1. Сабақтың тақырыбы: Уақытты табуға берілген есептер.
Сабақтың мақсаты: 1. Уақыт өлшем бірліктерімен таныстыру, жылдамдық,
қашықтық өлшем бірліктерін пысықтау, оларды есеп шығаруда пайдалануға
үйрету.
2. Жылдамдық пен қашықтық белгілі болған жағдайда уақытты табуды үйрену.
3. Оқушылардың алған білімдерін күнделікті өмірде ауызша, жазбаша есептеу
дағдыларын қалыптастыру, логикалық ойлау қабілеттерін шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Оқулық, карточка, интерактивті тақта, слайд, т.б.
Әдіс - тәсілдері: топпен жұмыс, «Ой қозғау», сұрақ – жауап.
Түрі: Саяхат сабағы.
Типі: жаңа сабақты меңгерту.
Пәнаралық байланыс: Ана тілі, дүниетану,музыка,бейнелеу өнері
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) оқушылармен амандасу,түгендеу.
ә) сабаққа қажетті құрал жабдықтарын алғызу.
б) сабаққа назарын аудару.
ІІ.Қызығушылығын ояту.
а) Психалогиялық дайындық.
Үлкенге де, сіз
Кішіге де, сіз
Сәлем бердік бәріңізге,
Құрметпенен біз!
Топтық ережелер, топқа бөлу.
Жылдамдық, Уақыт, Қашықтық
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Жылдамдық
1сағ 20мин: 5 =
5сағ 28мин: 3 =
Уақыт
6сағ 40мин: 4 =
1сағ 40мин: 4 =
Қашықтық
1тәу 2сағ :6 =
8тәу 4сағ:7 =
Жаңа сабақ.
Ой қозғау
s – Қашықтық (Жол): км, м, см.
v – Қозғалыс жылдамдығы: км/сағ, м/мин, м/сек.
t – Қашықтықты жүріп өткен уақыт: сағат, минут, секунд.
Олай болса, біз бүгін сабағымызда «Математикалық Африка » еліне саяхат
жасаймыз. «Математикалық Африка» деген ғажайып елге жету үшін білімімізді
ортаға салайық. Түолі жанулармен достасамыз.
2. Ал балалар «Математикалық Африка» еліне саяхатқа шығуға дайынбыз ба?
Ендеше, бәріміз бірге ұранымызды айтайық.
Біз ақылды баламыз,
Есеп, жұмбақ ойынның
Жауабын тез табамыз
Туын ұстап білімнің
Саяхатқа шығамыз.
1. Саяхатымыз «Математикалық оқулық» аялдамасы.
Оқулықпен жұмыс 72 бет. ашамыз.
(күннің жадыны мен сабақтың тақырыбын тақтаға жазу)
№1 есеп.
Автокөлік 70км/сағ жылдамдықпен қозғала отырып,280 км арақашықтықты
жүріп өтті. Автокөлік жолда қанша уақыт болды?
№2 есеп
А) 14 м/с жылдамдықпен жүгіріп бара жатқан мысыққа 84 м қашықтықты
жүріп өту үшін, қанша уақыт керек?
Ә) Маторлы қайық 60 км/сағ жылдамдықпен қозғалатын болса,720 км
арақашықтықты қанша уақытта жүзіп өтеді.
V-жылдамдық t = s : V
t- уақыт Уақытты табу үшін, қашықтықты қозғалыс
s- қашықтық жылдамдығына бөлу керек.
№3 (флипчат арқылы орындау)
Жылдамдық Уақыт Қашықтық
Автобус 60 км/сағ ? сағ 240 км
Жүк машинасы 82 км/сағ 3 сағ ? км
Эксковатор 50 км/сағ ? сағ 200 км
Мотоцикль 300 м/мин ? сағ 6000м
Ұшақ ? км/сағ 2 сағ 600 км
3. Сергіту сәті
Шаршадым (УФ –УФ- УФ)
Қорықтым (ОЙ-ОЙ-ОЙ)
Өкіндім (ЭХ,ЭХ,ЭХ)
Таңғалдым (О-О-О)
Қуандым (УРА-УРА -УРА!)
№ 4 есеп
Ш: 2925 : 9 = 325 (ү. т.) 3720:8 = 465 (к.т.)
465- 325 = 140 (т)
Ж : Бір жинақтағы үлкен түйме,кішкентай түймеге қарағанда, 140 түйме кем.
№ 5 ( флипчатпен көрсету арқылы шығару.)
Шаршының қабырғасының
ұзындығы
7 м 5 дм
Шаршының ауданы 49 м2 10 000 дм2
Шаршының периметрі 100 см
№ 6
60:15*235-298 = (765-279):6+119=
502 –(95*4-105) = 52:13*100+67=
(108+392)- 225:5 = (390:3+970)*4:2=
№ 9 (ауызша)
Не жеңіл? Текше ме,әлде доп па?
Егер бір текшенің массасы 50 г болса,онда бір доптың массасы нешеге тең?
№8 Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнектеу.
Сабақты қорытындылау:
1. Жаяу адам жылдамдығы?
А ) 5 км/сағ ә) 15 км/сағ б) 80 км/сағ
2. Машина 60 км/сағ, 3 сағ жүрді. Барлық жүрген жолы неше км?
А) 1800 км ә) 210 км б) 180 км
4. 3. Бала мектептен үйге дейін 200 м жолды 1 минутта 20 м/с жүрсе неше
мин жетеді?
А) 15 мин ә) 10 мин б) 1 сағ
Математикалық диктант
30006,30606,90909,41616,6003,2001,2014,3006,2015,10002.
Үйге тапсырма: 73 бет №7 есеп
Бағалау.
Сабақ аяқталды.