Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
24–25 MAJA 2014
KLUB GARNIZONOWY
W KRAKOWIE
Witaj Młody Odkrywco!
Dzisiejszy Klub Garnizonowy w Krakowie dawniej nazywany ...
Opracowanie: Agata Tyrała
Redakcja merytoryczna:
Joanna Nowostawska-Gyalókay
Opracowanie graficzne: Karolina Myćka
MIK, 201...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

KLUB GARNIZONOWY W KRAKOWIE (quiz)

Quiz dla dzieci przygotowany w ramach XVI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego (2014).

  • Login to see the comments

  • Be the first to like this

KLUB GARNIZONOWY W KRAKOWIE (quiz)

  1. 1. 24–25 MAJA 2014 KLUB GARNIZONOWY W KRAKOWIE Witaj Młody Odkrywco! Dzisiejszy Klub Garnizonowy w Krakowie dawniej nazywany był Kasynem Wojskowym lub Kasynem Oficerskim. Został wzniesiony dla stacjonujących w Krakowie żołnierzy armii austro-węgierskiej, jako miejsce spotkań towarzyskich, w czasie, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami i nie istniało wojsko polskie. Mieszkańcy zaboru austriackiego, w którym znajdował się Kraków, służyli najpierw w siłach zbrojnych Austrii, a później w istniejącej od 1867 roku armii Monarchii Austro-Węgierskiej. Uroczyste otwarcie Kasyna nastąpiło w 1890 roku. Budynek zaprojektował znany krakowski architekt Tomasz Pryliński. Dwadzieścia lat później austriacki inżynier kapitan Maksymilian Hofman zajął się przebudową Kasyna. Jedną z najbardziej widocznych zmian była likwidacja pięknego ogrodu przed budynkiem – dziś w tym miejscu znajduje się ulica M. Zyblikiewicza. OBEJRZYJ BUDYNEK KASYNA I ODSZUKAJ MIEJSCE, GDZIE ZNAJDUJE SIĘ TEN CHARAKTERYSTYCZNY ELEMENT. Z pewnością Twoją uwagę zwróciła sala balowo-teatralna. Jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w całym budynku. To tutaj odbywały się koncerty, przedstawienia sceniczne oraz wspaniałe bale.Jej ściany i sufit zdobią charakterystyczne dekoracje, zwane ORNAMENTAMI, wykonane w STYLU SECESYJNYM. Styl ten (czyli specyficzny sposób budowania, rzeźbienia i malowania) charakteryzował się użyciem motywów: ROŚLINNYCH: irysy, kasztanowce, róże, słoneczniki, maki; ZWIERZĘCYCH: jaszczurki, pawie, ważki, łabędzie, sowy; GEOMETRYCZNYCH: koła, kwadraty i szachownice, proste i faliste linie; MASZKARONÓW, czyli dekoracji w kształcie fantastycznie wyobrażonych głów ludzkich lub zwierzęcych; PRZEDSTAWIAJĄCYCH WIZERUNKI KOBIET. 1 Wśród nich ZAZNACZ TE, które znajdują się w sali balowej.
  2. 2. Opracowanie: Agata Tyrała Redakcja merytoryczna: Joanna Nowostawska-Gyalókay Opracowanie graficzne: Karolina Myćka MIK, 2014 MIEJSCE NA PIECZĄTKĘ Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jakiej technice zostały wykonane wszystkie dekoracje znajdujące się na ścianach i suficie sali balowo-teatralnej, musisz wykonać kolejne zadanie. Poniżej widzisz rozsypane puzzle. UŁÓŻ JEw poprawnej kolejności i odczytaj rozwiązanie. 3 CZY WIESZ, ŻE od 1946 do 1947 roku w sali teatralnej kasyna występował słynny krakowski kabaret „Siedem Kotów” założony przez znanego poetę, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. – to szybko schnąca masa z gipsu, kleju i piasku używana jako materiał do wykonywania rzeźb i dekoracji rzeźbiarskich. NARYSUJ ornament, który spodobał Ci się najbardziej. 2

×