SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
Садыкова Асель Нурлановна
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғ.Мүсірепов атындағы аудан
Рузаевка селосы Калинов орта
мектебінің қазақ тілі мен
әдебиеті пәнінің мұғалімі
Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 4-сынып (орыс мектебі)
Сабақ тақырыбы: Алтыннан жасалған бұйымдар. Тәуелдік жалғау.
Мақсаты:
Білімділік: алтынның қандай металл екенін айту, алтыннан жасалған
бұйымдар туралы түсінік беру, тәуелдік жалғауды қайталау.
Дамытушылық: оқушылардың өзіндік ой-пікірін, көзқарасын, таным-
толғамын қалыптастыруға және жаңа сөздермен таныстырып, оларды
ауызекі тілде қолдана білу дағдыларын дамытуға жағдай жасау,
шығармашылыққа баулу.
Тәрбиелік: мемлекеттік тілді құрметтеуге, әдептілікке, әдемілікке,
мәдениеттілікке тәрбиелеу, еңбексүйгіштікке баулу.
Сабақтың түрі: сайыс
Сабақ әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, көрсету, аудару, сөздікпен жұмыс,
топтық жұмыс, ойын элементтерін қолдану.
Сабақ көрнекілігі: интерактивті тақта, кеспе қағаздар, түрлі түсті
қарындаштар, қағаз.
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, технология, бейнелеу өнері.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. (Оқушылар екі топ болып отырады: «Зергерлер»
мен «Ұсталар»)
А) оқушылармен сәлемдесу.
Ә) кезекшімен сұхбат.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.(тест арқылы)
1.Зергерлік бұйымды табыңдар.
А) балға Ә) сақина Б) өнер
2. Әшекей бұйымдар неден жасалады?
А) судан Ә) ағаштан Б) металдан
3. Толықтыр.
Менің ...
А) сырғам Ә) сырғасы Б) сырғаңыз
4. Орыс тіліне аудар. Өреді
А) вырезают Ә) рубят Б) сплетают
5) Зергерлік бұйымдарды кім жасайды?
А) ұстаз Ә) зергер Б) дәрігер
ІІІ. Жаңа сабақ.
- Жақсы, балалар! Ал зергер қандай бұйымдарды жасайды екен?
- Әшекей бұйымдар...
- Дұрыс айтасыңдар. Ал енді мына презентацияға назар аударыңдар.
(алтыннан жасалған бұйымдар көрсетіледі). Балалар, байқадыңдар ма?
Осы заттар неден жасалған? Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабағымыз не
жайлы болмақ?
- Алтыннан жасалған бұйымдар.
-
3.1 Сөздік жұмысын жүргізу.
Бағалы-драгоценный
Алтыннан жасалған әшекей бұйымдар- украшения из золота
Табылған-найденный
Қару-жарақ – оружие
Тиын-монета
Мойынтұмар- кулон
3.2 Сағат тілімен. - Оқушылар, алтыннан жасалған қандай бұйымдарды
білесіңдер? (сырға, Алтын адам киімі, алқа, сағат) Сағаттың неше тілі бар?
Неше цифр бар? Ендеше алдағы сағаттың 12 цифрына бір-бірден алтыннан
жасалған бұйым жазыңдар.
3.3 Семантикалық кесте.
жұрнақтар жүзік сырға сағат сақина алтын алқа
-ым
-ім
-м
-ың
-ің
-ң
-ыңыз
-іңіз
-ңыз
-ңіз
-сы
-сі
-ы
-і
3.4 1- жаттығу, 62 бет. Мәтінді түсініп оқы. Сұрақтарға жауап бер.
Тәуелдік жалғаулары бар сөздерді теріп жаз.
Алтын – бағалы металл. Сондықтан одан әшекей бұйымдар жасайды.
Зергер алтынға өрнек салады және тас орнатады. Алтыннан жасалатын
бұйымдар: алқа, білезік, жүзік, сақина, сырға. Есік қорғанынан табылған
«Алтын адамның » бас киімі, бешпенті, шалбары мен етегіне дейін 200-ден
астам аң, құс сипатты алтын әшекейлермен безендірілген. Қару-жарағы,
сақинасы да алтын. Оның «Алтын адам» аталуы да сондықтан.
1. Алтын қандай металл?
2. Одан не жасайды?
3. Әшекей бұйымдарға не жатады?
4. Алтын адам қайда табылған?
3.5 Мақал-мәтелдердің жалғасын табыңдар
«Зергерлер» тобы «Ұсталар» тобы
1 . Алтын кемер белге сән, 1. Алтын балдақ қол сәні,
( ? ? ? ? ? ) ( ? ? ? ? ? )
2. Атадан көріп оқ жонар, 2.Шебердің қолы ортақ,
(? ? ? ? ? ) (? ? ? ? ? )
3. Аз сөз –алтын, 3. Алтын, күміс – тас екен,
(? ? ? ? ? ) (? ? ? ? ? )
1 . Алтын кемер белге сән,
Ақылды жігіт елге сән.
2. Алтын балдақ қол сәні,
Әшекей кесте тон сәні.
3. Атадан көріп оқ жонар,
Анадан көріп тон пішер.
4. Шебердің қолы ортақ,
Шешеннің сөзі ортақ.
5. Аз сөз – алтын,
Көп сөз – көмір.
6. Алтын, күміс – тас екен,
Арпа, бидай ас екен.
3.6 Кластер құру.
Алтынның түсі қандай? Сары түсті заттардын атын жазыңдар. Тәуелдеңдер.
ІV. Сабақты бекіту:
«Келісемін/келіспеймін» әдісі
1.Сақинаны дәрігер жасайды. Келісесің бе?
Сары
2.Сақинаны құлаққа тағады. Келісесің бе?
3.Білезікті ұл балалар тағады. Солай ма?
4.Әшекей бұйымдарды зергер жасайды. Келісесің бе?
5.Сырғаны қолға тағады. Келісесің бе?
6.Зергерлік бұйымдардың денсаулыққа да пайдасы бар. Келісесің бе?
V. Сабақты қорытындылау.
Біз бүгін не жайлы өттік? Алтыннан нелер жасалады? (сабақты
қорытындылап, женген топты анықтаймыз)
VІ.Бағалау
VІ. Рефлексия.
Әр оқушы өзіне ұнайтын алтыннан жасалған бұйымның суретін салып,
қасындағы сыныптасына сыйлайды.
Үйге тапсырма. Мақал–мәтелдерді жаттау, алтыннан жасалған бұйымға
ребус жасау.

More Related Content

More from Nurlan Abilhanov

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Nurlan Abilhanov
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1Nurlan Abilhanov
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одеждыNurlan Abilhanov
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемNurlan Abilhanov
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуNurlan Abilhanov
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаNurlan Abilhanov
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағNurlan Abilhanov
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстарNurlan Abilhanov
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияNurlan Abilhanov
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласыNurlan Abilhanov
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Nurlan Abilhanov
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertertNurlan Abilhanov
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh Nurlan Abilhanov
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)Nurlan Abilhanov
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” ОмонимNurlan Abilhanov
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдіNurlan Abilhanov
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanNurlan Abilhanov
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» ОмонимдерNurlan Abilhanov
 

More from Nurlan Abilhanov (20)

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
 
биология гул
биология гулбиология гул
биология гул
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
 
8 сынып логика
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
 

1111111п

  • 1. Садыкова Асель Нурлановна Солтүстік Қазақстан облысы Ғ.Мүсірепов атындағы аудан Рузаевка селосы Калинов орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Сабақтың түрі: Ашық сабақ Пәні: Қазақ тілі Сыныбы: 4-сынып (орыс мектебі) Сабақ тақырыбы: Алтыннан жасалған бұйымдар. Тәуелдік жалғау. Мақсаты: Білімділік: алтынның қандай металл екенін айту, алтыннан жасалған бұйымдар туралы түсінік беру, тәуелдік жалғауды қайталау. Дамытушылық: оқушылардың өзіндік ой-пікірін, көзқарасын, таным- толғамын қалыптастыруға және жаңа сөздермен таныстырып, оларды ауызекі тілде қолдана білу дағдыларын дамытуға жағдай жасау, шығармашылыққа баулу. Тәрбиелік: мемлекеттік тілді құрметтеуге, әдептілікке, әдемілікке, мәдениеттілікке тәрбиелеу, еңбексүйгіштікке баулу. Сабақтың түрі: сайыс Сабақ әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, көрсету, аудару, сөздікпен жұмыс, топтық жұмыс, ойын элементтерін қолдану. Сабақ көрнекілігі: интерактивті тақта, кеспе қағаздар, түрлі түсті қарындаштар, қағаз. Пәнаралық байланыс: орыс тілі, технология, бейнелеу өнері. Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. (Оқушылар екі топ болып отырады: «Зергерлер» мен «Ұсталар») А) оқушылармен сәлемдесу. Ә) кезекшімен сұхбат. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.(тест арқылы)
  • 2. 1.Зергерлік бұйымды табыңдар. А) балға Ә) сақина Б) өнер 2. Әшекей бұйымдар неден жасалады? А) судан Ә) ағаштан Б) металдан 3. Толықтыр. Менің ... А) сырғам Ә) сырғасы Б) сырғаңыз 4. Орыс тіліне аудар. Өреді А) вырезают Ә) рубят Б) сплетают 5) Зергерлік бұйымдарды кім жасайды? А) ұстаз Ә) зергер Б) дәрігер ІІІ. Жаңа сабақ. - Жақсы, балалар! Ал зергер қандай бұйымдарды жасайды екен? - Әшекей бұйымдар... - Дұрыс айтасыңдар. Ал енді мына презентацияға назар аударыңдар. (алтыннан жасалған бұйымдар көрсетіледі). Балалар, байқадыңдар ма? Осы заттар неден жасалған? Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабағымыз не жайлы болмақ? - Алтыннан жасалған бұйымдар. - 3.1 Сөздік жұмысын жүргізу. Бағалы-драгоценный Алтыннан жасалған әшекей бұйымдар- украшения из золота Табылған-найденный Қару-жарақ – оружие Тиын-монета Мойынтұмар- кулон 3.2 Сағат тілімен. - Оқушылар, алтыннан жасалған қандай бұйымдарды білесіңдер? (сырға, Алтын адам киімі, алқа, сағат) Сағаттың неше тілі бар? Неше цифр бар? Ендеше алдағы сағаттың 12 цифрына бір-бірден алтыннан жасалған бұйым жазыңдар.
  • 3. 3.3 Семантикалық кесте. жұрнақтар жүзік сырға сағат сақина алтын алқа -ым -ім -м -ың -ің -ң -ыңыз -іңіз -ңыз -ңіз -сы -сі -ы -і 3.4 1- жаттығу, 62 бет. Мәтінді түсініп оқы. Сұрақтарға жауап бер. Тәуелдік жалғаулары бар сөздерді теріп жаз. Алтын – бағалы металл. Сондықтан одан әшекей бұйымдар жасайды. Зергер алтынға өрнек салады және тас орнатады. Алтыннан жасалатын бұйымдар: алқа, білезік, жүзік, сақина, сырға. Есік қорғанынан табылған «Алтын адамның » бас киімі, бешпенті, шалбары мен етегіне дейін 200-ден астам аң, құс сипатты алтын әшекейлермен безендірілген. Қару-жарағы, сақинасы да алтын. Оның «Алтын адам» аталуы да сондықтан. 1. Алтын қандай металл? 2. Одан не жасайды? 3. Әшекей бұйымдарға не жатады?
  • 4. 4. Алтын адам қайда табылған? 3.5 Мақал-мәтелдердің жалғасын табыңдар «Зергерлер» тобы «Ұсталар» тобы 1 . Алтын кемер белге сән, 1. Алтын балдақ қол сәні, ( ? ? ? ? ? ) ( ? ? ? ? ? ) 2. Атадан көріп оқ жонар, 2.Шебердің қолы ортақ, (? ? ? ? ? ) (? ? ? ? ? ) 3. Аз сөз –алтын, 3. Алтын, күміс – тас екен, (? ? ? ? ? ) (? ? ? ? ? ) 1 . Алтын кемер белге сән, Ақылды жігіт елге сән. 2. Алтын балдақ қол сәні, Әшекей кесте тон сәні. 3. Атадан көріп оқ жонар, Анадан көріп тон пішер. 4. Шебердің қолы ортақ, Шешеннің сөзі ортақ. 5. Аз сөз – алтын, Көп сөз – көмір. 6. Алтын, күміс – тас екен, Арпа, бидай ас екен. 3.6 Кластер құру. Алтынның түсі қандай? Сары түсті заттардын атын жазыңдар. Тәуелдеңдер. ІV. Сабақты бекіту: «Келісемін/келіспеймін» әдісі 1.Сақинаны дәрігер жасайды. Келісесің бе? Сары
  • 5. 2.Сақинаны құлаққа тағады. Келісесің бе? 3.Білезікті ұл балалар тағады. Солай ма? 4.Әшекей бұйымдарды зергер жасайды. Келісесің бе? 5.Сырғаны қолға тағады. Келісесің бе? 6.Зергерлік бұйымдардың денсаулыққа да пайдасы бар. Келісесің бе? V. Сабақты қорытындылау. Біз бүгін не жайлы өттік? Алтыннан нелер жасалады? (сабақты қорытындылап, женген топты анықтаймыз) VІ.Бағалау VІ. Рефлексия. Әр оқушы өзіне ұнайтын алтыннан жасалған бұйымның суретін салып, қасындағы сыныптасына сыйлайды. Үйге тапсырма. Мақал–мәтелдерді жаттау, алтыннан жасалған бұйымға ребус жасау.