Here are the steps to solve these problems:
1) Given: Distance above earth's surface = 1000km
Use equation: V = -GM/R
= - (6.67x10-11 Nm2/kg2)(5.98x1024 kg)(1000km)
= -6.3x1010 J/kg
2) Given: ∆V = Vf - Vi = -60 - (-20) MJ/kg = -40 MJ/kg
∆E = mg∆h = m∆V
∆V = ∆E/m = -40x106 J/kg / 50 kg = -800 m/s
3)