Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

PAŁAC LARISCHA W KRAKOWIE (quiz)

791 views

Published on

Quiz dla dzieci przygotowany w ramach XVI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego (2014).

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

PAŁAC LARISCHA W KRAKOWIE (quiz)

  1. 1. Witaj Młody Odkrywco! 24–25 MAJA 2014 PAŁAC LARISCHA W KRAKOWIE Pałac, w którym obecnie się znajdujesz, został utworzony w 1807 roku z trzech wcześniej stojących tu kamienic przez architekta Szczepana Humberta, który zresztą sam tu mieszkał. W 1833 roku tę reprezentacyjną rezydencję odkupił od niego baron Karol Larisch, bardzo wpływowy i majętny człowiek. To właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa pałacu. W 1850 roku Kraków dotknął ogromny pożar, budynek bardzo ucierpiał, dlatego Larisch zlecił jego odbudowę. Wtedy nadano mu dzisiejszy wygląd. Mniej więcej w tym samym czasie przeniesiono tu niektóre biura magistratu, a krakowianie zaczęli nazywać go nowym ratuszem. Od 1906 do 1939 roku mieszkali tu prezydenci Krakowa. Pierwszym był Juliusz Leo, którego rządy przypadły także na czas I wojny światowej. 1 Oglądaj pałac z uwagą! Jego wnętrza kryją wiele pięknych zdobień. Przyjrzyj się fragmentom dekoracji i NAP ISZ,gdzieonesięznajdują: KOMINEK KRZESŁO PIEC SUFIT – KASETONY
  2. 2. CZY WIESZ, ŻE: Juliusz Leo poszerzył granice miasta o 14 nowych dzielnic, tworząc tzw. WIELKI KRAKÓW? Wcześniej granice miasta sięgały zaledwie nieco poza pierścień Plant. Opracowanie: Agata Tyrała Redakcja merytoryczna: Joanna Nowostawska-Gyalókay Opracowanie graficzne: Karolina Myćka MIK, 2014 3 MIEJSCE NA PIECZĄTKĘ Z balkonu pomieszczenia, w którym teraz się znajdujesz, widać pewien budynek związany z opowiadaną przez nas historią. 2 POSZUKAJ GO! Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak brzmi jego nazwa, ROZWIĄŻ REBUS: JAKIE ZNASZ DZIELNICE KRAKOWA? URZ + WIELBŁ Ś + A KAPU WAT DŁO W jednym z pokoi znajdziesz herb Miasta Krakowa. To znak, że pokój ten pełnił funkcje reprezentacyjne.

×