1. FAKULTI SENI, KOMPUTERAN DAN INDUSTRI KREATIF
( KPD 3016 )
PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAFSIRAN 1
TUGASAN INDIVIDU :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
(BERPUSATKAN GURU)
NAMA NO. MATRIK
MOHD NAZRUL AFZAN BIN MOHD NAWI D20102040032
PENSYARAH:
DR CHE SOH BIN SAID
2. RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (RPH)
Mata Pelajaran : Grafik Berkomputer
Tahun : 24 mei 2013
Tingkatan/ Kelas : 4 Amanah
Masa : 8.00 a.m. – 9.20 a.m.(1jam 20 minit)
Bilangan Pelajar : 30 Orang
- 10 Lelaki
- 20 Perempuan
Topik : Peralatan Grafik Berkomputer
Sub Topik : Perkakasan
Objektif Pembelajaran :
1. Pelajar akan mengetahui mengenai peranti input dan output yang ada.
2. Pelajar dapat mengenal pasti jenis serta cirri penyimpan bahan dan produk grafik
3. Pelajar akan dapat membandingkan beberapa hasil penepatan bagi output
4. Pelajar dapat mengamalkan prosedur keselamatan dan penyenggaraan perkakasan
Hasil Pembelajaran :
1. Diakhir pembelajaran ini pelajar akan dapat mengenal pasti input serta serta menyatakan kegunaannya bagi perkakasan
2. Pelajar juga dapat mengenal pasti jenis serta cirri perkakasan
3. Pejar juga dapat mengenal pasti peranti output beserta kegunaannya dan membandingkan beberapa hasil penetapan
bagi output paparan dan output cetakan
4. Pelajar juga akan dapat mengamalkan prosedur keselamatan dan penyenggaraan perkakasan
3. Alat bantu mengajar : Perkakasan, power point, gambar,video,computer,projektor
KBKK : Menerangkan, membanding, membezakan, merumuskan, menilai dan menganalisis.
4. Fasa/ Masa Isi kandungan Aktiviti guru Catatan
Set induksi
(5 minit)
(08.00-08.05)
1. Soal jawab mengenai
pengetahuan pelajar yang
sedia ada.
2. menerangkan ringkasan
mengenai topik yang diajar.
- Guru menyoal kepada para pelajar mengatahui
kemahiran menggunakan komputer .
-Guru kemukan soalan :
1. Apakah jenis perkakasan ini?
2. siapakah disini pernah mendengar perkataan
input?
3. Berapakah jenis input?
-guru menerangkan ringkasan subjek yang diajar
kepada pelajar.
Teknik :
Soal jawab
Strategi :
-Pemusatan guru dan murid
-Teknik memerhati dan berkomunikasi
KBKK :
Menerangkan
ABM
-Power point
-Perkakasan persekitaran
Perkembangan
(langkah 1)
20 minit
(08.05-08.25)
1.Menerangkan
perkakasan perekaan dan
peroleh bahan grafik
2.Menerangkan definisi
input dan peranti input.
Tetikus
Table grafik
Pena cahaya
Pengimbas
Kamera digital
3.Mempamerkan contoh-
contoh peranti input yang
terlibat
-Guru menerangkan definisi tentang maksud
tersebut.
-Guru menunjukkan gambar peranti-peranti input.
-Guru mengajukan soalan secara lisan :
Apakah gambar yang dipaparkan ini?
- Guru memberi penerangan mengenai tentang
perkakasan penyimpanan bahan dan produk
grafik
Teknik :
Soal jawab
KBKK :
Menerangkan, membandingkan
ABM:
-Power point
-Perkakasan persekitaran
-Gambar
Strategi:
-berpusatkan guru dan pelajar.
5. Langkah 2
15 minit
(08.25-08.40)
Langkah 3
20 minit
(08.40-09.00)
1.Menerangkan tentang
perkakasan penyimpanan
bahan dan produk grafik
Mengenal pasti jenis serta
ciri :
Storan dalaman
Storan luaran
Stotan mudah alih
1.menerangkan
perkakasan pemaparan
produk grafik.
2.mengenalpasti peranti
output serta kegunaannya
Pemapar
Projector LCD
Pemplot
Pencetak(laser dan
inkjet)
-Guru memberi penerangan mengenai jenis dan
ciri storan
-Guru menerangkan mengenai pekakasan produk
grafik kepada pelajar
-gruru menajukan soalan kepada pelajar
Teknik :
Soal jawab
KBKK :
Menerangkan, membandingkan,
membezakan, menilai.
ABM:
-Power point
-Perkakasan persekitaran
-Gambar
Strategi:
-berpusatkan guru dan pelajar.
Teknik :
Soal jawab
KBKK :
Menerangkan, membandingkan,
membezakan, menilai.
ABM:
-Power point
-Perkakasan persekitaran
-Gambar
Strategi:
-berpusatkan guru dan pelajar.
6. Langkah 4
15 minit
(09.00-09.15)
3.membandingkan
beberapa hasil penetapan
bagi output paparan dan
output cetakan
Resolusi dan
warna paparan
Resolusi cetakan
Mengamalkan prosedur
keselamatan dan
penyenggaraan
perkakasan
Latihan -Guru memberikan latihan kepada pelajar
mengenai peranti input yang diajar
-Guru membincangkan secara langsung tentang
soalan yang diberikan kepada pelajar.
Teknik :
latihan
KBKK
Menganalisis
Penutup
(5 minit)
(09.15-09.20)
Merumus kembali
pembelajaran yang diajar
daripada mula proses
pengajaran sehingga
tamat.
-Guru merumuskan kembali proses P&P.
-Merumuskan semua aktiviti yang telah dijalan.
-Guru memberikan kata-kata semangat sebelum
sesi kelas ditangguhkan.
KBKK :
Merumus
7. Refleksi :
Dalam topic ini,pelajar dapat mempelajari tentang peranti input dan output yang ada dalam perkakasan grafik berkomputer.selain itu,peljar
dapat mengenali dengan lebih mendalam tentang cirri dan kegunaan yang terdapat dalam produk grafik tersebut.selain itu,pelajar dapat
membandingkan beberapa hasil penetapan bagi output dan mengamalkan prosedur keselamatan sertan penyenggaraan perkakasan.