Izvješće o radu 11 virtualnih učionica za razrednu
nastavu
15. 12. 2018. – 12. 7. 2019.
Virtualne učionice Razredne nastave su mjesta stručnog osposobljavanja, posebno
pripremljene za učenje, suradnju i komunikaciju te pružanje podrške tijekom cijelokupne
pripreme i provedbe stručnog usavršavanja koje je kontinuirano trajalo od 15. 12. 2018. do
12. 7. 2019.
Pripremanjem, osmišljavanjemi objavljivanjem edukativnih sadržaja u virtulanim učionicama
nastojalo se u ovaj oblik stručnog usavršavanja, korak po korak, uvesti sve učiteljice i učitelje
u online okružje kako bi se na jedinstven način predstavili svi kurikularni dokumenti, koncepti
I promjene koje donosi kurkularna reforma.
Pravilnom raspodjelom tema stručnog usavršavanja i vreneskog trajanja pojedine teme
omogućeno je učiteljima dovoljno vremena za otkrivanje i učinkovitu uporabu svih aspekata
priprema i podrške.
Odaziv učiteljica i učitelja u ovaj oblik stručnog usavršavanja je zadovoljavajući, ponegdje I
iznad očekivanja, iako je vidljiva različitost u motivaciji, intenzitetu aktivnosti i predanosti pri
sudjelovanju u radu virtualne učionice.
Stručno usavršavanje u on-line okruženju provodilo se kako da bi sve učiteljice i učitelji imali
na raspolaganju u isto vrijeme i na istom mjestu relevantne i aktualne informacije o pripremi
i provedbi kurikularnog pristupa poučavanja prema usvojenim novim kurikularnim
dokumentima.
Učiteljice I učitelji su tijekom ovog on-line stručnog usavršavanja sudjelovali u različitim
edukativnim aktivnostima. Tijekom stručnog usavršavanja sudionici su:
- poticani na promišljanje o svom učenju i poučavanju
- dijelili svoje ideje i radove s drugim sudionicima
- promišljali o ulozi učenika
- stavljali se u ulogu učenika
- upoznavali se s različitimnovim metodama poučavanja
- upoznavali se s različitimmetodama vrednovanja.
Stručna usavršavanja u virtualnim učionicama bila su organizirana po temama unutar kojih
su učitelji prateći i poromišljajući o postavljenim edukativnim sadržajima unutar svake teme
dobili bolji uvid u sljedeće sastavnice suvremenog pristupa poučavanja:
- promjena paradigme učenja i poučavanja
- strategije učenja i poučavanja
- domenama i odgojno-obrazovnim očekivanjima u temi “Učiti kako učiti”
- organizacija predmetnih kurikuluma i međupredmetnih tema
- domene predmetnih kurikuluma
- odgojno-obrazovni ishodi premetnih kurikuluma te odgojno obrazovna očekivanje
međupredmetnih tema
- povezivanje i ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda premetnih kurikuluma i
odgojno-obrazovnih očekivanja međupredmetnih tema
- planiranje cjelovitog poučavanja u razrednoj nastavi
- osmišljavanje nastavnih aktivnosti
- strategijama vrednovanja
Tijekom stručnog usavršavanja učitelji su u primjenjivali različite načine i postupke
vrednovanja kao što su:
- komentiranje odgovora u forumima,
- rješavanje testova,
- samovrednovanje
- vršnjačko vrednovanje (kolegijalno vrednovanje) i sl.
Izvješće o virtualnoj učionici
Razredna nastava V.
15. 12. 2018. – 12. 7. 2019.
Opis učionice
Ova virtualna učionica jedna je od 11 virtualnih učionica te okuplja učiteljice i učitelje
razredne nastave s početnim slovima prezimenima od H do J, kako bi se zajednički pripremili
za frontalno uvođenje novih kurikularnih dokumenata u sustav obrazovanja Republike
Hrvatske.
Edukacija ja trajala od 15. prosinca 2018. do 12. srpnja 2019. godine i sadržavala je 5 tema u
trajanju od 76 sati i 2 izborne teme u trajanju od 8 sati.
U virtualnoj učionici V. podijeljeno je ukupno 3 995 znački. Broj sudionika je varirao. Od
početno upisanih 910 do kraja edukacije ostalo je aktivno 766.
Pregled tema, ishoda, trajanja teme i broja dodijeljenih znački
TEMA ISHODI Uvijetizaznačku
BROJSATI
/
TRAJANJE
ZNAČKA/
Broj
dodijeljenih
Kurikulumski pristup
poučavanju: od
ishoda do
vrednovanja -
Razredna nastava
V.
Učiteljice i učitelji objašnjavaju
obilježjasuvremenogapristupa
nastavi.Primjenjujutemeljne
postavke kurikulumskogapristupa
poučavanju.
Test - Rad u
virtualnojučionici
- test,
Forum -
Upoznajmose,
Forum -
Refleksija,
Anketa -
Samoprocjena
osobnoga
pristupa učenjui
poučavanju,
Interaktivni
sadržaj - Kviz o
promjeni
paradigme
poučavanja,
Interaktivni
sadržaj - Dobar ili
loš ishod",
Forum -
Povezanost
ishoda i
aktivnosti,
Forum - Ishodi -
aktivnosti -
vrednovanje"
12 sati
15.12.2018.
-
31.1.2019.
827
Razvoj
kompetencije učiti
kako učiti -
Razredna nastava
V.
Učitelji opisujuvažnostznanja,
vještina,stavovai vrijednosti
obuhvaćenihmeđupredmetnom
temomUčiti kako učiti i njihov
utjecaj na učenje.
Učitelji se služe odabranim
digitalnimalatomzaizradu
grafičkogorganizatora.Učitelji
povezujurazličitesituacije učenjai
poučavanjas domenama
međupredmetne temeUčiti kako
učiti.Učitelji objašnjavajukontekst
poučavanjastrategijaučenjau
nastavi. Učitelji predlažustrategije
učenjaprimjenjiveuodređenim
nastavnimaktivnostima.Učitelji
primjenjuju
rezultate samovrednovanjaučenika
radi prilagodbe procesa
poučavanja.
Zadaća - Proces
učenja
Forum - Domene
u
međupredmetnoj
temi Učiti kako
učiti
Forum - Strategije
učenja u
Razrednoj nastavi
Forum -
Samovrednovanje
učenika"
16 sati
28. 1. 2019.
– 25. 2.
2019.
581
Kurikulumi
nastavnih
predmeta -
Razredna nastava
V.
Učitelji objašnjavajupojmove:
odgojno-obrazovni ishod,razrada
ishoda, razinausvojenosti,sadržaji
i preporuke odgojno-obrazovnoga
ishoda.Pravilnočitajuodgojno-
obrazovnoishod.Razlikuju
odgojno-obrazovni ishod
nastavnogpredmetai nastavne
aktivnosti.Planirajucjelovito
učenje i poučavanje. Povezuju
odgojno-obrazovne ishode s
motivacijskomtemomi opisuju
osmišljene nastavneaktivnosti
vezane uz temu.
Test - Koliko
znam o
ishodima?,
Interaktivni
sadržaj -
Prepoznavanje
ishoda,
Forum -
Cjelovitostučenja
i poučavanja,
Forum -
Osmišljavanje
nastavne
aktivnosti
16
28.2. 2019.
– 28.
3.2019.
710
Vrednovanje -
Razredna nastava
V.
Učitelj razlikuje različitepristupe
vrednovanju.Učitelj prepoznaje
različite metode vrednovanjaza
učenje.Učitelj zaključujeovažnosti
pravovremene povratne
informacije.Učitelj primjenjuje
metoduvrednovanjakaoučenja.
Učitelj analiziraprovedbu
samovrednovanjai/ili vršnjačkog
vrednovanjauprocesupoučavanja.
Učitelj uspoređuje vrednovanje
naučenogs vrednovanjemza
učenje i vrednovanjemkaoučenje.
Test - Tri pristupa
vrednovanju,
Interaktivni
sadržaj -
Vrednovanje za
učenje,
Forum -
Vrednovanje kao
učenje,
Interaktivni
sadržaj -
Vrednovanje
naučenoga,
Anketa -
Samorefleksijao
tri pristupa
vrednovanju
16
28.3.2019.
– 9.5.2019.
630
Kurikulumsko
planiranje
poučavanja u
razrednoj nastavi -
Razredna nastava
V.
Učitelj prepoznaje kurikulumski
krug i svrhu godišnjeg
kurikulumskogplaniranja.Učitelj
povezuje odgojno-obrazovna
očekivanjameđupredmetnihtema
s odgojno-obrazovnimishodima
predmetnihkurikuluma.Učitelj
analiziraprijedlogsastavnica
godišnjegizvedbenogkurikulumai
tematskogplana.Učitelj
primjenjuje kurikulumsko
planiranje uizradi godišnjeg
izvedbenogkurikulumai tematskog
plana.Planiraetape projektai
njegovurealizaciju.
Test - Uvodu
planiranje
Forum -
Tematsko
planiranje
16
9.5.2019.-
12.7.2019.
555
Najmarljivija
polaznica/polaznik
- Razredna
nastava V.
Najmarljivijapolaznica/polazniku
Školi zaživotdodjeljuje se svima
koji suuspješnoizvršili sve obvezne
zadatke i aktivnosti uvirtualnoj
učionici:RazrednanastavaV.
tijekomškolske godine2018./2019.
SVI of the
followingbadges
have to be
earned:
Kurikulumi
nastavnih
predmeta-
Razredna nastava
V.
Kurikulumski
pristup –
Razredna nastava
V.
Kurikulumsko
planiranje
poučavanja u
razrednoj nastavi
– Razredna
nastava V.
Razvoj
kompetencije
učiti kako učiti –
Razredna nastava
V.
Vrednovanje -
Razredna nastava
V.
483
Neobveznatema:
Dan sigurnijeg
interneta 2019. -
Razredna nastava
V.
Učitelji opisujuaktivnostkojomće
obilježiti ili suobilježili Dan
sigurnijeginterneta2019. Forum - Dan
sigurnijeg
interneta2019.
4
3.2.2019. -
31.3.2019.4
386
Neobveznatema:
Glagoljica -
Razredna nastava
V.
Učitelji opisujuaktivnostkojomće
obilježiti ili suobilježili Dan
hrvatske glagoljicei glagoljaštva. Forum - Učitelji
istražuju"
4
20.2.2019.
-
15.3.2019. 262
Vrednovanje
Nakonsvake završene teme, sudionicimakoji suuspješnoodradilisve uvjete, dodijeljenesuznačke.
Za dobivanje značke određene temebiloje potrebnonapravitisve obavezne aktivnostiutoj temi do
zadanogroka.
Ministarstvoznanosti i obrazovanjadodijelitće potvrde oprofesionalnomrazvoju s popisom
ostvarenihtemai ishodaučenjate brojemsati edukacije zasvakogsudionika.
Na potvrdiće biti navedenesamo onetemeza kojesu odrađenesve obavezneaktivnostii dobivene
značke.
Razrednanastava V. - Ukupna studentska aktivnost (pregledi i poruke)
UčiteljNastavnik
Pregled aktivnosti po temama
1. Upitnik zadovoljstva edukacijomu temi Kurikulumski
pristuppoučavanju: od ishoda do vrednovanja
2. Upitnik zadovoljstva edukacijom u temi Razvoj kompetencije učiti kako učiti
3. Upitnik zadovoljstva edukacijom u temi Kurikulumi nastavnih predmeta
4. Upitnik zadovoljstva edukacijom u temi Vrednovanje
5. Upitnik zadovoljstva edukacijom u temi Kurikulumsko planiranje
poučavanja u razrednoj nastavi
05. izvjesce o virtualnoj ucionici v.

05. izvjesce o virtualnoj ucionici v.

  • 1.
    Izvješće o radu11 virtualnih učionica za razrednu nastavu 15. 12. 2018. – 12. 7. 2019. Virtualne učionice Razredne nastave su mjesta stručnog osposobljavanja, posebno pripremljene za učenje, suradnju i komunikaciju te pružanje podrške tijekom cijelokupne pripreme i provedbe stručnog usavršavanja koje je kontinuirano trajalo od 15. 12. 2018. do 12. 7. 2019. Pripremanjem, osmišljavanjemi objavljivanjem edukativnih sadržaja u virtulanim učionicama nastojalo se u ovaj oblik stručnog usavršavanja, korak po korak, uvesti sve učiteljice i učitelje u online okružje kako bi se na jedinstven način predstavili svi kurikularni dokumenti, koncepti I promjene koje donosi kurkularna reforma. Pravilnom raspodjelom tema stručnog usavršavanja i vreneskog trajanja pojedine teme omogućeno je učiteljima dovoljno vremena za otkrivanje i učinkovitu uporabu svih aspekata priprema i podrške. Odaziv učiteljica i učitelja u ovaj oblik stručnog usavršavanja je zadovoljavajući, ponegdje I iznad očekivanja, iako je vidljiva različitost u motivaciji, intenzitetu aktivnosti i predanosti pri sudjelovanju u radu virtualne učionice. Stručno usavršavanje u on-line okruženju provodilo se kako da bi sve učiteljice i učitelji imali na raspolaganju u isto vrijeme i na istom mjestu relevantne i aktualne informacije o pripremi i provedbi kurikularnog pristupa poučavanja prema usvojenim novim kurikularnim dokumentima. Učiteljice I učitelji su tijekom ovog on-line stručnog usavršavanja sudjelovali u različitim edukativnim aktivnostima. Tijekom stručnog usavršavanja sudionici su: - poticani na promišljanje o svom učenju i poučavanju - dijelili svoje ideje i radove s drugim sudionicima - promišljali o ulozi učenika - stavljali se u ulogu učenika - upoznavali se s različitimnovim metodama poučavanja - upoznavali se s različitimmetodama vrednovanja. Stručna usavršavanja u virtualnim učionicama bila su organizirana po temama unutar kojih su učitelji prateći i poromišljajući o postavljenim edukativnim sadržajima unutar svake teme dobili bolji uvid u sljedeće sastavnice suvremenog pristupa poučavanja: - promjena paradigme učenja i poučavanja - strategije učenja i poučavanja - domenama i odgojno-obrazovnim očekivanjima u temi “Učiti kako učiti” - organizacija predmetnih kurikuluma i međupredmetnih tema - domene predmetnih kurikuluma
  • 2.
    - odgojno-obrazovni ishodipremetnih kurikuluma te odgojno obrazovna očekivanje međupredmetnih tema - povezivanje i ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda premetnih kurikuluma i odgojno-obrazovnih očekivanja međupredmetnih tema - planiranje cjelovitog poučavanja u razrednoj nastavi - osmišljavanje nastavnih aktivnosti - strategijama vrednovanja Tijekom stručnog usavršavanja učitelji su u primjenjivali različite načine i postupke vrednovanja kao što su: - komentiranje odgovora u forumima, - rješavanje testova, - samovrednovanje - vršnjačko vrednovanje (kolegijalno vrednovanje) i sl. Izvješće o virtualnoj učionici Razredna nastava V. 15. 12. 2018. – 12. 7. 2019. Opis učionice Ova virtualna učionica jedna je od 11 virtualnih učionica te okuplja učiteljice i učitelje razredne nastave s početnim slovima prezimenima od H do J, kako bi se zajednički pripremili za frontalno uvođenje novih kurikularnih dokumenata u sustav obrazovanja Republike Hrvatske. Edukacija ja trajala od 15. prosinca 2018. do 12. srpnja 2019. godine i sadržavala je 5 tema u trajanju od 76 sati i 2 izborne teme u trajanju od 8 sati. U virtualnoj učionici V. podijeljeno je ukupno 3 995 znački. Broj sudionika je varirao. Od početno upisanih 910 do kraja edukacije ostalo je aktivno 766. Pregled tema, ishoda, trajanja teme i broja dodijeljenih znački TEMA ISHODI Uvijetizaznačku BROJSATI / TRAJANJE ZNAČKA/ Broj dodijeljenih
  • 3.
    Kurikulumski pristup poučavanju: od ishodado vrednovanja - Razredna nastava V. Učiteljice i učitelji objašnjavaju obilježjasuvremenogapristupa nastavi.Primjenjujutemeljne postavke kurikulumskogapristupa poučavanju. Test - Rad u virtualnojučionici - test, Forum - Upoznajmose, Forum - Refleksija, Anketa - Samoprocjena osobnoga pristupa učenjui poučavanju, Interaktivni sadržaj - Kviz o promjeni paradigme poučavanja, Interaktivni sadržaj - Dobar ili loš ishod", Forum - Povezanost ishoda i aktivnosti, Forum - Ishodi - aktivnosti - vrednovanje" 12 sati 15.12.2018. - 31.1.2019. 827 Razvoj kompetencije učiti kako učiti - Razredna nastava V. Učitelji opisujuvažnostznanja, vještina,stavovai vrijednosti obuhvaćenihmeđupredmetnom temomUčiti kako učiti i njihov utjecaj na učenje. Učitelji se služe odabranim digitalnimalatomzaizradu grafičkogorganizatora.Učitelji povezujurazličitesituacije učenjai poučavanjas domenama međupredmetne temeUčiti kako učiti.Učitelji objašnjavajukontekst poučavanjastrategijaučenjau nastavi. Učitelji predlažustrategije učenjaprimjenjiveuodređenim nastavnimaktivnostima.Učitelji primjenjuju rezultate samovrednovanjaučenika radi prilagodbe procesa poučavanja. Zadaća - Proces učenja Forum - Domene u međupredmetnoj temi Učiti kako učiti Forum - Strategije učenja u Razrednoj nastavi Forum - Samovrednovanje učenika" 16 sati 28. 1. 2019. – 25. 2. 2019. 581
  • 4.
    Kurikulumi nastavnih predmeta - Razredna nastava V. Učiteljiobjašnjavajupojmove: odgojno-obrazovni ishod,razrada ishoda, razinausvojenosti,sadržaji i preporuke odgojno-obrazovnoga ishoda.Pravilnočitajuodgojno- obrazovnoishod.Razlikuju odgojno-obrazovni ishod nastavnogpredmetai nastavne aktivnosti.Planirajucjelovito učenje i poučavanje. Povezuju odgojno-obrazovne ishode s motivacijskomtemomi opisuju osmišljene nastavneaktivnosti vezane uz temu. Test - Koliko znam o ishodima?, Interaktivni sadržaj - Prepoznavanje ishoda, Forum - Cjelovitostučenja i poučavanja, Forum - Osmišljavanje nastavne aktivnosti 16 28.2. 2019. – 28. 3.2019. 710 Vrednovanje - Razredna nastava V. Učitelj razlikuje različitepristupe vrednovanju.Učitelj prepoznaje različite metode vrednovanjaza učenje.Učitelj zaključujeovažnosti pravovremene povratne informacije.Učitelj primjenjuje metoduvrednovanjakaoučenja. Učitelj analiziraprovedbu samovrednovanjai/ili vršnjačkog vrednovanjauprocesupoučavanja. Učitelj uspoređuje vrednovanje naučenogs vrednovanjemza učenje i vrednovanjemkaoučenje. Test - Tri pristupa vrednovanju, Interaktivni sadržaj - Vrednovanje za učenje, Forum - Vrednovanje kao učenje, Interaktivni sadržaj - Vrednovanje naučenoga, Anketa - Samorefleksijao tri pristupa vrednovanju 16 28.3.2019. – 9.5.2019. 630 Kurikulumsko planiranje poučavanja u razrednoj nastavi - Razredna nastava V. Učitelj prepoznaje kurikulumski krug i svrhu godišnjeg kurikulumskogplaniranja.Učitelj povezuje odgojno-obrazovna očekivanjameđupredmetnihtema s odgojno-obrazovnimishodima predmetnihkurikuluma.Učitelj analiziraprijedlogsastavnica godišnjegizvedbenogkurikulumai tematskogplana.Učitelj primjenjuje kurikulumsko planiranje uizradi godišnjeg izvedbenogkurikulumai tematskog plana.Planiraetape projektai njegovurealizaciju. Test - Uvodu planiranje Forum - Tematsko planiranje 16 9.5.2019.- 12.7.2019. 555
  • 5.
    Najmarljivija polaznica/polaznik - Razredna nastava V. Najmarljivijapolaznica/polazniku Školizaživotdodjeljuje se svima koji suuspješnoizvršili sve obvezne zadatke i aktivnosti uvirtualnoj učionici:RazrednanastavaV. tijekomškolske godine2018./2019. SVI of the followingbadges have to be earned: Kurikulumi nastavnih predmeta- Razredna nastava V. Kurikulumski pristup – Razredna nastava V. Kurikulumsko planiranje poučavanja u razrednoj nastavi – Razredna nastava V. Razvoj kompetencije učiti kako učiti – Razredna nastava V. Vrednovanje - Razredna nastava V. 483 Neobveznatema: Dan sigurnijeg interneta 2019. - Razredna nastava V. Učitelji opisujuaktivnostkojomće obilježiti ili suobilježili Dan sigurnijeginterneta2019. Forum - Dan sigurnijeg interneta2019. 4 3.2.2019. - 31.3.2019.4 386 Neobveznatema: Glagoljica - Razredna nastava V. Učitelji opisujuaktivnostkojomće obilježiti ili suobilježili Dan hrvatske glagoljicei glagoljaštva. Forum - Učitelji istražuju" 4 20.2.2019. - 15.3.2019. 262
  • 6.
    Vrednovanje Nakonsvake završene teme,sudionicimakoji suuspješnoodradilisve uvjete, dodijeljenesuznačke. Za dobivanje značke određene temebiloje potrebnonapravitisve obavezne aktivnostiutoj temi do zadanogroka. Ministarstvoznanosti i obrazovanjadodijelitće potvrde oprofesionalnomrazvoju s popisom ostvarenihtemai ishodaučenjate brojemsati edukacije zasvakogsudionika. Na potvrdiće biti navedenesamo onetemeza kojesu odrađenesve obavezneaktivnostii dobivene značke. Razrednanastava V. - Ukupna studentska aktivnost (pregledi i poruke) UčiteljNastavnik
  • 8.
  • 11.
    1. Upitnik zadovoljstvaedukacijomu temi Kurikulumski pristuppoučavanju: od ishoda do vrednovanja 2. Upitnik zadovoljstva edukacijom u temi Razvoj kompetencije učiti kako učiti
  • 12.
    3. Upitnik zadovoljstvaedukacijom u temi Kurikulumi nastavnih predmeta
  • 13.
    4. Upitnik zadovoljstvaedukacijom u temi Vrednovanje
  • 14.
    5. Upitnik zadovoljstvaedukacijom u temi Kurikulumsko planiranje poučavanja u razrednoj nastavi