PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
Cth rph sej t5 2017(cg.hanita)
1. SMK SERI RAUB
27600 RAUB PAHANG
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU : 6 HARI : RABU TARIKH : 8 FEB 2017
MATA PELAJARAN SEJARAH TINGKATAN 5
STRATEGI PdP
Pembelajaran Berasaskan Inkuiri √
Pembelajaran Berasaskan Masalah
Penggunaan Teknologi √
PdP ABAD 21
Entry card / Exit Card
Brainstorming √
Gallery Walk
Games
x Stay, y Stray
Group Prensentation
Role Play
Traffic Light
PETA PEMIKIRAN (I-THINK)
Peta Bulatan
-Konsep kerajaan Melayu/ bangsa
Malaysia
Peta Buih
-Ciri Negara & Bangsa
Peta Buih Berganda
Peta Pokok
-Pembentukan negara & bangsa
Iatali & Jerman
Peta Dakap
-Pembentukan negara bangsa di
Madinah
Peta Alir
Peta Pelbagai Alir
Peta Titi-
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
(KBAT)
Mengaplikasi
Menganalisis
Menilai
Mencipta
Memahami
Menilai
-Bagaimana menunjukkan ciri bangsa
Malaysia ygtulen
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM
(EMK)
Bahasa Melayu √
Patriotisme √
Kreativiti dan Inovasi √
Geografi
-Melabel Peta dunia
Teknologi Maklumatdan
Komunikasi
PENTAKSIRAN
Latihan Bertulis √
Lisan √
Kuiz
Pembentangan
Lain-lain (Nyatakan) :
TINGKATAN / MASA 5 SN 3 / 11.30 pg – 1.00 ptg ( / )
TEMA BAB 3 : PEMBINAAN NEGARA DAN BANGSA KE
ARAH KEMUNCULAN NEGARA MALAYSIA
BERDAULAT
(Kesedaran tentang pembinaan negara dan bangsa)
STANDARD
PEMBELAJARAN
a) Pembinaan negara bangsa
- Kerajaan Islam Madinah
- Kerajaan Itali dan Jerman
b) Ciri-ciri negara dan bangsa
Kesultanan Melayu Melaka
STANDARD
KANDUNGAN
Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat
1. Mentakrifkan konsep negara dan bangsa
2. Menyenaraikan ciri-ciri negara dan bangsa
3. Menerangkan latar belakang pembinaan negara Jerman dan
Itali
4. Membandingkan proses pembinaan Negaradan bangsa
kerajaan Madinah, Itali dan Jerman
5. Menyenarai ciri-ciri asas negara dan bangsa
pada zaman KMM
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN /
KRITERIA KEJAYAAN
Murid berjaya sekiranya berupaya :-
1. Menyenaraikan dengan tepat4 ciri-ciri negara dan bangsa
2. Menerangkan secara ringkas latar belakang pembinaan negara
Jerman dan Itali
3. Membandingkanprosespembinaan negara dan
bangsa kerajaan Madinah, Itali dan Jerman dengan menggunakan peta
buih berganda
4. Menyenaraisekurang-kurangnya 4 ciri-ciri asas negara dan bangsa
pada zaman Kesultanan Melayu Melaka
AKTIVITI
i) Penerangan
konsep umum
- Teknik menjawab
soalan struktur dan
esei
ii) Latihan berkumpulan
/ kendiri berbentuk
a) Projek Based
Learning
b) Lakaran peta
Set Induksi.
Video youtube : EduwebTV: SEJARAH Tingkatan 5 - Latar
Belakang Pembinaan Negara dan Bangsa Mata Pelajaran
Tingkatan 5
1. Pelajar mendapatgambaran keseluruhan isi kandungan topik.
Aktiviti Utama:
1. Guru mengedarkan set Komik Bijak kepada setiap
kumpulan. Baca selama 10 minit.
2. Soalan esei diedarkan setiap kumpulan.
3. Ahli kumpulan berbincangdan cuba jawab sebanyaksoalan yang boleh.
dan tulis jawapan di Portable White Board. Jangka masa 20 minit.
4. Pelajar menggantung hasil kerja untuk sesi Galeri Walk
5. Secara berkumpulan, pelajar akan bergerakdari satu stesen ke satu
stesen untuk menilai hasil kerja kumpulan yanglain. Jangka masa 15 minit
Penutup
1. Guru memaparkan jawapan menggunakan Projector LCD dan menilai
tahap pemahaman pelajar. (Modul KBKK/KBAT@Latihan Asas)
BAHAN BANTU
MENGAJAR (BBM)
1. Buku Ting. 5
2. CD E-Bahan
3. Video Youtube
https://www.youtube.com/watch?v=1XnuUF3f-wA
RUJUKAN /SUMBER Internet ( peta Malaysia ), Bahan video KPM dan
eduweb,dan powerpointithink
NILAI MURNI Kesepakatan dalam perjuangan
Hidup bersatu-padu
Sedia mepertahankan maruah bangsa
UNSUR & TINGKAH
LAKU PATRIOTISME
Kebanggaan warisan bangsa dan negara
-Menyangjung warisan bangsa
LATIHAN/KUANTITI
KERJA
1. Pelajar membuatcatatan dan latihan pengukuhan modul berpandukan :
(Nota Poket " Backpack to Pocket")
(Nota Peta i-Think) Peta Buih Berganda
Latihan soalan spm K2 dari Modul analisisSPM
REFLEKSI
HAL-HAL LAIN
Otto Von Bismarck
C. C. Benso de Cavour