şi calitativ.
Adresez elevilor întrebări pentru
verificarea noţiunilor teoretice
referitoare la operaţia de adunare,
scădere şi înmulţire, folosind metoda
exploziei stelare:
- Cum se numesc numerele care se
adună?
- Cum se numeşte numărul din care
Elevii pregătesc
caietele de temă
Elevii răspund la
întrebări.
- termeni
- descăzut
- sumă
- scăzător
Conversa-
ţia
Explozia
stelară
Activi
-tate
Fronta
-lă
observa
-rea
sistema-
tică
5
O2
O4
scădem?
- Cum se numeşte rezultatul adunării?
- Cum se numeşte numărul pe care îl
scădem?
- Cum se numeşte rezultatul scăderii?
-Cum se numesc numerele care se
înmulţesc?
- Cum se numeşte rezultatul înmulţirii?
- Cum aflăm dublul unui număr?
Propun spre rezolvare câteva exerciţii
orale.
Aflaţi suma numerelor
3 + 3 + 3
5 + 5 + 5 + 5 + 5
Aflaţi produsul numerelor 2 şi 3, 2 şi 5,
2 şi 6.
Aflaţi numărul de 2 ori mai mare decat
2, 4 şi 7
- diferenţă
- factor
- produs
- prin înmulţire
Rezolvă oral
exerciţiile.
Exercițiul
Problema-
tizarea
Ciorchi-
nele
Evalua-
re orală
3. Captarea
atenţiei
5’
O6
Ascultăm împreună cântecul : Eu si
matematica.https://www.youtube.com/
watch?v=w0wrtBmhwxI
Prezint elevilor pe flip-chat câteva
desene a) și b):
a)
Elevii ascultă si
fredonează melodia .
Sunt atenţi la planşă
şi ascultă cerinţa.
4 + 4 = 2 X 4 = 8 Observare
a dirijată
You tube
Flip-
chart
Fron-
tală
6
b)
Cerinţă:
Număraţi steluţele şi grupaţi-le ca o
adunare repetată, iar apoi transformaţi
în înmulţire. Procedaţi la fel şi cu
figurile zâmbitoare.
Comparaţi rezultatea obţinute la cele
două variante.
6 + 6 = 2 X 6 = 12
8 < 12
Elevii se gândesc la
rezolvarea, eu
numesc doi elevi care
vin în față să rezolve
pe planşă exerciţiile
prin adunare repetată,
apoi prin înmulţire iar
un al treilea elev iese
să compare
rezultatele.
Problema-
tizarea
Indivi-
duală
4. Anunţarea
temei și
enunţarea
obiective-
Anunţ tema şi obiectivele lecţiei.
Astăzi la ora de matematică vom
consolida „Înmulţirea numerelor
naturale”.
Ascultă tema şi
obiectivele lecţiei.
Elevii scriu titlul
lecţiei în caiete.
Caiete,
7
lor
operaţio-
nale 4’
Scriu titlul lecţiei pe tablă. tabla Fronta
-lă
5. Dirijarea
activității
15’ O7
O6
Astăzi la matematică vom lucra pe 3
grupe.
Organizez colectivul clasei în trei
grupe egale ca număr pentru primul
exerciţiu.
Fiecare grupă va extrage un bilet pe
care sunt scrise atâtea exerciţii câţi
copii sunt în aceea grupă. Las elevii să
se uite pe bilet şi să rezolve în grup
exerciţiile.
Tabla este împărţită în trei, unde
elevii vor ieşi şi vor rezolva exerciţiile
de pe bilet.
Fiecare elev din grupă va rezolva un
exerciţiu, iar ceilalţi copii vor scrie
exerciţiile în caiete.
Dacă au rezovat corect exerciţiile vor
descoperii un cuvânt, punând
rezultatele în ordinea crescătoare.
Anexă
Grupa I.
Calculaţi prin adunare repetată:
2 + 2 + 2 + 2 + 2 =
4 + 4 + 4 + 4 =
6 + 6 + 6 =
1+1+1+ 1+ 1+ 1+ 1+1=
9 + 9 + 9 =
10+10+10+10+10+10=
Elevii identifică
persoanele din grupa
din care fac parte.
Un elev din fiecare
grupă extrage un
bilet.
Elevii rezolvă
exerciţiile de pe bilet
pe tablă.
= 10 O
= 16 A
= 18 M
= 8 T
= 27 N
= 60 A
Exerciții
și
probleme
Pe
grupe
Fronta
-lă
8
O5
O6
8 10 16 18 27 60
T O A M N A
Grupa II:
Calculaţi ca înmulţiri, următoarele
adunări repetate:
4 + 4 + 4 = ...... X ..... =
8 + 8 + 8 = ...... X ..... =
3+3+3+3+3 = ..... X....=
5 + 5 + 5 + 5 =.....X....=
7+7+7+7+7+7=...X ....=
6 + 6 + 6 =...... X ...... =
12 15 18 20 24 42
M E R G E M
Grupa III:
Rezolvaţi înmulţirile prin adunare
repetată:
4 X 4 =
4 X 10 =
3 X 8 =
5 X 6 =
7 X 2 =
4 X 5 =
14 16 20 24 30 40
Ş C O A L Ă
= 3 X 4 = 12 M
= 3 X 8 = 24 E
= 5 X 3 = 15 E
= 4 X 5 = 20 G
= 6 X 7 = 42 M
= 3 X 6 = 18 R
= 16 C
= 40 Ă
= 24 A
= 30 L
= 14 Ş
= 20 O
9
Exeriţiul următor se va rezolva frontal
(dacă mai este timp), prin ieşirea
elevilor la tablă.
Problemă
Într-o ladă sunt 5 kg de mere. Câte kg
de mere sunt în 4 lăzi identice? Dar în
8?
(foloseşte adunarea repetată).
Elevii vor rezolva
problema folosind
planul de rezolvare .
1. Câte kg. de mere
sunt în 4 lăzi ?
5+5+5 + 5 =
=4 X 5 =20 kg. mere
2. Câte kg. de mere
sunt în 8 lăzi?
5+5+5+5+5+5+5+5=
=8 X 5 =40 kg. mere
6. Asigurarea
feedback-
ului
10’
Împart elevilor o fişă de evaluare
anunţându-i că vor fi evaluaţi
individual cu calificative.
Anexă
Elevii vor trebui să
rezolve individual
exerciţiile de pe fişa
de evaluare.
Mucă
indepen-
dentă
Fişă de
evaluare Indivi-
dual
7. Încheierea
activității
(aprecieri
finale )
1 min
Aduc elevilor aprecieri generale şi
colective. Se fac aprecieri asupra
modului de desfăşurare a lecţiei, iar
elevii care au fost activi, au lucrat
corect şi au avut un comportament
deosebit vor primi o figurină
zâmbitoare.
Elevii sunt atenţi şi
ascultă aprecierile.
Conversa-
ția
Fron-
tal
Aprecie
re
verbală
10
11
Numele …………………………………………… Data ……………………………
Fişă de evaluare
U. Î. Înmulţirea - Înmulţirea numerelor naturale
1. Scrie înmulțirile reprezentate în următoarele desene, prin :
a)adunare repetată
b) înmulţire .
a) .................................... b) ……………………………… c) ……………………………
a) .................................... b) ……………………………… c) ……………………………
12
2. Scrieţi, ca înmulţiri, următoarele adunări repetate de termeni egali.
a) 2 + 2 = ........................................................................................................
b) 9 + 9 + 9 + 9 = .............................................................................................
c) 5 + 5 + 5 +5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 = .............................................................
3. Rezolvaţi înmulţirile prin adunare repetată de termeni egali:
a) 4 x 2 = ……….......................................................................................................
b) 6 x 5 = ………........................................................................................................
c) 7 x 2 = ………..........................................................................................................
13
4. Se dau numerele 8 și 7.
Calculează:
a) Suma ………………………………................................................................................
b) Diferența ………………………..……….........................................................................
c) Produsul ……………..……….....................................................................................
5. Află:
a) Dublul numărului 8 …………………………………………………………………………
b) Triplul numărului 7 …………………………………………………………………………
c) Numărul de 2 ori mai mare decât 3. …………………………………….......................
14
Unitatea de învăţare: Înmulţirea
Subiectul: Înmulţirea numerelor naturale
Descriptori de performanţă
I
Itemi
Foarte bine Bine Sufcient
1 Scrie și rezolvă
corect toate cele trei
operații de înmulțire;
Scrie și rezolvă
corect două operații de
înmulțire;
Scrie și rezolvă
corect o operație de
înmulțire;
2 Scrie și rezolvă
corect toate cele trei
operații de înmulțire;
Scrie și rezolvă
corect două operații de
înmulțire;
Scrie și rezolvă
corect o operație de
înmulțire;
3 Scrie și rezolvă
corect toate cele trei
operații de înmulțire;
Scrie și rezolvă
corect două operații de
înmulțire;
Scrie și rezolvă
corect două operații de
înmulțire;
4 Scrie și rezolvă
corect toate cele trei
operații de înmulțire;
Scrie și rezolvă
corect două operații de
înmulțire;
Scrie și rezolvă
corect două operații de
înmulțire;
5 Completează
corect toate cele 3
situaţii;
Completează corect 2
situaţii;
Completează
corect o situaţie;
15
NR.
CRT.
NUMELE ŞI
PRENUMELE ELEVULUI
Calificativ
I
1
I
2
I
3
I
4
I
5
Calificativul
final
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
16
Captarea atenţiei
Cerinţă:
Număraţi steluţele şi grupaţi-le ca o adunare repetată, iar apoi transformaţi în înmulţire. Procedaţi la fel şi cu figurile
zâmbitoare.
Comparaţi rezultatea obţinute la cele două variante.
a) 4
+
4 _____
8
4 + 4 = 2 X 4 = 8
17
b)
6
+
6
____
12
6 + 6 = 2 X 6 = 12
COMPARARE REZULTATE
8 < 12
18
Reactualizarea cunoştinţelor prin explozia stelară
- Cum se numesc numerele care se adună?
- Cum se numeşte rezultatul adunării?
- Cum se numeşte numărul din care scădem?
- Cum se numeşte numărul pe care îl scădem?
- Cum se numeşte rezultatul scădereii?
- Cum se numesc numerele care se înmulţesc?
- Cum se numeşte rezultatul înmulţirii?
- Cum aflăm dublul unui număr?
Termeni
Sumă
(Total)
Descăzut
Scăzător
Diferenţă
Prin
înmulţire
Ce ştim la
matematică
19
Reactualizarea cunoştinţelor prin metoda ciorchinelui
Aflaţi suma numerelor:
3 + 3 + 3 = 9
5 + 5 + 5 + 5 + 5 = 25
Aflaţi produsul numerelor 2 şi 3, 2 şi 5, 2 şi 6.
Aflaţi numărul de 2 ori mai mare decat 2, 4 şi 7.
20
2 X
3 5
7
4
6
10
6
14
8
12
2
4
21
Activitate pe grupe
Grupa I.
Calculaţi prin adunare repetată:
6 + 6 + 6 = ................................
9 + 9 + 9 = ...............................
4 + 4 + 4 + 4 = ...............................
2 + 2 + 2 + 2 + 2 = ..............................
1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = .............................
10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 = .............................
Grupa II:
Calculaţi ca înmulţiri, următoarele adunări repatate:
4 + 4 + 4 = ............ X ................ =
8 + 8 + 8 = ............. X ................ =
6 + 6 + 6 = .............. X ................ =
5 + 5 + 5 + 5 = .............. X ................. =
22
3 + 3 + 3 + 3 + 3 = .............. X ................. =
7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7= .............. X ................. =
Grupa III:
Rezolvaţi înmulţirile prin adunare repetată:
4 X 4 = .........................................................................................
3 X 8 = .........................................................................................
5 X 6 = .........................................................................................
7 X 2 = .........................................................................................
4 X 5 = .........................................................................................
2 X 10 = .........................................................................................
23
Activitate pe grupe
Grupa I.
Calculaţi prin adunare repetată:
6 + 6 + 6 = .....................
9 + 9 + 9 = ....................
4 + 4 + 4 + 4 = ....................
2 + 2 + 2 + 2 + 2 = ...................
1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = ..................
10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 = ...................
24
Ordonaţi rezultatele în ordinea crescătoare şi veţi descoperi un cuvânt surpriză.
10 8 18 8 27 60
O A M T N A
Activitate pe grupe
Grupa II:
Calculaţi ca înmulţiri, următoarele adunări repatate:
4 + 4 + 4 = ............ X .......... = ...............
8 + 8 + 8 = ............ X .......... = ...............
6 + 6 + 6 = ............ X .......... = ...............
5 + 5 + 5 + 5 = ............ X .......... = ...............
3 + 3 + 3 + 3 + 3 = ............ X .......... = ..............
7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = ............ X .......... = ................
25
Ordonaţi rezultatele în ordinea crescătoare şi veţi descoperi un cuvânt surpriză.
12 24 15 20 42 18
M E E G M R
Activitate pe grupe
Grupa III:
Rezolvaţi înmulţirile prin adunare repetată:
4 X 4 = ........................................................................
4 X 10 = ........................................................................
3 X 8 = .........................................................................
5 X 6 = .........................................................................
7 X 2 = ........................................................................
4 X 5 = ...........................................................................
26
Ordonaţi rezultatele în ordinea crescătoare şi veţi descoperi un cuvânt surpriză.
16 40 24 30 14 20
C Ă A L Ş O
Activitate frontală
Problemă
Într-o ladă sunt 5 kilograme de mere.
Câte kilograme de mere sunt în 4 lăzi identice? Dar în 8?
(foloseşte adunarea repetată).
Rezovare:
1. Câte kilograme de mere sunt în 4 lăzi ?
5 + 5 + 5 + 5 = 4 X 5 = 20 kg. mere
2. Câte kilograme de mere sunt în 8 lăzi?
5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 = 8 X 5 = 40 kg. mere
Răspuns: 20 de kilograme de mere
40 de kilograme de mere
27

1_proiect_mate_ consolidare IUHAS.docx

  • 1.
    1 PROIECT DE LECŢIE DATA:04.06.2021 PROPUNĂTOR: Iuhas Viorica UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Liceul Teoretic ,,Ioan Buteanu”, Școala nr.2, Șomcuta Mare. CLASA: a III- a B DISCIPLINA: Matematică UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Înmulțirea și împărțirea numerelor naturaleîn intervalul 0-1000. ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii SUBIECTUL/TEMA LECTIEI: Înmulțirea numerelor naturale TIPUL LECŢIEI: Consolidare și fixare a cunoștințelor SCOPUL: Formarea deprinderilor de calcul, folosirea lor în rezolvarea de probleme, cu utilizarea unui limbaj specific DISCIPLINE INTEGRATE : Muzică și mișcare COMPETENȚE SPECIFICE : Matematică: -Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii; -Dezvoltarea capacităţii de explorare/investigare şi rezolvare de probleme;
  • 2.
    2 -Formarea şi dezvoltareacapacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic; -Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate. COMPETENȚE INTEGRATE: Muzică și mișcare 2.1 Cântarea în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mișcare și a acompaniamentului instrumental. 3.1 Manifestarea unor reacții, emoții sentimente sugerate de fragmente muzicale Obiective de referinţă:  1.4. Să efectueze operaţii de înmulţire şi de împărţire cu numere naturale mai mici decât 100;  2.3. Să exploreze modalităţi de efectuare a înmulţirii sau împărţirii în 0 – 1000 folosind diferite tipuri de grupări şi reprezentări;  4.1. Să manifeste iniţiativă în a transpune diferite situaţii în context matematic, propunând modalităţi diverse de abordare a unei probleme;  4.3. Să manifeste un comportament adecvat în relaţiile cu colegii dintr-un grup de lucru în cadrul activităţilor practice de rezolvare de probleme. Obiective operaţionale: O1 – să identifice adunările repetate corespunzătoare unor imagini date; O2 – să transforme adunările repetate în înmulţiri cu ajutorul algoritmului cunoscut; O3 – să transforme înmulţirile date în adunări repetate cu ajutorul algoritmului
  • 3.
    3 cunoscut; O4 – săopereze cu relaţia „de n ori mai mare”, aplicând cunoştinţele însuşite în lecţiile anterioare; O5 – să folosească comutativitatea înmulţirii în scopul uşurării calcului; O6 – să fie capabili să se autoevalueze; O7 – să adopte o poziţie corectă în timpul lucrului, în bancă, în faţa clasei. METODE PROCEDEE ȘI TEHNICI DIDACTICE: conversaţia,explicaţia, problematizarea, observaţia dirijată, exerciţiul, metoda explozia stelară, metoda ciorchinelui, munca independentă. MIJLOACE DIDACTICE: planşe, fişe, fişă de evaluare, carioci, manual, caiete, creioane. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe. RESURSE REMPORALE: 45 min RESURSE UMANE: 19 elevi BIBLIOGRAFIE: -Ministerul Educației Naționale, „Programa școlară la Matematică pentru clasele a III-a și a IV-a”, 2014 - Manualul de matematică pentru clasa a III-a, editura Litera. - Caiet de lucru, clasa a III-a, Editura Booklet, Bucuresti, avizat MEN 3530/2018
  • 4.
    4 DEFĂȘURAREA LECȚIEI N R. C R T MOMEN TELE LECTIEI O B. O P. ACTIVITATEA DIDACTICĂSTRATEGII DIDACTICE EVALU ARE ACTIVITATEA PROPUNATORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR METODE MIJLOA- CE FOR- ME DE ORG. 1. Moment organizato- ric 1’ Asigur condiţiile necesare desfăşurării în bune condiţii a lecţiei solicitând elevilor să pregătească materialele necesare. Elevii îşi pregătesc cele necesare. Conversa- ţia manual caiet Activi -tate fronta- lă 2. Verificarea temei și reactualiza- rea cunoştinţ- elor 9’ O1 Voi verifica tema pentru acasă atât cantitativ cât şi calitativ. Adresez elevilor întrebări pentru verificarea noţiunilor teoretice referitoare la operaţia de adunare, scădere şi înmulţire, folosind metoda exploziei stelare: - Cum se numesc numerele care se adună? - Cum se numeşte numărul din care Elevii pregătesc caietele de temă Elevii răspund la întrebări. - termeni - descăzut - sumă - scăzător Conversa- ţia Explozia stelară Activi -tate Fronta -lă observa -rea sistema- tică
  • 5.
    5 O2 O4 scădem? - Cum senumeşte rezultatul adunării? - Cum se numeşte numărul pe care îl scădem? - Cum se numeşte rezultatul scăderii? -Cum se numesc numerele care se înmulţesc? - Cum se numeşte rezultatul înmulţirii? - Cum aflăm dublul unui număr? Propun spre rezolvare câteva exerciţii orale. Aflaţi suma numerelor 3 + 3 + 3 5 + 5 + 5 + 5 + 5 Aflaţi produsul numerelor 2 şi 3, 2 şi 5, 2 şi 6. Aflaţi numărul de 2 ori mai mare decat 2, 4 şi 7 - diferenţă - factor - produs - prin înmulţire Rezolvă oral exerciţiile. Exercițiul Problema- tizarea Ciorchi- nele Evalua- re orală 3. Captarea atenţiei 5’ O6 Ascultăm împreună cântecul : Eu si matematica.https://www.youtube.com/ watch?v=w0wrtBmhwxI Prezint elevilor pe flip-chat câteva desene a) și b): a) Elevii ascultă si fredonează melodia . Sunt atenţi la planşă şi ascultă cerinţa. 4 + 4 = 2 X 4 = 8 Observare a dirijată You tube Flip- chart Fron- tală
  • 6.
    6 b) Cerinţă: Număraţi steluţele şigrupaţi-le ca o adunare repetată, iar apoi transformaţi în înmulţire. Procedaţi la fel şi cu figurile zâmbitoare. Comparaţi rezultatea obţinute la cele două variante. 6 + 6 = 2 X 6 = 12 8 < 12 Elevii se gândesc la rezolvarea, eu numesc doi elevi care vin în față să rezolve pe planşă exerciţiile prin adunare repetată, apoi prin înmulţire iar un al treilea elev iese să compare rezultatele. Problema- tizarea Indivi- duală 4. Anunţarea temei și enunţarea obiective- Anunţ tema şi obiectivele lecţiei. Astăzi la ora de matematică vom consolida „Înmulţirea numerelor naturale”. Ascultă tema şi obiectivele lecţiei. Elevii scriu titlul lecţiei în caiete. Caiete,
  • 7.
    7 lor operaţio- nale 4’ Scriu titlullecţiei pe tablă. tabla Fronta -lă 5. Dirijarea activității 15’ O7 O6 Astăzi la matematică vom lucra pe 3 grupe. Organizez colectivul clasei în trei grupe egale ca număr pentru primul exerciţiu. Fiecare grupă va extrage un bilet pe care sunt scrise atâtea exerciţii câţi copii sunt în aceea grupă. Las elevii să se uite pe bilet şi să rezolve în grup exerciţiile. Tabla este împărţită în trei, unde elevii vor ieşi şi vor rezolva exerciţiile de pe bilet. Fiecare elev din grupă va rezolva un exerciţiu, iar ceilalţi copii vor scrie exerciţiile în caiete. Dacă au rezovat corect exerciţiile vor descoperii un cuvânt, punând rezultatele în ordinea crescătoare. Anexă Grupa I. Calculaţi prin adunare repetată: 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 4 + 4 + 4 + 4 = 6 + 6 + 6 = 1+1+1+ 1+ 1+ 1+ 1+1= 9 + 9 + 9 = 10+10+10+10+10+10= Elevii identifică persoanele din grupa din care fac parte. Un elev din fiecare grupă extrage un bilet. Elevii rezolvă exerciţiile de pe bilet pe tablă. = 10 O = 16 A = 18 M = 8 T = 27 N = 60 A Exerciții și probleme Pe grupe Fronta -lă
  • 8.
    8 O5 O6 8 10 1618 27 60 T O A M N A Grupa II: Calculaţi ca înmulţiri, următoarele adunări repetate: 4 + 4 + 4 = ...... X ..... = 8 + 8 + 8 = ...... X ..... = 3+3+3+3+3 = ..... X....= 5 + 5 + 5 + 5 =.....X....= 7+7+7+7+7+7=...X ....= 6 + 6 + 6 =...... X ...... = 12 15 18 20 24 42 M E R G E M Grupa III: Rezolvaţi înmulţirile prin adunare repetată: 4 X 4 = 4 X 10 = 3 X 8 = 5 X 6 = 7 X 2 = 4 X 5 = 14 16 20 24 30 40 Ş C O A L Ă = 3 X 4 = 12 M = 3 X 8 = 24 E = 5 X 3 = 15 E = 4 X 5 = 20 G = 6 X 7 = 42 M = 3 X 6 = 18 R = 16 C = 40 Ă = 24 A = 30 L = 14 Ş = 20 O
  • 9.
    9 Exeriţiul următor seva rezolva frontal (dacă mai este timp), prin ieşirea elevilor la tablă. Problemă Într-o ladă sunt 5 kg de mere. Câte kg de mere sunt în 4 lăzi identice? Dar în 8? (foloseşte adunarea repetată). Elevii vor rezolva problema folosind planul de rezolvare . 1. Câte kg. de mere sunt în 4 lăzi ? 5+5+5 + 5 = =4 X 5 =20 kg. mere 2. Câte kg. de mere sunt în 8 lăzi? 5+5+5+5+5+5+5+5= =8 X 5 =40 kg. mere 6. Asigurarea feedback- ului 10’ Împart elevilor o fişă de evaluare anunţându-i că vor fi evaluaţi individual cu calificative. Anexă Elevii vor trebui să rezolve individual exerciţiile de pe fişa de evaluare. Mucă indepen- dentă Fişă de evaluare Indivi- dual 7. Încheierea activității (aprecieri finale ) 1 min Aduc elevilor aprecieri generale şi colective. Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a lecţiei, iar elevii care au fost activi, au lucrat corect şi au avut un comportament deosebit vor primi o figurină zâmbitoare. Elevii sunt atenţi şi ascultă aprecierile. Conversa- ția Fron- tal Aprecie re verbală
  • 10.
  • 11.
    11 Numele …………………………………………… Data…………………………… Fişă de evaluare U. Î. Înmulţirea - Înmulţirea numerelor naturale 1. Scrie înmulțirile reprezentate în următoarele desene, prin : a)adunare repetată b) înmulţire . a) .................................... b) ……………………………… c) …………………………… a) .................................... b) ……………………………… c) ……………………………
  • 12.
    12 2. Scrieţi, caînmulţiri, următoarele adunări repetate de termeni egali. a) 2 + 2 = ........................................................................................................ b) 9 + 9 + 9 + 9 = ............................................................................................. c) 5 + 5 + 5 +5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 = ............................................................. 3. Rezolvaţi înmulţirile prin adunare repetată de termeni egali: a) 4 x 2 = ………....................................................................................................... b) 6 x 5 = ………........................................................................................................ c) 7 x 2 = ………..........................................................................................................
  • 13.
    13 4. Se daunumerele 8 și 7. Calculează: a) Suma ………………………………................................................................................ b) Diferența ………………………..………......................................................................... c) Produsul ……………..………..................................................................................... 5. Află: a) Dublul numărului 8 ………………………………………………………………………… b) Triplul numărului 7 ………………………………………………………………………… c) Numărul de 2 ori mai mare decât 3. …………………………………….......................
  • 14.
    14 Unitatea de învăţare:Înmulţirea Subiectul: Înmulţirea numerelor naturale Descriptori de performanţă I Itemi Foarte bine Bine Sufcient 1 Scrie și rezolvă corect toate cele trei operații de înmulțire; Scrie și rezolvă corect două operații de înmulțire; Scrie și rezolvă corect o operație de înmulțire; 2 Scrie și rezolvă corect toate cele trei operații de înmulțire; Scrie și rezolvă corect două operații de înmulțire; Scrie și rezolvă corect o operație de înmulțire; 3 Scrie și rezolvă corect toate cele trei operații de înmulțire; Scrie și rezolvă corect două operații de înmulțire; Scrie și rezolvă corect două operații de înmulțire; 4 Scrie și rezolvă corect toate cele trei operații de înmulțire; Scrie și rezolvă corect două operații de înmulțire; Scrie și rezolvă corect două operații de înmulțire; 5 Completează corect toate cele 3 situaţii; Completează corect 2 situaţii; Completează corect o situaţie;
  • 15.
  • 16.
    16 Captarea atenţiei Cerinţă: Număraţi steluţeleşi grupaţi-le ca o adunare repetată, iar apoi transformaţi în înmulţire. Procedaţi la fel şi cu figurile zâmbitoare. Comparaţi rezultatea obţinute la cele două variante. a) 4 + 4 _____ 8 4 + 4 = 2 X 4 = 8
  • 17.
    17 b) 6 + 6 ____ 12 6 + 6= 2 X 6 = 12 COMPARARE REZULTATE 8 < 12
  • 18.
    18 Reactualizarea cunoştinţelor prinexplozia stelară - Cum se numesc numerele care se adună? - Cum se numeşte rezultatul adunării? - Cum se numeşte numărul din care scădem? - Cum se numeşte numărul pe care îl scădem? - Cum se numeşte rezultatul scădereii? - Cum se numesc numerele care se înmulţesc? - Cum se numeşte rezultatul înmulţirii? - Cum aflăm dublul unui număr? Termeni Sumă (Total) Descăzut Scăzător Diferenţă Prin înmulţire Ce ştim la matematică
  • 19.
    19 Reactualizarea cunoştinţelor prinmetoda ciorchinelui Aflaţi suma numerelor: 3 + 3 + 3 = 9 5 + 5 + 5 + 5 + 5 = 25 Aflaţi produsul numerelor 2 şi 3, 2 şi 5, 2 şi 6. Aflaţi numărul de 2 ori mai mare decat 2, 4 şi 7.
  • 20.
  • 21.
    21 Activitate pe grupe GrupaI. Calculaţi prin adunare repetată: 6 + 6 + 6 = ................................ 9 + 9 + 9 = ............................... 4 + 4 + 4 + 4 = ............................... 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = .............................. 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = ............................. 10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 = ............................. Grupa II: Calculaţi ca înmulţiri, următoarele adunări repatate: 4 + 4 + 4 = ............ X ................ = 8 + 8 + 8 = ............. X ................ = 6 + 6 + 6 = .............. X ................ = 5 + 5 + 5 + 5 = .............. X ................. =
  • 22.
    22 3 + 3+ 3 + 3 + 3 = .............. X ................. = 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7= .............. X ................. = Grupa III: Rezolvaţi înmulţirile prin adunare repetată: 4 X 4 = ......................................................................................... 3 X 8 = ......................................................................................... 5 X 6 = ......................................................................................... 7 X 2 = ......................................................................................... 4 X 5 = ......................................................................................... 2 X 10 = .........................................................................................
  • 23.
    23 Activitate pe grupe GrupaI. Calculaţi prin adunare repetată: 6 + 6 + 6 = ..................... 9 + 9 + 9 = .................... 4 + 4 + 4 + 4 = .................... 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = ................... 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = .................. 10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 = ...................
  • 24.
    24 Ordonaţi rezultatele înordinea crescătoare şi veţi descoperi un cuvânt surpriză. 10 8 18 8 27 60 O A M T N A Activitate pe grupe Grupa II: Calculaţi ca înmulţiri, următoarele adunări repatate: 4 + 4 + 4 = ............ X .......... = ............... 8 + 8 + 8 = ............ X .......... = ............... 6 + 6 + 6 = ............ X .......... = ............... 5 + 5 + 5 + 5 = ............ X .......... = ............... 3 + 3 + 3 + 3 + 3 = ............ X .......... = .............. 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = ............ X .......... = ................
  • 25.
    25 Ordonaţi rezultatele înordinea crescătoare şi veţi descoperi un cuvânt surpriză. 12 24 15 20 42 18 M E E G M R Activitate pe grupe Grupa III: Rezolvaţi înmulţirile prin adunare repetată: 4 X 4 = ........................................................................ 4 X 10 = ........................................................................ 3 X 8 = ......................................................................... 5 X 6 = ......................................................................... 7 X 2 = ........................................................................ 4 X 5 = ...........................................................................
  • 26.
    26 Ordonaţi rezultatele înordinea crescătoare şi veţi descoperi un cuvânt surpriză. 16 40 24 30 14 20 C Ă A L Ş O Activitate frontală Problemă Într-o ladă sunt 5 kilograme de mere. Câte kilograme de mere sunt în 4 lăzi identice? Dar în 8? (foloseşte adunarea repetată). Rezovare: 1. Câte kilograme de mere sunt în 4 lăzi ? 5 + 5 + 5 + 5 = 4 X 5 = 20 kg. mere 2. Câte kilograme de mere sunt în 8 lăzi? 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 = 8 X 5 = 40 kg. mere Răspuns: 20 de kilograme de mere 40 de kilograme de mere
  • 27.