Koncept scenarija učenja u odabranim projektima za prirodoslovno područje prezentiran je na sedmom kongresu nastavnika matematike u Zagrebu, 30. lipnja 2016.
1. Izvješće nakon provedenih aktivnosti
Virtualna učionica "Škola za život" za stručne suradnike
Opis virtualne učionice
Virtualna učionica je namijenjena stručnim suradnicima u osnovnim i srednjim školama kao priprema za uvođenje eksperimentalnog programa
Škola za život u školskoj godini 2018./2019. Sudjelujući u različitim aktivnostima te dijeleći svoje ideje i iskustva s drugima, stručni suradnici će
promišljati o svojem učenju, poučavanju i djelovanju iz različitih aspekata ove struke i djelokruga. Kroz ulogu učenika upoznat će različite
metode učenja i poučavanja te vrednovanja postignuća i suradnje, a stvaranjem e-portfolija ujedno stvarati svoju bazu materijala i ideja za
buduće profesionalno djelovanje.
Stručnja usavršavanja su se odvijala u tri dijela od 9. travnja 2018. do 12. srpnja 2019.
Broj upisanih polaznika: 200
Ukupno je dodijeljeno značaka: 3726
I. dio edukacije
ZNAČKA TEMA ISHOD Trajanje teme
Broj
sati
Broj
dodijeljenih
znački
Upoznavanje Predstaviti se i međusobno upoznati. 9.4.2018. - 2 181
Profesionalni razvoj
Pronaći i odabrati digitalni alat za praćenje napretka te
argumentirati svoj odabir.
9.4.2018. - 2 153
Put prema Školi za
život
Upoznati koncept učenja u virtualnoj učionici; ostvarivanjem
uvjeta zadanih unutar teme i rješavanjem zadataka/aktivnosti te
poštivanjem rokova.
27.4.2018. –
10.5.2018.
2 127
2. Vrednovanje
Upoznati glavne koncepte dokumenta Okvir za vrednovanje
procesa i ishoda učenja u osnovnoškolskome i
srednjoškolskome odgoju i obrazovanju.
4.5.2018. –
24.5.2018.
4 134
Rad s darovitim
učenicima
Upoznati glavne koncepte dokumenta Okvir za poticanje
iskustava učenja i vrednovanje postignuća darovite djece i
učenika.
11.5.2018. –
31.5.2018.
4 132
Rad s učenicima s
teškoćama
Upoznati glavne koncepte dokumenta Okvir za poticanje i
prilagodbu iskustava učenja te vrednovanje postignuća djece i
učenika s teškoćama.
25.5.2018. –
7.6.2018
4 132
Međupredmetne teme Upoznati glavne koncepte kurikuluma međupredmetnih tema.
8.6.2018. –
21.6.2018.
4 130
Rješavanje problema
(Modul 1)
Stručni suradnici će moći objasniti što je rješavanje problema i
zašto je važno koristiti ovaj način poučavanja
12. 6. 2018. - 11.
7. 2018.
4 100
Učiti kako učiti (Modul
1)
Upoznati se s konceptima „učiti kako učiti“ i „metakognicija“;
uočavati njihovu važnost i utjecaj na učenje
19. 6. 2018. - 11.
7. 2018.
4 127
Ishodi učenja (Modul 1)
Uočiti najčešće probleme i pogreške koji se javljaju pri
oblikovanju odgojno-obrazovnih ishoda nastavne aktivnosti.
Pravilno oblikovati odgojno-obrazovne ishode nastavne
aktivnosti prema odgojno-obrazovnim ishodima predmetnog
kurikuluma.
21. 8. 2018. - 3. 9.
2018.
4 107
3. Pružanje podrške
(Modul 1)
Objasniti pojam pružanje podrške i opisati razlike između sličnih
pristupa. Usvojiti vještinu postavljanja pitanja. Razlikovati dobra
i loša pitanja za pružanje podrške.
28. 8. 2018. - 10.
9. 2018.
4 116
ZNAČKA TEMA ISHOD Trajanje teme
Broj
sati
Broj dodijeljenih
znački
Ljetna škola Citiranje u digitalnom okruženju
17. 7. 2018. - 20. 8.
2018.
2 45*edukativni blok
namijenjen je
polaznicima koji žele
znati više
Webinarom ''Citiranje u digitalnom okruženju'' upoznat ćete se
s legalnim i etičkim aspektom korištenja informacija i zaštite
autorskih prava, dobiti ćete uvid u različite sustave i stilove
citiranja.
Digitalne tehnologije u planiranju kurikuluma
17. 7. 2018. - 20. 8.
2018.
2 47
Webinarom ''Digitalne tehnologije u planiranju kurikuluma''
ćete steći i unaprijediti znanja i vještine te primjenu dobre
prakse vezane uz uključivanje digitalnih tehnologija u
planiranje nastave radi ostvarivanja obrazovnih ciljeva i ishoda
učenje.
Web alati u nastavi i eTwinning projektima
17. 7. 2018. - 20. 8.
2018.
2 42Ovim e-vodičem dobit ćete pregled web alata koje možete
koristiti u nastavi te time motivirati učenike za suradnju.
Digitalne igre u školama, priručnik za učitelje
17. 7. 2018. - 20. 8.
2018.
2 43
4. Nakon što pročitate ovaj priručnik, između ostalog, moći ćete
razumjeti prednosti učenja temeljenog na igri, postat ćete
svjesni uspješne upotrebe digitalnih igara kao izvora učenja i
znati ćete koje digitalne igre možete koristiti kao resurs učenja
u učionici kao i njihove očekivane koristi.
Zašto je važna (novo)medijska pismenost: primjer lažnih
vijesti
17. 7. 2018. - 20. 8.
2018.
2 40U ovom predavanju, učenicima srednjih škola približava se
aktualna medijska i društvena problematika – vrste i načini
širenja lažnih vijesti ("fake news") putem novomedijskih
platformi, u prvom redu popularnih društvenih mreža i
aplikacija.
eTwinning početnica, prvi webinar
17. 7. 2018. - 20. 8.
2018.
2 34
Prvim webinarom u okviru mrežnog modula pod nazivom
„eTwinning početnica“, saznat ćete o eTwinningu kao portalu
za umrežavanje, stručno usavršavanje i provedbu online
projekata te mogućnostima eTwinning Livea koji je dostupan
svakom korisniku nakon registracije.
eTwinning početnica, drugi webinar
17. 7. 2018. - 20. 8.
2018.
2 31
Drugim webinarom u okviru mrežnog modula pod nazivom
„eTwinning početnica“ upoznat ćete se s primjerima eTwinning
projekata i koristima od provedbe projektne nastave putem
eTwinninga.
Strategije rješavanja problema i uspješnog suočavanja s
stresom
17. 7. 2018. - 20. 8.
2018.
2 40
5. Webinar ''Strategije rješavanja problema i uspješnog
suočavanja s stresom'' objašnjava važnost navedene teme kao
sastavnog dijela međupredmetne teme Osobni i socijalni
razvoj.
Razvoj pozitivne slike o sebi
17. 7. 2018. - 20. 8.
2018.
2 42Webinar ''Razvoj pozitivne slike o sebi'' govori o značaju
razvoja pozitivne slike o sebi kao dijelu međupredmetne teme
Osobni i socijalni razvoj.
Ljetna škola Micro:bit tečaj
12. 7. 2018. - 20. 8.
2018.
8 13*edukativni blok
namijenjen je
polaznicima koji žele
znati više
Ovaj e-tečaj donosi vam osnove rada s micro:bitom.
Jeste li upoznali Dabra?
12. 7. 2018. - 20. 8.
2018.
4 20Upoznati i primijeniti zadatke iz natjecanje Dabar za razvoj
računalnog razmišljanja. Stvarati nove zadatke za razvoj
računalnog razmišljanja.
II. dio edukacije
6. ZNAČKA TEMA ISHOD Trajanje teme
Broj
sati
Broj dodijeljenih
znački
Digitalni alati
Upoznati različite digitalne alate i procijeniti njihovu primjerenost
i korisnost za učenje i poučavanje. Primijeniti digitalne alate u
nastavi kao podršku učenju i stvaranju. Stvarati nove sadržaje i
kreativno se izražavati s pomoću digitalnih alata. - NIJE
OBAVEZNO
20.8. - 1.11. 2018. 8 125
Ishodi učenja (1.
modul)
Uočiti najčešće probleme i pogreške koji se javljaju pri
oblikovanju odgojno-obrazovnih ishoda na razini nastavne
aktivnosti. Pravilno oblikovati odgojno-obrazovne ishode na
razini nastavne aktivnosti prema odgojno-
obrazovnim ishodima iz predmetnog kurikuluma.
21. 8. - 10.9. 2018. 4 107
Pružanje podrške (1.
modul)
Objasniti pojam pružanje podrške i opisati razlike između sličnih
pristupa. Razvijati vještinu postavljanja pitanja. Razlikovati dobra
i loša pitanja za pružanje podrške.
27. 8. - 17.9. 2018. 4 116
Rješavanje problema
(2. modul)
Prepoznati izazove povezane s rješavanjem problema u razredu i
strategije za rješavanje tih izazova.
3.9. – 23.9.2018. 4 82
Učiti kako učiti (2.
modul)
Opisati različite strategije za samostalno učenje. Analizirati
vlastite postupke u učenju i poučavanju i povezati ih
sa strategijama iz Nacionalnog kurikuluma međupredmetne
teme Učiti kako učiti.
10.9. – 30.9.2018. 4 99
Ishodi učenja (2.
modul)
Objasniti vezu između planiranja i vrednovanja i osmisliti
učinkovito vrednovanje na kraju aktivnosti.
17.9. - 7.10. 2018. 4 98
7. Pružanje podrške (2.
modul)
Prepoznati korake GROW modela pružanja podrške i objasniti
svrhu svakog koraka, primijeniti korake točnim redoslijedom
tijekom pružanja podrške.
24.9.-15.10.2018. 4 107
Rješavanje problema
(3. modul)
Izraditi plan poučavanja s ciljem razvoja kompetencija vezanih
uz rješavanje problema.
1.10. - 22.10.2018. 4 108
Učiti kako učiti (3.
modul)
Objasniti na koje se sve načine potiče razmišljanje učenika.
Opisati aktivnosti u poučavanju koje doprinose stvaranju
poticajnog okružja za razvoj kompetencija samostalnog učenja.
7.10.- 29.10.2018. 4 93
Ishodi učenja (3.
modul)
Analizirati primjenu teorije kognitivnog opterećenja u suradnji s
učiteljem.
16.10.- 5.11. 2018. 4 97
Pružanje podrške (3.
modul)
Objasniti svrhu svake od vještina aktivnog slušanja, prepoznati
kako primijeniti vještine aktivnog slušanja u situacijama pružanja
podrške, primijeniti neke vještine aktivnog slušanja.
22.10. - 12.11.2018. 4 115
8. Rješavanje problema
(4. modul)
Analizirati primjere predložaka za praćenje i
vrednovanje primjene rješavanja problema u nastavi.
31.10. - 21.11.
2018.
4 104
Učiti kako učiti (4.
modul)
Objasniti koncept samovrednovanja strategija učenja. Primijeniti
metode samovrednovanja strategija učenja kao alat za poticanje
učenja.
5.11. - 25.11. 2018. 4 98
Ishodi učenja (4.
modul)
Na osnovi prikupljenih rezultata vrednovanja osmišljava
aktivnost prilagođenu specifičnim potrebama svojih učenika te
time stvara preduvjete za uspješno učenje.
13.11.- 5.12. 2018. 4 103
Pružanje podrške (4.
modul)
Prepoznati vlastite dobre strane i područja koja kao pružatelj
podrške treba unaprijediti, vrednovati povratne informacije
dobivene od primatelja podrške s kojim je razgovarao,
prepoznati temeljna načela pružanja podrške grupi, opisati neke
od vještina koje su potrebne za snalaženje u zahtjevnoj situaciji
pružanja podrške.
20.11. - 10.12.
2018.
4 116
9. Kvalitativni osvrt
Aktivnost je bila kratko opisati promjene i događanja koja su stručni suradnici zamijetili u proteklom razdoblju u svojoj školi (rujan, listopad,
studeni, prosinac). Osvrnuti se na protekla tri mjeseca ove školske godine. Cilj je bio da nakon toga svoja zapažanja stručni suradnici unose
barem jednom mjesečno.
Smjernice za pisanje kvalitativnog osvrta:
zadovoljstvo učenika: Koje promjene primjećujete?
motivacija učitelja: Koje promjene primjećujete ili potičete?
atmosfera u školi: Koje promjene primjećujete ili potičete?
suradnja s roditeljima: Koje promjene primjećujete ili potičete?
nastavna sredstva: Koja nastavna sredstva se koriste i na koji način ona doprinose poboljšanjima?
osobni dojmovi: Koliko ste zadovoljni rezultatima promjena koje ste unijeli?
Predanih odgovora u aktivnosti Kvalitativni osvrt: 87
Mogućnosti administrativnoga rasterećenja
Stručni suradnici su imali aktivnost navesti i opisati pedagošku dokumentaciju i ostale administrativne poslove koje vode i rade. Sve informacije
su važne za planiranje i osmišljavanje administrativnog rasterećenja i pružanje kvalitetne podrške budućem radu stručnih suradnika.
Smjernice
Promislite o sljedećim pitanjima i odgovoriti na njih.
1. Koji Vam dio administrativnog bilježenja, vođenja dokumentacije i ostalih administrativnih poslova oduzima vrijeme koje bi mogli posvetiti radu s
učenicima i učiteljima?
2. Koje se dokumentiranje umnožava - vodi na isti ili sličan način u raznim popisima i bilježenjima?
3. Što od dokumentacije očekujete da Vam pripreme učitelji? U kojem obliku i zašto?
Molimo Vas da sve navedeno potkrijepite:
a. zakonima, pravilnicima i dr. kojima se propisuje vođenje dokumentacije. Ako administrativni posao nije utemeljen na zakonu ili pravilniku, navedite od
koga ste primili naputak za njegovo vođenje.
10. b. prijedlozima promjena (kao npr. digitalizacijom, integracijom određenih poslova dokumentiranja s drugim evidencijskim alatima kao što je npr. e-
Dnevnik i sl.) ili potpunim rasterećenjem ako smatrate da taj oblik dokumentiranja nije više potreban (navedite i moguće zakonske prepreke koje bi
trebalo riješiti da se rasterećenje omogući).
Predanih odgovora u aktivnosti Mogućnosti administrativnoga rasterećenja: 52
III. dio edukacije
Neobavezne teme:
ZNAČKA TEMA ISHOD Trajanje teme
Broj
sati
Broj dodijeljenih
znački
Glagoljica
Stručni suradnik opisuje aktivnost kojom će obilježiti ili su
obilježili Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva.
20.2.2019. - 15.3.2019. 4 67
11. 3. dio edukacije
ZNAČKA TEMA ISHOD Trajanje teme
Broj
sati
Broj dodijeljenih
znački
Vrednovanje - Tri
pristupa vrednovanju
Zašto i kako
vrednovati?
Vrednovanje za učenje
Vrednovanje kao učenje
Vrednovanje
naučenoga
Stručni suradnik prepoznaje različite pristupe vrednovanju.
Stručni suradnici primjenjuje različite metode vrednovanja za
učenje. Stručni suradnik zaključuje o važnosti povratne
informacije.
Stručni suradnik primjenjuje metodu vrednovanja kao učenja.
Stručni suradnik analizira provedbu samovrednovanja i/ili
vršnjačkog vrednovanja u procesu poučavanja.
Stručni suradnik uspoređuje vrednovanje naučenoga s
vrednovanjem za učenje i vrednovanjem kao učenjem. Stručni
suradnik oblikuje zadatak prema definiranom ishodu i
odabranoj kognitivnoj razini za vrednovanje naučenoga.
18.2.2019. - 1.4.2019. 16 97
Vrednovanje pomoću
IKT-a
Stručni suradnik primjenjuje digitalni alat u izradi primjera za
jedan od tri pristupa vrednovanju.
17.4.2019. - 15.5.2019 8 91
Rubrike u
vrednovanju
Stručni suradnik izrađuje analitičku rubriku.
17.5.2019. -
12.7.2019.
8 67