SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
FAKULTI SENI, KOMPUTERAN DAN INDUSTRI KREATIF
( KPD 3016 )
PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAFSIRAN 1
TUGASAN INDIVIDU :
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN
(KAEDAH BERPUSATKAN PELAJAR)
NAMA NO. MATRIK
MOHD NAZRUL AFZAN BIN MOHD NAWI D20102040032
PENSYARAH:
DR CHE SOH BIN SAID
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (RPH)
Mata Pelajaran : Grafik Berkomputer
Tahun : 24 mei 2013
Tingkatan/ Kelas : 4 Amanah
Masa : 8.00 a.m. – 9.20 a.m.(1jam 20 minit)
Bilangan Pelajar : 30 Orang
- 10 Lelaki
- 20 Perempuan
Topik : Peralatan Grafik Berkomputer
Sub Topik : Perkakasan
Objektif Pembelajaran :
1. Pelajar akan mengetahui mengenai peranti input dan output yang ada.
2. Pelajar dapat mengenal pasti jenis serta cirri penyimpan bahan dan produk grafik
3. Pelajar akan dapat membandingkan beberapa hasil penepatan bagi output
4. Pelajar dapat mengamalkan prosedur keselamatan dan penyenggaraan perkakasan
Hasil Pembelajaran :
1. Diakhir pembelajaran ini pelajar akan dapat mengenal pasti input serta serta menyatakan kegunaannya bagi perkakasan
2. Pelajar juga dapat mengenal pasti jenis serta cirri perkakasan
3. Pejar juga dapat mengenal pasti peranti output beserta kegunaannya dan membandingkan beberapa hasil penetapan
bagi output paparan dan output cetakan
4. Pelajar juga akan dapat mengamalkan prosedur keselamatan dan penyenggaraan perkakasan
Alat bantu mengajar : Perkakasan, power point, gambar,video,computer,projektor
KBKK : Menerangkan, membanding, membezakan, merumuskan, menilai dan menganalisis.
Fasa/ Masa Isi kandungan Aktiviti pelajar Catatan
Set induksi
(5 minit)
(08.00-08.05)
1. Soal jawab mengenai pengetahuan
pelajar yang sedia ada.
2. menerangkan ringkasan mengenai topik
yang diajar.
-Pelajar akan mendengar penerangan guru.
-Pelajar akan menjawab soalan yang
ditanyakan oleh guru.
-Murid-murid bergerak ke dalam kumpulan
masing-masing untuk melakukan aktiviti
berkumpulan
Teknik :
Soal jawab
Strategi :
-Pemusatan guru dan murid
-Teknik memerhati dan
berkomunikasi
KBKK :
Menerangkan
ABM
-Power point
-Perkakasan persekitaran
Perkembangan
(langkah 1)
(40 minit)
(08.05-08.45)
1.Menerangkan perkakasan perekaan dan
peroleh bahan grafik
2.Menerangkan definisi input dan peranti
input.
Tetikus
Table grafik
Pena cahaya
Pengimbas
Kamera digital
3.Mempamerkan contoh- contoh peranti
input yang terlibat
- Pelajar diberikan kepada beberapa
kumpulan
-setiap kumpulan diberikan beberapa tajuk
- Pelajar yang tidak faham dengan
kehendak soalan akan bertanya kepada
guru.
Teknik :
Perbincangan kumpulan
KBKK :
Menerangkan, membandingkan
ABM:
-Power point
-Perkakasan persekitaran
-Gambar
-kertas mahjung
Pen marker
Strategi:
-berpusatkan pelajar.
4.Menerangkan tentang perkakasan
penyimpanan bahan dan produk grafik
Mengenal pasti jenis serta ciri :
Storan dalaman
Storan luaran
Stotan mudah alih
5.menerangkan perkakasan pemaparan
produk grafik.
6.mengenalpasti peranti output serta
kegunaannya
Pemapar
Projector LCD
Pemplot
Pencetak(laser dan inkjet)
7.membandingkan beberapa hasil
penetapan bagi output paparan dan output
cetakan
Resolusi dan warna paparan
Resolusi cetakan
8.Mengamalkan prosedur keselamatan dan
penyenggaraan perkakasan
Refleksi :
Dalam topic ini,pelajar dapat mempelajari tentang peranti input dan output yang ada dalam perkakasan grafik berkomputer.selain itu,peljar
dapat mengenali dengan lebih mendalam tentang cirri dan kegunaan yang terdapat dalam produk grafik tersebut.selain itu,pelajar dapat
membandingkan beberapa hasil penetapan bagi output dan mengamalkan prosedur keselamatan sertan penyenggaraan perkakasan.
Langkah 2
(30minit)
(08.45-09.15)
Latihan -Murid-murid membentangkan tugas
masing-masing.
-Pelajar akan menghuraikan setiap tajuk
yang mereka perolehi.
-Kumpulan yang lain boleh mengutarakan
soalan kepada rakan-rakan yang telah
selesai membentangkan hasil kerja
-Setiap soalan yang telah selesai akan
ditanya soalan untuk menguji tahap
kefahaman mereka.
KBKK
Menganalisis
Penutup
(5 minit)
(09.15-09.20)
Merumus kembali pembelajaran yang diajar
daripada mula proses pengajaran sehingga
tamat.
-Mendengar rumusan yang telah diberikan
oleh guru dan mencatat
KBKK :
Merumus

More Related Content

Similar to Rph grafik berkomputer (berpusatkan pelajar)

Rpp gambar x tsm ganjil
Rpp gambar x tsm ganjilRpp gambar x tsm ganjil
Rpp gambar x tsm ganjilyoga01
 
Rph tmk papan induk
Rph tmk papan indukRph tmk papan induk
Rph tmk papan indukNik Ainy
 
MODUL DASAR TJKT.pdf
MODUL DASAR TJKT.pdfMODUL DASAR TJKT.pdf
MODUL DASAR TJKT.pdfummilami
 
RPP Pertemuan (1).docx
RPP Pertemuan (1).docxRPP Pertemuan (1).docx
RPP Pertemuan (1).docxUunMaskhun
 
APD DAN DESAIN INTERIOR.pdf
APD DAN DESAIN INTERIOR.pdfAPD DAN DESAIN INTERIOR.pdf
APD DAN DESAIN INTERIOR.pdfFarisshidiq1
 
222547477 rpp-gambar-teknik
222547477 rpp-gambar-teknik222547477 rpp-gambar-teknik
222547477 rpp-gambar-teknikSri Wahyuni
 
Lp auto cad1
Lp auto cad1Lp auto cad1
Lp auto cad1hazmilplv
 
RPP Revisi 2017 Gambar Teknik Otomotif 10 SMK
RPP Revisi 2017 Gambar Teknik Otomotif 10 SMKRPP Revisi 2017 Gambar Teknik Otomotif 10 SMK
RPP Revisi 2017 Gambar Teknik Otomotif 10 SMKDiva Pendidikan
 
RPP 2 Instalasi Motor Listrik Kelas XII TIPTL
RPP 2 Instalasi Motor Listrik Kelas XII TIPTL RPP 2 Instalasi Motor Listrik Kelas XII TIPTL
RPP 2 Instalasi Motor Listrik Kelas XII TIPTL riyanto riyanto
 
Silabus pdto 2020
Silabus pdto 2020Silabus pdto 2020
Silabus pdto 2020fatur12345
 
2 instalasi jaringan lan
2   instalasi jaringan lan2   instalasi jaringan lan
2 instalasi jaringan lanDayatx Dxd
 
Rpp gamtek kls x ganjil per. 1 5
Rpp gamtek kls x ganjil per. 1 5Rpp gamtek kls x ganjil per. 1 5
Rpp gamtek kls x ganjil per. 1 5Aep Apriatna
 
Rpp kd 1 pertemuan 1
Rpp kd 1 pertemuan 1Rpp kd 1 pertemuan 1
Rpp kd 1 pertemuan 1Ary Suharry
 
Konsep-Konsep Dasar Pengembangan Perangkat Lunak dan Gim(Pert 1 - 3) PPLG-MA...
Konsep-Konsep Dasar Pengembangan Perangkat Lunak dan Gim(Pert 1 - 3)  PPLG-MA...Konsep-Konsep Dasar Pengembangan Perangkat Lunak dan Gim(Pert 1 - 3)  PPLG-MA...
Konsep-Konsep Dasar Pengembangan Perangkat Lunak dan Gim(Pert 1 - 3) PPLG-MA...MayaEndah1
 
#HackJak2016: Presentasi visualthon jakarta anggaran
#HackJak2016: Presentasi visualthon jakarta anggaran#HackJak2016: Presentasi visualthon jakarta anggaran
#HackJak2016: Presentasi visualthon jakarta anggaranhackjak
 

Similar to Rph grafik berkomputer (berpusatkan pelajar) (20)

Rpp gambar x tsm ganjil
Rpp gambar x tsm ganjilRpp gambar x tsm ganjil
Rpp gambar x tsm ganjil
 
Rph tmk papan induk
Rph tmk papan indukRph tmk papan induk
Rph tmk papan induk
 
346347-1674463719.pdf
346347-1674463719.pdf346347-1674463719.pdf
346347-1674463719.pdf
 
MODUL DASAR TJKT.pdf
MODUL DASAR TJKT.pdfMODUL DASAR TJKT.pdf
MODUL DASAR TJKT.pdf
 
RPP Pertemuan (1).docx
RPP Pertemuan (1).docxRPP Pertemuan (1).docx
RPP Pertemuan (1).docx
 
APD DAN DESAIN INTERIOR.pdf
APD DAN DESAIN INTERIOR.pdfAPD DAN DESAIN INTERIOR.pdf
APD DAN DESAIN INTERIOR.pdf
 
174937008 rpp-pdto
174937008 rpp-pdto174937008 rpp-pdto
174937008 rpp-pdto
 
222547477 rpp-gambar-teknik
222547477 rpp-gambar-teknik222547477 rpp-gambar-teknik
222547477 rpp-gambar-teknik
 
Lp auto cad1
Lp auto cad1Lp auto cad1
Lp auto cad1
 
RPP Revisi 2017 Gambar Teknik Otomotif 10 SMK
RPP Revisi 2017 Gambar Teknik Otomotif 10 SMKRPP Revisi 2017 Gambar Teknik Otomotif 10 SMK
RPP Revisi 2017 Gambar Teknik Otomotif 10 SMK
 
RPP 2 Instalasi Motor Listrik Kelas XII TIPTL
RPP 2 Instalasi Motor Listrik Kelas XII TIPTL RPP 2 Instalasi Motor Listrik Kelas XII TIPTL
RPP 2 Instalasi Motor Listrik Kelas XII TIPTL
 
Silabus pdto 2020
Silabus pdto 2020Silabus pdto 2020
Silabus pdto 2020
 
2 instalasi jaringan lan
2   instalasi jaringan lan2   instalasi jaringan lan
2 instalasi jaringan lan
 
Rpp gamtek kls x ganjil per. 1 5
Rpp gamtek kls x ganjil per. 1 5Rpp gamtek kls x ganjil per. 1 5
Rpp gamtek kls x ganjil per. 1 5
 
Rpp kd 1 pertemuan 1
Rpp kd 1 pertemuan 1Rpp kd 1 pertemuan 1
Rpp kd 1 pertemuan 1
 
Konsep-Konsep Dasar Pengembangan Perangkat Lunak dan Gim(Pert 1 - 3) PPLG-MA...
Konsep-Konsep Dasar Pengembangan Perangkat Lunak dan Gim(Pert 1 - 3)  PPLG-MA...Konsep-Konsep Dasar Pengembangan Perangkat Lunak dan Gim(Pert 1 - 3)  PPLG-MA...
Konsep-Konsep Dasar Pengembangan Perangkat Lunak dan Gim(Pert 1 - 3) PPLG-MA...
 
3.0 rekabentuk
3.0 rekabentuk3.0 rekabentuk
3.0 rekabentuk
 
Rpt ert 2015
Rpt ert 2015Rpt ert 2015
Rpt ert 2015
 
#HackJak2016: Presentasi visualthon jakarta anggaran
#HackJak2016: Presentasi visualthon jakarta anggaran#HackJak2016: Presentasi visualthon jakarta anggaran
#HackJak2016: Presentasi visualthon jakarta anggaran
 
Gto kd 1
Gto kd 1Gto kd 1
Gto kd 1
 

Rph grafik berkomputer (berpusatkan pelajar)

  • 1. FAKULTI SENI, KOMPUTERAN DAN INDUSTRI KREATIF ( KPD 3016 ) PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAFSIRAN 1 TUGASAN INDIVIDU : RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (KAEDAH BERPUSATKAN PELAJAR) NAMA NO. MATRIK MOHD NAZRUL AFZAN BIN MOHD NAWI D20102040032 PENSYARAH: DR CHE SOH BIN SAID
  • 2. RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (RPH) Mata Pelajaran : Grafik Berkomputer Tahun : 24 mei 2013 Tingkatan/ Kelas : 4 Amanah Masa : 8.00 a.m. – 9.20 a.m.(1jam 20 minit) Bilangan Pelajar : 30 Orang - 10 Lelaki - 20 Perempuan Topik : Peralatan Grafik Berkomputer Sub Topik : Perkakasan Objektif Pembelajaran : 1. Pelajar akan mengetahui mengenai peranti input dan output yang ada. 2. Pelajar dapat mengenal pasti jenis serta cirri penyimpan bahan dan produk grafik 3. Pelajar akan dapat membandingkan beberapa hasil penepatan bagi output 4. Pelajar dapat mengamalkan prosedur keselamatan dan penyenggaraan perkakasan Hasil Pembelajaran : 1. Diakhir pembelajaran ini pelajar akan dapat mengenal pasti input serta serta menyatakan kegunaannya bagi perkakasan 2. Pelajar juga dapat mengenal pasti jenis serta cirri perkakasan 3. Pejar juga dapat mengenal pasti peranti output beserta kegunaannya dan membandingkan beberapa hasil penetapan bagi output paparan dan output cetakan 4. Pelajar juga akan dapat mengamalkan prosedur keselamatan dan penyenggaraan perkakasan
  • 3. Alat bantu mengajar : Perkakasan, power point, gambar,video,computer,projektor KBKK : Menerangkan, membanding, membezakan, merumuskan, menilai dan menganalisis.
  • 4. Fasa/ Masa Isi kandungan Aktiviti pelajar Catatan Set induksi (5 minit) (08.00-08.05) 1. Soal jawab mengenai pengetahuan pelajar yang sedia ada. 2. menerangkan ringkasan mengenai topik yang diajar. -Pelajar akan mendengar penerangan guru. -Pelajar akan menjawab soalan yang ditanyakan oleh guru. -Murid-murid bergerak ke dalam kumpulan masing-masing untuk melakukan aktiviti berkumpulan Teknik : Soal jawab Strategi : -Pemusatan guru dan murid -Teknik memerhati dan berkomunikasi KBKK : Menerangkan ABM -Power point -Perkakasan persekitaran Perkembangan (langkah 1) (40 minit) (08.05-08.45) 1.Menerangkan perkakasan perekaan dan peroleh bahan grafik 2.Menerangkan definisi input dan peranti input. Tetikus Table grafik Pena cahaya Pengimbas Kamera digital 3.Mempamerkan contoh- contoh peranti input yang terlibat - Pelajar diberikan kepada beberapa kumpulan -setiap kumpulan diberikan beberapa tajuk - Pelajar yang tidak faham dengan kehendak soalan akan bertanya kepada guru. Teknik : Perbincangan kumpulan KBKK : Menerangkan, membandingkan ABM: -Power point -Perkakasan persekitaran -Gambar -kertas mahjung Pen marker Strategi: -berpusatkan pelajar.
  • 5. 4.Menerangkan tentang perkakasan penyimpanan bahan dan produk grafik Mengenal pasti jenis serta ciri : Storan dalaman Storan luaran Stotan mudah alih 5.menerangkan perkakasan pemaparan produk grafik. 6.mengenalpasti peranti output serta kegunaannya Pemapar Projector LCD Pemplot Pencetak(laser dan inkjet) 7.membandingkan beberapa hasil penetapan bagi output paparan dan output cetakan Resolusi dan warna paparan Resolusi cetakan 8.Mengamalkan prosedur keselamatan dan penyenggaraan perkakasan
  • 6. Refleksi : Dalam topic ini,pelajar dapat mempelajari tentang peranti input dan output yang ada dalam perkakasan grafik berkomputer.selain itu,peljar dapat mengenali dengan lebih mendalam tentang cirri dan kegunaan yang terdapat dalam produk grafik tersebut.selain itu,pelajar dapat membandingkan beberapa hasil penetapan bagi output dan mengamalkan prosedur keselamatan sertan penyenggaraan perkakasan. Langkah 2 (30minit) (08.45-09.15) Latihan -Murid-murid membentangkan tugas masing-masing. -Pelajar akan menghuraikan setiap tajuk yang mereka perolehi. -Kumpulan yang lain boleh mengutarakan soalan kepada rakan-rakan yang telah selesai membentangkan hasil kerja -Setiap soalan yang telah selesai akan ditanya soalan untuk menguji tahap kefahaman mereka. KBKK Menganalisis Penutup (5 minit) (09.15-09.20) Merumus kembali pembelajaran yang diajar daripada mula proses pengajaran sehingga tamat. -Mendengar rumusan yang telah diberikan oleh guru dan mencatat KBKK : Merumus