SlideShare a Scribd company logo
1 of 10
Чаплинська спеціалізована школа
І-ІІІ ступенів
УРОК
з природознавства
на тему:
Океани Землі.
Практична робота
(визначення океанів Землі на карті і глобусі)
проведений в 4-Б класі
вчитель: Луцик О.В.
2013
1
Урок природознавства
Тема: океани Землі. Практична робота (визначення океанів Землі на
глобусі і карті)
Мета: ознайомити учнів із поняттям «океани», їх розміщенням на карті
півкуль, продовжити навчати читати карту і працювати з нею; висвітлити
значення океанів та використання їх багатства людиною; розвивати пам'ять,
спостережливість, виховувати бережне ставлення до природних багатств.
Обладнання: карта півкуль, контурні карти, зображення тваринного та
рослинного світів океану, таблички для «фахівців».
Хід уроку
І Організація класу
У нас сьогодні ніби свято,
Гостей зібралося багато
Ану ж на них ви подивіться,
І веселенько усміхніться.
А тепер тихенько поверніться,
Один одному всміхніться.
На урок старання не забудьте взяти
Сядьте всі рівненько, будем починати.
ІІ Підсумок фенологічних спостережень
Прослухайте вірш «Дрімають села». Згадайте, хто його написав? Яку пору
року описує автор? (учень читає вірш «Дрімають села»)
- Про яку пору року йдеться у вірші?
- Що сказано про осіннє сонце?
- Які осінні місяці знаєте?
- Який місяць зараз?
А зараз прослухаємо повідомлення метеоролога.
- На минулому тижні переважала малохмарна погода. Сонце опустилося
ще нижче.. Найнижча температура було 3-го листопада (+9º вдень).
Найвища температура була 5-го листопада (+17º вдень). Зараз ми
спостерігаємо таке природне явище, як «бабине літо».
- Які зміни відбулися в житті рослин? Чому?
- Які зміни відбулися в житті тварин?
- Яку корисну справу для природи зробили ви минулого тижня?
2
ІІІ Перевірка домашнього завдання
А зараз давайте пригадаємо матеріал, вивчений на попередньому уроці.
В аеропорту туристи переплутали свої валізи. За фотографіями, які в них
лежать, дізнайтеся з якого материка повернулися їх власники. Розкажіть, що
ви знаєте про цей материк. (Слайдова презентація предметів з різних
континентів) Учні розказують про материки: Євразію, Африку, Південну
Америку, Австралію, Антарктиду.
Додаткові запитання для оцінювання учнів.
1. Що називається материком? (Великі ділянки суші, оточенні з усіх
сторін водою).
2. Який материк найбільший? (Євразія) Де проходить умовна межа між
Європою і Азією? (уздовж Уральських гір)
3. Чим різняться між собою материки? (Розмірами, природою, формою
земної поверхні)
4. Який найбільший острів на Землі? (Гренландія)
5. Який півострів знаходиться на території України? (Кримський
півострів)
Молодці, ви добре справились з домашнім завданням і вивчили материки
Землі.
IV Актуалізація опорних знань учнів
А тепер продовжуємо урок далі.
- Який колір переважає на карті півкуль?
- Що ним позначають?
- В яких 3х станах буває вода?
- За яких умов вода переходить з одного стану в інший?
- Як відбувається кругообіг води в природі? (Слайд)
V Повідомлення теми і завдань уроку
А зараз я пропоную вам відгадати кросворд. (на слайді)
1. Модель Землі.
2. Який колір переважає на карті півкуль?
3. Ім’я бога морів, океанів.
4. Назва води в газоподібному стані?
5. Перша людина-космонавт?
1
2
3
4
5
3
Яке слово утворилося у виділених клітинках? (Океан)
Сьогодні на уроці ми з вами ознайомимося з поняттям «океан». З
розміщенням океанів на карті півкуль та розкриємо значення океанів для
людини. А також спробуємо дати відповідь на таке проблемне питання: «Чи
було б життя на Землі без Світового океану?». (Слайд)
На Землі дуже багато води. Дві третини всієї поверхні землі зайнято
водою. Планету Земля можна було б назвати планетою Океан, вважають
деякі дослідники. Мільйони років тому вся поверхня нашої планети була
вкрита водою. Зараз Світовий океан займає близько 71% земної поверхні.
Світовий океан – це виняткове творіння природи, колиска життя на
Землі, комора різноманітних ресурсів.
Щоб більше дізнатися про Світовий океан, ми проведемо зараз перс-
конференцію на тему «Океани Землі». Спробуємо подивитися на проблеми
Світового океану по-дорослому. Учні нашого класу побувають у ролі
дослідників океану, науковців, істориків, міністрів, синоптиків. А щоб вам
було все зрозуміло, давайте познайомимося із значенням нових термінів.
Історик – людина, яка займається наукою про загальний розвиток того
чи іншого народу, країни або всього суспільства. (Слайд)
Синоптик – людина, яка займається наукою про погоду та її
передбачення. (Слайд)
Океанолог – фахівець з науки, що вивчає різні процеси та явища, які
відбуваються в Світовому океані. (Слайд)
Експерт – людина, яка досліджує якесь питання, щоб дати йому
правильну оцінку. (Слайд)
Міністр – вища урядова особа, яка очолює міністерство. (Слайд)
Я попрошу шановних «фахівців» зайняти місця в залі (підготовленні учні
займають свої місця із відповідною табличкою).
- Поки «фахівці» готуються до виступів, ви подумайте, представником
якого засобу масової інформації – газети, журналу, радіо чи телеканалу, -
будете на прес-конференції. А також хочу всім нагадати, що успіх
сьогоднішньої зустрічі залежить від кожного з вас. Особливо від
«фахівців». Адже їм треба найдокладніше розповісти про океани. А від
«журналістів» чекаємо цікавих запитань.
VI Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу
- Отже, починаємо нашу прес-конференцію. Ставте запитання «науковцям»,
не забувайте називати який журнал ви представляєте.
1-ий кореспондент (історику). Я представляю журнал «Всесвіт». Скажіть,
що люди знали про океанічні глибини в минулому?
Історик. Майже нічого. Бо товща вод надійно ховала дно Світового
океану від людського ока. Глибини та будова дня залишалися нерозгаданими
для людей впродовж віків. Стародавні греки дійшли висновку, що виміряти
глибину океану так само неможливо, як і висоту неба. Океан і небо були
бездонні і недосяжні. спроби дістатися дна морів і океанів продовжили
4
голландські моряки. Вони намагалися вимірювати глибину з борту корабля
лотом – спеціальним приладом, що являє собою гирю, прив’язану до троса,
поділеного на метри.
2-ий кореспондент (історику). Коли почали вивчати Світовий океан?
Історик. Пройшли віки, перш ніж люди дослідили дно Світового океану.
Але навіть у наш час учені більше знають про поверхню Місяця ніж про
поверхню дна Світового океану.
Першу у світі наукову експедицію з вивчення океанів здійснила в 1872-
1876 роках країна Велика Британія, яка вважалася на той час володаркою
морів. Ця експедиція-подорож дала таку кількість нової інформації, що її
опрацьовували майже 100 вчених протягом 20 років. Щоб здобути данні про
глибину і рельєф океанічного дна, про айсберги, шторми, урагани, вченим
треба було ризикувати своїм життям, потрапляючи у небезпечні пригоди.
Вчитель. У нас сьогодні присутні океанологи. Вони займаються досить
молодою та цікавою наукою – океанологією, яка вивчає різні процеси і
явища, що відбуваються в Світовому океані. Ця наука активно розвивається.
Якщо люди не вивчатимуть океан, то не зможуть зберегти природу Землі.
3-ій кореспондент (океанологу №1). На які океани поділяється
Світовий океан?
Океанолог. Океан – найбільша частина Світового океану, обмежена
материками. На Землі умовно виділяють 4 океани: Тихий, Атлантичний,
Індійський, Північний Льодовитий (показ на карті).
4-ий кореспондент. Що цікавого можете розповісти про кожен з
океанів?
Океанолог №1. Найбільший - Тихий океан. Він займає майже таку
територію, як усі океани разом узяті. Цей океан не омиває берегів Європи,
але саме європейці дали йому таку назву. Його вперше відкрив мандрівник-
португалець Фернан Магеллан у 1520 році та назвав його так тому, що коли
його кораблі пливли по ньому, він був тихим-тихим. Він омиває береги більш
як 50 країн світу. (Слайд) Через нього пролягають найважливіші транспортні
шляхи, що сполучають країни Азії, Австралії та Америки.
Тваринний світ Тихого океану налічує близько 100 тис. видів. Лише
водоростей тут кілька тисяч видів. (Слайд) Тут росте і найдовша у світі
водорость, довжина якої становить близько 60 метрів. У водах океану відомо
понад 2000 видів риб. Це - тунець, скумбрія, акули, тріска, кета, камбала,
палтус тощо. (Слайд) Налічується більше як 6000 видів молюсків, мідії,
устриці, кальмари, восьминоги. (Слайд) Цей океан займає перше місце в світі
за виловом риби (45%) та інших морепродуктів: кальмарів, креветок, крабів.
На дні Тихого океану виявленно багато родовищ нафти і газу. Катастрофи на
морях призвели до значного його забруднення, зокрема нафтопродуктами,
що призвело до зменшення вилову риби.
Океанолог №2. Атлантичний океан – найтепліший і найсолоніший
серед океанів. Назва його пов’язана з грецьким міфом про гіганта Атланта.
(Слайд) Він другий за розміром, дає 35% світового вилову риби. В океані
водяться: скумбрія, тріска, сардина, меч-риба, багато китів (слайди). У ньому
5
розташоване море без берегів – Саргасове. (Слайд) Як і в Тихому океані
виявлено родовища нафти та газу, пробурено сотні свердловин, прокладено
на дні нафто й газопроводи. Води його теж забруднені.
Океанолог №3. Індійський океан за розмірами посідає 3 місце. Він
найтепліший. Найбагатший органічний світ – на півночі Індійського океану,
де відомі численні види риб: сардинела, тунець, скумбрія, летючі риби,
багато акул, скатів (слайди). У прибережних водах багато коралів,
зустрічаються морські зірки, черепахи, кити, дельфіни. Цей океан відомий
запасами нафти і газу. У червоному морі виявлено поклади залізних і мідних
руд. У зв’язку з інтенсивним видобутком нафти й газу на півночі його води
забруднюються нафтопродуктами. Це створює серйозну загрозу для
узбережних районів. А своєю назвою цей океан зобов’язаний Індії, береги
якої він омиває.
Фізкультхвилинка
Чи знаєте ви що таке австралійський дощ?
Ні? Тоді давайте разом послухаємо який він. Зараз ви ланцюжком будете
передавати мої рухи. Як тільки вони повернуться до мене, я передам
слідуючі. Слідкуйте уважно.
- В Австралії піднявся вітер. (тру долоні)
- Починає капати дощ. (клацання пальцями)
- Дощ посилюється. (почергові хлопки долонями по грудях)
- Починається справжній ливень. (хлопки по стегнам)
- А ось і град – справжня буря. (тупіт ногами)
- Але що це? Буря стихає. (хлопки по стегнам)
- Дощ вщухає. (почергові хлопки долонями по грудях)
- Поодинокі краплі падають на землю. (клацання пальцями)
- Тихий шелест вітру. (потирання долонь)
- Сонце. (руки вгору)
Океанолог №4. Найменший з оканів планети – Північний Льодовитий.
(Слайд) Ще наприкінці минулого століття про нього майже нічого не знали.
Його довго називали морем. Він називається Льодовитим тому, що більша
його частина завжди вкрита кригою. Океан розташований на крайній півночі
Землі, тому і названо його Північним. Береги його значно порізані, тут є
численні моря і затоки. В океан впадають багатоводні ріки. Це
найхолодніший океан. Через суворі кліматичні умови, життя в океані бідне. В
ньому налічується тільки 150 видів риб. Тут водяться мойва, палтус, сиг,
нельма. Риба – головна пожива для морських ссавців – тюленів, моржів,
білух. Полює на тюленів і рибу білий ведмідь. На скелястих берегах птахи
(чайки, гаги, топірці, баклани) утворюють масові гніздування. Тут
трапляється найбільша медуза – ціанея, яка в діаметрі сягає 2 метри, а
6
щупальця її витягуються до 20 метрів. (Слайд) найхолодніше море на Землі –
Східно-Сибірське.
4-ий кореспондент (синоптику). Як Світовий океан впливає на погоду?
Синоптик. Україна розташована далеко від океану. Але він все одно
впливає на її клімат. Кожен із нас щодня цікавиться погодою. За все це
відповідає Світовий океан. Вода, яка випадає на землю у вигляду дощу і
снігу, випаровується з його поверхні. Світовий океан, ніби паровий котел, що
нагрівається сонцем, накопичує і тепло, і вологу на Землі. Цю вологу вітри
розносять по всій планеті у вигляді хмар. Отже, виходить, що саме Світовий
океан створює погоду. Якби на Землі не було Світового океану, то в Україні
був би такий же клімат, як в Арктиці. не росли б дерева, не цвіли сади, а літо
було б таке холодне, як зима. (Слайди)
5-ий кореспондент (міністру водного господарства). Що дає людям
Світовий океан?
Міністр водного господарства. Крім того, що Світовий океан створює
погоду, він ще нас і годує. Океани дають нам продукти харчування: рибу,
морську капусту, водорості, з яких добувають йод, бром, солі калію,
одержують добрива. Вода – основа всіх живих організмів. Щороку з вод
океанів добувають близько 52 мільйонів тон риби. Океани і моря дають
багато кисню, яким ми дихаємо. З дна морів і океанів добувають нафту, газ,
олово, залізні і мідні руди (в Індійському океані). Океан давно став зручним
одним шляхом, який пов’язує між собою материки та країни. (Слайди)
6-ий кореспондент (міністру з питань охорони навколишнього
середовища). Чим люди наносять шкоду Світовому океану?
Міністр з питань охорони навколишнього середовища. Світовий океан
дуже багатий скарбами. Проте, його багатства людство використовує, на
жаль, не по-господарському. Так, у ньому зменшилася кількість морського
окуня, камбали та іншої риби.
Тваринний і рослинний світ океану дуже потерпає від забруднення.
Щороку численні підприємства зливають в океан води, які містять тисячі тон
свинцю, ртуті, радіоактивних відходів, дуже шкідливих не тільки для риби, а
й для тих, хто її споживає. Та найбільше забруднюється океан нафтою,
особливо забруднений Атлантичний океан і його частина – Середземне море.
У зв’язку з цим перед людством стоїть важливе завдання: не допускати
забруднення морських та океанічних просторів і зберігати рибні багатства від
хижацького винищення.
7-ий кореспондент (експертам). Отже, Світовий океан просить
допомоги. Що ж треба робити людям, щоб зберегти багатства Світового
океану?
Експерт №1.
- По-перше, треба економно використовувати воду.
- По-друге, не засмічувати морські та океанічні простори, вивозити сміття
на сміттєсховище. Забруднена вода – непридатна для використання.
7
Експерт №2.
- Уникати обробки полів отрутохімікатами.
- Зберігати рибні багатства від хижацького винищення.
- Забороняти вилив стічних вод із заводів, фабрик, тваринницьких ферм у
річки, моря, океани.
Експерт №3.
- Будувати очисні споруди, фільтрувати використану воду.
- Насаджувати водоохоронні ліси.
VII Осмислення учнями знань
Щоб краще запам’ятати прослухану інформацію, прочитайте
скорочений її виклад у статті підручника «Океани Землі» і подумайте над
питанням: «Що дають океани людству?». Після читання робота с
асоціативним кущем.
Океан
Тепер ви можете відповісти на проблемне запитання, яке ставили на
початку уроку «Чи було б життя на Землі без Світового океану?».
Практична робота
А зараз картограф-спеціаліст з науки про географічні карти допоможе
вам позначити кожен океан у ваших контурних картах (учень біля дошки на
фізичній карті показує і називає океани, а учні підписують їх на контурних
картах)
VIII Підсумок уроку
- Про що йшлося на сьогоднішній прес-конференції?
8
Опади
Їжа
Кисень
Корисні
копалини
Транспорт
ний шлях
Тепло
- Що нового ви дізналися?
Оцінювання учнів
Д/З сторінка 99-101 підручника.
Для тих, у кого на парті жовті мушлі, - читати і переказувати статтю
підручника, у кого червоні – читати, переказувати і підготувати цікаві
повідомлення про підводний світ океанів.
А зараз виберіть один із смайликів, який відповідає вашому настрою і
прикріпіть його на дошку.
9
- Що нового ви дізналися?
Оцінювання учнів
Д/З сторінка 99-101 підручника.
Для тих, у кого на парті жовті мушлі, - читати і переказувати статтю
підручника, у кого червоні – читати, переказувати і підготувати цікаві
повідомлення про підводний світ океанів.
А зараз виберіть один із смайликів, який відповідає вашому настрою і
прикріпіть його на дошку.
9

More Related Content

What's hot

УРОК-ПРОЕКТ. Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське Полісся.doc
УРОК-ПРОЕКТ. Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське Полісся.docУРОК-ПРОЕКТ. Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське Полісся.doc
УРОК-ПРОЕКТ. Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське Полісся.docКовпитська ЗОШ
 
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 класПлан-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 класКовпитська ЗОШ
 
7 геогр гілецький_чобан_2015_укр
7 геогр гілецький_чобан_2015_укр7 геогр гілецький_чобан_2015_укр
7 геогр гілецький_чобан_2015_укрAira_Roo
 
урок євразія
урок євразіяурок євразія
урок євразіяElena Bosa
 
Материки Землі. Я і Україна Природознавство. 4 клас
Материки Землі. Я і Україна Природознавство. 4 класМатерики Землі. Я і Україна Природознавство. 4 клас
Материки Землі. Я і Україна Природознавство. 4 класКовпитська ЗОШ
 
4 природ андрусенко_2015_укр
4 природ андрусенко_2015_укр4 природ андрусенко_2015_укр
4 природ андрусенко_2015_укрAira_Roo
 
4 klas-ya-doslidzhuyu-svit-vashulenka-2021-2
4 klas-ya-doslidzhuyu-svit-vashulenka-2021-24 klas-ya-doslidzhuyu-svit-vashulenka-2021-2
4 klas-ya-doslidzhuyu-svit-vashulenka-2021-2cgf gfgfg
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4klas
 
Сонце в нашому житті. 1 клас
Сонце в нашому житті. 1 класСонце в нашому житті. 1 клас
Сонце в нашому житті. 1 класКовпитська ЗОШ
 
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-ishchenko-2021-2
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-ishchenko-2021-24 klas-ya-doslidzhuiu-svit-ishchenko-2021-2
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-ishchenko-2021-2cgf gfgfg
 
Різноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіРізноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіКовпитська ЗОШ
 
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-budna-2021-2 (1)
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-budna-2021-2 (1)4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-budna-2021-2 (1)
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-budna-2021-2 (1)cgf gfgfg
 
4 природ тагліна_іванова_2015_укр
4 природ тагліна_іванова_2015_укр4 природ тагліна_іванова_2015_укр
4 природ тагліна_іванова_2015_укрAira_Roo
 

What's hot (16)

УРОК-ПРОЕКТ. Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське Полісся.doc
УРОК-ПРОЕКТ. Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське Полісся.docУРОК-ПРОЕКТ. Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське Полісся.doc
УРОК-ПРОЕКТ. Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське Полісся.doc
 
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 класПлан-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
План-конспект уроку. Материки Землі. 4 клас
 
7 геогр гілецький_чобан_2015_укр
7 геогр гілецький_чобан_2015_укр7 геогр гілецький_чобан_2015_укр
7 геогр гілецький_чобан_2015_укр
 
урок євразія
урок євразіяурок євразія
урок євразія
 
Материки Землі. Я і Україна Природознавство. 4 клас
Материки Землі. Я і Україна Природознавство. 4 класМатерики Землі. Я і Україна Природознавство. 4 клас
Материки Землі. Я і Україна Природознавство. 4 клас
 
4 природ андрусенко_2015_укр
4 природ андрусенко_2015_укр4 природ андрусенко_2015_укр
4 природ андрусенко_2015_укр
 
4 gdz pztest_gr_2015
4 gdz pztest_gr_20154 gdz pztest_gr_2015
4 gdz pztest_gr_2015
 
4 klas-ya-doslidzhuyu-svit-vashulenka-2021-2
4 klas-ya-doslidzhuyu-svit-vashulenka-2021-24 klas-ya-doslidzhuyu-svit-vashulenka-2021-2
4 klas-ya-doslidzhuyu-svit-vashulenka-2021-2
 
89
8989
89
 
Тиждень географії
Тиждень географіїТиждень географії
Тиждень географії
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
 
Сонце в нашому житті. 1 клас
Сонце в нашому житті. 1 класСонце в нашому житті. 1 клас
Сонце в нашому житті. 1 клас
 
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-ishchenko-2021-2
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-ishchenko-2021-24 klas-ya-doslidzhuiu-svit-ishchenko-2021-2
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-ishchenko-2021-2
 
Різноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіРізноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природі
 
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-budna-2021-2 (1)
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-budna-2021-2 (1)4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-budna-2021-2 (1)
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-budna-2021-2 (1)
 
4 природ тагліна_іванова_2015_укр
4 природ тагліна_іванова_2015_укр4 природ тагліна_іванова_2015_укр
4 природ тагліна_іванова_2015_укр
 

Similar to урок природознавства

Tizhden geografiyi u_novosilskiy_shkoli-sherstiy
Tizhden geografiyi u_novosilskiy_shkoli-sherstiyTizhden geografiyi u_novosilskiy_shkoli-sherstiy
Tizhden geografiyi u_novosilskiy_shkoli-sherstiyoleg060698
 
7 geog gil_2015_ua
7 geog gil_2015_ua7 geog gil_2015_ua
7 geog gil_2015_uaSvinka Pepa
 
7 geog gil_2015_ua
7 geog gil_2015_ua7 geog gil_2015_ua
7 geog gil_2015_uaUA7009
 
7 geog k_ua
7 geog k_ua7 geog k_ua
7 geog k_ua4book
 
вправа ажурна-пилка-антарктида-7-клас-шерстій-о-о
вправа ажурна-пилка-антарктида-7-клас-шерстій-о-овправа ажурна-пилка-антарктида-7-клас-шерстій-о-о
вправа ажурна-пилка-антарктида-7-клас-шерстій-о-оoleg060698
 
австралія
австраліяавстралія
австраліяvics67
 
гідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частинигідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частиниliliya2896
 
гідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частинигідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частиниliliya2896
 
Vprava azhurna-pilka-antarktida-7-klas-sherstiy o
Vprava azhurna-pilka-antarktida-7-klas-sherstiy oVprava azhurna-pilka-antarktida-7-klas-sherstiy o
Vprava azhurna-pilka-antarktida-7-klas-sherstiy ooleg060698
 
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015kreidaros1
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_uabookin777
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_uaUA4-6
 
Походження материків і океанів. Геологічний час.
Походження материків і океанів. Геологічний час.Походження материків і океанів. Геологічний час.
Походження материків і океанів. Геологічний час.Sinyaeva-Oksana
 

Similar to урок природознавства (20)

Океани Землі
Океани ЗемліОкеани Землі
Океани Землі
 
13.11.3
13.11.313.11.3
13.11.3
 
Tizhden geografiyi u_novosilskiy_shkoli-sherstiy
Tizhden geografiyi u_novosilskiy_shkoli-sherstiyTizhden geografiyi u_novosilskiy_shkoli-sherstiy
Tizhden geografiyi u_novosilskiy_shkoli-sherstiy
 
Тема2.docx
Тема2.docxТема2.docx
Тема2.docx
 
7 geog gil_2015_ua
7 geog gil_2015_ua7 geog gil_2015_ua
7 geog gil_2015_ua
 
7 geog gil_2015_ua
7 geog gil_2015_ua7 geog gil_2015_ua
7 geog gil_2015_ua
 
Відкритий урок з природознавства у 4 класі
Відкритий урок з природознавства у 4 класіВідкритий урок з природознавства у 4 класі
Відкритий урок з природознавства у 4 класі
 
7 geog k_ua
7 geog k_ua7 geog k_ua
7 geog k_ua
 
вправа ажурна-пилка-антарктида-7-клас-шерстій-о-о
вправа ажурна-пилка-антарктида-7-клас-шерстій-о-овправа ажурна-пилка-антарктида-7-клас-шерстій-о-о
вправа ажурна-пилка-антарктида-7-клас-шерстій-о-о
 
103
103103
103
 
австралія
австраліяавстралія
австралія
 
гідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частинигідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частини
 
гідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частинигідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частини
 
139
139139
139
 
Vprava azhurna-pilka-antarktida-7-klas-sherstiy o
Vprava azhurna-pilka-antarktida-7-klas-sherstiy oVprava azhurna-pilka-antarktida-7-klas-sherstiy o
Vprava azhurna-pilka-antarktida-7-klas-sherstiy o
 
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
 
Походження материків і океанів. Геологічний час.
Походження материків і океанів. Геологічний час.Походження материків і океанів. Геологічний час.
Походження материків і океанів. Геологічний час.
 

Recently uploaded

Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 

Recently uploaded (6)

Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 

урок природознавства

  • 1. Чаплинська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів УРОК з природознавства на тему: Океани Землі. Практична робота (визначення океанів Землі на карті і глобусі) проведений в 4-Б класі вчитель: Луцик О.В. 2013 1
  • 2. Урок природознавства Тема: океани Землі. Практична робота (визначення океанів Землі на глобусі і карті) Мета: ознайомити учнів із поняттям «океани», їх розміщенням на карті півкуль, продовжити навчати читати карту і працювати з нею; висвітлити значення океанів та використання їх багатства людиною; розвивати пам'ять, спостережливість, виховувати бережне ставлення до природних багатств. Обладнання: карта півкуль, контурні карти, зображення тваринного та рослинного світів океану, таблички для «фахівців». Хід уроку І Організація класу У нас сьогодні ніби свято, Гостей зібралося багато Ану ж на них ви подивіться, І веселенько усміхніться. А тепер тихенько поверніться, Один одному всміхніться. На урок старання не забудьте взяти Сядьте всі рівненько, будем починати. ІІ Підсумок фенологічних спостережень Прослухайте вірш «Дрімають села». Згадайте, хто його написав? Яку пору року описує автор? (учень читає вірш «Дрімають села») - Про яку пору року йдеться у вірші? - Що сказано про осіннє сонце? - Які осінні місяці знаєте? - Який місяць зараз? А зараз прослухаємо повідомлення метеоролога. - На минулому тижні переважала малохмарна погода. Сонце опустилося ще нижче.. Найнижча температура було 3-го листопада (+9º вдень). Найвища температура була 5-го листопада (+17º вдень). Зараз ми спостерігаємо таке природне явище, як «бабине літо». - Які зміни відбулися в житті рослин? Чому? - Які зміни відбулися в житті тварин? - Яку корисну справу для природи зробили ви минулого тижня? 2
  • 3. ІІІ Перевірка домашнього завдання А зараз давайте пригадаємо матеріал, вивчений на попередньому уроці. В аеропорту туристи переплутали свої валізи. За фотографіями, які в них лежать, дізнайтеся з якого материка повернулися їх власники. Розкажіть, що ви знаєте про цей материк. (Слайдова презентація предметів з різних континентів) Учні розказують про материки: Євразію, Африку, Південну Америку, Австралію, Антарктиду. Додаткові запитання для оцінювання учнів. 1. Що називається материком? (Великі ділянки суші, оточенні з усіх сторін водою). 2. Який материк найбільший? (Євразія) Де проходить умовна межа між Європою і Азією? (уздовж Уральських гір) 3. Чим різняться між собою материки? (Розмірами, природою, формою земної поверхні) 4. Який найбільший острів на Землі? (Гренландія) 5. Який півострів знаходиться на території України? (Кримський півострів) Молодці, ви добре справились з домашнім завданням і вивчили материки Землі. IV Актуалізація опорних знань учнів А тепер продовжуємо урок далі. - Який колір переважає на карті півкуль? - Що ним позначають? - В яких 3х станах буває вода? - За яких умов вода переходить з одного стану в інший? - Як відбувається кругообіг води в природі? (Слайд) V Повідомлення теми і завдань уроку А зараз я пропоную вам відгадати кросворд. (на слайді) 1. Модель Землі. 2. Який колір переважає на карті півкуль? 3. Ім’я бога морів, океанів. 4. Назва води в газоподібному стані? 5. Перша людина-космонавт? 1 2 3 4 5 3
  • 4. Яке слово утворилося у виділених клітинках? (Океан) Сьогодні на уроці ми з вами ознайомимося з поняттям «океан». З розміщенням океанів на карті півкуль та розкриємо значення океанів для людини. А також спробуємо дати відповідь на таке проблемне питання: «Чи було б життя на Землі без Світового океану?». (Слайд) На Землі дуже багато води. Дві третини всієї поверхні землі зайнято водою. Планету Земля можна було б назвати планетою Океан, вважають деякі дослідники. Мільйони років тому вся поверхня нашої планети була вкрита водою. Зараз Світовий океан займає близько 71% земної поверхні. Світовий океан – це виняткове творіння природи, колиска життя на Землі, комора різноманітних ресурсів. Щоб більше дізнатися про Світовий океан, ми проведемо зараз перс- конференцію на тему «Океани Землі». Спробуємо подивитися на проблеми Світового океану по-дорослому. Учні нашого класу побувають у ролі дослідників океану, науковців, істориків, міністрів, синоптиків. А щоб вам було все зрозуміло, давайте познайомимося із значенням нових термінів. Історик – людина, яка займається наукою про загальний розвиток того чи іншого народу, країни або всього суспільства. (Слайд) Синоптик – людина, яка займається наукою про погоду та її передбачення. (Слайд) Океанолог – фахівець з науки, що вивчає різні процеси та явища, які відбуваються в Світовому океані. (Слайд) Експерт – людина, яка досліджує якесь питання, щоб дати йому правильну оцінку. (Слайд) Міністр – вища урядова особа, яка очолює міністерство. (Слайд) Я попрошу шановних «фахівців» зайняти місця в залі (підготовленні учні займають свої місця із відповідною табличкою). - Поки «фахівці» готуються до виступів, ви подумайте, представником якого засобу масової інформації – газети, журналу, радіо чи телеканалу, - будете на прес-конференції. А також хочу всім нагадати, що успіх сьогоднішньої зустрічі залежить від кожного з вас. Особливо від «фахівців». Адже їм треба найдокладніше розповісти про океани. А від «журналістів» чекаємо цікавих запитань. VI Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу - Отже, починаємо нашу прес-конференцію. Ставте запитання «науковцям», не забувайте називати який журнал ви представляєте. 1-ий кореспондент (історику). Я представляю журнал «Всесвіт». Скажіть, що люди знали про океанічні глибини в минулому? Історик. Майже нічого. Бо товща вод надійно ховала дно Світового океану від людського ока. Глибини та будова дня залишалися нерозгаданими для людей впродовж віків. Стародавні греки дійшли висновку, що виміряти глибину океану так само неможливо, як і висоту неба. Океан і небо були бездонні і недосяжні. спроби дістатися дна морів і океанів продовжили 4
  • 5. голландські моряки. Вони намагалися вимірювати глибину з борту корабля лотом – спеціальним приладом, що являє собою гирю, прив’язану до троса, поділеного на метри. 2-ий кореспондент (історику). Коли почали вивчати Світовий океан? Історик. Пройшли віки, перш ніж люди дослідили дно Світового океану. Але навіть у наш час учені більше знають про поверхню Місяця ніж про поверхню дна Світового океану. Першу у світі наукову експедицію з вивчення океанів здійснила в 1872- 1876 роках країна Велика Британія, яка вважалася на той час володаркою морів. Ця експедиція-подорож дала таку кількість нової інформації, що її опрацьовували майже 100 вчених протягом 20 років. Щоб здобути данні про глибину і рельєф океанічного дна, про айсберги, шторми, урагани, вченим треба було ризикувати своїм життям, потрапляючи у небезпечні пригоди. Вчитель. У нас сьогодні присутні океанологи. Вони займаються досить молодою та цікавою наукою – океанологією, яка вивчає різні процеси і явища, що відбуваються в Світовому океані. Ця наука активно розвивається. Якщо люди не вивчатимуть океан, то не зможуть зберегти природу Землі. 3-ій кореспондент (океанологу №1). На які океани поділяється Світовий океан? Океанолог. Океан – найбільша частина Світового океану, обмежена материками. На Землі умовно виділяють 4 океани: Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий (показ на карті). 4-ий кореспондент. Що цікавого можете розповісти про кожен з океанів? Океанолог №1. Найбільший - Тихий океан. Він займає майже таку територію, як усі океани разом узяті. Цей океан не омиває берегів Європи, але саме європейці дали йому таку назву. Його вперше відкрив мандрівник- португалець Фернан Магеллан у 1520 році та назвав його так тому, що коли його кораблі пливли по ньому, він був тихим-тихим. Він омиває береги більш як 50 країн світу. (Слайд) Через нього пролягають найважливіші транспортні шляхи, що сполучають країни Азії, Австралії та Америки. Тваринний світ Тихого океану налічує близько 100 тис. видів. Лише водоростей тут кілька тисяч видів. (Слайд) Тут росте і найдовша у світі водорость, довжина якої становить близько 60 метрів. У водах океану відомо понад 2000 видів риб. Це - тунець, скумбрія, акули, тріска, кета, камбала, палтус тощо. (Слайд) Налічується більше як 6000 видів молюсків, мідії, устриці, кальмари, восьминоги. (Слайд) Цей океан займає перше місце в світі за виловом риби (45%) та інших морепродуктів: кальмарів, креветок, крабів. На дні Тихого океану виявленно багато родовищ нафти і газу. Катастрофи на морях призвели до значного його забруднення, зокрема нафтопродуктами, що призвело до зменшення вилову риби. Океанолог №2. Атлантичний океан – найтепліший і найсолоніший серед океанів. Назва його пов’язана з грецьким міфом про гіганта Атланта. (Слайд) Він другий за розміром, дає 35% світового вилову риби. В океані водяться: скумбрія, тріска, сардина, меч-риба, багато китів (слайди). У ньому 5
  • 6. розташоване море без берегів – Саргасове. (Слайд) Як і в Тихому океані виявлено родовища нафти та газу, пробурено сотні свердловин, прокладено на дні нафто й газопроводи. Води його теж забруднені. Океанолог №3. Індійський океан за розмірами посідає 3 місце. Він найтепліший. Найбагатший органічний світ – на півночі Індійського океану, де відомі численні види риб: сардинела, тунець, скумбрія, летючі риби, багато акул, скатів (слайди). У прибережних водах багато коралів, зустрічаються морські зірки, черепахи, кити, дельфіни. Цей океан відомий запасами нафти і газу. У червоному морі виявлено поклади залізних і мідних руд. У зв’язку з інтенсивним видобутком нафти й газу на півночі його води забруднюються нафтопродуктами. Це створює серйозну загрозу для узбережних районів. А своєю назвою цей океан зобов’язаний Індії, береги якої він омиває. Фізкультхвилинка Чи знаєте ви що таке австралійський дощ? Ні? Тоді давайте разом послухаємо який він. Зараз ви ланцюжком будете передавати мої рухи. Як тільки вони повернуться до мене, я передам слідуючі. Слідкуйте уважно. - В Австралії піднявся вітер. (тру долоні) - Починає капати дощ. (клацання пальцями) - Дощ посилюється. (почергові хлопки долонями по грудях) - Починається справжній ливень. (хлопки по стегнам) - А ось і град – справжня буря. (тупіт ногами) - Але що це? Буря стихає. (хлопки по стегнам) - Дощ вщухає. (почергові хлопки долонями по грудях) - Поодинокі краплі падають на землю. (клацання пальцями) - Тихий шелест вітру. (потирання долонь) - Сонце. (руки вгору) Океанолог №4. Найменший з оканів планети – Північний Льодовитий. (Слайд) Ще наприкінці минулого століття про нього майже нічого не знали. Його довго називали морем. Він називається Льодовитим тому, що більша його частина завжди вкрита кригою. Океан розташований на крайній півночі Землі, тому і названо його Північним. Береги його значно порізані, тут є численні моря і затоки. В океан впадають багатоводні ріки. Це найхолодніший океан. Через суворі кліматичні умови, життя в океані бідне. В ньому налічується тільки 150 видів риб. Тут водяться мойва, палтус, сиг, нельма. Риба – головна пожива для морських ссавців – тюленів, моржів, білух. Полює на тюленів і рибу білий ведмідь. На скелястих берегах птахи (чайки, гаги, топірці, баклани) утворюють масові гніздування. Тут трапляється найбільша медуза – ціанея, яка в діаметрі сягає 2 метри, а 6
  • 7. щупальця її витягуються до 20 метрів. (Слайд) найхолодніше море на Землі – Східно-Сибірське. 4-ий кореспондент (синоптику). Як Світовий океан впливає на погоду? Синоптик. Україна розташована далеко від океану. Але він все одно впливає на її клімат. Кожен із нас щодня цікавиться погодою. За все це відповідає Світовий океан. Вода, яка випадає на землю у вигляду дощу і снігу, випаровується з його поверхні. Світовий океан, ніби паровий котел, що нагрівається сонцем, накопичує і тепло, і вологу на Землі. Цю вологу вітри розносять по всій планеті у вигляді хмар. Отже, виходить, що саме Світовий океан створює погоду. Якби на Землі не було Світового океану, то в Україні був би такий же клімат, як в Арктиці. не росли б дерева, не цвіли сади, а літо було б таке холодне, як зима. (Слайди) 5-ий кореспондент (міністру водного господарства). Що дає людям Світовий океан? Міністр водного господарства. Крім того, що Світовий океан створює погоду, він ще нас і годує. Океани дають нам продукти харчування: рибу, морську капусту, водорості, з яких добувають йод, бром, солі калію, одержують добрива. Вода – основа всіх живих організмів. Щороку з вод океанів добувають близько 52 мільйонів тон риби. Океани і моря дають багато кисню, яким ми дихаємо. З дна морів і океанів добувають нафту, газ, олово, залізні і мідні руди (в Індійському океані). Океан давно став зручним одним шляхом, який пов’язує між собою материки та країни. (Слайди) 6-ий кореспондент (міністру з питань охорони навколишнього середовища). Чим люди наносять шкоду Світовому океану? Міністр з питань охорони навколишнього середовища. Світовий океан дуже багатий скарбами. Проте, його багатства людство використовує, на жаль, не по-господарському. Так, у ньому зменшилася кількість морського окуня, камбали та іншої риби. Тваринний і рослинний світ океану дуже потерпає від забруднення. Щороку численні підприємства зливають в океан води, які містять тисячі тон свинцю, ртуті, радіоактивних відходів, дуже шкідливих не тільки для риби, а й для тих, хто її споживає. Та найбільше забруднюється океан нафтою, особливо забруднений Атлантичний океан і його частина – Середземне море. У зв’язку з цим перед людством стоїть важливе завдання: не допускати забруднення морських та океанічних просторів і зберігати рибні багатства від хижацького винищення. 7-ий кореспондент (експертам). Отже, Світовий океан просить допомоги. Що ж треба робити людям, щоб зберегти багатства Світового океану? Експерт №1. - По-перше, треба економно використовувати воду. - По-друге, не засмічувати морські та океанічні простори, вивозити сміття на сміттєсховище. Забруднена вода – непридатна для використання. 7
  • 8. Експерт №2. - Уникати обробки полів отрутохімікатами. - Зберігати рибні багатства від хижацького винищення. - Забороняти вилив стічних вод із заводів, фабрик, тваринницьких ферм у річки, моря, океани. Експерт №3. - Будувати очисні споруди, фільтрувати використану воду. - Насаджувати водоохоронні ліси. VII Осмислення учнями знань Щоб краще запам’ятати прослухану інформацію, прочитайте скорочений її виклад у статті підручника «Океани Землі» і подумайте над питанням: «Що дають океани людству?». Після читання робота с асоціативним кущем. Океан Тепер ви можете відповісти на проблемне запитання, яке ставили на початку уроку «Чи було б життя на Землі без Світового океану?». Практична робота А зараз картограф-спеціаліст з науки про географічні карти допоможе вам позначити кожен океан у ваших контурних картах (учень біля дошки на фізичній карті показує і називає океани, а учні підписують їх на контурних картах) VIII Підсумок уроку - Про що йшлося на сьогоднішній прес-конференції? 8 Опади Їжа Кисень Корисні копалини Транспорт ний шлях Тепло
  • 9. - Що нового ви дізналися? Оцінювання учнів Д/З сторінка 99-101 підручника. Для тих, у кого на парті жовті мушлі, - читати і переказувати статтю підручника, у кого червоні – читати, переказувати і підготувати цікаві повідомлення про підводний світ океанів. А зараз виберіть один із смайликів, який відповідає вашому настрою і прикріпіть його на дошку. 9
  • 10. - Що нового ви дізналися? Оцінювання учнів Д/З сторінка 99-101 підручника. Для тих, у кого на парті жовті мушлі, - читати і переказувати статтю підручника, у кого червоні – читати, переказувати і підготувати цікаві повідомлення про підводний світ океанів. А зараз виберіть один із смайликів, який відповідає вашому настрою і прикріпіть його на дошку. 9